Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 20 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 194
    Senior Member Το avatar του χρήστη kikirikoy
    Περιοχή
    melbourne
    Ισχύουσα άδεια άλλης χώρας εάν είστε επισκέπτης από το εξωτερικό. Εάν η άδειά σας δεν είναι στα Αγγλικά, πρέπει να έχετε και διεθνή άδεια οδήγησης ή αγγλική μετάφραση της άδειάς σας εξωτερικο.

http://www.rta.nsw.gov.au/licensing/...0807_greek.pdf
    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Agoriani Εμφάνιση μηνυμάτων
    leyteris77 επειδή σε λίγο καιρό έρχεσαι στην Αυστραλία, μόνιμα, θα έχεις 6 μήνες απο τότε που θα μπείς στην Αυστραλία, περιθώριο να αλλάξεις το δίπλωμα σε Αυστραλέζικο.
    Μέχρι να το κάνεις αλλαγή σε καλύπτει το Ελληνικό αλλά να έχεις μια μετάφρασή του κοντά σου γιατι αν σε σταματήσει αστυνομικός δεν θα γνωρίζει Ελληνικά να το διαβάσει και θα θέλει την μετάφραση.
    Σαν μετάφραση πιάνεται και το διεθνές που δίνει η ΕΛΠΑ. Κάνε οτι είναι ποιο φθηνό. Μετάφραση ή το διεθνές.
    Τώρα το νέου τύπου που λες δεν το ξέρω. Εγώ εχω εκείνο το ροζ που διπλώνει με το σήμα της ΕΟΚ με τα αστεράκια απέξω που τα μόνα Αγγλικά που έχει είναι το Δίπλωμα οδήγησης στα Αγγλικά μαζί με τις γλώσσες των χωρών της ΕΟΚ τότε όπως ήταν.
    Για αυτό το λόγο είχα βγάλει και το ΕΛΠΑ, αν δείς στις ανταποκρίσεις μου.
    Το διεθνές της ΕΛΠΑ ισχύει για ένα χρόνο. Προσωπικά εγώ τώρα σκέφτομαι να πάω να βγάλω αυστραλέζικο και είμαι στην Αυστραλία από τις αρχές Μαρτίου. Ρώτησα στο Queensland Roads και μου είπαν ισχύει για ένα χρόνο. Αν όμως δεν έχεις αυστραλέζικο δίπλωμα οδήγησης δεν μπορείς να διαλέξεις καλύτερα επίπεδα οδικής βοήθειας και οδικής ασφάλειας , είναι συγκεκριμένα και τα χρήματα που δίνεις είναι διαφορετικά. Τουλάχιστον αυτλα ισχύουν εδώ στο Queensland ΄που ρώτησα. Το δίπλωμα βγαίνει μόνο με μετάφραση του ελληνικού και όχι με το Διεθνές, είχα το Διεθνές και μου ζητήσανε μετάφραση του ελληνικού και κοστίζει 90 δολλάρια για 5 χρόνια διάρκεια. Ξαναλέω αυτά επιβεβαιωμένα αλλά για το state του Queensland.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο demi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το διεθνές της ΕΛΠΑ ισχύει για ένα χρόνο. Προσωπικά εγώ τώρα σκέφτομαι να πάω να βγάλω αυστραλέζικο και είμαι στην Αυστραλία από τις αρχές Μαρτίου. Ξαναλέω αυτά επιβεβαιωμένα αλλά για το state του Queensland.

συγνωμη τον πρωτο καιρο δεν φοβοσουν; δεν σκεφτοσουν οτι ολοι πανε αναποδα και θα πεσουν επανω σου;...δεν το εχω ζησει το θεμα αλλα φανταζομαι οτι τον πρωτο καιρο θα τρεμω να μπω σε αυτοκινητο....

ADEIA ODHGHSIS

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kikirikoy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύουσα άδεια άλλης χώρας εάν είστε επισκέπτης από το εξωτερικό. Εάν η άδειά σας δεν είναι στα Αγγλικά, πρέπει να έχετε και διεθνή άδεια οδήγησης ή αγγλική μετάφραση της άδειάς σας εξωτερικο.

http://www.rta.nsw.gov.au/licensing/...0807_greek.pdf
    GEIA SAS EIME KENOYRGIOS EDO.THA PAO SIDNEY TON GENARI KSERETE TI GINETE ME TO EPAGELMATIKA DIPLOMATA???

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΑΝΔΡΕΑΣ71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    GEIA SAS EIME KENOYRGIOS EDO.THA PAO SIDNEY TON GENARI KSERETE TI GINETE ME TO EPAGELMATIKA DIPLOMATA???
    Στην πρώτη σελίδα σε αυτό το post, κοίτα για τα επαγγελματικά.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο louizianna Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγνωμη τον πρωτο καιρο δεν φοβοσουν; δεν σκεφτοσουν οτι ολοι πανε αναποδα και θα πεσουν επανω σου;...δεν το εχω ζησει το θεμα αλλα φανταζομαι οτι τον πρωτο καιρο θα τρεμω να μπω σε αυτοκινητο....
    Δεν φοβόμουν καθόλου , γιατί εδώ οδηγούν πολύ σιγά και προσεκτικά και γενικά οι δρόμοι είναι τεράστιοι , ειδικότερα στην Μελβούρνη που ήμουν τον πρώτο καιρό. Μετά από μιά βδομάδα οδήγησης κανένα πρόβλημα, οδηγούσα πολύ άνετα και μάλιστα με το GPS πήγαινα όπου ήθελα.

Εγώ πάντως τώρα που ήμουνα Ελλάδα πήγα να πατήσω καναδυό γιατί οδηγούσα γενικώς αριστερά

Τον πρώτο καιρό που ήρθα Αυστραλία, στο δρόμο ήμουνα πιό επικίνδυνος κι από καρδιακή προσβολή (γιατί οδηγούσα γενικώς... το μάντεψες, δεξιά :D)

Ευτυχώς το είχα πάρει χαμπάρι ότι κάθε 5 μέτρα έτρωγα και μούτζα, οπότε τους πρώτους μήνες πήγαινα μόνο σπίτι-σουπερμάρκετ μέχρι να συνηθίσω. Σιγά σιγά.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Poltergeist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως τώρα που ήμουνα Ελλάδα πήγα να πατήσω καναδυό γιατί οδηγούσα γενικώς αριστερά

Τον πρώτο καιρό που ήρθα Αυστραλία, στο δρόμο ήμουνα πιό επικίνδυνος κι από καρδιακή προσβολή (γιατί οδηγούσα γενικώς... το μάντεψες, δεξιά :D)

Ευτυχώς το είχα πάρει χαμπάρι ότι κάθε 5 μέτρα έτρωγα και μούτζα, οπότε τους πρώτους μήνες πήγαινα μόνο σπίτι-σουπερμάρκετ μέχρι να συνηθίσω. Σιγά σιγά.
    τι να πω και εγω που παντα ψαχνω το τιμονι!!!!!!!:

άσε ρε... είμαι ένα βράδυ στο κέντρο μετά από ξύδια, μαύρα μεσάνυχτα ερημιά, πάω στην πιάτσα των ταξί χαλαρόπουλος, ανοίγω πόρτα και πάω να κάτσω στη θέση του συνοδηγού... πάνω στον ταξιτζή. Με κοιτάει ο τύπος φρικαρισμένος, ένας Ινδός Σιχ με ένα μούσι κι ένα τουρμπάνι μαύρο, κάνει έτσι κάτω απ'το κάθισμα και πιάνει να τραβήξει περίστροφο
    Ποιός ξέρει τί έχουνε δει τα ματάκια του κι αυτουνού με τους μεθυσμένους κάθε βράδυ... Να σημειώσω εδώ ότι είμαι 1,97 και 130 κιλά οπότε δεν είναι και ότι καλύτερο να με δεις μέσα στο βράδυ να σου ανοίγω πόρτα. Βλέπω τη λαβή να εμφανίζεται κάτω απ'την καρέκλα, χέζομαι πάνω μου και πηδάω πίσω γκαρίζοντας ταυτόχρονα "όχι μεγάλε, ήρεμα! λάθος!"
    ... στα ελληνικά :D

ευτυχώς... με κατάλαβε :D:D

Senior Member Το avatar του χρήστη kikirikoy
    Περιοχή
    melbourne
    [QUOTE=Poltergeist;35136]άσε ρε... είμαι ένα βράδυ στο κέντρο μετά από ξύδια, μαύρα μεσάνυχτα ερημιά, πάω στην πιάτσα των ταξί χαλαρόπουλος, ανοίγω πόρτα και πάω να κάτσω στη θέση του συνοδηγού... πάνω στον ταξιτζή. Με κοιτάει ο τύπος φρικαρισμένος, ένας Ινδός Σιχ με ένα μούσι κι ένα τουρμπάνι μαύρο, κάνει έτσι κάτω απ'το κάθισμα και πιάνει να τραβήξει περίστροφο
    Ποιός ξέρει τί έχουνε δει τα ματάκια του κι αυτουνού με τους μεθυσμένους κάθε βράδυ... Να σημειώσω εδώ ότι είμαι 1,97 και 130 κιλά οπότε δεν είναι και ότι καλύτερο να με δεις μέσα στο βράδυ να σου ανοίγω πόρτα. Βλέπω τη λαβή να εμφανίζεται κάτω απ'την καρέκλα, χέζομαι πάνω μου και πηδάω πίσω γκαρίζοντας ταυτόχρονα "όχι μεγάλε, ήρεμα! λάθος!"
    ... στα ελληνικά :D

ευτυχώς... με κατάλαβε :D:D[/

ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΡΕ ΣΠΥΡΟ ,ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

Σελίδα 2 από 20 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 477
    Τελευταίο Μήνυμα: 04.11.2015, 12:53
  2. Σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία απο Ελλάδα.
    Από Agoriani in forum Μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 103
    Τελευταίο Μήνυμα: 03.02.2013, 10:14
  3. Απαντήσεις: 121
    Τελευταίο Μήνυμα: 20.01.2012, 15:51
  4. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙI)
    Από stefan.b in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 214
    Τελευταίο Μήνυμα: 16.10.2011, 00:35
  5. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (X)
    Από Nikos Mech Eng in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 148
    Τελευταίο Μήνυμα: 25.09.2011, 16:40

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like