Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙV)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by panultimate View Post
    Κώστα αυτή η πληροφορία είναι σίγουρη? Μήπως μπορείς να παραπέμψεις σε πηγή ή να μας πείς πώς το γνωρίζεις? Ευχαριστώ.
    Κάθε μόνιμη βίζα έχει συνήθως και κάποιους όρους. Ο βασικότερος ίσως και μοναδικός είναι οτι πρέπει να μεταβεις το αργότερο μέχρι την ημερομηνία που ορίζει η βίζα (First entry date). Ουσιαστικά αρκεί και μόνο να πας και να πάρεις το αεροπλάνο της επιστροφής αμέσως μετά. Το διαβατήριο ειναι που πρέπει να σφραγιστεί. Από εκέι και πέρα κάνεις ότι θέλεις. Μόνο που μετά τα 5 χρόνια από την έκδοση της βίζας, αν θελήσεις να πας ενα ταξίδι overseas θα χρειαστείς resident return visa, η οποία απαιτεί να έχει 2 χρόνια μονιμη παραμονή στην αυστραλία.

    First entry date
    You must make your first entry to Australia before XX/XX/201X. It is not possible to change this date.

    Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.
    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

    Comment


      #62
      Κατ αρχήν να σας ευχαριστήσω που απαντήσετε, Προχθές μίλησα με την πρεσβεία και μου είπαν ότι μετά την κατάθεση για βίζα σε περίπου τρείς μήνες θα με ειδοποιήσουν να κάνω ιατρικές εξετάσεις .Από την ημέρα των εξετάσεων Μετά από τρείς τέσσερις μήνες βγαίνει η βίζα Έχω περίπου ένα χρόνο Για να μπω στη χώρα .Αλλά ο χρόνος ξεκινάει από τις ιατρικές εξετάσεις ,Που σημαίνει από την έκδοση της βίζας θα έχω περίπου 6-8 μήνες για να μπω στη χώρα .. ο λόγος που ρωτώ ήταν ο εξής .Σε περίπτωση που δεν προλαβαίνω το entry date ,εάν θα μπορούσα να μεγαλώσω το χρόνο που θα ισχύει τό entry date .Κι αν κατάλαβα καλά Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι πριν ξεκινήσω της ιατρικές εξετάσεις να ειδοποιήσω το αρμόδιο γραφείο έτσι ώστε να παγώσω Τον χρόνο.
      Έτσι λοιπόν σκεπτόμενος πως εάν δεν τους ειδοποιήσω για τις ιατρικές εξετάσεις και δεν προλάβω να παγώσω τον χρόνο μήπως, θα μπορούσα να κάνω ένα ταξίδι για πέντε δέκα μέρες να σφραγιστή το διαβατήριο και μετά να γυρίσω στην Ελλάδα έτσι ώστε να κατεβώ μόνιμα μετά από μερικούς μήνες, και από ότι κατάλαβα δεν γίνεται!!
      ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

      Comment


        #63
        Originally posted by kikirikoy View Post

        Έτσι λοιπόν σκεπτόμενος πως εάν δεν τους ειδοποιήσω για τις ιατρικές εξετάσεις και δεν προλάβω να παγώσω τον χρόνο μήπως, θα μπορούσα να κάνω ένα ταξίδι για πέντε δέκα μέρες να σφραγιστή το διαβατήριο και μετά να γυρίσω στην Ελλάδα έτσι ώστε να κατεβώ μόνιμα μετά από μερικούς μήνες, και από ότι κατάλαβα δεν γίνεται!!
        ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

        Το αντίθετο μαλιστα, γίνεται. Αυτό εξήγησα πιο πάνω. Από την άλλη μεριά εφόσον μια τέτοια βίζα έχει συγκεκριμένο timeframe γιατί δεν καθυστερείς λίγο την αίτησή σου?
        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

        Comment


          #64
          Το σκεφτομαι μονο που ειμαι μακρια,δεν εχω ερθει ποτε,προσπαθω
          να καταλαβω μεσω υπολογιστη.Ειμαι νοσηλευτρια,οποτε δουλεια
          θα βρω,αν ισχυουν οσα μου ειπαν τον οκτωβρη στη συναντηση
          οι αρμοδιοι.Αν μπορειτε να με βοηθησετε λιγακι θα ηταν πολυ χρησιμο!!

          Comment


            #65
            Originally posted by leyteris77 View Post
            Το αντίθετο μαλιστα, γίνεται. Αυτό εξήγησα πιο πάνω. Από την άλλη μεριά εφόσον μια τέτοια βίζα έχει συγκεκριμένο timeframe γιατί δεν καθυστερείς λίγο την αίτησή σου?
            Ο μόνος λόγος που δεν θέλω να το καθυστερησω αλλο, είναι ότι φοβάμαι μη με προλάβουν οι εξελίξεις ,Δηλαδή δεν ξέρω πόσο ραγδαίες αρνητικά θα είναι οι εξελίξεις στο άμεσο μέλλον
            ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

            Comment


              #66
              Originally posted by kikirikoy View Post
              Ο μόνος λόγος που δεν θέλω να το καθυστερησω αλλο, είναι ότι φοβάμαι μη με προλάβουν οι εξελίξεις ,Δηλαδή δεν ξέρω πόσο ραγδαίες αρνητικά θα είναι οι εξελίξεις στο άμεσο μέλλον
              Συμφωνω απολυτα σκεφτομαι και εγω το ιδιο!

              Comment


                #67
                Originally posted by kikirikoy View Post
                Ο μόνος λόγος που δεν θέλω να το καθυστερησω αλλο, είναι ότι φοβάμαι μη με προλάβουν οι εξελίξεις ,Δηλαδή δεν ξέρω πόσο ραγδαίες αρνητικά θα είναι οι εξελίξεις στο άμεσο μέλλον
                Τότε κάνε την αίτηση και είτε το φρενάρεις λίγο με τις εξετάσεις είται το πολύ πολύ κανεις ενα ταξίδι και επιστρέφεις.

                Βέβαια σε κάθε περίτπωση αυτό που λέμε οτι γίνεται διπλοτσέκαρέ το. Μπορείς να ρωτήσεις τον case officer οταν έρθει εκείνη η ώρα.
                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                Comment


                  #68
                  Originally posted by kikirikoy View Post
                  Ο μόνος λόγος που δεν θέλω να το καθυστερησω αλλο, είναι ότι φοβάμαι μη με προλάβουν οι εξελίξεις ,Δηλαδή δεν ξέρω πόσο ραγδαίες αρνητικά θα είναι οι εξελίξεις στο άμεσο μέλλον
                  Καλημέρα αφού φοβάσαι τους χρόνους γιατί δεν αφήνεις τα πράγματα όπως είναι και απλά να κάνεις την αίτηση στην Αυστραλία όταν τελικά έρθεις?????? Την σκέφτηκες αυτή την εναλλακτική?????
                  Heal the past. Live the present. Dream the future.

                  Comment


                    #69
                    την σκέφτηκα marie , πρώτα από όλα θα μου κοστίσει πιο ακριβά δεύτερον θέλω να έχω το χρόνο να κάνω άλλα πράγματα (όπως να ψάχνω δουλειά, σπίτι )και εδώ ακόμα έχω την δουλειά μου οπότε δεν βιάζομαι τόσο !!..και μια και βλέπω οτι είσαι στο συδνευ ,μια ερώτηση σκέφτομαι τον πρώτο καιρώ να μείνω σε συγγενής στο st marys (st clair)sto penrith ξέρεις τίποτα για την περιοχή;;;
                    ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!
                    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                    Comment


                      #70
                      Παιδια ρωτησα και προηγουμένος...μηπως κατα τυχη ξερετε τα εξης:
                      1)ο συζυγος εχει πτυχιο ΑΠΘ οικονομικων της ΝΟΕ με ειδικοτητα διοικηση επιχ. και εργαζεται σε τραπεζα. Στο sol εχει το economist το οποιο φανταζομαι οτι τον καλυπτει για να κανει αιτηση....ομως μηπως θεωρειται οτι δεν δουλευει στην ειδικοτητα του πτυχιου του (γιατι στην αιτηση λεει να αποδειξεις προυπηρεσια 12 μηνων τα τελευταια 2 χρονια)???
                      2) τι ειναι το nominated by a state or territory government? Αν καταλαβα καλα σου δινουν επιπλεον ποντους για επιλεγμενες περιοχες αλλα παντα για επαγγελματα του sol ή δεν εχει σημασια το επαγγελμα?και πως μπορεις να γινεις nominated?
                      3) Δεν μπορω να καταλαβω σε τι θα βοηθουσε να με σπονσοραρει συγγενης μιας και υπαρχει τετοια δυνατοτητα.
                      .Καλη συνεχεια σε ολους.

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by karmen1314 View Post
                        Παιδια ρωτησα και προηγουμένος...μηπως κατα τυχη ξερετε τα εξης:
                        1)ο συζυγος εχει πτυχιο ΑΠΘ οικονομικων της ΝΟΕ με ειδικοτητα διοικηση επιχ. και εργαζεται σε τραπεζα. Στο sol εχει το economist το οποιο φανταζομαι οτι τον καλυπτει για να κανει αιτηση....ομως μηπως θεωρειται οτι δεν δουλευει στην ειδικοτητα του πτυχιου του (γιατι στην αιτηση λεει να αποδειξεις προυπηρεσια 12 μηνων τα τελευταια 2 χρονια)???
                        2) τι ειναι το nominated by a state or territory government? Αν καταλαβα καλα σου δινουν επιπλεον ποντους για επιλεγμενες περιοχες αλλα παντα για επαγγελματα του sol ή δεν εχει σημασια το επαγγελμα?και πως μπορεις να γινεις nominated?
                        3) Δεν μπορω να καταλαβω σε τι θα βοηθουσε να με σπονσοραρει συγγενης μιας και υπαρχει τετοια δυνατοτητα.
                        .Καλη συνεχεια σε ολους.
                        1) Κοίταξε την περιγραφή του economist και σύγκρινέ τη με αυτό που κάνει τώρα. Ίσως να αρκεί και σε παρεμφερές επάγγλεμα. Αν και δεν νομίζω εφόσον δουλεύει σε τράπεζα να είναι ασχετο
                        2) Κάθε state or territory government ορίζει κάποιες ειδικότητες που θεωρεί οτι χρειάζεται και sponsorάρει εναν αριθμό υποψηφίων για να εργαστεί στην πολιτεία αυτή. Η αίτηση δεν έχει επιπλέον κόστος και δίνει 10 επιπλέον πόντους αν δεν κανω λαθος. εφόσον εγκριθεί.
                        3) Στο οτι σου δίνει πόντους, αν και πλεον ειναι μονο για επαρχιακες περιοχες
                        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                        Comment


                          #72
                          καλησπέρα σε όλους!!! θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για το skills assessment. Καταρχήν θέλω να φτιάξω την skilled visa 175. Ετοιμάζομαι να δώσω εξετάσεις για το IELTS. Ο άντρας μου δεν γνωρίζει αγγλικά. Έχει πτυχίο ΟΑΕΔ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ-ΜΗΧΑΝΟΤΕΧΝΙΤΗ και μεγάλη προυπηρεσία ως οδηγός σε φορτηγά(ένα επάγγελμα που δεν το έχω βρει στη SOL), εγώ έχω χαρτί απο Ι.Ι.Ε.Κ. Αγγλομαθών γραμματέων.Στη SOL είμαι ως Company Secretary. Μπορούν να αναγνωριστούν και τα 2 πτυχία απο την συγκεκριμένη υπηρεσία που βρήκα (vetassess)????

                          Comment


                            #73
                            Καλησπέρα. Νέος στην παρέα κι απογοητευμένος από την κατάσταση στην Ελλάδα αρχίζω και σκέφτομαι σοβαρά τη μετανάστευση στην Αυστραλία. Είμαι 29 ετών, μαθηματικός και σχεδόν άνεργος αφού στο φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης που εργάζομαι μου μείωσαν τις ώρες λόγω περικοπών με αποτέλεσμα το μηνιαίο εισόδημά μου να φτάνει για τα τσιγάρα και τους καφέδες μου οριακά. Το θέμα μου είναι ότι μαθηματικούς ως εκπαιδευτικούς δεν είδα να χρειάζονται, παρά μόνο ως Operations Research Analyst στον οποίο κλάδο δεν έχω καμμία προϋπηρεσία. Σε site για εργασία που κοίταξα βρήκα σε μέση εκπαίδευση αλλά από κάτω υπήρχε η υποσημείωση ότι πρέπει οπωσδήποτε να έχω το δικαίωμα διαμονής κι εργασίας στη χώρα για να υποβάλω υποψηφιότητα για τη θέση (όπερ σημαίνει ότι λογικά οι εργοδότες δεν αναλαμβάνουν να είναι σπόνσορες για τη βίζα). Έχω Cambridge Proficiency και ένα θείο καθώς και ξαδέλφια στην Αυστραλία. IELTS δεν έχω. Γνωρίζετε τί ειδους VISA μπορώ (αν μπορώ) να προσπαθήσω να εξασφαλίσω, ή εν πάση περιπτώσει μια σειρά να αρχίσω να τα ψάχνω τα πράγματα;

                            Αυτά για την ώρα, συγγνώμη αν τα έγραψα μπερδεμένα, είναι 5:15 το ξημέρωμα κι έχω κάνει 3 πακέτα τσιγάρα, ενώ τις τελευταίες 5 6 ώρες ψάχνω να βρω άκρη με το πώς θα ξεκινήσω να ψάχνω το θέμα στα σοβαρά.

                            Υ.Γ.: πριν από λίγη ώρα ανακάλυψα και το site hellas australia visa services. Γνωρίζετε αν είναι αξιόπιστο;

                            Υ.Γ.2: συγγνώμη αν αυτά που ρώτησα έχουν απαντηθεί ήδη αλλά είμαι απίστευτα κουρασμένος για να ψάξω στο forum.

                            Αυτά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                            Comment


                              #74
                              DEN EINAI TA PRAGMATA TOSO EYKOLA

                              1-den pate sthn ALBANIA, edw dipla, pate Australia....
                              2-http://pipiscrew.com pata to 2000 sta de3ia.
                              3-proswpikh gnwmh - mhn to kaneis.

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by daemon View Post

                                Υ.Γ.: πριν από λίγη ώρα ανακάλυψα και το site hellas australia visa services. Γνωρίζετε αν είναι αξιόπιστο;
                                Καλως μας ηρθες!!Κουραγιο κ υπομονη και σιγα σιγα θα βρεις κι εσυ την ακρη σου!
                                Το site που αναφερεις δεν ειναι αξιοπιστο...το ειχα δει κ εγω οταν ημουν στην αρχη απελπισμενη.
                                IELTS δεν εχει κανεις....ολοι ξεκιναμε σιγα σιγα και διαβαζουμε κ δινουμε για το συγκεκριμενο διπλωμα.Εγω πχ ξεκιναω αυτες τις μερες μαθηματα για να δωσω σε ενα μηνα.
                                Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να διαβασεις σιγα σιγα το φορουμ...φτιαξε το καφεδακι σου γιατι θα ξοδεψεις ωρες αρκετες αλλα πιστεψε με θα βρεις παρα μα παρα πολλες πληροφοριες.Επισης αν χρειαζεσαι κατι μπορεις να θετεις το ερωτημα σου δημοσια η σε προσωπικο μηνυμα σε καποιον που νομιζεις οτι μπορει να σε βοηθησει.

                                Καλη αρχη και

                                Comment

                                Working...
                                X