Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τα διπλώματα οδήγησης στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by qetuo View Post
    ευχαριστώ πολύ,λοιπόν αξίζει να το βγάλεις εκεί αν δεν έχεις ή να το βγάλεις απο εδώ και να κάνεις τη μετάφραση και να τελειώνεις;
    Για ποια ακριβώς κατηγορία διπλώματος αναφέρεσαι ?
    Think before you driving@world.......

    Comment


      #62
      Originally posted by Sakis230 View Post
      Για ποια ακριβώς κατηγορία διπλώματος αναφέρεσαι ?
      για μοτοποδήλατο

      Comment


        #63
        Originally posted by qetuo View Post
        για μοτοποδήλατο
        Το δίπλωμα για μοτοποδήλατο 50cc δεν αναγνωρίζεται στην Αυστραλία.
        Δεν είναι από το Ελληνικό Υπουργείο Μεταφορών όπου έχουν αναγνωρίσει τα διπλώματα και υπάρχει διακρατική συμφωνία για διπλώματα μεταξύ τον κρατών, αλλά το έχει εκδώσει η αστυνομία.

        Βγάλε εδώ το δίπλωμα 300-350€ και κάντο αλλαγή στην Αυστραλία γιατί μια τελευταία τιμή που πληροφορήθηκα για δίπλωμα Μοτο στην AUS ήταν 1000$
        Think before you driving@world.......

        Comment


          #64
          Originally posted by Sakis230 View Post
          Το δίπλωμα για μοτοποδήλατο 50cc δεν αναγνωρίζεται στην Αυστραλία.........
          Σάκη αν κατάλαβα καλά απο ενα site που βρήκα (οχι κρατικό της Αυστραλίας,αυστραλιανό όμως,πουλουσε σκουτερ) και έλεγε οτι απο ηλικία 16 ετών και 9 μηνών μπορείς να οδηγείς χωρίς να ξεπερνάς τα 50km per hour,δηλαδή 50αράκι..εκτός κι αν εννοούν για παράδειγμα 125 κυβικά και έχεις όριο 50km per hour..έχω μπερδευτεί λίγο,και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις,αν το βγάλω εδώ δλδ που βγαίνει στα 16 εκεί δε θα μπορω να οδηγώ; δεν αναγνωρίζεται το ελληνικό δίπλωμα για 50αράκι; δε μπορώ να βγάλω παραπάνω γιατί δεν έχω ενηλικιωθεί.

          Comment


            #65
            Originally posted by qetuo View Post
            Σάκη αν κατάλαβα καλά απο ενα site που βρήκα (οχι κρατικό της Αυστραλίας,αυστραλιανό όμως,πουλουσε σκουτερ) και έλεγε οτι απο ηλικία 16 ετών και 9 μηνών μπορείς να οδηγείς χωρίς να ξεπερνάς τα 50km per hour,δηλαδή 50αράκι..εκτός κι αν εννοούν για παράδειγμα 125 κυβικά και έχεις όριο 50km per hour..έχω μπερδευτεί λίγο,και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις,αν το βγάλω εδώ δλδ που βγαίνει στα 16 εκεί δε θα μπορω να οδηγώ; δεν αναγνωρίζεται το ελληνικό δίπλωμα για 50αράκι; δε μπορώ να βγάλω παραπάνω γιατί δεν έχω ενηλικιωθεί.
            Aν είσαι ανήλικος τότε αλλάζει το θέμα.
            Καλύτερα εκεί να βγάλεις το δίπλωμα για να έχεις μια καλή αρχή με τα διπλώματα.
            Εξάλλου να σου θυμίσω ότι αν έχεις Δίπλωμα αναγνωριζόμενης χώρας λιγότερο από ένα χρόνο θα υποχρεωθείς να έχεις Δίπλωμα μαθητευόμενου για ένα χρόνο έτσι και αλλιώς.

            Δώσε μου επιπλέον πληροφορίες για το site που λες για να σου πω τι θέλουν πουν.
            Think before you driving@world.......

            Comment


              #66
              δε με αφήνει να ανεβάσω λινκ γιατι έχω πολύ λίγα ποστς
              πάτα στο google: scooter federation australia licensing
              είναι το πρώτο στην αναζήτηση,το site λέγεται Australian Scooter Federation

              δεν έχω καταλάβει καθόλου τι συμβαίνει με το δίπλωμα για τη μηχανή,για αμάξι μπορείς να έχεις άδεια αλλά μόνο αν είναι μέσα ενήλικος με μόνιμη αυστραλιανή άδεια(δώρο άδωρο δηλαδή,αν είναι μέσα ενήλικος με άδεια γιατί να μην οδηγήσει εκείνος; )

              Comment


                #67
                Καλησπέρα...
                Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να μου πει ποσο κοστίζει να βγαλει κάποιος δίπλωμα οδήγησης στην Αυστραλία και πόσο στην Ελλάδα;;;Συμφέρει γενικά να το κάνεις εδώ ή κάτω;;;;;
                Ευχαριστώ!!!!!!

                Comment


                  #68
                  Originally posted by thena View Post
                  Καλησπέρα...
                  Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να μου πει ποσο κοστίζει να βγαλει κάποιος δίπλωμα οδήγησης στην Αυστραλία και πόσο στην Ελλάδα;;;Συμφέρει γενικά να το κάνεις εδώ ή κάτω;;;;;
                  Ευχαριστώ!!!!!!
                  τα πάντα εδώ Apply for a Driver's Licence

                  Comment


                    #69
                    Australian Scooter Federation > Licensing

                    Δείτε το συνημμένο Αρχείο και θα καταλάβετε καλύτερα για το από πότε μπορεί κάποιος να οδηγεί σκούτερ ή μικρή μηχανή και αν είναι απαραίτητο να αν δώσεις εξετάσεις σε κάποιες πολιτείες ή όχι.
                    Think before you driving@world.......

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by australian View Post
                      τα πάντα εδώ Apply for a Driver's Licence

                      Comment


                        #71
                        Δείτε το συνημμένο Αρχείο και θα καταλάβετε καλύτερα για το από πότε μπορεί κάποιος να οδηγεί σκούτερ ή μικρή μηχανή και αν είναι απαραίτητο να αν δώσεις εξετάσεις σε κάποιες πολιτείες ή όχι.[/QUOTE]

                        ""Riders Licence with Automatic Restrictions"available at cost approx $60 than applying normal motorcycle license, limit to 160cc and auto transmissions only" αυτό ισχύει για NSW; και μπορεις να το έχεις απο 16 και 9 μηνων; ισχύει για σίδνευ και αυστραλία;

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by qetuo View Post
                          Δείτε το συνημμένο Αρχείο και θα καταλάβετε καλύτερα για το από πότε μπορεί κάποιος να οδηγεί σκούτερ ή μικρή μηχανή και αν είναι απαραίτητο να αν δώσεις εξετάσεις σε κάποιες πολιτείες ή όχι.

                          ""Riders Licence with Automatic Restrictions"available at cost approx $60 than applying normal motorcycle license, limit to 160cc and auto transmissions only" αυτό ισχύει για NSW; και μπορεις να το έχεις απο 16 και 9 μηνων; ισχύει για σίδνευ και αυστραλία;



                          "Για τους αναβάτες με άδεια αυτόματου και περιοριστεί" υπάρχει με διαθέσιμο κόστος περίπου 60 δολάρια για την εφαρμογή της κανονικής άδεια οδήγησης μοτοσικλέτας, αλλά να περιορίσει στα 160cc και αυτόματη μετάδοση μόνο!

                          Σκούτερ που έχουν περάσει τεστ διαφορετικών απαιτήσεων για τα φώτα τα φρένα το ταχύμετρο και το θόρυβο. Είναι 50cc έχει περιοριστεί σε αυτά στα 50 km / h σε όλα τα κράτη και δεν έχουν ελεγχθεί για την ασφαλή λειτουργία σε υψηλότερες ταχύτητες.


                          Δηλαδή μετά από ένα χρόνο κατηγορία Ρ1 και με περίπου 60 δολάρια ανεβαίνεις κατηγορία και πας έως 160cc αλλά να περιοριστεί σε αυτόματη μετάδοση μόνο! Αν έχεις κανονικό μηχανάκι 50cc αλλά όχι αυτόματο δεν βλέπω να υπάρχει περιορισμός για NSW

                          Έχεις διαβασει καθολου αυτα τα ling σε προηγούμενο post ?




                          Think before you driving@world.......

                          Comment


                            #73
                            HOW DO I GO ABOUT TRAINING FOR A BUS AND TRUCK LICENCE?
                            You must have a current Australia or overseas car driver licence and meet the graduation criteria (refer to licence categories diagram). You can apply for a Light Rigid or Medium Rigid licence for 12 months. However, you can start training for your LR or MR licence any time after getting your car licence......As the first step in your training read the latest edition of THE VICTORIAN BUS AND TRUCK DRIVERS HANDBOOK.....If you drive trucks and want to be bus driver the bus company that employs you will let you know if you need special training....If you drive a bus you may need a Drivers Certificate...You can apply for a Drivers Certificate by contacting the VICTORIAN TAXI DIRECTORATE

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by jojos71 View Post
                              HOW DO I GO ABOUT TRAINING FOR A BUS AND TRUCK LICENCE?
                              You must have a current Australia or overseas car driver licence and meet the graduation criteria (refer to licence categories diagram). You can apply for a Light Rigid or Medium Rigid licence for 12 months. However, you can start training for your LR or MR licence any time after getting your car licence......As the first step in your training read the latest edition of THE VICTORIAN BUS AND TRUCK DRIVERS HANDBOOK.....If you drive trucks and want to be bus driver the bus company that employs you will let you know if you need special training....If you drive a bus you may need a Drivers Certificate...You can apply for a Drivers Certificate by contacting the VICTORIAN TAXI DIRECTORATE
                              ρε πως το πας το αγγλικο!!!!!!!!!!

                              Comment


                                #75
                                Australia

                                Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                                ρε πως το πας το αγγλικο!!!!!!!!!!
                                Εγω????????...οτι διαβασα εγραψα....αφου ξερεις κι εγω απο αγγλικα ΑΙ ΧΑΦΤΕΝ ΧΑΦΤΕΝ σαν τον Ξαρχακο με την Βουγιουκλακη...Κωστα μου!!!

                                Comment

                                Working...
                                X