Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τα διπλώματα οδήγησης στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by louizianna View Post
    συγνωμη τον πρωτο καιρο δεν φοβοσουν; δεν σκεφτοσουν οτι ολοι πανε αναποδα και θα πεσουν επανω σου;...δεν το εχω ζησει το θεμα αλλα φανταζομαι οτι τον πρωτο καιρο θα τρεμω να μπω σε αυτοκινητο....
    Δεν φοβόμουν καθόλου , γιατί εδώ οδηγούν πολύ σιγά και προσεκτικά και γενικά οι δρόμοι είναι τεράστιοι , ειδικότερα στην Μελβούρνη που ήμουν τον πρώτο καιρό. Μετά από μιά βδομάδα οδήγησης κανένα πρόβλημα, οδηγούσα πολύ άνετα και μάλιστα με το GPS πήγαινα όπου ήθελα.

    Comment


      #17
      Εγώ πάντως τώρα που ήμουνα Ελλάδα πήγα να πατήσω καναδυό γιατί οδηγούσα γενικώς αριστερά

      Τον πρώτο καιρό που ήρθα Αυστραλία, στο δρόμο ήμουνα πιό επικίνδυνος κι από καρδιακή προσβολή (γιατί οδηγούσα γενικώς... το μάντεψες, δεξιά :D)

      Ευτυχώς το είχα πάρει χαμπάρι ότι κάθε 5 μέτρα έτρωγα και μούτζα, οπότε τους πρώτους μήνες πήγαινα μόνο σπίτι-σουπερμάρκετ μέχρι να συνηθίσω. Σιγά σιγά.

      Comment


        #18
        Originally posted by Poltergeist View Post
        Εγώ πάντως τώρα που ήμουνα Ελλάδα πήγα να πατήσω καναδυό γιατί οδηγούσα γενικώς αριστερά

        Τον πρώτο καιρό που ήρθα Αυστραλία, στο δρόμο ήμουνα πιό επικίνδυνος κι από καρδιακή προσβολή (γιατί οδηγούσα γενικώς... το μάντεψες, δεξιά :D)

        Ευτυχώς το είχα πάρει χαμπάρι ότι κάθε 5 μέτρα έτρωγα και μούτζα, οπότε τους πρώτους μήνες πήγαινα μόνο σπίτι-σουπερμάρκετ μέχρι να συνηθίσω. Σιγά σιγά.
        τι να πω και εγω που παντα ψαχνω το τιμονι!!!!!!!:

        Comment


          #19
          άσε ρε... είμαι ένα βράδυ στο κέντρο μετά από ξύδια, μαύρα μεσάνυχτα ερημιά, πάω στην πιάτσα των ταξί χαλαρόπουλος, ανοίγω πόρτα και πάω να κάτσω στη θέση του συνοδηγού... πάνω στον ταξιτζή. Με κοιτάει ο τύπος φρικαρισμένος, ένας Ινδός Σιχ με ένα μούσι κι ένα τουρμπάνι μαύρο, κάνει έτσι κάτω απ'το κάθισμα και πιάνει να τραβήξει περίστροφο
          Ποιός ξέρει τί έχουνε δει τα ματάκια του κι αυτουνού με τους μεθυσμένους κάθε βράδυ... Να σημειώσω εδώ ότι είμαι 1,97 και 130 κιλά οπότε δεν είναι και ότι καλύτερο να με δεις μέσα στο βράδυ να σου ανοίγω πόρτα. Βλέπω τη λαβή να εμφανίζεται κάτω απ'την καρέκλα, χέζομαι πάνω μου και πηδάω πίσω γκαρίζοντας ταυτόχρονα "όχι μεγάλε, ήρεμα! λάθος!"
          ... στα ελληνικά :D

          ευτυχώς... με κατάλαβε :D:D

          Comment


            #20
            [QUOTE=Poltergeist;35136]άσε ρε... είμαι ένα βράδυ στο κέντρο μετά από ξύδια, μαύρα μεσάνυχτα ερημιά, πάω στην πιάτσα των ταξί χαλαρόπουλος, ανοίγω πόρτα και πάω να κάτσω στη θέση του συνοδηγού... πάνω στον ταξιτζή. Με κοιτάει ο τύπος φρικαρισμένος, ένας Ινδός Σιχ με ένα μούσι κι ένα τουρμπάνι μαύρο, κάνει έτσι κάτω απ'το κάθισμα και πιάνει να τραβήξει περίστροφο
            Ποιός ξέρει τί έχουνε δει τα ματάκια του κι αυτουνού με τους μεθυσμένους κάθε βράδυ... Να σημειώσω εδώ ότι είμαι 1,97 και 130 κιλά οπότε δεν είναι και ότι καλύτερο να με δεις μέσα στο βράδυ να σου ανοίγω πόρτα. Βλέπω τη λαβή να εμφανίζεται κάτω απ'την καρέκλα, χέζομαι πάνω μου και πηδάω πίσω γκαρίζοντας ταυτόχρονα "όχι μεγάλε, ήρεμα! λάθος!"
            ... στα ελληνικά :D

            ευτυχώς... με κατάλαβε :D:D[/


            ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΡΕ ΣΠΥΡΟ ,ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
            ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

            Comment


              #21
              Δεν κατάλαβα καλά ή καλά κατάλαβα;
              Πρέπει να δώσω εξετάσεις σε τι;

              Εγώ έχω όλα τα διπλώματα Α΄,Β΄,Γ΄,Δ΄,Ε΄. Τα έβγαλα Α΄,Β΄ στα 18 μου και Γ΄,Δ΄,Ε΄ στα 21.
              Να σημειώσω ότι είμαι 36 και εκτός από εμπειρία σε νταλίκες 10 χρονάκια αυτήν τι στιγμή είμαι και Δάσκαλος Οδήγησης εδώ και 5 χρόνια.

              Όταν λέμε μετάφραση και αλλαγή διπλώματος στην Αυστραλία, τι εννοούμε;
              Τι εξετάσεις πρέπει να περάσει κάποιος που έχει επαγγελματικό και εμπειρία σε μεγάλα οχήματα;


              Think before you driving@world.......

              Comment


                #22
                ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΛΥΣΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ ? ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΩΣ . ΕΡΩΤΗΣΗ: ΑΠΟ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΣΑΝ ΟΔΗΓΟΣ ΣΕ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΠΕΖΙ ΑΠΟ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕ VISA Η ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ. TA ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ Γ Δ Ε ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΩΝ ΔΙΠΛΩΜΑΤΩΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

                Comment


                  #23
                  χτες εβγαλα εγω και η γυναικα μου το διπλομα 43 δολ για 3 χρονια λοιπον το επαγελματικο διπλομα που εχω θα μετραταπη σε αυσταλιανο μεσα σε ενα χρονο και για ολες τις κατηγοριες που εχω Β.Γ.ΔΕ.Ε και θα δωσω μονο πορεια ,αλλα οχι σε λιγοτερο απο ενα χρονο γιατι ετσι ειναι ο νομος αλλα για την σουπερ κατηγορια που δεν υπαρχει στην ελλαδα για σεμιτρελαμετα απο 2 χρονιακαι μετα αλλα ας παρω τιςαλλες και ............................υγεια να εχουμε

                  Comment


                    #24
                    ευχαριστούμε για την πληροφορία οπότε ψάχνουμε πρώτα για οποιαδήποτε δουλειά και μετά από 1 χρόνο για οδηγός .

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                      χτες εβγαλα εγω και η γυναικα μου το διπλομα 43 δολ για 3 χρονια λοιπον το επαγελματικο διπλομα που εχω θα μετραταπη σε αυσταλιανο μεσα σε ενα χρονο και για ολες τις κατηγοριες που εχω Β.Γ.ΔΕ.Ε και θα δωσω μονο πορεια ,αλλα οχι σε λιγοτερο απο ενα χρονο γιατι ετσι ειναι ο νομος αλλα για την σουπερ κατηγορια που δεν υπαρχει στην ελλαδα για σεμιτρελαμετα απο 2 χρονιακαι μετα αλλα ας παρω τιςαλλες και ............................υγεια να εχουμε
                      Κώστα καλησπέρα .
                      Είσαι Αυστραλία από ότι μπορώ να καταλάβω, δυστυχώς δεν έχω παρακολουθήσει την πορεία σου από Ελλάδα.
                      Σε ποια περιοχή είσαι και πρέπει να γίνει αυτή η διαδικασία του ενός χρόνου
                      .


                      Ο Agoriani μας γράφει στο πρώτο post. :
                      (Τι γίνεται τώρα με τα επαγγελματικά που λέμε στην πατρίδα, ή τα heavy vehicle category (track, bus) όπως τα λένε εδώ.
                      Ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει να κάνει μια αίτηση για να εξαιρεθεί από την διαδικασία και να περάσει το σχετικό τεστ.
                      Η διαδικασία της οποίας θα εξαιρεθεί είναι η διαδικασία που περνάει ένας Αυστραλός από την αρχή μέχρι να φτάσει στο επαγγελματικό δίπλωμα.
                      Αν δεν κάνει αίτηση για εξαίρεση τότε ίσως περιμένει μέχρι και 12 μήνες μέχρι να κάνει το τεστ.
                      Η εξαίρεση θα του επιτρέψει να δώσει την εξέταση - τεστ για να πάρει το αντίστοιχο Αυστραλέζικο από το δίπλωμα που κατέχει, άμεσα.

                      Για να αιτηθεί την εξαίρεση προσκομίζει ένα γράμμα με τα υποστηρικτικά έγγραφα τα οποία είναι :

                      1 ) Πόσο καιρό κατέχει το δίπλωμα και ένα αντίγραφο του διπλώματος στα Αγγλικά.
                      2) Εάν δεν είναι στα Αγγλικά από μόνο του τότε θέλει επίσημη μετάφραση.)



                      Να συμπληρώσω ότι το χαρτί, του από πότε έχεις τα διπλώματα το παίρνεις από την τοπική υπηρεσία του Υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών όπου έβγαλες αρχικά τα διπλώματα και φυσικά είναι στα Ελληνικά και χρειάζεται μετάφραση για να το δώσεις στην ΑU. Γιατί καθώς ψάχνω για αυτό το θέμα, υπάρχουν μικροδιαφορές από πολιτεία σε πολιτεία.
                      Θα επανέλθω στο θέμα μόλις τελειώσω το διάβασμα.
                      .
                      Think before you driving@world.......

                      Comment


                        #26
                        ξαναπηγα στο vicroads και πηρα την αιτηση για την εξαιρεση heavy vehicle exmptions
                        vicroads Bendigo Customer Service Centre
                        53-61 Lansell Street
                        Bendigo VIC 3550
                        τηλεφ.13 11 71 οι αντιστοιχιες ελληνικου δηπλοματων ειναι
                        μονος αξονας MR
                        τριαξονικο HR
                        συρομ-επικαθ HC
                        πολλαπλων συνδυασμων MC αυτη η κατηγορια ειναι για σεμι τρελα ασς βρουμε δουλεια για τις αλλες και αστες αυτες

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                          ξαναπηγα στο vicroads και πηρα την αιτηση για την εξαιρεση heavy vehicle exmptions
                          vicroads Bendigo Customer Service Centre
                          53-61 Lansell Street
                          Bendigo VIC 3550
                          τηλεφ.13 11 71 οι αντιστοιχιες ελληνικου δηπλοματων ειναι
                          μονος αξονας MR
                          τριαξονικο HR
                          συρομ-επικαθ HC
                          πολλαπλων συνδυασμων MC αυτη η κατηγορια ειναι για σεμι τρελα ασς βρουμε δουλεια για τις αλλες και αστες αυτες
                          Oταν καταθέσεις την αίτησή σου ,
                          ενημέρωσέ μας για το τη κατηγορίες είχες και τη ακριβώς πήρες .
                          Think before you driving@world.......

                          Comment


                            #28
                            Επανέρχομαι λοιπόν στο θέμα του διπλώματος

                            Επανέρχομαι λοιπόν στο θέμα του διπλώματος

                            Έχουμε και λέμε : στο link που ακλουθεί http://www.rta.nsw.gov.au/licensing/downloads/ruh_200807_greek.pdf
                            διαβάζουμε ότι αυτό το εγχειρίδιο είναι επίσης διαθέσιμο από τον ιστοχώρο του RTA στα Αγγλικά, Αραβικά, Κινεζικά, Κροατικά, Ελληνικά, Ιαπωνικά, Κορεάτικα, Σερβικά, Ισπανικά, Τουρκικά και Βιετναμέζικα, Κροατικά. Δηλαδή 11 γλώσσες για το Σύδνεϋ και 20 γλώσσες για Βικτώρια (εκτός και αν διάβασα λάθος) (sorry προκαταβολικά).
                            Αυτό το εγχειρίδιο είναι για όσους σκοπεύουν να πάρουν μια νεα άδεια οδήγησης σε NSW.
                            Είναι διαθέσιμο να τα κατεβάσεις για και να το τυπώσεις για NSW, αλλά τα αντίστοιχα για Βικτώρια είναι κλειδωμένα και πρέπει να τα αγοράσεις. Για αλλού δεν το έψαξα

                            Στην σελίδα 24 διαβάζουμε :

                            ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ ΟΔΗΓΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ
                            Από τις 18 Απριλίου 2008 ισχύουν νέοι κανόνες αδειοδότησης για όσους επισκέπτες οδηγούς επιθυμούν να βγάλουν άδεια της NSW για πρώτη φορά.
                            Μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για επισκέπτες οδηγούς στον ιστότοπο της RTA ή στο φυλλάδιο Guide for international drivers (Οδηγίες για οδηγούς του εξωτερικού).
                            http://www.rta.nsw.gov.au/licensing/downloads/gid_english.pdf

                            Στην σελίδα 9 διαβάζουμε :

                            Ισχύουσα άδεια άλλης χώρας εάν είστε επισκέπτης από το εξωτερικό.

                            Εάν η άδειά σας δεν είναι στα Αγγλικά, πρέπει να έχετε και διεθνή άδεια οδήγησης ή αγγλική μετάφραση της άδειάς σας εξωτερικό.

                            [Άρα το δίπλωμα μας και μία μετάφραση του διπλώματος μας ή Διεθνή άδεια οδήγησης από (Ε.Λ.Π.Α.)]

                            Στην σελίδα 22 διαβάζουμε :

                            ΟΔΗΓΟΙ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

                            Αν έχετε ισχύουσα άδεια εξωτερικού και visa μόνιμης παραμονής, μπορείτε να οδηγείτε αυτοκίνητο ή μοτοσικλέτα στη NSW (Νέα Νότια Ουαλία) με την ισχύουσα άδειά σας από το εξωτερικό για μέγιστο διάστημα τριών μηνών μετά την άφιξή σας στην Αυστραλία. Για να μπορείτε να οδηγείτε με την ισχύουσα άδειά σας εξωτερικού κατά το διάστημα των τριών μηνών, θα πρέπει να μη σας έχει αφαιρεθεί η άδεια οδήγησης αυτοκινήτου ή μοτοσικλέτας και η άδειά σας δεν θα πρέπει να έχει ανακληθεί ή ακυρωθεί. Εάν θέλετε να συνεχίσετε να οδηγείτε αυτοκίνητο ή μοτοσικλέτα, θα πρέπει μέσα σ' αυτό το διάστημα των τριών μηνών να αποκτήσετε άδεια της NSW (Νέας Νότιας Ουαλίας) (όχι μόνο να κάνετε αίτηση γι' αυτήν).
                            Αν η άδεια οδήγησης εξωτερικού δεν είναι στα Αγγλικά, θα πρέπει όταν οδηγείτε να έχετε μαζί σας είτε τη διεθνή άδεια οδήγησης είτε μια μετάφραση της άδειάς σας στα Αγγλικά.

                            ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΤΗΣ NSW (ΝΕΑ ΝΟΤΙΑ ΟΥΑΛΙΑ)

                            Πρέπει να είστε 17 ετών και άνω για να αποκτήσετε άδεια οδήγησης της NSW (Νέα Νότια Ουαλία). Εάν είστε κάτοχος άδειας οδήγησης αυτοκινήτου ή μοτοσικλέτας από το εξωτερικό (συμπεριλαμβανομένης της άδειας μαθητευόμενου) και θέλετε να αποκτήσετε μια νέα άδεια της NSW (Νέα Νότια Ουαλία), θα πρέπει να πάτε σ' ένα γραφείο έκδοσης αδειών κυκλοφορίας οχημάτων (motor registry) της RTA και:
                            Εάν η άδειά σας είναι στα Αγγλικά, να δείξετε την άδεια εξωτερικού.
                            Εάν η άδεια εξωτερικού δεν είναι στα Αγγλικά, να προσκομίσετε:
                            - Την άδεια εξωτερικού και μια επίσημη μετάφραση από την Επιτροπή Κοινοτικών Σχέσεων NSW (Νέα Νότια Ουαλία) (NSW Community Relations Commission) ή το Αυστραλιανό Υπουργείο Μετανάστευσης και Πολυπολιτισμικών Υποθέσεων (Commonwealth Department of Immigration and Multicultural and Indigenous Affairs)
                            - Όπου χρειάζονται επιπρόσθετα στοιχεία για την άδεια (π.χ. για την ημερομηνία πρώτης έκδοσης ή τη διάρκεια ισχύος της άδειας ή σε περιπτώσεις που το είδος του οχήματος που επιτρέπεται να οδηγείτε δεν αναφέρεται), επιστολή από το σχετικό προξενείο ή το διπλωματικό γραφείο.
                            Εάν δεν μπορείτε να προσκομίσετε την άδεια εξωτερικού, προσκομίστε:
                            - Επιστολή από την αρχή έκδοσης της άδειας εξωτερικού που να βεβαιώνει τα στοιχεία της άδειας και την κατηγορία της, ή
                            - Επιστολή από το σχετικό προξενείο ή το διπλωματικό γραφείο με βάση τις πληροφορίες που ελήφθησαν από την αρχή έκδοσης της άδειας εξωτερικού που να βεβαιώνει τα στοιχεία και την ισχύ της άδειάς σας.
                            Όλες οι επιστολές που προσκομίζονται για να επιβεβαιώσουν τα στοιχεία της άδειας ή την κατηγορία της θα πρέπει να είναι στα Αγγλικά ή να συνοδεύονται από αγγλική μετάφραση, όπως περιγράφεται παραπάνω.

                            Σελίδα 23 διαβάζουμε :

                            Πριν μεταβείτε στο γραφείο έκδοσης αδειών κυκλοφορίας οχημάτων (motor registry) για πρώτη φορά ίσως θελήσετε να πάρετε μια επιστολή από την αρχή έκδοσης άδειας οδήγησης (στο επίσημο επιστολόχαρτό της) ή από το σχετικό προξενείο ή το διπλωματικό γραφείο σας, που να βεβαιώνει τα στοιχεία της άδειάς σας, συμπεριλαμβανομένης της ημερομηνίας πρώτης έκδοσης.
                            Πρέπει επίσης:
                            Να αποδείξετε τη διεύθυνσή σας στη NSW (Νέα Νότια Ουαλία).
                            Να αποδείξετε την ταυτότητά σας.
                            Να περάσετε οφθαλμολογική εξέταση.
                            Να περάσετε εξετάσεις γνώσεων για κάθε απαιτούμενη κατηγορία αδείας.
                            Να περάσετε εξετάσεις οδήγησης για κάθε απαιτούμενη κατηγορία αδείας.
                            Να προσκομίσετε έγγραφα που να αποδεικνύουν την ημερομηνία πρώτης έκδοσης, εάν δεν αναγράφεται στην άδεια.
                            Αν αποτύχετε στις εξετάσεις οδήγησης ανακαλούνται όλα τα προνόμιά σας ως επισκέπτη οδηγού. Σε αυτήν την περίπτωση, για να συνεχίσετε να οδηγείτε στη NSW (Νέα Νότια Ουαλία), θα πρέπει να πάρετε άδεια μαθητευομένου που θα σας επιτρέψει να οδηγείτε (υπό την επίβλεψη οδηγού με ισχύουσα κανονική αυστραλιανή άδεια) και μετά να δώσετε ξανά τις εξετάσεις οδήγησης.

                            ΑΠΑΛΛΑΓΕΣ ΑΠΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

                            Μπορείτε να πάρετε απαλλαγή από κάποιες εξετάσεις εάν:
                            Τα τελευταία πέντε χρόνια, είχατε αυστραλιανή άδεια οδήγησης που μπορεί να επαληθευθεί από την αρχή έκδοσης ή
                            Είστε κάτοχος ισχύουσας άδειας οδήγησης από τη Νέα Ζηλανδία, ή
                            Κάνετε αίτηση για άδεια Κατηγορίας C (επιβατικό αυτοκίνητο) ή Κατηγορίας R (μοτοσικλέτα) και είστε κάτοχος ισχύουσας άδειας οδήγησης από το εξωτερικό, ή άδειας που έχει λήξει τα τελευταία πέντε χρόνια, από χώρα όπου οι όροι χορήγησης άδειας έχουν αναγνωριστεί ως ισότιμοι με τους όρους που ισχύουν στην Αυστραλία.
                            Σημείωση: η RTA διατηρεί το δικαίωμα να απαιτήσει εξετάσεις οδήγησης αυτοκινήτου ή μοτοσικλέτας. Μπορεί να μη σας χορηγηθεί άδεια, εκτός κι αν η RTA κρίνει ότι η άδεια εξωτερικού είναι έγκυρη.

                            ΕΙΔΗ ΑΔΕΙΩΝ ΤΗΣ NSW ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ

                            Η χρονική διάρκεια που ήσαστε κάτοχος άδειας αυτοκινήτου ή μοτοσικλέτας εξωτερικού θα καθορίσει τον τύπο άδειας που μπορείτε να αποκτήσετε.

                            ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!!

                            Εάν έχετε την άδεια αυτοκινήτου ή μοτοσικλέτας εξωτερικού λιγότερο από ένα έτος, έχετε τις προϋποθέσεις για να αποκτήσετε μόνο την άδεια P1.
                            Εάν έχετε άδεια αυτοκινήτου πάνω από ένα χρόνο αλλά λιγότερο από τρία χρόνια, έχετε τις προϋποθέσεις για να αποκτήσετε μόνο άδεια αυτοκινήτου P2.
                            Εάν έχετε κανονική άδεια μοτοσικλέτας πάνω από ένα χρόνο, έχετε τις προϋποθέσεις για να αποκτήσετε κανονική άδεια μοτοσικλέτας.
                            Εάν έχετε άδεια οδήγησης περισσότερο από τρία χρόνια, έχετε τις προϋποθέσεις για να αποκτήσετε κανονική άδεια οδήγησης.
                            Για να κάνετε αίτηση για κατηγορία αδείας διαφορετική από αυτήν που έχετε, θα πρέπει να περάσετε την ανάλογη εξέταση γνώσεων και οδήγησης (σε όχημα της ίδιας κατηγορίας)

                            Μην ξεχνατε ότι υπαρχουν απαλαγες σε σχεση με την εξέταση και μάλλον είναι λίγο απίθανο να εξεταστείτε σε οχήματα αλλά τίποτα δεν αποκλείεται !!!


                            Για τοις αντιστοιχίες Αδειών Οδήγησης δείτε την σελίδα 20
                            Και επεξηγήσεις στο link http://www.rta.nsw.gov.au/licensing/licence_classes.html

                            Σελίδα 21 θα βρείτε μερικές πληροφορίες

                            ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΣΕ ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΑ ΤΡΙΚΥΚΛΑ ΟΧΗΜΑΤΑ
                            ΑΔΕΙΕΣ ΛΕΩΦΟΡΕΙΩΝ ΚΑΙ ΤΑΞΙ
                            ΑΔΕΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΓΕΡΑΝΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ
                            ΑΔΕΙΑ ΔΑΣΚΑΛΟΥ ΟΔΗΓΗΣΗΣ θα επανέλθω με επιπλέων στοιχειά για τους Δασκάλους

                            Όποιος δεν καταλάβει κάτι, παρακαλώ να μου κάνει ερώτηση.

                            .
                            Think before you driving@world.......

                            Comment


                              #29
                              [QUOTE=Sakis230;37180]Επανέρχομαι λοιπόν στο θέμα του διπλώματος

                              Να αποδείξετε τη διεύθυνσή σας στη NSW (Νέα Νότια Ουαλία).
                              Να αποδείξετε την ταυτότητά σας.
                              Να περάσετε οφθαλμολογική εξέταση.
                              Να περάσετε εξετάσεις γνώσεων για κάθε απαιτούμενη κατηγορία αδείας.
                              Να περάσετε εξετάσεις οδήγησης για κάθε απαιτούμενη κατηγορία αδείας.


                              να ρωτήσω κάτι.....η οφθαλμολογική εξέταση ισχύει για όλες τις κατηγορίες; πρέπει να γίνει στην Αυστραλία ή μπορείς να την κάνεις στην Ελλάδα και να έχεις μια μετάφραση των αποτελεσμάτων μαζί σου;

                              Comment


                                #30
                                Fitness to drive and MPS permits <<-- <<-- <<--

                                Ποιοι υποχρεούνται να προσκομίσουν ιατρική έκθεση;
                                •Κάθε υποψήφιος για την έκδοση, επανέκδοση, ανανέωση ή αντικατάσταση μιας άδειας ΝΝΟ (συμπεριλαμβανομένων των διακρατικών και υπερπόντιες μεταφορές άδεια), ο οποίος έχει ήδη μια άδεια στάθμευσης Κινητικότητα συστήματος και δεν είναι ήδη υπόκειται σε ιατρική εξέταση από δρόμους και Ναυτιλιακών Υπηρεσιών (αντικατάσταση Οδών και Κυκλοφορίας Αρχή ).

                                Who is required to provide a medical report?
                                •Any applicant for the issue, reissue, renewal or replacement of a NSW licence (including interstate and overseas licence transfers) who already has a Mobility Parking Scheme permit and is not already subject to medical review by Roads and Maritime Services (replacing Roads and Traffic Authority).

                                -----------------------------------------------------------------

                                Είμαι υποβάλλει αίτηση για άδεια MPS και να έχουν άδεια οδήγησης. Είμαι υποχρεωμένος να παρέχει ένα ολοκληρωμένο «καταλληλότητας για οδήγηση» έκθεση ιατρικής κατά το χρόνο;
                                Όχι Εάν συμφωνείτε, μια R019 κατάσταση άδεια προστίθεται στο αρχείο σας και μια Γενική Ιατρική Έκθεση Αξιολόγησης είναι τυπωμένο.Πρέπει να επιστρέψετε το συμπληρωμένο ιατρική γνωμάτευση στους δρόμους και Ναυτιλιακών Υπηρεσιών (αντικατάσταση Οδών και Κυκλοφορίας Αρχής), να καταγράφονται εντός προθεσμίας οκτώ εβδομάδων ή ΝΝΟ άδεια οδήγησης σας θα ανασταλεί.Αν συμφωνείτε με το θέμα της ιατρικής μορφή έκθεσης για την κινητικότητα άδεια σας σύστημα στάθμευσης μπορεί να εκδοθεί άμεσα. Εάν δεν συμφωνήσουν, η κινητικότητα Πάρκινγκ άδεια καθεστώς δεν μπορεί να εκδοθεί.

                                I'm applying for an MPS permit and have a driver licence. Do I have to provide a completed 'fitness to drive' medical report at the time?
                                No. If you agree, an R019 licence condition is added to your record and a General Medical Assessment Report is printed. You must return the completed medical report to Roads and Maritime Services (replacing Roads and Traffic Authority) to be recorded within eight weeks or your NSW driver licence will be suspended. If you agree to the issue of the medical report form your Mobility Parking Scheme permit can be issued immediately. If you do not agree, the Mobility Parking Scheme permit cannot be issued.

                                ------------------------------------------------------------------

                                Eκδίδοντας για πρώτη φορά άδεια οδήγησης NSW μου και είμαι ο κάτοχος άδειας MPS. Είμαι υποχρεωμένος να παρέχει ένα ολοκληρωμένο «καταλληλότητας για οδήγηση» ιατρική κατά τη στιγμή του χρόνου;
                                Ναι. Εάν συμφωνείτε, μια R019 κατάσταση άδεια προστίθεται στο αρχείο σας και μια γενική έκθεση αξιολόγησης Ιατρική είναι τυπωμένο. Πρέπει να επιστρέψετε το συμπληρωμένο Ιατρική Έκθεση που πρέπει να καταγράφονται από δρόμους και Ναυτιλιακών Υπηρεσιών (αντικατάσταση Οδών και Κυκλοφορίας Αρχή) πριν από την πρώτη έκδοση της άδειας οδήγησης Νέας Νότιας Ουαλίας. Εναλλακτικά, μπορείτε να εγκαταλείψετε MPS άδεια σας, εάν δεν απαιτείται, και να συνεχίσει με την έκδοση της άδειας οδήγησης ΝΝΟ αμέσως.


                                I'm applying for my first NSW driver licence and I hold an MPS permit. Do I have to provide a completed ‘fitness to drive’ medical at time time? Yes. If you agree, an R019 licence condition is added to your record and a General Medical Assessment Report is printed. You must return the completed Medical Report to be recorded by Roads and Maritime Services (replacing Roads and Traffic Authority) before the first issue of a NSW driver licence. Alternatively, you may surrender your MPS permit, if not required, and continue with the issue of the NSW driver licence immediately.

                                κάθε εξέταση θα πρέπει να γίνει στην αυστραλία ή μέσω του medicare ή από γιατρούς συμβεβλημένους με το μεταφορών στης πολιτείας
                                δεν διάβασα πουθενά για επιλέον κόστος και κάποια τηλ. που πήρα σε συγγενής δεν ήξεραν για επιπλέον κόστος
                                τώρα αν έχεις κάποιο πρόβλημα όπως (αχρωματοψία) θα το βρουν από κάποια διασταύρωση στοιχείων. Γιατί σε ανγχώνει η κατάσταση;
                                Think before you driving@world.......

                                Comment

                                Working...
                                X