Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βασικές γνώσεις για σύνταξη, ασφάλιση, superannuation

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    @ Dina45:

    Από όσο γνωρίζω, το όριο ηλικίας είναι τα 65 χρόνια. Η σύνταξη είναι μια και δίδεται με εισοδηματικά κριτήρια επειδή δεν υπάρχουν εισφορές προς το κράτος είτε από τον εργαζόμενο, είτε από τον εργοδότη. Η μόνη κράτηση είναι το superannuation. Φαντάζομαι ότι αν κάποιος θέλει παραπάνω σύνταξη τότε μπορεί να επενδύσει από τη δική του τσέπη σε ιδιωτικά συνταξιοδοτικά προγράμματα ασφαλιστικών εταιριών.

    Comment


      #32
      Το κοίταξα στο ίντερνετ και λέει ότι δεν υπάρχει όριο όπου θα σε υποχρεώσουν να συνταξιοδοτηθείς:

      The AD Act does not expressly proscribe compulsory retirement. Complainants wishing to bring a claim under the AD Act, alleging age discrimination on the basis of having been compulsorily retired from work, would need to utilise the general prohibition against age discrimination in employment.

      Alternatively, at the federal level, a complainant may bring a claim under the General Protections Provisions or unlawful termination provisions of the FW Act.

      In contrast to the situation at the federal level under the AD Act, compulsory retirement is expressly unlawful throughout the various State and Territory jurisdictions in Australia.
      Είναι, λέει, αντισυνταγματικό σύμφωνα με τη Wikipedia (ψάχνω ακόμα επίσημες αυστραλέζικες πηγές):

      In Australia, compulsory retirement is expressly unlawful throughout the various State and Territory jurisdictions in Australia.[7]
      The Governor-General can remove Justices of the High Court (and other Parliament-created courts) in limited circumstances (because of the constitutional separation of powers doctrine) so a Constitutional amendment was passed in 1977 to enforce a mandatory retirement age of 70 for federal judges[citation needed].
      Όλα τα κοίταξα τώρα και φυσικά δεν ξέρω σίγουρα. Στην Αμερική υπήρχε κάποτε υποχρεωτική συνταξιοδότηση στα 65, αλλά το Ανώτατο Δικαστήριο κήρυξε το νόμο αντισυνταγματικό και τελείωσε η υπόθεση.

      Comment


        #33
        4) Αν εμείς αποφασίσουμε στα 65 να πάμε να αράξουμε στο εξωτερικό, δεν την δικαιούμαστε πια, πρέπει τουλάχιστον 6 μήνες το χρόνο να είμαστε Αυστραλία.



        Αυτό ισχύει σίγουρα; Εμένα τα πεθερικά μου πέρνουν σύνταξη από αυστραλία (γήρατος) και ζουν εδώ στην Ελλάδα.
        Πηγαινοέρχονται κάθε 3-4 χρόνια και δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τη σύνταξή τους

        Comment


          #34
          Ηθελα να ρωτησω αν η μητερα μου δικαιουται καποια συνταξη με 13χρονια αυστραλια και χωρισ καθολου περιουσιακα στοιχεια στο ονοματα τησ.Αυτη την στιγμη βρισκεται στην ελλαδα και παιρνει καποια συνταξη του πατερα μου

          Comment


            #35
            Γεια σας παιδια.Οι δικοι μου ζουν απο το 1981 Ελλαδα και ασφαλιζονται στον ΟΓΑ. Σε ενα χρονο ετοιμαζουν τα χαρτια τους για συνταξη. Ειναι και οι δυο υπηκοοι Αυστραλιας και ζουσαν και δουλευαν κατω ο πατερας μου περιπου 10 χρονια (1965-1969) και 1974-1981 και η μανα μου απο 1974 εως το 1981. Δικαιουνται καποιο ποσο συνταξης απο Αυστραλια?
            Ευχαριστω εκ των προτερων

            Comment


              #36
              Originally posted by Spiros32 View Post
              Γεια σας παιδια.Οι δικοι μου ζουν απο το 1981 Ελλαδα και ασφαλιζονται στον ΟΓΑ. Σε ενα χρονο ετοιμαζουν τα χαρτια τους για συνταξη. Ειναι και οι δυο υπηκοοι Αυστραλιας και ζουσαν και δουλευαν κατω ο πατερας μου περιπου 10 χρονια (1965-1969) και 1974-1981 και η μανα μου απο 1974 εως το 1981. Δικαιουνται καποιο ποσο συνταξης απο Αυστραλια?
              Ευχαριστω εκ των προτερων
              Ναι δικαιούνται, ιδιαίτερα ο πατέρας σου που είχε 10 χρόνια εκεί. Μη φανταστείς τρελά ποσά. Ψάξτο με τον ασφαλιστικό φορέα.

              Comment


                #37
                από Jul 01 2012, ισχύει ότι άμα δεν είσαι στην Australia δεν πέρνεις φράγκο.

                Comment


                  #38
                  Originally posted by ZAKARI View Post
                  από Jul 01 2012, ισχύει ότι άμα δεν είσαι στην Australia δεν πέρνεις φράγκο.
                  Αφού έχει υπογραφεί διμερή σύμβαση για τις συντάξεις!

                  Comment


                    #39
                    Τι να σου πω (?), ακούω ανθρώπους που το λένε... Εδώ έρχονται από Ελλάδα και τους περνάνε από κόσκινο για να αποδείξουν ότι θα μείνουν στην Αυστράλια..

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by ZAKARI View Post
                      Τι να σου πω (?), ακούω ανθρώπους που το λένε... Εδώ έρχονται από Ελλάδα και τους περνάνε από κόσκινο για να αποδείξουν ότι θα μείνουν στην Αυστράλια..
                      Αυτό το κάνουν για τα επιδόματα (ανεργίας, παιδιών κ.λπ.) άντε και για το medicare. Οι συντάξεις είναι άλλο πράγμα. Η Ελλάδα με την Αυστραλία έχουν υπογράψει διμερή σύμβαση για τις συντάξεις και πλέον οι Έλληνες με Αυστραλιανή υπηκοότητα και τουλάχιστον 10 χρόνια διαμονής εκεί θεμελιώνουν δικαίωμα για παροχή σύνταξης στην ηλικία των 65 ετών.

                      Comment


                        #41
                        συγγνώμη pan_k7 εαν γνωριζεις βεβαια με βαση αυτα που ισχυριζεσαι δηλ. εαν δεν εχεις περιουσια -ουτε ελλαδα ουτε στην Αυστραλια - καταθεσεις κτλ. και κατεβεις 55 ετων μονος μετα απο 10 χρονια οταν φθασεις 65 ετων παιρνεις την συνταξη ολοκληρη δηλ.1400$ τον μηνα ?

                        Comment


                          #42
                          Γεια σου angelo. Να αναφέρω κι εγώ την εμπειρία που έχω από τα πεθερικά μου.Ζούσαν και δούλευαν χρόνια στην αυστραλία, όταν κάποια στιγμή πήραν αναπηρική σύνταξη γύρισαν στην Ελλάδα.Μετά από 20 χρόνια παραμονής εδώ και πλησιάζοντας τα 65 έμαθαν πως για να μετατραπεί η αναπηρική σε γήρατος θα πρέπει τα 3 τελευταία χρόνια να ζούν στην αυστραλία.Έτσι πήγαν αυστραλία στα 62 και όλα οκ.Στα 65 πήραν τη γήρατος κανονικά ολόκληρη.Βέβαια να τονίσω ότι αυτό έγινε πριν από 5 χρόνια.Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τώρα...

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by angelo View Post
                            συγγνώμη pan_k7 εαν γνωριζεις βεβαια με βαση αυτα που ισχυριζεσαι δηλ. εαν δεν εχεις περιουσια -ουτε ελλαδα ουτε στην Αυστραλια - καταθεσεις κτλ. και κατεβεις 55 ετων μονος μετα απο 10 χρονια οταν φθασεις 65 ετων παιρνεις την συνταξη ολοκληρη δηλ.1400$ τον μηνα ?
                            Ναι, με μια μικρή επιφύλαξη, λαμβάνεις ολόκληρη τη σύνταξη, όσο είναι, ακόμα και αν είσαι για έναν χρόνο εκεί, αρκεί να μένεις μόνιμα Αυστραλία. Τα 10 χρόνια τουλάχιστον χρειάζονται όταν μένεις μόνιμα Ελλάδα.

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by thena View Post
                              Γεια σου angelo. Να αναφέρω κι εγώ την εμπειρία που έχω από τα πεθερικά μου.Ζούσαν και δούλευαν χρόνια στην αυστραλία, όταν κάποια στιγμή πήραν αναπηρική σύνταξη γύρισαν στην Ελλάδα.Μετά από 20 χρόνια παραμονής εδώ και πλησιάζοντας τα 65 έμαθαν πως για να μετατραπεί η αναπηρική σε γήρατος θα πρέπει τα 3 τελευταία χρόνια να ζούν στην αυστραλία.Έτσι πήγαν αυστραλία στα 62 και όλα οκ.Στα 65 πήραν τη γήρατος κανονικά ολόκληρη.Βέβαια να τονίσω ότι αυτό έγινε πριν από 5 χρόνια.Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τώρα...
                              Αυτό ίσχυε πριν την υπογραφή της διμερούς σύμβασης.

                              Comment


                                #45
                                Προσοχή στις τελευταίες αλλαγές των κανονισμών του Centerlink!

                                Comment

                                Working...
                                X