Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙV)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΒΗΘΑΤΕ!!

    Comment


      #17
      ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΧΤΕΣ ΔΙΑΒΑΖΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 4 ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.
      ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ -ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.
      ΘΑ ΤΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΕΝ ΣΥΝΤΟΜΙΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ.
      ΕΙΜΑΙ 42 ΧΡΟΝΩΝ STRUCTURAL ENGINEER ΜΕ 14 ΕΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ .
      ΑΠΟ ΑΡΧΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ ΝΑ ΦΥΓΩ.ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΣΑΙΤ ΤΙΣ ΑΥΣΤΡ. ΠΡΕΣΒΕΙΑΣ. ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΗ ΜΟΡΙΑ 65 ΤΟ ΑΡΙΘΜΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΜΕΧΡΙ 50 ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΙΠΗ ΤΟ IELTS ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΤ.Λ.
      ΕΙΠΑ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ Η ΘΕΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΙΤΝΕΥ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΙΤΝΕΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΡΙΨΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.
      ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΤΩ ΣΑΝ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΕΤΟΙΜΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΗΛΩ ΕΜΑΙΛ ΣΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ Η ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ .
      ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ IELTS ΚΑΙ ΝΑ ΚΙΝΗΣΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ.

      --ΕΧΤΕΣ ΟΜΩΣ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ( ΠΟΥ ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΟΣ ΜΠΗΚΑ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΨΑΧΝΑ ΝΑ ΒΡΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΠΟΙΟ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣ) ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΚΑΙ ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

      ΤΟ ΚΑΚΟ-ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΛΗΣΗ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ 2 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΕΛΙΚΑ.

      1 ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΤΟ IELTS ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΣ ΣΤΟ ΖΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΩ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ.
      ΕΤΣΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΕΞΕΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ!!
      -------------
      1) ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟ IELTS ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΗΛΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΓΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΗΣ ΒΙΖΑΣ .

      ΘΕΤΙΚΑ
      Α) ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΗ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΛΕΦΤΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ IELTS.
      Β)ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΗ Η ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΗΣ ΠΟΙΟ ΑΝΕΤΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΕ ΠΑΤΑΝΕ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ.ΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ...

      ΑΡΝΗΤΙΚΑ
      Α) ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΧΑΣΩ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΙΖΑ
      Β) ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΣΧΕΤΟΥ ΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ
      Γ) ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ IELTS ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ ΠΟΝΤΟΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

      --------------------------
      2) ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΤΩ (ΣΤΟ ΣΙΤΝΕΥ) ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ IELTS ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΟΙΟ ΧΑΜΗΛΗ ΒΑΘΜΙΔΑ ΜΕ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝ ΛΟΓΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΦΟΥ ΠΑΡΩ ΤΟ IELTS ΝΑ ΚΙΝΗΣΩ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.

      ΘΕΤΙΚΑ
      Α)ΠΗΓΕΝΟΝΤΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΚΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΜΠΩ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΠΕΡΝΟΝΤΑΣ ΕΚΕΙ ΤΟ IELTS.
      ΕΙΜΑΙ ΜΕΤΡΙΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ.
      Β)ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΗΤΕ ΣΤΗΝ ΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΗΤΕ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ , ΘΑ ΕΧΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

      ΑΡΝΗΤΙΚΑ
      Α) ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΟΛΑΒΕΝΩ ΝΑ ΠΗΓΕΝΩ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΩ
      Β)ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
      Γ)ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΕΥΤΙΚΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΕΤΟΙΜΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΛΕΟΝ ΣΑΝ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ.ΕΦΟΣΟΝ ΦΥΣΙΚΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ.

      ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΣΤΗ ΘΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΠΟΥ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΦΤΗΝΑ ΕΝΝΟΗΤΕ!
      ΕΙΜΟΥΝ ΠΕΡΣΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ (ΔΙΚΟ ΜΑΣ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ .ΟΧΙ ΣΑΝ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ, ΠΑΡΟΧΕΣ (ΞΕΡΩ ΟΤΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ) ,ΤΟΠΟΣ.

      ΘΕΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΚΟΛΗΣΗ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.!!

      Comment


        #18
        Φίλε μου ξεκινάς από λάθος βάση.
        Με την τουριστική βίζα που σκοπεύεις να πάς, δεν θα βρείς δουλειά μηχανικού (αλλά και καμιά άλλη δουλειά) ποτέ. Η τουριστική διαρκεί 3 μήνες. Σπίτι δεν θα μπορείς να νοικιάσεις, τραπεζικό λογαριασμό δεν θα μπορείς να ανοίξεις γενικά θα είσαι στον αέρα.

        Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να προετοιμαστείς κατάλληλα από εδώ. Ασχολήσου με το IELTS, αναγνώρισε το πτυχίο σου, κάνε τα χαρτιά σου για την κατάλληλη βίζα (skilled immigration, έχουν συζητηθεί αυτά εκτενώς στο φόρουμ) γιατί και αυτό θα σου πάρει 12-14 μήνες.

        Το να πας με τουριστική ελπίζοντας ότι θα βρείς δουλειά μηχανικού είναι μάλλον αυτοκτονικό. Επίσης αυτό που λές για την Αυστραλέζικη εμπειρία είναι λάθος. Εάν ψάχνονας για δουλειά μηχανικού, παράλληλα δουλεύεις π.χ σερβιτόρος σε εστιατόριο, αυτό δεν θεωρείται αυστραλέζική εμπειρία!!

        Comment


          #19
          Originally posted by ikanel View Post
          ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΧΤΕΣ ΔΙΑΒΑΖΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 4 ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ....................!!
          Φιλε ikanel δεν μπορω να σου πω τι ειναι καλυτερο αλλα το τι κανω εγω.Το επαγγελμα μου ειναι στην λιστα και λογω υπηρεσιας συγκεντρωνω τους ποντους.Εδω και δυο μηνες καθομαι στο θρανιο σε επιπεδο proficiency για IELTS 5.5 με 6 για να ειμαι ετοιμος.Παρολα αυτα σκεφτομαι να κατεβω(μαζι με την γυναικα μου) με work and study που βγαινει πιο γρηγορα και με πολυ μικροτερο κοστος.Η απορια μου βεβαια ειναι τι διαφορα στα δικαιωματα (φορολογια,μισθοι,κτλ) εχει καποιος με permanent visa σε συγκριση με την φοιτητικη.Βοηθανε πολυ τα post για την διαδικασια μεταναστευσης οπως και για τις σπουδες...

          Comment


            #20
            Originally posted by panultimate View Post
            Φίλε μου ξεκινάς από λάθος βάση.
            Με την τουριστική βίζα που σκοπεύεις να πάς, δεν θα βρείς δουλειά μηχανικού (αλλά και καμιά άλλη δουλειά) ποτέ. Η τουριστική διαρκεί 3 μήνες. Σπίτι δεν θα μπορείς να νοικιάσεις, τραπεζικό λογαριασμό δεν θα μπορείς να ανοίξεις γενικά θα είσαι στον αέρα. ...........................!!
            Εχεις απολυτο δικιο ...!

            Comment


              #21
              Καλησπέρα σε όλους τους άξιους πραγματικά φίλους της κοινότητας που βοηθάνε όσο μπορούν εμάς τους αδαής και νεοφερμένους στην διαδικασία εύρεσης της άκρης..!!
              Είμαι νέος στην παρεούλα σας και προσπαθώ να τα διαβάσω όλα μέσα στις τελευταίες μέρες που καταπιάστικα με την ενημέρωση μου για την μετανάστευση στην μακρινή Αυστραλία!

              Για να μην μακρυγορώ και σας κουράζω σας παραθέτω τις απορίες μου για να με κατατοπίσετε αν έχετε την ευγενή καλοσύνη!
              Η γυναίκα μου είναι δασκάλα και είχε κάνει αίτηση για απόσπαση στην Αυστραλία τον προηγούμενο Δεκέμβρη.. και την πήραν.. μόλις προχτές μάθαμε τα αποτελέσματα!
              Τώρα λοιπόν βρισκόμαστε σε ένα σημείο που τρέχουμε γιατί θα πρέπει να φύγουμε μέσα Γενάρη, αφού το σχολικό έτος απ'ότι μάθαμε ξεκινάει τέλει Γενάρη!!!
              Το υπουργείο παιδείας φυσικά δεν μας κατατόπισε για τις διαδικασίες της Visa αλλά ούτε και σε ποια αρχή ή υπηρεσία πρέπει να αποτανθούμε.. προσπάθησα να βγάλω άκρη με το immu αλλά χάθηκα λίγο πολύ, το μόνο που κατάφερα να αποκομίσω είναι ότι αν κάνουμε αίτηση από εκεί θα πρέπει να είναι για Sponsored Visa μιας και που η Ελλάδα στέλνει την γυναίκα μου ως εκπαιδευτικό στην Αυστραλία!!(μάλλον?)

              Εγώ από την άλλη σαν σύζυγος και Τεχνικός Η/Υ με ένα Bachelor στην πλάτη μου απ'οτι μάθαμε μπορώ να την ακολουθήσω με δικαίωμα Working Visa, όμως και παλι για την διαδικασία δεν μίλησε κανείς...! (δυστυχώς IELTS δεν προλαβαίνω να βγάλω σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα!)

              Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν μπορεί κάποιος Δάσκαλος ή Δασκάλα που έχει ή είχε πάει στην Αυστραλία, να μας δώσει τα φώτα του, γιατί μας ήρθε λίγο ξαφνικό και το τελευταίο που θέλουμε είναι να μας φάει το άγχος και τελικά να μην καταφέρουμε να αρπάξουμε αυτή την ευκαιρία!!!

              Συνοψίζοντας, οι διαδικασίες που διάβασα και που πρέπει να ακολουθήσουμε με βάση τα όσα έχετε πει στο Πατριοτάκι είναι,
              1. Ανανέωση διαβατηρίου
              2. Μετάφραση δικαιολογητικών (ποινικό μητρώο, ληξιαρχική πράξη γάμου κλπ.)
              3. Αίτηση για Visa
              4. Έκδοση Εισιτηρίων
              5. Αλλαγή διπλωμάτων οδήγησης
              Βέβαια δεν ξέρω αν ισχύουν όλα αυτά στην περίπτωση μας.. διατηρώ τις επιφυλάξεις μου!!!

              Ζητάω ταπεινά την βοήθεια σας γιατί μας πιέζει ο χρόνος και θα παλαβώσουμε αν δεν τα καταφέρουμε τελικά..:( ουφ..

              Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και πραγματικά σε ότι έχετε χτίσει μέχρι τώρα εδω μέσα ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ, δίνεται ανάσα σε κόσμο που πνίγεται με μια από τις μεγαλύτερες αποφάσεις της ζωής του!

              Καλό βράδυ
              Φιλικά,

              Γιάννης

              Comment


                #22
                Originally posted by j.Silver View Post
                Καλησπέρα σε όλους τους άξιους πραγματικά φίλους της κοινότητας που βοηθάνε όσο μπορούν εμάς τους αδαής και νεοφερμένους στην διαδικασία εύρεσης της άκρης..!!
                Είμαι νέος στην παρεούλα σας και προσπαθώ να τα διαβάσω όλα μέσα στις τελευταίες μέρες που καταπιάστικα με την ενημέρωση μου για την μετανάστευση στην μακρινή Αυστραλία!...........................
                Γιάννη καλημέρα. Οι μόνοι που μπορούν να σε κατευθύνουν σωστά, πιστεύω, είναι από το γραφείο εκπαίδευσης εδώ. Το παρακάτω γραφείο είναι του Sydney http://gredu-sydney.world και το τηλέφωνο είναι 00612 92833800. Καλή επιτυχία.
                Heal the past. Live the present. Dream the future.

                Comment


                  #23
                  ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.
                  ΝΑ ΘΕΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ;
                  ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΗΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΤΩΝ 12-14 ΜΗΝΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΙΣ ΒΙΖΑΣ;
                  ΟΤΑΝ ΠΑΡΩ ΤΟ IELTS ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΗΣΗΣ (ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ; ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΗΝΑ;)ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΝΩΡΗΣΗΣ ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ(ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΙΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ,ΤΡΑΠΕΖΕΣ ,ΑΣΦΑΛΕΙΑ ,ΣΠΙΤΙ.ΚΤΛ.Π) ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΝΑ ΒΡΩ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ;
                  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by marie View Post
                    Γιάννη καλημέρα. Οι μόνοι που μπορούν να σε κατευθύνουν σωστά, πιστεύω, είναι από το γραφείο εκπαίδευσης εδώ. Το παρακάτω γραφείο είναι του Sydney http://gredu-sydney.world και το τηλέφωνο είναι 00612 92833800. Καλή επιτυχία.
                    Καλημέρα Marie,

                    Σε ευχαριστώ πολύ, θα προσπαθήσουμε να επικοινωνήσουμε αν και μάθαμε ότι μάλλον είναι κλειστό το γραφείο στο Σίδνεϊ και όλα έχουν μεταφερθεί στην Μελβούρνη για τους εκπαιδευτικούς!!

                    Σήμερα θα προσπαθήσουμε να βρούμε τον συντονιστή μπας και βγάλουμε καμιά άκρη, μιλήσαμε με το υπουργείο για το επιμίσθιο και ψάχνουμε μανιωδώς να επικοινωνήσουμε με το γραφείο της πρεσβείας στην Ελλάδα μπας και μπορούν να μας δώσουν ένα Hint!!;)

                    Εμείς όπως και να έχει ξεκινάμε τις διαδικασίες περισυλλογής των εγγράφων, μετάφρασης κλπ. και βλέπουμε!

                    ..και πάλι ευχαριστώ για την πληροφορία, να'σαι καλά!

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by j.Silver View Post
                      Καλημέρα Marie,

                      Σε ευχαριστώ πολύ, θα προσπαθήσουμε να επικοινωνήσουμε αν και μάθαμε ότι μάλλον είναι κλειστό το γραφείο στο Σίδνεϊ και όλα έχουν μεταφερθεί στην Μελβούρνη για τους εκπαιδευτικούς.....................!
                      Το γραφείο στο Sydney δεν έχει κλείσει το επισκέφτηκα εγώ πριν ένα μήνα για δικό μου θέμα και μίλησα με αποσπασμένη εκπαιδευτικό και πρόσφατα αποσπασμένο διοικητικό υπάλληλο. Δεν είμαι αποσπασμένη και γιαυτό δεν μπορώ να σου δώσω πληροφορίες.
                      Heal the past. Live the present. Dream the future.

                      Comment


                        #26
                        Αργησα....για να πιστοποιησω το πτυχιο φυσικοθεραπειας θα επρεπε να δωσω εξετασεις τον Μαρτη για την οποια θα επρεπε να αιτηθω μεχρι 30/11, αλλα δεν εχω ακομα IELTS και δεν μου το επετρεψαν αν και τους ειπα οτι τον Γεναρη θα ειμαι εκει...Μου ειπαν να προετοιμαστω για την επομενη εξεταση το Σπτεμβρη 2012... :-(

                        Comment


                          #27
                          Καλησπέρα Σε όλους , agoriani θα ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα.
                          1 Σήμερα μιλήσα με την προσβεια και μου είπανε μετά την κατάθεση για την partner visa ,Σε τρείς μήνες περίπου σε παίρνουνε και σου ζητάνε ιατρικές εξετάσεις , τι Ιατρικές εξετάσεις σου ζητανε το γνωρίζεις;
                          2 Μετά τις ιατρικές εξετάσεις έξι μήνες περίπου σου δίνει τη βίζα που διαρκεί ένα χρόνο, από τις εξετάσεις έτσι μου είπαν ,Για να ενεργοποιηθεί η βίζα
                          Ερώτηση: εάν ενεργοποιηθεί η βίζα διαρκεί για πάντα ,Δηλαδή εαν να κάνω ένα ταξίδι στην Αυστραλία και ενεργοποιηθεί η βίζα μετά μπορώ να πηγαίνω όποτε θέλω ;
                          ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by ikanel View Post
                            ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.
                            ΝΑ ΘΕΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ;
                            ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΗΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΤΩΝ 12-14 ΜΗΝΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΙΣ ΒΙΖΑΣ;
                            ΟΤΑΝ ΠΑΡΩ ΤΟ IELTS ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΗΣΗΣ (ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ; ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΗΝΑ;)ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΝΩΡΗΣΗΣ ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ(ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΙΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ,ΤΡΑΠΕΖΕΣ ,ΑΣΦΑΛΕΙΑ ,ΣΠΙΤΙ.ΚΤΛ.Π) ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΝΑ ΒΡΩ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ;
                            ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!
                            Όλα είναι σχετικά. Καταρχήν δουλεύεις εδώ ή είσαι άνεργος? Έχεις που να μείνεις εκεί ή θα πρέπει να πληρώνεις σπίτι (και αν μπορεις να νοικιάσεις).
                            1)Αν πας εκεί θα πας με τουριστική βίζα που ισχύει για ένα τρίμηνο. Μετά θα πρέπει να βγεις και να ξαναμπεις.(Μέχρι 1 χρόνο)
                            2)Στο μεταξύ δεν θα μπορείς να δουλεύεις και άρα θα έχεις μόνο έξοδα.
                            3)Οι μεταφράσεις εγγράφων είναι πολύ πιο ακριβές εκεί απότι στην Ελλάδα.
                            4)Κανενα αποτέλεσμα δεν ειναι δεδομένο μέχρι να παρεις χαρτί τα χέρια σου. Αν σου έρθει αρνητική απάντηση για το assessment τι θα κάνεις?
                            5)Το ίδιο ισχύει και για τη βίζα. Είσαι σίγουρος οτι θα την πάρεις?
                            6)Οι χρόνοι επεξεργασίας (αναγνωριση-βίζα) δεν έχουν καμία σχέση με το αν είσαι στο Σιδνευ,στη Μελβούρνη ή στην Αθήνα.
                            7) Σε επίπεδο μηχανικού και οχι μονο δεν σε λαμβάνουν υπόψιν αν δεν έχεις δικαίωμα να εργαστείς.
                            8) Στο μεταξύ ιατροφαρμακευτικά πως θα καλύπτεσαι?
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by leyteris77 View Post
                              8) Στο μεταξύ ιατροφαρμακευτικά πως θα καλύπτεσαι?
                              μονο για την ασφαλεια μπορω να σου πω με σιγουρια οτι καλυπτεσαι με μια ελληνικη ιδιωτικη ασφαλιση για εξωτερικο.

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by gogita View Post
                                μονο για την ασφαλεια μπορω να σου πω με σιγουρια οτι καλυπτεσαι με μια ελληνικη ιδιωτικη ασφαλιση για εξωτερικο.
                                Δεν ειναι εκει το ζήτημα, κάπως θα καλυφτείς...όμως όλα αυτά επιφέρουν ένα σημαντικό κόστος.
                                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                                Comment

                                Working...
                                X