Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Nikos Mech Eng

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - Nikos Mech Eng

    Ναι είναι αλήθεια ότι με ενοχλεί πολύ ο όρος. (Οικονομικός Μετανάστης). Είχα συνηθίσει οικονομικούς μετανάστες να θεωρώ τους Πακιστανούς, τους Αλβανούς, τους Γεωργιανούς, τους Βούλγαρους, .... παλιότερα τους Πολωνούς ... Τέλος της δεκαετίας του 80 αρχίσαμε στην Ελλάδα να δεχόμαστε κατά κύματα τέτοιους ανθρώπους. Στην αρχή μας φαινόταν περίεργη εικόνα, αν και είμαστε φιλόξενος λαός, χρειάστηκαν χρόνια, δεκαετίες θα έλεγα, να αποδεχτούμε αυτή τη πραγματικότητα και ίσως ακόμα και σήμερα δεν έχουμε καταφέρει να υιοθετήσουμε κουλτούρα αποδοχής οικονομικών μεταναστών. Εδώ που τα λέμε, δεν ξέρω ποιός και γιατί να θελήσει να έρθει στην Ελλάδα σήμερα.

    Ναι είναι αλήθεια ότι με ενοχλεί πολύ ο όρος. (Οικονομικός Μετανάστης). Ήθελα να πιστεύω ότι η εποχές του '50, '60 είχαν περάσει ανεπιστρεπτί και ότι δεν θα χρειαζόταν ποτέ ξανα οι Έλληνες να αναζητούν (όχι την τύχη τους, ας πούμε τα πράγματα με το όνομά τους επιτέλους) την επιβίωση τους σε άλλες χώρες. Το θεωρούσα κατάντια τόσο ατομική όσο και εθνική! Μα να μην μπορείς ούτε να επιβιώσεις και να αναγκάζεσαι να ξενιτευτείς αγράμματος, ανειδίκευτος, χωρίς γλωσομάθεια? Κατάντια...

    Ναι είναι αλήθεια ότι με ενοχλεί πολύ ο όρος. (Οικονομικός Μετανάστης). Και ο βασικότερος λόγος είναι διότι αναγκάζομαι εγώ τώρα να γίνω οικονομικός μετανάστης!!!Πρέπει να πάω σε μια ξένη χώρα για να καταφέρω να επιβιώνω! Γ@μω την κατάντια μου! Πάλι να ξεκινήσω από το "0"? ....Το σκέφτηκα από εδώ, το σκέφτηκα από εκεί, είδα και τα λαμόγια μας να σουλατσάρουν στις Βρυξέλλες, πείστηκα ότι εδώ δεν υπάρχει μέλλον. Καμία περίπτωση επιβίωσης. Η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσα να ανήκω σε εκείνους που δεν έχουν χάσει ακόμα τη δουλειά τους, που κουτσά-στραβά ακόμα καταφέρνουν να επιβιώνουν. Αλήθεια... για πόσο ακόμα? Θα μπορούσα επίσης να τρώω ακόμα από το "λίπος" μου. Αλήθεια ... για πόσο ακόμα?

    Στριφογύρισα λοιπον την υδρόγειο και κατέληξα να λέω ότι φεύγω για Αυστραλία. Άκουσα, διάβασα, ξαναδιάβασα, ενημερώθηκα, .... το έβαλα στόχο πιά. Ξεκίνησα και διαδικασίες. Μόνο που, τώρα τελευταία, μετά από αρκετή ενημέρωση και μάλιστα εξειδικευμένη σε ορισμένα θέματα μετανάστευσης για Αυστραλία, αναρωτήθηκα ξανά την 1η ερώτηση που με απασχόλησε σχετικά με αυτή την επιλογή ζωής. Δουλειά θα βρώ?

    Ας σοβαρευτούμε και ας είμαστε ειλικρινείς. Αυτό είναι το ζητούμενό μας! Η αποδοτική εργασία μας! Γιατί αν είχαμε αποδοτικές εργασίες δεν νομίζω ότι θα καθόμασταν να ποστάρουμε τώρα στο patriotaki. Μπορεί να μας ενοχλούν πολλά κακώς κείμενα στη χώρα μας, αλλά όπως τα είχαμε αποδεχτεί μέχρι τώρα σε όλη μας της ζωή έχοντας αποδοτικές εργασίες, έτσι θα συνεχίζαμε να τα αποδεχόμαστε και στο μέλλον αν το εισόδημά μας παρέμενε (ή ηταν) σταθερό και εγγυημένο. Άρα λοιπόν ο λόγος στην συντριπτική πλειοψηφία των αποδημούντων είναι οικονομικός. (Το θέμα που άνοιξα δεν αφορά τους μετανάστες για άλλους λόγους).

    Και το ερώτημα παραμένει. Δουλειά θα βρώ? Θα κάνω τόσα έξοδα, θα περάσω ένα κάρο δοκιμασίες, θα περάσει μέχρι και ένας χρόνος μέχρι να πάω εκεί, θα πάω να ζήσω σε μια χώρα που δεν θα μιλάω τη μητρική μου γλώσσα, θα κάνω μια υπερπροσπάθεια, αλλά τελικά δουλειά θα βρώ? Γιατί άμα είναι και φτάσω εκεί, και να χρειάζονται 12 μήνες για να βρώ δουλειά της ειδικότητάς μου (γιατρός, μηχανικός, γεωπόνος κλπ) ε, τότε δεν είναι λύση αυτή!!! Υποτίθεται ότι αυτό είναι το κίνητρο, η εργασία! Αλλιώς κάθομαι εδώ και παρανομώ όπως τα λαμόγια ή βρίσκω δικές μου μεθόδους επιβίωσης! Επέλεξα όμως η εργασία να είναι ο τρόπος επιβίωσής μου. Ξανά λοιπόν το ερώτημα: Δουλειά θα βρώ?

    Κάτσε και ενημερώσου για τις πιθανότητες και τις συνθήκες εκεί (θα μου πείς). Ε, λοιπόν έψαξα και ενημερώθηκα, μπήκα σε ένα σωρό sites εύρεσης εργασίας και είδα ότι έχει μερικές (δεν κάνω το λάθος να πω πολλές) αγγελίες εργασίας. Καλό σημάδι σκέφτηκα! Όμως πρόσφατα έκανα και μια 2η σκέψη. Και εδώ στο Ελλαδιστάν άμα ανοίξεις το carierra, το skywalker, τη χρυσή ευκαιρία, θα βρεις αγγελίες εργασίας. Όμως για πέστε μου, έλαβε κανείς απάντηση σε κανένα από τα εκατοντάδες CVs που στείλατε? ΟΧΙ. Το 50% από αυτές είναι fake, το 25% είναι παλιότερες αγγελίες 4-5 μηνών που αναδημοσιεύονται για να γεμίζουν οι παραπάνω οργανισμοί τα tabloids τους, το 20% είναι για εργασία με 400 ευρώ και απομένει τελικά ένα 5% που ίσως να έχει κάποιο ενδιαφέρον. Και αυτό το 5% πάει να το καλύψει το κύμα της 20-25% (όλοι μας ξέρουμε ότι είναι 35% επί της ουσίας) ανεργίας που μαστίζει τη χώρα μας. ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΣΕ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΑ SITES ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ?

    Θέλω λοιπόν να έχω κάποιο σίγουρο σημάδι ότι αυτά που διαβάζω για δυνατότητα εργασίας ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Και σε αυτό οι μόνοι που μπορούν να μας βοηθήσουν είναι οι ήδη εγκατεστημένοι εκεί Έλληνες. Δεν θέλω να διαβάσω ούτε για στατιστικές, ούτε για τον δείκτη ανεργίας στην AUS, ούτε για τον δείκτη ανάπτυξης! Θέλω να σε ρωτήσω εσένα που είσαι εκεί και να μου πεις απλά αν υπάρχουν δουλειές ή όχι! Αν κινείται χρήμα ή όχι. Αν οταν μεταναστεύσω θα βρω δουλειά σε κανα-δυο μήνες ή όχι? Και δεν θέλω δουλειά του ποδαριού! Θέλω να δουλέψω στην ειδικότητά μου. Περισσότερα γκαρσόνια χρειάζονται στην Ελλάδα παρά στην Αυστραλία. Κάποιοι από εμάς σκέφτονται να πάρουν οικογένειες μαζί τους. Θα μπορέσουν να προσφέρουν στην οικογένειά τους εκεί αυτό που τους υπόσχονται?

    Για να είμαστε εξηγημένοι. Το '50 και το '60 όταν οι γονείς μας φεύγανε μετανάστες στην κεντρική ευρώπη, στην Αμερική και την Αυστραλία δεν πηγαίνανε στο άγνωστο! Υπήρχε κάποιος που τους είχε πει "Έλα εδώ και θα τακτοποιηθείς", δεν τους έλεγε "έλα εδώ και ισως τακτοποιηθείς". Τότε, μετά από μιά εβδομάδα το πολύ ο κόσμος έπιανε δουλειά είτε σε φάμπρικες είτε σε εστιατόρια. Όλοι ξέρανε τι θα κάνουν όταν θα έφταναν εκεί. Στην Αυστραλία τώρα γιατί δεν ξέρουμε?

    Ακόμα και οι Αλβανοί ο ένας προσκαλούσε το φίλο του/συγγενή του και του έλεγε "Έλα και θα βρεις δουλειά στο εργοτάξιο που δουλεύω και εγώ", οι Γεωργιανές εγγυούνταν στις φίλες τους "έλα και θα βρεις δουλειά σε αυτό το σπίτι, να κρατας τα παιδιά αυτής της οικογένειας, να τυλίγεις γύρο σε αυτό το σουβλατζίδικο που είμαι και εγώ". Η δουλειά που έχει γίνει στο patriotaki αν και έχει απίστευτο όγκο πληροφοριών, δεν απαντάει στο βασικότερο ερώτημα. Δουλειά θα βρώ?

    Μέχρι να καταφέρω να έρθω down under θα περάσει πάνω από ένας χρόνος. (τόσο χρειάζονται οι περισσότεροι από την ώρα που ξεκινούν διαδικασίες). Ακούω για κάποιους που έχουν φτάσει και παρακολουθούν μαθήματα σε groups, ένταξης δήθεν κλπ κλπ. Σωστά είναι όλα αυτά αλλά εγώ που κατέχω την ειδικότητά μου, μιλάω αγγλικά-συνεννοούμαι, θα πρέπει να περάσει ένα εξάμηνο, ένας χρόνος, να βολοδέρνω από εδώ και από εκεί σε recruiters για να βρω μια δουλίτσα και τελικά αυτή να είναι δουλειά κατώτερη του επιπέδου μου? Και μήπως δεν θα είναι και τόσο αποδοτική όσο αφήνεται να εννοηθεί?

    Αφού την πήρα την απόφαση να γίνω οικονομικός μετανάστης, πρέπει να κάνω σωστές επιλογές. Ασφαλώς υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζονται από την τύχη και την σύμπτωση και το δέχομαι, όμως αν το μεγαλύτερο ποσοστό είναι θέμα τύχης τότε δεν είμαι οικονομικός μετανάστης αλλά τυχοδιώκτης (με την κακή έννοια)! Και φυσικά έχω πολύ περισσότερες πιθανότητες να αναζητήσω την τύχη μου εδώ στο Ελλαδιστάν δέρνοτας και κλέβοντας γριούλες (μην κολάτε στις υπερβολές μου - σχήμα λόγου είναι), παρά αν προσπαθώ να πιάσω δουλειά σαν γκαρσόνι στην Μελβούρνη για κανα δυο χρόνια και μετά βλέπουμε.

    Θα το χοντρύνω λίγο ακόμα και προσπαθήστε να μην με παρεξηγήσετε αλλά να μπείτε στο σκεπτικό μου. Μπορεί να καθόμαστε να ποστάρουμε ένα κάρο πληροφορίες στο patriotaki, αλλά όσο δεν απαντάμε ουσιαστικά στο No1 ερώτημα, τζάμπα μάγκες είναι όσοι απαντάνε διάφορα, και άλλο τόσο τζάμπα μάγκες είναι όσοι ποστάρουν ερωτησούλες. Άνοιξα αυτό το θέμα λοιπόν για να γίνουν συζητήσεις πάνω σε αυτό και μόνο σε αυτό. Δεν θέλω να ακούσω για Visas ούτε για citizenships. Θέλω να μάθω αν υπάρχει λόγος να ελπίζω και να έχω δεδομένο οτι η Αυστραλία θα με υποδεχτεί σαν οικονομικό μετανάστη.

    *: Είναι προφανές νομίζω ότι το α' ενικό πρόσωπο που χρησιμοποίησα πολλές φορές παραπάνω δεν αφορά κατ' ανάγκη εμένα προσωπικά, αλλά υποθέτω ότι εκφράζει τον καθένα προσωπικά από τους επίδοξους μετανάστες.

    #2
    Ανταπόκριση απο τον - Nikos Mech Eng

    Θα σου απαντησω λοιπον εγω γιατι πιστευω δικαιουμε μετα απο 3 μηνες ψαξιματος κτλ να ποσταρω την γνωμη μου .
    Τι παραπανω πιστευεις οτι εχουμε εμεις απο τους αλλους οικονομικους μεταναστες ? Τιποτα...Εδω τωρα πρωτη φορα βλεπω στην σχολη που πηγαινω Πακιστανους και ιρακινους που τους βλεπεις και λες "Σκουπιδιαριδες" Εμφανισιακα..και ειναι καθηγητες πανεπιστημιου. Και ομως ξεκινησαν ξανα σχολη κολεγιο κτλ επειδη η Αυστραλία δεν αναγνωριζει το παραμικρο απο πτυχια εκτος απο μικρες εξαιρεσεις . Οποτε καταλαβαινεις οτι γινεσε αυτοματα και εσυ ενας πακιστανος της Αυστραλίας .

    Δουλειες υπαρχουν φιλε αλλα οχι για εσενα...γιατι εσυ εισαι χωρις πτυχιο , δεν εχεις βιζα , δεν εχεις τις γνωσεις που θελουν αυτοι και εννοω με αυτο οτι εγω δουλεψα καθαρισμους και για να μπω να κανω καθαριοτητα σε κτηριο με βαλαν 30 λεπτα και εβλεπα ενα DVD με προυποθεσεις και κανονες ασφαλειας ωστε να παρω ενα μινι πτυχιο για να καθαρισω το κτιριο . Που τα εχουμε αυτα στην Ελλάδα? Πουθενα. Ετσι λοιπον εισαι αυτοματως ακατάλληλος για την Αυστραλία .
    Που σημαινει το εξής .Η ξεκινας σαν φοιτητης... Η ξεκινάς με το σταυρο στο χέρι μπας και πεσει καποιος επανω σου και σε κρατήσει .. Η ξεκινας και απλα ξεκινάς .
    Σαν φοιτητης εχεις 20 ωρες την εβδομαδα...πες μου λοιπον ποιος θα σε παρει απο τους Αυστραλους για 20 ωρες δουλειας χωρις να εχεις την παραμικρη ιδεα απο τους "κανονες " ? κανεις..αυτοματα πας στους Ελληναρες της Αυστραλίας που ειναι για εμενα προσωπικα το 80% τα χειροτερα λαμογια στην Αυστραλία . ΝΑΙ λοιπον το λεω φωναχτα κτλ..9 στους 10 ελληνες που ζητησα δουλεια μου ειπαν "Ελα τζαμπα η ελα με 10δολλαρια την ώρα ( το μινιμουμ εδω ειναι 16 δολλάρια για τους εργάτες ) " . Ωπα ρε μαγκες ναουμ δηλαδη . Ενταξει ειμαι οικονομικος μετανάστης αλλα εχω και δικαιωμα να εργαστώ και ασφαλεια και ολα ( με φοιτητικη βιζα που ειναι και ο σχεδον μοναδικος τροπος να ερθει κανεις Αυστραλια ) . Γιατι 10 δολλαρια ?
    Απαντηση ΕλληνοΑυστραλου : "Γιατι εσεις οι Ελληνες ειστε τεμπεληδες κανατε την Ελλαδα οπως την κανατε και ηρθατε εδω να βγαλετε τα σπασμενα ..." .. Του χωνεις μια κουτουλια να παει στο διαολο η οχι ? Ετσι λοιπον ειναι οι Ελληνες της Αυστραλιας εδω περα και ετσι θα σου φερθουν . Οχι ολοι ..το 80% ομως ναι .
    Ξερω παιδι που ειναι Μηχανικος σε συραγγες μεταλιολογος εχει 3 πτυχια πανεπιστημιου . Εχει το νο1 σε ζητηση επαγγελμα στην Αυστραλια . Ε λοιπον δουλευε σε κρεωπολη Ελληνα 4 εβδομαδες και τον πληρωσε με κρεας..Ωμο στεγνό κρέας . Και οχι μονο αυτο αλλα του δινε και τα ποιο αθλια κομμάτια .
    Ερχεσε με την ελπιδα να σε κανουν σπονσορ ε? Ε λοιπον σε πληροφορω ο εργοδοτης που θα σε κανει σπονσορς πρπεει να σε κρατησει μινιμουμ 2 χρονια ( τον υποχρεωνουν ) να σε πληρωνει μινιμουμ 49.000 δολλαρια τον χρονο ( τον υποχρεώνουν ) και να του κανουν ελεγχο στα φορολογικα 2 χρονια πριν και 2 χρονια που σε κρατάει ( υποχρεωτικο ) . Και εδω μιλαμε για αρχες με αρχιδια οχι Ελλαδιστάν . Ποιος λοιπον θα παρει το ρισκο να σε σπονσοραρει εαν δεν εισαι γιατρος η κατι αλλο που εχουν απελπιστικα αναγκη ? Οποτε ξεχνα και τους σπονσορ!!!
    Ετσι λοιπον καταλλήγω στο εξής . Επειδη ολοι οι Ελληνες ειμαστε αερομυαλοι και νομιζουμε οτι θα παμε καπου και θα τα βρουμε ολα ετοιμα στρωμένα κτλ ...και οτι οι αλλοι Ελληνες θα μας συμπαρασταθουν και θα μας πουν ελατε εσας περιμέναμε ! Ε κανετε λαθος ..Δουλεια δεν θα βρειτε εαν δεν ειστε προθυμοι να δουλεψετε σαν σκλαβοι σε εστιατορια και απατεωνες μεχρι να αποκτήσετε καποια Βίζα με οποιονδηποτε τροπο ειτε να παντρευτειτε καποιον ντοπιο ειτε να τελειωσετε σπουδες τα χρονια που χρειαζετε για να κανετε την βιζα να μεινετε η οποιον αλλον τροπο .
    Εαν παρετε βιζα που σας επιτρεπει να εχετε δικαιωματα που εχουν οι Αυστραλοι τοτε αλλαζει ο δρομος . Ειστε οκ ..Μεχρι τοτε το "οικονομικοι μεταναστες" θα εισοδυναμεί με = σκλαβος .
    Και οποιος έρχετε με υποσχεσεις συγγενων και φιλων τοτε ειναι πολυ γελασμένος οτι θα τα βρει οπως υποσχονται . Ευτυχώς εχω πολλους που εχουν ερθει με υποσχέσεις οπως ηρθα και εγω δηλαδη και στο τελος βγηκαν με μια τρυπα ΝΑ! ( ακατάλληλο να εκφραστώ αλλιως ) .
    Δυστηχως ειναι σκληρα λογια αλλα ειναι μετα απο πολλες κατραπακιες και σφαλιαρες που εφαγα και εμαθα απο αλλους και ειδα πολλα παιδια να κοιμουντε σε παγκακι τελικα επειδη τους πεταξαν εξω συγγενεις τους .
    Επεισης αυτη ειναι η γνωμη μου οποιανου δεν του αρεσει ..θα δειξει το μελλον . Ευχομαι να βγω εγω ο λαθος και ολα αυτα να ηταν απλα συμπτώσεις
    Απο κει και περα... Good luck mates!
    Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

    Comment


      #3
      Originally posted by Chrisgr View Post
      Θα σου απαντησω λοιπον εγω γιατι πιστευω δικαιουμε μετα απο 3 μηνες ψαξιματος κτλ να ποσταρω την γνωμη μου ......
      Τι παραπανω πιστευεις οτι εχουμε εμεις απο τους αλλους οικονομικους μεταναστες ? Τιποτα...Εδω τωρα πρωτη φορα βλεπω στην σχολη που πηγαινω Πακιστανους και ιρακινους που τους βλεπεις και λες "Σκουπιδιαριδες" Εμφανισιακα..και ειναι καθηγητες πανεπιστημιου. Και ομως ξεκινησαν ξανα σχολη κολεγιο κτλ επειδη η Αυστραλία .
      Επεισης αυτη ειναι η γνωμη μου οποιανου δεν του αρεσει ..θα δειξει το μελλον . Ευχομαι να βγω εγω ο λαθος και ολα αυτα να ηταν απλα συμπτώσεις
      Απο κει και περα... Good luck mates!
      Chrisgr...... Δεν επιασες ακριβως το σκεπτικό μου. Έχεις φάει πολλές σφαλιάρες εκεί (ή εχεις ακούσει από άλλους) και ασφαλώς δικαιούσαι να έχεις άποψη. Όπως όλοι φυσικά. Οι αναφορές και οι ανταποκρίσεις σου είναι σημαντικές και δίνουν ένα στίγμα. Αν δεν κάνω λάθος όμως, (και εδώ θέλω και την τοποθέτηση εμπειρότερων μεταναστών από τον Chris) τα συμπεράσματα σου αφορούν τους ανειδικευτους μετανάστες. Οι παραστατικότατες αναφορές σου αφορουν σε ένα συγκεκριμένο τύπο Ελλήνων μεταναστών. Αν μου επιτρεπεις όμως, εκτιμώ ότι οι 15.000 που δήλωσαν υποψήφιοι για το event της Αθηνας στις 8-9/10/11 (συν άλλοι τόσοι που δεν έτυχε να δηλώσουν υποψηφιότητα) δεν ανήκουν στην κατηγορία που περιγράφεις. (Φυσικά άλλο το τι θέλουμε εμείς κι αλλο το τι θελουν οι Αυστραλοί). Σήμερα δεν αποδημούν Έλληνες στουρνάρια, αλλά η μεγαλύτερη πλειοψηφία τους έχει πτυχία, σπουδές, και εμπειρία!

      Πάντως Chrisgr είσαι (νομίζω) ο μοναδικός στο forum που αναδεικνύει το ζήτημα της μαύρης και φτηνής εργασίας στην Αυστραλία και αυτό οφείλω να στο αναγνωρίσω. Πχ..... αμοιβή εργασίας με το κιλό του μοσχαρίσιου ... πραγματικά μου έκανε εντύπωση η αναφορά σου.

      Comment


        #4
        Δεν ξερω αν προσεξες το σημειο που λεει "Τα πτυχια εδω δεν μετραν μια .." ;)
        Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

        Comment


          #5
          Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
          Ναι είναι αλήθεια ...
          Κάτσε και ενημερώσου για τις πιθανότητες και τις συνθήκες εκεί (θα μου πείς). Ε, λοιπόν έψαξα και ενημερώθηκα, μπήκα σε ένα σωρό sites εύρεσης εργασίας και είδα ότι έχει μερικές (δεν κάνω το λάθος να πω πολλές) αγγελίες εργασίας. Καλό σημάδι σκέφτηκα! Όμως πρόσφατα έκανα και μια 2η σκέψη. Και εδώ στο Ελλαδιστάν άμα ανοίξεις το carierra, το skywalker, τη χρυσή ευκαιρία, θα βρεις αγγελίες εργασίας. Όμως για πέστε μου, έλαβε κανείς απάντηση σε κανένα από τα εκατοντάδες CVs που στείλατε? ΟΧΙ. Το 50% από αυτές είναι fake, το 25% είναι παλιότερες αγγελίες 4-5 μηνών που αναδημοσιεύονται για να γεμίζουν οι παραπάνω οργανισμοί τα tabloids τους, το 20% είναι για εργασία με 400 ευρώ και απομένει τελικά ένα 5% που ίσως να έχει κάποιο ενδιαφέρον. Και αυτό το 5% πάει να το καλύψει το κύμα της 20-25% (όλοι μας ξέρουμε ότι είναι 35% επί της ουσίας) ανεργίας που μαστίζει τη χώρα μας. ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΣΕ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΑ SITES ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ?
          ... Δεν θέλω να διαβάσω ούτε για στατιστικές, ούτε για τον δείκτη ανεργίας στην AUS, ούτε για τον δείκτη ανάπτυξης! Θέλω να σε ρωτήσω εσένα που είσαι εκεί και να μου πεις απλά αν υπάρχουν δουλειές ή όχι! Αν κινείται χρήμα ή όχι. Αν οταν μεταναστεύσω θα βρω δουλειά σε κανα-δυο μήνες ή όχι? Και δεν θέλω δουλειά του ποδαριού! Θέλω να δουλέψω στην ειδικότητά μου. Περισσότερα γκαρσόνια χρειάζονται στην Ελλάδα παρά στην Αυστραλία. Κάποιοι από εμάς σκέφτονται να πάρουν οικογένειες μαζί τους. Θα μπορέσουν να προσφέρουν στην οικογένειά τους εκεί αυτό που τους υπόσχονται?
          Για να είμαστε εξηγημένοι. Το '50 και το '60 όταν οι γονείς μας φεύγανε μετανάστες στην κεντρική ευρώπη, στην Αμερική και την Αυστραλία δεν πηγαίνανε στο άγνωστο! Υπήρχε κάποιος που τους είχε πει "Έλα εδώ και θα τακτοποιηθείς", δεν τους έλεγε "έλα εδώ και ισως τακτοποιηθείς". Τότε, μετά από μιά εβδομάδα το πολύ ο κόσμος έπιανε δουλειά είτε σε φάμπρικες είτε σε εστιατόρια. Όλοι ξέρανε τι θα κάνουν όταν θα έφταναν εκεί. Στην Αυστραλία τώρα γιατί δεν ξέρουμε?
          Ακόμα και οι Αλβανοί ο ένας προσκαλούσε το φίλο του/συγγενή του και του έλεγε "Έλα και θα βρεις δουλειά στο εργοτάξιο που δουλεύω και εγώ", οι Γεωργιανές εγγυούνταν στις φίλες τους "έλα και θα βρεις δουλειά σε αυτό το σπίτι, να κρατας τα παιδιά αυτής της οικογένειας, να τυλίγεις γύρο σε αυτό το σουβλατζίδικο που είμαι και εγώ". Η δουλειά που έχει γίνει στο patriotaki αν και έχει απίστευτο όγκο πληροφοριών, δεν απαντάει στο βασικότερο ερώτημα. Δουλειά θα βρώ?
          ...
          Θα το χοντρύνω λίγο ακόμα και προσπαθήστε να μην με παρεξηγήσετε αλλά να μπείτε στο σκεπτικό μου. Μπορεί να καθόμαστε να ποστάρουμε ένα κάρο πληροφορίες στο patrotaki, αλλά όσο δεν απαντάμε ουσιαστικά στο No1 ερώτημα, τζάμπα μάγκες είναι όσοι απαντάνε διάφορα, και άλλο τόσο τζάμπα μάγκες είναι όσοι ποστάρουν ερωτησούλες. Άνοιξα αυτό το θέμα λοιπόν για να γίνουν συζητήσεις πάνω σε αυτό και μόνο σε αυτό. Δεν θέλω να ακούσω για Visas ούτε για citizenships. Θέλω να μάθω αν υπάρχει λόγος να ελπίζω και να έχω δεδομένο οτι η Αυστραλία θα με υποδεχτεί σαν οικονομικό μετανάστη.
          ...
          Nikos Mech Eng πολύ ωραία τα λες αλλά εντελώς Ελληνικά τα βλέπεις τα πράγματα. Εαν δεν εμπιστεύεσαι τις αγγελίες στην πατρίδα, και ίσως καλά κάνεις, δεν είναι λόγος να μην εμπιστεύεσαι και χρησιμοποιείς το εργαλείο αυτό και στην Αυστραλία. Έχουμε πει όμως επανειλημμένος οτι μόνο ενα 20% απο τις ανάγκες εργοδοσίας φτάνει στην δημοσιότητα. Το υπόλοιπο 80% καλύπτετε απο ενα σωρό άλλους τρόπους, χωρίς τα έξοδα δημοσιότητας.
          Γιατί διαλέγει κάποιος την Αυστραλία, εκτός απο τα καγκουρό και το οτι είναι μακριά; Γιατι έχει διαβάσει κατα καιρούς διάφορους δείκτες της οικονομίας θα έλεγα. Αν το κάνει γιατι κάποιος του είπε οτι είναι καλά, ή κάποιος γνωστός γνωστού πληρώνεται τόσα και διάφορα άλλα τέτοια, τότε είναι άξιος της μοίρας του αν εμπιστεύεται το μέλλον του σε εντυπώσεις και σπασμένα τηλέφωνα.
          Εαν δεν κοιτάξεις λοιπόν, και δεν χρησιμοποιήσεις τα διεθνώς κοινά εργαλεία ώστε να πληροφορηθείς, να κάνεις την έρευνά σου και να αποφασίσεις τότε πως αλλιώς θα κινηθείς? Με τουριστική να βρείς δουλειά όσο θα είσαι εδώ!
          Πέρσι όταν ξεκίνησα ενα απο τα πρώτα post, που έγραψα, το Μετανάστευση στην Αυστραλία απο Ελλάδα, απο τις πρώτες απαντήσεις ήταν κάποιος που δεν έχει ξαναμπεί αλλά είναι χαρακτηριστικός της νοοτροπίας μας σαν φυλή. Πάρε μια τουριστική λέει και τράβα. Η μετανάστευση δεν είναι μόνο για πτυχιούχους. Ωραίος τύπος. Πέταξε εναν αφορισμό και εξαφανίστηκε, μετά απο 2-3 post που έλεγε να τον πάρει κάποιος άλλος μαζί.
          Οτι άποψη και να έχει ο καθένας, ή διαφορετικά: Οτι και να έχει μέσα στο κεφάλι του, εδώ για να έρθει θα πρέπει να ακολουθήσει τους κανόνες που του επιβάλει το Αυστραλιανό κράτος. Του αρέσει δεν του αρέσει έτσι είναι ο νόμος. Αν τώρα αρχίσουμε να συζητάμε περι φιλοσοφικών ερωτημάτων, αν είναι σωστό αυτό η οχι κ.τ.λ. εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν τέτοιες συζητήσεις. Αν γίνω Αυστραλός πολίτης μπορεί να εχω και δικαίωμα αν συζητήσω κάτι τέτοιο, μέχρι τότε διαβάζω και παρατηρώ.
          Έλληνες είμαστε και βλέπουμε τα πράγματα Ελληνικά. Κατανοητό αυτό. Πρέπει να έρθουμε όμως και να ζήσουμε σε μια ξένη χώρα για να καταλάβουμε πόσο διαστρεβλωμένα βλέπουμε τα πράγματα, καχύποπτοι και κακομαθημένοι απο την ζωή μας εκεί τόσα χρόνια.
          Μάθαμε να επιβιώνουμε στην πατρίδα, της λαμογιάς, του ρουσφετιού και του λάδωνε την μηχανή για να δουλεύει. Μάθαμε να τα βλέπουμε, να τα αναγνωρίζουμε, να τα συναντάμε μπροστά μας και εφόσον τουλάχιστον δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι άμμεσα να προχωράμε και να επιβιώνουμε.
          Αυτό είναι δύσκολο σχολείο, αλλά και άχρηστο εδώ. Απο τη μία μας έχει κάνει σκληρούς σε σημείο να μας φαίνονται για γέλια προβλήματα της Αυστραλίας, και απο την άλλη μας έχει κάνει τόσο σκληρόπετσους που θέλουμε χρόνο για να καταλάβουμε οχι μόνο οτι δεν είναι ετσι παντού αλλά και οτι πρέπει να εξελιχθούμε αλλάζοντας τρόπο σκέψης, πλέον εδω, προσαρμοζόμενοι στην Αυστραλιανή πραγματικότητα και κοινωνία.
          Είπε κάποιος ΕλληνοΑυστραλός σε κάποιο post του οτι : ...εαν έρθεις εδώ με αυτή την νοοτροπία σε βλέπω να μην πετυχαίνεις. Μπορεί να ήταν άσχετο για την απάντηση στο συγκεκριμένο post που έκανε αλλά γενικά είναι μια παρατήρηση σημαντική.
          Διαλέγουμε λοιπόν την Αυστραλία για να μεταναστεύσουμε και να περάσουμε τα δημιουργικά μας χρόνια κάνοντας πρόοδο. Η Αυστραλία πρέπει να μας στήσει ενα δρόμο στρωμένο με λουλούδια? Δεν τον στήνει ούτε για τους ντόπιους γιατι να τον στήσει για εμάς? Όταν λοιπόν βλέπουμε οτι και ο ντόπιος ακολουθεί την ίδια διαδικασία για να βρεί δουλειά, με τον εισαγόμενο εργαζόμενο, δεν πρέπει να νοιώσουμε ασφάλεια με το γεγονός οτι στο μέτρο του νόμου είμαστε ίδιοι και υπάρχει αυτό που λέμε αξιοκρατία και οι νόμοι τηρούνται κ.τ.λ.
          Τα πράγματα στην πατρίδα πάνε απο το κακό στο χειρότερο. Σε λίγο θα έχουμε ακόμα χειρότερες καταστάσεις απο οτι είδαμε μέχρι τώρα. Θα γίνουμε μάρτυρες ακόμα μεγαλύτερης εξαθλίωσης του πληθυσμού. Το γεγονός οτι ορισμένοι θα πάρουν το πρώτο αεροπλάνο για Αυστραλία χωρίς καν βίζα, ή απλά βγάζοντας την πιο εύκολη τουριστική και με μαθηματική ακρίβεια μετά θα φάνε τα μούτρα τους, δημιουργώντας ιστορίες αποτυχίας που θα κάνουν περισσότερους μετά να το ξανασκεφτούν και ούτω καθ΄εξής δεν δημιουργεί κανένα κανόνα. Ο κανόνας είναι :
          Μην αφήνεται σε άλλους να κάνουν την σκέψη που χρειάζεται να κάνετε εσείς.

          Εδώ υπάρχει νόμος που έχουμε ξανα αναφέρει οτι δεν επιτρέπει να δίνουμε συμβουλές μετανάστευσης ούτε καν χωρίς χρήματα. Παρόλα αυτά ακροβατώντας στο γράμμα του νόμου προσπαθούμε να υποδείξουμε στους πατριώτες που ενδιαφέρονται την πηγή της πληροφόρησης, τους τρόπους, και διάφορες λεπτομέρειες είτε απο την ζωή μας εδώ, είτε απο τις διαδικασίες.
          Στην διαδρομή θα ακούσουμε πολλά. Έχουμε ακούσει πολλά. Πολλά ευχαριστώ. Είναι η πρώτη φορά που κάποιος έστω και μεταφορικά, μας ονομάζει τσάμπα μάγκες. Αποδεχόμαστε τον όρο. Περιμένουμε όμως και τον κυρίως μάγκα που θα κάνει κάτι περισσότερο απο οτι εμείς.
          Εγώ προσωπικά αναρωτιέμαι εδώ και καιρό γιατι ενώ το Internet, υπάρχει 20 χρόνια τώρα και ο Ελληνισμός είναι σκορπισμένος στα 4 σημεία του ορίζοντα, δεν είχε βρεθεί κάποιος να γράψει 5 πράματα για την μετανάστευση στην χώρα που πήγε και αυτός.

          Τέλος η απάντηση είναι ναι. Θα σε υποδεχτεί σαν οικονομικό μετανάστη. Εφόσον ακολουθήσεις τις διαδικασίες και καταφέρεις να βγάλεις την βίζα σου.
          Αλήθεια όμως, πόσο έτοιμοι είμαστε για την Αυστραλία? Πόσο έτοιμοι είμαστε για μια οργανωμένη και ανταγωνιστική αγορά εργασίας? Δεν υπάρχουν δικαιολογίες, δεν πρόλαβα να κάνω το cover letter ή δεν ήξερα πως έπρεπε να είναι το cv μου. Ο ανταγωνισμός δεν αφήνει τέτοια περιθώρια.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #6
            Φιλε Νικο επιτρεψε μου να πω και γω μια γνωμη στο θεμα και ας μην ειμαι μονιμος κατοικος εκει.
            Συμφωνω με ολους τους προηγουμενους αλλα σε σημεια!!
            Καταρχην αυτο που εχει σημασια να καταλαβουμε ολοι μας ειναι οτι μεχρι να γινει καποιος μονιμος κατοικος με ολα τα δικαιωματα που αυτο προσφερει, ο εργοδοτης του δεν ειναι ο οποιοσδηποτε ιδιοκτητης επειχηρησης αλλα το Αυστραλεζικο κρατος!!
            Αυτο επιβλεπει συντονιζει και αποφασιζει εαν πληρουμε τους ορους που αυτο οριζει!! Καλο η κακο δεν μας αφορα αυτην την στιγμη.
            Στην περιπτωση του Kriss θεωρω οτι ειναι σε λαθος σημειο και με λαθος σκεπτικο.
            Μην με παρεξηγησει κανεις θεωρω το οτι πηγε μονος του στο Αγνωστο θελει τεραστια.... συκωτια!!
            Αλλα πηγε σε Μητροπολιτικη περιοχη , σημειο δηλαδη που μαζευονται σχεδον ολοι οι Οικονομικοι μεταναστες. Ειμαι σιγουρος οτι αν προσπαθουσε σε περιοχη με περισσοτερο αγροτικο προσανατολισμο η με ποιο βαρια επαγγελματα θα εβρισκε ποιο ευκολα "μαυρη" εργασια. Θυμισου τα καλα τα δικα μας με τους δικους μας οικονομικους μεταναστες!! Οσοι πηγαν σε μικρες κωμοπολεις και χωρια βρηκαν ευκολα δουλεια στα χωραφια και τις καλλιεργειες και μερικοι (αν οχι ολοι) ειναι ακομα εκει!! Και αυτο σε μια χωρα 50 φορες μικροτερη απο την Αυστραλια.
            Φανταζομαι ομως οτι λογω σχολης και τεραστιων αποστασεων δεν μπορει.
            Η Αυστραλια ειναι Καπιταλιστικη χωρα οπως σχεδον ολη η υφηλιος πια. Αν δεν ηταν, απλα δεν θα μεταναστευε κανεις εκει.Δεν θα τον αφηναν.
            Σαν Καπιταλιστικη χωρα διεπεται απο το "φαε για να μην σε φανε" συστημα οπως ολοι. Εδω κανενα κρατος και καμια κυβερνηση δεν μπορει να κανει κατι. Ετσι δεν το βλεπω παραξενο που ο Αυστραλος εργοδοτης θα σου πιει το αιμα (με το καλαμακι αν μπορει) αν δεν εχεις κατοχυρωμενα δικαιωματα. Αν δεν θες μην πας!! Θα πανε μερικες χιλιαδες αλλοι που εχουν συνηθισει να τους πινουν το αιμα και δεν εχουν και απολυτως καμια αλλη ελπιδα στην ζωη τους! Τα ιδια καναμε και εμεις στην Ελλαδα 20 χρονια τωρα. Το αν ειναι Ελληνας η οχι ο εργοδοτης δεν εχει καμια σημασια. Αλλο η καταγωγη του, αλλο η υπηκοοτητα του,
            και αλλο το κερδος του!!
            Στην Ελλαδα παντως οι "απελπισμενοι" που μας ηρθαν, στο τελος αποκτησαν και περισσοτερα δικαιωματα απο τους ντοπιους γιατι απλα εκμεταλλευτηκαν οποια ευκαιρια βρηκαν!! Αντεξαν και αποζημιωθηκαν.
            Σε ολες τις αγορες εργασιας ανα τον κοσμο, αυτο που εχει μεγαλυτερη σημασια ειναι η εμπειρια. Αν την κατεχεις και μπορεις να το αποδειξεις, τοτε εχεις ενα τεραστιο ατου στα χερια σου.
            Να το πω πιο απλα Δουλειες υπαρχουν!! Χιλιαδες!! Αλλα σε ποιον κλαδο ειναι το θεμα!!
            Α) Οι κλαδοι των "μεγαλων αποφασεων" (Αρχιτεκτονες,Μηχανολογοι,και οσοι εχουν χαρτια απο Πανεπιστημια γενικα) ειναι πιο δυσκολοι, γιατι οι Αυστραλοι θελουν να παιρνεις αποφασεις οπως εκεινοι εχουν μαθει να παιρνουν και οχι βασει της εφευρετικοτητας σου και της ικανοτητας σου.Ακομα και να μπεις στην Αυστραλια με μια τετεια ειδικοτητα, θα πρεπει να ξανακατσεις στα θρανια,οχι για να μαθεις κατι αλλα για να μπορεις να τους αποδειξεις οτι μπορεις να σκεφτεις σαν αυτους.
            Και παλι εκεινοι εχουν το καρπουζι εκεινοι και το μαχαιρι.
            Β) Στους κλαδους με τις "μετριες αποφασεις" (ηλεκτρολογοι, μηχανικοι αυτοκινητων, υδραυλικοι κλπ) τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα για να μπεις στην χωρα, αλλα ελαχιστα πιο ευκολα για να δουλεψεις οταν τελικα μπεις. Και παλι πρεπει να αποδειξεις οτι μπορεις να κανεις την δουλεια σου οπως εκεινοι θελουν, (εξετασεις GAP) αλλα επειδη σε αυτα τα επαγγελματα η εμπειρια μετραει περισοτερο, δουλεια θα βρεις. Και παλι εξαρταται απο το που θα πας, αν και τελικα υπαρχει αναγκη για αυτα παντου στην Αυστραλια.
            Γ) Ανειδικευτους εργατες δεν θελουν,παροτι υπαρχει δουλεια και για αυτους. Αλλα ειναι σιγουροι οτι θα καλυψουν τις αναγκες τους με τους λαθρομεταναστες απο Ινδια, Φιλιπιννες, Μαλαισια, και Κορεα που μπορουν να μπουν πιο ευκολα στην χωρα με ενα σαπιοκαραβο, αποτι οι Ελληνες με το αεροπλανο!!
            Οι αγγελιες δεν νομιζω οτι ειναι ψευτικες. Αν μπεις σε εφημεριδες , επαγγελματικους συνδεσμους η ακομα και σε κρατικες σελιδες για την απασχοληση θα δεις οτι οντως εχουν αναγκη.
            Ομως εδω μπαινει το Αυστραλεζικο κρατος στην μεση και προσπαθει (και πολυ σωστα κανει) πρωτα να καλυψει με καθε τροπο τους δικους του ανεργους και μετα να κανει εισαγωγη! Ειναι διατεθημενοι να περιμενουν και 1-2 χρονια μεχρι να σιγουρευτουν οτι το δικο τους εργατικο σωμα εχει ολες τις επιπλεον ευκαιρειες απεναντι στους ξενους! Γιαυτο και υποχρεωνουν τον εργοδοτη σε διαφημιση της κενης θεσης για τουλαχιστον 14 ημερες με διαφορους τροπους (και υψηλο κοστος διαφημισης) πρωτου προσλαβει καποιον ξενο.Αν το καναμε και εμεις δεν θα ειχαμε φτασει εδω που φτασαμε!
            Αν οι υπολογισμοι που δινει ο agoriani ειναι σωστοι (και τεινω να πιστεψω οτι ειναι) τοτε για την δικη μου ειδικευση που ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ σπανια στον κλαδο των ηλεκτρολογων και την υπολογιζω στο 2% σε συνολο ολων των ηλεκτρολογων, υπηρχαν μεχρι σημερα το πρωι, τουλαχιστον 120 θεσεις σε ολοκληρη την Αυστραλια, και πανω απο 8000 θεσεις ηλεκτρολογων με διαφορες αλλες ειδικοτητες!! Αν ημουν εκει ειμαι σιγουρος οτι θα καταφερνα να βρω δουλεια μεσα σε 2-3 μηνες. Με το "καλημερα" δουλεια δεν εχει γιατι οι διαδικασιες τους κινουνται αργα σε αυτα τα θεματα.
            Εξαιρεση σε ολα αυτα αποτελουν τα Ιατρικα επαγγελματα (γιατι δεν μπορουν να καλυψουν τις αναγκαιες θεσεις στα νοσοκομεια τους) και οι κατοχοι Βρετανικης Αμερικανικης η Καναδικης υπηκοοτητας (καταλοιπο ισως των εποχων της αποικιοκρατιας!!)
            Συμπερασμα = Ειμαι σιγουρος οτι σε 1-2 χρονια που οι Αυστραλοι θα χρειαζονται ακομα περισσοτερους επαγγελματιες, τα πραγματα θα γινουν ευκολοτερα και γρηγοροτερα για ολους μας. Αλλα μεχρι τοτε τα προσωπικα μου συμπερασματα για Νομιμη Μεταναστευση λενε τα εξης =
            1) Ιατροι, Νοσηλευτες κλπ = Περαστε ελευθερα!! Τι να σας κερασουμε?:D
            2) Αρχιτεκτονες,Μηχανολογοι κλπ = Θα μπειτε πιο ευκολα απο αλλους αλλα θα βρειτε δυσκολοτερα δουλεια.(Εχετε και ανταγωνισμο απο ΗΠΑ, Βρετανια, Καναδα, και τους ντοπιους!) Αλλα απο την Ελλαδα πολυ ευκολοτερα. Μηπως να κοιταγατε και την Ευρωπη?
            3) Ηλεκτρολογοι, μηχανικοι αυτοκινητων, υδραυλικοι κλπ = θα μπουμε δυσκολα αλλα θα βρουμε λιγο ευκολοτερα δουλεια. Αν δεν αντεξουμε την περιοδο "μαθησης" εκει καλυτερα να μην το ξεκινησουμε.
            Υπαρχουν και αλλου ευκαιρειες (Καναδα, Βραζιλια,κλπ) Εγω κοιταω και για Καναδα παντως!
            4) Ανειδικευτοι (οτιδηποτε χωρις πτυχιο!)= Πολυ μεγαλο ρισκο και δεν νομιζω οτι ειναι ακομα ωρα. Αν παρολαυτα καταφερετε να μπειτε με καποιον τροπο, ετοιμαστειτε για πολυ δυσκολα πρωτα χρονια!!
            5) Βασικη προυποθεση για οποιονδηποτε θελει να μεταναστευσει εκει, ειναι για μενα παντα, ενα τουριστικο ταξιδι 2-3 εβδομαδων το λιγοτερο, οχι για ξεκουραση αλλα για "αναγνωριση εδαφους".
            Τι δουλειες υπαρχουν, ποσο ευκολα η δυσκολα θα βρω,τι χρειαζεται να κανω οταν πατησω το ποδαρι μου εδω, να δω αν με σηκωνει το κλιμα ρε αδερφε!!! Η επικοινωνια "face to face" με τους ανθρωπους μπορει στην καλυτερη να σου δειξη εναν τροπο να λυσεις καποια προβληματα, και στην χειροτερη απλως να σε αποτρεψει απο το να κανεις την κινηση και να γλιτωσεις κοπο, αγχος και χρημα.
            Αυτες ειναι οι προσωπικες μου αποψεις για την Οικονομικη Μετανασταστευση στην Αυστραλια, και φυσικα ολοι εχουν το δικαιωμα να κρινουν διαφορετικα απο εμενα. Θα χαρω να το συζητησω.

            Comment


              #7
              Originally posted by fondas View Post
              Φιλε Νικο επιτρεψε μου να πω και γω μια γνωμη στο θεμα και ας μην ειμαι μονιμος κατοικος εκει.
              Συμφωνω με ολους τους προηγουμενους αλλα σε σημεια!!
              .......................... Θα χαρω να το συζητησω.

              i don't do drugs, i am drugs!

              Comment


                #8
                Νίκο ελπίζω να μου επιτρέπεις να πω και εγώ την άποψη μου . Παρόλο που δεν θεωρώ τον εαυτό μου οικονομικό μετανάστη αφού εγώ άφησα δουλειά στην Ελλάδα και ήρθα στην Αυστραλία για την εμπειρία της εργασίας σε μια άλλη χώρα, μακριά από το σκεπτικό και την νοοτροπία της Ευρώπης που την είχα μάθει τα τελευταία 15 χρόνια από επαγγελματικά ταξίδια και επειδή ένοιωθα ότι αυτή η χώρα με τραβούσε μιας και έτυχε να έχω γεννηθεί εδώ.

                Λοιπόν οι αγγελίες στα site που βλέπεις είναι αληθινές και υπάρχουν όλες τουλάχιστον οι περισσότερες. Εμένα σε τέσσερις μήνες με είχαν καλέσει και είχα πάει σε 20 συνεντεύξεις που σημαίνει περίπου μια συνέντευξη την βδομάδα πράγμα που μου απέδειξε ότι δουλειές υπήρχαν. Επίσης και την δουλειά που βρήκα σαν μηχανικός μέσα από μια τέτοια αγγελία την βρήκα. Απλά συμφωνώ με τον agoriani πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για τα δεδομένα και τα standard της Αυστραλίας. Ναι η δουλειά που βρήκα είναι πολύ καλή και οι αποδοχές μου μου επιτρέπουν να ζώ μια πολύ καλή ποιότητα ζωής. Όχι δεν πήγα σε μεγάλο Μητροπολιτικό κέντρο , δεν το ήθελα κιόλας , αφού και στην Ελλάδα είχα επιλέξει και μετά από χρόνια διαμονής στην Αθήνα, έμενα στην επαρχία. Όχι , ούτε εμένα με πήρε κάποιος από το χέρι για να με πάει να πιάσω δουλειά, και αυτό γιατί τέτοια δουλειά που ήθελα, στην ειδικότητά μου και σαν μηχανικός, έπρεπε να την κερδίσω δεν στην χαρίζει κανένας. Τα δεδομένα των οικονομικών μεταναστών στην Ελλάδα του 80 και του 90 πράγματι ήταν ίδια με τα δεδομένα των οικονομικών ελλήνων μεταναστών την δεκαετία 50-60. Τα σημερινά δεδομένα των σημερινών οικονομικών μεταναστών στην Αυστραλία είναι τελείως διαφορετικά. Τότε ζητούσα, αγρότες, εργάτες, για κουζίνες, εστιατόρια, εργοστάσιακ.τ.λ. Σήμερα ζητάνε μορφωμένους με πτυχία, εξειδίκευση και καταρτισμένους. Όλοι έχουν δικαίωμα στο όνειρο , αλλά άμα με ρωτάς αν κάποιος που δεν ξέρει την γλώσσα έρθει στην χώρα και ψάξει να βρει δουλειά τι θα καταφέρει , θα σου πω μια τρύπα στο νερό, ειδικά τα πρώτα 2 χρόνια μέχρι να δικαιούται τις κοινωνικές παροχές του κράτους. Το κόστος ζωής είναι τέτοιο που θα δυσκολεύεται να πάει στο σουπερ μάρκετ. Αν με ρωτάς τι γίνεται με τους πτυχιούχους και αυτούς που έχουν κάποια εξειδίκευση , θα σου πω ότι πράγματι υπάρχουν στο τέλος του τούνελ καταπληκτικές ευκαιρίες ανέλιξης και ευκαιριών και μπορεί να ανέβουν σε ένα τρένο ανέλιξης και επαγγελματικής καταξίωσης που να τρέχει με χίλια αλλά μέχρι να φτάσουν εκεί χρειάζονται:
                1) Καταρχήν πράγματι ένα αναγνωριστικό ταξίδι να δεις αν σου κάνει η χώρα γιατί ο τρόπος ζωής και οι συνήθειες είναι πολύ διαφορετικές (προσωπικά το είχα κάνει αυτό το 2009)
                2) Καλή προετοιμασία πριν φύγουμε από Ελλάδα μεενημέρωση από το www.immi.gov.au, site εύρεσης εργασίας, αναγνώριση του πτυχίου από την αντίστοιχη αρχή, εξετάσεις IELTS, φρεσκάρισμα κάποιων βασικών γνώσεων των μηχανικών( προσωπικά ξανα έκανα κάποια μαθήματα autocad 2d και 3d και έδωσακαι την πιστοποίηση του στην autodesk). (Στην περίπτωσή μου τα είχα κάνει όλα αυτά πριν έρθω στην αυστραλία και η διαδικασία της όλης προετοιμασίας μου κράτησε περίπου 7 μήνες και μου κόστισε με τα διάφορα μαθήματα κ.τ.λ. γύρω στα 3000 ευρώ
                3) Μεγάλη προσπάθεια και τρέξιμο αφού έρθεις
                4) Υπομονή και επιμονή. Όχι και πάλι όχι δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις την δουλειά που θέλεις όπως ακριβώς την θέλεις σε 2 μήνες και αυτό όχι γιατί δεν αξίζεις ή γιατί δεν κάνεις κάτι καλά αλλά γιατί οι διαδικασίες στην αυστραλία προχωράνε αργά.
                5) Ναι τελικά νομίζω ότι μετά από όλο αυτό το τούνελ αυτό που υπάρχει στην άλλη μεριά τελικά αξίζει τον κόπο , τουλάχιστον αυτή είναι η προσωπική μου γνώμα και άποψη

                Comment


                  #9
                  Φίλε Νίκο,
                  σαν μηχανικοί έχουμε το εξής προτέρημα. Ξέρουμε να διαβάζουμε νούμερα, να αναλύουμε δεδομένα και να παίρνουμε αποφάσεις.
                  Πριν λίγες μέρες σου έστειλα ένα λινκ για να αγοράσεις μια εμπεριστατωμένη μελέτη των Engineers Australia σχετικά με την κατάσταση εργασίας για τους μηχανικούς στην Αυστραλία. Μάλλον δεν το αγόρασες γιατί άν το είχες μελετήσει δεν θα έκανες αυτήν την ερώτηση που κάνεις σήμερα.
                  Γιατί το ερώτημα σου (αν θα βρούμε δουλειά) είναι άστοχο?

                  1) Δεν έχουμε όλοι την ίδια ειδικότητα. Ρωτάς λοιπόν σε ένα φόρουμ που συνυπάροχυν ταυτόχρονα μηχανικοί, νοσηλευτές, λογιστές, ηλεκτρολόγοι αυτοκινήτων και ανειδίκευτοι εργάτες "αν θα βρούμε δουλειά". Μα είναι δυνατόν να πάρεις υπεύθυνη, αντιπροσωπευτική απάντηση?

                  2) Δεν έχουμε όλοι τα ίδια τυπικά προσόντα. Από εμάς άλλοι έχουν πτυχία ΤΕΙ, άλλοι ΑΕΙ, άλλοι διδακτορικά, άλλοι πτυχία Αγγλίας κλπ. Δεν είναι δυνατόν να είναι όλοι στην ίδια μοίρα. Ξέρω φίλο που πήγε με partner's visa στην Μελβούρνη, με πτυχίο ΤΕΙ δομικών έργων και σε 1 χρόνο δεν έχει βρει δουλειά. Γιατί? Μα γιατί το πτυχίο του για την Αυστραλία είναι για τα σκουπίδια. Ο άνθρωπος λέει είμαι ΤΕΙ Πειραιά και αυτοί δεν καταλαβαίνουν. Άρα λοιπόν αν ρώταγες αυτόν θα σου έλεγε "Δεν υπάρχουν δουλειές". Είναι όμως η γνώμη του αντιπροσωπευτική? Όχι βέβαια. Πώς θα σιγουρευτείς για αυτό? Δώσε τα 57$ και κάθησε να μελετήσεις την πλέον επίσημη μελέτη (με 450 εταιρίες μηχανικών) που λέει πού χρειάζονται μηχανικούς, ποιές ηλικίες, με ποιά τυπικά προσόντα, σε ποιούς τομείς, με τί αμοιβές, με τι επιδόματα και bonus.

                  3) Δεν έχουμε όλοι την ίδια εργασιακή εμπειρία. Για τους μηχανικούς, γνώμη μου είναι ότι οι "αδειάκηδες" δεν έχουν καμιά ελπίδα στην Αυστραλία. Ένας μηχανικός που στην Ελλάδα το μόνο που έκανε ήταν να ασχολείται με έκδοση αδειών, ημιυπαίθριους, ΓΟΚ και τα τοιάυτα δεν έχει ελπίδα. Οι Αυστραλοί χρειάζονται εξειδίκευση και πρακτική εμπειρία. Επίσης όλα αναφέρονται στην μελέτη που σε παρέπεμψα. Επίσης, άγνωστο για πολλούς Έλληνες μηχανικούς το θέμα του management. Value Engineering, Strategic management, Risk management είναι έννοιες άγνωστες για την πλειοψηφία των ελλήνων μηχανικών.Το να δουλεύεις με χρονοδιάγραμμα (όχι απλά για τα μάτια της υπηρεσίας), επίσης άγνωστο. Το να έχεις γνώσεις contract - procurement management επίσης. Όμως η Αυστραλία, όπως και η Αγγλία, είναι χτισμένες σε άλλες βάσεις σε σχέση με το engineering. Γι'αυτό έχουν πλεονέκτημα οι "Αγγλοσπουδαγμένοι" γιατί έχουν κοινή νοοτροπία στις σπουδές και στην εργασία.

                  Επίσης το θέμα του Health and Safety. Εδώ είναι άγνωστο στην ουσία.Εφαρμόζετε στα χαρτιά. Εκεί είναι κρίσιμο. Πόσοι Έλληνες μηχανικοί ξέρουν να καταρτιζουν HSW Plan, και να κάνουν Risk assesment? Πόσοι ξέρουν να δουλεύουν BMI? Όλος ο πλανήτης αυτήν την στιγμή ασχολείται με το Bulding modelling και αυτό είναι το πεδίο του άμεσου μέλλοντος για τους μηχανικούς. Δυστυχώς στην Ελλάδα, εκτός από τα οικονομικά προβλήματα, έχουμε μείνει πίσω σαν μηχανικοί, έχουμε μείνει πίσω σαν επιστήμη, έχουμε καταντήσει να ασχολούμαστε με αγροτικές αποθήκες, και φωτοβολταικά σε γιδοστάνες.

                  Άρα φίλε Νίκο για να το κλείσω. Το ερώτημα δεν είναι αν η Αυστραλία έχει δουλείες για μηχανικούς. Έχει και παραέχει. Τα πανεπιστήμια τους βγάζουν 6,000 αποφοίτους τον χρόνο και η βιομηχανία τους χρειάζεται 20.000 μηχανικούς τον χρόνο. Το ερώτημα είναι αν ΕΜΕΙΣ (εγώ, εσύ, άλλοι μηχανικοί) έχουμε ο καθένας τα ΠΡΟΣΟΝΤΑ για να απορροφηθεί σε αυτές τις δουλειές. . Επίσης αν μπορούμε να ανταγνωνιστούμε Ινδούς και Κινέζους μηχανικούς που προέρχονται από πολύ καλύτερα πανεπιστήμια από τα ελληνικά, με σύγχρονη αντίληψη περί engineering και όχι με συγγράματα του Τάσιου του 1960. Ίσως αυτός ο ένας χρόνος αναμονής για την βίζα να πρέπει να χρησιμεύσει για εντατική έρευνα και μετεκπαίδευση, για εκβάθυνση γνώσεων, μελέτη Αυστραλιανών codes and standards, forms of contracts κλπ κλπ.

                  Όλα αυτά στα λέω πάρα μα πάρα πολύ φιλικά, το ξέρεις.

                  Comment


                    #10
                    θα ήθελα να πω και γω την γνώμη μου αν και μια ταπεινή και φτωχή νοσηλευτρια που λέμε και στην Ελλάδα. δεν έχω πάει ποτέ στην Αυστραλία αλλά δυστηχώς ούτε και στο κοντινό εξωτερικό μας. αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν μπορώ να έχω άποψη. από την πρώτη ώρα λοιπόν που πήρα την απόφαση της μετανάστευσης ήξερα πως πλέον αυτό που λέμε παγκοσμιοποίηση και ανταγωνισμός μου χτύπησε την πόρτα. δεν φοβάμαι φίλε Νίκο, να βγω στην αγορά εργασίας σε μια ξένη χώρα και να βρω δουλειά και να ανταγωνιστώ τον κινέζο, τον αμερικάνο και τον ιταλό. απο την στιγμή που κατάφερα και βρήκα δουλειά σε αυτό το μπουρδέλο που ονομάζουμε κράτος είμαι βέβαια πως θα βρω και στην Αυστραλία. σαφώς και φοβάμαι, σαφώς και έχω ανασφάλεια, σαφώς και γνωρίζω πως απο την αρχή δεν θα μου ανοίξουνε τις πόρτες και θα μου πούνε ορίστε. όμως ειμαι διατεθειμένη να παλέψω και εννοείται πως γνωρίζω πως αυτά που θεωρώ δεδομένα στην Ελλάδα εκεί θα είναι αιωρούμενα. ούτε εχω ανάγκη από κάποιον να με πάρει από το χεράκι και να μου πει έλα. ξέρω καλά τι ριψοκινδυνέυω, αλλά ξέρω καλά και τι έχω. είμαι στην πλεονεκτική θέση αυτή τη στιγμή το επαγγελμά μου να είναι σε ζήτηση, ναι αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα πάω εκεί και θα πούνε.......αααααααααα εσένα περιμέναμε. όμως φίλε Νίκο, βαρέθηκα να ζω σε ένα κράτος που για να διοριστώ με υποχρέωσε εντός εισαγωγικών να πάρω 4 πτυχία όχι ένα, με 2 ξενες γλώσσες και πληροφορική και στο τέλος όχι απλά να μου πετάει ψίχουλα αλλά να με ισοπεδώνει και να μην μου επιτρέπει να εξελιχθώ, αυτό για μένα είναι το χειρότερο. να γνωρίζεις εκ των προτέρων πως όσα πτυχία και να έχεις ότι και να κάνεις στην δουλειά σου θα είσαι στάσιμος γιατί πάντα θα υπάρχει κάποιος άλλος με μεγαλύτερες διασυνδέσεις. και γνωρίζω πως εκεί θα πρέπει καθημερινά να συναγωνίζομαι, άλλωστε ποτέ δεν είχα την νοοτροπία του βολέυτηκα.και ναι εαν είμαι άξια να μου δοθεί η θέση διαφορετικά να την πάρει κάποιος καλύτερος απο μένα, γιατι ναι αναγνωρίζω πως υπάρχουν και καλύτεροι απο μένα όπως υπάρχουν και χειρότεροι. το ερώτημα για μένα φίλε Νίκο δεν είναι αν υπάρχουν δουλειες το ερώτημα για μένα είναι¨εαν είσαι διατεθειμένος να βγεις στην αγορά εργασίας για να ανταγωνιστής κάποιον άλλο στα ίσα και όχι με πλάγια μέσα. εαν πραγματικά είσαι διατεθειμένος να στηριχτείς στις ικανοτητες σου και όχι στις γνωριμίες και εαν εισαι διατεθειμένος αυτό να το κάνεις για το υπόλοιπο της ζωής σου. φιλικά πάντα
                    i don't do drugs, i am drugs!

                    Comment


                      #11
                      Κατ' αρχήν χαίρομαι γιατί το θέμα που άνοιξα φαίνεται να κέντρισε το ενδιαφέρον αρκετών. Άλλοι με την εμπειρία τους και άλλοι με τις απόψεις τους θέλησαν να συμμετάσχουν. Όσο κι αν προσπάθησα στο αρχικό μου post να προειδοποιήσω να μην με παρεξηγήσετε, δεν το κατάφερα. Μεταξύ μας, σκοπίμως χρησιμοποίησα ένα σκληρό ύφος γραφής για να προκαλέσω την αντίδραση των συμμετεχόντων του forum.

                      Ο Chrisgr ανέδειξε τα πράγματα μέσα από την οπτική του μετανάστη 3 μηνών. Οπωσδήποτε ενδιαφέρουσα η άποψή του για να μην πω ... χρήσιμη. Λίγο παραπάνω σχολίασα μερικά πράγματα.

                      Ο Agoriani σαν παλιότερος του forum επέμεινε στο θέμα της ελληνικής νοοτροπίας και στην απαίτηση να αλάξουμε ριζικά τον τρόπο σκέψης μας και να τον κάνουμε πιο Αυστραλέζικο. Αυτή την καίρια επισήμανση/προειδοποίηση την έχει κάνει πάμπολες φορές και μας είναι γνωστή. Agoriani, στους τζάμπα μάγκες που ρωτούν και απαντούν προφανώς συγκαταλέγομαι και εγώ (βάσει του σκεπτικού που ανέλυσα στο 1ο post μου) αφού έχω συμμετάσχει έντονα και με τους δυο ρόλους. Προφανώς δεν έχω σκοπό να κάνω κριτική σε κανέναν απλά να θέσω προβληματισμούς και την τοποθέτησή σας επ' αυτών. Και εν τέλει θα ήταν τελείως απαράδεκτο να κατονομάζω τον agoriani τζάμπα μάγκα ενώ χρησιμοποιώ το forum (δηλαδή το σπίτι του) για να αρθρώσω λόγο!!! Επειδή σέβομαι λοιπόν την άποψή του, γι αυτό θα παρακαλούσα να ξαναδιαβάσει το αρχικό μου post και να διακρίνει καλύτερα τον λόγο και την σκοπιμότητα που είχα ανοίγοντας το θέμα.

                      Ο fondas αν και δεν έχω παρατηρήσει έντονη συμμετοχή στο forum νομίζω ότι έκανε μια ορθολογική ανάλυση της κατάστασης - μάλιστα τόλμησε (προς τιμή του) να κάνει και μια κατηγοριοιποίησή της ανά κλάδο. Είναι προφανές ότι έχει ενημερωθεί αρκετά και ότι δεν συγκαταλέγεται στη μάζα των Ελλήνων που λένε με ελαφρότητα "φεύγω για Αυστραλία". Μου άρεσε η τοποθέτησή του ότι στην Αυστραλία δεν επιβραβεύεται η εφευρετικότητα και η ικανότητα (με την Ελληνική έννοια του όρου) αλλά το να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με τον τρόπο που έχουν θεσπίσει. Η τοποθέτηση αυτή έχει επισημανθεί και από άλλα partiotakia που είναι ήδη εγκατεστημένα εκεί. Λοιπόν για να το κάνω σαφές. Στην Αυστραλία δεν πάω για να το παίξω φωστήρας, ούτε αισιοδοξώ ότι θα τους μάθω τη δουλειά στους Αυστραλούς εξ' αιτίας του καταπλητικού CV μου. Έχω ευτυχώς εμπειρία από διεθνή ακαδημαική και επαγγελματική κουλτούρα και γνωρίζω τι θα πει checklist και να υιοθετώ την λογική αυτή. Στο κάτω κάτω είμαι φύση τεχνοκράτης. (Ξαναθυμίζω ότι, ό,τι γράφω δεν είναι απαραίτητα η προσωπική μου εικόνα και ταυτότητα αλλά τα παραθέτω για να προάγεται ο διάλογος). Είμαι επίσης διατεθιμένος να προσφέρω αυτό το πακέτο μου σε μια ξένη χώρα χωρίς πισωγυρίσματα και να κοιτάζω πίσω αυτά που αφήνω. Ο fondas σημείωσε επίσης ότι η Αυστραλία είναι καπιταλιστική χώρα και ο ανταγωνισμός έντονος. Άρα ουσιαστικά λέει ότι το δικαίωμα στην εργασία όπως οριζόταν σε κομουνιστικά κράτη πάει περίπατο. Με άλλα λόγια, δεν μπα να έχεις το τυπικό πακέτο, θα μπεις στον στίβο και θα ανταγωνιστείς με καπιταλιστικούς όρους τους ομοίους σου, χωρίς υποσχέσεις και χωρίς εξασφαλίσεις. Και μάλιστα επικοινωνεί μαζί μας την πληροφορία του ότι με το "καλημέρα" δουλειά δεν έχει.

                      Παιδιά έχουμε καταλάβει κάτι? Όπως επισημάνατε όλοι η Αυστραλία δέχεται μετανάστες υπό αυστηρότατες προϋποθέσεις. Προϋποθέσεις που οι οικονομικοί μετανάστες είναι αδύνατο να τις καλύπτουν!!! Το λέω αυτό διότι ο οικονομικός μετανάστης έχει 2 βασικούς λόγους που αλλάζει χώρα. α) Να βρει δουλειά και β) να βελτιώσει τα οικονομικά του. Ο οικονομικός μετανάστης θέτει προυποθέσεις ατομικές στον εαυτό του για να μεταναστεύσει (τις παραπάνω 2) και αν αυτές είναι εγγυημένες τότε δέχεται να συμβιβαστεί μέ όσες αλλαγές κουλτούρας χρειαστούν. Παρακαλώ να μην συγχέουμε την έννοια του μετανάστη με τον οικονομικό μετανάστη! Είναι άλλο πράγμα να προγραμματίζεις την μετανάστευσή σου έχοντας 50.000$ στην άκρη, και άλλο πράγμα να γίνεσαι οικονομικός μετανάστης εξ ανάγκης με 5.000 στην άκρη.

                      Οφείλω να πω ότι δεν κάνω αναλύσεις των σκέψεών μου και των προβληματισμών μου για να μην κάνω κουραστική την ανάγνωση των post μου, υποθέτοντας ότι όλοι σας καταλαβαίνετε περισσότερα από όσα γράφω μιας και τα ίδια ερωτήματα σας έχουν απασχολήσει προσωπικά και εσάς.

                      Θα τολμήσω να πω ότι όσο διαφωτιστικά και αν είναι όσα γράφονται εδώ ή σε sites, κανείς δεν απαντάει την ερώτηση "Δουλειά θα βρώ?" με κατηγορηματικό τρόπο και αυτό αφήνει μεγάλη αβεβαιότητα για τον επίδοξο οικονομικό μετανάστη. Πάω τώρα στην άλλη μεριά, ενός μετανάστη που ήδη ξενιτεύτηκε, και μετά από 6 ή 12 μήνες εκεί, αφού έχει φάει ένα σωρό χαστούκια, αρχίζει σιγά σιγά να βάζει μια τάξη στη ζωή του. Τι να συμβουλέψει ο καημένος οποιονδήποτε επίδοξο μετανάστη, αφού και ο ίδιος δεν έχει μια σταθερή βάση ούτε γνωρίζει το πως "λειτουργεί το σύστημα" σε βάθος εκεί. Και για να λέμε και τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σκάφη, ως τεχνοκράτης γνωρίζω ότι η παροχή εγγυήσεων έχει κόστος (οικονομικό). Από που και ως που να δοθούν εγγυήσεις αφιλοκερδώς στον επίδοξο οικονομικό μετανάστη? Με την τελευταία μου ερώτηση/παρατήρηση νομίζω ότι θα βάλω φωτιές στο forum. Για άλλη μια φορά όμως εκλιπαρώ να μην θεωρείτε ότι είναι κάποια μομφή σε κανέναν, αλλά μια οπτική (που δεν την σέβομαι κατ' ανάγκη κιόλας).

                      Συνεχίζω...... γιατί πρόσεξα ακόμα περισσότερους φίλους να θέλουν να τοποθετηθούν! Είδα την demi, τον panultimate, και την alkioni...

                      Η τοποθέτηση της demi έχει πάντα το ειδικό βάρος ενός ανθρώπου με το profil της και της προσπάθειας που έκανε εδώ και ένα χρόνο (plus?). Demi σε ευχαριστούμε όλοι.......

                      Panultimate.... νομίζω ότι κάνεις ξεκάθαρο σε όλους (προσωπικά δεν το χρειαζόμουν- το έχω ήδη εμπεδώσει) ότι γενική απάντηση στο ερώτημα "Δουλειά θα βρω?" δεν υπάρχει. Έκανες και μια στοιχειώδη ανάλυση των απαιτήσεων στην Αυστραλία για τον χώρο των μηχανικών. Νομίζω χρήσιμη για πολλούς.

                      Alkioni.... μέτρησα πολλές φορές να μου λές "φίλε Νίκο". Μ' αρέσει πολύ αυτή η ένταση στη διάθεση των ανθρώπων. Επίσης είναι ξεκάθαρο πόση ορμή έχεις μέσα σου και πόσο πολύ το θέλεις.

                      Σημείωσα επίσης ότι το θέμα σχολιάζεται από τους χρήστες του forum από ανθρώπους που "έχουν να πουν κάτι" και μάλιστα με μακροσκλελείς απαντήσεις. Χαίρομαι ιδιαίτερα με αυτό γιατί έτσι γίνεται παραγωγικός διάλογος. Τέλος, θέλω να επισημάνω ότι βολεύει πολύ για λόγους σκοπιμότητας του θέματος να απαντάτε λες και το ερώτημά μου είναι προσωπικό. Οι ευφυέστεροι ήδη έχετε αναγνωρίσει ότι το ερώτημά που έθεσα δεν είναι κατ ανάγκη προσωπικό - άλλωστε το ξεκαθάρισα από την αρχή.

                      Comment


                        #12
                        Ωραιο θεμα και πιστευω οτι εχει περισσοτερο φιλοσοφικο χαρακτηρα απο τα υπολοιπα θεματα εδω. Και χρειαζεται να το φιλοσοφισουμε λιγο γιατι το ερωτημα του Nikos Mech Eng αφορα ολους μας, μεταναστευουμε για μια καλυτερη ζωη. Καλυτερη ζωη σημαινει καλυτερη οικονομικη κατασταση, αυτο επιδιωκουμε ολοι αρα ειμαστε ολοι οικονομικοι μεταναστες. Τωρα στο αν θα βρουμε δουλεια, τι δουλεια, ποσες ωρες και ποσο θα πληρωνομαστε ειναι κατι που περναει απο το χερι του καθενος και τι απαιτησεις εχει. Εισαι μονος ή εχεις και οικογενεια; Τι ηλικια; Απο αγγλικα πως παμε; Αυτα ειναι 3 βασικα ερωτηματα για μενα διοτι αν εισαι μονος, σχετικα νεος και ξερεις τη γλωσσα τοτε σβησε απο το μυαλο σου οτι ηξερες ως τωρα και φαντασου οτι ξαναγεννιεσαι εκει, σπουδασε κατι που να εχει ζητηση εκει και αυτοματως εχεις και δικα τους πτυχια και πιστοποιησεις και κατα τη διαρκεια των σπουδων σου ψαχνεσαι για κατι καλυτερο. Με λιγα λογια, αν καποιος δεν εχει πτυχια απο εδω και παει να ξεκινησει απο το μηδεν εκει, θεωρω οτι θα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα. Τωρα αν εχεις φαει τα μισα σου χρονια σε πανεπιστημια μεταπτυχιακα κλπ λογικο ειναι να θες κατι παραπανω γιατι το δικαιουσε και το αξιζεις. Ισως βρεις κατι που να σε γεμιζει σε μεγαλυτερο χρονο απ' οτι καποιος ανειδικευτος αλλα πιστευω θα βρεθει κατι. Τρανο παραδειγμα η Demi, ξερουμε (οσοι διαβασαν την ανταποκριση της) ποσος χρονος της πηρε να βρει κατι το οποιο ειναι "οτι πρεπει" γι αυτην και τι ταλαιπωρια περασε. Ειχε θεληση ομως.

                        Επισης ειναι και στην ιδιοσυγκρασια του καθενος αν δεχεται να δουλεψει στο οτιδηποτε για αρχη. Καποιον ισως να μην τον πειραζει να πλενει πιατα μεχρι να βρει κατι στο αντικειμενο του, θα βρει ομως αργα ή γρηγορα. Καθε αρχη και δυσκολη, ετσι δε λενε; Και κατι αλλο, λιγος τυχοδιωκτισμος δεν ειναι κακος. Ο τολμων νικα και απο τη στιγμη που περνουμε την αποφαση να φυγουμε ειμαστε ολοι τυχοδιωκτες. Τι εχουμε να χασουμε, λεφτα; Καλυτερα να τα χασω προσπαθωντας για μια καλυτερη ζωη παρα να μου τα φανε οι 300... Εν ολιγοις, εγω πιστευω πως, ναι δουλεια θα βρουμε και οι καλοι δε χανονται. Αν εισαι καλος στο αντικειμενο σου γιατι να μην επενδυσει ο αλλος πανω σου...;

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by fondas View Post
                          Συμπερασμα = Ειμαι σιγουρος οτι σε 1-2 χρονια που οι Αυστραλοι θα χρειαζονται ακομα περισσοτερους επαγγελματιες, τα πραγματα θα γινουν ευκολοτερα και γρηγοροτερα για ολους μας. Αλλα μεχρι τοτε τα προσωπικα μου συμπερασματα για Νομιμη Μεταναστευση λενε τα εξης =
                          1) Ιατροι, Νοσηλευτες κλπ = Περαστε ελευθερα!! Τι να σας κερασουμε?:D
                          Πραγματικά όμως δεν έχω καταλάβει πώς έχει διαδοθεί η άποψη ότι για τους νοσηλευτές είναι πιο εύκολα τα πράγματα από ότι για όλες τις υπόλοιπες ειδικότητες! Επειδή βρέθηκαν μερικοί και είπαν στη συνάντηση της Αθήνας, ελάτε σας δίνουμε τόσα γιατί δεν έχουμε προσωπικό ή γιατί το γράφει στο site του immigration; Αυτά είναι μπλα μπλα. Έχοντας μπει ήδη στη διαδικασία της προετοιμασίας, μπορώ να διαβεβαιώσω την ομήγυρη ότι δεν υπάρχει ουσιαστική διευκόλυνση ούτε ευνοϊκή αντιμετώπιση, ούτε για τους Νοσηλευτές. Τα πράγματα είναι και για μας όπως περιγράφονται κατά γενική ομολογία.

                          Μου αναγνωρίζουν υποτίθεται το ευρωπαϊκό πτυχίο και αρχίζουν και ψάχνονται σε θέματα, όπως πόσο σχετική είναι η εμπειρία μου με το αντικείμενο που θα ζητήσω να δουλέψω, πόσο καιρό έχω εμπειρία στο συγκεκριμένο και μόνο αντικείμενο, τι επιμόρφωση έχω στο συγκεκριμένο αντικείμενο και όλα στρέφονται γύρω από το συγκεκριμένο αντικείμενο. Στην Ελλάδα ωστόσο τα μέτρα και τα σταθμά είναι αλλιώς: Όταν προσληφθώ σε μια δουλειά θα με πάνε όπου θέλουν αυτοί και θα με αφήσουν όσο θέλουν αυτοί και αν έχουν έλλειψη προσωπικού μπορεί να με βάλλουν να κάνω μόνο διοικητικά ή άλλα εκτός αντικειμένου έργα, που μόνο νοσηλευτική δεν είναι, δεν θα μου επιτρέψουν να αναπτυχθώ όπως θα ήθελα κι αν πάω να διαμαρτυρηθώ, θα με περάσουν και πειθαρχικό με το έτσι θέλω... Πώς λοιπόν εγώ η Ελληνίδα νοσηλεύτρια να αποκτήσω το επίπεδο και την κατεύθυνση που οι Αυστραλοί αναζητούν και πώς θα γίνω επιλέξιμη, αν δεν έχω την τύχη ή την πρόνοια να τοποθετηθώ ή να προσληφθώ σε μια από τις ειδικότητες που αναγνωρίζονται στη χώρα τους; Έτσι παρατηρούνται αυτά που λένε gaps στην προϋπηρεσία των ελλήνων νοσηλευτών και η διαχείρισή τους είναι πάντα η ίδια: Σε στέλουν πάλι για εκπαίδευση, κι ας είναι αναγνωρισμένο το πτυχίο σου, για να γίνεις ακριβώς όπως κι αυτοί. Σε γυρνούν πίσω στο μηδέν δηλαδή, με αναγνωρισμένο πτυχίο επισημαίνω! Για να μην πω και για τις απαιτήσεις στη γλώσσα, όπου οι απαιτήσεις είναι αν όχι οι υληλότερες, από τις πιο υψηλές....

                          Ωστόσο, δεν μπορώ να διαφωνήσω μαζί τους γιατί η υγεία είναι πολύ ευαίσθητος τομέας και επιπλέον η χώρα τους λειτουργεί, ενώ η δική μου πάει φούντο, πιθανόν γιατί οι ιθύνοντες δεν έδωσαν σημασία στην αξία της εξειδίκευσης. Επιπλέον όμως το ίδιο κάνουν και για τους δικούς τους οι Αυστραλοί και δεν το κάνουν μόνο για μένα που πάω ως οικονομικός μετανάστης. Όταν ένας Αυστραλός νοσηλευτής αποφασίσει να αλλάξει ειδικότητα, ξαναγυρνάει στην εκπαίδευση και το μηδέν.

                          Έτσι, σκέφτομαι ότι μπορεί να μη με βολεύουν οι μη Ελληνικές συνθήκες, αλλά αισθάνομαι ότι η ταλαιπωρία αξίζει και όταν κι εγώ καταφέρω να διεισδύσω σ' αυτό το ελεγχόμενο και απαιτητικό σύστημα εργασίας, θα έχω την ικανοποίηση πως ο κόπος μου θα πιασει τόπο και πώς θα συμβάλλω κι εγώ σε ένα ποιοτικό σύστημα, που μπορώ και εγώ να χρησιμοποιήσω. Καλώς ή κακώς ποιότητα σημαίνει δουλειά και αξιολόγηση και εγώ σαν ...γνήσια Ελληνίδα θα ελιχθώ και θα βρω να τρουπώσω .... Πάνω απ' όλα να σκεφτόμαστε θετικά!

                          Comment


                            #14
                            Επίσης πρέπει να κάνω μια ακόμα παρατήρηση. Μπορεί κάποιοι να έιναι στην αρχή, μπορεί κάποιοι να ξεκίνησαν τις διαδικασίες μετανάστευσης, μπορεί κάποιοι να είναι ήδη εκεί, όμως η ανησυχία και η αγωνία παραμένει σε όλους (σε διαφορετικό βαθμό). "Δουλειά θα βρω?" Και διευκρινίζω ότι με τον όρο δουλειά εννοώ την αποδοτική δουλειά στο πεδίο εξειδίκευσης του καθενός.

                            Μόλις έκανα μια σκέψη: Οι απόδημοι Έλληνες που βρίσκονται ήδη στην Αυστραλία ανήκουν σε μια από τις παρακάτω κατηγορίες:
                            1. Το εγχείρημά τους πέτυχε.
                            2. Το εγχείρημά τους απέτυχε
                            3. Το εγχείρημά τους δεν έχει πετύχει ακόμα αλλά ελπίζουν ότι θα πετύχει εν ευθέτω χρόνο.
                            Προσπαθώ να μπω στην λογική καθενός από αυτούς και να αναρωτηθώ γιατί να μου απαντήσει καθένας από αυτούς στο ερώτημα που έθεσα. Ειδικά αφού η Αυστραλία είναι ένας τόπος τόσο ανταγωνιστικός από επαγγελματικής άποψης. Ας παραθέσω μερικές υποθέσεις που έκανα:
                            1. Το εγχείρημά τους πέτυχε. - Ρε φίλε Νίκο, εμένα μου βγήκε ο πάτος για να φτάσω εδώ που έφτασα και εσύ θες τώρα να σου πω με μια λέξη αν θα βρεις δουλειά?
                            2. Το εγχείρημά τους απέτυχε - Ρε φίλε Νίκο, στο χωριό μου με θεωρούν μεγάλο και τρανό επειδή είμαι στην Αυστραλία, αλλά εγώ μόνο ξέρω ότι στο τέλος του μήνα τρώμε ψωμί και αλάτι για να τη βγάλουμε πέρα. Ντρέπομαι για την τροπή που πήρε η ζωή μου και φυσικά δεν θέλω να γίνω και ρεζίλι γνωστοποιώντας την κατάστασή μου στους χωριανούς μου.
                            3. Το εγχείρημά τους δεν έχει πετύχει ακόμα αλλά ελπίζουν ότι θα πετύχει εν ευθέτω χρόνο. - Ρε φίλε Νίκο, τι να σου πω? Είναι πολύ ζόρικα τα πράγματα. Ακόμα δεν βρήκα την γη της επαγγελίας, αλλά τώρα τελευταία αρχίζω να βλέπω κάποιες θετικές εξελίξεις. Θα δείξει...... Πάντως εγώ στο λαιμό μου δεν σε παίρνω!

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by panultimate View Post
                              Φίλε Νίκο,
                              σαν μηχανικοί έχουμε το εξής προτέρημα. Ξέρουμε να διαβάζουμε νούμερα, να αναλύουμε δεδομένα και να παίρνουμε αποφάσεις.
                              Πριν λίγες μέρες σου έστειλα ένα λινκ για να αγοράσεις μια εμπεριστατωμένη μελέτη των Engineers Australia σχετικά με την κατάσταση εργασίας ...........
                              Σωστα τα λεει ο φιλος.Δυστηχως ετσι ειναι.Το 90% των πολιτκων μηχανικων στην Ελλαδα ειναι αδειακιδες οπως σωστα ειπες.Βαζω δυστηχως κ τον εαυτο μου μεσα.

                              Comment

                              Working...
                              X