Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Smile Σπίτια για χαμηλόμισθες οικογένειες ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 5

Παιδια καλημερα ψαχνοντας για σπιτι (νοικιασμα) στη γερμανια βρηκα κατι σπιτια ωραια αλλα τα μεσιτικα γραφεια μου ειπαν οτι ειναι για την παραγραφος 5 ( σπιτια τα οποια τα δινουν σε παντρεμενες χαμηλομισθες οικογενειες ) αν καταλαβα καλα. ρωτησα μηπως γραφτω και εγω στην παραγραφο αυτη αλλα μου ειπαν α)οτι πρεπει να εισαι δηλωμενος 3 χρονια και β) οτι πρεπει να ειναι οικογενεια εδω,αλλιως θελουν ενα χαρτι απο τν γυναικα μου στην ελλαδα μεταφρασμενο απο το υπουργειο εξωτερικων οτι ερχεται με την θελση της στην γερμανια. βεβαια αυτα μου τα ειπαν καποιοι γνωστοι χωρις να ειναι βεβαιοι και αυτοι ,μηπως ξερει κανεις για αυτο κατι?

επισης μου ειπαν οτι δικαιουμε απο τωρα το επιδομα των παιδιων χωρις να ειναι αυτα εδω .το εχει κανει κανεις και εαν ναι τι χαρτια χρειαστηκαν?
    σας ευχαριστω.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zita38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια καλημερα ψαχνοντας για σπιτι (νοικιασμα) στη γερμανια βρηκα κατι σπιτια ωραια αλλα τα μεσιτικα γραφεια μου ειπαν οτι ειναι για την παραγραφος 5 ( σπιτια τα οποια τα δινουν σε παντρεμενες χαμηλομισθες οικογενειες ) αν καταλαβα καλα. ρωτησα μηπως γραφτω και εγω στην παραγραφο αυτη αλλα μου ειπαν α)οτι πρεπει να εισαι δηλωμενος 3 χρονια και β) οτι πρεπει να ειναι οικογενεια εδω,αλλιως θελουν ενα χαρτι απο τν γυναικα μου στην ελλαδα μεταφρασμενο απο το υπουργειο εξωτερικων οτι ερχεται με την θελση της στην γερμανια. βεβαια αυτα μου τα ειπαν καποιοι γνωστοι χωρις να ειναι βεβαιοι και αυτοι ,μηπως ξερει κανεις για αυτο κατι?

επισης μου ειπαν οτι δικαιουμε απο τωρα το επιδομα των παιδιων χωρις να ειναι αυτα εδω .το εχει κανει κανεις και εαν ναι τι χαρτια χρειαστηκαν?
    σας ευχαριστω.
    A εννοεις το Wohnberechtigungsschein
    εδω θα βρεις πληροφοριες
    http://www.hamburg.de/behoerdenfinder/hamburg/11268748/

και την αιτηση δεξια με μπλε, αλλα οντως πρεπει να εισαι 3 χρονια εδω για να δικαιουσαι

που μπορεις να βρεις Sozialwohnungen?

δες εδω
    http://www.hamburg.de/Dibis/form/mer...ngsuchende.pdf

Για τα Kindergeld

αν οι γονεις ειναι δηλωμενοι εδω και πληρωνουν τον φορο τους εδω, και οι δυο τοτε δικαιουσαι.

δες εδω
    http://www.hamburg.de/familienwegwei...indergeld.html

για επισημες πληροφοριες μπορεις να διαβασεις εδω

http://www.familien-wegweiser.de/weg...did=39986.html

εκει γραφει μεταξυ των αλλων το εξης βασικο

Das Kindergeld wird an die Person ausgezahlt, in deren Obhut sich das Kind befindet. Lebt das Kind mit beiden Eltern zusammen, können diese bestimmen, wer von ihnen das Kindergeld erhalten soll.

Αν δηλ. θεωρηθει πως τα παιδια ζουν με την γυναικα σου, η οποια, δεν μενει εδω και δεν πληρωνει εδω φορο.....;;;
    Καταλαβες τι εννοω;
    Για σιγουρια να απευθυνθεις στο Familienkasse apto Arbeitsagentur
    Αυτοι θα σου δωσουν την σωστη απαντηση

Gia Wohngeld, dhl. οικονομικη στηριξη στα εξοδα του ενοικιου ισως δικαιουσαι, μπορεις να δεις εδω τι και πως
    http://www.hamburg.de/wohngeldrechner/

paidia poli xarika poy ανοιξε ξανα το πατριοτακι, τελικα ρωτησε μια φιλη μου στο δημαρχειο και δεν χρειαζεται να εισαι 3 χρονια για να παρεις την παραγραφο 5. τα χαρτια που χρειαζονται ειναι Meldebestätigung (dilosi oti meneis sti Germania)
    Pass (diko sou kai tis gynaikas sou)
    Pisotpoiitiko genniseos twn paidiwn (Geburtsurkunde) - Rwta sto prokseneio
    Pistopoiitiko gamou (Heiratsurkunde) - Rwa sto prokseneio
    Metafrasmeni dilosi tis gynaikas sou oti proteithete na erhtei sti Germania me ta paidia
    Symbolaio ergasias
    Apodeiksi pliromon apo tote pou eisai sti Germania
    Aitisi gia to 5-Schein
    Dilosi-Eisodimatos
    τα 2 τελευταια τα κατεβαζεις απο την σελιδα που γραφει παραπανω που μου εστειλε το συνεφακι.
    καλα κουραγια και καλη συνεχεια σε ολους.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zita38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    paidia poli xarika poy ανοιξε ξανα το πατριοτακι, τελικα ρωτησε μια φιλη μου στο δημαρχειο και δεν χρειαζεται να εισαι 3 χρονια για να παρεις την παραγραφο 5. τα χαρτια που χρειαζονται ειναι Meldebestätigung (dilosi oti meneis sti Germania)
    Pass (diko sou kai tis gynaikas sou)
    Pisotpoiitiko genniseos twn paidiwn (Geburtsurkunde) - Rwta sto prokseneio
    Pistopoiitiko gamou (Heiratsurkunde) - Rwa sto prokseneio
    Metafrasmeni dilosi tis gynaikas sou oti proteithete na erhtei sti Germania me ta paidia
    Symbolaio ergasias
    Apodeiksi pliromon apo tote pou eisai sti Germania
    Aitisi gia to 5-Schein
    Dilosi-Eisodimatos
    τα 2 τελευταια τα κατεβαζεις απο την σελιδα που γραφει παραπανω που μου εστειλε το συνεφακι.
    καλα κουραγια και καλη συνεχεια σε ολους.

Καλησπέρα.. αν ετοιμάσω αυτά τα χαρτιά που μπορούνε να γίνουν ελλάδα... θα ισχύειουν για 3 μήνες μέχρι να έρθει οι οικογένεια επάνω και γενικώς όλα τα πιστοποιήτικα?

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο scorpios75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.. αν ετοιμάσω αυτά τα χαρτιά που μπορούνε να γίνουν ελλάδα... θα ισχύειουν για 3 μήνες μέχρι να έρθει οι οικογένεια επάνω και γενικώς όλα τα πιστοποιήτικα?

Pass (diko sou kai tis gynaikas sou) το pass τι είναι?

Το pass είναι το διαβατήριο.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Areti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το pass είναι το διαβατήριο.
    αχαχχα μόλις τώρα το έπιασα!!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο scorpios75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αχαχχα μόλις τώρα το έπιασα!!
    Eυχαρστώ Αρετή!

Παρόμοια Θέματα

1. Στροφή σε μικρά και παλαιά σπίτια
    Από steangle in forum Η Ζωή στην Ελλάδα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08.02.2008, 10:40

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like