Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Abdel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    φιλε μου ολοι πια εδω μεσα εχουμε καταλαβει τι παιζει εκει κατω και δεν πιστευουμε την τηλεοραση...αλλα νομιζω οτι αυτο που λες ειναι σωστο..μεινε λιγο , δες πως θα σου παει,παλεψε οσο μπορεις. αν δεν σου αρεσει μαζεψτα και πισω , αλλα οχι χωρις να πεις τουλαχιστον προσπαθησα..μην ασχολεισαι με ελληνες οπως εχουν πει πολλοι, δεν θελουν τους δικους τους και θεωρουν οτι ειναι πιο ευκολη η εκμεταλευση τους(αν και υπαρχουν και εξαιρεσεις)...και κατι αλλο..προσπαθησε να στηριζεσαι στις δικες σου δυναμεις...αν περιμενεις να σε πανε,προκοψες..ρωτα που ειναι και πηγαινε μονος...προτιμω να ξερω οτι μονη θα ανεβω το εβερεστ παρα με βοηθεια (αβεβαιη) τον ψηλορητη....κουραγιο φιλε και υπομονη ..

    Comment


      #17
      Originally posted by louizianna View Post
      φιλε μου ολοι πια εδω μεσα εχουμε καταλαβει τι παιζει εκει κατω και δεν πιστευουμε την τηλεοραση...αλλα νομιζω οτι αυτο που λες ειναι σωστο..μεινε λιγο , δες πως θα σου παει,παλεψε οσο μπορεις. αν δεν σου αρεσει μαζεψτα και πισω , αλλα οχι χωρις να πεις τουλαχιστον προσπαθησα..μην ασχολεισαι με ελληνες οπως εχουν πει πολλοι, δεν θελουν τους δικους τους και θεωρουν οτι ειναι πιο ευκολη η εκμεταλευση τους(αν και υπαρχουν και εξαιρεσεις)...και κατι αλλο..προσπαθησε να στηριζεσαι στις δικες σου δυναμεις...αν περιμενεις να σε πανε,προκοψες..ρωτα που ειναι και πηγαινε μονος...προτιμω να ξερω οτι μονη θα ανεβω το εβερεστ παρα με βοηθεια (αβεβαιη) τον ψηλορητη....κουραγιο φιλε και υπομονη ..
      Σταματησα πλεων να ρωταω για σπιτι κτλ..Οπως βρηκα αυτο που μενω τωρα,ετσι θα βρω αλλο πιο φτηνο...και οχι απαραιτητα πιο κοντα στην δουλεια...Γιατι αν ξερει οτι ειμαι κοντα...θα με κραταει και παραπανω χωρις χρηματα φυσικα...Οπως γινεται και τωρα...Και οταν λεω οτι θελω χρονο για να παω σπιτι...και πρεπει να φευγω στην ωρα μου...ξερεις τι μου λεει???Να βρω ενα σπιτι πιο κοντα...
      Προσεξε!!!
      Οχι να φυγω στην ωρα μου....να ερθω πιο κοντα..
      Καταλαβαινεις...:-))

      Comment


        #18
        H ιστορια του φιλου μας ειναι τρανο παραδειγμα γι οσους πιστευουν οτι μας περιμενουν παντου μ ανοιχτες αγκαλες..και ιδιαιτερα αυστραλια οπου πολλοι νομιζουν οτι θα πανε και θα τους εχουν ετοιμα Πακετα dollars....ΠΑΝΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΛΕΟΝ για εναν νεο μεταναστη..εχουν ζορισει πολυ οι συνθηκες..

        εγω στην θεση σου φιλε θα εκανα υπομονη ...θ αποκτησεις εμπειρια και μετα θα πουλησεις καλυτερα τον εαυτο σου..

        ελλαδα δεν υπαρχει κανενα μελλον..μονο παρελθον πλεον..

        Comment


          #19
          Για μια οικογένεια τα $49.000 είναι peanuts! Η Αυστραλία είναι μια ακριβή χώρα. Αν δεν βγάζεις τουλάχιστον $1.000 την εβδομάδα δεν τα βγάζεις πέρα με τίποτα. Στην δική σου την περίπτωση τώρα φίλε, προσπάθησε να μείνεις όσο καιρό μπορείς μόνος χωρίς την οικογένεια. Να δεις πως τα πας για να μην μετανιώνεις αργότερα ότι δεν προσπάθησες αρκετά. Μπορεί να βρεις και κάτι άλλο στην πορεία. Μην κοιτάς μακροπρόθεσμα κιόλας. In the long run we are all dead έλεγε ο οικονομολόγος Keynes. Αν είναι να φας 5-10 χρόνια από τη ζωή σου σαν σκλάβος για να ζήσει το παιδί σου καλύτερα, άστο... και εσύ άνθρωπος είσαι και θες να ζήσεις αξιοπρεπώς. Στην Ελλάδα από τα λεγόμενα σου δεν πεινάς κιόλας (τώρα γιατί μετά δεν ξέρουμε τι θα γίνει). Πάντως σου αξίζουν συγχαρητήρια που αν και με τουριστική visa κατόρθωσες να βρεις δουλειά!!

          Comment


            #20
            Originally posted by pan_k7 View Post
            Για μια οικογένεια τα $49.000 είναι peanuts! Η Αυστραλία είναι μια ακριβή χώρα. Αν δεν βγάζεις τουλάχιστον $1.000 την εβδομάδα δεν τα βγάζεις πέρα με τίποτα. Στην δική σου την περίπτωση τώρα φίλε, προσπάθησε να μείνεις όσο καιρό μπορείς μόνος χωρίς την οικογένεια. Να δεις πως τα πας για να μην μετανιώνεις αργότερα ότι δεν προσπάθησες αρκετά. Μπορεί να βρεις και κάτι άλλο στην πορεία. Μην κοιτάς μακροπρόθεσμα κιόλας. In the long run we are all dead έλεγε ο οικονομολόγος Keynes. Αν είναι να φας 5-10 χρόνια από τη ζωή σου σαν σκλάβος για να ζήσει το παιδί σου καλύτερα, άστο... και εσύ άνθρωπος είσαι και θες να ζήσεις αξιοπρεπώς. Στην Ελλάδα από τα λεγόμενα σου δεν πεινάς κιόλας (τώρα γιατί μετά δεν ξέρουμε τι θα γίνει). Πάντως σου αξίζουν συγχαρητήρια που αν και με τουριστική visa κατόρθωσες να βρεις δουλειά!!
            pan_k7... Δεν κατάλαβα το συλλογισμό σου. Είπες 1000$/εβδομάδα εισόδημα. 52 weeks x 1.000$/week = 52.000$ το χρόνο. Εχει διαφορά το 49.000$ από το 52.000$ το χρόνο? (Εχει αλλά μάλλον κάτι άλλο ήθελες να πεις)

            Comment


              #21
              αιντε ασ πω και εγλω την γνώμη μου
              καταρχή φίλε συγχαρητήρια και απο εμένα που είχες και τα κότσια και την δύναμη και πήγες εκέι χωρίς να ξέρεις κανέναν και βρήκες δουλειά
              τώρα να αναφέρω κάτι που μάλλον δεν ειπώθηκε ίσως από άγνοια η από αμέλεια
              για όλους εκείνους που πάνε Αυστραλία έχωντας μια working viza δεν ισχύει αυτός ο μισθός,έχει την ελυεθερία κάποιος να κυνηγήσει την δουλειά σε όποιο μέρος θέλει με όποιον εργοδότη θέλει χωρίς να κρέμετ απο τα φρύδια κανενός Έλληνα εξ Αυστραλίας που δίνει φυσικά στα πλάισια του νόμου αυτό που καθορίζει η κυβέρνηση και ελ΄ναι ο ελάχιστος μισθός,παιδιά μην το παραβλέπεται είναι ο ελάχιστιος μισθός αυτός αι από οτι έχω καταλάβει ε΄ναι ο ελάχιστος μισθός ανειδίκευτου εργάτη,ίσως κάνω λάθος, οπότε μάλλον σε προσέλαβε σαν ανειδίκευτο εργάτη κακι δυστηχώς επειδή δεν είχες την βίζα έτσι ώστε να πουλήσεις τον ευατό σου καλυτερα τώρα κρέμεσε απο τα τέτοια αυτού του βλάκα
              πάντως φίλε για εμε΄να καλά έκανες και πήγες και θα συσυνιστούσα να κάτσεις
              να ξέρεις όμως πως αυτοί που βγάζουν κανονικη working viza μόνιμη παιρνουν καλυτερα λευτά γιατί πουλάνε τον ευατό τους καλυτερα εκελί που θέλουν με το αφεντικό που τους δίνει αυτό που νομίζουν ίτι είναι συμφέρον για αυτούς
              οπότε μην λέμε ΄τοι η Αυστραλία είναι το ίιδο δύσκολη με την Ελλάδα,οι μισθοί ε΄νια καλύτεροι αν και πιο ακριβή φυσικά η Αθστρλία στα ενοίκια,γιατι απο φαγητό αν πάρεςι καποια πράγματα από σουπερμαρκετ και μαγειρ'εψεις μόνος σου είναι μια χαρά(μου το είπε η θεία μου εκεί)
              οπότε να ξεκακαθαριστει το θέμα παιδιά
              με μόνιμη working viza πέρει περισοπτερα ανάλογα και την εμπειρία και τις σοπυδές φυσικά αλλά δεν θα παίρβνεισ τον ελάχιστο μισθό ανειδίκευτου εργάτη,ένα το κρατούμενο, εγώ αυτή την διαδικάσία ακολουθώ γιατ΄θι δυστηχώς δεν είχατα κόστια και την θέληση να κάνω ότι έκανε ο φίλος μασ
              αυτά
              καλη τύχη απο εμένα φιλαράκο και μακάρι να πάρεις την σωστή απόφαση

              Comment


                #22
                Originally posted by taratatzum View Post
                αιντε ασ πω και εγλω την γνώμη μου
                καταρχή φίλε συγχαρητήρια και απο εμένα που είχες και τα κότσια και την δύναμη και πήγες εκέι χωρίς να ξέρεις κανέναν και βρήκες δουλειά......................
                Να πω και εγω ευχαριστω σε οσους λενε συγχαρητηρια κτλ..
                Επισης τα 1000 ΚΑΘΑΡΑ ειναι αρκετα για μια οικογενεια...
                Οποτε δεν ειναι 52.000 τον χρονο..Ειναι παραπανω...Καθως τα 49.330 που μου δινει ειναι ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ...καθαρα 789 την εβδομαδα..
                Επισης τα χρηματα αυτα ειναι ειδικευμενου εργατη και οχι ανειδικευτου..
                Ο μισθος για εναν αυστραλο μηχανικο μοτοσυκλετων ΜΕ ΠΤΥΧΙΟ εδω ειναι ο ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ κοντα στα 38.000..Οποτε με λιγα λογια μου κανει και χαρη που μου δινει την βιζα γιατι του στοιχιζω ΕΙΔΗ 11.000 τον χρονο παραπανω...
                Τωρα αν υπαρχει αλλη working visa απο την δικια μου...δεν το ξερω...
                Το θεμα ειναι οτι με εναν μισθο ΔΕΝ ΖΕΙΣ...
                ΟΛΟΙ ΤΟ ΛΕΝΕ ΕΔΩ...
                ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ!!!
                Μου το λενε και οι ιδιοκτητες του σπιτιου που μενω...και "τυχαιοι" που ρωτησα στον δρομο και ελληνες που ρωτησα...
                Συμφωνουν ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ οτι τα χρηματα αυτα δεν ειναι για οικογενεια...χωρις επιδοματα κτλ...Τελειωσε...ΤΟ ΖΩ...
                Πιο απλα δεν γραφετε...:-))
                Τωρα αν θα κατσω καποιους μηνες μονος εδω και μαζευω χρηματα...Μπορει οταν ερθει η οικογενεια σε 4-5-8 μηνες να ειμαστε πιο ανετα με πχ 3000-4000 μπορει και περισσοτερα στην ακρη...Τι να πω..
                Ειδωμεν..

                Comment


                  #23
                  κοιτα φιλαρλακο δεν ξέρω ποιού είδους βίζα θα σου βγλαλει
                  εγώ όμς άλλο λεω,αυτόςπου ε΄χει working viza χωρίς να του την βγάλει κάποιοσ σπόσορας από Αυστραλία τότε πάει οπου στο καό στην Αυστραλάι θέλει σε οποιδήποτε μέριος και βρίσκει δουελιεά εκεί που θέλιε και με τα λεφτά που πιστε΄θυει ότι είναι καλά για αυτούε
                  μιλάω για την περιβόητη βίζα 175 που μας έχει φάει τα συκώτια τόσ καιρό,αυτή επιδιώκουν καπιοι από εδώ μέσα και όταν την βγάλεις δεν έχεις ανάγλη κανένα Έλληνα να σε σπονσοράρει και αν σου δίνει τα λεφτα που ανέφερς απο Αυστραλία,πάς όπυ θές εκί που θες στην δουελιά με τα λεφτά που εσύ θεωρείς καλά,αναλόγως φυσικά των πτυχίων της ειδικότηατς και της εμπιρίας,αλλά παντως παραπάνω από ΄σοα σου δίνουν τώρα,βλέπε demI

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by taratatzum View Post
                    κοιτα φιλαρλακο δεν ξέρω ποιού είδους βίζα θα σου βγλαλει
                    εγώ όμς άλλο λεω,αυτόςπου ε΄χει working viza χωρίς να του την βγάλει κάποιοσ σπόσορας από Αυστραλία τότε πάει οπου στο καό στην Αυστραλάι θέλει σε οποιδήποτε μέριος και βρίσκει δουελιεά εκεί που θέλιε και με τα λεφτά που πιστε΄θυει ότι είναι καλά για αυτούε
                    μιλάω για την περιβόητη βίζα 175 που μας έχει φάει τα συκώτια τόσ καιρό,αυτή επιδιώκουν καπιοι από εδώ μέσα και όταν την βγάλεις δεν έχεις ανάγλη κανένα Έλληνα να σε σπονσοράρει και αν σου δίνει τα λεφτα που ανέφερς απο Αυστραλία,πάς όπυ θές εκί που θες στην δουελιά με τα λεφτά που εσύ θεωρείς καλά,αναλόγως φυσικά των πτυχίων της ειδικότηατς και της εμπιρίας,αλλά παντως παραπάνω από ΄σοα σου δίνουν τώρα,βλέπε demI
                    Ναι το ξερω οτι με αυτη την βιζα εισαι ανεξαρτητος και μπορεις να κανεις και να βρεις δουλεια οπου θελεις...
                    Μπορεις να την βγαλεις???
                    Εννοω πληρεις αυτα που θελουν για να την βγαλεις?
                    Εχεις 7-8 χιλιαρικα να τα δωσεις??
                    Εμενα μου βγαζει την 457 working visa...
                    Με αυτην θα ξεκινησω και μετα βλεπουμε...

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by abdel View Post
                      Ναι το ξερω οτι με αυτη την βιζα εισαι ανεξαρτητος και μπορεις να κανεις και να βρεις δουλεια οπου θελεις...
                      Μπορεις να την βγαλεις???
                      Εννοω πληρεις αυτα που θελουν για να την βγαλεις?
                      Εχεις 7-8 χιλιαρικα να τα δωσεις??
                      Εμενα μου βγαζει την 457 working visa...
                      Με αυτην θα ξεκινησω και μετα βλεπουμε...
                      εμ ακριβώς αυτό λέμε ότι αν είχες αυτή την βίζα δεν θα έλεγες για τα κακά τησ Αυστραλάις αλλά για τα όμορφα
                      φυσικά δεν σε κατηγορώ,λέω πλαι ότι πήρες το ρ΄λσικο και για εμένα καλά έκανες και μπρ'άβο σου που τα κατάφερες, πολλοί δεν θα΄το έκαναν και ανήκω και εγώ σε αυτούς
                      αλλά ρε φιλαράκι για την 175 τα δίνεςι τα ρημαδολεφτά σε περίπτωση φυσικά που πληρείς της προυποθέσεις γιατί ξέρεθις ότι θα γυρ΄σιουν πάλι σε σε΄να τα λεφτά ίσως και σε μερικούς μήνες από την στιγμη που θα κατέβεςι κάτω με εννοέις έτειι δεν ε΄ναι
                      τα δλίνεις τα 7 8 χιλιάρικα που λες γιατί τηα σου τα επσιτρέψουν πολλαπλάσια εκέι κατω

                      Comment


                        #26
                        @ Nikos:

                        Έχεις δίκιο Νίκο, δεν έχει μεγάλη διαφορά, αν και στην περίπτωση του abdel τα extra $211 την εβδομάδα θα έκαναν τη ζωή του λίγο πιο εύκολη. Τα $1.000 καθαρά την εβδομάδα, εννοούσα και κακώς δεν το διευκρίνισα, είναι για ατομικό εισόδημα και θεωρώ ότι είναι το ελάχιστο υποφερτό εισόδημα στην Αυστραλία.

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by taratatzum View Post
                          εμ ακριβώς αυτό λέμε ότι αν είχες αυτή την βίζα δεν θα έλεγες για τα κακά τησ Αυστραλάις αλλά για τα όμορφα
                          φυσικά δεν σε κατηγορώ,λέω πλαι ότι πήρες το ρ΄λσικο και για εμένα καλά έκανες και μπρ'άβο σου που τα κατάφερες, πολλοί δεν θα΄το έκαναν και ανήκω και εγώ σε αυτούς
                          αλλά ρε φιλαράκι για την 175 τα δίνεςι τα ρημαδολεφτά σε περίπτωση φυσικά που πληρείς της προυποθέσεις γιατί ξέρεθις ότι θα γυρ΄σιουν πάλι σε σε΄να τα λεφτά ίσως και σε μερικούς μήνες από την στιγμη που θα κατέβεςι κάτω με εννοέις έτειι δεν ε΄ναι
                          τα δλίνεις τα 7 8 χιλιάρικα που λες γιατί τηα σου τα επσιτρέψουν πολλαπλάσια εκέι κατω
                          Κοιταξε φιλαρακι...εγω τα εγραψα αυτα εδω για να πω πως ειναι τα πραγματα εδω..Δεν ειναι ολα τοσο ροδινα οσο τα νομιζεις...αλλα δεν ειναι και τοσο δυσκολα που τα παρουσιαζουν καποιοι αλλοι..
                          Δεν γραφω τα "κακα" της αυστραλιας..Γραφω για την καθημερινοτητα της και το ποσο "δυσκολο" ειναι να ζησει καποιος με οικογενεια εδω με εναν μισθο..και μαλιστα τον βασικο αν το θες ετσι..
                          Εσυ προσπαθεις απο ελλαδα να βγαλεις την βιζα σου...
                          Εισαι σιγουρος οτι θα σου αρεσει εδω?
                          Και οτι θα βρεις δουλεια?
                          Ποσα νομιζεις οτι θα παιρνεις εαν τα καταφερεις να βγαλεις την βιζα και βρεις δουλεια...Παραπανω απο τα 49.000 που μου δινουν με το ζορι?
                          Αυτα προσπαθω να σας δωσω να καταλαβετε..
                          Τιποτα αλλο...
                          Γιατι και εγω οταν εφυγα απο ελλαδα,ειχα αλλη εντυπωση για εδω και αλλιως τα ειχα φανταστει...
                          Αλλα οπως ειπε και ο φιλος πιο πριν...αν ειναι να δουλεψω σαν σκλαβος για τα επομενα 5-10 χρονια....οχι ευχαριστω.....δεν θα παρω..
                          Ακολουθω ενα γνωμικο στην ζωη μου...δουλευω για να ζω.....Δεν ζω για να δουλευω..Ουτε θα κατσω να με εκμεταλευεται ο καθενας εδω...
                          Προτιμω να ζησω λιγο πιο φτωχα στην ελλαδα με την οικογενεια,τους φιλους,τους γονεις κτλ παρα να παω στην αλλη ακρη της γης for nothing που λενε εδω..
                          Κατι ασχετο..
                          Ποσο κανει μια καφετιερα εσπρεσο στην ελλαδα?? 40-50-80 ευρω??
                          Εδω εχει 400$...
                          Ξερεις τι σημαινει αυτο??
                          Θα φτιαξω ενα καφε στο σπιτι...του αγιου...ανημερα...
                          Με ελληνικο θα την βγαζουμε..

                          Comment


                            #28
                            φίλε

                            μην σε παίρενει απο κάτω πρώτον
                            δε'υτερον και εγώ εδώ δουλειά δεν έχω οπότε π΄σο χειρότερα να είναι εκεί κα΄τω ,δεύτερον θα πέρνεις παραπάνω χρήματα από οσα λες΄αναλόγως φυδικά την εμπιρία και το επάγγελμα σου και τισ σπουδές σιου,δες Demi σου λέω και θα καταλάβεις
                            άστην καφετ΄ρια για αρχή πιες ένα καφ'έ έξω,ξέρεις πόσ κανει ο καφές έξω στην Ελλ΄δα?4.5 ευρώ άντε 3,αστους καφέδες εδώ μιλάμ όιτ τα τροφιμα απο σουπερναρκετ ειναι σχεδίον τα ίδια με Ελλάδα για να μαγειρέψεις έξω
                            φίκλε με 175 βίζα λέμε πάς όπυ θες και περβεις στανταρ παραπάνω,επιβεβιαωμένο αυτό απο γνωστό εκεί
                            μην το βάζει κάτω εκει ειναι ακριβά αλλά παίρνουν και μεγαλους μισθούς,δεν είανι όλες οι περιπτωσεις ίδιες,η 175 είναι βάλσαμο

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by taratatzum View Post
                              μην σε παίρενει απο κάτω πρώτον
                              δε'υτερον και εγώ εδώ δουλειά δεν έχω οπότε π΄σο χειρότερα να είναι εκεί κα΄τω ,δεύτερον θα πέρνεις παραπάνω χρήματα από οσα λες΄αναλόγως φυδικά την εμπιρία και το επάγγελμα σου και τισ σπουδές σιου,δες Demi σου λέω και θα καταλάβεις
                              άστην καφετ΄ρια για αρχή πιες ένα καφ'έ έξω,ξέρεις πόσ κανει ο καφές έξω στην Ελλ΄δα?4.5 ευρώ άντε 3,αστους καφέδες εδώ μιλάμ όιτ τα τροφιμα απο σουπερναρκετ ειναι σχεδίον τα ίδια με Ελλάδα για να μαγειρέψεις έξω
                              φίκλε με 175 βίζα λέμε πάς όπυ θες και περβεις στανταρ παραπάνω,επιβεβιαωμένο αυτό απο γνωστό εκεί
                              μην το βάζει κάτω εκει ειναι ακριβά αλλά παίρνουν και μεγαλους μισθούς,δεν είανι όλες οι περιπτωσεις ίδιες,η 175 είναι βάλσαμο
                              Δεν με παιρνει καθολου απο κατω..
                              Απλα πρεπει να παρω μια αποφαση και δυστηχως ειναι δυσκολη..
                              Θελω να σου πω κατι...αλλα μη με παρεξηγησεις..
                              Προσγειωσου λιγο..
                              Δεν ειναι οπως νομιζεις τα πραγματα..
                              Και η 175 ενα χαρτι ειναι ή μαλλον μια πλαστικη καρτα που σου δινει το δικαιωμα να μεινεις εδω και να βρεις μια δουλεια...(φανταζομαι)
                              Με το να παρεις την 175 δεν σημαινει οτι μαζι της θα παρεις και 60.000-100.000 μισθο,ουτε οτι εχει και δωρο μια δουλεια..Διευθυντη.
                              Απο σουπερ μαρκετ ψωνιζω και απο μαγαζακια που ειναι ακομα πιο φτηνα..Δεν εχω φαει εξω με δικα μου χρηματα ουτε μια φορα..
                              Παντα μαγειρευω... Ο καφες εδω παιζει απο $3,50 μεχρι δεν ξερω και εγω ποσο..
                              Το νερακι αν θες να πιεις ενω περιμενεις το τρενο μια ωρα (γιατι ακυρωθηκε το δρομολογιο) κανει $3.20...
                              Ξαναλεω..Δεν ειναι τοσο ροδινα τα πραγματα εδω..
                              Θελει θυσιες....ΠΟΛΛΕΣ ΘΥΣΙΕΣ...και δεν ειναι ολοι διατεθημενοι να τις κανουν..
                              Και κατι αλλο...
                              Μην κρινεις απο τις επιτυχιες των αλλων...οπως και εγω δεν εκρινα απο τις αποτυχιες των αλλων..
                              Δεν εισαι το ιδιο με την demi και την καθε demi...(χωρις παρεξηγηση demi)...

                              Comment


                                #30
                                κοίτα φίλε θα σου πω κάτι
                                για την προσγείωση έχεις δικιο αλλά ειναι βάλσαμο η 175 σίγουρα
                                Στην Ελλάδα πως νομίζει ότι ειναι τα πραγματα?κατώτερος μισθός 450 ευρώ,ανώτεροε μισθός σε μηχανικό με εμπιρία μου πρότείνουν 800 ευρώ,πληρ'ωνω ΤΣΜΕΔΕ και χιλια δυο σκατα,ε σορρυ φίκε αλλα΄δεν ειναι το ίδο,δεν ξέρω εσύ έχεςι μαι οικογένεςι φυσικά και ε΄νια και διαφορετικά αλλά πάλι σου λέω με αυτή ητν μόνιμη βίζα πας όπυς θες χωρίς να σε μαμάει ο άλος και να σε βάζει στο λούκι αν εξαρτ΄θισε απο αυτόν επειδή θα σου βγάλει την βίζα
                                δες στα seek sites τι μισθούς πέζουν για Μηχανικο΄ςυ εννοώ,ολοα και κατι θα κάστει με το ψαξιμο,δεν είναπ θα ρω δουλειά παο την μια μερα στην α΄λλη ουτε με 100000 αλλα΄με 55000 για όνομα του θεού,
                                Στην Ελλ΄δα δεν υπάρχουν δυστηχώς δουλέιες,φίλε προσγειωμένςο είθμαι βγια αυτό θέλω να φύγω απλ΄ςσ επιδή τα γράφω με διαφορετικό στλύλ απο τους άλλους για αυτό ίωσς να παρεξηγούμαι,
                                το νερό στα σουπερματρκετ βάζω στολιχιμα κάνει λιγότερο έτσι δεν ειναι?
                                ο καφές εδώ κανωντας την αναλογία του exhgange rate της ισοδυναμιας δηλαδή είναι λιγότερο εκεί έτδι δεν ειναι?3,20 δολλαρια δεν ειναι 4,5 ευρω επ ουδενι
                                βάλε τα αυτά που αγόρζεσ Ελλαδα κια υατά που αγοράζεις εκέι και δες την διαφορα απο σουπερμαρκετ πάντα έτσι?
                                εχω σπουδάει Αγγλια και μου έλεγαν πριν παω τα ίδια,ειναι ακριβα τα ενοίκια ,ακριβη ζωη,μαλακιες μου λέγανε με το συμπάθειο,πηγα και έιδα ακριβα ενοικα και τα πραγματα απο το LIDL που επαιρνα ηταν πιο φτηνά ποα τα αντιστοιχα εδώ
                                καΙ στη γερμανια η μπιρα εχει 6 ευρω το κουτακι και 3 ευρω το νερο οπςσ και εκει ε και?πσο λεφτα περνοθυν στην Γερμναι ομως
                                μην ψαρώνεισ αναλογικα΄η Αυστραλάι ε΄ναι πιο φτηνη γιατι έχεσι μεγακλύτερη αγορατσιλη δύναμη ,βάλτα κλατω και δες πόσα ερβεσι ποσα δινεισ και το αναλογο με Ελλ΄δα κια θα δεις μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη εκει περα,θα το δεις σίγουρα
                                αυτά απο εμένα ,πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις πάντως και αν έβγαζες και την 175 θα ήσουν και καλύτερα αλλά πάλι εσια σε πολύ καλή μονοπάτι

                                Comment

                                Working...
                                X