Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βασικές γνώσεις για σύνταξη, ασφάλιση, superannuation

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Σύνταξη

    Originally posted by panultimate View Post
    Τα ελληνικά χρόνια εργασίας είναι ούτως ή άλλως χαμένα..
    με τους κοπρίτες Έλληνες πολιτικούς.
    οι γονείς μου έμειναν πανω από δεκα χρονια αυστραλία '70 - 80- περιπου. ήρθαν μετα ελλαδα και εργαστηκαν και εδω. οταν έκαναν αίτηση για σύνταξη εδω εκαναν ταυτοχρονα και τα χαρτια για την διημερη σύμβαση ελλαδα - αυστραλίας (μέσω ικα γίνεται. μια βόλτα στα κεντρικά του ικα στην αθηνα και θα σας δωσουν όλα τα έγγραφα και πληροφορίες σχετικά). Συμψιφήζουν τα χρονια εργασίας και από τα δύο κράτη με την διαφορά ότι από την αυστραλία υπολογίζουν και τον χρόνο διαμονής εκεί κι ας μην έχεις εργαστεί όλα τα χρόνια εκεί.
    ο πατέρας μου πήρε σύνταξη κανονικά από ελλαδα και επιπλέον 195 ευρώ το μήνα από αυστραλία ο καθένας. τώρα θα μου πειτε ψιχουλα, αλλά γιατί όχι? θα τους τα χαριζε κανείς? αξίζει τον κόπο ολη η γραφειοκρατία. Να φανταστείτε η μητέρα μου ειχε μόνο 3 χρονια ενσυμα από ελλάδα και κανονικα δεν θα επαιρνε τιποτα. Με τον συνυπολογισμό των 7 ετων εργασίας στην αυστραλία καταφερε και πήρε εκτος από το ποσο που ανεφερα απο αυστραλια ΚΑΙ ενα μικρό ποσο απο το ικα εδω!
    ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. Κρατάτε πληροφορίες ποτε δουλεψατε, από ποτε έως ποτε, και οι ελευθεροι επαγγελματίες τα χαρτια της επιχειρησης όπως εφορίες , κλεισιμο επιχείρησης κλπ . μην πετατε τιποτα. τα ζητάνε.


    Επίσης καλό θα ήταν όταν γίνει η υποβολή των εγγραφων για την σύνταξη αυτη να έχετε όσο το δυνατό λιγότερα περουσιακά στοιχεια στο όνομά σας (ευκαιρία να γραφτούν στα παιδιά) επιρεάζει το ποσο που θα σου βγάλουν...

    Comment


      #17
      Μπράβο Τζίνι ευχαριστούμε
      Πολύ ενθαρρυντικό να ξέρουμε ότι γίνεται και στην πράξη

      Comment


        #18
        Πολυ καλη πρωτοβουλια αυτη Poltergeist... συγχαρητηρια. Παραθετω και εγω καποιες φορμες στα ελληνικα για το medicare μεσα απο ελληνικο ραδιοφωνικο σταθμο στο Συδνεϋ.

        MEDICARE INFORMATION KIT (in Greek) « RADIO SYMBAN

        Comment


          #19
          Respect στον δημιουργό του thread και τους φίλους που συμμετέχουν με παράθεση χρησιμότατων πληροφοριών!

          Comment


            #20
            Ψιχουλα ξεψιχουλα γιατι να τους τα χαρισεις?
            Ο ιδρωτας και οι κοποι ζωης ειναι! Ευχαριστω για τις πληροφοριες Poltergeist και jini!

            Comment


              #21
              Προσκυνάω τον Βασιλιά των Μεταναστών Poltergeist!!!!
              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

              Comment


                #22
                Thank you poltergeist!!Ακρως πολυτιμες πληροφοριες!!

                Comment


                  #23
                  Poltergeist είσαι ωραίος με τις πληροφορίες σου.
                  Να συμπληρώσω και εγώ την περίπτωση της πεθεράς μου που έζησε 9,5 χρόνια στην Αυστραλία 1964 - 1974 χωρίς να δουλεύει. Πριν λίγους μήνες συμπλήρωσε την αίτηση για συνταξιοδότηση από Australia. Η αίτηση ήταν 20 σελίδες όπου δήλωνες της Παναγιάς τα μάτια (εισοδήματα, κινητές αξίες, ακίνητα, καταθέσεις, ομόλογα, ...). Μέχρι και αξία οικοσκευής ζητούσαν. Τέλος πάντων, της έβγαλαν περίπου 160€ το μήνα από την ημέρα εκδήλωσης ενδιαφέροντος.

                  Comment


                    #24
                    Kαλύτερα απ'το τίποτα.
                    Απ'την Ελλάδα παίρνει κάτι;

                    Comment


                      #25
                      Ναι παίρνει τη σύνταξή της κανονικά από το ΙΚΑ την οποία τη δήλωσε στην αίτηση. Επίσης έστειλε φωτοτυπία το λογαριασμό της όπου μπαίνει η σύνταξη και φαίνονται τα ποσά.
                      Στη διαδικασία συνταξιοδότησης από Αυστραλία ενεπλάκη και το ΙΚΑ. Νομίζω μέσω ΙΚΑ έγινε η διαδικασία, αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

                      Comment


                        #26
                        Να συμπληρώσω και την περίπτωση γνωστής μου που βγήκε πρόσφατα με μειωμένη σύνταξη στα 52 της σαν μητέρα με ανήλικο παιδί (ναι, υπάρχουν αυτά ακόμα). Τα ελληνικά ένσημα δεν της έβγαιναν και είχε κάνει αίτηση και της αναγνώρισαν 4 χρόνια που είχε δουλέψει στην Αυστραλία. Με την αυστραλέζικη προϋπηρεσία κατόρθωσε να βγει πρόωρα στη σύνταξη στην Ελλάδα.
                        Η γνωστή μου δεν ήταν στο ΙΚΑ αλλά σε κάποιο άλλο Ασφαλιστικό Ταμείο, αλλά η διαδικασία έγινε μέσω ΙΚΑ.
                        Επίσης να επιβεβαιώσω για την περίπτωση της πεθεράς μου ότι η όλη διαδικασία για Αυστραλιανή σύνταξη έγινε μέσω ΙΚΑ στην Αθήνα. Ήταν κατατοπισμένοι ίσως γιατί υπάρχουν αρκετές παρόμοιες περιπτώσεις.

                        Comment


                          #27
                          poltergeist πολυ ωραια οσα εχεις γραψει!
                          θελω και εγω να σε ρωτησω κατι και αν μπωρεις να μου απαντησεις.
                          Οι γονεις μου δουλεψαν στην Αυστραλια πεντε χρονια περιπου,
                          απο το 70 ως 75 μετα επεστρεψαν Ελλαδα δικαιουντε κατι απο συνταξη;

                          Comment


                            #28
                            @ Kathy:

                            Δεν δικαιούνται επειδή είναι κάτω από 10 χρόνια. Για να το σιγουρέψεις μπορείς φυσικά να ρωτήσεις τη σχετική υπηρεσία του centrelink (μιλάνε και ελληνικά). Βέβαια αν οι γονείς σου πάνε στην Αυστραλία και αιτηθούν για σύνταξη, τότε θα την πάρουν κανονικά εφόσον πληρούν και τα εισοδηματικά κριτήρια.

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by pan_k7 View Post
                              @ Kathy:

                              Δεν δικαιούνται επειδή είναι κάτω από 10 χρόνια. Για να το σιγουρέψεις μπορείς φυσικά να ρωτήσεις τη σχετική υπηρεσία του centrelink (μιλάνε και ελληνικά). Βέβαια αν οι γονείς σου πάνε στην Αυστραλία και αιτηθούν για σύνταξη, τότε θα την πάρουν κανονικά εφόσον πληρούν και τα εισοδηματικά κριτήρια.
                              pan_k7 σε ευχαριστω πολυ !

                              Comment


                                #30
                                Μια ερώτηση: υπάρχει όριο ηλικίας για τη συνταξιοδότηση; Ή είναι σαν τις ΗΠΑ όπου μπορεί κανείς να δουλεύει μέχρι να πέσει κάτω ξερός σε ηλικία π.χ. 120 χρονών; Επίσης: αξίζει τον κόπο να κάνει κανείς και άλλες επενδύσεις σε άλλα συνταξιοδοτικά ταμεία; Π.χ. στην Αμερική υπάρχει η κανονική, εννοείται ιδιωτική, σύνταξη που γίνεται με τον τρόπο περίπου που κάνουν το superannuation στην Αυστραλία και μετά υπάρχουν τα διάφορα συμπληρωματικά 401K, 402b, Traditional IRA, Roth IRA και δε συμμαζεύεται με ορισμένες φοροαπαλλαγές μέχρι κάποιου ορίου. Εννοείται ότι όλα αυτά είναι προσωπικές επενδύσεις του εργαζόμενου μέσω λογιστών και ενίοτε του εργοδότη, εξαρτάται πάντα από το είδος των επενδύσεων.

                                Πάντως η Αυστραλία φαίνεται να έχει βρει τη χρυσή τομή μεταξύ της Ελληνικής ασυδοσίας και της Ευρωπαϊκής τρέλλας από τη μια μεριά και της αμερικανικής μούρλας και χάους από την άλλη.

                                Comment

                                Working...
                                X