Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βασικές γνώσεις για σύνταξη, ασφάλιση, superannuation

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    australian πολυ σημαντικες αλλαγες και προσοχη .!!!!!...οποιος προλαβει να φυγει μεχρι το τελος του 2013 θα τον πιασει η 25ετια.
    Δηλαδη για να παρεις συνταξη πρεπει να μεινεις 25 χρονια στην Αυστραλια και αυτο ισχυει μεχρι το τελος 2013 γιατι μετα γινεται 35 χρονια
    Αρα αφου ειμαι 46 πρεπει να φυγω τωρα!!! για να παρω στα 71 συνταξη αλλιως στα 81
    Βεβαιως υπαρχει διακρατικη μεταξυ κρατων αλλα αντε μαζεψε και αποδειξε τοτε και τι θα ισχυει τοτε ...μαλλον χειροτερα θα ειναι !

    Comment


      #47
      Πολύ καλή η ενημέρωση περί superannuation. θα ήθελα όμως να μου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει τι γίνεται στην περίπτωση κάποιων που έχουν έρθει με φοιτητική βίζα για κάποιο διάστημα και δουλεύουν ταυτόχρονα. Αυτό σημαίνει ότι έχει μαζευτεί κάποιο ποσό στο super τους. Τι γίνεται λοιπόν όταν λήξει η βίζα και πρέπει να γυρίσουν πίσω?
      Το χάνουν, το πάιρνουν φεύγοντας, ή περιμένουν να το διεκδικήσουν μετά από χρόνια?

      Comment


        #48
        Βρήκα ένα πολύ καλό site που είναι σχετικό με τις ιδιωτικές ασφάλειες υγείας παραθέτω τον σύνδεσμο

        Private Health Insurance - iSelect

        Comment


          #49
          Καλημερα και απο εμενα
          Αν μπορει καποιος ας μας δωσει τα "φωτα" του.
          Η μητερα μου ηταν Αυστραλια για 13 χρονια. Επεστρεψε εδω το 1976 και καναμε φετος αιτηση για να παρει συνταξη απο Αυστραλια. Εχει μονο δικο της σπιτι (που μενει σε αυτο) και παιρνει συνταξη χηρειας (16000 $ αυστ. το χρονο). Εγκριθηκε η συνταξη απο Αυστραλια και θα της καταβαλουν καθε μηνα γυρω στα 280 $ αυστρ. Η ερωτηση μου ειναι ειναι λογικο το ποσο ? Ενοοω μηπως δικαιουτε παραπανω? Εψαξα λιγο τους πινακες τους αλλα τα πω την αληθεια δεν μπορω να βγαλω ακρη. Ευχαριστω εκ των προτερων.

          Comment


            #50
            Επίσημο site για το συνταξιοδοτικό εφάπαξ
            Super - Your money, Your Future - Languages - Greek Eλλŋνıĸá

            Comment


              #51
              Originally posted by abyron View Post
              Καλημερα και απο εμενα
              Αν μπορει καποιος ας μας δωσει τα "φωτα" του.
              Η μητερα μου ηταν Αυστραλια για 13 χρονια. Επεστρεψε εδω το 1976 και καναμε φετος αιτηση για να παρει συνταξη απο Αυστραλια. Εχει μονο δικο της σπιτι (που μενει σε αυτο) και παιρνει συνταξη χηρειας (16000 $ αυστ. το χρονο). Εγκριθηκε η συνταξη απο Αυστραλια και θα της καταβαλουν καθε μηνα γυρω στα 280 $ αυστρ. Η ερωτηση μου ειναι ειναι λογικο το ποσο ? Ενοοω μηπως δικαιουτε παραπανω? Εψαξα λιγο τους πινακες τους αλλα τα πω την αλήθεια δεν μπορω να βγαλω ακρη. Ευχαριστω εκ των προτερων.
              Από όσο γνωρίζω το σύστημα σχετικά με την σύνταξη ισχύει το εξής: Για να έχεις δικαίωμα ολόκληρης σύνταξης, πρέπει να είσαι μόνιμος κάτοικος Αυστραλίας, και να πληρής κάποια εισοδηματικά κριτήρια, επίσης έχεις δικαίωμα να βγείς εκτός χώρας μέχρι και 6 εβδομάδες. Μετά από αυτό το χρονικό περιορισμό η σύνταξη μειώνεται, ακόμα και να είσαι μόνιμος κάτοικος Αυστραλίας. Δηλαδή ας υποθέσουμε οτι κάποιος μόνιμος κάτοικος Αυστραλίας παίρνει ολόκληρη την σύνταξη (δεν είναι σύνταξη, λέγεται βοήθημα), κάπου στα 1500$AUD, και κάνει ένα ταξίδι στην Ελλάδα. Τώρα η Αυστραλία θα συνεχίζει να βάζει ολόκληρο το ποσό μέχρι και 6 εβδομάδες, μετά θα το μειώσει περίπου στα χρήματα που αναφέρεις δηλ.250$AUD. Οταν επιστρέψει στην Αυστραλία, το ποσό αυτό θα ξανά επιστρέψει στο αρχικό. Αυτό το έκανε η Αυστραλία γιατί πολύς κόσμος, πήγαινε, καθότανε μερικά χρόνια μέχρι να αποκτήσουν δικαίωμα σύνταξης και επεστρέφαν στην γενέτειρα τους συνεχίζοντας να παίρνουν την αυστραλιανό βοήθημα. Τώρα όσο αφορά για το πόσο που δικαιούτε ο καθένας, διαφέρει, ανάλογα με τα εισοδήματα, αν έχει σπίτι κ.τ.λ. Ένα τηλέφωνο στο centrelink θα σου πούν ακριβώς.

              Comment


                #52
                Super co-contribution

                Super co-contribution | Australian Taxation Office


                The super co-contribution is intended to help eligible people boost their retirement savings.

                If you are a low or middle-income earner and make personal (after-tax) super contributions to your super fund, the government also makes a contribution (called a co-contribution) up to a maximum amount ($500 in 2013-14).

                The amount of government co-contribution you can receive depends on how much you contribute and what your income is.

                You don't need to apply for the co-contribution. If you're eligible and the fund has your tax file number (TFN) we will pay it to your fund account automatically.

                The way your co-contribution is calculated depends on the financial year in which you made your personal super contributions.



                Super co-contribution calculator
                http://calculators.ato.gov.au/script...calc.xr4&go=ok
                ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ COPY-PASTE............. "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....... !!!!!!!"

                Comment


                  #53
                  Ενημέρωση για τις αλλαγές στις συντάξεις και το εφάπαξ

                  Comment


                    #54
                    Γεια σας
                    Επειδή διαβαζω το forum να ρωτήσω κάτι με την σειρά μου για περαιτέρω διευκρίνηση αν γνωρίζει κάποιος
                    Οπως διαβασα ατο thread μπηκα στο site που λεει για την συμφωνια GR & AUS και διαβασα το εξης
                    -----------------------------------------------
                    Σύνταξη γήρατος
                    Μπορεί να δικαιούστε σύνταξη γήρατος αν:
                    • έχετε περάσει το όριο ηλικίας συνταξιοδότησης (για λεπτομέρειες ανατρέξτε στον
                    ιστότοπο humanservices.gov.au) και
                    • το συνολικό διάστημα που ζήσατε στην Αυστραλία και/ή το διάστημα κάλυψης της
                    κοινωνικής σας ασφάλισης στην Ελλάδα αθροιζόμενα ξεπερνούν τα 10 χρόνια.

                    Σημείωση: αν ζείτε εκτός Αυστραλίας όταν κάνετε την αίτηση, γενικά χρειάζεστε τουλάχιστον 12
                    μήνες διαμονής και εργασίας στην Αυστραλία , από τους οποίους οι έξι μήνες πρέπει να είναι συνεχόμενοι.
                    -----------------------------------------------
                    Εγω αυτό που καταλαβα ειναι το εξης: Δουλευω Ελλαδα, πχ 20 χρόνια και ειμαι 63 χρονων , δεν εχω κανενα περιουσιακό στοιχείο ουτε και καταθεσεις, πάω AUS και δουλευω αλλά 2 χρονια και κάνω αιτηση για σύνταξη και από εκεί ?

                    Σημειωτεον ότι ειμαι αυστραλος υπηκοος

                    Ευχαριστώ

                    Comment

                    Working...
                    X