Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Abdel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Φίλε abdel δεν ανέφερα εγώ κάτι για καφετιέρα. Θα πρέπει να σου πω επίσης ότι στο forum αναφέρω συνέχεια το γεγονός ότι η Αυστραλία είναι μια ακριβή χώρα και ότι θα πρέπει να προσγειωθούν τα άτομα που σκέφτονται να μεταναστεύσουν προς τα εκεί (κυρίως αυτοί που δεν έχουν υπηκοότητα). Έχω την εντύπωση ότι αν είχες την υπηκοότητα θα έπαιρνες τουλάχιστον $1.000 την εβδομάδα καθαρά. Μπορεί να έχεις working visa με sponsorship αλλά και πάλι δεν είσαι ίσος μεταξύ Αυστραλών. Δεν έχεις τα full δκαιώματα τους. Τέλος, η ειδικότητα σου δεν είναι στην πρώτη γραμμή ζήτησης εκεί και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Αν ήσουν μηχανικός, μεταλλειολόγος ακόμα και γιατρός θα χτύπαγες καλύτερα χρήματα. Σε τελική ανάλυση φίλε μου εσύ είσαι αυτός που θα αποφασίσει τι θα κάνεις και όχι εμείς στο forum. Να ξέρεις όμως ότι η τύχη βοηθάει τους τολμηρούς... :-)

    Comment


      #47
      Originally posted by mikael View Post
      καλυτερα δεν μπορουσες να τα πεις..
      πολυ ονειροβατουν οσο ειναι ελλαδα και φανταζονται μεγαλεια στις αυστραλιες, βοηθειες απο συγγενεις θειους και αφου τους προσγειωσει η πραγματικοτητα θα σπασουν σαν κλαδακια..αλλοι παλι θα σπασουν πριν πανε καν αυστραλια..
      οσο για την demi εχω την εντυπωση με οσα εχει γραψει οτι η ειδικοτητα της ειναι στην top list προσφορας εργασιας στην αυστραλια..οποτε μονο απ αυτο ειχε προσφορο εδαφος..
      παντως εισαι λιγακι ανυπομονος εαν θελεις την αποψη μου..κι αυτο γιατι κραταγες κι εσυ μεγαλο καλαθι..τα ζορια ειναι παντα στην αρχη..κανε λιγο υπομονη και θα δεις πως θα πανε..κανεις δεν σε κρατα εκει δεμενο και δικια σου ειναι η ζωη..οταν μας δινεται ενα ποτηρι ευκαιρια πρεπει να το ρουφαμε μεχρι την τελευταια σταγονα..
      ωριμος αντρας εισαι και δεν χρειαζεσε 10 ατομα απο ενα φορουμ να σου λενε μεινε μην φευγεις..
      δηλαδη mikael θες να μας πεις οτι αν εχεις σοι κατω θεια-θειο κ λενε οτι θα σε βοηθησουν να μην παμε?

      Comment


        #48
        Originally posted by xatzi8 View Post
        δηλαδη mikael θες να μας πεις οτι αν εχεις σοι κατω θεια-θειο κ λενε οτι θα σε βοηθησουν να μην παμε?
        γραφω ο,τι διαβαζω εδω..
        καλο ειναι να πας εκει στηριζομενος στις δικες σου δυναμεις..το χειροτερο σεναριο δηλ.

        Comment


          #49
          xatzi8

          σωστο αυτο που λες αλλα αν δεν υπηρχαν συγγενεις(που θα σε στηριξουν φυσικα κ σαγαπανε)γιατι να παμε?δεν εχει νοημα να πας μονος.κατσε σπιτι που γεννηθηκες κ παλεψε το οσο μπορεις!καταλαβαινεις το σκεπτικο μου νομιζω.

          Comment


            #50
            Originally posted by pan_k7 View Post
            Φίλε abdel δεν ανέφερα εγώ κάτι για καφετιέρα. Θα πρέπει να σου πω επίσης ότι στο forum αναφέρω συνέχεια το γεγονός ότι η Αυστραλία είναι μια ακριβή χώρα και ότι θα πρέπει να προσγειωθούν τα άτομα που σκέφτονται να μεταναστεύσουν προς τα εκεί (κυρίως αυτοί που δεν έχουν υπηκοότητα). Έχω την εντύπωση ότι αν είχες την υπηκοότητα θα έπαιρνες τουλάχιστον $1.000 την εβδομάδα καθαρά. Μπορεί να έχεις working visa με sponsorship αλλά και πάλι δεν είσαι ίσος μεταξύ Αυστραλών. Δεν έχεις τα full δκαιώματα τους. Τέλος, η ειδικότητα σου δεν είναι στην πρώτη γραμμή ζήτησης εκεί και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Αν ήσουν μηχανικός, μεταλλειολόγος ακόμα και γιατρός θα χτύπαγες καλύτερα χρήματα. Σε τελική ανάλυση φίλε μου εσύ είσαι αυτός που θα αποφασίσει τι θα κάνεις και όχι εμείς στο forum. Να ξέρεις όμως ότι η τύχη βοηθάει τους τολμηρούς... :-)
            To ξερω οτι δεν ειπες εσυ για καφετιερα...αλλα αν κατσω να απανταω στον καθενα..ξεχωριστα δεν θα εχω χρονο να κοιταξω για αλλη δουλεια
            Συμφωνω μαζι σου οτι εδω ειναι πανακριβα..οχι απλα ακριβα.
            Το οτι η ειδικοτητα μου δεν ειναι στην πρωτη γραμμη της λιστας...δεν μου λεει κατι..
            Εγω δεν ηρθα εδω επειδη "ζητανε" το επαγγελμα μου..
            Ισα ισα ελεγα...ωραια το ζητανε..ΠΟΙΟΙ το ζητανε...ΠΟΥ το ζητανε..
            Η αυστραλια δεν ειναι μονο η μελβουρνη και εδω γυρω...
            Μπαινεις στο αυτοκινητο και εχει κατι ευθειες και πας...πας...πας...και ακομα πηγαινεις..
            Στην κοινοτητα που πηγα (και δεν ξαναπαταω) ηταν 3 ελληνες πισω απο ενα πσ και ψαχνανε...Τι ψαχνανε?Τρωνε την μερα τους τσαμπα...μεσα στην κοινοτητα...και περναει ο καιρος...και μετα λενε...εκατσα 3 μηνες στην αυτραλια και δεν βρηκα τπτ..
            Ο ενας απο αυτους (μια που ανεφερες ορυχεια και μεταλλια)..ειναι σε τετοιο κλαδο με πτυχια,μεταπτυχιακα και ενα σωρο πραγματα..
            Ακομα ψαχνει..Που ζητανε το επαγγελμα οπως λες....
            Εγω ηρθα εδω,πηρα τους δρομους και αν εβρισκα κανενα συνεργειο στον δρομο μου θα εμπαινα..και οτι γινοταν..
            Τελικα το βρηκα στην τυχη και καλος-κακος αυτο ειναι..
            Το θεμα ειναι οτι "εχασα" σχεδον ενα μηνα εκει δουλευοντας...και δεν κοιταγα αλλου για να δω τι παιζει..
            Ειχα ενα-δυο τηλεφωνα απο συδνευ αλλα ποτε δεν πηρα πισω γιατι δουλευα..
            Τωρα που βλεπω οτι εκμεταλευονται την αναγκη μου...θα τους εκμεταλευτω και εγω...Πως??
            Θα παω για δουλεια,θα μου βγαλει την βιζα,θα φευγω στην ωρα μου,θα κοπουν τα πολλα παρε δωσε μαζι τους...και θα κοιταω αλλου για δουλεια..
            Μολις βρω αλλου...λεπουλ..ξαφνικα..
            Και ουτε λεφτα θα του δωσω (ελεγα) για την βιζα που θα δωσει..τα 800-900.
            Δεν περιμενω να μου πουν εδω μεσα τα 10-20 ατομα τι θα κανω..
            Απλα ηθελα να ακουσω καποιες γνωμες..
            Και εγω οπως λες κραταγα μεγαλο καλαθι γιατι καποιοι απο εδω και στην τηλεοραση τα παρουσιαζουν αλλιως..
            Αλλα κανεις δεν εγραψε οτι αν βρεις δουλεια θα παιρνεις αυτα τα χρηματα,θα δουλευεις αυτες τις ωρες,δεν θα εχεις να βγεις μια βολτα κτλ...Ολοι γραφουν τι χρειαζεται για να βγαλεις βιζα,Πως κανεις αιτηση απο την ελλαδα κτλ..
            Πιστευω οτι δεν εχει (ειχε μεχρι τωρα) αναρωτηθει κανεις απο εδω μεσα,πως θα ειναι ειναι ζωη αν βρει μια δουλεια..Για οικογενεια μιλαω,χωρις συγγενης και υποικοοτητες κτλ..
            Λεγανε μονο οτι δεν βρισκεις ευκολα δουλεια και δεν ειναι ευκολο το sponsorship.

            Comment


              #51
              βρε παιδια μην τα ισοπεδωνουμε ολα...αυτο που ισχυει για τον ενα δεν ισχυει για τον αλλο..μπορει οι δικοι μου συγγενεις να ειναι σκαρτοι αλλα του αλλου οχι...αλλοι παραμετροι ισχυουν για τον καθε ενα..το θεμα ειναι αν εχουμε τα κοτσια οπως τον abdel να παρουμε μια τοσο σοβαρη κατασταση στα χερια μας και να προχωρησουμε...αν εχουμε κατι εστω λιγο εδω ας προσπαθησουμε αν οχι θεωρω οτι και τα 80$ που μενουν ειναι καλα . οχι πως φτανουν αλλα αν εδω δεν εχεις ουτε αυτα;απο το ολοτελα καλη και η παναγιωταινα λεει μια παροιμια..καλη τυχη σε οσους τελικα φυγουν...

              Comment


                #52
                Κάτι λίγο άσχετο το όλο θέμα εδω...
                Αυτη την ώρα είμαι σένα εστιατόριο για να φάω κάτι....και αυτο που έκανε εντύπωση...πέρα απο τα πολλα ανάποδα που έχουν εδω,είναι ότι όταν βάζουν ζάχαρη στον καφέ....οι τρεις στους τεσσερις ανακατεύουν.....αριστεροστροφα....χαχα !!!!

                Comment


                  #53
                  Abdel αν μου επιτρέπεις να πω και γω την γνώμη μου . Γιατί δεν διαλέγεις μια πιό μικρή πόλη όπου: 1) Το κόστος ζωής θα είναι χαμηλότερο 2) ο εργοδότης σου δεν θα έχει άλλους 10 έξω από την πόρτα του να περιμένουν για δουλειά και άρα ο ανταγνωισμός στην εργασία για σένα μπορεί να είναι και πολύ μικρότερος 3) που ξέρεις μπορεί σε αυτή την μικρότερη πόλη να έχει και καλύτερο κλίμα, δεν έχει όλη η αυστραλία τον ίδιο καιρό.

                  Είναι φυσικό οι μεγάλες πόλεις να έχουν ακριβό κόστος ζωής και μεγάλο ανταγωνισμό στις δουλειές μιάς και όλοι οι ντόπιοι αυστραλοί ψάχνουν για δουλειά στα μεγάλα αστικά κέντρα. Μήπως και στην Ελλάδα το ίδιο δεν γίνεται. Μην φοβάσαι να ζήσεις σε μια μικρότερη πόλη , επειδή είσαι από την Αθήνα. Μένω σε μια πόλη του Queensland me 180.000 κατοίκους το οποίο είναι ιδανικό μέγεθος για οικογενειακή ζωή. Και κάτι ακόμα η επαρχία της Αυστραλίας δεν είναι σαν την επαρχία της Ελλάδας, εννοώ ότι και δουλειές υπάρχουν και οργάνωση και εκπαίδευση και ιατρική περίθαλψη.

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by demi View Post
                    Abdel αν μου επιτρέπεις να πω και γω την γνώμη μου . Γιατί δεν διαλέγεις μια πιό μικρή πόλη όπου: 1) Το κόστος ζωής θα είναι χαμηλότερο 2) ο εργοδότης σου δεν θα έχει άλλους 10 έξω από την πόρτα του να περιμένουν για δουλειά και άρα ο ανταγνωισμός στην εργασία για σένα μπορεί να είναι και πολύ μικρότερος 3) που ξέρεις μπορεί σε αυτή την μικρότερη πόλη να έχει και καλύτερο κλίμα, δεν έχει όλη η αυστραλία τον ίδιο καιρό.

                    Είναι φυσικό οι μεγάλες πόλεις να έχουν ακριβό κόστος ζωής και μεγάλο ανταγωνισμό στις δουλειές μιάς και όλοι οι ντόπιοι αυστραλοί ψάχνουν για δουλειά στα μεγάλα αστικά κέντρα. Μήπως και στην Ελλάδα το ίδιο δεν γίνεται. Μην φοβάσαι να ζήσεις σε μια μικρότερη πόλη , επειδή είσαι από την Αθήνα. Μένω σε μια πόλη του Queensland me 180.000 κατοίκους το οποίο είναι ιδανικό μέγεθος για οικογενειακή ζωή. Και κάτι ακόμα η επαρχία της Αυστραλίας δεν είναι σαν την επαρχία της Ελλάδας, εννοώ ότι και δουλειές υπάρχουν και οργάνωση και εκπαίδευση και ιατρική περίθαλψη.
                    Δεν ψαχνω δουλεια στο κεντρο...Η δουλεια "εκατσε" τυχαια..
                    Τωρα στην περιπτωση την δικη μου θα σου πω οτι ο συγκεκριμενος εργοδοτης...δεν εχει αλλους δεκα απο εξω..
                    Ψαχνει για να βρει και το εχει πει τουλαχιστον σε 3 γνωστους που εχω κανει εδω "φιλους"..Ψαχνει για ελληνα που ερχεται απο ελλαδα...Τυχαιο??....δεν νομιζω..
                    Τωρα μαλλον ειναι αργα για μενα να φυγω να παω αλλου για να βρω δουλεια..Αν και μπορω να αλλαξω το εισητηριο (τσαμπα...βλεπε thai) μπορω να μεινω μονο 1 μηνα ακομα...πριν ληξει η τουριστικη... Εχω στειλει μαιλ σε αλλους 4-5 που ειναι παντου...οχι μονο μελβουρνη και περιμενω..Δεν ηθελα και εγω στο κεντρο...επαρχια κοιταγα...αλλα οπως ειπα "εκατσε"...
                    Θα δουμε..

                    Comment


                      #55
                      abdel για ποια βιζα θα σου πληρωσει τα 800$!!!!!! πάντως εγω θαυμάζω το θάρρος σου να πας χωρίς να έχεις κανέναν εκεί!!!! Να ρωτήσω και κάτι άλλο;;; την τουριστική πως την έβγαλες πόσο σου στοίχισε και πόσο έκανε να βγει;;;;;; Και αν θες τη γνώμη μου ξέρω ότι είναι δύσκολα αλλά εγώ είμαι 1 1/2 χρόνο άνεργη και έχω στείλει βιογραφικά παντού και για τα πάντα και εδώ και μήνες δεν έχει χτυπήσει καν το τηλέφωνο μου.... μήπως έστω και με αυτά τα λίγα είναι καλύτερο να σφίξεις τα δόντια και να κάνεις υπομονή και να μείνεις;;;;;;; Εμείς είχαμε έρθει οικογενειακώς το 1986 με πρόσκληση από τους συγγενείς μας αλλά για προσωπικούς λόγους γυρίσαμε ένα χρόνο μετά..... περιττό να σου πω πόσο ολέθριο λάθος ήταν αυτό... γιατί τώρα ούτε πρόσκληση μπορούν να μας κάνουν ούτε μετράει η παλιά βίζα!!!!! Και εγώ για αρχή με τουριστική λέω να έρθω και ο Θεός να με βοηθήσει να πάνε όλα καλά!!! Αλήθεια εσύ πόσα περίπου χρήματα είχες μαζί σου....;;;;

                      Comment


                        #56
                        xatzi8

                        η τουριστικη βγαινει αμεσως σε καποιο πρακτορειο που θα κοψειςτο εισητηριο για αυστραλια.δεν κοστιζει τιποτα κ εχει ισχυ για 3 μηνες.

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by xatzi8 View Post
                          η τουριστικη βγαινει αμεσως σε καποιο πρακτορειο που θα κοψειςτο εισητηριο για αυστραλια.δεν κοστιζει τιποτα κ εχει ισχυ για 3 μηνες.

                          και αν θέλω να μείνω παραπάνω;;;!!!!!!

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by nati View Post
                            και αν θέλω να μείνω παραπάνω;;;!!!!!!
                            Βγαίνεις απο τη χώρα και ξαναμπαίνεις

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by australian View Post
                              Βγαίνεις απο τη χώρα και ξαναμπαίνεις
                              Αυτό που λέει ότι αν είσαι σε συγγενείς μπορείς να μείνεις μέχρι 1 χρόνο;;;!!!!

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by nati View Post
                                abdel για ποια βιζα θα σου πληρωσει τα 800$!!!!!! πάντως εγω θαυμάζω το θάρρος σου να πας χωρίς να έχεις κανέναν εκεί!!!! Να ρωτήσω και κάτι άλλο;;; την τουριστική πως την έβγαλες πόσο σου στοίχισε και πόσο έκανε να βγει;;;;;; Και αν θες τη γνώμη μου ξέρω ότι είναι δύσκολα αλλά εγώ είμαι 1 1/2 χρόνο άνεργη και έχω στείλει βιογραφικά παντού και για τα πάντα και εδώ και μήνες δεν έχει χτυπήσει καν το τηλέφωνο μου.... μήπως έστω και με αυτά τα λίγα είναι καλύτερο να σφίξεις τα δόντια και να κάνεις υπομονή και να μείνεις;;;;;;; Εμείς είχαμε έρθει οικογενειακώς το 1986 με πρόσκληση από τους συγγενείς μας αλλά για προσωπικούς λόγους γυρίσαμε ένα χρόνο μετά..... περιττό να σου πω πόσο ολέθριο λάθος ήταν αυτό... γιατί τώρα ούτε πρόσκληση μπορούν να μας κάνουν ούτε μετράει η παλιά βίζα!!!!! Και εγώ για αρχή με τουριστική λέω να έρθω και ο Θεός να με βοηθήσει να πάνε όλα καλά!!! Αλήθεια εσύ πόσα περίπου χρήματα είχες μαζί σου....;;;;
                                Τελικα...οτι και να ηθελα να κανω...δεν εχω επιλογη πλεον...γιατι αφου καταλαβε το "φανταστικο αφεντικο" οτι δεν μπορει να με εκμεταλευετε πια και οτι εμαθα καποια πραγματα σχετικα με τα δικαιωματα μου,αποφασισε να μην με θελει πια στην δουλεια... Καλο??
                                Απο αυτο να καταλαβετε πως ειναι οι ελληνες αφεντικα εδω..
                                Με εχει ενα μηνα στην δουλεια,δεν εψαχνα αλλου γιατι νομιζα οτι ολλα ειναι οκ,δεν ρωτησε ποτε τπτ για την βιζα...παρα μονο τις τελευταιες 2-3 μερες....και μολις "βαλαμε τα πραγματα στο τραπεζι" που ελεγε...αποφασισε να μην με κρατησει...
                                Τελοσπαντων...Προχωραμε..
                                Για την τουριστικη σου απαντησανε...
                                Για το αν ληξει σου απαντησανε...
                                Εγω ηρθα με 2000 ευρω = $2700 οταν ηρθα..
                                Ακομα εχω τα μισα απο αυτα...(επειδη δουλευα για 3 εβδομαδες)
                                Παρ'ολη την δουλεια που ειχα...επαιρνα και απο τα δικα μου κατι λιγα...
                                Και δεν εκανα καμια ζωη εδω τρελη..Σε φαγητα τα εδινα..

                                Comment

                                Working...
                                X