Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τα διπλώματα οδήγησης στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by Sakis230 View Post
    Ζήτα μία βεβαίωση από το Μεταφορών για το ποτέ έβγαλες τα διπλώματα και στην επόμενη ανανέωση (για να μην πληρώνεις τζάμπα τα 30 ευρώ της εκτύπωσης) να επιμένεις και να επισημάνεις ότι θες την αναγραφή των ημερομηνιών στην άδεια σου. ................................[/SIZE][/COLOR]
    Καλημέρα Σάκη, πήγα στο υπουργείο Μεταφορών τους λέω ότι στο γ και στο Δ δεν αναγράφει τις ημερομηνίες ,Μου λέει που έβγαλες το γ της απαντάω στην κω Και το Δ στο Πειραιά της Λέω.Ωραία μου λέει για το γ πρέπει να πας στην κω,Της απαντάω που είναι προϊσταμένης σου ,Κι αρχίζω να φωνάζω
    Πάω στην προϊσταμένη στήνουμε ένα γερό καβγά ψάχνουμε μαζί τους φακέλους και ο φάκελος μου βρισκόταν εκεί βρήκαμε τις ημερομηνίες της πέρασε στο κομπιούτερ θα μου φτιάξει την αίτηση και θα μου αλλάξει και το δίπλωμα σε καινούργιο με τις ημερομηνίες ,Της είπα ότι μεταναστεύω μου απαντάει που πηγαίνεις της λέω στην Αυστραλία μου λέει ήμουν κι εγώ εκεί ένα χρόνο αλλά με έδιωξαν γιατί δεν είχα τα χαρτιά χαχαχα
    επιβάρυνση 30 ευρώ
    συμπέρασμα. Εάν δεν φωνάξεις δεν καταφέρνεις τίποτα σε αυτή τη χώρα !!!
    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

    Comment


      #47
      Originally posted by kikirikoy View Post
      Καλημέρα Σάκη, πήγα στο υπουργείο Μεταφορών τους λέω ότι στο γ και στο Δ δεν αναγράφει τις ημερομηνίες ,Μου λέει που έβγαλες το γ της απαντάω στην κω Και το Δ στο Πειραιά της ....
      την εδιωξαν απο αυστραλια και εγινε προισταμενη εκει??αυτο ειναι το συμπερασμα

      Comment


        #48
        ... Δηλαδή για να καταλάβω, εγω που είμαι έλληνας και η γυναίκα μου αυστραλεζα κατεβαινουμε σε λίγο για μόνιμα στην Αυστραλία με τα παιδια μας. Το ελληνικό επαγγελματικο δίπλωμα με το μικροτσίπ στη Αυστραλία ισχύει για ένα χρόνο... Και μετα το μετατρέπουμε σε αυστραλεζικο... Θα χρειαστεί να ξανα κάνω εξετάσεις απο την αρχη; Η απλώς θα μετατραπεί;.... (το νέο δίπλωμα έχει και αγγλικά και ελληνικά στοιχεια πάνω στην ίδια κάρτα)

        Comment


          #49
          Originally posted by Μαria stergianos View Post
          ... Δηλαδή για να καταλάβω, εγω που είμαι έλληνας και η γυναίκα μου αυστραλεζα κατεβαινουμε σε λίγο για μόνιμα στην Αυστραλία με τα παιδια μας. Το ελληνικό επαγγελματικο δίπλωμα με το μικροτσίπ στη Αυστραλία ισχύει για ένα χρόνο... Και μετα το μετατρέπουμε σε αυστραλεζικο... Θα χρειαστεί να ξανα κάνω εξετάσεις απο την αρχη; Η απλώς θα μετατραπεί;.... (το νέο δίπλωμα έχει και αγγλικά και ελληνικά στοιχεια πάνω στην ίδια κάρτα)
          Ποιο μικροτσίπ? Η νέα ροζ κάρτα άδεια οδήγησης δεν έχει μικροτσίπ.
          Μικροτσίπ έχει η μπλε κάρτα του ηλεκτρονικού ταχογράφου και δεν ειναι άδεια οδήγησης.

          Μαλών τα μπέρδεψες.
          Με το Ελληνικό οδηγείς προσωρινά εφόσον έχεις τουριστική VISA.
          Την στιγμή που που θα πάρεις VISA για περισσότερο με σκοπό την εγκατάσταση AUS, τότε θα στο αλλάξουν σε αυστραλέζικο.
          Think before you driving@world.......

          Comment


            #50
            ... Κανεις λάθος, άλλο ο ηλεκτρονικός ταχογραφος, το οποίο εχω, αλλα, άλλο το νέο δίπλωμα με το μικροτσίπ που έχει αντικατάστηση το παλιό ροζ ειναι απο τα καινούργια μετρα που έχει πάρει η ελλαδα, ειναι σε μορφή πιστωτικής κάρτας με τα στοιχεία σου και την κατηγορία σου

            Comment


              #51
              Originally posted by Μαria stergianos View Post
              ... Κανεις λάθος, άλλο ο ηλεκτρονικός ταχογραφος, το οποίο εχω, αλλα, άλλο το νέο δίπλωμα με το μικροτσίπ που έχει αντικατάστηση το παλιό ροζ ειναι απο τα καινούργια μετρα που έχει πάρει η ελλαδα, ειναι σε μορφή πιστωτικής κάρτας με τα στοιχεία σου και την κατηγορία σου



              • κ.υ.α. 18623/2372/11-8-2008 (ΦΕΚ 1697/Β΄)
              Κατ΄εξουσιοδότηση των άρθρων 15 και 21 του ν. 3534/2007 εκδόθηκε αυτή η Κοινή Υπουργική
              Απόφαση των Υπουργών Εσωτερικών και Μεταφορών και Επικοινωνιών, με την οποία ανατίθεται
              στην Διεύθυνση Διαβατηρίων του Αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας (ΑΕΑ) η εκτύπωση των
              νέων αδειών οδήγησης υπό μορφή πλαστικής κάρτας, οι προδιαγραφές της οποίας περιγράφονται
              στο Παράρτημα Ι της οδηγίας 2006/126/ΕΚ [όπως συμπληρώθηκε με την απόφαση 29/2008 της
              14ης Μαρτίου 2008 της μεικτής Επιτροπής του ΕΟΧ για την τροποποίηση του Παραρτήματος ΧΙΙΙ
              (Μεταφορές) της συμφωνίας για τον ΕΟΧ]. Το έντυπο καλύπτεται από προδιαγραφές ασφαλείας οι
              οποίες είναι απόρρητες και τηρούνται στην Διεύθυνση Διαβατηρίων του ΑΕΑ. Περιέχονται επίσης
              οι προδιαγραφές που είναι απαραίτητες για οπτικό μακροσκοπικό έλεγχο της γνησιότητας του εντύ-
              που.
              Σύμφωνα με την κ.υ.α. η Διεύθυνση Διαβατηρίων έχει την υποχρέωση, ανάλογα με τις τεχνολο-
              γικές εξελίξεις σχετικά με τα μέτρα ασφαλείας, να ενημερώνει και να προτείνει στην Γενική Διεύ-
              θυνση Μεταφορών του ΥΜΕ την ενσωμάτωση νέων μέτρων ασφαλείας όπως το ολοκληρωμένο μι-
              κροκύκλωμα (chip) ή η κατάργηση των τυχόν παρωχημένων. Η Γενική Διεύθυνση Μεταφορών του
              ΥΜΕ είναι η αποκλειστική αρμόδια υπηρεσία για να αποφασίσει σχετικά. Προβλέπονται επίσης τα
              δικαιολογητικά για την εκτύπωση των αδειών οδήγησης, ο τρόπος υποβολής και διαβίβασης αυτών
              στην Διεύθυνση Διαβατηρίων και η αποστολή ή παράδοση των αδειών στους αιτούντες, ο τύπος, το
              σχήμα, το χρώμα και το περιεχόμενο των ενδείξεων της άδειας οδήγησης. Επίσης προβλέπεται ο
              τρόπος της μεταφοράς της πίστωσης από το ΥΜΕ στον προϋπολογισμό του Υπουργείου Εσωτερι-
              κών (Ειδικός Φορέας Ελληνική Αστυνομία) καθώς και ο τρόπος προμήθειας των αναλώσιμων και
              φύλαξης αυτών. Τέλος προβλέπεται και η Αίτηση Εκτύπωσης της άδειας οδήγησης που παρουσιά-
              ζεται στο Παράρτημά της (όπως αυτό τροποποιήθηκε με νεώτερη κ.υ.α.) το οποίο πρέπει, εκτός
              των άλλων δικαιολογητικών, να κατατίθεται στις ΝΥΜΕ.
              Οι άδειες οδήγησης εκτυπώνονται εντός επτά (7) ημερών από την παραλαβή της αίτησης από
              την Διεύθυνση Διαβατηρίων.


              Όπως λέει η Υπουργική απόφαση ναι θα έχουν μικροκύκλωμα (chip) αλλά αν υπάρχει η τεχνολογία. Η κάρτα του ταχογράφου κοστίζει 150 ευρώ γιατί τυπώνεται στην Γερμανία και έχει μικροκύκλωμα (chip).
              Η ροζ κάρτα δεν έχει τίποτα παρά μόνο κωδικούς συναλλαγής στο σημείο 14 της άδειας οδηγήσεις και μέσω ίντερνετ το όργανο της τάξης μπορεί να δει τα στοιχειά σου και μια καλύτερη εικόνα (φωτογραφία) στο laptop που πιθανώς να έχει στο όχημα του.
              Προς το παρών ούτε καν μαγνητική ταινία σαν τοις παλιές πιστωτικές κάρτες δεν έχει
              Think before you driving@world.......

              Comment


                #52
                Ευχαριστω, να είσαι καλα...

                Comment


                  #53
                  Originally posted by Μαria stergianos View Post
                  Ευχαριστω, να είσαι καλα...
                  δυστυχώς ή ευτυχώς γνωρίζω κάτι παραπάνω λόγο εργασίας
                  δες ποιο πάνω τι δουλειά κάνω.
                  Think before you driving@world.......

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                    ξαναπηγα στο vicroads και πηρα την αιτηση για την εξαιρεση heavy vehicle exmptions
                    vicroads Bendigo Customer Service Centre
                    53-61 Lansell Street
                    Bendigo VIC 3550
                    τηλεφ.13 11 71 οι αντιστοιχιες ελληνικου δηπλοματων ειναι
                    μονος αξονας MR
                    τριαξονικο HR
                    συρομ-επικαθ HC
                    πολλαπλων συνδυασμων MC αυτη η κατηγορια ειναι για σεμι τρελα ασς βρουμε δουλεια για τις αλλες και αστες αυτες
                    Ρε πατριωτη μπορεις σε παρακαλω να μας πεις τι εγινε τελικα με το διπλωμα(τι χαρτια εστειλες τελικα στην αρμοδια υπηρεσια..) να μαθουμε και μεις πως θα κινηθουμε για να βγαλουμε το διπλωμα ειμαι 3 μηνες στην μελβουρνη...(εχω διπλωμα γ κατηγοριας ,,και αν υπαρχει καποιος οδηγος να μας πει τι παιζει με την δουλεια σαν οδηγος ..συνθηκες μισθος κλπ)

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by gggpap View Post
                      Ρε πατριωτη μπορεις σε παρακαλω να μας πεις τι εγινε τελικα με το διπλωμα(τι χαρτια εστειλες τελικα στην αρμοδια υπηρεσια..) να μαθουμε και μεις πως θα κινηθουμε για να βγαλουμε το διπλωμα ειμαι 3 μηνες στην μελβουρνη...(εχω διπλωμα γ κατηγοριας ,,και αν υπαρχει καποιος οδηγος να μας πει τι παιζει με την δουλεια σαν οδηγος ..συνθηκες μισθος κλπ)
                      σημερα πηγα στην σχολη,πρεπει να κανω 2 μερες μαθημα τα υπολυπα θα τα πουμε αυριο απο καντα

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by Μαria stergianos View Post
                        ... Δηλαδή για να καταλάβω, εγω που είμαι έλληνας και η γυναίκα μου αυστραλεζα κατεβαινουμε σε λίγο για μόνιμα στην Αυστραλία με τα παιδια μας. Το ελληνικό επαγγελματικο δίπλωμα με το μικροτσίπ στη Αυστραλία ισχύει για ένα χρόνο... Και μετα το μετατρέπουμε σε αυστραλεζικο... Θα χρειαστεί να ξανα κάνω εξετάσεις απο την αρχη; Η απλώς θα μετατραπεί;.... (το νέο δίπλωμα έχει και αγγλικά και ελληνικά στοιχεια πάνω στην ίδια κάρτα)
                        το ελληνικο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ διπλωμα ΔΕΝ ΔΕΝ ισχυει στην αυστραλια χωρις καποιες διαδικασιες (αιτηση εξερεσεως λογο εμπειριας,)αλλα και παλι θα δωσο καποιες εξετασεις με μεταφραστη αλλα με βιβλιο που πρεπει να διαβασω στα αγγλικα ομως και το οποιο ΔΕΝ υπαρχει μεταφρασμενο!!οι εξετασεις ειναι λιγο τις πλακας οι ερωτησεις ειναι ευκολες αλλα εχουμε καποιες διαφορες στους νομους .το ερασιτεχνικο διπλωμα ισχυει αρκει να το εχεις πανω απο ενα χρονο στην ελλαδα.

                        Comment


                          #57
                          τι παιζει με τα διπλωματα των ανηλικων σε μηχανες και αυτοκινητα; εδω ελλαδα επιτρεπεται διπλωμα για 50αρακι απο τα 16 και το ιδιο ισχυει και στη γαλλια απο τα 14,οπως επισης και στην αμερικη για αμαξι αν εχεις μαζι σου ενηλικο,στην αυστραλια;

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by qetuo View Post
                            τι παιζει με τα διπλωματα των ανηλικων σε μηχανες και αυτοκινητα; εδω ελλαδα επιτρεπεται διπλωμα για 50αρακι απο τα 16 και το ιδιο ισχυει και στη γαλλια απο τα 14,οπως επισης και στην αμερικη για αμαξι αν εχεις μαζι σου ενηλικο,στην αυστραλια;
                            Από 16 ετών και 9 μηνών για οδήγηση μοτοσικλετών
                            Διάβασε αυτό :

                            Σελίδα 13-15

                            και άνοιξε τα παρακάτω ling:

                            Motorcycle
                            Provisional (P1) and Provisional (P2) rider licence
                            Full rider licence
                            About the training courses
                            Training centres
                            Motorcycle Operator Skill Test (MOST)
                            Left turn and stop in the box
                            Cone weave and U-turn
                            Braking
                            Obstacle turn

                            Licence test guides and handbooks


                            http://www.rta.nsw.gov.au/licensing/...8_feb_2011.pdf DRIVER KNOWLEDGE TEST QUESTIONS CLASS R (MOTORCYCLE) LICENCE
                            http://www.rta.nsw.gov.au/licensing/...8_feb_2011.pdf CLASS R LICENCE WITH SPECIAL MOBILITY VEHICLE (SMV) ENDORSEMENT

                            Think before you driving@world.......

                            Comment


                              #59
                              ή διαβάστε σε αυτό το thread το πρώτο post στην σελίδα 1.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment


                                #60
                                ευχαριστώ πολύ,λοιπόν αξίζει να το βγάλεις εκεί αν δεν έχεις ή να το βγάλεις απο εδώ και να κάνεις τη μετάφραση και να τελειώνεις;

                                Comment

                                Working...
                                X