Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Κώστας Γαργαλιάνοι

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
    Σημερα αρωστησε η κορη μου την πηρα απο το σχολειο 15,20 περνω τηλ.το γιατρο και κλεινω ραντεβου16,45 .16,35 ειμαι στο γιατρο το παιδι παιζει με τα παιχνιδια 16,50 μας φωναζουν και 17,05 εχουμε τελειωσει διχνουμε την προσορινη καρτα μεντικερ και δατς ιτ!!!νο μανι τιποτε like greece και με ελληνα γιατρο παρακαλω!!

    Γεια σου Κώστα και περαστικά στη μικρή σου. Η κόρη σου πόσο χρονών είναι; Μπήκε κατευθείαν σε αυστραλέζικο σχολείο; Προσαρμόστηκε εύκολα; Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις. Αν και ξέρω ότι τα παιδιά εγκλιματίζονται εύκολα στεναχωριέμαι για τα παιδιά μου και το πόσο θα δυσκολευτούν στην αρχή με τα καινούρια σχολεία, το πώς θα τους φέρονται τα άλλα παιδιά κτλ. Σαν μαμά καταλαβαίνεις.......έχω άγχος για αυτό το θέμα.

    Comment


      #32
      Περαστικά στην κορη σου!
      Να συμπληρώσω κάτι στο ερώτημα της stellas, Θα ήθελα να ξέρω αν η κόρη σου γνωρίζει καθόλου αγγλικα, και ακόμα στο Δημόσιο σχολείο υπάρχει κάποιος που να γνωριζει Ελληνικα και γενικά αν αυτό επικρατεί στο σύνολο του σχολείων !
      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

      Comment


        #33
        Ναι κι εμείς έτσι με το μωρό χτές, άρχισε να ουρλιάζει στα καλά καθούμενα με έναν ασυνήθιστο τρόπο, την πάμε στο πολυιατρείο της γειτονιάς επιτόπου χωρίς τηλέφωνο χωρίς τίποτα, μας λέει έχει μισή ώρα αναμονή γιατί έχουμε κόσμο. Της λέμε φαίνεται να πονάει, λέει οκ, σε 2 λεπτά ήμασταν μέσα. Τελικά δεν είχε απολύτως τίποτα η μικρή, με το που μπήκαμε μέσα την είχε ήδη πάρει ο ύπνος LOL

        εννοείται τζάμπα όλα αυτά.

        Comment


          #34
          Originally posted by stella82 View Post
          Γεια σου Κώστα και περαστικά στη μικρή σου. Η κόρη σου πόσο χρονών είναι; Μπήκε κατευθείαν σε αυστραλέζικο σχολείο; Προσαρμόστηκε εύκολα; Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις. Αν και ξέρω ότι τα παιδιά εγκλιματίζονται εύκολα στεναχωριέμαι για τα παιδιά μου και το πόσο θα δυσκολευτούν στην αρχή με τα καινούρια σχολεία, το πώς θα τους φέρονται τα άλλα παιδιά κτλ. Σαν μαμά καταλαβαίνεις.......έχω άγχος για αυτό το θέμα.
          η κορη μου ειναι 9 χρ.και πηγε σε μικτο σχολειο ενταξει ειναι λιγο!!! δυσκολο αλλα!!ο γιος 8χρ καθε πρωι κλαιει αλλα μολις φευγουμε ολα οκ!τα παιδια τους φερονται καλα αλλα η κορη μιλαει λιγο αγγλικα ο γιος τιποτε

          Comment


            #35
            Originally posted by kikirikoy View Post
            Περαστικά στην κορη σου!
            Να συμπληρώσω κάτι στο ερώτημα της stellas, Θα ήθελα να ξέρω αν η κόρη σου γνωρίζει καθόλου αγγλικα, και ακόμα στο Δημόσιο σχολείο υπάρχει κάποιος που να γνωριζει Ελληνικα και γενικά αν αυτό επικρατεί στο σύνολο του σχολείων !
            ξερει λιγα και την πηγα σε ιδιοτικο σχολειο ΤΖΑΜΠΑ και ειναι μικτο και μιλανε και της δυο γλωσσες αλλα πιο πολυ αγγλικα

            Comment


              #36
              Originally posted by alexan72 View Post
              Κώστα τι εννοείς; Ποιοί σου τα ζητάνε όλα αυτά; Από την Αυστραλία; Για ποιό λόγο; Κι εγώ έχω σπίτι με δάνειο εδώ, γι' αυτό σε ρωτάω.
              μου τα ζητανε απο το σεντρελικ για να δου τι εχω στην ελλαδα για να μου δωσουν το επιδωμα αν εχεις περιουσια πανω απο 150000δολ.αυστρ.δεν......και αν το εχεις υποθηκη ειναι πιο ευκολο αλλα ζητανε τα χαρτια απο τραπεζα αυτα περιμενω και εγω να μου τα στειλουν

              Comment


                #37
                Επειδή αυτό το θέμα θέλει μεγάλη συζήτηση, με τι κριτήρια κοστολογούνε το σπίτι σου στην Ελλάδα, Τι ρόλο παίζει αν το σπίτι είναι στο όνομα αυτού που είναι υπηκόου η σε αυτόν που περνει την partner βίζα ;Τι χαρτιά σου ζητάνε σαν αποδεικτικά στοιχεία; Τα χαρτιά Που σου ζητάνε χρειάζονται σφραγίδα της Χάγης και μετάφραση; Εάν ξεπεράσει τις εκατό πέντε χιλιάδες αυστραλέζικα δολάρια τα επιδόματα μειώνονται η κόβονται; Θα ήθελα πολύ να μου απαντήσεις αν γνωρίζεις και νομίζω ότι θα βοηθούσε και άλλους !!!
                ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                Comment


                  #38
                  Originally posted by kikirikoy View Post
                  Επειδή αυτό το θέμα θέλει μεγάλη συζήτηση, με τι κριτήρια κοστολογούνε το σπίτι σου στην Ελλάδα, Τι ρόλο παίζει αν το σπίτι είναι στο όνομα αυτού που είναι υπηκόου η σε αυτόν που περνει την partner βίζα ;Τι χαρτιά σου ζητάνε σαν αποδεικτικά στοιχεία; Τα χαρτιά Που σου ζητάνε χρειάζονται σφραγίδα της Χάγης και μετάφραση; Εάν ξεπεράσει τις εκατό πέντε χιλιάδες αυστραλέζικα δολάρια τα επιδόματα μειώνονται η κόβονται; Θα ήθελα πολύ να μου απαντήσεις αν γνωρίζεις και νομίζω ότι θα βοηθούσε και άλλους !!!
                  το σπιτι ειναι με γονικη παροχη αυτον το ορο δεν τον δεχονται εδω εβαλα δικηγοροεκανα ενσταση και περιμενο απαντηση σημερα περασα και τεστ για την γλωσσα και την δευτερα ξεκιναω μαθηματα αγγλικωνδευτερα-πεμπτη 9-2.30 για 500 περιπου ωρες

                  Comment


                    #39
                    σημερα περασα τεστ για το επιπεδο των αγγλικων ξεκιναω απο δευτερα απο9-2,30καθε μερα για 500ωρες περιπου Τωρα στα γεραματα μαθε γερο γραμματα!!!

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by billfil View Post
                      Καλησπέρα κωστας γαργαλιανοι εύχομαι όλα να πάνε καλά εκεί στην Αυστραλία...έιχα να μπώ καιρό στο patriotaki και βλέποντας το nickname σου θέλησα να σου ευχηθώ γιατι κ εγώ αν και κατοικό Αθήνα κατάγωμαι απο Φιλιατρά...έτσι συμπατριώτη εύχομαι ότι καλύτερο στο νέο σας ξεκίνημα!
                      ευχαριστω πολυ ρε πατριωτακι

                      Comment


                        #41
                        Ανταποκριση

                        Καλή αρχή και καλή επιτυχία και από μένα!Απ' ότι διαβάζω έχεις κάνει καλή αρχή! Θα μας βοηθούσες πολύ αν δώσεις πληροφορίες για το σπίτι και το centrelink.Λιγο πολύ ολοι αφήνουμε κάτι πισω..Εμένα είναι με δάνειο και κάτω από την αξία που αναφέρεις,πρέπει να το δηλώσω?

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by christine View Post
                          Καλή αρχή και καλή επιτυχία και από μένα!Απ' ότι διαβάζω έχεις κάνει καλή αρχή! Θα μας βοηθούσες πολύ αν δώσεις πληροφορίες για το σπίτι και το centrelink.Λιγο πολύ ολοι αφήνουμε κάτι πισω..Εμένα είναι με δάνειο και κάτω από την αξία που αναφέρεις,πρέπει να το δηλώσω?
                          και εγω το χρωσταω εδω ειναι καπως πιο διαφορετικα απο ελλαδα πιστευω οτι πρεπει να τους πεις την αληθεια γιατι αν???καποια στιγμη το βρουνε ΘΑ ΣΟΥ ΤΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΠΙΣΩ ρωτα και τους συγγενεις σου εδω και αν ειναι πιο κατω απο την αξια δεν βλεπω το λογο να μην το πεις να παρεις και χαρτι απο την τραπεζα ποσο χρωστας και τα συμβολαια του σπιτιου ,και να φαινετε η χρονολογια κατασκευης

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                            το σπιτι ειναι με γονικη παροχη αυτον το ορο δεν τον δεχονται εδω εβαλα δικηγοροεκανα ενσταση και περιμενο απαντηση σημερα περασα και τεστ για την γλωσσα και την δευτερα ξεκιναω μαθηματα αγγλικωνδευτερα-πεμπτη 9-2.30 για 500 περιπου ωρες
                            καλά αποτελέσματα με την ένσταση σου εύχομαι. ενημέρωσε γι'αυτο..ενδιαφέρει πολλους φανταζομαι...εγώ έχω ένα στο όνομα μου και ένα στου συζύγου, και τα δύο από γονική παροχή. αλλα είναι αρκετα΄παλια. το ένα του 70 και το άλλο του 80. ξέρεις πως κοστολογούνται...ή παει σύμφωνα με την αντικειμενική όπως αναφέρει και το συμβόλαιο παροχής?

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by jini View Post
                              καλά αποτελέσματα με την ένσταση σου εύχομαι. ενημέρωσε γι'αυτο..ενδιαφέρει πολλους φανταζομαι...εγώ έχω ένα στο όνομα μου και ένα στου συζύγου, και τα δύο από γονική παροχή. αλλα είναι αρκετα΄παλια. το ένα του 70 και το άλλο του 80. ξέρεις πως κοστολογούνται...ή παει σύμφωνα με την αντικειμενική όπως αναφέρει και το συμβόλαιο παροχής?
                              συμπληρωνης μια φορμα και λες εσυ ποσο κανουν αλλα και η χρονολογια παιζει ρολο

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                                συμπληρωνης μια φορμα και λες εσυ ποσο κανουν αλλα και η χρονολογια παιζει ρολο
                                Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση! Θα επιμείνω λίγο ακόμα στο θέμα γιατί τα επιδόματα θα είναι πραγματικά σανίδα σωτηρίας τον πρώτο καιρο. Το ποσό δεν θα πρέπει να ξεπερναει τα 150000 δολαρια σωστά? (καποιος ανεφερε μετα 105000 αλλά μαλλον το αντεγραψε λάθος? ελπιζω) ρίχνοντας μια ματιά στο ΕΤΑΚ τα σύνολα και των δύο σπιτιών βγαίνουν μετά από προσεκτικό υπολογισμό στα 144.000αυστραλιανά δολλάρια. Αν είναι έτσι την γλυτώνω στο τσακ και πέρνουμε τα επιδόματα? Ακόμα μπορώ να μεταφράσω το ΕΤΑΚ σαν αποδεικτικό της αξίας των σπιτιών?

                                Ελπίζω να μην σε ζάλισα πολύ...
                                ΑΑΑ ναι! επισης θέλω να σου αφιερώσω ''ο πιο καλός...ο μαθητής....ήσουν εσύ στην ταααααξη ωωωωωωωω''

                                Comment

                                Working...
                                X