Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙV)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    to προξενιό Θεσσαλονίκης είναι στην αρχαιολογικού μουσείου και τηλ 2310827494 από εκεί θα ενημερωθείς καλύτερα.

    Comment


      Originally posted by leonidas1973 View Post
      διαβασα διαφορα για την μεταναστευση για την αυστραλια αλλα δεν πολυκαταλαβα λοιπον εγω ειμαι μηχανολογος βιομηχανικης παραγωγης και εγκαταστασεων απο ΤΕΛ η γυναικα μου βοηθος λογιστιριου απο ΤΕΛ .Η γυναικα μου εχει μια 2η θεια στην αδελαιδα ηρθα σε επαφη μαζι της και μου ειπε να κανω τα χαρτια στο προξενοιο και να της τα στειλω ταχυδρομικα να τα καταθεση εκει.θελω να ρωτησο απο αυτα που ξερετε ποσες πιθανοτητες εχω?τα αγγλικα μας ειναι μετρια.εχω μπερδευτη πολυ με την βιζα,δλ απο θεσσαλονικη δεν βγαινει? ευχαριστω εκ το προτερων
      Όταν αναφέρεις visa ποια ακριβώς εννοείς? Το ΤΕΛ εδώ στην αυστραλία ξέχασέ το απλά. Δεν αναγνωρίζεται σαν τίτλος σπουδών οπότε δεν ξέρω αν μπορείς να συμπεριληφθείς στην skilled . Για να κάνεις τα χαρτιά που σου είπε η θεία σου πρέπει να έχεις αποφασίσει ποια visa θα αιτηθείς . Και φυσικά πρέπει να αιτηθείς αυτήν που έχεις τις περισσότερες πιθανότητες να πάρεις. Φυσικά και μπορείς να κάνεις την αίτηση για visa και από την Ελλάδα και να την στείλεις . Δεν καταλαβαίνω σε τι εξυπηρετεί η θεία να την στείλει από την Αυστραλία. όταν κάνεις την αίτηση δηλώνεις που βρίσκεσαι την στιγμή της αίτησης Ελλάδα ή Αυστραλία και στο ίδιο μέρος πρέπει να βρίσκεσαι και όταν εγκριθεί η visa. Α και κάτι άλλο χρονικά η όλη διαδικασία θα πάρει πάνω από 6 μήνες και κοντά στους 12 μήνες. Πρέπει να μπεις στο Department of Immigration & Citizenship να διαβάσεις τις διάφορες visa και μετά να διαβάσεις και όλες τις οδηγίες των διαφορών που γράφουν εδώ και έχουν αιτηθεί visa και να καταλήξεις σε μια απόφαση. Και αν κατά την διάρκεια αυτή έχεις ερωτήσεις συγκεκριμένες όσο αφορά την διαδικασία εδώ είμαστε να ξαναρώτησεις. Προς το παρόν ξεκίνα το διάβασμα γιατί από την ερώτησή σου καταλαβάινω ότι δεν έχεις ενημερωθεί κατάλληλα.

      Comment


        Originally posted by demi View Post
        Όταν αναφέρεις visa ποια ακριβώς εννοείς? Το ΤΕΛ εδώ στην αυστραλία ξέχασέ το απλά. Δεν αναγνωρίζεται σαν τίτλος σπουδών οπότε δεν ξέρω αν μπορείς να συμπεριληφθείς στην skilled . Για να κάνεις τα χαρτιά που σου είπε η θεία σου πρέπει να έχεις αποφασίσει ποια visa θα αιτηθείς . Και φυσικά πρέπει να αιτηθείς αυτήν που έχεις τις περισσότερες πιθανότητες να πάρεις. Φυσικά και μπορείς να κάνεις την αίτηση για visa και από την Ελλάδα και να την στείλεις . Δεν καταλαβαίνω σε τι εξυπηρετεί η θεία να την στείλει από την Αυστραλία. όταν κάνεις την αίτηση δηλώνεις που βρίσκεσαι την στιγμή της αίτησης Ελλάδα ή Αυστραλία και στο ίδιο μέρος πρέπει να βρίσκεσαι και όταν εγκριθεί η visa. Α και κάτι άλλο χρονικά η όλη διαδικασία θα πάρει πάνω από 6 μήνες και κοντά στους 12 μήνες. Πρέπει να μπεις στο Department of Immigration & Citizenship να διαβάσεις τις διάφορες visa και μετά να διαβάσεις και όλες τις οδηγίες των διαφορών που γράφουν εδώ και έχουν αιτηθεί visa και να καταλήξεις σε μια απόφαση. Και αν κατά την διάρκεια αυτή έχεις ερωτήσεις συγκεκριμένες όσο αφορά την διαδικασία εδώ είμαστε να ξαναρώτησεις. Προς το παρόν ξεκίνα το διάβασμα γιατί από την ερώτησή σου καταλαβάινω ότι δεν έχεις ενημερωθεί κατάλληλα.
        ευχαριστω για την γρηγορη απαντησηαυτο ακριβως μου ειπε πηγενε μου λεει στην πρεσβεια ρωτα τι χαρτια χρειαζοντε συγκεντρωσετα και στειλτα ......

        Comment


          Originally posted by leonidas1973 View Post
          ευχαριστω για την γρηγορη απαντησηαυτο ακριβως μου ειπε πηγενε μου λεει στην πρεσβεια ρωτα τι χαρτια χρειαζοντε συγκεντρωσετα και στειλτα ......
          Δεν είναι έτσι απλά να στείλες τα χαρτιά. Πρέπει να πληρείς τις ελάχιστες προυποθέσεις. Αυτό ειναι που πρέπει να ψάξεις στην αρχή. Εάν δεν τις πληρείς (χωρις να θελω να σε απογοητεύσω είναι και το πιο πιθανό) τότε δεν έχει νόημα να μαζεύεις χαρτιά και να σπαταλάς κόπο και χρήμα.
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            αυτη ειναι η Ελλαδα μεταξύ των αλλων!!!!

            γλόμπινγκ: οι κλαδικές συμβάσεις στο απόσπασμα

            δουλευω στην συγκεκριμενη εταιρεία πολλα χρονια. παρολα αυτα απο τον Αυγουστο ετοιμαζομαι για Αυστραλια και εαν ειχα ενα μικρο παραθυρακι ανοιχτο να μην φυγω, αυτο το παραθυρο το εκλεισα οριστικα μετα απο αυτα τα γεγονοτα και με πείσμωσε ακομη περισσοτερο για να πετυχω τον στοχο μου...

            Comment


              Η καλή μέρα και καλή εβδομάδα σε όλους. Μια ερώτηση σχετικά με τους γιατρούς που περνας για τη παρτνερ βίζα ,Το κόστος για τους γιατρούς πληρώνεται από τη γερμανική πρεσβεία; Η από εμένα. Και αν είναι από εμένα πως ειναι;
              ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

              Comment


                Originally posted by kikirikoy View Post
                Η καλή μέρα και καλή εβδομάδα σε όλους. Μια ερώτηση σχετικά με τους γιατρούς που περνας για τη παρτνερ βίζα ,Το κόστος για τους γιατρούς πληρώνεται από τη γερμανική πρεσβεία; Η από εμένα. Και αν είναι από εμένα πως ειναι;
                το πληρωνεις εσει το ποσο ειναι 230 ευρω για ολα! τοσο μας πηγε εμας!
                100 ευρω περνει ο γιατρος που σου κανει ενα γενικο check up + 30 ευρω για την κουριερ που θα τα στειλει βερολινο. 60 ευρω ακτινογραφιες κ 40 ευρω αιματολογικες εξετασεις.

                Comment


                  Originally posted by Dionysis68 View Post
                  το πληρωνεις εσει το ποσο ειναι 230 ευρω για ολα! τοσο μας πηγε εμας!
                  100 ευρω περνει ο γιατρος που σου κανει ενα γενικο check up + 30 ευρω για την κουριερ που θα τα στειλει βερολινο. 60 ευρω ακτινογραφιες κ 40 ευρω αιματολογικες εξετασεις.
                  ευχαριστώ Διονύση
                  ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                  Comment

                  Working...
                  X