Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙV)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Βοηθεια.......

    Νομιζω πως εχω μπερδευτει λιγακι...Δεν ξερουμε με τον αντρα μου,τι να αποφασισουμε.
    Μας αρεσει πολυ η Κανμπερα,ηΜελβουρνη αλλα και το Περθ!
    Τι θα μας προτεινατε ρε παιδια;Προς ποια κατευθυνση να κοιταξουμε;Εχουμε μια κορη 12 χρονων.
    Που θα ηταν καλυτερα για εκεινη; Πρεπει να ξεκινησω τη διαδικασια κι εγω δεν εχω αποφασισει
    που θα παω!!

    Comment


      #47
      Originally posted by leyteris77 View Post
      Έστω οτι δεν έχω βίζα, και υποβάλλω σημερα βιογραφικό στο οποίο δίνω διεύθυνση διαμονης αυστραλίας. Στο βιογραφικό όμως θα γράφω πχ 2004-σημερα ABC S.A. Πως γίνεται να εισαι αυστραλία και να δουλευεις σε ελληνικη εταιρεια? Ή να είσαι κατοικος εκει και να μην δινεις ενα κινητο αυστραλέζικο? Ακόμα και αν κρύψεις οτι δουλευεις ακόμα στην ελλάδα μετα από εξι μηνες που θα πας, θα γραψεις οτι τελικα δουλεψες άλλους έξι μηνες? Αν τα δύο βιογραφικά πέσουν στο ίδιο χέρι (πολύ πιθανόν) ειναι αρκετό να βάλουν κάποιον recruiter σε υποψίες και να βάλουν το cv σου στην άκρη. Σκέψου οτι ένας recruiter οταν έχει μια στίβα από 100 βιογραφικα για την ιδια θεση, ψάχνοι λόγους για να παραμερίσει ενα βιογραφικό, ώστε να μεινει στο τέλος με τα καλύτερα. Είναι πιο έντιμο να γράψει κανεις στο cover letter οτι περιμενει να έχει βίζα τότε ή οτι ενδιαφέρεται για sponsorship.

      ΥΓ. Αυτή είναι η άποψή μου για το θέμα και την έχω σχηματίσει μετά από πολύ πολύ σκέψη, όταν ήμουν στο δίλλημα αν θα έπρεπε να κάνω αιτήσεις όταν δεν είχα βίζα ή αργότερα.
      leuteris77, ας είμαστε λογικοί για να μην παρασύρουμε το κόσμο. Στην σύγχρονη επαγγελματική κουλτούρα είναι must να στέλνεις βιογραφικά ακόμα και αν σήμερα δουλεύεις ακόμα και αν δεν υπήρχε κανένας φόβος απόλυσής σου. Είναι μια σύγχρονη επαγγελματική λογική. Με αυτή την τακτική ο εργαζόμενος έχει διάφορα οφέλη μεταξύ των οποίων είναι:

      1. "Μετράει" τον εαυτό του σε σχέση με τις ανάγκες τις αγοράς.
      2. Παρακολουθεί τις τάσεις τις αγοράς.
      3. Παρακολουθεί τις αμοιβές που κοστολογεί η αγορά την εργασία του.
      4. Αποκτά εμπειρία στο θέμα "αναζήτηση εργασίας" (πχ στήσιμο του CV ανάλογα με τις συνθήκες της αγοράς, μορφοποίηση, γράψιμο CV ανάλογα με το target group, χρόνους αναμονής απάντησης από ενδιαφερόμενες εταιρείες, recruitment agents, κουλτούρα της αγοράς κλπ κλπ)
      5. Απαλλάσεται από την λογική "άμα χρειαστεί θα ψάξω για δουλειά", ενώ παράλληλα φροντίζει να είναι προετοιμασμένος για το ενδεχόμενο.

      Αυτά για την εγχώρια και Ευρωπαική αγορά εργασίας. Ακόμα όμως και για την περίπτωσή μας (μετανάστευση στην Αυστραλία) αρκετά από τα παραπάνω ισχύουν είτε έχεις visa είτε όχι. Σήμερα η φιλοσοφία των εταιρειών είναι : βάζουν σήμερα μια αγγελία για μια θέση η οποία θα ορφανέψει σε ένα εξάμηνο (ή παραπάνω) και κάνουν opening για όποιον ενδιαφέρεται. Έτσι συλλέγουν πάμπολα βιογραφικά (μέσα σε ένα εξάμηνο) και οι agents ή οι ίδιες έχουν το χρόνο να τα αξιολογήσουν, να κάνουν interviews, να κάνουν συγκρίσεις κτλ.

      Αν ήμουν εργοδότης ή agent (και σε πληροφορώ ότι έχω υπάρξει για πολύ κόσμο) σε πρώτη φάση θα με ενδιέφερε να βρω ανάμεσα στα 1000 CV που έλαβα να βρω τους 10-20 που ταιριάζει το προφίλ τους στη θέση εργασίας που έχει προκηρυχθεί. Το matching έχει να κάνει με τα ουσιαστικά προσόντα του κάθε υποψηφίου και αυτά είναι η σπουδές και φυσικά η εργασιακή του εμπειρία. Ειδικά για τις πολυεθνικές εταιρείες τα ζητήματα φύλλου, ηλικία, οικογενειακή κατάσταση, εθνικότητα και τέτοια τις αφήνουν αδιάφορες. Έτσι λοιπόν για μια θέση που εχει άνοιγμα περιόδου ενός εξαμήνου, το πρώτο τετράμηνο (τουλάχιστον) είναι χρόνος παραλαβής CVs. Για ποιό λόγο λοιπόν να μην "κερδίσεις" αυτό το τετράμηνο στέλνοντας το CV σου αν γνωρίζεις ότι σε 3 (σε 4 σε 5) μήνες θα πάρεις την visa που έχεις αιτηθεί και θα έχεις ήδη μεταναστεύσει. Προτείνεις δηλαδή ότι πρέπει να τον χάσεις αυτό το χρόνο?

      Ακόμα όμως και αν ένας agent κόλαγε διαπίστωνε (ή αναρωτούνταν) μήπως δεν έχεις λάβει ήδη visa και πέταγε το CV σου στο καλάθι, έχασες κάτι? ΟΧΙ! Ή μήπως θα σε θυμάται νομίζεις για μια επόμενη θέση που θα στείλεις αργότερα το CV σου?

      Επίσης υπάρχουν κατά καιρούς (είναι θέμα του καθενός ξεχωριστά να το ψάξει) αγγελίες που δεν απαιτούν visa. Αυτές τις αγγελίες γιατί να τις χάσει κάποιος που είναι ακόμα Ελλάδα αλλά περιμένει άμεσα να αποκτήσει visa?

      Όπως είπες και εσύ ένας agent "ψάχνει" λόγους για να κάνει το ξεσκαρτάρισμα των CV γρήγορα. Ξέρεις λοιπόν, πόσα βιογραφικά πετιούντα από το software αυτών των agents επειδή έχουν τυπογραφικά, συντακτικά λάθη, επειδή ο υποψήφιος δεν ξέρει να συμπληρώσει σωστά μια φόρμα ενδιαφέροντος, επειδή αναφέρει αόριστες και χαζές πληροφορίες, επειδή είναι εκτός αντικειμένου κλπ? πάνω από το 70%!!! Από εκεί και μετά αρχίζει η δουλειά του agent o oποίος δεν κάνει τίποτε άλλο από το να επενδύσει στο προφιλ του κατάλληλου(ων) υποψήφιου(ων) και να αποκομίσει και εκείνος κέρδος. Η αγορά είναι πολύ ανταγωνιστική και αν το πας με το σταυρό στο χέρι, δεν ξέρω τι αποτελέσματα μπορείς να περιμένεις. Είναι τόσο ανταγωνιστική που δεν ξερω αν κάνω καλά που τα γράφω όλα αυτά εδώ!

      Σχετικά με το πως θα χειριστείς το γεγονός ότι στο ένα σου CV έγραφες ότι δούλευες στην εταιρεία ABC SA μέχρι σήμερα ενώ αργότερα δούλεψες και άλλους 4-5-6 μήνες,.... είσαι (ο καθέας είναι) ώριμος επαγγελματίας και φαντάζομαι να ξέρεις τι να κάνεις.
      Το πως θα εμφανίσεις Αυστραλέζικο κινητό είναι επίσης απλό.

      Οι agents δεν ψάχνουν για έντιμους εργαζόμενους αλλά για υποκείμενα στα οποία να μπορούν να επενδύσουν. Και το τελευταίο που ψάχνουν είναι για τους καημένους τους Έλληνες που "παρακαλάνε" για δουλειά! Όλος ο κόσμος γνωρίζει για τα χάλια μας και τις αλχημείες μας όμως αυτό αφορά τους ηγέτες μας. Όταν πρόκειται για διαπροσωπικές και επαγγελματικές επαφές το πράγμα στήνεται σε άλλη βάση. Κανείς στο εξωτερικό δεν μέμφεται τους Greekers που έχουν προκόψει εκεί. Τους σέβονται και τους θεωρούν ίσους προς ίσον. Κανένας Αυστραλός agent δεν σκέφτεται να υπονομεύσει την προσπάθεια ενός θαρραλέου Έλληνα που θα θελήσει να φύγει από τη μιζέρια της Ελλάδας για να προσφέρει στην οικονομία της Αυστραλίας.

      Το θέμα αυτό που συζητάμε είναι πάρα πολύ ουσιαστικό. Για άλλη μια φορά θα σεβαστώ την άποψή σου (και άλλων) ότι οι πιθανότητες εξεύρεσης εργασίας στην Αυστραλία από Ελλάδα είναι μικρότερες από τις αντίστοιχες όταν θα είσαι εκεί με τη visa στο χέρι. Όμως, η προεργασία, η προετοιμασία, πρέπει να γίνει από εδώ. Όλα όσα ανέφερα παραπάνω μέχρι να τα αφομοιώσει κανείς και να τα δεί στην πράξη χρειάζεται χρόνος. Γιατί να μην εκμεταλευτούμε το χρόνο μέχρι της έκδοσης της visa, αλλά να χάσουμε τον αντίστοιχο χρόνο όταν ήδη θα έχουμε φτάσει στην Αυστραλία και θα μας ζώνουν τα φίδια με τις 1000 άλλες νέες πραγματικότητες και άγχη που θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε τότε?

      Τέλος leuteris, εσύ μιλάς (αν δεν κάνω λάθος) από μια πιο ασφαλή σκοπιά. (Ίσως και πιο ώριμη μιας και έχεις αποκτήσει την visa σου). Εσύ μόλις εγκρίθηκε η visa σου δεν έφυγες αμέσως για Αυστραλία!!! Θα περάσουν κάποιοι μήνες μέχρι να πάς. Άρα σε αυτό το διάστημα θα αρχίσεις να στέλνεις βιογραφικά και να΄κάνεις αιτήσεις. Άρα, για σένα πάλι δεν πρόκειται να υπάρξει χαμένος χρόνος!!! Είναι και αυτό μια επιλογή, δεν αντιλέγω. Αμφισβητώ μόνο ότι όλοι έχουν αυτή την "πολυτέλεια" να καθυστερήσουν δηλαδή την μετάβαση τους από την ημέρα που θα εγκριθεί η visa τους.

      Υ.Γ. Πραγματικά εκτιμώ να συζητάω θέματα μαζί σου.

      Comment


        #48
        Νίκο δεν παρασύρω κανέναν λέγοντας την άποψή μου. Όποιος θέλει το διαβάζει και το ενστερνίζεται, άλλος το φιλτράρει, άλλος το πετάει κ.ο.κ. Ο καθένας έχει κρίση και αξιολογεί το κάθε τι που διαβάζει. Διστυχώς δεν έχω το χρόνο να μακρυγορήσω ή να αναλύσω το θέμα όπως καλώς κάνεις εσύ. Με το πρώτο σκέλος θα συμφωνήσω μαζί σου σε γενική βάση. Στην πράξη όμως η δική μου εμπειρία δείχνει οτι δεν είναι και τοσο εύκολο να το κάνεις αυτό όταν ο φόρτος εργασίας και οι ρυθμοί της δουλειάς δεν σου επιτρέπουν.

        Για τα υπόλοιπα θα ήθελα να σου τονίσω ότι η αγορά εργασίας της αυστραλίας διαφέρει πολύ από τον υπόλοιπο κόσμο. Θα μου πεις πως το ξέρεις? Από όσο έχω διαβάσεις και ανακαλύψει, και έχω διαβάσει αρκετά. Από την άλλη όμως δεν έχω και μεγάλη εμπειρία μέχρι τώρα στο ψάξε βρες δουλειά και στο πούλα τον ευατό σου, γιατί λογω συγκυριών δεν χρειάστηκε.

        Επίσης οι αγγελίες στο seek που δεν γράφουν οτι απαιτείται βίζα είναι ελάχιστες. Όσο για το τί εργαζόμενους ψάχνουν οι εταιρείες, αυτό παίρνει πολύ συζήτηση. Οι εταιρείες δεν θέλουν πάντα αυτόν με τα περισσότερα τυπικά προσόντα. Αυτό μόνο δεν αρκεί. Θέλουν να μπορείς να κάνεις τη δουλειά. Αυτό σημαίνει να μπορείς να επικοινωνήσεις, να συνεργαστείς, να γίνεις μέλος μιας ομάδας και φυσικά να είσαι αξιόπιστος.

        Τέλος, ναι έχεις δίκιο οτι εγώ μιλάω εκ του ασφαλούς. Δουλεύουμε 2 άτομα, έχουμε βίζα, θα φύγουμε σε τρεις μήνες και οργανώνουμε την κάθε κίνηση με περισσή λεπτομέρεια. Δεν είναι όλοι έτσι. Εγώ θέλω και φέυγω από την δουλεια μου, θέλω και φεύγω από την Ελλάδα, δεν με υποχρέωσε καμία κατάσταση ούτε καμία κρίση. Άλλωστε όταν πήραμε την απόφαση ούτε καν το μηνμόνιο 1 δεν υπήρχε!

        Υ.Γ. Και γώ χαίρομαι να συζητάω μαζί σου αν και θα προτιμούσα in person. Εύχομαι να έρθεις κάποτε Μελβούρνη και να τα πούμε εκεί! Συγχαρητήρια για το IELTS και καλή επιτυχία στα επόμενα.
        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

        Comment


          #49
          Originally posted by elefkef View Post
          Νομιζω πως εχω μπερδευτει λιγακι...Δεν ξερουμε με τον αντρα μου,τι να αποφασισουμε.
          Μας αρεσει πολυ η Κανμπερα,ηΜελβουρνη αλλα και το Περθ!
          Τι θα μας προτεινατε ρε παιδια;Προς ποια κατευθυνση να κοιταξουμε;Εχουμε μια κορη 12 χρονων.
          Που θα ηταν καλυτερα για εκεινη; Πρεπει να ξεκινησω τη διαδικασια κι εγω δεν εχω αποφασισει
          που θα παω!!
          Εκτός και αν έχετε όλοι αυστραλέζικο διαβατήριο και μπορείτε να φύγετε αύριο το πρωι, δεν χρειάζεται να αποφασίσεις που θα πας παρά μονο πριν κλείσεις τα εισιτήρια! Σοβαρά τώρα...αν εξαιρέσεις κάποια είδη βίζας (regional), τα οποία σε περιορίζουν για ένα δίαστημα να ζήσεις και να εργαστείς σε συγκεκριμένη περιοχή, κατά τα άλλα είσαι ελεύθερος να επιλέξεις όποια περιοχή θέλεις. Αρκεί βέβαια να σου προσφέρει επαγγελματική αποκατάσταση. Επομένως έχεις καιρό να το σκεφτείς!
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            #50
            kalimera sas diavazo poli kaipo. nio8o oti sas ksero kairo

            Comment


              #51
              Originally posted by vpappas
              Απο προσωπική πείρα ψάχνοντας εργασία online καθως έγω γίνει member σε πολλά site τυπού seek μερικές απαντήσεις που είχα απαιτούν να έχω visa ή Australian Citizenship.
              Παραδείγματα απο email που έλαβα κατα καιρούς:.......................
              Βρε παιδιά εγώ δέχτηκα ότι σε πολλές αγγελίες ζητάνε Australian citizenship ή μόνιμο κάτοικο. Και θα συμφωνήσω ότι είναι η πλειονότητα! Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί (θα δανειστώ τη φραση του vpappas) δεν τολμάτε να στειλετε CV ακόμα και αν το πιθανότερο είναι να εισπράξετε άλλο ένα "όχι". Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί αποφεύγετε να αυξήσετε τις μαθηματικές (έστω) πιθανότητες. Ασφαλώς είναι δικαίωμα του καθενός να κάνει ότι εκτιμάει πιο σωστό, ... όμως μήν ξεχνάτε ότι το forum το διαβάζει πολύς κόσμος με πολύ μικρότερη εμπειρία από εσάς (leuteris77 και vpappas).

              Εκτός του seek.com υπάρχουν και άλλες ιντερνετικές μηχανές αναζήτησης εργασίας (ορισμένες έχουν ήδη αναφερθεί στο forum) και άλλοι δρόμοι αναζήτησης ευκαιριών. Ο καθένας στον τομέα του θα βρει ποιοι είναι αυτοι οι δρόμοι.

              Η προεργασία αναζήτησης εργασίας δεν απαιτεί κατ ανάγκη και την αίτηση εργασίας. Συμπεριλαμβάνει εξοικείωση με την αγορά, εκμάθυνση των εταιρειών, των αντικειμένων τους, των όρων σύμβασης, των κανονισμών εργασίας, συλλογικών ή ατομικών συμβάσεων γενικά, εργασιακής κουλτούρας μιας εταιρείας, τους επαγγελματικούς συσχετισμούς μιας εν δυνάμει εργοδότριας εταιρείας και χίλια άλλα....

              Comment


                #52
                Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                Η προεργασία αναζήτησης εργασίας δεν απαιτεί κατ ανάγκη και την αίτηση εργασίας. Συμπεριλαμβάνει εξοικείωση με την αγορά, εκμάθυνση των εταιρειών, των αντικειμένων τους, των όρων σύμβασης, των κανονισμών εργασίας, συλλογικών ή ατομικών συμβάσεων γενικά, εργασιακής κουλτούρας μιας εταιρείας, τους επαγγελματικούς συσχετισμούς μιας εν δυνάμει εργοδότριας εταιρείας και χίλια άλλα....
                Νίκο με αυτό συμφωνώ 101%. Εγώ μίλησα για αιτήσεις, δλδ υποβολή CV, πριν την έκδοση της βίζας και συγκεκριμένα για αυτό το κομμάτι της προετοιμασίας.
                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                Comment


                  #53
                  Ξανακάνω την ίδια ερώτηση μήπως και δεν την έχει δει κάποιος που ξέρει ,Εάν με την partner βίζα πάμε ταξίδι στην Αυστραλία και ενεργοποιηθεί η βίζα.Χρειάζεται να παραμείνουμε εκεί για κάποιο διάστημα η μπορούμε να γυρίσουμε πίσω Ελλάδα και μετά να ισχύει για πάντα
                  ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by kikirikoy View Post
                    Ξανακάνω την ίδια ερώτηση μήπως και δεν την έχει δει κάποιος που ξέρει ,Εάν με την partner βίζα πάμε ταξίδι στην Αυστραλία και ενεργοποιηθεί η βίζα.Χρειάζεται να παραμείνουμε εκεί για κάποιο διάστημα η μπορούμε να γυρίσουμε πίσω Ελλάδα και μετά να ισχύει για πάντα

                    Από τη στιγμή που θα ενεργοποιηθεί η visa δεν σημαίνει πως είσαι υπήκοος έχεις απλά δικαιώματα Αυστραλού πολίτη και μόνο όσο κατοικείς στην Αυστραλία. Χρειάζεται λοιπόν τουλάχιστον 2 χρόνια παραμονής στην Αυστραλία για να πάρεις υπηκοότητα και μετά να έχεις το δικαίωμα να μπαίνεις και να βγαίνεις στη χώρα χωρίς να χάνεις τα δικαιώματά σου. Με άλλα λόγια με τη visa δεν αποκτάς Αυστραλιανό διαβατήριο. Αυτό το αποκτά μετά από 2 χρόνια συνεχούς παραμονής στη χώρα όπου και θα πολιτογραφηθείς.
                    Heal the past. Live the present. Dream the future.

                    Comment


                      #55
                      marie αν κατάλαβα καλά δεν ρωτάει αυτό ο/η κικιρίκου
                      Ρωτάει αν εκδοθεί η partner's visa και έχει περιθώριο ενεργοποίησης 1 έτος, αλλά εκείνος έχει σκοπό να μεταναστεύσει μόνιμα σε 1,5 έτος τότε τί γίνεται? Νομίζω ότι με την είσοδο του (π.χ με ένα ταξίδι) ενεργοποιείται και κατόπιν μπορεί να "μπαινοβγαίνει" διότι η partner's είναι permanent Visa Subclass 100.

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by panultimate View Post
                        marie αν κατάλαβα καλά δεν ρωτάει αυτό ο/η κικιρίκου
                        Ρωτάει αν εκδοθεί η partner's visa και έχει περιθώριο ενεργοποίησης 1 έτος, αλλά εκείνος έχει σκοπό να μεταναστεύσει μόνιμα σε 1,5 έτος τότε τί γίνεται? Νομίζω ότι με την είσοδο του (π.χ με ένα ταξίδι) ενεργοποιείται και κατόπιν μπορεί να "μπαινοβγαίνει" διότι η partner's είναι permanent Visa Subclass 100.
                        Αν η ερώτηση είναι αυτή τότε όντος μπορεί να φύγει αλλά και πάλι για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και αφού το αναφέρει στο immigration. Όσο για το περιθώριο ενεργοποίησης για ψάξτε το καλύτερα γιατί νομίζω πως από τη στιγμή που εγκρίνετε η visa έχεις γύρω στους 3 μήνες για να μπεις στη χώρα. Αν κάποιος άλλος γνωρίζει κάτι διαφορετικό ας παρέμβει.
                        Heal the past. Live the present. Dream the future.

                        Comment


                          #57
                          οχι δεν ειναι ετσι αν δεν μπει μεχρι την ημερομινια που θα του πουν μετα ακυρωνεται και οσο για την ενεργοποιηση αν μπει μεχρη την ημερομηνια αυτη εχει το δικαιομα να λειπει εωσ 3 μηνεσ απο την αυστραλια τον χρονο αλιοσ μετα ακυρωνεται:

                          Comment


                            #58
                            Κώστα αυτή η πληροφορία είναι σίγουρη? Μήπως μπορείς να παραπέμψεις σε πηγή ή να μας πείς πώς το γνωρίζεις? Ευχαριστώ.

                            Comment


                              #59
                              Ανάζητηση διαμονή στη Μελβουρνη

                              Καλημέρα

                              Έκλεισα εισιτιριο για να πάω Μελβούρνη στην Αυστραλία με τουριστική βίζα. Τώρα ψάχνω για διαμονή, μπορείτε να μου προτεινετε κάποια site με hostels η κάτι αλλο οικονομικό?

                              Comment


                                #60
                                [QUOTE=KOSTASMOS1;34479]οχι δεν ειναι ετσι αν δεν μπει μεχρι την ημερομινια που θα του πουν μετα ακυρωνεται και οσο για την ενεργοποιηση αν μπει μεχρη την ημερομηνια αυτη εχει το δικαιομα να λειπει εωσ 3 μηνεσ απο την αυστραλια τον χρονο αλιοσ μετα ακυρωνεται:[/QUOTE

                                Ευχαριστώ για την παρέμβαση. Η παραπάνω πληροφορία υπάρχει στο
                                Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


                                Initial entry date to Australia
                                If you are outside Australia when you are granted a partner category visa, you will be
                                required to make your first entry to Australia by a certain date. You will be told your
                                initial entry date in the letter you receive from the department advising you of the grant
                                of your visa. The purpose of this initial entry date is to ensure that persons migrate to
                                Australia within a reasonable period of being granted a visa so that the planning levels
                                for settler services for newly arrived migrants are sufficient. The date is usually tied to
                                the earliest date of the validity periods of any health and character checks you had as
                                part of the process of applying for a partner category visa.
                                Before your partner category visa is granted, if you know that the date will not
                                allow you a reasonable period for you to finalise your affairs and make the necessary
                                arrangements to travel to Australia, you must advise the office of the department that is
                                processing your visa application of your circumstances and consideration will be given
                                to a later initial entry date. However, you may need to undergo new health or character
                                checks before your visa can be granted.
                                After your partner category visa has been granted, an initial entry date cannot be
                                changed and, unless exceptional and compelling circumstances can be proven, your visa
                                may be cancelled. You would need to re-apply for a visa.


                                Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                                Three month Resident Return visa

                                To meet the eligibility requirement for a three month Resident Return visa you must meet one of the following eligibility requirements.

                                Eligibility requirement Criteria
                                Residence requirement
                                You must have spent at least one day in the last five years in Australia as a permanent resident or an Australian citizen
                                and
                                You must provide evidence of compelling and compassionate reasons for your departure.
                                or
                                Member of a family unit You are the immediate family member of a Resident Return visa holder.
                                Note: If you have been outside Australia for more than three continuous months immediately before making the application, you must also have compelling and compassionate reasons for the absence.
                                Heal the past. Live the present. Dream the future.

                                Comment

                                Working...
                                X