Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Abdel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by abdel View Post
    Κατι ασχετο..
    Ποσο κανει μια καφετιερα εσπρεσο στην ελλαδα?? 40-50-80 ευρω??
    Εδω εχει 400$...
    ..
    Δεν μας είπες μοντέλο.....

    Comment


      #32
      Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
      pan_k7... Δεν κατάλαβα το συλλογισμό σου. Είπες 1000$/εβδομάδα εισόδημα. 52 weeks x 1.000$/week = 52.000$ το χρόνο. Εχει διαφορά το 49.000$ από το 52.000$ το χρόνο? (Εχει αλλά μάλλον κάτι άλλο ήθελες να πεις)
      Τα 49000 ειναι μικτά και τα 1000 καθαρά, περίπου 66000 μικτά!
      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

      Comment


        #33
        μπήκα στον πειρασμό να γράψω για να σου μεταφέρω μια εμπειρία μου η οποία συνέβη μόλις πριν καν μισάωρο
        πέρασα από συνέντευξη(πρέπει να θεωρούμαι και τυχερός για αυτό την σήμερον εποχή στην Ελλάδα) από μια εταιρεία στην επαρχία
        Μηχανικός είμαι με τρία πτυχία και 4 χρόνια εμπειρίας σε ΑΠΕ
        ξέρεις λοιπόν πόσο κοστολογείται ένας Μηχανολόγος Μηχανικός εδώ πέρα
        "Κύριε εμείς σου δίνουμε σε μηνιαία βάση 400 Ευρώ", η απάντηση,αυτήτ την απάντηση πήρα και για εργασία σχεδόν κανονική από τισ 8 έως τις 2
        Ευτυχώς με τόσα λεφτά που θα παιρνω δεν θα φορολογούμαι κιόλας
        Φίλε δεν ξέρω πραγματικά τι απόφαση θα πάρεις αλλά πραγματικά ούτε οι καφετιέρες με νοιάζουν ούτε πόσο κάνει το νερό η το σουβλάκι που δεν έχουν εκεί πόσο πάει
        Με ενδιαφέρει όμως όταν εκμεταλλεύονται τα πτυχία μου,τις γνώσεις μου και την εμπειρία μου να τα πληρώνουν όλα αυτά και εδώ δυστηχώς δεν το κάνουν(στην Ελλάδα μιλάω)
        εμένα αυτά τα λεφτά που θα πέρνεις με ικανοποιούν γιατί είμαι ένα άτομο και σκυλιά,γατιά,παιδιά,οικογένεια δεν έχω, εσ'υ όμως έχες οικογένεια οπότε αλλάζει το θέμα
        Καλή τύχη ότι και αν επιλέξεις !πάντως αν σου προτείνουν εκει που είσαι να πληρώνεσαι με 400 ευρώ το μήνα γύρνα πίσω ντελόγω που λέμε και εμεις οι Κρητικοί, αυτά τα λεφτα τα βρίσκεις και εδώ και θα σε συστήσω στην εταιρεία που πήγα
        Καλά να περνάς

        Comment


          #34
          Originally posted by leyteris77 View Post
          Τα 49000 ειναι μικτά και τα 1000 καθαρά, περίπου 66000 μικτά!
          Εναν υπολογισμό και αναφορά παρακαλώ?

          Comment


            #35
            παιδια βρηκα γιατι ο abdel παιρνει τοσο λιγα χρηματα ...μου φανηκε παραξενο αλλα ναι ειναι αληθεια...φορος οχι 5% ουτε 10% ουτε 20% αλλα για τους μη residents ο φορος ειναι 30% απο το πρωτο δολαριο που θα βαλουν στην τσεπη ενω για τους μονιμους δεν ειναι ετσι τα πραγματα...λοιπον υπομονη να γινεις μονιμος κατοικος abdel....τοτε θα εισαι αλλιως και οι κρατησεις θα ειναι απο 0-6000$ αφορολογητο απο 6001 -35000$ 15% απο 55000$-80000$ 20% .

            Comment


              #36
              Η βασική διαφορά είναι ότι άλλα χρήματα παίρνει κάποιος με τουριστική visa και άλλα με working visa ή υπηκοότητα. Το σωστό είναι να ακολουθείται η κανονική διαδικασία με αιτήσεις για working visa, όπως για παράδειγμα ο Lefteris77. Ειδάλλως πέφτει εκμετάλλευση, όπως στην περίπτωση του abdel...

              Comment


                #37
                Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                Εναν υπολογισμό και αναφορά παρακαλώ?
                Simple calculator for Australian income tax
                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                Comment


                  #38
                  Originally posted by louizianna View Post
                  παιδια βρηκα γιατι ο abdel παιρνει τοσο λιγα χρηματα ...μου φανηκε παραξενο αλλα ναι ειναι αληθεια...φορος οχι 5% ουτε 10% ουτε 20% αλλα για τους μη residents ο φορος ειναι 30% απο το πρωτο δολαριο που θα βαλουν στην τσεπη ενω για τους μονιμους δεν ειναι ετσι τα πραγματα...λοιπον υπομονη να γινεις μονιμος κατοικος abdel....τοτε θα εισαι αλλιως και οι κρατησεις θα ειναι απο 0-6000$ αφορολογητο απο 6001 -35000$ 15% απο 55000$-80000$ 20% .
                  Από το 15 πάει στο 30%! Καλά θα ήταν να ήταν 20%!!!

                  Taxable income Tax on income (2011 - 2012) Tax rate $0 – $6,000 Nil 0% $6,001 – $37,000 15c for each $1 over $6,000 15% $37,001 – $80,000 $4,650 plus 30c for each $1 over $37,000 30% $80,001 – $180,000 $17,550 plus 37c for each $1 over $80,000 38% Over $180,000 $54,550 plus 45c for each $1 over $180,000 45%
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by leyteris77 View Post
                    Από το 15 πάει στο 30%! Καλά θα ήταν να ήταν 20%!!!

                    Taxable income Tax on income (2011 - 2012) Tax rate $0 – $6,000 Nil 0% $6,001 – $37,000 15c for each $1 over $6,000 15% $37,001 – $80,000 $4,650 plus 30c for each $1 over $37,000 30% $80,001 – $180,000 $17,550 plus 37c for each $1 over $80,000 38% Over $180,000 $54,550 plus 45c for each $1 over $180,000 45%


                    τα ιδια λεμε λευτερη...αυτα που γραφεις ειναι για τους μονιμους κατοικους για τους προσωρινους ειναι το 30% οτι χρηματα και να παιρνει...

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by pan_k7 View Post
                      Η βασική διαφορά είναι ότι άλλα χρήματα παίρνει κάποιος με τουριστική visa και άλλα με working visa ή υπηκοότητα. Το σωστό είναι να ακολουθείται η κανονική διαδικασία με αιτήσεις για working visa, όπως για παράδειγμα ο Lefteris77. Ειδάλλως πέφτει εκμετάλλευση, όπως στην περίπτωση του abdel...
                      Χωρις να λεω οτι ξερω τα παντα με το τι συμαινει εδω...Θελω να πω οτι αυτος που δουλευει με τουριστικη βιζα..δουλευει παρανομα και λογικο ειναι να του δινουν ψιχουλα,γιατι δεν μπορει να κανει κατι..
                      Απο την αλλη εγω δεν θα ειμαι με τουριστικη αλλα με working visa.
                      με την οποια μπορω να μεινω για 3 χρονια στην ιδια δουλεια.
                      Με την 175 πια που λετε ολοι...Ειναι μια βιζα για καποιον με πτυχια,που του δινεται η δυνατοτητα να μεινει στην χωρα νομιμα...αλλα στους 5 δρομους...ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ?
                      Θα μπορει να ψαχνει και να βρει δουλεια οπως λεει ο φιλος πιο πανω,αλλα ΠΟΣΟΙ απο αυτους που εχουν ερθει εδω εχουν βρει δουλεια και κολλησε το θεμα στο sponsorship??
                      στην κοινοτητα χτες γνωρισα 3 ελληνες..οι οποιοι ειναι εδω μηνες και ακομα να βρουν δουλεια..Δεν βρηκαν δουλεια και δεν μπορουν να παρουν το sponsorship..ακομα ψαχνουν δουλεια..και ο καιρος περναει και τελικα θα ερθει η μερα της επιστροφης..
                      Και η 175...δεν νομιζω να βγαινει και ευκολα..
                      ΕΜΕΝΑ να σου πω την αληθεια δεν με εκμεταλευεται...
                      Αυτα ειναι τα νομιμα χρηματα που πρεπει να μου δινει και αυτα μου δινει..Δεν θελει να δωσει σεντ παραπανω γιατι δινει already παραπανω..απο το να εβρισκε εναν αυστραλο..
                      Οποτε η αποφαση ειναι δικη μου καθαρα..
                      Βγαινω με αυτα τα χρηματα??
                      Μονος ειναι αρκετα τα χρηματα...αλλα δεν ειμαι μονος..
                      Εχω οικογενεια που ηρθα εδω για να τους φερω να ζησουμε καλυτερα...
                      Οχι να δουλευω σαν σκλαβος 6-7 μερες την εβδομαδα...και μονος μου..χωρις την οοικογενεια...
                      Αν ειναι ετσι...ας αφησω αυτη την "ευκαιρια" για καποιον αλλον που θελει να ζησει το "ονειρο της αυστραλιας"
                      Αν ρωτας για την καφετιερα απο περιεργεια ή ειρωνικα...θα σου πω μονο οτι ειναι μια μικρη καφετιερα (no name) για σπιτι...που κανει και γαμω την φασαρια!!!...και την πηρανε πριν 4 μερες εδω..
                      Και κατι τελευταιο,γιατι απο τις εντυπωσεις και εμπειριες που μπηκα να γραψω...καταληξαμε να μιλαμε σε προσωπικο επιπεδο..
                      Οπως εσεις δεν μπορειτε να ζησετε με τον ελαχιστο μισθο στην ελλαδα
                      ετσι και εγω δεν μπορω να ζησω την οικογενεια μου στην αυστραλια με αυτα τα χρηματα...
                      Οι αγγελιες στο seek.com.au και στο καθε seek ειναι απο εταιριες οι περισσοτερες που ζητανε αρκετα πραγματα αλλα πληρωνουν και πολλα..
                      Σε ηλεκτρολογο αυτοκινητων δινανε 98.000 τον χρονο plus bonus,car,house..!!!!Αυτα εβλεπα και εγω και εφυγα...
                      Δυστηχως δεν ειναι ετσι τα πραγματα..

                      Comment


                        #41
                        xatzi8

                        καλησπερα abdel.ποσο χειροτερα θα μπορει να ειναι απο το να δουλευεις στο ελλαδισταν(οπως εγω προσωπικα)8-9 ωρες τη μερα χωρις ενσημα με μηνιαιες αποδοχες 450ευρω.κ αυτα αν θες σου λεει ο εργοδοτης αλλιως περιμενουν απο εξω αλλοι 500!!!καλυτερα να προσπαθησω για κατι καλυτερο στην αυστραλια παρα να κατσω εδω να φαω τα καλυτερα μου χρονια χωρις μελλον.φυσικα εγω ειμαι ελευθερος κ δεν με ενδιαφερει.παντως σου ευχομαι οτι καλυτερο κ μην τα παρατας γιατι ηδη σε βλεπω να επεξεργαζεσαι το πως θα γυρισεις πισω...!!!

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by xatzi8 View Post
                          καλησπερα abdel.ποσο χειροτερα θα μπορει να ειναι απο το να δουλευεις στο ελλαδισταν(οπως εγω προσωπικα)8-9 ωρες τη μερα χωρις ενσημα με μηνιαιες αποδοχες 450ευρω.κ αυτα αν θες σου λεει ο εργοδοτης αλλιως περιμενουν απο εξω αλλοι 500!!!καλυτερα να προσπαθησω για κατι καλυτερο στην αυστραλια παρα να κατσω εδω να φαω τα καλυτερα μου χρονια χωρις μελλον.φυσικα εγω ειμαι ελευθερος κ δεν με ενδιαφερει.παντως σου ευχομαι οτι καλυτερο κ μην τα παρατας γιατι ηδη σε βλεπω να επεξεργαζεσαι το πως θα γυρισεις πισω...!!!
                          Δεν επεξεργαζομαι το πως θα γυρισω πισω..ισα ισα..θα μεινω και θα κοιταω για αλλου παραλληλα..
                          Και ναι και εγω για κατι καλυτερο ηρθα...αλλα δεν το βλεπω το καλυτερο..
                          Και για να γινω μονιμος με υποικοοτητα...θελει 2 χρονια το λιγοτερο παραμονη εδω...ΚΑΙ ΑΝ την παρω..
                          Και τα ιδια "μου λεει" και εμενα εδω ο εγοδοτης..
                          Αυτα ειναι τα χρηματα..αν σου αρεσει...
                          Ειναι τα ιδια ακριβως πραγματα..
                          Και εγω δεν θα δουλευω 8-9 ωρες..Θελει παραπανω ωρες χωρις να δινει κατι παραπανω..
                          Θελει και σαββατα που τα σαββατα εδω τα πληρωνουν την μια ωρα μιαμιση... αλλα θα δουλευω με αυτα τα χρηματα..τπτ παραπανω..και παει λεγοντας..
                          Και οταν και ο ιδιος παραδεχεται οτι δεν φτανουν τα χρηματα( για οικογενεια),αλλα δεν κανει κατι για αυτο....τι να πω..

                          Comment


                            #43
                            xatzi8

                            σωστο σε αυτο που λες εσυ γνωριζεις καλυτερα γιατι εσυ τα περνας!κ γω ενα φιλαρακι που εχω κ βρισκετε κατω 1 χρονο τα ιδια μου λεει.δουλευει σε εναν ελληνα σε εστιατοριο κ τους εχει βγαλει το λαδι.κ ψαχνει τροπο να βρει αλλη δουλεια!δηλαδη να μην κατεβουμε κατω??να μεινω εδω?ειμαι σε σκεψεις...

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by xatzi8 View Post
                              σωστο σε αυτο που λες εσυ γνωριζεις καλυτερα γιατι εσυ τα περνας!κ γω ενα φιλαρακι που εχω κ βρισκετε κατω 1 χρονο τα ιδια μου λεει.δουλευει σε εναν ελληνα σε εστιατοριο κ τους εχει βγαλει το λαδι.κ ψαχνει τροπο να βρει αλλη δουλεια!δηλαδη να μην κατεβουμε κατω??να μεινω εδω?ειμαι σε σκεψεις...
                              Δεν μπορω να πω σε κανεναν να μην ερθει γιαυτους τους λογους..ή για αλλους λογους..
                              Απλα τα λεω για να δειτε πως ειναι τα πραγματα στην πραγματικοτητα..
                              Γιατι μεταναστες θα ερθετε και εσεις και θα εχετε την ιδια αντιμετωπιση..με εμενα..πανω κατω..
                              Γιαυτο γραφω να προσγειωθουμε...:-))
                              Και εγω δεν εδωσα σημασια σε κανεναν οταν ελεγε,πεταμενα λεφτα,μην πας,τσαμπα θα πας κτλ...Ηθελα να ερθω να τα δω και να αποφασισω..
                              Εντυπωσεις?
                              Ο καιρος ειναι σκατα,πρεπει να δουλευεις τουλαχιστων 2 δουλειες για να τα βγαλεις περα ή να δουλευει και ο συντροφος...
                              Τα παντα ειναι ακριβα..και δεν θα εχεις ζωη..
                              Δεν λεω οτι θα βγαινεις καθε μερα εξω να πετας χρηματα (οπως λενε εδω η ελληνες για εμας...που οταν ειχαν ερθει ελλαδα πριν 10-15 χρονια ηταν αλλιως τα πραγματα)..αλλα θα θες να βγεις εξω ενα σαββατο-κυριακη και να κατσεις να πεις ενα καφε με την γυναικα και τα παιδια...και να φατε και εξω μια φορα...γιατι δουλευετε σαν τα ζωα ολη την εβδομαδα...Αν υπαρξει ΣΚ για ξεκουραση γιατι εδω δεν εχει ΣΚ...Δουλευουν και κυριακες...Δεν ειναι ελλαδα..
                              Αυτα λεω..Τωρα με τι βιζα θα εισαι εδω δεν νομιζω να παιζει ρολο...
                              Το θεμα ειναι οτι θα εισαι νομιμα εδω για να δουλευεις...ειτε με 457 ειτε με 175 ειτε με το ....της...τους..
                              ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ..
                              Λεω να κατσω για καποιους μηνες...και βλεπουμε..
                              Μπορει να βρω καπου αλλου σε αυστραλο με καλυτερες συνθηκες που θα εκτιμαει την δουλεια μου...Γιατι οι ελληνες ειτε εδω ειτε στην ελλαδα...κακα τα ψεματα...ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ.Τετοια σκατο φαρα ημαστε.

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by abdel View Post
                                Δεν με παιρνει καθολου απο κατω..
                                Απλα πρεπει να παρω μια αποφαση και δυστηχως ειναι δυσκολη..
                                Θελω να σου πω κατι...αλλα μη με παρεξηγησεις..
                                Προσγειωσου λιγο..
                                Δεν ειναι οπως νομιζεις τα πραγματα..
                                Και η 175 ενα χαρτι ειναι ή μαλλον μια πλαστικη καρτα που σου δινει το δικαιωμα να μεινεις εδω και να βρεις μια δουλεια...(φανταζομαι)
                                Με το να παρεις την 175 δεν σημαινει οτι μαζι της θα παρεις και 60.000-100.000 μισθο,ουτε οτι εχει και δωρο μια δουλεια..Διευθυντη.
                                Απο σουπερ μαρκετ ψωνιζω και απο μαγαζακια που ειναι ακομα πιο φτηνα..Δεν εχω φαει εξω με δικα μου χρηματα ουτε μια φορα..
                                Παντα μαγειρευω... Ο καφες εδω παιζει απο $3,50 μεχρι δεν ξερω και εγω ποσο..
                                Το νερακι αν θες να πιεις ενω περιμενεις το τρενο μια ωρα (γιατι ακυρωθηκε το δρομολογιο) κανει $3.20...
                                Ξαναλεω..Δεν ειναι τοσο ροδινα τα πραγματα εδω..
                                Θελει θυσιες....ΠΟΛΛΕΣ ΘΥΣΙΕΣ...και δεν ειναι ολοι διατεθημενοι να τις κανουν..
                                Και κατι αλλο...
                                Μην κρινεις απο τις επιτυχιες των αλλων...οπως και εγω δεν εκρινα απο τις αποτυχιες των αλλων..
                                Δεν εισαι το ιδιο με την demi και την καθε demi...(χωρις παρεξηγηση demi)...
                                καλυτερα δεν μπορουσες να τα πεις..
                                πολυ ονειροβατουν οσο ειναι ελλαδα και φανταζονται μεγαλεια στις αυστραλιες, βοηθειες απο συγγενεις θειους και αφου τους προσγειωσει η πραγματικοτητα θα σπασουν σαν κλαδακια..αλλοι παλι θα σπασουν πριν πανε καν αυστραλια..
                                οσο για την demi εχω την εντυπωση με οσα εχει γραψει οτι η ειδικοτητα της ειναι στην top list προσφορας εργασιας στην αυστραλια..οποτε μονο απ αυτο ειχε προσφορο εδαφος..
                                παντως εισαι λιγακι ανυπομονος εαν θελεις την αποψη μου..κι αυτο γιατι κραταγες κι εσυ μεγαλο καλαθι..τα ζορια ειναι παντα στην αρχη..κανε λιγο υπομονη και θα δεις πως θα πανε..κανεις δεν σε κρατα εκει δεμενο και δικια σου ειναι η ζωη..οταν μας δινεται ενα ποτηρι ευκαιρια πρεπει να το ρουφαμε μεχρι την τελευταια σταγονα..
                                ωριμος αντρας εισαι και δεν χρειαζεσε 10 ατομα απο ενα φορουμ να σου λενε μεινε μην φευγεις..

                                Comment

                                Working...
                                X