Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τα διπλώματα οδήγησης στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Για όσους ενδιαφέρονται:
    Έβγαλα δίπλωμα στο QLD για μηχανή και αυτοκινητο ΙΧ μέσα σε 1 ώρα.
    Πήγα με το καινούριο Ελληνικό δίπλωμα που μοιάζει με πιστωτική κάρτα και με το διαβατήριο μου.
    Είδαν απο πίσω το μηχανάκι κ το αυτοκίνητο.
    Διάβασαν δεξιά με πολλύ μικρά ροζ γράμματα οτι γράφει πάνω Drivers Licence και μου βγάλανε το αντίστοιχο.

    Comment


      #32
      κάποιος που οδηγεί κλάρκ, φορτωτή κτλ. είναι προτιμότερο να βγάλει δίπλωμα Ελλάδα και να το αλλάξει στην Αυστραλία ή να το βγάλει στην Αυστραλία κατευθείαν;

      Comment


        #33
        Originally posted by stella82 View Post
        κάποιος που οδηγεί κλάρκ, φορτωτή κτλ. είναι προτιμότερο να βγάλει δίπλωμα Ελλάδα και να το αλλάξει στην Αυστραλία ή να το βγάλει στην Αυστραλία κατευθείαν;
        Tο δίπλωμα για κλαρκ χρειαζεται να 400 η 600 μεροκάματα με ένσημα ως βοηθός χειριστή και κάποιος να υπογράψει ότι σε επιβλέπει, δεν θυμάμαι πόσα ακριβώς ένσημα. Για μηχανήματα εργασίας φορτωτές κ.τ.λ. χρειάζεται 600 ένσημα. Για αυστραλία υπάρχει ένα παρόμοιο σύστημα (πληροφορία από τον ξάδελφό μου, μόνιμος κάτοικος αυστραλίας) αλλά και εκεί δεν είναι τόσο εύκολο για αυτά τα επαγγέλματα. Προσπάθησα κάποια στιγμή να μπω στη διαδικασία αλλαγής εργασίας ατικειμένου αλλά δεν τα κατάφερα.

        Τι προ-υπηρεσία έχεις σε αυτών τον κλάδο επαγγέλματος? (πιστοποιημένα)
        από εκεί ξεκινάνε όλα.
        Think before you driving@world.......

        Comment


          #34
          Originally posted by Sakis230 View Post
          Tο δίπλωμα για κλαρκ χρειαζεται να 400 η 600 μεροκάματα με ένσημα ως βοηθός χειριστή και κάποιος να υπογράψει ότι σε επιβλέπει, δεν θυμάμαι πόσα ακριβώς ένσημα. Για μηχανήματα εργασίας φορτωτές κ.τ.λ. χρειάζεται 600 ένσημα. Για αυστραλία υπάρχει ένα παρόμοιο σύστημα (πληροφορία από τον ξάδελφό μου, μόνιμος κάτοικος αυστραλίας) αλλά και εκεί δεν είναι τόσο εύκολο για αυτά τα επαγγέλματα. Προσπάθησα κάποια στιγμή να μπω στη διαδικασία αλλαγής εργασίας ατικειμένου αλλά δεν τα κατάφερα.

          Τι προ-υπηρεσία έχεις σε αυτών τον κλάδο επαγγέλματος? (πιστοποιημένα)
          από εκεί ξεκινάνε όλα.
          οτι δπλομα και να εχετε μην ξεχασετε να παρετε βεβαιωση προυπηρεσιας απο εργοδοτη και ασφαλιστικο φορεα και να τα μεταφρασετε

          Comment


            #35
            Originally posted by beont View Post
            Για όσους ενδιαφέρονται:
            Έβγαλα δίπλωμα στο QLD για μηχανή και αυτοκινητο ΙΧ μέσα σε 1 ώρα.
            Πήγα με το καινούριο Ελληνικό δίπλωμα που μοιάζει με πιστωτική κάρτα και με το διαβατήριο μου.
            Είδαν απο πίσω το μηχανάκι κ το αυτοκίνητο.
            Διάβασαν δεξιά με πολλύ μικρά ροζ γράμματα οτι γράφει πάνω Drivers Licence και μου βγάλανε το αντίστοιχο.
            Πολύ Σωστά!!!
            Η νέα άδεια οδήγησης τύπου κάρτας έχει λατινικούς χαρακτήρες για το όνομα και το επίθετο.
            Θέλω μόνο να προσέξετε τοις ημερομηνίες στην πίσω πλευρά της κάρτας να αναγράφονται σωστά οι ημερομηνίες από τότε που βγάλατε τα διπλώματα.
            Τα προβλήματα εντοπίζονται συνήθως σε όσους έχουν επαγγελματικά οχήματα Β' Γ' Δ' και Ε'
            ( συνήθως εμφανίζεται η ημερομηνία 00/00/000 ή η μέρα που έκανες την ανανέωση )
            Που εντοπίζονται τα προβλήματα:
            Έχει βγει το δίπλωμα σε διαφορετική υπηρεσία μεταφορών
            Έχει βγει το δίπλωμα προ 10ετιας
            Αμέλεια του υπαλλήλου να αναγράψει τις ημερομηνίες
            και γενικά ότι του φανεί του Λολοκωσταντή.


            Τρόπος διόρθωσης τον ημερομηνιών:
            κάνεις αίτηση στο μεταφορών ( συνήθως εκεί που το έβγαλες το δίπλωμα ή στον τόπο κατοικίας αν είναι μακριά η νέα σου κατοικία)
            να σου δώσουν βεβαίωση για το ότι: Πότε έβγαλες τα διπλώματα που έχεις.

            τρόπος πρώτος
            κανείς αίτηση επανέκδοσης της άδειας οδήγησης με του σωστές ημερομηνίες. (κόστος 30 ευρώ αν είναι σε καλή κατάσταση το ροζ χαρτί ή 30+9.02 ευρώ αν είναι χάλια και θέλει αντικατάσταση)

            τρόπος δεύτερος
            κάνεις μετάφραση στα Αγγλικά το χαρτί που πήρες και το δίνεις στην Αυστραλία στο μεταφορών και όπου άλλου σας ζητηθεί

            Προσωπικά συστήνω τον πρώτο τρόπο

            Tώρα θα μου πεις γιατί να φαίνονται οι ημερομηνίες?
            Γιατί όσο ποιο πολλά χρόνια φαίνεται ότι έχεις το δίπλωμα, η ασφάλεια του αυτοκινήτου είναι ποιο οικονομική και κινδυνεύεις να είσαι κάτοχος διπλώματος με περιορισμούς στην οδήγηση από θέμα ταχύτητας, ώρες τοις οποίες θα οδηγείς και ( 0 ) αλκοόλ για τα πρώτα χρόνια οδήγησης αν φαίνεται ότι έχεις το δίπλωμα σχετικά πρόσφατα.
            Aν θα πας για δουλειά ως οδηγός να αποδεικνύεται και θα διασταυρώνεται και η άδεια οδήγησης και η προϋπηρεσία.
            Think before you driving@world.......

            Comment


              #36
              Originally posted by Sakis230 View Post
              Πολύ Σωστά!!!
              Η νέα άδεια οδήγησης τύπου κάρτας έχει λατινικούς χαρακτήρες για το όνομα και το επίθετο και γράφει στα αγγλικά "Drivers Licence" .
              Θέλω μόνο να προσέξετε τοις ημερομηνίες στην πίσω πλευρά της κάρτας να αναγράφονται σωστά οι ημερομηνίες από τότε που βγάλατε τα διπλώματα..............................
              να σαι καλά ρε saki τώρα είδα και εγώ ότι στα επαγγελματικά δεν έχει ημερομηνία
              εγώ έχω 6 χρόνια σε φορτηγά και 14 χρόνια σε αστικά λεωφορεία
              και δίπλωμα σε κάρτα που δεν γράφει ημερομηνία
              οπότε προσανατολίζομαι στην βεβαίωση από το υπουργείο και με συστατικές επιστολές να το λύσω ,δεν ξέρω! εσύ τι λες;;;
              ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

              Comment


                #37
                καλησπερα πατριωτες! εχω και γω 2 ερωτησεις σχετικα με την αδεια οδηγησης και ισως να γνωριζετε να μου απαντησετε.Εχω το καινουργιο διπλωμα που ειναι σαν πιστωτικη.
                α) χρειαζεται να βγαλω το διεθνες απο την ΕΛΠΑ?
                β)το διπλωμα μου ληγει το 2013 θα μπορω να το ανανεωσω εκει στο sydney η θα πρεπει να γυρισω παλι Ελλαδα?
                Ευχαριστω προκαταβολικα..

                Comment


                  #38
                  Διπλώματα

                  Originally posted by george lucas View Post
                  καλησπερα πατριωτες! εχω και γω 2 ερωτησεις σχετικα με την αδεια οδηγησης και ισως να γνωριζετε να μου απαντησετε.Εχω το καινουργιο διπλωμα που ειναι σαν πιστωτικη.
                  α) χρειαζεται να βγαλω το διεθνες απο την ΕΛΠΑ?
                  β)το διπλωμα μου ληγει το 2013 θα μπορω να το ανανεωσω εκει στο sydney η θα πρεπει να γυρισω παλι Ελλαδα?
                  Ευχαριστω προκαταβολικα..
                  Και εγώ έχω την ίδια απορία..Saki αν έχεις την καλοσύνη και το χρόνο ξεκαθάρισε λίγο το τοπίο...για τα επιβατικά χωρίς εξετάσεις

                  α)Ροζ παλιό δίπλωμα/μετάφραση/ και International ΕΛΠΑ?
                  β)Καινούργιο δίπλωμα/και International ΕΛΠΑ?

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by christine View Post
                    Και εγώ έχω την ίδια απορία..Saki αν έχεις την καλοσύνη και το χρόνο ξεκαθάρισε λίγο το τοπίο...για τα επιβατικά χωρίς εξετάσεις

                    α)Ροζ παλιό δίπλωμα/μετάφραση/ και International ΕΛΠΑ?
                    β)Καινούργιο δίπλωμα/και International ΕΛΠΑ?
                    Δεν έχει σημασία αν είναι ροζ, παλιό ή καινούργιο. Σημασία εχει αν τα λέει στα Αγγλικά.
                    Αν δεν τα λέει τότε ή μετάφραση ή το διεθνές που είναι ουσιαστικά μετάφραση.
                    Κοιτάξτε το αρχικό post στην σελίδα 1.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      #40
                      Agoriani εισαι τεραστιος!

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by kikirikoy View Post
                        να σαι καλά ρε saki τώρα είδα και εγώ ότι στα επαγγελματικά δεν έχει ημερομηνία
                        εγώ έχω 6 χρόνια σε φορτηγά και 14 χρόνια σε αστικά λεωφορεία
                        και δίπλωμα σε κάρτα που δεν γράφει ημερομηνία
                        οπότε προσανατολίζομαι στην βεβαίωση από το υπουργείο και με συστατικές επιστολές να το λύσω ,δεν ξέρω! εσύ τι λες;;;
                        Ζήτα μία βεβαίωση από το Μεταφορών για το ποτέ έβγαλες τα διπλώματα και στην επόμενη ανανέωση (για να μην πληρώνεις τζάμπα τα 30 ευρώ της εκτύπωσης) να επιμένεις και να επισημάνεις ότι θες την αναγραφή των ημερομηνιών στην άδεια σου.

                        Διαφορετικά πάρε τη βεβαίωση από το Μεταφορών και κάνε επίσημη μετάφραση
                        στη Μεταφραστική Υπηρεσία ( http://www2.mfa.gr/www.mfa.gr/el-GR/...rpret_Service/ )με 9,50 ευρώ και.................
                        Think before you driving@world.......

                        Comment


                          #42
                          επιβατικά χωρίς εξετάσεις

                          επιβατικά χωρίς εξετάσεις

                          https://www.rta.nsw.gov.au/licensing...0807_greek.pdf



                          Στην σελίδα 22 διαβάζουμε :

                          ΟΔΗΓΟΙ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ
                          Αν έχετε ισχύουσα άδεια εξωτερικού και visa μόνιμης παραμονής, μπορείτε να οδηγείτε αυτοκίνητο ή μοτοσικλέτα στη NSW (Νέα Νότια Ουαλία) με την ισχύουσα άδειά σας από το εξωτερικό για μέγιστο διάστημα τριών μηνών μετά την άφιξή σας στην Αυστραλία. Για να μπορείτε να οδηγείτε με την ισχύουσα άδειά σας εξωτερικού κατά το διάστημα των τριών μηνών, θα πρέπει να μη σας έχει αφαιρεθεί η άδεια οδήγησης αυτοκινήτου ή μοτοσικλέτας και η άδειά σας δεν θα πρέπει να έχει ανακληθεί ή ακυρωθεί. Εάν θέλετε να συνεχίσετε να οδηγείτε αυτοκίνητο ή μοτοσικλέτα, θα πρέπει μέσα σ' αυτό το διάστημα των τριών μηνών να αποκτήσετε άδεια της NSW (Νέας Νότιας Ουαλίας) (όχι μόνο να κάνετε αίτηση γι' αυτήν).
                          Αν η άδεια οδήγησης εξωτερικού δεν είναι στα Αγγλικά, θα πρέπει όταν οδηγείτε να έχετε μαζί σας είτε τη διεθνή άδεια οδήγησης είτε μια μετάφραση της άδειάς σας στα Αγγλικά.

                          Σελίδα 23 διαβάζουμε :


                          ΑΠΑΛΛΑΓΕΣ ΑΠΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

                          Μπορείτε να πάρετε απαλλαγή από κάποιες εξετάσεις εάν:
                          Τα τελευταία πέντε χρόνια, είχατε αυστραλιανή άδεια οδήγησης που μπορεί να επαληθευθεί από την αρχή έκδοσης ή
                          Είστε κάτοχος ισχύουσας άδειας οδήγησης από τη Νέα Ζηλανδία, ή
                          Κάνετε αίτηση για άδεια Κατηγορίας C (επιβατικό αυτοκίνητο) ή Κατηγορίας R (μοτοσικλέτα) και είστε κάτοχος ισχύουσας άδειας οδήγησης από το εξωτερικό, ή άδειας που έχει λήξει τα τελευταία πέντε χρόνια, από χώρα όπου οι όροι χορήγησης άδειας έχουν αναγνωριστεί ως ισότιμοι με τους όρους που ισχύουν στην Αυστραλία.
                          Σημείωση: η RTA διατηρεί το δικαίωμα να απαιτήσει εξετάσεις οδήγησης αυτοκινήτου ή μοτοσικλέτας. Μπορεί να μη σας χορηγηθεί άδεια, εκτός κι αν η RTA κρίνει ότι η άδεια εξωτερικού είναι έγκυρη.
                          Think before you driving@world.......

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by george lucas View Post
                            καλησπερα πατριωτες! εχω και γω 2 ερωτησεις σχετικα με την αδεια οδηγησης και ισως να γνωριζετε να μου απαντησετε.Εχω το καινουργιο διπλωμα που ειναι σαν πιστωτικη.
                            α) χρειαζεται να βγαλω το διεθνες απο την ΕΛΠΑ?
                            β)το διπλωμα μου ληγει το 2013 θα μπορω να το ανανεωσω εκει στο sydney η θα πρεπει να γυρισω παλι Ελλαδα?
                            Ευχαριστω προκαταβολικα..
                            α) Έχεις άδεια οδήγησης νέου τύπου κάρτα, όχι δεν χρειάζεται μετάφραση γατι έχει λατινικούς χαρακτήρες για το όνομα σου, τα οχηματα φαινονται πισω απο πότε ειναι.

                            β) Αν είσαι AU τι σε νιάζει αν λήξει το δίπλωμα;
                            Σου περισσεύουν 150 ευρώ ;
                            Αν ναι, αναλαμβάνω την ανανέωση εξ αποστάσεως
                            ΑΝ ΕΊΜΑΙ ΕΛΛΆΔΑ ΑΚΌΜΑ !!!

                            (με επιπλέον κόστος φυσικά και δεν παίρνω κεφάλια)
                            (είμαι Δάσκαλος Οδήγησης και ΔΕΝ θέλω να κάνω διαφήμιση για τοις υπηρεσίες που παρέχω)
                            Think before you driving@world.......

                            Comment


                              #44
                              Διπλώματα

                              Originally posted by Agoriani View Post
                              Δεν έχει σημασία αν είναι ροζ, παλιό ή καινούργιο. Σημασία εχει αν τα λέει στα Αγγλικά.
                              Αν δεν τα λέει τότε ή μετάφραση ή το διεθνές που είναι ουσιαστικά μετάφραση.
                              Κοιτάξτε το αρχικό post στην σελίδα 1.
                              Ευχαριστούμε saki kai agoriani..απλώς είχα μείνει με την λανθασμένη εντύπωση ότι θέλει το ελληνικό μεταφρασμένο και ότι το ΕΛΠΑ το χρειαζόμαστε για να μην ξαναδώσουμε εξετάσεις...

                              Comment


                                #45
                                Για Δασκάλους Οδήγησης!!!

                                Originally posted by Sakis230 View Post
                                Επανέρχομαι λοιπόν

                                ΑΔΕΙΑ ΔΑΣΚΑΛΟΥ ΟΔΗΓΗΣΗΣ θα επανέλθω με επιπλέων στοιχειά για τους Δασκάλους

                                .

                                Επανέρχομαι λοιπόν στο θέμα του διπλώματος
                                και συγκεκριμένα στους Δασκάλους Οδήγησης
                                (είναι κάτι που με καίει, μιας και είμαι δάσκαλος)


                                στο link που ακολουθεί :
                                Approved course providers

                                Interstate instructors
                                Under the Mutual Recognition Act driving instructors moving to NSW who hold a driving instructor licence in another state can apply for a NSW instructor licence without the need for additional training. Applicants must complete forms 1001, 239 and 532.

                                Interstate εκπαιδευτές
                                Σύμφωνα με την Αμοιβαία Αναγνώριση εκπαιδευτές οδήγησης πράξη κινείται προς Νέα Νότια Ουαλία που είναι κάτοχος άδειας οδήγησης εκπαιδευτή σε άλλο κράτος μπορεί να υποβάλει αίτηση για άδεια εκπαιδευτή NSW, χωρίς την ανάγκη για πρόσθετη εκπαίδευση. Οι αιτούντες πρέπει να συμπληρώνουν έντυπα 1001, 239 και 532.

                                τα Έντυπα είναι για NSW

                                Έντυπο 1001
                                Transport for NSW provides a wide range of publications and statistics describing our work and performance.


                                Έντυπο 239
                                Transport for NSW provides a wide range of publications and statistics describing our work and performance.


                                Έντυπο 532
                                http://www.rta.nsw.gov.au/publicatio...s/45062462.pdf
                                Think before you driving@world.......

                                Comment

                                Working...
                                X