Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙV)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙV)

    Συνέχεια του θέματος με τις ερωτήσεις για την μετανάστευση στην Αυστραλία.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    #2
    αποριες

    Καλησπερα.ονομαζομαι Φιλιππος και σκευτομαι να φυγω και εγω για Αυστραλια.ειμαι 39,δεν εχω καποιο πιστοποιημενο διπλωμα.ειχα δικια μου επειχηριση,εστιατοριο,και τα τελευταια χρονια ασχολουμαι με υπηρεσιες υσπραξεων,ως αντιπροσωπως σε πολυ μεγαλη εταιρεια.τα αγγλικα μου ειναι απταιστα χωρις καποιο διπλωμα.εχω συγγενης στο συδνευ,και μου ειπαν να βγαλω τουριστηκη βιζα για να παω εκει,και οτι θα μου βρουν δουλεια και ολα θα πανε καλα.τι να κανω?να το ρισκαρω?εχω οικογενεια,δυο μικρα αγορακια,κ σκεφτομαι να παω για 6 μηνες και οταν,και αμα,τακτοποιηθω να τους πω να ερθουν.σας παρακαλω πειτε μου αν ειναι δυνατον να γινει κατι με αυτον τον τροπο.ευχαριστω για τον χρονο σας.

    Comment


      #3
      Originally posted by filippos_kef View Post
      Καλησπερα.ονομαζομαι Φιλιππος και σκευτομαι να φυγω και εγω για Αυστραλια.ειμαι 39,δεν εχω καποιο πιστοποιημενο διπλωμα.ειχα δικια μου επειχηριση,εστιατοριο,και τα τελευταια χρονια ασχολουμαι με υπηρεσιες υσπραξεων,ως αντιπροσωπως σε πολυ μεγαλη εταιρεια.τα αγγλικα μου ειναι απταιστα χωρις καποιο διπλωμα.εχω συγγενης στο συδνευ,και μου ειπαν να βγαλω τουριστηκη βιζα για να παω εκει,και οτι θα μου βρουν δουλεια και ολα θα πανε καλα.τι να κανω?να το ρισκαρω?εχω οικογενεια,δυο μικρα αγορακια,κ σκεφτομαι να παω για 6 μηνες και οταν,και αμα,τακτοποιηθω να τους πω να ερθουν.σας παρακαλω πειτε μου αν ειναι δυνατον να γινει κατι με αυτον τον τροπο.ευχαριστω για τον χρονο σας.
      αν εμπιστεύεσαι τους συγγενείς DO IT!

      Comment


        #4
        δλδ να παω με τουριστικη βιζα και μπωρο να βρω δουλεια με αυτον τον τροπο?αυτα που λενε οτι δεν μπωρεις να δουλεψεις με την τουριστικη βιζα?φυσικα και τους εμπιστευωμαι...αλλα??

        Comment


          #5
          Originally posted by filippos_kef View Post
          δλδ να παω με τουριστικη βιζα και μπωρο να βρω δουλεια με αυτον τον τροπο?αυτα που λενε οτι δεν μπωρεις να δουλεψεις με την τουριστικη βιζα?φυσικα και τους εμπιστευωμαι...αλλα??
          Mε τουριστική ΔΕΝ μπορείς να δουλέψεις,αλλά έγραψες ότι θα σου βρουν δουλειά οι συγγενείς και υπέθεσα ότι κάτι ξέρουν για να στο είπαν.

          Comment


            #6
            Ετοιμαζομαι για Αυστραλια και τα έχω βρει λιγο σκουρα εδω με τισ συστατικες επιστολεσ που ετοιμαζω.Πως θα μπει σφραγιδα χαγης σε αυτα τα έγγρα αφου δεν ειναι δημόσια. και οι φορεις που μου τις εχουν δωσει αρνουνται για γνησιο υπογραφης. Μήπως γνωρίζεις καποιος?

            Comment


              #7
              νεα ζωη

              καλησπερα!!! ειπα να μπω και εγω πλεον στην διαδικασια (δυσκολη αλλα θα τα καταφερουμε) να δω αν μπορω να γινω εργαζομενος και προπαντων μονιμος κατοικος αυστραλιας. ερωτηση πρωτη και βασικη. 40 ετων και η 15χρονη επαγγελματικη μου εμπειρια ειναι σαν βαφεας υφασματων( 7212-17 και 711714 textile dyeing and finishing machine operator) μονο που δεν ανηκει στην λιστα των αναγκαιων επαγγελματων. τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση? περιμενω με αγωνια μια απαντηση!!!!!

              Comment


                #8
                @38maverick38

                Αν δεν ανήκεις στη λίστα SOL που βρήκες τους κωδικούς? Και τι εννοείς "λίστα αναγκαίων επαγγελμάτων"?

                Comment


                  #9
                  Originally posted by ujnn View Post
                  Ετοιμαζομαι για Αυστραλια και τα έχω βρει λιγο σκουρα εδω με τισ συστατικες επιστολεσ που ετοιμαζω.Πως θα μπει σφραγιδα χαγης σε αυτα τα έγγρα αφου δεν ειναι δημόσια. και οι φορεις που μου τις εχουν δωσει αρνουνται για γνησιο υπογραφης. Μήπως γνωρίζεις καποιος?
                  Apostile μπαίνει μόνο σε δημόσια έγραφα. Οι συστατικές επιστολές (φαντάζομαι από ιδιώτες εργοδότες) δεν είναι δημόσια έγγραφα. Στις πρωτότυπες συστατικές επιστολές που ήδη έχεις, θα βγάλεις ένα ακριβές αντίγραφο σε δικηγόρο και μετά θα πάς να το κάνεις μεταφραση. Αυτό και τέλος.

                  Comment


                    #10
                    το λέω αυτό γιατί πήρα τηλεφωνο στη μεταφραστική υπηρεσία και μου είπαν οτι χρειάζονται αποστιλ...εντωμεταξύ κάπου διάβασα και εδώ στο φorum που γράφει καποιος οτι στις συστατικές έκανε και γνήσιο υπογραφής και μετά έστειλε για μετάφραση.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by ujnn View Post
                      το λέω αυτό γιατί πήρα τηλεφωνο στη μεταφραστική υπηρεσία και μου είπαν οτι χρειάζονται αποστιλ...εντωμεταξύ κάπου διάβασα και εδώ στο φorum που γράφει καποιος οτι στις συστατικές έκανε και γνήσιο υπογραφής και μετά έστειλε για μετάφραση.
                      Σου απάντησα. Αν θες κράτα το, αν πάλι θες να το ελέγξεις κάνεις πολύ καλά. Η μεταφραστική υπηρεσία είναι αναρμόδια να σου καθορίσει ότι στα ιδιωτικά έγγραφα απαιτείται apostile. Apostile μπαίνει μόνο σε δημόσια έγγραφα (google it και θα δεις οτι έχω δίκιο). Κανείς δεν νομίζω να έχει πει εδώ στο forum ότι στις συστατικές επιστολές από ιδιώτη χρειάζεσαι γνήσιο υπογραφής (μάλλον εννοείς θεώρηση γνήσιου φωτοαντίγραφου) ! Αντιθέτως όσοι ξέρουν από αυτές τις διαδικασίες έχουν πει ότι τα φωταντίγραφα των πρωτότυπων ιδιωτικών εγγράφων χρίζουν θεώρησης τους από δικηγόρο και εν συνεχεία επίσημη μετάφραση. Εκτός αν θες να στείλεις το πρωτότυπο για μετάφραση (που δεν στο συνιστώ γιατί μετά πάει! δεν θα έχεις άλλο για να χρησιμοποιήσεις στο μελλον αν χρειαστείς!).

                      Comment


                        #12
                        aystralia

                        kalispera.tha htela na me boithisete!exo kapoion poy theli na moy kani sprosklisi stin aystralia!na doylepso se ena estietorio!ti diadikasia xriazete?ti prepi na kanei?den exo ptixio!exo teliosi to likio!aytos poy theli na moy kanei prosklisi einai filos!mporo na pao eki me toyristiki viza kai na me pari sti doylia?sas parakalo na moy dosete merikes plirofories!

                        Comment


                          #13
                          Ερωτησεις για μεταναστευση στην Αυστραλια

                          Καλησπερα στην ομορφη και ενημερωτικη παρεα σας!Ειμαι κι εγω μια απογοητευμενη Ελληνιδα παντρεμενη με 2 μικρα παιδακια και προσπαθω να βγαλω καποια ακρη σχετικα με τις διαδικασιες που χρειαζονται για να βγαλω visa για Αυστραλια.Εχω πληρωσει 150AUD στο migrationexpert.com.au για να κανω καποιες ερωτησεις αλλα και παλι ειναι καποια πραγματα που δεν καταλαβαινω.Μου γραφουν πως το πρωτο βημα που πρεπει να κανουμε ειναι οτι I should have my skills assessment carried out ιn the relevant professional assessing body tο οποιο ειναι το VETASSESS.Ξερει κανεις τι ειναι αυτο?Επισεις γνωριζει κανεις που και ποτε δινονται οι εξαιτασεις αγγλικων στη Θεσσαλονικη?Ευχαριστω εκ των προταιρων για οποια απαντηση και ευχομαι καλη συνεχεια στη φοβερη βοηθεια που δινετε σε οσους πασχιζουν για μια καλυτερη ζωη μακρυα απο την Ελλαδα.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by karmen1314 View Post
                            Καλησπερα στην ομορφη και ενημερωτικη παρεα σας!Ειμαι κι εγω μια απογοητευμενη Ελληνιδα παντρεμενη με 2 μικρα παιδακια και προσπαθω να βγαλω καποια ακρη σχετικα με τις διαδικασιες που χρειαζονται για να βγαλω visa για Αυστραλια.Εχω πληρωσει 150AUD στο migrationexpert.com.au για να κανω καποιες ερωτησεις αλλα και παλι ειναι καποια πραγματα που δεν καταλαβαινω.Μου γραφουν πως το πρωτο βημα που πρεπει να κανουμε ειναι οτι I should have my skills assessment carried out ιn the relevant professional assessing body tο οποιο ειναι το VETASSESS.Ξερει κανεις τι ειναι αυτο?Επισεις γνωριζει κανεις που και ποτε δινονται οι εξαιτασεις αγγλικων στη Θεσσαλονικη?Ευχαριστω εκ των προταιρων για οποια απαντηση και ευχομαι καλη συνεχεια στη φοβερη βοηθεια που δινετε σε οσους πασχιζουν για μια καλυτερη ζωη μακρυα απο την Ελλαδα.
                            Karmen, καλώς ήρθες στην παρέα! Θα σου πρότινα να διαβάσεις αρκετά θέματα του forum για να ενημερωθείς και να γλιτώσεις κατ αρχήν από πληρωμές τύπου "150AUD"!. Ειδικά για αυτές τις αρχικές πληροφορίες δεν υπάρχει λόγος να ξοδεύεσαι. VETASSESS είναι ένα skills assessing authority (οίκος επαγγελματικής αξιολόγησης). Σχετικές πληροφορίες θα βρεις εδώ.

                            Σε ότι αφορά τα αγγλικά οι εξετάσεις IELTS δίνονται στο British Council στο παράρτημα Θεσαλονίκης. Παρακολούθησε το θέμα που αφορά το IELTS εδώ στο forum και θα βρεις πολλές σχετικές πληροφορίες και links.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                              @38maverick38

                              Αν δεν ανήκεις στη λίστα SOL που βρήκες τους κωδικούς? Και τι εννοείς "λίστα αναγκαίων επαγγελμάτων"?
                              εψαχνα στο immi.gov.au και βρηκα την ειδικοτητα που προαναφερα αλλα σαν επαγγελμα με κωδικο αλλα οχι μεσα στην λιστα sol των 183 επαγγελματων που κυριως ζητανε...

                              Comment

                              Working...
                              X