Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 103
    Ρε παιδια να ειμαστε και λιγο ρεαλιστες...
    Ξερω καλα οτι τα μονα εξοδα που θα εχω καθε εβδομαδα ειναι το νοικι του σπιτιου, που απ'οτι εχω βρει μεχρι τωρα..κατω απο 250 δεν βρισκεις..(και δεν λεω για κατι καλο...Ενα δωματιο,μπανιο, κουζινα σαλονι στον ιδιο χωρο..Δεν ξερω για θερμανση κτλ...) και τα εξοδα για φαγητο..
    Ολοι οι αλλοι λογαριασμοι ειναι καθε μηνα ,δυο ή και τρεις μηνες...ΑΛΛΑ πρεπει να ξερω ποσο θα ερχονται το ρευμα,νερο,γκαζι (αν εχει το σπιτι...αλλιως θα ερχεται παραπανω το ρευμα...) κινητο..(χρειαζεται...δεν ειναι πολυτελεια) και ολα τα υπολοιπα..για να κανω ενα κουμαντο..Λογικο ειναι αυτο που λεω..
    Τα σκεφτομουνα χτες...
    Να κατσω να μεινω εδω με αυτα τα χρηματα...ΟΚ...Μαζι σας ειμαι..Γιαυτο ηρθα και εγω.
    Ας πουμε οτι απο τα 789 που θα εχω καθαρα τα 700 θα ειναι για λογαριασμους...και μου μενουν 89 την εβδομαδα...για παραδειγμα..
    Τι να πρωτο κανω με αυτα τα 89?
    Να τα αφησω σπιτι αν χρειαστει κατι η γυναικα ή το παιδι?
    Να εχω τα μισα μαζι μου αν θελω ενα νερο στον δρομο?,αν πνιγηκα ρε παιδι μου...Αν εληξε το εισητηριο για το τρενο και το ειχα ξεχασει...?
    Να αγορασω ενα ποδηλατο να πηγαινω στην δουλεια...γιατι βρηκα σπιτι πιο κοντα στην δουλεια...ΠΩΣ θα το παρω?
    Να ειμαι στον δρομο με αδειο πορτοφολι??
    Και αυτο το λετε καλη ζωη στην αυστραλια??
    Να το χεσω...!!!!
    Στην ελλαδα ειχα το σπιτι μου που δεν χρωσταγα,με τον κηπο το γκαραζ το αυτοκινητο το εξοχικο και ειχα μια "καλη ζωη"..Θα μου πειτε..γιατι εφυγες..
    Αφου τα κανανε τα πραγματα σαν τα μουτρα τους,μας αναγκαζουμε να φυγουμε..Αφου λοιπον ερχομαστε εδω περιμενουμε να βρουμε..αν οχι κατι καλυτερο,τις ιδιες συνθηκες ζωης που ειχαμε στην ελλαδα και ισως λιγο χειροτερες...Και τι θελω να πω με το χειροτερες?
    Δεν με νοιαζει να μην εχω αυτοκινητο,κηπους,εξοχικα, ισινες και μπιλιαρδα που εχουν εδω ολοι μεσα στα σπιτια τους..
    Με νοιαζει να εχω ενα σπιτι για να ζησω με την οικογενεια και να μεγαλωσω το παιδι μου..
    Νομιζετε οτι αυτη τη στιγμη με αυτα τα χρηματα ειναι εφυκτο αυτο???
    Δεν νομιζω...
    Και μην συγκρινεται τα $ με τα ευρω και λετε εγω περναω με 89 την εβδομαδα,γιατι μονο το νερακι εδω εχει $3.20..Ενα πιατο φαι εξω εχει $20-30 ..Το κοστος ζωης δεν ειναι το ιδιο...
    Και το κυριοτερο??
    Συμφωνει και το αφεντικο οτι δεν βγαινω με αυτα τα χρηματα...αλλα δεν κανει κατι...Κατα τα αλλα θελει να με βοηθησει..
    Ξανα λεω....Για ενα ατομο μονο του ειναι οκ τα χρηματα..γιατι δεν θα εχει γυναικα να γκρινιαζει( το μονο σιγουρο),δεν θα εχει εξοδα παιδιου,θα τρωει οτι μπορει να φαει, κτλ..
    Παντως αλλιως τα φανταζομαστε και αλλιως ειναι τα πραγματα...
    Τωρα..., εχω μια απορια..Πως βγαινουν στην τηλεοραση στην ελλαδα και λενε "ημαστε 4μελης οικογενεια και παιρνουμε 1000 την εβδομαδα και ζουμε πλουσιοπαροχα" ???
    Ισως..Αν ειναι καθαρα τα 1000 οπως λεω οτι χρειαζεται..μπορει να γινεται...ΑΛΛΑ οχι πλουσιοπαροχα..
    Αν καποιος που μενει εδω στην μελβουρνη εχει ορεξη και θελει να τα πουμε απο κοντα...ας στειλει ενα mail..abdelidis@yahoo.com
    Ευχαριστως να τα πουμε απο κοντα..

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο abdel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου κανω μια ερωτηση για ενα πραγμα που μου ειπες...:-)
    Πως θα βρω κατι εξτρα (δουλεια φανταζομαι λες) οταν ξυπναω απο τις 06:20 το πρωι για να παω στην δουλεια...και σχολαω 17:00+ και θελω μιαμιση ωρα να παω σπιτι με 2 τρενα...???(το ιδιο και το πρωι)
    Και αντε πες οτι βρηκα (σε καφετερια κτλ) ΠΟΣΟ καιρο νομιζεις θα αντεξω να το κανω?Να κοιμαμαι μετα τις 12 το βραδυ και να ξυπναω στις 6 το πρωι...Και η οικογενεια??
    Να μην δω το παιδι μου??Την γυναικα μου??
    Ειπαμε να μεταναστευσουμε για κατι καλυτερο...και ναι να ειναι δυσκολα στην αρχη...αλλα οχι αυτο το πραγμα..
    Εχω αδικο?

συγνωμη δεν ηθελα να με παρεξηγησεις νομιζα οτι ειχες παει μονος εκει μιας και πηγες με τουριστικη....υπολογισα οτι δεν εχεις τετοιο θεμα...εμενα θα φυγει ο συζυγος πρωτα τελικα να φτιαξει τα πραγματα και μετα θα ακολουθησω εγω με τα παιδια...θεωρησα ( λαθος μου) οτι εκανες το ιδιο...φυσικα και δεν εχεις αδικο..η οικογενεια ειναι ιερη και δεν λεω να μην την βλεπεις απλα τον πρωτο καιρο κανεις λιγο την καρδια σου πετρα..και κατι αλλο αν σου κανει το σπορνσοσιπ δεν δικαιουσαι τις παροχες και τα επιδοματα που δινει το κρατος; δεν θα ειναι ενα εξτρα αυτο ; δεν ειμαι σιγουρη αλλα ρωτα το....οσο για τις αντοχες εξαρταται απο τον ανθρωπο....τα τελευταια 7-8 χρονια δουλευω 18 ωρες την μερα συν το σπιτι και τα παιδια...υπομονη θελει σου ευχομαι το καλυτερο και μπραβο σου που εκανες αυτο το μεγαλο βημα....εγω στην θεση σου θα εμενα αλλα ..εγω δεν ειμαι εσυ...καλη τυχη

Πιστεύω ότι πρέπει να βλέπουμε μακροπρόθεσμα και όχι για μέχρι 1-2 χρόνια. Και εννοώ για το ποια θα είναι η προοπτική για τα παιδιά μας στην Αυστραλία και στην Ελλάδα. Τα παιδιά μας θα μας ευγνωμονούν για την ευκαιρία που θα τους έχουμε δώσει όταν τελειώσουν με τις σπουδές τους να βρουν δουλειά πιο εύκολα.

Σκεψου abdel οτι ξεκινας κατι καινουριο. Οπως οταν πρωτοξεκινησες να δουλευεις στην Ελλαδα πριν απο αρκετα χρονια. Ειμαι 45 χρονων και αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι θα ξαναπερασω το ''ξεκινημα'' εφοσων καταφερω να ερθω στην θεση σου. Η Αυστραλια δεν ειναι Ελλαδα. Εχει και τα καλα της. Πρωτα απο ολα εχει δουλειεςςς και οργανωση. Αυτο σημαινει για μας και τα παιδια μας οτι υπαρχει μελλον. Απλα Υπομονη και το κεφαλι ψηλα.

Δεν παρεξηγησα κανεναν...(λουιζιανα)..
    Και ναι καλα εχεις καταλαβει ...ειμαι μονος εδω..
    Απλα τα λεω γιατι δεν ειναι τοσο ροδινα τα πραγματα οπως ακουγονται μεσω του ιντερνετ και της τηλεορασης.

Πηγα σημερα στην κοινοτητα..(που λενε ολοι να παω)..και τι μου ειπαν??
    Οτι τα χρηματα ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ...Και οτι κανενας δεν παιρνει απο την αρχη τετοιο μισθο...
    Βρηκες δουλεια,σπονσορα και ακομα το σκεφτεσαι???
    Ρε παιδια δεν φτανουν για εμενα και την οικογενεια..τους ειπα..
    Η απαντηση???
    "Κατσε ρε μεγαλε...Τι περιμενεις??
    Βρες μια δουλεια το απογευμα,ισως και το βραδυ....βρες αλλη μια και την κυριακη (που καθεσαι...γιατι να κατσεις???εμεις καθησαμε??)
    Και θα βγαινουν τα εξοδα.."
    Και φυσικα θα βγαινουν τα εξοδα..αφου δεν θα εχω λεπτο για να βγω εξω...χαχα..
    Ημαστε σοβαροι??

Επιδοματα και τετοια πραγματα...απλα τα ξεχναμε,γιατι δεν εχουμε υποικοοτητα...
    Οσο για την εφορια...που λενε στα παιρνει ,αλλα τελος του χρονου στα δινει πισω....γιατι στα παιρνει τοτε?
    Οπως δουλευει το συστημα και σε εμας...ετσι ειναι και εδω..
    Αν εχεις καλο λογιστη και αποδηξεις για να στα φτιαξει...θα παρεις..
    Αλλιως θα παρεις αλλα πραγματα...
    Θελω να πιστευω οτι το προβλημα ειναι οτι το αφεντικο ειναι ελληνας...
    Δεν εψαχνα ελληνα...Στην τυχη τον βρηκα..Δεν ηθελα ελληνα...αλλα...
    Γιατι και καποιοι που γνωρισα εδω που εχουν παιδια..τα παιδια δεν θελανε να πιασουν δουλεια σε ελληνα...για τον ιδιο ακριβως λογο που λεω και εγω...
    Εκμεταλευονται,το οτι μεχρι τωρα ειναι μαυρα τα χρηματα και σου δινουν τπτ και στην περιπτωση τη δικια μου...αν φτιαξω την βιζα τελικα...θα δουλευω και σαββατο χωρις τα εξτρα..και μια ωρα παραπανω την εβδομαδα..και θα του εχω και υποχρεωση...
    Καταλαβατε....
    Μαλλον θα κατσω τελικα...για καποιους μηνες μονος εδω ακομα και παραλληλα θα κοιταω να βρω αλλου δουλεια...και μολις βρω αλλου....Εχετε γεια ελληναρες!!!
    Στο καλο...Ουτε καλημερα δεν θα εχει..
    Με την βιζα δεν τρεχει κατι...Δεν εχω καμια υποχρεωση να μεινω..
    Το πολυ πολυ να του δωσω πισω τα 800-900 που εδωσε για την βιζα..
    Να μην λεει κιολας..
    Αυτα τα σημερινα νεα..
    Ειμαι ενα μηνα στην δουλεια και τους εχω πει να μου βρουν ενα δωματιο πιο κοντα στην δουλεια (γιατι ξερουν που θα κοιταξουν,ή θα εχουν καποιον γνωστο) και ακομα δεν ξερουν τπτ..
    Απο την 2η μερα στην δουλεια του ειπα να με παει να παρω 1-2 παντελονια της πλακας για να τα εχω στην δουλεια μην χαλασω τα 2 που ειχα μαζι μου...και για 2 εβδομαδες δεν ειχαμε παει ακομα...
    Οι αυστραλοι που μενω,και βραδυνο μου ειχαν αρκετες φορες (φαγητο) και σπιτι μου βρηκαν πιο κοντα στην δουλεια με λιγοτερο νοικι απο αυτο που τους δινω...!!
    Μην τρελαθουμε...

φιλε μου ολοι πια εδω μεσα εχουμε καταλαβει τι παιζει εκει κατω και δεν πιστευουμε την τηλεοραση...αλλα νομιζω οτι αυτο που λες ειναι σωστο..μεινε λιγο , δες πως θα σου παει,παλεψε οσο μπορεις. αν δεν σου αρεσει μαζεψτα και πισω , αλλα οχι χωρις να πεις τουλαχιστον προσπαθησα..μην ασχολεισαι με ελληνες οπως εχουν πει πολλοι, δεν θελουν τους δικους τους και θεωρουν οτι ειναι πιο ευκολη η εκμεταλευση τους(αν και υπαρχουν και εξαιρεσεις)...και κατι αλλο..προσπαθησε να στηριζεσαι στις δικες σου δυναμεις...αν περιμενεις να σε πανε,προκοψες..ρωτα που ειναι και πηγαινε μονος...προτιμω να ξερω οτι μονη θα ανεβω το εβερεστ παρα με βοηθεια (αβεβαιη) τον ψηλορητη....κουραγιο φιλε και υπομονη ..

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο louizianna Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου ολοι πια εδω μεσα εχουμε καταλαβει τι παιζει εκει κατω και δεν πιστευουμε την τηλεοραση...αλλα νομιζω οτι αυτο που λες ειναι σωστο..μεινε λιγο , δες πως θα σου παει,παλεψε οσο μπορεις. αν δεν σου αρεσει μαζεψτα και πισω , αλλα οχι χωρις να πεις τουλαχιστον προσπαθησα..μην ασχολεισαι με ελληνες οπως εχουν πει πολλοι, δεν θελουν τους δικους τους και θεωρουν οτι ειναι πιο ευκολη η εκμεταλευση τους(αν και υπαρχουν και εξαιρεσεις)...και κατι αλλο..προσπαθησε να στηριζεσαι στις δικες σου δυναμεις...αν περιμενεις να σε πανε,προκοψες..ρωτα που ειναι και πηγαινε μονος...προτιμω να ξερω οτι μονη θα ανεβω το εβερεστ παρα με βοηθεια (αβεβαιη) τον ψηλορητη....κουραγιο φιλε και υπομονη ..
    Σταματησα πλεων να ρωταω για σπιτι κτλ..Οπως βρηκα αυτο που μενω τωρα,ετσι θα βρω αλλο πιο φτηνο...και οχι απαραιτητα πιο κοντα στην δουλεια...Γιατι αν ξερει οτι ειμαι κοντα...θα με κραταει και παραπανω χωρις χρηματα φυσικα...Οπως γινεται και τωρα...Και οταν λεω οτι θελω χρονο για να παω σπιτι...και πρεπει να φευγω στην ωρα μου...ξερεις τι μου λεει???Να βρω ενα σπιτι πιο κοντα...
    Προσεξε!!!
    Οχι να φυγω στην ωρα μου....να ερθω πιο κοντα..
    Καταλαβαινεις...:-))

Banned
    H ιστορια του φιλου μας ειναι τρανο παραδειγμα γι οσους πιστευουν οτι μας περιμενουν παντου μ ανοιχτες αγκαλες..και ιδιαιτερα αυστραλια οπου πολλοι νομιζουν οτι θα πανε και θα τους εχουν ετοιμα Πακετα dollars....ΠΑΝΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΛΕΟΝ για εναν νεο μεταναστη..εχουν ζορισει πολυ οι συνθηκες..

εγω στην θεση σου φιλε θα εκανα υπομονη ...θ αποκτησεις εμπειρια και μετα θα πουλησεις καλυτερα τον εαυτο σου..

ελλαδα δεν υπαρχει κανενα μελλον..μονο παρελθον πλεον..

Για μια οικογένεια τα $49.000 είναι peanuts! Η Αυστραλία είναι μια ακριβή χώρα. Αν δεν βγάζεις τουλάχιστον $1.000 την εβδομάδα δεν τα βγάζεις πέρα με τίποτα. Στην δική σου την περίπτωση τώρα φίλε, προσπάθησε να μείνεις όσο καιρό μπορείς μόνος χωρίς την οικογένεια. Να δεις πως τα πας για να μην μετανιώνεις αργότερα ότι δεν προσπάθησες αρκετά. Μπορεί να βρεις και κάτι άλλο στην πορεία. Μην κοιτάς μακροπρόθεσμα κιόλας. In the long run we are all dead έλεγε ο οικονομολόγος Keynes. Αν είναι να φας 5-10 χρόνια από τη ζωή σου σαν σκλάβος για να ζήσει το παιδί σου καλύτερα, άστο... και εσύ άνθρωπος είσαι και θες να ζήσεις αξιοπρεπώς. Στην Ελλάδα από τα λεγόμενα σου δεν πεινάς κιόλας (τώρα γιατί μετά δεν ξέρουμε τι θα γίνει). Πάντως σου αξίζουν συγχαρητήρια που αν και με τουριστική visa κατόρθωσες να βρεις δουλειά!!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pan_k7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μια οικογένεια τα $49.000 είναι peanuts! Η Αυστραλία είναι μια ακριβή χώρα. Αν δεν βγάζεις τουλάχιστον $1.000 την εβδομάδα δεν τα βγάζεις πέρα με τίποτα. Στην δική σου την περίπτωση τώρα φίλε, προσπάθησε να μείνεις όσο καιρό μπορείς μόνος χωρίς την οικογένεια. Να δεις πως τα πας για να μην μετανιώνεις αργότερα ότι δεν προσπάθησες αρκετά. Μπορεί να βρεις και κάτι άλλο στην πορεία. Μην κοιτάς μακροπρόθεσμα κιόλας. In the long run we are all dead έλεγε ο οικονομολόγος Keynes. Αν είναι να φας 5-10 χρόνια από τη ζωή σου σαν σκλάβος για να ζήσει το παιδί σου καλύτερα, άστο... και εσύ άνθρωπος είσαι και θες να ζήσεις αξιοπρεπώς. Στην Ελλάδα από τα λεγόμενα σου δεν πεινάς κιόλας (τώρα γιατί μετά δεν ξέρουμε τι θα γίνει). Πάντως σου αξίζουν συγχαρητήρια που αν και με τουριστική visa κατόρθωσες να βρεις δουλειά!!
    pan_k7... Δεν κατάλαβα το συλλογισμό σου. Είπες 1000$/εβδομάδα εισόδημα. 52 weeks x 1.000$/week = 52.000$ το χρόνο. Εχει διαφορά το 49.000$ από το 52.000$ το χρόνο? (Εχει αλλά μάλλον κάτι άλλο ήθελες να πεις)
    To thine own self be true!

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Ανταπόκριση Σοφι
    Από Σοφι in forum Ανταπόκριση απο την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10.04.2014, 16:27
  2. Ανταπόκριση - Farfyffs
    Από FarfyFfs in forum Ανταπόκριση απο την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 16.11.2013, 17:32
  3. Ανταπόκριση - sotiris th.
    Από sotiris th in forum Ανταπόκριση απο την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 13.08.2013, 16:34
  4. Ανταπόκριση - dimhal
    Από dimhal in forum Ανταπόκριση απο την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 15.04.2013, 02:15
  5. Ανταπόκριση - Τζο
    Από geogeo in forum Ανταπόκριση απο την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01.04.2013, 16:23

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like