Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Nikos Mech Eng

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
    Καλημέρα - Καλησπερα πατριωτάκια.....

    Πάνε 5 μήνες που έχω να γράψω στο forum. Δεν είναι ότι το έκανα απο απαξίωση, ούτε φυσικά ξέχασα τους φίλους που γνώρισα εδώ. Όμως ανήκω σε εκείνους που έχουν την άποψη ότι πρέπει να μιλάμε (και ειδικά σε ένα forum) όταν έχουμε κάτι να πούμε.

    Πριν πολύ καιρό οι administrators του forum μου έκαναν την τιμή να συμπεριλάβουν τις απόψεις μου στον κατάλογο των ανταποκριτών από Αυστραλία. Είχα πολύ διαφορετική άποψη αφού τότε ακόμα δεν είχα καν ξεκινήσει την προσπάθεια για μετανάστευση. Ακόμα και σήμερα δεν έχω καταλάβει γιατί εντάχθηκα σε αυτή την κατηγορία. Anyway...

    Ένας φίλος πρόσφατα αναρωτήθηκε σε ένα pm που μου έστειλε "που χάθηκες?" Εχουμε και λέμε λοιπον... Στις αρχές του έτους ήμουν σε κατάσταση αποσύνθεσης, όπως και πολλά μέλη του forum, μέσα στο συνεχιζόμενο κλίμα ύφεσης και ανεργίας στη χώρα μας. Η λύση της Αυστραλίας φαινόταν και σε μένα, όπως και σε πολλούς, μια ικανοποιητική λύση. Είχα ξεκινήσει τις διαδικασίες (χαρτιά, αναγνωρίσεις πτυχίου, κλπ) όμως ταυτόχρονα έβλεπα ότι όλη η διαδικασία μετανάστευσης στην Αυστραλία θα έπαιρνε χρόνια.... ίσως πάνω από δύο!!! Έτσι λοιπόν, ταυτόχρονα με την προσπάθεια αυτή, έκανα και άλλες κινήσεις για άλλες χώρες. Η πραγματικές ανάγκες της ζωής μου απαιτούσαν διασπορά των ενεργειών μου σε πάνω από μία χώρες.

    Σαν καλός τυχοδιώκτης λοιπόν, σαν kamikazi μηχανικός που είμαι, σαν πραγματικός μισθοφόρος αναζήτησα και λύσεις του τύπου : follow the money!!! Σε κάποιοες απο αυτές τις αναζητήσεις μου ανάμεσα σε Ευρώπη, Αφρική και Ασία είχα ανταπόκριση και ενδιαφέρον. Το πρώτο τρίμηνο του έτους το έβγαλα πετώντας κάνοντας το τρίγωνο Ευρώπη, Αφρική, Ασία πάνω από τρείς φορές. Μου φύγαν τα μαλιά της κεφαλής μου γίατί αν νομίζετε ότι όλες οι εταιρείες προσφέρουν στους ενδιαφερόμενους τα αεροπορικά έξοδα για τις συνεντεύξεις είστε γελασμένοι. Έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα....Πέρασα 1, 2, 3 συνεχόμενες συνεντεύξεις σε μερικές εταιρείες. Ενδιαφέρουσες περιπτώσεις. Και ανταγωνισμός?...... Όσοι δεν το έχετε κάνει ποτέ θα πάθετε την πλάκα της ζωής σας όταν μπείτε στο πραγματικό κυνήγι εργασίας στο διεθνή στίβο. Με ανάλογες απολαβές φυσικά.!!!

    Προς τον Μάρτιο είχα μείνει με 3 σοβαρότατες προτάσεις. Μου άρεσαν και οι 3 για διαφορετικούς λόγους η κάθε μία. Ταυτόχρονα όλη αυτή η προσπάθεια με είχε απορροφήσει και το κέντρο βάρους των προσπαθειών μου απέκλιναν από την αναζήτηση λύσης στην Αυστραλία. Τελικά μία από τις προτάσεις ευδοκίμησε. Έτσι μάζεψα τα πραγματα μου σε 1 βδομαδα, πήρα των οματιών μου και έριξα μαύρη πέτρα πίσω μου. Δεν είναι υπερβολή αυτό που λέω. Μακάρι να τα φέρει έτσι η τύχη που να μη ξαναεπιστρέψω ποτέ πίσω. Γιατί αμα γυρίσω, θα..... (σας παραπέμπω σε σχετικό άσμα του Παπακωνσταντίνου)!!!

    Είμαι 3 μήνες εδώ. Δεν θα σας πω ότι όλα είναι τέλεια. Όλα είναι διαφορετικά! Όλα εννοώ όλα. Απλώς και εδώ οι άνθρωποι έχουν 2 πόδια! (αν και στην Ελλάδα βλέπεις πολλούς ανθρώπους τετράποδους). Χαίρομαι μόνο για ένα πράγμα. Για το ότι, όπως μόνος μου πριν μερικά χρόνια κάθησα σε ένα θρανίο να μάθω μια επιστήμη τελικά τα κατάφερα, όπως μόνος μου πριν μερικά χρόνια μπήκα στο στίβο της εργασίας όντας ψαράκι στο χώρο της κατασκευής τελικά κατάφερα να διευθύνω εταιρείες, έτσι και τώρα μόνο μου με πέταξαν σε ένα δαιδαλώδες έργο και μου είπαν "βγάλτα πέρα μόνος σου" έτσι και τώρα μόνος μου τα κατάφερα. Δεν βασίστηκα ούτε στον μπάρμπα από την Κορώνη, ούτε σε κολιτιλικια. Και σας διαβεβαιώ ότι αυτά δεν περνάνε στο εξωτερικό. Γιατί? Διότι κανείς στο εξωτερικό δεν γνωρίζει κατά που πέφτει η Κορώνη!!!!!

    Κάτι που δεν διευκρινίζω στα παραπάνω. Η προσπάθειά μου για Αυστραλία δεν σταμάτησε. Απλώς, ο δρόμος για την Αυστραλία περνάει από εδώ που είμαι τώρα!!!

    Καλή επιτυχία στα σχέδια όλων σας και εύχομαι σύντομα τα όνειρά σας να ικανοποιηθούν. Υπομονή, πείσμα, αφοβία, και εγωισμός να είναι τα όπλα σας. Όσοι καταφέρνετε να συνδυάζετε τα παραπάνω και με αγάπη, τότε είστε ευτυχισμένοι άνθρωποι...

    Στο επανειδείν.....

    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΑΝ ΚΑΝΕΙΣ!!!
    Η ζωή είναι ένας αγώνας και πρέπει και το οφείλουμε στο εαυτό μας να είμαστε πάντα έτοιμοι !!!

    Comment


      καλη τυχη και καλη δυναμη...!

      Comment


        Νίκο καλή επιτυχία να έχεις στο εγχείρημα σου... έπιασες τον ταύρο από τα κέρατα! Εύγε!! Ο τολμών νικά...

        Comment


          Μπράβο Νίκο, συγχαρητήρια για την επιτυχία σου! Σου εύχομαι ότι καλύτερο. Τελικά δεν μας είπες όμως σε ποιά χώρα πήγες?
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            Bravo Niko!!!!!Kali sinexeia!
            Sorry gia ta greeklish paidia alla den yparxoun ellinika sto pliktrologio mou.

            Comment


              Μπραβο Νικο!!!!Καλη τυχη φιλε.Οπου γης και πατρις.....σε ποια χωρα κατεληξες?

              Comment


                Good luck Nick!!

                Comment


                  Συγχαρητηρια και απο μενα... ειμαι σιγουρος οτι θα ανταπεξελθεις σε καθε δυσκολια. Παντως για να ειναι ολα διαφορετικα για καμια Αφρικη σε κοβω να εισαι...

                  Comment


                    Επειδή ξαναδιάβασα το προηγούμενο μηνυμα που έγραψα .... κατι δεν μου άρεσε στο ύφος μου και θέλω να το διορθώσω.

                    Απουσιάζει παντελώς από τις αναφορές μου η επιρροή του παράγοντα τύχη, σύμπτωση, συγκυρία όπως θέλετε πέστε το. Όμως είναι αλήθεια ότι χωρίς κάποια τύχη θα ήμουν ακόμα αναζητώντας λύσεις. Το ποσοστό επιρροής της τύχης παραμένει πάντα το ίδιο, όμως άλλο να χτυπάς 10 πόρτες και άλλο 100. Ε? Ελπίζω να καταλάβατε γιατί ένιωσα την ανάγκη να κάνω αυτή την διευκρίνηση.

                    Κάτω από το ίδιο σκεπτικό εκεί που είσαι ωραία και καλά, με ένα μπαμ, από τον 50ο όροφο του ξενοδοχείου σου μπορεί να βρεθείς σε λίγα δευτορόλεπτα στο ισόγειο, ανάμεσα σε συντρίμια και κραυγές.

                    Τα λέω όλα αυτά για να τονίσω ότι στη ζωή τίποτα δεν είναι σίγουρο και πρέπει να συμφιλιωθούμε με την ιδέα. Όλα μπορεί να αλλάζουν από το κακό στο καλό και αντιστρόφως μέσα σε ελάχιστο χρόνο. Ώριμος είναι ο άνθρωπος που ξέρει να εγκλιματίζεται με τις συνθήκες που επικρατούν γύρω του αξιοποιώντας με βέλτιστο τρόπο τον εαυτό του. Και εκτός από ώριμος ίσως καταφέρει να είναι και ευτυχής.

                    Comment


                      Nick the Greek
                      Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                      Comment


                        Φίλε Νίκο χάρηκα πάρα πολύ για αυτά που διάβασα!!!! Να είσαι πάντα γερός & τυχερός για να αποδεικνύεις ότι & όλοι οι υπόλοιποι Έλληνες του εξωτερικού!!!! Χαίρομαι επίσης γιατί βλέπω ότι - σε αρκετά σημεία τουλάχιστο - έχουμε τον ίδιο τρόπο σκέψης... Μακάρι να μπορέσω να σε ακολουθήσω & εγώ (στα βήματα σου). Εύχομαι (δεν ξέρω αν πιστεύεις) ο Θεός να είναι πάντα δίπλα σου & να φωτίζει τη σκέψη & το δρόμο σου. Ότι καλύτερο!!!!
                        Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                        Comment


                          Και τώρα..... ώρα για κάνα μπανάκι!

                          Τι λέτε? Επιστρέφουμε?

                          Comment


                            Βρε-βρε καλώς τα μας!!!!!! καλώς τονε!!!!! που χάθηκες βρε ψυχή;;;;; τι κάνεις;;;; όλα καλά;;;; μαύρα μάτια κάναμε να σε δούμε...... σε ποιό μέρος του πλανήτη ήσουνα τελικα;;;; γύρισες Ελλάδα;;; θα κάνεις upgrade την ανταπόκρισή σου;;;; άντε ρε φίλε να μάθουμε τα νέα!!!!
                            Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                            Comment


                              Κάποια ανοησία πρέπει να είχα κάνει και δε με άφηνε να post-άρω τίποτα. Ίσως πάλι, επειδή ήμουν ανενεργός τόσο καιρό...

                              Comment

                              Working...
                              X