Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Nikos Mech Eng

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
    Ακόμα και οι Αλβανοί ο ένας προσκαλούσε το φίλο του/συγγενή του και του έλεγε "Έλα και θα βρεις δουλειά στο εργοτάξιο που δουλεύω και εγώ", οι Γεωργιανές εγγυούνταν στις φίλες τους "έλα και θα βρεις δουλειά σε αυτό το σπίτι, να κρατας τα παιδιά αυτής της οικογένειας, να τυλίγεις γύρο σε αυτό το σουβλατζίδικο που είμαι και εγώ". Η δουλειά που έχει γίνει στο patriotaki αν και έχει απίστευτο όγκο πληροφοριών, δεν απαντάει στο βασικότερο ερώτημα. Δουλειά θα βρώ?

    .
    εχω καταλαβει στο περιπου το σκεπτικο σου και πραγματικα ειναι κατι που απασχολησε και μας οταν ψαχναμε για το που να μεταναστευσουμε..Ειχαμε ενθουσιαστει στην αρχη για αυστραλια και πραγματικα περιμεναμε ναναι λιγο πιο ευκολα τα πραγματα στο να παει καποιος και δεν αναφερομαι για τα προσοντα αλλα για την εκδοση μιας απλης βιζας..Μια βιζα δεν σου εγγυαται δουλεια,ομως μια βιζα για αυστραλια θελει τοσο πολυ τρεξιμο που μετα αν χρειαστει να ψαξεις καιρο για δουλεια η αν δεν βρεις κιολας στη τελικη ειναι σκετη καταστροφη..Καποιοι θα το δουν σαν επενδυση και ειναι λογικο αν κιολας απο πισω υπαρχει καποιο ''κεφαλαιο'',σε φαση τι ειχαμε εδω τι χασαμε..Εμεις ομως με ενα παιδι,με τις δουλειες να πηγαινουνε καταδιαολου και στο σπιτι να μην μπαινει ουτε ο βασικος μισθος και συναμα να τρεχουν και οι υποχρεωσεις,οχι απλα θα χασουμε πολλα αλλα θα θελουμε και ενα τεραστιο χρονικο διαστημα να ανακαμψουμε απο μια τεοιου ειδους ''επενδυση'' και αν ανακαμψουμε κιολας η δεν φαμε εντελως κατρακυλα......

    Με λιγα λογια δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν αναγνωριζουν και δεν μπορουν ετσι να δωσουν βιζα αν καποιος δεν εχει το IETS..οκ δε λεω σε πολλες ειδικοτητες χρειαζεται..για παραδειγμα σε γιατρους που εχουν να κανουν με ποιο εξειδικευμενα πραγματα και πρεπει να ξερουν με επιστημονικους ορους να εξηγουν με απιαστα αγγλικα το τι εχει καποιος δεκτον,οπως και για αλλα επαγγελματα...αλλα σαν ηλεκτρολογος εγκαταστασεων ποσο εξειδικευμενα πρεπει ναναι τα πραγματα...σε καποια επαγγελματα πουλας τεχνη..τον ηλεκτρολογο δεν τον κανει το πτυχιο μονο,,ποσοι ειναι που εχουν πτυχια και πραγματικα απο την θεωρια μεχρι την πραξη ειναι μεγαλη η διαφορα..δεν μιλαμε να μην ξερει γρι αγγλικα καποιος,αλλα να μπορει να συννενοηθει και να μπορει να κανει εναν διαλογο κατι που σε επιπεδο lower γινεται...σε μια οικοδομη οταν δουλεψεις δεν θα κατσεις να εξηγησεις πραγματα οπως κανει ενας καθηγητης που διδασκει σε σχολειο...διαβαζεις σχεδια και βαση σχεδιου προχωρας το εργο γιατι στα σχεδια υπαρχουν συμβολα,δεν ειναι κολα Α4 με κειμενο,αλλα ηλεκτρολογικο σχεδιο..Οποτε για μενα τουλαχιστον θα πρεπει ναταν λιγο πιο ελαστικοι οσον αφορα την εκδοση βιζας μονο..εκει μετα θα φανει ποσο καλα θα κανει καποιος τη δουλεια του πανω στη πραξη και οχι σε κατι αλλο οσον αφορα την δικια μου ειδικοτητα τουλαχιστον!

    Η παραθεση που εχω κανει εχει την εξης σκεψη σαν απαντηση....ειναι κατι που τοχω παρατηρησει γιατι συμβαινει γυρω μας κιολας αλλα και γιατι τυνχανε και λογο δουλειας σε οικοδομες να συναναστρεφομαι με ξενους..οι ξενοι τρεχουνε για τους ξενους..θεωρουν πως αμα ερθουν κιαλλοι δυναμωνουν ολοι μαζι δεν νιωθουν μονοι και εχουν μεγαλο το αισθημα της αλληλεγγυης...Ο Ελληνας λειτουργει καπως διαφορετικα..φυσικα και δεν θα εγγυηθει για δουλειες γιατι ποσοι ειναι πραγματικα σε θεση περαν απο τις γενικες πληροφοριες που θα δωσουν να τρεξουν οι ιδιοι για τον συμπατριωτη τους και ας το παω κιαλλιως..ποσοι θα τρεξουν για τον συγγενη τους ειδικα αν ειναι και μακρινος...εχω δει με τα ιδια μου τα ματια να θελει αλβανος να ερθει ελλαδα και ναχει παρει τηλ αλβανο που δουλευαμε μαζι και να τρεχει αυτος εδω για να προετοιμασει εδαφος για τον αλλο,με δουλεια,σπιτι και ολα τα σχετικα..και ναναι απλοι γνωστοι οχι φιλοι ποσο μαλλον συγγενεις....Ναι σαν λαος φοιμιζομαστε για την φιλοξενεια μας πχ αλλα και αυτο εχει χαθει σημερα και θα το βρεις σε χωρια μοναχα που θα σου ανοιξουν την πορτα..εχουμε κλειστει τοσο στον εαυτο μας και φταινε και οι καταστασεις της κοινωνιας οπως μας καταντησαν που οχι μονο δεν βοηθαμε αλλα κοιταμε ναχουμε πιο πολλα αποτι ο διπλανος μας...Η πλειοψηφια τουλαχιστον...οποτε ποιος περιμενεις να σου πει ναι υπαρχει δουλεια ελα αφου για να το πει καποιος αυτο χωρις να σε παρει στο λαιμο του πρεπει να σηκωθει απτην καρεκλα και να κινητοποιηθει και στις μερες μας σπανιζουν αυτου του ειδους οι κινητοποιησεις αν δεν υπαρχει και καποιο συμφερον απο πισω τις περισσοτερες φορες!Αλλα φυσικα παντου υπαρχουν εξαιρεσεις δεν τα ισοπεδωνω ολα...
    Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

    Comment


      #17
      Θα δοκιμάσω τις αντοχές (και ίσως και τα νεύρα) όλων όσων απάντησαν στο αρχικό μου ερώτημα με αρκετά "λογιστική" προσέγγιση, με πληροφορίες και αναλύσεις. ΞΑΝΑΛΕΩ, ακροβατώντας να θεωρηθώ γραφικός με αυτά που διατυπώνω, ότι αυτά που γράφω δεν αποτελούν προσωπικές μου αντιλήψεις αλλά προβληματισμούς.

      Ο καθένας μας είναι αφεντικό του ευατού του, σωστά? (ναι). Ο καθένας μας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές που θα κάνει και τις αποφάσεις που θα πάρει, σωστά? (ναι). Η απόφαση που θα πάρουμε "να γίνουμε οικονομικοί μετανάστες?" βαρύνει εμάς και μόνο και κανέναν αλλο, σωστά? (ναι). Η απόφασή μας στηρίζεται σε πληροφορίες και αναλύσεις βασιμένες σε ακούσματα και γραπτά κλπ κλπ, σωστά? (ναι) Και τώρα είναι η ώρα της απόφασης...... Να το κάνω ή όχι? Να φύγω ή να μείνω? Να γίνω οικονομικός μετάναστης ή όχι? Θα βρώ δουλειά ή όχι? Ας περιμένει λίγο η απάντηση μέχρι να διαβάσετε την παρακάτω παράγραφο......

      Το ΔΣ της εταιρείας ΤΑΔΕ ΑΕ συνέρχεται σε συμβούλιο προκειμένου να πάρει απόφαση σχετικά με σοβαρότατο θέμα που απασχολεί την εταιρεία. Τα μέλη του ΔΣ τοποθετούνται, ενώ παράλληλα έχουν καλέσει και τους managers της εταιρείας οι οποίοι κάνουν πλήθος αναλύσεων, ερμηνειών, τοποθετήσεων, simulations κλπ κλπ επί του θέματος και των προτεινόμενων 2 επιλογών. Μέχρι και καθηγητές Πανεπιστημίου καλέσανε για να πουν και αυτοί την άποψή τους. Το ΔΣ αποτελείται από 7 μέλη εκ των οποίων ο ένας είναι βασικός μέτοχος και μάλιστα Πρόεδρος της εταιρείας. Η ψήφος του μετράει διπλή. Ξεκινάει η ψηφοφορία και τα 6 πρώτα μέλη είναι διχασμένα. 3-3 οι ψήφοι. Είναι προφανές ότι πάλι ο Πρόεδρος θα πάρει όλη την ευθύνη στην πλάτη του. Έτσι ήταν, έτσι είναι και έτσι θα είναι πάντα τα πράγματα! Την ευθύνη την παίρνουν πάντα οι ηγέτες. Είναι η στιγμή που ο Πρόεδρος θα πρέπει με την ψήφο του να καθορίσει την τύχη της εταιρείας (του). Πού θα βασιστεί? Σε όσα άκουσε (όπως και όλοι οι υπόλοιποι) και όσα εξετέθησαν κατά την διάρκεια του συμβουλίου. Ο ηγέτης δεν χαρακτηρίζεται από την ιδιαίτερα αναλυτική του σκέψη ούτε από την ικανότητά του να διαχειρίζεται τις πληροφορίες και τις αναλύσεις. Η πραγματικότητα είναι ότι οι περισσότεροι ηγέτες παρακινούνται και ενεργούν τελικά επηρεαζόμενοι από 2 παράγοντες: α) το ένστικτο και β) "την μυρωδιά του αέρα", την τάση των πραγμάτων.

      Πίσω πάλι στην απόφαση του επίδοξου οικονομικού μετανάστη. Σύμφωνα με την προηγούμενη παράγραφο, αν λειτουργήσει ως ηγέτης του ίδιου του του εαυτού, επηρεαζόμενος από το ένστικτό του τότε μιλάμε για τον καθαρόαιμο τυχοδιώκτη. Το μέλλον θα δείξει αν είναι από εκείνα τα άλογα που είναι γκανιάν, ή σκοντάφουν σπάνε τα πόδια τους στον αγώνα δρόμου και οδηγούνται μετά από λίγο για ευθανασία. Άν όμως ο υποψήφιος επιλέξει να λάβει απόφαση βάση της όσφρησης του αέρα, της τάσης των πραγμάτων το τελευταίο που θέλει να ακούσει είναι περισσότερες αναλύσεις και πληροφορίες. Αντιθέτως θέλει να αφήσει τις αισθήσεις του να δεχτούν πρωτόγονα και απλά ερεθίσματα προκειμένου να αποφασίσει. Αυτά τα ερεθίσματα ακολούθησε ο μετανάστης του '50 και του '60. Και αυτά καλούμαστε να ακολουθήσουμε και τώρα εμείς! Με την απόλυτη διαφορά ότι ΤΩΡΑ δεν υπάρχουν! Δεν έχουν σταλεί από κανέναν σημερινό Έλληνο-Αυστραλό και αυτός είναι ο λόγος που δεν έχουμε γίνει δέκτες τους!!!!

      Τελικά κατάφερα να δημιουργήσω άλλο ένα ερέθισμα με την τελευταία διαπίστωση , ε?

      Υ.Γ. Ο ηγέτης, ακόμα και αν εξ' αιτίας της επιλογής του η εταιρεία φουντάρει, δεν ζητάει ποτέ και από κανέναν τα σπασμένα. Ξαναλέω ο ηγέτης ουδεμία σχέση έχει με τα κυκλοφορούντα υψηλά ιστάμενα λαμόγια ή τους καθ' ύλην αρμόδιους managers.

      Comment


        #18
        Δυο διαφορετικες αποψεις απο εμενα, για το τελευταιο σου ερεθισμα φιλε Νικο.
        Α) Ο ηγετης κατ'εμε εχει δυο προσοντα. Απεριοριστη εμπιστοσυνη στο οραμα του και την σιγουρη επιτυχια του, και την ικανοτητα να κανει αλλους να πιστεψουν το ιδιο.Να το πω με μια λεξη? "Ξεροκεφαλια" Το αν ειχε δικιο η οχι το κρινουν οι επομενοι, οχι ο ιδιος. Το προς τα που φυσα ο ανεμος λιγο τον ενδιαφερει, γιατι ειναι σιγουρος οτι μεχρι και την πορεια του ανεμου μπορει να αλλαξει. Αν κατεχεις τετεια προσοντα τοτε η θα επιτυχεις θριαμβευτικα η θα αποτυχεις παταγωδως. Μεσες λυσεις δεν υπαρχουν.
        Β) Οι μεταναστες του 50 (παρ'εκτος ελαχιστων μετρημενων στα δακτυλα εξαιρεσεων) δεν εφυγαν γιατι οσμηστικαν την καλυτερη ευκαιρια. Εφυγαν γιατι αν εμεναν στην ελλαδα θα πεθαιναν στην πεινα και αυτοι και τα παιδια τους. Ουτε ειχαν την πληροφορηση που νομιζεις. Ενα γραμμα τοτε εκανε μεχρι και 3,5 μηνες να φτασει εδω απο την Αυστραλια! Ποσα να γραψουν σε ενα γραμμα και τι να πουν που παρα εξω απο την γειτονια τους η στην καλυτερη την πολη τους κανεις δεν ηξερε τιποτα για την Αυστραλια!! Απλα οταν ξερεις οτι ο αλλος δεν εχει τιποτα μα τιποτα να χασει ευκολα του δινεις μια συμβουλη που απλα θα τον κρατησει στην ζωη.
        Απο τοτε τα πραγματα αλλαξαν, και κυριως οσον αφορα την μεταναστευτικη πολιτικη των χωρων. Τοτε η Αυστραλια ειχε 7 εκατομυρια πλυθισμο και τωρα εχει 23. Τοτε ελαχιστοι Ινδονησιοι Κορεατες Ινδοι Φιλιπινεζοι τολμουσαν να βγουν στις ακτες αυτης της αγνωστης χωρας και τωρα δεν προλαβαινουν να τους μαζευουν. Τοτε ηταν το νησι των καταδικων και τωρα ειναι απο τις καλυτερες οικονομιες στον κοσμο. Η παγκοσμιοποιηση σε ολο της το μεγαλειο!!
        Φυσικα και εχεις δικιο στο οτι οι Ελληνες της διασπορας δεν βοηθουν πρακτικα, με φωτεινη εξαιρεση τα παιδια εδω μεσα που αφιερωνουν χρονο στο να απαντουν στον καθε ενα που νομιζει οτι με μια απλη ερωτηση "Πως θα παω Αυστραλια?" ελυσε ολα τα προβληματα του.
        Γιατι δεν βοηθουν οι Ελληνες της διασπορας δεν ξερω. Ισως γιατι απο εκει εχουν αλλη οπτικη γωνια και ειναι σιγουροι για την αποτυχια αυτων που θελουν να πανε. Ισως γιατι βλεπουν τι εκανε η προηγουμενη και η δικια μας γενια στον ιδιο της τον τοπο και δεν θελουν να μετφερουν την "ασθενεια" και στο δικο τους σπιτι. Ισως γιατι οι παλαιτεροι πηγαν εχωντας "μαυρα μεσανυχτα" και οι νεοι δεν εχουν ιδεα τι σημαινει να μην εχεις να φροντισεις την οικογενεια σου. Οπως και να εχει αυτοι ειναι οι οροι του παιχνιδιου και μεχρι στιγμης δεν αλλαζουν.
        Οποτε ρισκαρεις. Τα παιζεις ολα για ολα σε αναζητηση του οραματος σου (αν εχεις οραμα) και γινεσαι ηγετης του εαυτου σου. Αλλιως περιμενεις να γινουν καλυτερες οι συνθηκες η ψαχνεις να βρεις μια αλλη λυση.
        Μας βλεπω να οργανωνουμε ενα φιλοσοφικο συμποσιο για να αναλυσουμε το θεμα!!

        Comment


          #19
          fonda... σε ότι αφορά το:
          A) Λυπάμαι αλλά είσαι εκτός θέματος. Δεν κάνουμε ανάλυση των προσόντων του ιδανικού ηγέτη. Παρακολούθησε την ανάπτυξη της συλλογιστικής μου και θα καταλάβεις γιατί αναφέρθηκα σε αυτόν.
          Β)
          α)Οι μεταναστες του 50 (παρ'εκτος ελαχιστων μετρημενων στα δακτυλα εξαιρεσεων) δεν εφυγαν γιατι οσμηστικαν την καλυτερη ευκαιρια. Ποιός μίλησε για καλύτερη ευκαιρία?
          β)Ουτε ειχαν την πληροφορηση που νομιζεις. Που ξέρεις εσύ τι νομίζω?
          γ)Απλα οταν ξερεις οτι ο αλλος δεν εχει τιποτα μα τιποτα να χασει ευκολα του δινεις μια συμβουλη που απλα θα τον κρατησει στην ζωη. Να υποθέσω ότι αυτή είναι η τακτική σου?
          δ)Φυσικα και εχεις δικιο στο οτι οι Ελληνες της διασπορας δεν βοηθουν πρακτικα... - Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο!!! Είπα ότι δεν απαντούν την συγκεκριμένη ερώτηση "Δουλειά θα βρώ?" Άλλο το ένα και άλλο το άλλο! Μην γενικεύεις!
          ε)Οπως και να εχει αυτοι ειναι οι οροι του παιχνιδιου και μεχρι στιγμης δεν αλλαζουν. Πολύ Μακιαβελικό μου ακούστηκε αυτό. Σε αντιδραση αυτής της λογικής έβγαλα το θέμα στο forum. (Φυσικά δεν αποκλείεται να διακατέχομαι από απίστευτο ρομαντισμό... θα δείξει...)
          στ)Οποτε ρισκαρεις. Τα παιζεις ολα για ολα σε αναζητηση του οραματος σου (αν εχεις οραμα) και γινεσαι ηγετης του εαυτου σου. Αλλιως περιμενεις να γινουν καλυτερες οι συνθηκες η ψαχνεις να βρεις μια αλλη λυση. Δηλαδή υπάρχουν και κάποιοι που δεν είναι ηγέτες του εαυτού τους? Αυτοί που περιμένουν για αλλαγή των συνθηκών ή ψάχνουν για κάποια άλλη λύση?
          ζ) Μας βλεπω να οργανωνουμε ενα φιλοσοφικο συμποσιο για να αναλυσουμε το θεμα!! Αν θυμάμαι καλά κάποιος νωρίτερα χρησιμοποίησε τον αδόκιμο όρο "φιλοσοφικά ζητήματα" ενώ εδώ στο forum προφανώς κάνουμε μια χαλαρή διαλογική συζήτηση. Εσύ όμως το παρατραβάς. Με κάτι τέτοιες υπερβολές χάσαμε την επαφή με την πραγματικότητα και την παράδοσή μας! Να σημειώσω μόνο ότι για συμμετοχή σε φιλοσοφική συζήτηση απαιτούνται ιδιαίτερες γνώσεις και αντοχές που με την αυστηρή έννοια του όρου δεν τις έχω.

          Ναι, πολύ καλά κατάλαβες. Ημουν καυστικότατος μαζί σου για να αναδείξω την ανάγκη να μην προσωποποιούμε τις κριτικές μας αλλά να συμμετέχουμε στην ανάπτυξη του θέματος με παραγωγικό τρόπο. Μπορείς όσο θές να διαφωνείς με τις απόψεις μου και τους προβληματισμούς που θέτω, αλλά υφάκι του τύπου "Ουτε ειχαν την πληροφορηση που νομιζεις" δεν τα αποδέχομαι. Μάθε να σέβεσαι τον συνομιλητή σου για να σε σεβαστεί κι αυτός. Επίσης είναι σημαντικό να μην παρερμηνεύονται όσα γράφουμε εδώ ούτε να μπαίνουν στο στόμα μας λόγια που δεν είπαμε! Είπαμε..... χαλαρή διαλογική συζήτηση αλλά μην το καταντήσουμε καφενείο!

          Comment


            #20
            Agoriani διαβάζω και ξαναδιαβάζω την απάντησή σου και ξέρεις το σεβασμό και την εκτίμηση που σου έχω. Αναγνωρίζω την απίστευτη προσπάθεια που έχεις κάνει εσύ και άλλοι φίλοι του forum. Επίσης αντιλαμβάνομαι (για την ακρίβεια υποθέτω) την λεπτή θέση στην οποία βρίσκεσαι όταν απαντάς για θέματα μετανάστευσης.

            Σε έχω ταλαιπωρήσει άλλη μιά φορά με ερώτημά μου και θα μείνω πιστός στην τακτική μου και σε αυτό το ερώτημα. Η προηγούμενη απάντησή σου στρέφεται περισσότερο στο αν αξίζει να γίνω μετανάστης στην Αυστραλία παρά στο αν θα έχω προοπτική σαν οικονομικός μετανάστης. Κατά την γνώμη μου οι διαφορές είναι πολλές τόσο στα κίνητρα όσο και στις επιδιώξεις των δυο κατηγοριών. (Νομίζω ότι συμφωνείς - αν όχι παρακαλώ για τις ενστάσεις σου). Θα σε παρακαλούσα λοιπόν για το σχολιασμό σου στο παρόν θέμα μόνο σε ότι αφορά τον οικονομικό μετανάστη και τις προοπτικές του στην Αυστραλία.

            Ο κάθε ένας επισκέπτης του forum λοιπόν αργά ή γρήγορα θα ενημερωθεί για τις διαδικασίες που έχει θεσπίσει το Αυτραλιανό κράτος και που πρέπει να ακολουθήσει και θα μάθει για τις προδιαγραφές που πρέπει να τηρεί (ακαδημαικές, επαγγελματικές, ηλικιακές, κλπ κλπ). Όποιοι καλύπτουν τις προυποθέσεις τυπικές και ουσιαστικές αργά ή γρήγορα θα φτάσουν εκεί.

            Κατέβηκε λοιπόν (ο οικονομικός μετανάστης της ιστορίας μας) από το αεροπλάνο πέρασε όλους τους ελέγχους χωρίς πρόβλημα και κατευθύνεται προς τον προσωρινό τόπο διαμονής του. Κατά την διάρκεια της διαδρομής από το αεροδρόμιο μέχρι το Hotel κάνει flash back και θυμάται τη μέρα που αποφάσισε να κάνει το τόλμημα. Του έρχονται στη μνήμη όλες οι διαδικασίες, οι ταλαιπωρίες, τα έξοδα, η αγωνία, που πέρασε. Εντυπωσιάζεται από τις εικόνες που περνούν μπροστά στα μάτια του, όμως στο πίσω μέρος του μυαλού του τον τυρρανάει μια σκέψη: "Καλά όλα αυτά... όμως δουλειά θα βρώ?" Ξέρει ότι η αγορά εργασίας είναι ανταγωνιστική αλλά ξέρει επίσης ότι αν ήταν ο Αινστάιν δεν θα κατέληγε οικονομικός μετανάστης! Ξέρει επίσης ότι δεν τον περιμένει κανένα κόκκινο χαλί ούτε λουλούδια όπως αναφέρθηκε χαριτολογώντας (εκτιμώ). Και επίσης ξέρει ότι αν είχε 50.000$ στην άκρη δεν θα ήταν οικονομικός μετανάστης αλλά μετανάστης! Μακάρι να είχε την άνεση να το ψάξει το πράγμα με άνεση χρόνου και απαλλαγμένος από άγχος, συγκεντρωμένος στο να αποδώσει όσο καλύτερα γίνεται στις συνεντεύξεις για εργασία, να δικτυωθεί, να παρακολουθήσει ενδεχομένως σεμινάρια απασχόλησης, να επισκεφθεί συμβούλους απασχόλησης να.... να.... να... Όμως η σκληρή αλήθεια είναι ότι η μεγαλύτερη πολυτέλεια που μπορεί να έχει θα είναι το ξενοδοχείο του και το laptop με το internet. Από την επόμενη μέρα (άντε την μεθεπόμενη μετά την επίροια του jet lag) θα μπεί στη διαδικασία αναζήτησης εργασίας. Ευτυχώς διάβαζε το patriotaki ενα χρόνο τώρα και έχει στα "favorites" όλες τις απαραίτητες διυθύνσεις, sites, search engines έτοιμα. CVs και cover letters έχει έτοιμα ανά είδος και τύπο εργασίας, έχει ενημερωθεί για τις εταιρείες που υπάρχουν στον χώρο της ειδικότητάς του, είναι έτοιμος να ριχτεί στην μάχη. Διαβάζει Αυστραλέζικο τύπο εδώ και ένα εξάμηνο ώστε να μπει λίγο και στο κλίμα της χώρας. Νιώθει βέβαια σκουριασμένος αφού στην πατρίδα έχει να δουλέψει εδώ και 1-2 χρόνια! (5-6 μήνες για άλλους). Ναι το θέμα της γλώσσας τον αγχώνει διότι άσχετα με το 7 που σκόραρε στο IELTS ξέρει ότι άλλο βαθμοί και άλλο η γνώση της καθομιλουμένης (και ιδιαίτερα στην Αυστραλία). Και επίσης τα οικονομικά αποθέματά του φτάνουν το πολύ για δυο μήνες μέχρι να βρει δουλειά.

            Το βράδυ λίγο πριν πάει για ύπνο, θα πάει για ένα ποτό στο bar του ξενοδοχείου. Εκεί θα συναντήσει κατά σύμπτωση έναν Έλληνα που πρόσφατα μετανάστευσε κι αυτός στην Αυστραλία και θα του πεί μάλιστα (προς έκπληξή του) ότι είναι αυτός που υπογράφει ως "agoriani" στο patriotaki!!! O agoriani λοιπόν εύκολα θα αναγνωρίσει την αβεβαιότητα που νιώθει ο νεοεισελθόντας μετανάστης σχετικά με το "αν θα βρει δουλειά". Εκείνη τη στιγμή λοιπόν τι θα του απαντήσει ο agoriani?
            Είμαι σίγουρος ότι η απάντηση του agoriani θα ήταν διαφορετική αν η υποτιθέμενη συνάντηση γινόταν το καλοκαίρι του 2011 στην Σαντορίνη γι αυτό και σκόπιμα προσδιόρισα τον τόπο της συνάντησης. (Ελπίζω μόνο το αλκοολ στο bar να μην στρεβλώσει την απάντησή σου).

            Comment


              #21
              Εχω νταραβερια με ξενους και κυριως Ασιατες,λογω συζυγου Ασιατικης καταγωγης.Εχω και φιλους Ασιατες στο Σιντνει,εγω δεν εχω παει,μονο η συζυγος.
              Μεταξυ Ασιατων πεφτει η ιδια γκρινια,οτι δεν αλληλοβοηθιουνται,αλλα μονο τους ενδιαφερει να κανουν φιγουρα το καινουργιο αμαξι,τα ακριβα ρουχα κ.λ.π

              Εδω στην Αυστρια,οπως συμβαινει με τους Ελληνες,οπου δουλευουν στα ελληνικα εστιατορια περισσοτερες ωρες με λιγοτερα λεφτα,αυτο συμβαινει παντου μεταξυ των ξενων.
              Δηλαδη ο Κροατης που δεν ξερει γερμανικα,θα βρει ευκολα δουλεια σε Κροατη που εχει συνεργειο αυτοκινητου,η εταιριες καθαρισμου,αλλα θα δουλευει περισσοτερες ωρες με λιγοτερα λεφτα.
              Οι Κινεζοι στα κινεζικα εστιατορια το ιδιο.Γιατι νομιζετε στα κινεζικα εστιατορια δουλευουν μονο κινεζοι στην κουζινα και σερβιτοροι?Γιατι αγαπανε τους συμπατριωτες τους.Τους δινουν δουλεια με τις ιδιες συνθηκες που ειναι για τους Ελληνες στα ελληνικα εστιατορια.
              Το ιδιο και οι Τουρκοι,χτυπανε 12ωρα στις εταιριες καθαρισμου των Τουρκων.

              Καπου διαβασα,οτι και καλα οι Ελληνες ειμαστε πολυ πισω...και δεν μπορουμε να μπουμε στην νοοτροπια τους,που ειναι πολυ μπροστα...και κατι τετοια!!!
              Οι Ασιατες που πανε ''κολυμπωντας'' στην Αυστραλια,γιατι βρισκουν δουλεια?
              Γιατι ειναι απελπισμενοι και οσο πιο απελπισμενος εισαι,οσο μεγαλυτερη αναγκη εχεις,οσο λιγοτερα λεφτα στην τσεπη,τοσο πιο πολυ θα ζοριστεις,θα παρεις οποια δουλεια βρεις μπροστα σου να επιβιωσεις!!!

              Η γυναικα μου εχει φιλες,οπου εχουν σπουδασει και για να φυγουν απο την χωρα τους,ζητανε σε εταιριες ευρεσης δουλειας για εξωτερικο,να δουλεψουν εσωκλειστες σε σπιτια,σε Ευρωπη-Αυστραλια-Αμερικη σαν μπειμπυ σιτερς για 400 ευρω,συν φαγητο και δωματιο.Να κανουν μια αρχη να πανε σε αλλη χωρα και μετα θα κοιταξουν να βρουν κατι καλυτερο.
              Ετσι ξεκινησε και η φιλη της στο Σιντνει και τωρα δουλευει σε γραφειο και εχει μεγαλο μισθο.

              Εμεις οι Ελληνες,τα τελευταια χρονια,ειχαμε μια μεγαλη αναπτυξη στην χωρα μας την δεκαετια του 80-90,(οχι οτι ειναι κακο,γι αυτο μπηκαμε στην ΕΕ,για να γινουμε μια μερα σαν αυτους,διαφορετικα για πιο λογο να μπεις?),και ξαφνικα γκρεμιστηκαν ολα τα παντα.Ειμαστε αλλιως μαθημενοι και εχουμε μεγαλυτερες απαιτησεις.Αλλος δεν θελει να κανει οποια δουλεια να'ναι,αλλος δεν θελει να δουλεψει ανασφαλιστος,αλλος θελει τα ρεπο του,αλλος φοβαται για τα παιδια του αν θα κανουν φιλους....και τοσα αλλα.

              Ο Ασιατης που ειναι απελπισμενος,δεν τον ενδιαφερουν ολα αυτα,να κανει μια αρχη θελει.
              Επισης να πω και κατι αλλο.Οσο λιγοτερα λεφτα εχεις στην τσεπη,οταν πας μεταναστης,τοσο περισσοτερο θα προσπαθησεις να βρεις οποιαδηποτε δουλεια.Οποτε εχεις κανει την αρχη και το μελλον ειναι μπροστα σου.

              Επισης,μπορει πολλοι Ελληνες που ζουν στο εξωτερικο και μπαινουν εδω μεσα,να μην θελουν να εχουν συμμετοχη,γιατι πολλα σχολια για την χωρα μας ειναι απο απαξιωτικα μεχρι υβριστικα.Ουτε οι ξενοι δεν μιλαν ετσι για εμας.Εγω ειμαι ενα χρονο στην Αυστρια,δεν παταω ακομα γερα στα ποδια μου,λογω γλωσσας και μπαινω σε τετοια φορουμ για να παρω καμια πληροφορια.

              Comment


                #22
                η αντιδραση που ελεγες !!!!!
                loipon.........να με και γω....που σας παρακολουθω τοσο καιρο , σας διαβαζω,για ολους σας μιλω, και απορω ,πρωτον, με τον χρονο που αφιερωνετε, τον λογο που το κανετε !!! και την διαθεση που σας κατεχει ! γιατι εαν εξαιρεσουμε μερικους , διαπιστωνω μια διαθεση καπως καυστικη οπως ειπες και συ καποια στιγμη , προς ανθρωπους που μαλλον στη θεση που ειναι θελουν καλοπροερετους ακροατες . αντ αυτου πιανεστε με την , ισως λαθος λεξη του ταδε και φυσικα βγαινετε απο τον λογο που υπαρχει αυτο εδω το σαιτ... οπως και πολοι αλλοι, ετσι και εγω μπαινω εδω για να μαθω πληροφοριες και οχι για να για να διαβαζω εκολαπτομενους φιλοσοφιστες. συνχωρηστε με , ειμαι αγραμματος και ισως να μην τοποθετουμε σωστα, και χωρις πτυχιο. και ισως και να μην ειμαι ηγετης, ομως δεν γραφω εαν δεν εχω κατι να πω! και ποσο μαλλον εαν δεν ειχα κανει και το τολμημα να ερθω αυστραλια. και νομιζω , οτι οι πασσης φυσεως γνωστες ...θα επρεπε να μην εχθρευωντε τις ισως λαθος εντυπωσεις καποιων αλλα να τους τοποθετουν στον σωστο ..δρομο. αφου ξερουν !!! θα συμφωνησω με τον chriss stiσ αποψεις του...και κατα στιγμες με πολους απο σας. ομως......αν καποιος παρει απο την αρχη το σαιτ αυτο εκτος απο λογιων πληροφοριες δεν βλεπω συμπερασματα και γνωμες καποιας βαρυτητας ! καλος ο αρρογιαννη! για τα οσα εδωσε εδω , αλλα..........τι συμβαινει ;;; απο τον καναπε ;; που αν θυμαμαι καλα δεν δουλευει καν ;; ακομα ;; γιατι δεν τα λετε με το ονομα τους ;; φοβαστε τιποτα ; εκτος απο διευθηνσης δωσατε κατι αλλο μεσα απο εδω ; κατευθηνση λεγεται!!!! η το κανετε οπως και στα παροικιακα...ο ενας γλυφει τον αλλον...για την παροικια !!! η οποια πανω στο θεμα μας που ειναι ;; γιατι υπαρχει ; γιατι δεν γραφεται κατι γιαυτο;; αααα ναι ξεχασα ...μου εδωσε 2 τηλεφωνα !!!!η οπως εμαθα οτι ειπε στα παιδια θα τους βαλει στο νεο κοσμο.... για δουλεια !!! λες και δεν μπορουσαν να το κανουν μονοι τους .. βρε δεν ντρεπωνται ;;; και που ειναι ο φιλος που αμα θελει να μου πει και μενα για το ελληνικο σκεπτικο μου ; !! για τον δυσπιστο χαρακτηρα μου ! αρρογιαννη με συνχωρεις αλλα εγω ετσι τα βλεπω. αλλωστε απο οτι ξερω δημοκρατια ειχαμε ! και απορω με ανθρωπους που τα βλεπουν ολα καλα εδω .. ναι ειναι πολλα ..ομως αν δεν εβγαινες και ουτε βγαινεις απο το σπιτι ..............................!!! ε τοτε δεν σε πειραζει να πας με 60 !!ουτε το οτι νυχτωνει και εισαι μεσα ουτε τα λογια που λενε οι ελληνες εδω για εμας.. κριτικαρουν ασχημα αλλα δεν θελουν να δουν τα δικα τους ..τον κοσμο που ζουν αυτοι και τα παιδια τους με το 65 τις εκατο με αντικαταθλιπτικα.. με το οτι το να μαζευτουν 500 ατομα στο οκλει το λενε γλεντι !με το οτι με το που τους γνωριζεις σου λενε οτι εχουν 2 η 3 σπιτια !! με τον κυριο που μιλησε καποια στιγμη στο ραδιο σημερα κατα τις 2 και συμφωνησε για την απαγορευση του αλκοολ.. με το οτι δεν περασα απο ενα σπιτι και να εχει μουσικη !!! με τους φραχτες στα σπιτια !!!! με το οτι δεν πειραζεις γυναικα !!! στην ελλαδα ολα αυτα τα λεμε ευνουχισμο !!!! και φιλοι μου ολοι εσεις ναι μαλλον θα φυγω απο δω ....οχι γιατι δεν βρηκα δουλεια .. με 1200 που μου προσφεραν μετα απο μια εβδομαδα δοκιμης νομιζω οτι σαν αρχη θα μπορουσα να ζησω.. μαλον θα φυγω γιατι δεν θα μπορεσω να βρω αντρα φιλο για να κανω παρεα ! οχι υποκριτη γλυφτη που παει με τα νερα των αλλων. αλλα απο αυτους που δεν κρυβωνται.δεν κολαω τα επιθετα σε καποιον απο εσας εδω για να μην παρεξηγηθουμε... αλλα κυριολεκτικα ετσι το βιωνω...για το εθνικο σπορ τον τζογο μιλησε κανενας ;; για τα ψευτικα σπιτια ;; που αν τα παρω περναω μεσα απο τους τοιχους ;; για το τσιγαρο που δεν πρεπει να καπνιζω .........στο σπιτι μου ;;; !!!!!!!!!!! δεν περιμενα τιποτε απο την αυστραλια και δεν ηρθα εδω σαν ζητιανος . ειμαι τεχνιτης και ξερω τι μπορω να κανω. και επισης ειμαι ελληνας επαρχιωτης με πυγμη και τσαντιλα για να μην αναφερω κατι αλλο. και μαλλον οπως και εσεις !!!!!!!!!!!! ξεφυγα απο το θεμα του σαιτ....ομως οπως ειπε και ο φιλος..... δεν τα ειπα με κακη προθεση !!!! ετσι ειναι αυτα ,,,,,συνχωροχαρτι πηρα με μια λεξη !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                Comment


                  #23
                  Αυτες οι χωρες ετσι ειναι η μπορεις να αντεξεις η δεν μπορεις.Η μπορεις να αλλαξεις τροπο ζωης η δεν μπορεις.Προφανως φιλε μου εσενα δεν σε σηκωνει το κλιμα που λενε.Κανεις δεν σε υποχρεωσε να κανεις παρεα με ελληνες.Αν δεν κανω λαθος υπαρχουν ολοι οι λαοι του κοσμου εκει.Δεν μπορει ολοι να ειναι υποκριτες κ γλυφτες.Οσο για τζογο κτλ που λες ενα θα σου πω, σημερα ακου μια παρεα 13χρονα να μιλανε για το ποκερ λες κ παιζαν χρονια.Οποτε αυτα που περιγραφεις με τον τζογο κ τα αντικαταθλιπτικα ειναι παντου.

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by greky View Post
                    η αντιδραση που ελεγες !!!!!
                    loipon.........να με και γω....που σας παρακολουθω τοσο καιρο , σας διαβαζω,για ολους σας μιλω, και απορω ,πρωτον, με τον χρονο που αφιερωνετε, τον λογο που το κανετε !!! ...................... δεν περιμενα τιποτε απο την αυστραλια και δεν ηρθα εδω σαν ζητιανος . ειμαι τεχνιτης και ξερω τι μπορω να κανω. και επισης ειμαι ελληνας επαρχιωτης με πυγμη και τσαντιλα για να μην αναφερω κατι αλλο. και μαλλον οπως και εσεις !!!!!!!!!!!! ξεφυγα απο το θεμα του σαιτ....ομως οπως ειπε και ο φιλος..... δεν τα ειπα με κακη προθεση !!!! ετσι ειναι αυτα ,,,,,συνχωροχαρτι πηρα με μια λεξη !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                    Ωραία και χρήσιμη τοποθέτηση από έναν άνθρωπο που με το προφιλ του greky. Προσπαθώ να θυμηθώ και άλλες παραθέσεις του γενικά στο forum για να καταλάβω καλύτερα την οπτική του. Αν και ευχαρίστως θα έμπαινα στην ουσία του θέματος που συζητάει εδώ ο greky, δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η παρέμβασή του με το θέμα μας. (Με τη γενική έννοια του όρου όλα έχουν σχέση, αλλά γι αυτό προσπαθούμε να κάνουμε μια κατηγοριοποίηση). Υπ' αυτή την έννοια θα παρακαλούσα τους operators για μεταφορά του post του greky μάλλον στο θέμα "Τα άσχημα της Αυστραλίας".

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by Panos2080 View Post
                      Αυτες οι χωρες ετσι ειναι η μπορεις να αντεξεις η δεν μπορεις.Η μπορεις να αλλαξεις τροπο ζωης η δεν μπορεις.Προφανως φιλε μου εσενα δεν σε σηκωνει το κλιμα που λενε.Κανεις δεν σε υποχρεωσε να κανεις παρεα με ελληνες.Αν δεν κανω λαθος υπαρχουν ολοι οι λαοι του κοσμου εκει.Δεν μπορει ολοι να ειναι υποκριτες κ γλυφτες.Οσο για τζογο κτλ που λες ενα θα σου πω, σημερα ακου μια παρεα 13χρονα να μιλανε για το ποκερ λες κ παιζαν χρονια.Οποτε αυτα που περιγραφεις με τον τζογο κ τα αντικαταθλιπτικα ειναι παντου.
                      Σας παρακαλώ παραμείνετε στο θέμα μας και αποφύγετε τις προσωπικές υποδείξεις στους άλλους.

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                        Σας παρακαλώ παραμείνετε στο θέμα μας και αποφύγετε τις προσωπικές υποδείξεις στους άλλους.
                        Εχεις δικιο απλα πηρα καπως στραβα αυτα που ειπε.Σε καμια περιπτωση δεν θελω να κανω υποδειξεις σε κανεναν για το τι θα κανει.

                        Comment


                          #27
                          Η μετανάστευση στην Αυστραλία έχει 2 κατηγορίες ατόμων: αυτούς που είναι υπήκοοι και αυτοί που πάνε με visa. Αν κάποιος είναι ανειδίκευτος, δεν γνωρίζει αγγλικά και το κυριότερο δεν έχει την υπηκοότητα, Αυστραλία γιοκ!
                          Θα πρέπει να τονιστεί επίσης ότι η Αυστραλία είναι μια ακριβή χώρα. Τα ενοίκια για μια οικογένεια κυμαίνονται από $300 έως $600 την εβδομάδα. Η φορολογία, το εργατικό κόστος, όλα σχεδόν είναι ακριβά. Ο μισθός για αυτούς που έχουν permanent visa ή υπηκοότητα αλλά δεν είναι μόνιμοι κάτοικοι θα είναι minimum $1000 την εβδομάδα καθαρά. Δουλειές υπάρχουν (όπως λεφτά υπάρχουν :-)) γενικότερα αλλά υπάρχει ανταγωνισμός από Ασιάτες, ως εκ τούτου υπάρχει discount στον μισθό σε σχέση με τους Αυστραλούς. Μην περιμένει κάποιος δηλαδή όσα προσόντα και να έχει ότι θα του δώσουν τρελά λεφτά από την πρώτη στιγμή! Αυτό είναι ψευδαίσθηση.. Θα προτιμούν πάντα γηγενείς από το να ρισκάρουν με ξένους... Γι' αυτό και η Αυστραλία προσελκύει κυρίως Ασιάτες. Αμερικάνοι και λοιποί Αγγλοσάξονες δεν έρχονται σε αυτήν, αντιθέτως Αυστραλοί Αγγλοσάξονες θα προτιμήσουν να πάνε σε ΗΠΑ ή Αγγλία! Να σημειώσω επίσης ότι ο μόνος κλάδος αυτή τη στιγμή που είναι σε άνθιση είναι ο μεταλλευτικός και αυτόν πάνε να τον χαντακώσουν με φόρους...

                          Ο τρόπος ζωής βέβαια διαφέρει πάρα πολύ σε σχέση με την Ελλάδα. Κάποιος που ψάχνει για τρελή νυχτερινή ζωή δεν θα του αρέσει καθόλου. Η ζωή εκεί ταιριάζει περισσότερο σε οικογενειάρχες. Νυχτερινή ζωή μόνο ΠΣΚ και κυρίως στο city κάθε μεγαλούπολης, Sydney, Melbourne κυρίως, οι υπόλοιπες πόλεις κοιμούνται στην κυριολεξία (βλ. επίσης υψηλά ποσοστά αυτοκτονίας παγκοσμίως, ιδιαίτερα σε νεαρές ηλικίες). Αν ζεις σε προάστιο, τότε χρειάζεσαι αυτοκίνητο υποχρεωτικά! Τα λεωφορεία περνάνε κάθε μισή/1 ώρα, οπότε για να πας στο κοντινό shopping center θέλει περπάτημα. Τα σπίτια είναι αυτό που ανέφερε και ο greky... ψεύτικα. Οι τοίχοι (εσωτερικά) είναι ξύλινοι ενώ το χειμώνα ξεπαγιάζεις και θέλεις ξυλόσομπες ή ηλεκτρικά καλοριφεράκια ή air condition.

                          Έτσι όπως όμως πάνε τα πράγματα στην Ελλάδα, βέβαια και η ζωή εδώ έχει αρχίσει να ακριβάινει και κυρίως να γίνεται ανυπόφορη. Ωστόσο ας μην νομίζουν όλοι ότι η Αυστραλία μας περιμένει με ανοιχτές αγκάλες και ότι φυτρώνουν χρήματα στα δέντρα. Είναι μια πολύ καλά οργανωμένη χώρα με πολλά καλά (οργάνωση, ισονομία, παιδεία κ.λπ.) αλλά και άσχημα (μονότονη ζωή, ακρίβεια, φορολογία κ.λπ.). Όπως κάθε νόμισμα έχει 2 όψεις έτσι και η μετανάστευση όχι μόνο στην Αυστραλία αλλά και σε κάθε χώρα. Απλά ο κάθε ένας για τον εαυτό του θα πρέπει να ξεκαθαρίσει τι θέλει και τι μπορεί να πετύχει με πολλή υπομονή και επιμονή, τουλάχιστον στην αρχή.

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by pan_k7 View Post
                            Η μετανάστευση στην Αυστραλία έχει 2 κατηγορίες ατόμων: αυτούς που είναι υπήκοοι και αυτοί που πάνε με visa. Αν κάποιος είναι ανειδίκευτος, δεν γνωρίζει αγγλικά και το κυριότερο δεν έχει την υπηκοότητα, Αυστραλία γιοκ!
                            ............................
                            Απλά ο κάθε ένας για τον εαυτό του θα πρέπει να ξεκαθαρίσει τι θέλει και τι μπορεί να πετύχει με πολλή υπομονή και επιμονή, τουλάχιστον στην αρχή.
                            Όσο χρήσιμη και σεβαστή θεωρώ την τοποθέτησή σου, μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τι σχέση έχει με το θέμα που αναρτήθηκε αρχικά εδώ?
                            Υπενθυμίζω το πλαίσιο του θέματος που αναρτήθηκε αρχικά ώστε να μην πλατιάζουμε. "Πρόκειται να γίνω οικονομικός μετανάστης, δουλειά θα βρώ?" Παρακολουθήστε την ροή ανάπτυξης των απόψεων επί του θέματος και μείνετε σε αυτό ώστε να βγει κάποιο αποτέλεσμα από την διαλογική συζήτηση. Μείνετε συγκεντρωμένοι στο θέμα, αλλιώς το ζητούμενο της ερώτησης θα χαθεί ή θα αλλοιωθεί.

                            Comment


                              #29
                              Απάντησα φίλτατε: δουλειές υπάρχουν μόνο για εξειδιεκευμένους, οι οποίοι γνωρίζουν άπταιστα αγγλικά και έχοντας κυρίως την υπηκοότητα ή έστω permanent visa. Οι αποδοχές δεν θα είναι "τρελές" (enough to get by) και με discount (περίπου 20% - 30%) σε σχέση με τους γηγενείς (εκτός και αν είναι κλάδος με υψηλή ζήτηση). Θα πάρει χρόνο η εύρεση εργασίας αλλά εν τέλει θα βρεις. Καλύτερη περίοδος για έυρεση εργασίας (βλ. demi κιόλας) είναι Μάΐος με Νοέμβριο.

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by demi View Post
                                Νίκο ελπίζω να μου επιτρέπεις να πω και εγώ την άποψη μου . Παρόλο που δεν θεωρώ τον εαυτό μου οικονομικό μετανάστη αφού εγώ άφησα δουλειά στην Ελλάδα και ήρθα στην Αυστραλία για την εμπειρία της εργασίας σε μια άλλη χώρα, μακριά από το σκεπτικό και την νοοτροπία της Ευρώπης που την είχα μάθει τα τελευταία 15 χρόνια από επαγγελματικά ταξίδια και επειδή ένοιωθα ότι αυτή η χώρα με τραβούσε μιας και έτυχε να έχω γεννηθεί εδώ.
                                ...........
                                1) Καταρχήν πράγματι ένα αναγνωριστικό ταξίδι να δεις αν σου κάνει η χώρα γιατί ο τρόπος ζωής και οι συνήθειες είναι πολύ διαφορετικές (προσωπικά το είχα κάνει αυτό το 2009)
                                2) Καλή προετοιμασία πριν φύγουμε από Ελλάδα μεενημέρωση από το www.immi.gov.au, site εύρεσης εργασίας, αναγνώριση του πτυχίου από την αντίστοιχη αρχή, εξετάσεις IELTS, φρεσκάρισμα κάποιων βασικών γνώσεων των μηχανικών( προσωπικά ξανα έκανα κάποια μαθήματα autocad 2d και 3d και έδωσακαι την πιστοποίηση του στην autodesk). (Στην περίπτωσή μου τα είχα κάνει όλα αυτά πριν έρθω στην αυστραλία και η διαδικασία της όλης προετοιμασίας μου κράτησε περίπου 7 μήνες και μου κόστισε με τα διάφορα μαθήματα κ.τ.λ. γύρω στα 3000 ευρώ
                                3) Μεγάλη προσπάθεια και τρέξιμο αφού έρθεις
                                4) Υπομονή και επιμονή. Όχι και πάλι όχι δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις την δουλειά που θέλεις όπως ακριβώς την θέλεις σε 2 μήνες και αυτό όχι γιατί δεν αξίζεις ή γιατί δεν κάνεις κάτι καλά αλλά γιατί οι διαδικασίες στην αυστραλία προχωράνε αργά.
                                5) Ναι τελικά νομίζω ότι μετά από όλο αυτό το τούνελ αυτό που υπάρχει στην άλλη μεριά τελικά αξίζει τον κόπο , τουλάχιστον αυτή είναι η προσωπική μου γνώμα και άποψη
                                Demi.... Η άποψή σου όχι μόνο απαραίτητη είναι αλλά και ιδιαίτερης σημασίας. Ευχαριστώ για την συμμετοχή. Ευτυχώς έχουμε κάποιους φίλους στο forum και επικοινωνούν σε εμάς τις εμπειρίες τους. Όμως Demi εκτιμώ ότι η απάντησή σου είναι προσανατολισμένη στις προδιαγραφές του καλού μετανάστη και όχι στις προδιαγραφές του οικονομικού μετανάστη. Τι θέλω να πω?

                                1. Αλήθεια τι δυνατότητες έχει ο οικονομικός μετανάστης να κάνει αναγνωριστικά ταξίδια στην Αυστραλία (κάπου αλλλού κάποιος είπε 2-3 εβδομάδων). Ο οικονομικός μετανάστης στην πατρίδα μετά βίας τα βγάζει πέρα κάθε μήνα, θα κάνει αναγνωριστικά ταξίδια?
                                2. Καλή προετοιμασία. Εδώ ασφαλώς συμφωνεί ο οποιοσδήποτε!
                                3. Μεγάλη προσπάθεια και τρέξιμο αφού έρθεις. Κανείς δεν περιμένει να βρει δουλειά από το room του ξενοδοχείου. Και όλοι έχουν διάθεση και όρεξη για τρεξιμο. Και ναι, ξέρουμε ότι το 20% των διαθέσιμων εργασιών εμφανίζονται στις αγγελίες. Και ναι ξέρουμε ότι για το υπόλοιπο 80% των θέσεων εργασίας χρειάζεται networking. Όμως αλήθεια τι networking να κάνει ο οικονομικός μετανάστης που το μόνο γνώριμο πρόσωπο που αναγνωρίζει είναι της receptionist του ξενοδοχείου?
                                4. Τελείως ξεκάθαρη η εμπειρία σου και δίχως δυνατότητα άλλης ερμηνείας. "Όχι και πάλι όχι δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις την δουλειά που θέλεις όπως ακριβώς την θέλεις σε 2 μήνες και αυτό όχι γιατί δεν αξίζεις ή γιατί δεν κάνεις κάτι καλά αλλά γιατί οι διαδικασίες στην αυστραλία προχωράνε αργά." - Άρα ο οικονομικός μετανάστης που ψάχνει να βρει δουλειά σε 1-2 μήνες το πολύ (αλλιώς το απόθεμά του θα τελειώσει) δεν έχει καμία ελπίδα ενωρίτερης εργασιακής αποκατάστασης!!! ΤΟΣΟ ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ!!!
                                5. Ελπιδοφόρο το μήνυμα που στέλνεις για το φως βάθος του τούνελ. Αυτό όμως σημαίνει ότι ο οικονομικός μετανάστης θα πρέπει να αντέξει οικονομικά για χ μήνες (χρόνια) σε συνθήκες τελείως άγνωστες (και πιθανότατα βάση ανταποκρίσεων φίλων του forum εξαιρετικά δύσκολες). Όμως εδώ ξεκαθαρίσαμε ότι ο οικονομικός μετανάστης δεν αντέχει ούτε δυο μήνες χωρίς δουλειά εκει!!! Άρα?

                                Αν και όπως είπες δεν είσαι οικονομικός μετανάστης, εκτιμώ ότι έχεις κρυστάλλινη κρίση και μπορείς να τοποθετηθείς για την περίπτωση του χωρίς περιστροφές γνωρίζοντας τις παραμέτρους που αφορούν την περίπτωσή του. So,.... αναμένω άλλη μια σου τοποθέτηση ξεκάθαρα όπως κάνεις πάντα!

                                Comment

                                Working...
                                X