Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Abdel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by leyteris77 View Post
    Φίλε Jim σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου, αλλά βλέπεις μερικές φορές μας διαβάζει κόσμος που θέλω να πιστεύω επειδή βρίσκεται σε δύσκολη κατάσταση, πιστεύουν ότι ακούν χωρίς να φιλτράρουν το παραμικρό.

    Αν θυμάσαι το παιχνίδι του Παπαδόπουλου είναι σαν τη βοήθεια του κοινού. Ας ψηφίσουν μόνο όσοι γνωρίζουν!
    Σίγουρα μας διαβάζουν πολλοί κ απελπισμένοι...
    Το θέμα είναι ότι αν δεν φιλτράρουν αυτά που διαβάζουν κ ακούνε.... είναι σαν να παίζουν το παιχνίδι με τον Ανδρέα Μικρούτσικο τις κουρτίνες 1, 2, 3 κ το ZOΓΚ...!!!

    Όπως κ όσοι έρχονται με τουριστική βίζα για να μείνουν μόνιμα θα περάσουν άσχημες καταστάσεις ή θα τους διώξουν.
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #92
      Originally posted by jimathens View Post
      Καλημέρα - καλησπέρα πατριωτάκια.
      Εγώ επειδή 30 χρόνια τώρα ανάβω φωτιές (στην δικιά μου καλύβα μόνο) σήμερα θα κάνω τον πυροσβέστη μιας κ έχω κάνει κ αυτό το επάγγελμα για έναν χρόνο....
      Θα πω το εξής: vertigo αν κ είσαι πολύ διαβασμένη... με το παραπάνω μήνυμα απάντησες εχθές: 16-03-2013 σε ένα θέμα που το τελευταίο ποστ ήταν στις: 30-12-2011 δηλαδή μετά από 15 μήνες κ εκτός αυτού η αντιπαράθεσή σου με τον vpappas ήταν λες κ διαφωνούσατε εκείνη την στιγμή...!!!
      Πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό ??? Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα. ..!!! Όποιος κ να έχει λάθος δεν βγαίνει κάτι θετικό με τέτοιες αντιδράσεις...!!!

      Κ στο φινάλε οι ενδιαφερόμενοι που κάνουν τις ερωτήσεις για να μπαίνουν στο ίντερνετ έχουν κ κάποια νοημοσύνη... ας ανοίξουν τα ματάκια τους, τα αυτάκια τους, να κουνήσουν κ τα χεράκια τους για να διασταυρώνουν ότι πληροφορίες ακούνε ή διαβάζουν....!!!!!!!!

      Παράκληση προς όλα τα μέλη: Να γράφετε τις απαντήσεις που γνωρίζεται χωρίς ειρωνείες κ καυστικά σχόλια γιατί με τον γραπτό λόγο γίνεται 99% παρεξήγηση...!!!

      υ.γ. Τελικά μάλλον κ η Enya ή έμαθε όλα όσα της χρειάζονταν ή τακτοποιήθηκε στην ζωή της κ δεν της καίγεται καρφί για όλους τους άλλους πατριώτες...!!!

      (Enya παράδειγμα προς μίμηση) "να είναι καλά από υγεία φυσικά"
      Κ μετά σου λέει θα πάμε μπροστά σαν λαός.... Ποιο μπροστά ??? ποιος λαός ???
      Θυμάστε "οι λίγο μεγάλοι" την σβούρα που σε δύο σημεία έγραφε: ΠΑΡΤΑ ΟΛΑ ???
      θεωρω ,οτι οσο και παλιο να ειναι ενα ποστ ,απ την στιγμη που ειναι ανοιχτο κι απ την στιγμη που εχω καθε δικαιωμα ,να μελεταω ολα τα θρεντς ,εχω και δικαιωμα να απαντησω,οταν βλεπω οτι εχουν δοθει λαθος πληροφοριες.Υπαρχουν ατομα που θελουν να πανε Αυστραλια και που ξεσκονιζουν ολα τα θρεντς για να μαθουν διαφορα...Οσο παλια και να ειναι..


      Ημουνα ευπρεπεστατη στην απαντηση μου.
      Δεν συνηθιζω να προσβαλλω .Επισης ,εχω καθε δικαιωμα να ανατρεχω στα ποστς οποιουδηποτε μελους θελω και να βλεπω αν και οι αλλες πληροφοριες του ηταν σωστες .Εκτος κι αν δεν το εχω..Το οτι εγραψα οτι καποιος που εχει κανει παρατηρηση σε αλλο μελος ,να μην δινει λαθος πληροφοριες ,θα επρεπε να ειναι και ο ιδιος σιγουρος για το τί γραφει ,δεν το θεωρω προσβολη.

      Οσο για τα σχολια του αν θα θα παμε μπροστα σαν λαος , θεωρω οτι με την σταση μου και τις ωρες που εχω διαθεσει εδω για να βοηθησω αγνωστους προς εμενα ανθρωπους ..το εχω αποδειξει...
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        #93
        Originally posted by vertigo View Post
        Οσο για τα σχολια του αν θα θα παμε μπροστα σαν λαος , θεωρω οτι με την σταση μου και τις ωρες που εχω διαθεσει εδω για να βοηθησω αγνωστους προς εμενα ανθρωπους ..το εχω αποδειξει...
        Το σχόλιο αυτό ήταν για την Anya. Αυτό εννοώ που λέω ότι με τον γραπτό λόγο γίνεται 99 % παρεξήγηση.
        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

        Comment


          #94
          Originally posted by jimathens View Post
          Το σχόλιο αυτό ήταν για την Anya. Αυτό εννοώ που λέω ότι με τον γραπτό λόγο γίνεται 99 % παρεξήγηση.
          ευχαριστω για την διευκρινηση. Να εισαι καλα.
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            #95
            μηπως γινετε καποιος ατυπος διαγωνισμος
            " Ποιος γνωριζει τα περισσοτερα για την Μεταναστευση στην Αυστραλια ???? "


            και δεν το εχουμε παρει χαμπαρι ?????????????????
            ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ COPY-PASTE............. "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....... !!!!!!!"

            Comment


              #96
              Originally posted by vertigo View Post
              ευχαριστω για την διευκρινηση. Να εισαι καλα.
              επίσης
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                #97
                Originally posted by leyteris77 View Post
                Εφόσον είσαι Permanent Resident έχεις λίγους λόγους να θες να είσαι Cιtizen από τώρα και σε ένα χρόνο θα έχεις ακόμα λιγότερους. Θέλω να πω οτι ο permanent resident αντιμετωπίζεται σχεδόν όπως και ένας αυστραλός πολίτης. Θα δεις κανείς πολλές ερωτήσεις σε job application και όχι μόνο "Are you an Australian citizen or a Permanet Resident?". Τα ξέρεις άλλωστε αυτά, είμαι σίγουρος.

                Όσο για το θέμα μας, επειδή με έχεις μπερδέψει, παρακάτω είναι η αλήθεια. Χρειάζονται 4 χρόνια μόνιμης-νόμιμης- όπως θες πέστη διαμονής (lawful residence) από τα οποία τουλάχιστον οι τελευταίοι 12 μήνες ώς Permanent Resident. Αυτό πρακτικά σημαίνει οτι πρέπει να είσαι PR για να υποβάλεις αίτηση για Citizenship καθώς και να συμπληρώσεις 12 μήνες ως PR ακόμα και αν ήσουν ήδη 4 χρόνια lawful resident με 457 για παράδειγμα.


                Australian Citizenship Act 2007 Residence Requirements

                To satisfy the residence requirements you must have:
                • 4 years lawful residence in Australia. This period must include 12 months as a permanent resident immediately before making an application for Australian citizenship
                • and
                • absences from Australia of no more than 12 months in total in the 4 years prior to application, including not more than 90 days in the 12 months immediately prior to application.

                Lawful residence means residence in Australia on a temporary or permanent visa.


                Υ.Γ. Η εικόνα που ανέβασες αφορά το πότε πλέον θεωρείσαι Permanent Resident αφού σου έχει χορηγθεί Permanent Visa onshore ή offshore. Δεν έχει άμεση σχέση με το Citizenship.
                Οπως ακριβως τα λες ειναι.
                Χρειαζονται 4 χρονια ΝΟΜΙΜΗΣ παραμονης-LAWFUL RESIDENT- ,απ τα οποια οι τελευταιοι 12 μηνες να ηταν σαν ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ-PERMANENT RESIDENT.

                Στο συνολο της 4ετιας που απαιτειται ,στα 3 προηγουμενα χρονια ,πριν τους 12 μηνες σαν ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ,μετρανε και τα χρονια που καποιος ηταν με βιζα προσωρινης διαμονης δηλ σαν temporary resident ,π.χ student visa ,457 visa κλπ κλπ.

                Παλια ,ισχυαν αλλοι οροι κι ισως γι αυτο καποιοι ρωτανε ή νομιζουν οτι με 2 χρονια νομιμης παραμονης μπορουν να παρουν υπηκοοτητα. Βεβαια , ποτέ δεν ισχυε οτι με 2 χρονια νομιμης παραμονης μπορουν να την παρουν.Μαλλον ειχαν ακουσει ετσι γενικα για 2 χρονια ,γι αυτο η παρανοηση. Το εχω συναντησει αρκετες φορε στο φορουμ.

                Αυτο που ισχυε παλια ,ηταν οτι επρεπε να εχουν ζησει στην Αυστραλια σαν ΜΟΝΙΜΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ -PERMANENT RESIDENTS - το λιγοτερο , τα 2 απ τα τελευταια 5 χρονια και συγχρονως 12 μηνες απ τους τελευταιους 24,πριν την αιτηση για υπηκοοτητα.

                Αυτο εχει αλλαξει πια.
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  #98
                  one point
                  ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ COPY-PASTE............. "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....... !!!!!!!"

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by leyteris77 View Post
                    Δεν είπα εγώ ρε φιλαράκι για citizenship κάτω από 4 χρόνια. Είσαι λάθος επειδή επιμένεις πως και τα 4 πρέπει να είσαι PR. Το σωστό είναι 4 χρόνια, απο τα οποία 12 τελευταίοι μήνες ως PR. Αν ο συνάδελφος σου είναι 6 χρόνια με temporary visa, και ας πούμε ότι έγινε σήμερα PR, τότε φυσικά θέλει 7 χρόνια για να μπορεί να πάρει Citizeship.

                    Υ.Γ. Αντε παράτατα και απόλαυσε τον Χατζηγιάννη με την οικογένεια σου τώρα!!!
                    ετσι ακριβως οπως τα εγραψες.Αυτο ισχυει.
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΔΕΝ .......



                      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                      Comment


                        Originally posted by Aussie View Post
                        ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΔΕΝ .......



                        Aussie αυθαδιαζεις;;;; Το ξύλο βγήκε από τον παράδεισο - χαστούκια.mp4 - YouTube
                        ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                        Comment


                          Aussie αυθαδιαζεις;;;; Το ξύλο βγήκε από τον παράδεισο - χαστούκια.mp4 - YouTube
                          ΚΙΚΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

                          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                          Comment


                            Τι έγινε ρε παιδιά στον ευατό μας μιλούσαμε???
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment

                            Working...
                            X