Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σπίτια για χαμηλόμισθες οικογένειες ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 5

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σπίτια για χαμηλόμισθες οικογένειες ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 5

    Παιδια καλημερα ψαχνοντας για σπιτι (νοικιασμα) στη γερμανια βρηκα κατι σπιτια ωραια αλλα τα μεσιτικα γραφεια μου ειπαν οτι ειναι για την παραγραφος 5 ( σπιτια τα οποια τα δινουν σε παντρεμενες χαμηλομισθες οικογενειες ) αν καταλαβα καλα. ρωτησα μηπως γραφτω και εγω στην παραγραφο αυτη αλλα μου ειπαν α)οτι πρεπει να εισαι δηλωμενος 3 χρονια και β) οτι πρεπει να ειναι οικογενεια εδω,αλλιως θελουν ενα χαρτι απο τν γυναικα μου στην ελλαδα μεταφρασμενο απο το υπουργειο εξωτερικων οτι ερχεται με την θελση της στην γερμανια. βεβαια αυτα μου τα ειπαν καποιοι γνωστοι χωρις να ειναι βεβαιοι και αυτοι ,μηπως ξερει κανεις για αυτο κατι?

    επισης μου ειπαν οτι δικαιουμε απο τωρα το επιδομα των παιδιων χωρις να ειναι αυτα εδω .το εχει κανει κανεις και εαν ναι τι χαρτια χρειαστηκαν?
    σας ευχαριστω.

    #2
    Originally posted by zita38 View Post
    Παιδια καλημερα ψαχνοντας για σπιτι (νοικιασμα) στη γερμανια βρηκα κατι σπιτια ωραια αλλα τα μεσιτικα γραφεια μου ειπαν οτι ειναι για την παραγραφος 5 ( σπιτια τα οποια τα δινουν σε παντρεμενες χαμηλομισθες οικογενειες ) αν καταλαβα καλα. ρωτησα μηπως γραφτω και εγω στην παραγραφο αυτη αλλα μου ειπαν α)οτι πρεπει να εισαι δηλωμενος 3 χρονια και β) οτι πρεπει να ειναι οικογενεια εδω,αλλιως θελουν ενα χαρτι απο τν γυναικα μου στην ελλαδα μεταφρασμενο απο το υπουργειο εξωτερικων οτι ερχεται με την θελση της στην γερμανια. βεβαια αυτα μου τα ειπαν καποιοι γνωστοι χωρις να ειναι βεβαιοι και αυτοι ,μηπως ξερει κανεις για αυτο κατι?

    επισης μου ειπαν οτι δικαιουμε απο τωρα το επιδομα των παιδιων χωρις να ειναι αυτα εδω .το εχει κανει κανεις και εαν ναι τι χαρτια χρειαστηκαν?
    σας ευχαριστω.
    A εννοεις το Wohnberechtigungsschein
    εδω θα βρεις πληροφοριες
    Hamburg Wohnberechtigungsbescheinigungen § 5-Schein, Dringlichkeitsschein, Paragraph 5-Schein, Paragraf 5-Schein, § 6-Schein, § 27-Schein, Tauschbescheinigungen, Paragraf 27-Schein, Paragraph 27-Schein,


    και την αιτηση δεξια με μπλε, αλλα οντως πρεπει να εισαι 3 χρονια εδω για να δικαιουσαι

    που μπορεις να βρεις Sozialwohnungen?

    δες εδω


    Για τα Kindergeld

    αν οι γονεις ειναι δηλωμενοι εδω και πληρωνουν τον φορο τους εδω, και οι δυο τοτε δικαιουσαι.

    δες εδω


    για επισημες πληροφοριες μπορεις να διαβασεις εδω



    εκει γραφει μεταξυ των αλλων το εξης βασικο

    Das Kindergeld wird an die Person ausgezahlt, in deren Obhut sich das Kind befindet. Lebt das Kind mit beiden Eltern zusammen, können diese bestimmen, wer von ihnen das Kindergeld erhalten soll.

    Αν δηλ. θεωρηθει πως τα παιδια ζουν με την γυναικα σου, η οποια, δεν μενει εδω και δεν πληρωνει εδω φορο.....;;;
    Καταλαβες τι εννοω;
    Για σιγουρια να απευθυνθεις στο Familienkasse apto Arbeitsagentur
    Αυτοι θα σου δωσουν την σωστη απαντηση

    Gia Wohngeld, dhl. οικονομικη στηριξη στα εξοδα του ενοικιου ισως δικαιουσαι, μπορεις να δεις εδω τι και πως

    Comment


      #3
      paidia poli xarika poy ανοιξε ξανα το πατριοτακι, τελικα ρωτησε μια φιλη μου στο δημαρχειο και δεν χρειαζεται να εισαι 3 χρονια για να παρεις την παραγραφο 5. τα χαρτια που χρειαζονται ειναι Meldebestätigung (dilosi oti meneis sti Germania)
      Pass (diko sou kai tis gynaikas sou)
      Pisotpoiitiko genniseos twn paidiwn (Geburtsurkunde) - Rwta sto prokseneio
      Pistopoiitiko gamou (Heiratsurkunde) - Rwa sto prokseneio
      Metafrasmeni dilosi tis gynaikas sou oti proteithete na erhtei sti Germania me ta paidia
      Symbolaio ergasias
      Apodeiksi pliromon apo tote pou eisai sti Germania
      Aitisi gia to 5-Schein
      Dilosi-Eisodimatos
      τα 2 τελευταια τα κατεβαζεις απο την σελιδα που γραφει παραπανω που μου εστειλε το συνεφακι.
      καλα κουραγια και καλη συνεχεια σε ολους.

      Comment


        #4
        Originally posted by zita38 View Post
        paidia poli xarika poy ανοιξε ξανα το πατριοτακι, τελικα ρωτησε μια φιλη μου στο δημαρχειο και δεν χρειαζεται να εισαι 3 χρονια για να παρεις την παραγραφο 5. τα χαρτια που χρειαζονται ειναι Meldebestätigung (dilosi oti meneis sti Germania)
        Pass (diko sou kai tis gynaikas sou)
        Pisotpoiitiko genniseos twn paidiwn (Geburtsurkunde) - Rwta sto prokseneio
        Pistopoiitiko gamou (Heiratsurkunde) - Rwa sto prokseneio
        Metafrasmeni dilosi tis gynaikas sou oti proteithete na erhtei sti Germania me ta paidia
        Symbolaio ergasias
        Apodeiksi pliromon apo tote pou eisai sti Germania
        Aitisi gia to 5-Schein
        Dilosi-Eisodimatos
        τα 2 τελευταια τα κατεβαζεις απο την σελιδα που γραφει παραπανω που μου εστειλε το συνεφακι.
        καλα κουραγια και καλη συνεχεια σε ολους.

        Καλησπέρα.. αν ετοιμάσω αυτά τα χαρτιά που μπορούνε να γίνουν ελλάδα... θα ισχύειουν για 3 μήνες μέχρι να έρθει οι οικογένεια επάνω και γενικώς όλα τα πιστοποιήτικα?

        Comment


          #5
          Originally posted by scorpios75 View Post
          Καλησπέρα.. αν ετοιμάσω αυτά τα χαρτιά που μπορούνε να γίνουν ελλάδα... θα ισχύειουν για 3 μήνες μέχρι να έρθει οι οικογένεια επάνω και γενικώς όλα τα πιστοποιήτικα?

          Pass (diko sou kai tis gynaikas sou) το pass τι είναι?

          Comment


            #6
            Το pass είναι το διαβατήριο.
            making the wrong move at the right time

            Comment


              #7
              Originally posted by Areti View Post
              Το pass είναι το διαβατήριο.
              αχαχχα μόλις τώρα το έπιασα!!

              Comment


                #8
                Originally posted by scorpios75 View Post
                αχαχχα μόλις τώρα το έπιασα!!
                Eυχαρστώ Αρετή!

                Comment

                Working...
                X