Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙV)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    καλησπέρα,
    θα ήθελα να υποβάλω κατευθειαν την ερωτηση μου μιας και το site εχει πολλες πληροφοριες και χαθηκα λιγο.
    Είμαι 36 χρονων, απόφοιτος ΤΕΙ ηλεκτρονικος, με μεταπτυχιακο που εκανα στην Αγγλια, cambridge proficiency, και 12 χρόνια προυπηρεσιας.
    παντρεμενος με 2 παιδια αλλα σκεφτομαστε να παω εγω πρωτα και να καλεσω την οικογενεια μετα.
    Το δύσκολο βεβαια ειναι να παω πρωτα.

    Το ερώτημα μου: Η καλύτερη διαδικασια για εμενα αν καταλαβα καλα ειναι:

    1. Αναγνωριση πτυχιων απο engineers Australia
    2. Αναγνωριση Αγγλικων (ασχετα που εχω proficiency)
    3. VISA
    4. Ταξιδι Αυστραλια.
    5. Ψαξιμο για δουλεια.

    Τα καταλαβα καλα ή εχασα κάτι;.

    Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον μου απαντησει.

    Comment


      #32
      Originally posted by mman View Post
      καλησπέρα,
      θα ήθελα να υποβάλω κατευθειαν την ερωτηση μου μιας και το site εχει πολλες πληροφοριες και χαθηκα λιγο.
      Είμαι 36 χρονων, απόφοιτος ΤΕΙ ηλεκτρονικος, με μεταπτυχιακο που εκανα στην Αγγλια, cambridge proficiency, και 12 χρόνια προυπηρεσιας.
      παντρεμενος με 2 παιδια αλλα σκεφτομαστε να παω εγω πρωτα και να καλεσω την οικογενεια μετα.
      Το δύσκολο βεβαια ειναι να παω πρωτα.

      Το ερώτημα μου: Η καλύτερη διαδικασια για εμενα αν καταλαβα καλα ειναι:

      1. Αναγνωριση πτυχιων απο engineers Australia
      2. Αναγνωριση Αγγλικων (ασχετα που εχω proficiency)
      3. VISA
      4. Ταξιδι Αυστραλια.
      5. Ψαξιμο για δουλεια.

      Τα καταλαβα καλα ή εχασα κάτι;.

      Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον μου απαντησει.
      ξεκινά με :VISA προσωρινή και μόνιμη
      μετά Αναγνωριση πτυχιων απο engineers Αυστραλία
      μετά Αναγνωριση Αγγλικων (έχεις χρόνο μπροστά σου 12-14 μήνες)
      Ψαξιμο για δουλεια (από Eλλάδα)
      ---->>>Ταξιδι Αυστραλια
      και Ψαξιμο για δουλεια

      νομίζω ότι είναι η λογική σειρά από χρονοβόρες διαδικασίες
      Think before you driving@world.......

      Comment


        #33
        Originally posted by j.Silver View Post
        5. Αλλαγή διπλωμάτων οδήγησης
        ΓΙΑ το δίπλωμα μην βιάζεσαι. σε μια μέρα έτοιμο,
        βγάλε από την ΕΛΠΑ διεθνές δίπλωμα για 1 χρόνο 50 ευρώ ή για 3 χρόνια 80 ευρώ.
        http://www.elpa.gr/s2.asp
        Think before you driving@world.......

        Comment


          #34
          Originally posted by mman View Post
          καλησπέρα,
          θα ήθελα να υποβάλω κατευθειαν την ερωτηση μου μιας και το site εχει πολλες πληροφοριες και χαθηκα λιγο.
          Είμαι 36 χρονων, απόφοιτος ΤΕΙ ηλεκτρονικος, με μεταπτυχιακο που εκανα στην Αγγλια, cambridge proficiency, και 12 χρόνια προυπηρεσιας.................................ι.
          mman Για όσους έχουν σπουδάσει Ελλάδα η κανονική σειρά είναι :
          1. IELTS
          2. Engineers Australia
          3. Αίτηση VISA
          4. Προετοιμασία και ψάξιμο για δουλεια (CVs, applications)
          5. Έκδοση Visa
          6. Ταξίδι
          7. Συνέχεια του ψαξίματος για δουλειά (CVs, applications, intreviews)

          Για να κάνεις αίτηση στους Engineers Australia πρέπει να έχεις IELTS. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που οι Engineers Australia αναγνωρίζουν τις σπουδες στην Αγγλία. Στείλε τους e-mail για να ρωτήσεις αναφέροντας την ειδικότητα και τις σπουδές και το ίδρυμα στην Αγγλία και θα σου πουν. Έτσι η σειρά των (1) , (2) μπορεί να αντιστραφεί.

          Στις ερωτήσεις για μηχανικούς έχουν συζητηθεί πολλά θέματα που τους αφορούν. Διάβασε τα για να κατατοπιστείς.

          Comment


            #35
            Ερώτηση: εάν βγει η partner visa και ταξιδέψω για λίγες μέρες κάτω για να ενεργοποιηθεί μετά διαρκεί για πάντα ,Δηλαδή εάν κάνω ένα ταξίδι στην Αυστραλία και ενεργοποιηθεί η βίζα μετά μπορώ να πηγαίνω όποτε θέλω ;η θα πρέπει να μείνω κάτω υποχρεωτικά για Χ μήνες!!! ευχαριστώ εάν γνωρίζει κάποιος ;;;
            ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

            Comment


              #36
              Originally posted by Sakis230 View Post
              ξεκινά με :VISA προσωρινή και μόνιμη
              μετά Αναγνωριση πτυχιων απο engineers Αυστραλία
              μετά Αναγνωριση Αγγλικων (έχεις χρόνο μπροστά σου 12-14 μήνες)
              Ψαξιμο για δουλεια (από Eλλάδα)
              ---->>>Ταξιδι Αυστραλια
              και Ψαξιμο για δουλεια

              νομίζω ότι είναι η λογική σειρά από χρονοβόρες διαδικασίες
              Οι πληροφορίες που έδωσες οι 100% ΛΑΘΟΣ. Θέλει προσοχη,μην παραπληροφορούμε τον κόσμο! Πως θα βγάλει βιζα αν δεν αναγνωρίσει πτυχίο, πως θα αναγνωρίσει πτυχίο αν δεν πιστοποιήσει τα αγγλικά?
              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

              Comment


                #37
                Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                mman Για όσους έχουν σπουδάσει Ελλάδα η κανονική σειρά είναι :
                1. IELTS
                2. Engineers Australia
                3. Αίτηση VISA
                4. Προετοιμασία και ψάξιμο για δουλεια (CVs, applications)
                5. Έκδοση Visa
                6. Ταξίδι
                7. Συνέχεια του ψαξίματος για δουλειά (CVs, applications, intreviews)

                Για να κάνεις αίτηση στους Engineers Australia πρέπει να έχεις IELTS. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που οι Engineers Australia αναγνωρίζουν τις σπουδες στην Αγγλία. Στείλε τους e-mail για να ρωτήσεις αναφέροντας την ειδικότητα και τις σπουδές και το ίδρυμα στην Αγγλία και θα σου πουν. Έτσι η σειρά των (1) , (2) μπορεί να αντιστραφεί.

                Στις ερωτήσεις για μηχανικούς έχουν συζητηθεί πολλά θέματα που τους αφορούν. Διάβασε τα για να κατατοπιστείς.
                Να προσθέσω μόνο οτι στο διάστημα μέχρι να εκδοθεί η βίζα, δεν έχουμε δικαίωμα για εργασία και κατά συνέπεια οι όποιες αιτήσεις δεν λαμβάνονται υπόψιν, εκτός αν κατά τύχη βρεθεί κάποια εταιρεία που ενδιαφέρεται να κάνει sponsorship.
                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                Comment


                  #38
                  Originally posted by mman View Post
                  καλησπέρα,
                  θα ήθελα να υποβάλω κατευθειαν την ερωτηση μου μιας και το site εχει πολλες πληροφοριες και χαθηκα λιγο.
                  Είμαι 36 χρονων, απόφοιτος ΤΕΙ ηλεκτρονικος, με μεταπτυχιακο που εκανα στην Αγγλια, cambridge proficiency, και 12 χρόνια προυπηρεσιας.........................
                  Έχε υπόψιν σου οτι είναι προτιμότερο να συμπεριλάβεις στη βίζα σου και την υπόλοιπη οικογένεια (με το ίδιο κόστος) έστω και αν δεν έρθουν μαζί σου άμεσα, από το να κάνεις αργότερα ξανα διαδικασίες για partner visa.Στην πρώτη περίπτωση θα χρειαστεί να βγάλεις σε όλους διαβατήρια και να κάνουν ένα ταξίδι στην αυστραλία για να ενεργοποιηθεί η βίζα. Από την άλλη αν δεν έχουν σκοπό να έρθουν για τα επόμενα 2 χρόνια, ίσως είναι προτιμότερη η δευτερη επιλογή. Δες τους χρόνους επεξεργασίας και το κόστος της partner visa και σύγκρινέ το με τα αεροπορικά εισιτήρια.
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by leyteris77 View Post
                    Να προσθέσω μόνο οτι στο διάστημα μέχρι να εκδοθεί η βίζα, δεν έχουμε δικαίωμα για εργασία και κατά συνέπεια οι όποιες αιτήσεις δεν λαμβάνονται υπόψιν, εκτός αν κατά τύχη βρεθεί κάποια εταιρεία που ενδιαφέρεται να κάνει sponsorship.
                    Διαφωνώ μαζί σου ότι οι αιτήσεις για εργασία δεν λαμβάνονται υπόψη από τους εργοδότες πριν την εκδοση της Visa! (Έχουμε ξαναδιαφωνήσει βέβαια γι αυτό στο παρελθόν). Μια εταιρεία μπορεί να βγάλει μια αγγελία σήμερα και τελικά να προσλάβει κόσμο μετά από ενα 6μηνο. Σε αυτές τις περιπτώσεις γιατί να χάνουμε το χρόνο αυτού του 6μηνου (ακόμα και αν δεν έχουμε πάρει τη visa)? Υποβάλλω σήμερα το βιογραφικό, δίνω στοιχεία διαμονής στην Αυστραλία και αναμένω. Αν μου απαντήσουν και έχει προλάβει να βγει η Visa μου τότε έχω κερδίσει χρόνο. Αν δεν έχει προλάβει τότε τους λέω ότι (δήθεν) έχω. Αν μου πουν "πέρνα να σε δούμε" και δεν είμαι Αυστρλία, το πολύ πολύ να χάσω μια ευκαιρία. Το πιθανότερο όμως είναι να κερδίσω χρόνο με αυτή την τακτική.
                    Επίσης, το sponsorship δεν είναι τόσο απίθανο! Η μεταναστευτική πολιτική της Αυστραλίας έχει βασιστεί κύρια πάνω στο sponsorship! Άρα μην το παρουσιάζουμε σαν κάτι απίθανο!

                    Comment


                      #40
                      απο οτι ειδα η partner visa χρειαζεται περιπου 6- 8 μηνες για να βγει αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν υπαρχει χρονικο οριο στο ποτε πρεπει να φυγεις απο τη στιγμη που θα βγει η βιζα για να πας στην αυστραλια? θελουμε με την γυναικα μου να φυγουμε του χρονου το δεκεμβρη ποτε νομιζετε οτι πρεπει να καταθεσουμε την αιτηση? εχω επισης και ενα μωρακι πρεπει να φτιαξω πρωτα τα χαρτια στο παιδι και μετα στη γυναικα μου?

                      Comment


                        #41
                        παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, θα αρχισω την διαδικασια, και θα γραφω παραλληλα στο site τις εντυπωσεις.

                        Comment


                          #42
                          ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ SAIT ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ. ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ (ΑΥΣΤΡΑΛΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ - ΥΠΗΚΟΟΣ) ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΟΥ . ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΟΥ ΑGORIANI ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΤΑ ΣΠΑΕΙ ΜΕ ΤΗΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΚΑΤΩ. ΦΙΛΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΒΟΗΘΟΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΤΗΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ. ΛΟΙΠΟΝ ΞΕΚΙΝΑΩ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2012 ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΒΗΜΑ ΜΟΝΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ . ΕΙΜΑΙ 30 ΕΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ & ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ ΤΕΙ ΚΑΒΑΛΑΣ , ΔΙΣΤΙΧΟΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ( Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΠΗΓΗ) ΧΑΧΑΧΑ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ 3,5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟΝ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΩ ΣΚΥΡΟΔΕΜΑΤΟΣ ΑΔΡΑΝΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΔΑΦΟΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΜΕΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ , ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΨΥΚΤΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ Η ΣΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΟΛΩΝ ΤΟΝ ΔΙΠΛΩΜΑΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ Γ Δ Ε ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΗΣ .ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΤΩΧΑ ( ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΤΟΣ ΑΠΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΓΙΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ. ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ?) ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ - ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΑΓΓΛΙΚΑ . ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΑΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ? Η ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΞΕΝΟ ΤΟΠΟ ΜΕΤΑΞΙ ΑΓΝΩΣΤΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΛΑΓΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΑΠ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΦΕΡΕΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΗ , ΑΡΑ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΑΙΤ ΕΥΡΕΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ . ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΝΗΣΥΧΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑΝ Η ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ?ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΜΕΣΑ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΞΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ. ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙΣ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ? ( ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΟ Η ΣΥΓΓΕΝΗ ) ΜΕΓΑΛΟ ΑΓΧΟΣ Η ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ( ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ) . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΤΑ ΕΠΡΗΞΑ

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                            Διαφωνώ μαζί σου ότι οι αιτήσεις για εργασία δεν λαμβάνονται υπόψη από τους εργοδότες πριν την εκδοση της Visa! (Έχουμε ξαναδιαφωνήσει βέβαια γι αυτό στο παρελθόν). Μια εταιρεία μπορεί να βγάλει μια αγγελία σήμερα και τελικά να προσλάβει κόσμο μετά από ενα 6μηνο. Σε αυτές τις περιπτώσεις γιατί να χάνουμε το χρόνο αυτού του 6μηνου (ακόμα και αν δεν έχουμε πάρει τη visa)? Υποβάλλω σήμερα το βιογραφικό, δίνω στοιχεία διαμονής στην Αυστραλία και αναμένω. Αν μου απαντήσουν και έχει προλάβει να βγει η Visa μου τότε έχω κερδίσει χρόνο. Αν δεν έχει προλάβει τότε τους λέω ότι (δήθεν) έχω. Αν μου πουν "πέρνα να σε δούμε" και δεν είμαι Αυστρλία, το πολύ πολύ να χάσω μια ευκαιρία. Το πιθανότερο όμως είναι να κερδίσω χρόνο με αυτή την τακτική.
                            Επίσης, το sponsorship δεν είναι τόσο απίθανο! Η μεταναστευτική πολιτική της Αυστραλίας έχει βασιστεί κύρια πάνω στο sponsorship! Άρα μην το παρουσιάζουμε σαν κάτι απίθανο!
                            Έστω οτι δεν έχω βίζα, και υποβάλλω σημερα βιογραφικό στο οποίο δίνω διεύθυνση διαμονης αυστραλίας. Στο βιογραφικό όμως θα γράφω πχ 2004-σημερα ABC S.A. Πως γίνεται να εισαι αυστραλία και να δουλευεις σε ελληνικη εταιρεια? Ή να είσαι κατοικος εκει και να μην δινεις ενα κινητο αυστραλέζικο? Ακόμα και αν κρύψεις οτι δουλευεις ακόμα στην ελλάδα μετα από εξι μηνες που θα πας, θα γραψεις οτι τελικα δουλεψες άλλους έξι μηνες? Αν τα δύο βιογραφικά πέσουν στο ίδιο χέρι (πολύ πιθανόν) ειναι αρκετό να βάλουν κάποιον recruiter σε υποψίες και να βάλουν το cv σου στην άκρη. Σκέψου οτι ένας recruiter οταν έχει μια στίβα από 100 βιογραφικα για την ιδια θεση, ψάχνοι λόγους για να παραμερίσει ενα βιογραφικό, ώστε να μεινει στο τέλος με τα καλύτερα. Είναι πιο έντιμο να γράψει κανεις στο cover letter οτι περιμενει να έχει βίζα τότε ή οτι ενδιαφέρεται για sponsorship.

                            ΥΓ. Αυτή είναι η άποψή μου για το θέμα και την έχω σχηματίσει μετά από πολύ πολύ σκέψη, όταν ήμουν στο δίλλημα αν θα έπρεπε να κάνω αιτήσεις όταν δεν είχα βίζα ή αργότερα.
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              #44
                              Nikos Mech Eng χιλια ευχαριστω για την απαντηση σου!!!

                              Comment


                                #45
                                κι αλλη ερωτηση

                                Πλεον εχω σαφεστερη εικονα για τις διαδικασιες. Το μονο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι τα εξης...
                                1)ο συζυγος εχει πτυχιο ΑΠΘ οικονομικων της ΝΟΕ με ειδικοτητα διοικηση επιχ. και εργαζεται σε τραπεζα. Στο sol εχει το economist το οποιο φανταζομαι οτι τον καλυπτει για να κανει αιτηση....ομως μηπως θεωρειται οτι δεν δουλευει στην ειδικοτητα του πτυχιου του (γιατι στην αιτηση λεει να αποδειξεις προυπηρεσια 12 μηνων τα τελευταια 2 χρονια)???
                                2) τι ειναι το nominated by a state or territory government? Αν καταλαβα καλα σου δινουν επιπλεον ποντους για επιλεγμενες περιοχες αλλα παντα για επαγγελματα του sol ή δεν εχει σημασια το επαγγελμα?
                                3) Δεν μπορω να καταλαβω σε τι θα βοηθουσε να με σπονσοραρει συγγενης μιας και υπαρχει τετοια δυνατοτητα.
                                Ευχαριστω εκ των προταιρων οποιον πατριωτη μπορεσει να μου απαντησει.Καλη συνεχεια σε ολους.

                                Comment

                                Working...
                                X