Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Abdel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - Abdel

    Γεια χαρα παιδια..
    Εχω ερθει στην Μελβουρνη εδω και εναμιση μηνα.
    Δεν εχω γραψει κανενα νεο απο τοτε....γιατι απλα ημουνα στο ψαξιμο και δεν ειχα κατι να πω εδω...
    Παρα τα "αρνητικα" σχολια που ειχα απο εδω μεσα και τις επιφυλαξεις στο να ερθω με τουριστικη βιζα,χωρις να εχω κανεναν εδω,χωρις να εχω κανει καποια αιτηση για δουλεια κτλ......ξερετε τι εννοω.....εχω βρει δουλεια απο την δευτερη εβδομαδα της παραμονης μου εδω..
    Δεχεται να μου κανει το sponsorship και ολα τα χαρτια για να μεινω εδω,αλλα εχω (ειχα) καποιες αποριες που λυθηκαν σημερα..
    Τα χρηματα για το sponsoship ειναι τα ελαχιστα $49.330 που πρεπει να μου δινει αυτος..και θα δουλευω την εβδομαδα απο 8 εως 5 το απογευμα και σαββατο απο 9 εως 1 το μεσσημερι.....καθαρα θα μενουν σε εμενα $789 την εβδομαδα...Δυο μερες δεν πηγα στην δουλεια και σημερα που πηγα μιλαγαμε για αυτα τα πραγματα...
    Τωρα απο τα $789 την εβδομαδα....τα +-$700 ειναι εξοδα ΠΑΓΙΑ!!!!
    Δηλ..Νοικι σπιτιου,ρευμα,νερο,κινητο,γκαζι,τρενα,σουπερ μαρκετ,ασφαλεια ιδιωτικη (υποχρεωτικη) και εξοδα παιδιου (πανες,γαλατα) και δεν βαζω τα ρουχα που καθε τοσο θα θελει αλλα..
    Η ερωτηση που θελω να κανω σε εσας που θελετε να μεταναστευσετε
    ειναι η εξης:
    Αξιζει καποιος να μεινει στην αυστραλια και να ειναι σπιτι δουλεια,δουλεια σπιτι χωρις να εχει την δυνατοτητα να βαλει κατι στην ακρη,η να παει ενα σαββατο μια βολτα και να φαει εξω με την οικογενεια του??Η να παει το παιδι στο zoo 'η να του παρει ενα παιχνιδι??
    Το ρωταω αυτο σε εσας..πρωτων γιατι ψαχνετε απο ελλαδα να βρειτε δουλεια,χωρις να ξερετε με ποιον εχετε να κανετε και αν σας αρεσει εδω που ΒΡΕΧΕΙ απο την μερα που εχω ερθει...Συνολο 10 μερες δεν ειναι που ειχε Ηλιο...και οχι ολη την μερα!!!
    Και δευτερον μια "συμβουλη-γνωμη" για το τι πρεπει να κανω...
    Το ξερω οτι θα ειναι δυσκολα στην αρχη...αλλα με $100 που θα μου μενουν...τι θα κανω???
    Και αν γινει κατι και χρειαζομαι χρηματα???
    Πρεπει να του απαντησω μεχρι την δευτερα για να προχωρησουμε τα χαρτια 'η οχι...
    Μπορει να επεσα στην περιπτωση (αφεντικου) αλλα αυτα τα λεει στο site της πρεσβειας..
    Παρεπιπτοντως ειμαι μηχανικος μοτοσυκλετων με πτυχια κτλ..
    Δεν ειμαι καποιος χωρις ειδικοτητα..
    Θα ηθελα την γνωμη σας..:-)

    #2
    Το θεμα ειναι μηπως περνεις εσυ λιγα χρηματα η ολοι στην Αυστραλια με την δικια σου ειδικοτητα περνουν τα ιδια χρηματα?
    Να σου δωσω μια απαντηση με μι αλλη ερωτηση.Αξιζει κανεις να του μενουν εστω 100 δολλαρια τον μηνα η καλυτερα ειναι να μην του μενει τιποτα κ να εχει κ ενα κρατος που καθε λιγο να εφευρει τροπους (βλεπε φορους) να του κλεβει οτι εχει κανει μια ζωη?
    Και μην ξεχνας φιλε μου οτι καθε αρχη κ δυσκολη.Ειμαι σιγουρος οτι αν δωσεις ενα περιθοριο 2-3 χρονων θα στρωσουν τα πραγματα για εσενα.ετσι κ αλλιως εδω στην Ελλαδα δεν θα χασεις κ τιποτα σε αυτα τα 2-3 χρονια.

    Comment


      #3
      μονο αυτο ειναι ;εδω σου μενουν τα 100 ή οχι; πιστευω οτι αυτα τα παιρνεις στην αρχη ..οταν περασει λιγο ο καιρος και αρχισουν οι αυξησεις μισθου δεν θα εισαι καλυτερα;...και μονο που θα εχεις την σιγουρια του μισθου θα εισαι οκ...εδω δεν την εχεις...εγω στην θεση σου θα καθομουν και θα εκανα υπομονη για λιγο καιρο...ισως βρεις και κατι εξτρα το εχεις σκεφτει αυτο;...για τον πρωτο καιρο εννοω...εισαι καλα, νομιζω λιγο υπομονη θελει...και κατι αλλο που εμαθα αλλα δεν ξερω αν ειναι αληθεια μου το ειπε ο βασιλης που ειναι τωρα 10 χρονια στην αυστραλια ..αυτα που σου κρατανε στα επιστρεφουν τελος του χρονου ...επιστροφη φορου απο την εφορια δηλαδη...ρωτα για καλυτερα τον βασιλη....και κατι αλλο ειναι οι κρατησεις τοσο πολλες; 20%;

      Comment


        #4
        abdel καταρχην συγχαρητηρια για ολο αυτο που εχεις καταφερει και εχεις φτασει στο σημειο να εχεις επιλογη "να μεινω η να φυγω".Τα 100$ την εβδομαδα ή 400$ το μηνα σιγουρα δεν ειναι πολλα χρηματα,ομως στην ελλαδα που ελεγες οτι δουλευες για 700 σου περισσευαν για εκδρομες και δωρα?Σιγουρα τα εξοδα ειναι πολλα ομως νομιζω κ εγω οτι αξιζει να το προσπαθησεις και θα δεις αργοτερα ποσο καλυτερα θα ειναι τα πραγματα οταν το παιδι σου θα πηγαινει σχολειο εκει με ολες τις παροχες και τα καλυτερα πανεπιστημια αργοτερα(αν μεινετε τοσο).Επισης εισαι υποχρεωμενος να μεινεισ στον εργοδοτη σου 2 χρονια....μετα ισως βρεις κατι καλυτερο.Μπορει και η γυναικα σου να δουλευει part-time οταν το παιδι ξεκινησει στον παιδικο.Στην ελλαδα πολυ δυσκολα μια μητερα δουλευει part γιατι κανεις δεν θελει μανες στη δουλεια του.
        Νομιζω οτι αξιζει να δωσεις μια ευκαιρια για ενα ξεκινημα εκει και οπως ειπε και ο panos καθε αρχη και δυσκολη.
        Να σου πω επισης οτι απο τοτε που εφυγες τα πραγματα στην ελλαδα εχουν χειροτερεψει....

        Comment


          #5
          Originally posted by abdel View Post
          Γεια χαρα παιδια..Εχω ερθει στην Μελβουρνη εδω και εναμιση μηνα...ειμαι μηχανικος μοτοσυκλετων με πτυχια κτλ..Θα ηθελα την γνωμη σας..:-)
          Πρώτα απο ολα καλως ήρθες Abdel.
          Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορούμε σε καμία περίπτωση να ενθαρρύνουμε την τακτική, τουριστική και κατεβαίνω να βρώ σπόνσορα και δουλειά στην Αυστραλία. Δεν είναι σε καμία περίπτωση σίγουρο τίποτα με αυτήν την τακτική. Άσχετα αν θα υπάρχουν μερικοί που θα τους βγεί, δεν αποτελούν τον κανόνα και σίγουρα δεν είναι κάτι που μπορεί να το κάνει ο καθένας. Συγχαρητήρια σε εσένα που τα κατάφερες, όμως.

          Τώρα σχετικά με το ερώτημα που θέτεις, αν και ρωτάς τους πατριώτες απο την πατρίδα.
          Ξέρω πολλούς που θα ήθελαν πολύ να έχουν έστω αυτή την δουλειά που βρήκες.
          Ξέρω επίσης όμως και πολλούς που θα τους ήταν παγερά αδιάφορη και θα απορούσαν που μετανάστευσες για αυτό!
          Δεν βγάζεις άκρη, κάνοντας γκάλοπ για το τι θα κάνεις. Κανείς δεν μπορεί να μπεί στα παπούτσια σου και κανείς δεν θα το κάνει και να μπορούσε.
          Εαν εσύ που πήρες ήδη την τύχη σου στα χέρια σου, και έφτασες μέχρι εδώ, δεν αποφασίσεις τι είναι καλύτερο για εσένα και την οικογένειά σου κανείς άλλος δεν θα το κάνει καλύτερα απο εσένα.

          Οτι και να αποφασίσεις, σου εύχομαι καλή τύχη και υγεία να μπορείς να κάνεις οτι θες.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #6
            Η περιπτωση σου φιλε μου Abdel ειναι ιδανικη για καποιον που ειναι μονος του. Οταν κατεβαζεις οικογενεια κατω ειναι λιγο ζορικα τα πραγματα. Το θεωρω πολυ τραβηγμενο.
            ΑΛΛΑ!! Ολα αυτα θα τα τραβας μεχρι το παιδι να μπει σε ολοημερο βρεφονηπιακο σταθμο.
            Οταν γινει αυτο και η γυναικα σουθα μπορει να δουλευει τουλαχιστον 20 ωρες την εβδομαδα, και επιδοματα γιατο παιδι θα μπορεις να παιρνεις εχοντας κλειση 3 χρονια παραμονης εκει, και πολλα αλλα που ακολουθουν την εγκριση της visa μονιμης διαμονης.
            Δηλαδη σε 3 το πολυ 4 χρονια η συνολικη εικονα της ζωης σου δεν θα εχει καμια σχεση με την ελληνικη πραγματικοτητα.

            Comment


              #7
              Ευχαριστω για τις απαντησεις.
              Σαφως η αποφαση ειναι δικη μου για το τι πρεπει και θελω να κανω...αλλα πρεπει να αποφασισω και για την γυναικα και το παιδι που ειναι στην ελλαδα και δεν εχουν δει καθολου τα πραγματα πως ειναι εδω...
              Βασικα ειμαι μπερδεμενος..
              Τα χρηματα ειναι πραγματικα λιγα.....Θα θελω να παρω ενα παντελονι...ενα μπλουζακι γιατι σκιστηκε στην δουλεια κτλ...και δεν θα εχω την δυνατοτητα...
              Το παιδι θα χρειαστει κατι...δεν ξερω..
              Αυτα που περισσευουν δεν ειναι χρηματα..Ειναι ΤΙΠΟΤΑ...
              Και αν ερθει καποιος λογαριασμος λιγο πιο πανω???
              Και αν κανω κατι λαθος και χρειαστω καποια χρηματα??
              Μια κληση ρε παιδι μου...πως θα τα πληρωσω αυτα..
              Καταλαβαινετε τι θελω να πω...
              ΝΑΙ δεν ηρθα να γινω εκατομυριουχος εδω,ουτε να καθομαι και να πληρωνωμαι...αλλα να ζησω σαν ανθρωπος και να παιρνω αυτα που αξιζω..
              Εδω το αφεντικο θελει να δινει ΤΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ που ειναι υποχρεωμενος,αλλα εγω να δουλευω και σαββατο που ειναι εξτρα χρηματα (δηλ αν παιρνω $20 την ωρα πρεπει να παιρνω $30 τα σαββατα...μιση ωρα εξτρα καθε ωρα) αλλα εγω να δουλευω με τα ελαχιστα..Κατι δεν στεκει εδω..
              Δηλ αυτον τον υποχρεωνει το κρατος να μου δινει αυτα τα χρηματα για να ειμαι ικανος να ζησω εδω...αλλα εμενα δεν με προστατευει με 40ωρες την εβδομαδα πχ??
              Θα τα μαθω απο αυριο ολα αυτα γιατι....κοιτα να δεις ρε παιδι μου...ΒΡΕΧΕΙ ΠΑΛΙ...πρωτοφανες :-))
              Θα προσπαθησω να μαθω οσο το δυνατον περισοτερα για το θεμα μου...και θα τα μεταφερω εδω..
              Δεν ξερω πραγματικα τι πρεπει να κανω..
              Για ενα ατομο αυτα τα χρηματα ειναι οκ...Αλλα για οικογενεια...πιστευω χρειαζεται 1000 καθαρα το ελαχιστο...
              Γνωμη μου...
              Τωρα αν στην ελλαδα ειναι καλυτερα??
              Εδω δηλ ειναι??
              Τα ιδια σκ@τ@ ειναι..

              Comment


                #8
                Γειά σου abdel! Πρώτα απ' όλα σε συγχαίρω μαζί με όλους τους άλλους, για την θαρραλέα απόφαση που έλαβες. Αν δεν κάνω λάθος, είσαι από τους λίγους που η προσπάθειά τους ευδοκίμησε παίρνοντας το ρίσκο της τουριστικής visa και αυτό δεν πρέπει να είναι τυχαίο, αλλά αντικατοπτρίζει και την ικανότητά σου (όχι μόνο την επαγγελματική).

                Δεν γνωρίζω από πρώτο χέρι, όπως εσύ, αν η οικονομική ανάλυση εσόδων-εξόδων είναι αυτή που ανέφερες. Αν όμως την πάρουμε σαν δεδομένη, τότε λες ότι κάθε εβδομάδα σου μένουν στην μπάντα 789-700=89$, ενώ όπως ανέφερες θα έχεις καλύψει όλα τα έξοδα πάγιας διαβίωσης. Τα 89$ είτε θα τα αξιοποιείς για διασκέδαση/ψυχαγωγία, είτε για κάποιες επι πλέον αγορές, είτε θα τα αποταμιεύεις. Αν είναι αρκετα τα 89$/εβδομάδα? Πλάκα κάνουμε? Ασφαλώς και όχι! Ένα έκτακτο να σου τύχει, θα βγείς εκτός προυπολογισμού!

                Προσπάθησε να μην κάνεις συγκρίσεις με το προηγούμενο οικονομικό σου status στην Ελλάδα. Ούτε με το status που ίσως είχες σε κάποια αλλη χώρα. Το ξέρω ότι είναι αναπόφευκτη η σύγκριση, είσαι μόλις 2 μήνες στην Μελβούρνη, αλλά τώρα που πήρες την απόφαση και έκανες τα πρώτα σου βήματα, δεν ξέρω αν έχει νόημα να το κάνεις. Τώρα είσαι εκεί και πρέπει να στηρίξεις τις επιλογές σου! Να στηρίξεις τον εαυτό σου και την αυτοπεποίθησή σου.

                Σε ότι αφορά το σπίτι-δουλειά, δουλειά-σπίτι, .... Ας πάρω σαν αφετηρία κάτι άλλο: Ωράριο 8-5 καθημερινά μου φαίνεται λογικό. Με παραξένεψε λίγο ότι μέσα στη βδομάδα σου βγαίνουν πολλές ώρες εργασίας (συμπεριλαμβανομένων και του Σαββάτου). Όμως, αν από την εργασία σου λαμβάνεις αυτό που θες σαν άνθρωπος από αυτή, .... ποιό το πρόβλημα? Πάμε στο σπίτι: Αν στο σπίτι, έχεις τα έπιπλά σου, την οικοσκευή σου, κάποια standards ζωής, το ψυγείο γεμάτο, και καλές σχέσεις με αυτούς που συμβιώνεις μαζί (αν έχεις), υποθέτω ότι η ζωή εντός του σπιτιού είναι ευχάριστη. Άρα, αν τηρούνται τα 2 παραπάνω (δουλειά - σπίτι) τότε ένα μεγάλο μέρος της ζωής μας κυλάει ευχάριστα. Ξέρω ότι θα ήθελες και κάτι ακόμα, ξέρω ότι κυνήγησες το όνειρό σου για μιά καλύτερη ζωή και ακόμα δεν το κατάφερες. Όμως, όπως λέει ένας φίλος μου, "ο άνθρωπος πρώτα πρέπει να κοιτάει για το "ζην" και μετά για το "ευ ζην"". Δοκίμασε τον εαυτό σου για λίγο διάστημα στο "ζην". Δες πως πάει και μετά θα μπορείς να κρίνεις εσύ για τη δική σου ζωή και stadards αν είναι κάτι που σου πάει ή όχι. Αργότερα αν έχεις θετικές εξελίξεις στη ζωή σου μπορεί να περάσεις στο "ευ ζην".

                Ξέρω ότι και εσύ, όπως όλος ο κόσμος βέβαια, θα προτιμούσε αυτή η προσπάθεια μετανάστευσης να στεφτεί με επιτυχία από το πρώτο χρόνο. Στο τέλος της χρονιάς να έχεις καλύψει τα έξοδά σου και να σου έχουν μείνει και 10.000-20.000$ στην άκρη. Όχι, μόνο με τη δουλειά που βρήκες αποκλείεται να συμβεί φέτος. Όμως η ζωή abdel δεν τελειώνει φέτος! Δοκίμασε λοιπόν τον εαυτό σου για λίγο διάστημα, προσωρινά, και αργότερα που θα έχεις πολύ καλύτερη εικόνα της κατάστασης και της ζωής εκεί θα είσαι σε θέση να κρίνεις συνολικότερα τα πράγματα και τις προοπτικές.

                Τη δουλειά που σου προτάθηκε εκτιμώ ότι θα τη δεχτείς και πολύ καλά θα κάνεις. Σε 6 μήνες από τώρα θα έχεις κερδίσει κάτι ακόμα. Δεν θα είσαι μόνο ένας μηχανικός μοτοσυκλετών με πιστοποίηση πτυχίου. Θα είσαι ένας μηχανικός με πιστοποίηση πτυχίου και γνώση της Αυστραλιανής αγοράς. που κατά τη γνώμη μου είναι το σημαντικότερο όλων για την επαγγελματική σου τοποθέτηση και εξέλιξη. Στη θέση σου λοιπόν θα έκανα αυτή την "επένδυση" χρόνου, χρημάτων, οικονομικής δυσκολίας (αν θες), θα έτρωγα και μερικούς μήνες βροχής, θα άφηνα να περάσει ο χρόνος και μετά θα έκρινα. Μέχρι τότε θα έδινα τον καλύτερό μου εαυτό για την υποστήριξη του στόχου μου.

                Να ξέρεις ότι έχεις το σεβασμό και τις ευχές όλων μέσα στο forum για την θαρραλέα απόφαση που πήρες. Μείνε δυνατός τώρα αυτό το καιρό στα δύσκολα και η επιτυχία δεν θα αργήσει να φανεί.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by louizianna View Post
                  μονο αυτο ειναι ;εδω σου μενουν τα 100 ή οχι; πιστευω οτι αυτα τα παιρνεις στην αρχη ..οταν περασει λιγο ο καιρος και αρχισουν οι αυξησεις μισθου δεν θα εισαι καλυτερα;...και μονο που θα εχεις την σιγουρια του μισθου θα εισαι οκ...εδω δεν την εχεις...εγω στην θεση σου θα καθομουν και θα εκανα υπομονη για λιγο καιρο...ισως βρεις και κατι εξτρα το εχεις σκεφτει αυτο;...για τον πρωτο καιρο εννοω...εισαι καλα, νομιζω λιγο υπομονη θελει...και κατι αλλο που εμαθα αλλα δεν ξερω αν ειναι αληθεια μου το ειπε ο βασιλης που ειναι τωρα 10 χρονια στην αυστραλια ..αυτα που σου κρατανε στα επιστρεφουν τελος του χρονου ...επιστροφη φορου απο την εφορια δηλαδη...ρωτα για καλυτερα τον βασιλη....και κατι αλλο ειναι οι κρατησεις τοσο πολλες; 20%;
                  Θα σου κανω μια ερωτηση για ενα πραγμα που μου ειπες...:-)
                  Πως θα βρω κατι εξτρα (δουλεια φανταζομαι λες) οταν ξυπναω απο τις 06:20 το πρωι για να παω στην δουλεια...και σχολαω 17:00+ και θελω μιαμιση ωρα να παω σπιτι με 2 τρενα...???(το ιδιο και το πρωι)
                  Και αντε πες οτι βρηκα (σε καφετερια κτλ) ΠΟΣΟ καιρο νομιζεις θα αντεξω να το κανω?Να κοιμαμαι μετα τις 12 το βραδυ και να ξυπναω στις 6 το πρωι...Και η οικογενεια??
                  Να μην δω το παιδι μου??Την γυναικα μου??
                  Ειπαμε να μεταναστευσουμε για κατι καλυτερο...και ναι να ειναι δυσκολα στην αρχη...αλλα οχι αυτο το πραγμα..
                  Εχω αδικο?

                  Comment


                    #10
                    Και μόνο που έκανες το βήμα αυτό και που είσαι από τους ελάχιστους που έχω ακούσει να τα καταφέρνει με τουριστικη βίζα (ο 2ος συγκεκριμένα) θερμά συγχαρητήρια. Οι παροιμίες φίλε μου είναι σοφές. Κάθε αρχή και δύσκολή. Κάνε υπομονή λοιπόν. Και μόνο που κέρδισες την νόμιμη, προσωρινή μεν αλλά με προοπτικές μόνιμης διαμονής σου εκεί είναι ένα κατόρθωμα. Την κουβέντα που μου είχες πει στο PM οτι σε κάθε άνθρωπο δεν δίνονται οι ίδιες ευκαιρίες την έχω "κρατήσει". Αυτή τη στιγμή εκεί έχεις έναν δεδομένο μισθό και κάποια έξοδα. Κοίταξε πως μπορείς να τα μειώσεις. Μετακόμισε σε μια πιο φτηνή περιοχή ή πήγαινε πιο κοντά στη δουλειά σου. Για μένα τέτοιες λύσεις πρέπει να σκέφτεσαι και όχι αν θα τα παρατήσεις ή όχι. Εν ανάγκη περίμενε λίγους μήνες και μετά φέρε την οικογένειά σου. Σε 1-2 χρόνια όλα θα είναι καλύτερα και θα λές καλά που δεν έφυγα. Όπως σου είπε και κάποιος άλλος, έδω τα πράγματα χειροτερεύουν μέρα με τη μέρα.
                    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                    Comment


                      #11
                      Ρε παιδια να ειμαστε και λιγο ρεαλιστες...
                      Ξερω καλα οτι τα μονα εξοδα που θα εχω καθε εβδομαδα ειναι το νοικι του σπιτιου, που απ'οτι εχω βρει μεχρι τωρα..κατω απο 250 δεν βρισκεις..(και δεν λεω για κατι καλο...Ενα δωματιο,μπανιο, κουζινα σαλονι στον ιδιο χωρο..Δεν ξερω για θερμανση κτλ...) και τα εξοδα για φαγητο..
                      Ολοι οι αλλοι λογαριασμοι ειναι καθε μηνα ,δυο ή και τρεις μηνες...ΑΛΛΑ πρεπει να ξερω ποσο θα ερχονται το ρευμα,νερο,γκαζι (αν εχει το σπιτι...αλλιως θα ερχεται παραπανω το ρευμα...) κινητο..(χρειαζεται...δεν ειναι πολυτελεια) και ολα τα υπολοιπα..για να κανω ενα κουμαντο..Λογικο ειναι αυτο που λεω..
                      Τα σκεφτομουνα χτες...
                      Να κατσω να μεινω εδω με αυτα τα χρηματα...ΟΚ...Μαζι σας ειμαι..Γιαυτο ηρθα και εγω.
                      Ας πουμε οτι απο τα 789 που θα εχω καθαρα τα 700 θα ειναι για λογαριασμους...και μου μενουν 89 την εβδομαδα...για παραδειγμα..
                      Τι να πρωτο κανω με αυτα τα 89?
                      Να τα αφησω σπιτι αν χρειαστει κατι η γυναικα ή το παιδι?
                      Να εχω τα μισα μαζι μου αν θελω ενα νερο στον δρομο?,αν πνιγηκα ρε παιδι μου...Αν εληξε το εισητηριο για το τρενο και το ειχα ξεχασει...?
                      Να αγορασω ενα ποδηλατο να πηγαινω στην δουλεια...γιατι βρηκα σπιτι πιο κοντα στην δουλεια...ΠΩΣ θα το παρω?
                      Να ειμαι στον δρομο με αδειο πορτοφολι??
                      Και αυτο το λετε καλη ζωη στην αυστραλια??
                      Να το χεσω...!!!!
                      Στην ελλαδα ειχα το σπιτι μου που δεν χρωσταγα,με τον κηπο το γκαραζ το αυτοκινητο το εξοχικο και ειχα μια "καλη ζωη"..Θα μου πειτε..γιατι εφυγες..
                      Αφου τα κανανε τα πραγματα σαν τα μουτρα τους,μας αναγκαζουμε να φυγουμε..Αφου λοιπον ερχομαστε εδω περιμενουμε να βρουμε..αν οχι κατι καλυτερο,τις ιδιες συνθηκες ζωης που ειχαμε στην ελλαδα και ισως λιγο χειροτερες...Και τι θελω να πω με το χειροτερες?
                      Δεν με νοιαζει να μην εχω αυτοκινητο,κηπους,εξοχικα,πισινες και μπιλιαρδα που εχουν εδω ολοι μεσα στα σπιτια τους..
                      Με νοιαζει να εχω ενα σπιτι για να ζησω με την οικογενεια και να μεγαλωσω το παιδι μου..
                      Νομιζετε οτι αυτη τη στιγμη με αυτα τα χρηματα ειναι εφυκτο αυτο???
                      Δεν νομιζω...
                      Και μην συγκρινεται τα $ με τα ευρω και λετε εγω περναω με 89 την εβδομαδα,γιατι μονο το νερακι εδω εχει $3.20..Ενα πιατο φαι εξω εχει $20-30 ..Το κοστος ζωης δεν ειναι το ιδιο...
                      Και το κυριοτερο??
                      Συμφωνει και το αφεντικο οτι δεν βγαινω με αυτα τα χρηματα...αλλα δεν κανει κατι...Κατα τα αλλα θελει να με βοηθησει..
                      Ξανα λεω....Για ενα ατομο μονο του ειναι οκ τα χρηματα..γιατι δεν θα εχει γυναικα να γκρινιαζει( το μονο σιγουρο),δεν θα εχει εξοδα παιδιου,θα τρωει οτι μπορει να φαει, κτλ..
                      Παντως αλλιως τα φανταζομαστε και αλλιως ειναι τα πραγματα...
                      Τωρα..., εχω μια απορια..Πως βγαινουν στην τηλεοραση στην ελλαδα και λενε "ημαστε 4μελης οικογενεια και παιρνουμε 1000 την εβδομαδα και ζουμε πλουσιοπαροχα" ???
                      Ισως..Αν ειναι καθαρα τα 1000 οπως λεω οτι χρειαζεται..μπορει να γινεται...ΑΛΛΑ οχι πλουσιοπαροχα..
                      Αν καποιος που μενει εδω στην μελβουρνη εχει ορεξη και θελει να τα πουμε απο κοντα...ας στειλει ενα mail..abdelidis@yahoo.com
                      Ευχαριστως να τα πουμε απο κοντα..

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by abdel View Post
                        Θα σου κανω μια ερωτηση για ενα πραγμα που μου ειπες...:-)
                        Πως θα βρω κατι εξτρα (δουλεια φανταζομαι λες) οταν ξυπναω απο τις 06:20 το πρωι για να παω στην δουλεια...και σχολαω 17:00+ και θελω μιαμιση ωρα να παω σπιτι με 2 τρενα...???(το ιδιο και το πρωι)
                        Και αντε πες οτι βρηκα (σε καφετερια κτλ) ΠΟΣΟ καιρο νομιζεις θα αντεξω να το κανω?Να κοιμαμαι μετα τις 12 το βραδυ και να ξυπναω στις 6 το πρωι...Και η οικογενεια??
                        Να μην δω το παιδι μου??Την γυναικα μου??
                        Ειπαμε να μεταναστευσουμε για κατι καλυτερο...και ναι να ειναι δυσκολα στην αρχη...αλλα οχι αυτο το πραγμα..
                        Εχω αδικο?



                        συγνωμη δεν ηθελα να με παρεξηγησεις νομιζα οτι ειχες παει μονος εκει μιας και πηγες με τουριστικη....υπολογισα οτι δεν εχεις τετοιο θεμα...εμενα θα φυγει ο συζυγος πρωτα τελικα να φτιαξει τα πραγματα και μετα θα ακολουθησω εγω με τα παιδια...θεωρησα ( λαθος μου) οτι εκανες το ιδιο...φυσικα και δεν εχεις αδικο..η οικογενεια ειναι ιερη και δεν λεω να μην την βλεπεις απλα τον πρωτο καιρο κανεις λιγο την καρδια σου πετρα..και κατι αλλο αν σου κανει το σπορνσοσιπ δεν δικαιουσαι τις παροχες και τα επιδοματα που δινει το κρατος; δεν θα ειναι ενα εξτρα αυτο ; δεν ειμαι σιγουρη αλλα ρωτα το....οσο για τις αντοχες εξαρταται απο τον ανθρωπο....τα τελευταια 7-8 χρονια δουλευω 18 ωρες την μερα συν το σπιτι και τα παιδια...υπομονη θελει σου ευχομαι το καλυτερο και μπραβο σου που εκανες αυτο το μεγαλο βημα....εγω στην θεση σου θα εμενα αλλα ..εγω δεν ειμαι εσυ...καλη τυχη

                        Comment


                          #13
                          Πιστεύω ότι πρέπει να βλέπουμε μακροπρόθεσμα και όχι για μέχρι 1-2 χρόνια. Και εννοώ για το ποια θα είναι η προοπτική για τα παιδιά μας στην Αυστραλία και στην Ελλάδα. Τα παιδιά μας θα μας ευγνωμονούν για την ευκαιρία που θα τους έχουμε δώσει όταν τελειώσουν με τις σπουδές τους να βρουν δουλειά πιο εύκολα.

                          Comment


                            #14
                            Σκεψου abdel οτι ξεκινας κατι καινουριο. Οπως οταν πρωτοξεκινησες να δουλευεις στην Ελλαδα πριν απο αρκετα χρονια. Ειμαι 45 χρονων και αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι θα ξαναπερασω το ''ξεκινημα'' εφοσων καταφερω να ερθω στην θεση σου. Η Αυστραλια δεν ειναι Ελλαδα. Εχει και τα καλα της. Πρωτα απο ολα εχει δουλειεςςς και οργανωση. Αυτο σημαινει για μας και τα παιδια μας οτι υπαρχει μελλον. Απλα Υπομονη και το κεφαλι ψηλα.

                            Comment


                              #15
                              Δεν παρεξηγησα κανεναν...(λουιζιανα)..
                              Και ναι καλα εχεις καταλαβει ...ειμαι μονος εδω..
                              Απλα τα λεω γιατι δεν ειναι τοσο ροδινα τα πραγματα οπως ακουγονται μεσω του ιντερνετ και της τηλεορασης.

                              Πηγα σημερα στην κοινοτητα..(που λενε ολοι να παω)..και τι μου ειπαν??
                              Οτι τα χρηματα ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ...Και οτι κανενας δεν παιρνει απο την αρχη τετοιο μισθο...
                              Βρηκες δουλεια,σπονσορα και ακομα το σκεφτεσαι???
                              Ρε παιδια δεν φτανουν για εμενα και την οικογενεια..τους ειπα..
                              Η απαντηση???
                              "Κατσε ρε μεγαλε...Τι περιμενεις??
                              Βρες μια δουλεια το απογευμα,ισως και το βραδυ....βρες αλλη μια και την κυριακη (που καθεσαι...γιατι να κατσεις???εμεις καθησαμε??)
                              Και θα βγαινουν τα εξοδα.."
                              Και φυσικα θα βγαινουν τα εξοδα..αφου δεν θα εχω λεπτο για να βγω εξω...χαχα..
                              Ημαστε σοβαροι??

                              Επιδοματα και τετοια πραγματα...απλα τα ξεχναμε,γιατι δεν εχουμε υποικοοτητα...
                              Οσο για την εφορια...που λενε στα παιρνει ,αλλα τελος του χρονου στα δινει πισω....γιατι στα παιρνει τοτε?
                              Οπως δουλευει το συστημα και σε εμας...ετσι ειναι και εδω..
                              Αν εχεις καλο λογιστη και αποδηξεις για να στα φτιαξει...θα παρεις..
                              Αλλιως θα παρεις αλλα πραγματα...
                              Θελω να πιστευω οτι το προβλημα ειναι οτι το αφεντικο ειναι ελληνας...
                              Δεν εψαχνα ελληνα...Στην τυχη τον βρηκα..Δεν ηθελα ελληνα...αλλα...
                              Γιατι και καποιοι που γνωρισα εδω που εχουν παιδια..τα παιδια δεν θελανε να πιασουν δουλεια σε ελληνα...για τον ιδιο ακριβως λογο που λεω και εγω...
                              Εκμεταλευονται,το οτι μεχρι τωρα ειναι μαυρα τα χρηματα και σου δινουν τπτ και στην περιπτωση τη δικια μου...αν φτιαξω την βιζα τελικα...θα δουλευω και σαββατο χωρις τα εξτρα..και μια ωρα παραπανω την εβδομαδα..και θα του εχω και υποχρεωση...
                              Καταλαβατε....
                              Μαλλον θα κατσω τελικα...για καποιους μηνες μονος εδω ακομα και παραλληλα θα κοιταω να βρω αλλου δουλεια...και μολις βρω αλλου....Εχετε γεια ελληναρες!!!
                              Στο καλο...Ουτε καλημερα δεν θα εχει..
                              Με την βιζα δεν τρεχει κατι...Δεν εχω καμια υποχρεωση να μεινω..
                              Το πολυ πολυ να του δωσω πισω τα 800-900 που εδωσε για την βιζα..
                              Να μην λεει κιολας..
                              Αυτα τα σημερινα νεα..
                              Ειμαι ενα μηνα στην δουλεια και τους εχω πει να μου βρουν ενα δωματιο πιο κοντα στην δουλεια (γιατι ξερουν που θα κοιταξουν,ή θα εχουν καποιον γνωστο) και ακομα δεν ξερουν τπτ..
                              Απο την 2η μερα στην δουλεια του ειπα να με παει να παρω 1-2 παντελονια της πλακας για να τα εχω στην δουλεια μην χαλασω τα 2 που ειχα μαζι μου...και για 2 εβδομαδες δεν ειχαμε παει ακομα...
                              Οι αυστραλοι που μενω,και βραδυνο μου ειχαν αρκετες φορες (φαγητο) και σπιτι μου βρηκαν πιο κοντα στην δουλεια με λιγοτερο νοικι απο αυτο που τους δινω...!!
                              Μην τρελαθουμε...

                              Comment

                              Working...
                              X