Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Για τις αγιες μερες που ρχονται
    για ανθρωπους σε μιαν ακρη
    ευχομαι υγεια,δυναμη
    κι απο χαρα το δακρυ...

    Comment


      #17
      ερωτηση

      θα ηθελα να ρωτησω και ευχαριστω ολους για την υπεροχη δουλεια που κανουν εδω στο φορουμ ,λοιπον θα ανεβω γερμανια (ντορτμουντ) για αναζητηση δουλειας και θελω να ρωτησω ποιες πρεπει να ειναι οι πρωτες κινησεις εκει ,δλδ πρεπει να δηλωθω καπου?ευχαριστω εκ το πρωτερον......

      Comment


        #18
        βλεπε τις πληροφοριες στα θεματα πιο πανω

        Comment


          #19
          βοηθεια για βερολινο

          ειμαι συνταξιουχος εγω κ η γυναικα μου με τεσσερα παιδια κ θελουμε να μεταναστευσουμε για βερολινο μπορει καποιος να μου πει εαν θα μπορω να δουλεψω εγω εκει η γυναικα οχι τα παιδια τα τρια πανε σχολειο το τεταρτο τελειωνει φετος κ θελει να βρει δουλεια εκει ευχαριστω

          Comment


            #20
            Καλησπέρα

            Έχω μία ερώτηση να κάνω σχετικά με αυτό που διάβασα στο forum Που έχε κλείσει.
            .................................................. ..........................................
            {Πως φαινεται πως εισαι ολιγον τι ασχετος....καταρχας ενας Γερμανος εργοδοτης ποτε δεν θα σου απαντησει ποσα θα παιρνεις καθαρα, οχι λογω κακιας απλα επειδη αυτο εξαρταται απτην κατηγορια εφοριας που ανηκεις. Πχ αλλες κρατησεις εχεις ως ελευθερος αλλες ως παντρεμενος αλλες ως διαζευγμενος αλλες ως παντρεμενος με παιδια. Δεν τα βαζουμε οοοοολα σε ενα τσουβαλι!
            1200 επαιρνε ο αρραβ. της αδερφης μου. Ελευθερος θεωρειται και εχει τις περισσοτερες κρατησεις. Ενας παντρεμενος σαφως και παιρνει περισσοτερα καθως υπαρχει το λεγομενο kinderfreibetrag. Θελεις να σου τα σκεναρω ; 1400 παιρνει ενας γειτονας εδω και αυτος σε εταιρεια δανεισμου εργατων δουλευει και ειναι και ελευθερος.
            Σου μιλαω για δυο διαφορετικες πολεις και δυο διαφορετικες εταιρειες.}
            .................................................. ........................................

            φυσικά δεν θα αναφερθώ στην διαμάχη, που παρεπιπτώντος την διάβασα όλη , αλλά σχετικά με την αναφορά από το μέλος synnefaki(Συγνώμη δεν ξέρω ακόμα τα ονόματα σας ) για τους φόρους.

            εγώ που σκοπεύω να έρθω Γερμανία και ο μισθός που έχω βρει θα είναι 930,00 (Φρανκφούρτη) και είμαι παντρεμένος στην ελλάδα αλλά η γυναίκα μου δεν θα είναι μαζί μου στην Γερμανία σε ποια κατηγορία θα ανήκω ? των παντρεμένων που η φορολογική κλίμακα για φόρου εισοδήματος ανεβαίνει ή θα λογίζομαι σαν ανύπαντρος αφού η γυναίκα μου δεν θα είναι Γερμανία ?

            επίσης κατάλαβα είναι καλό ότι έγραφα μπορώ να πάρω από Ελλάδα πριν πάω Γερμανία είναι καλύτερα. τα έγραφα που θα χρειαστώ εγώ είναι μάλλον πιστοποιητικό γέννησης και πιστοποιητικό γάμου +ταυτότητα ,διαβατήριο και δίπλωμα οδήγησης φυσικά. τα πιστοποιητικά σε ποια γλώσσα πρέπει να είναι ? και αυτήν η κάρτα υγείας από που μπορώ να την πάρω εδώ Ελλάδα ? (να σημειώσω ότι είμαι άνεργος χωρίς ασφάλιση)

            Comment


              #21
              επίσης κατάλαβα είναι καλό ότι έγραφα μπορώ να πάρω από Ελλάδα πριν πάω Γερμανία είναι καλύτερα. τα έγραφα που θα χρειαστώ εγώ είναι μάλλον πιστοποιητικό γέννησης και πιστοποιητικό γάμου +ταυτότητα ,διαβατήριο και δίπλωμα οδήγησης φυσικά. τα πιστοποιητικά σε ποια γλώσσα πρέπει να είναι ? και αυτήν η κάρτα υγείας από που μπορώ να την πάρω εδώ Ελλάδα ? (να σημειώσω ότι είμαι άνεργος χωρίς ασφάλιση)[/QUOTE]

              Αν δεν κάνω λάθος πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και γέννησης(αν και το τελευταίο δεν ξέρω αν χρειάζεται κάπου), η γλώσσα φυσικά γερμανικά.
              Οπόσδήποτε διαβατήριο στην Φρανκφούρτη!
              Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

              Comment


                #22
                douleia sto verolino

                Eimaste zeugari k psaxnoume gia douleia se el estiatorio gia kouzina sto verolino mias k eimaste edw konta k asxoloumaste m auto. 8a 8elame na mas dwsete kanena site me aggelies pou omws dn einai sta germanika mhpws k vroume kati.

                Comment


                  #23
                  Καλησπέρα

                  μάλλον δεν προλαβαίνω να τα μεταφράσω τα έγραφα. θα τα έχω μαζί μου στα ελληνικά και έχει ο θεός όταν έρθω εκεί. ελπίζω στο ελληνικό προξενείο να κάνουν μεταφράσεις.

                  ευχαριστώ πολύ Θοδωρή.

                  Comment


                    #24
                    γυρισμος στη γερμανια?

                    καλησπερα σε ολους,
                    εγω ειμαι γερμανιδα και ζω στην ελλαδα στην επαρχεια σχεδον 25 χρονια.παντρευτικα ελληνα εχουμε 2παιδια και νιοθω περισοτερο ελληνηδα παρα γερμανιδα.ανοιξαμε διαφορα μαγαζια κανενα δεν πολυπετηχε και πριν 7 χρονια καταληξαμε το να γινουμε αγροτες και να πουλαμε τα προιοντα μας στη λαικη της αθηνας. η δουλια της αγροτισας μου αρεσε παρα πολυ και οντως τα πηγαμε πολυ καλυτερα οικονομικα.μεκρι περυσι.τα εξοδαμας εγιναν ολο περισσο9τερο,αυξημενη τιμη της βενζινις διοδια,λιπασματακλπ και ο κοσμος δεν ψωνιζει πια.τωρα ειμαστε πολυ απελπισμενοι,χρωσταμε ΔΕΗ,ΟΓΑ,Τραπεζα γιατι επενδησαμε σε αυτη τη δουλια. βουλιαζουμε ολο και πιο πολυ .ο ανδρας μου σκεφτεται να φυγουμε για γερμανια να εχουν και τα παιδια μας ενα καλυτερο μελλον. λεει να τα πουλησουμε ολα εκτος το σπιτι,
                    και να βρουμε καπια δουλια εκει. μιλαμε τη γλωσσα αλλα μηπως ειμαστε και λιγο μεγαλοι να κανουμε ενα τετιο βημα. [47)?.
                    και ειναι σιγουρο οτι δεν θα χρεωκοπησει και η γερμανια? εγω λατρευω την ελλαδα αλλα δεν βλεπω πολλες ελπηδες για το μελλον. πειτε μου παρακαλω τη γνωμη σας.

                    Comment


                      #25
                      Milu μέσω των ΛΙΝΚ που μου έδωσες και διάβασα, λέει συγκεκριμένα ότι μπορούν να έχουν αυτήν την κάρτα άτομα
                      που υπάγονται ή καλύπτονται από ένα σύστημα κοινωνικής ασφάλειας..εγώ σαν άνεργος δεν καλύπτομαι από πουθενά. :(

                      Comment


                        #26
                        καταρχήν ένα μεγάλο ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνετε όλα τα παιδιά να βοηθήσετε.είστε φοβεροί.

                        ναι είναι πολύ δύσκολο για έναν άνεργο και ειδικά όταν μιλάμε για μία οικογένεια ανέργων όπως είναι η δική μου να πληρώνω μόνος μου κάποια ασφάλεια. είναι σχεδόν αδύνατων .

                        το καλό στην περίπτωση μου είναι ότι αν τελικά όλα πάνε καλά και ανέβω Γερμανία θα ξεκινήσω κατευθείαν δουλειά.άρα όπως είπες και εσύ δεν θα έχω πρόβλημα με την ασφάλεια μου γιατί ο άνθρωπος που με περιμένει μου είπε είδη ότι θα με ασφαλίσει.

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by jonas
                          Εγω στη Γερμανια δεν θα μεταναστευα ποτέ μου.. Δεν μπορώ να τους αντέξω τους Γερμανούς.. νομίζω οτι μιλάω σε ρομποτοειδή ή σε ΑΤΜ τραπεζας.. Δεν σκέφτονται οταν δουλεύουν ή εστω σκέφτονται μηχανικά.. Το εκπαιδευτικο σύστημα φταίει?.. .. Ειδικα αυτο το ελεινο γραφειοκρατικο σύστημα που έχουν για οτι χρειάζεσαι η κανεις να σου δίνουν ή να δίνεις κάποιο χαρτί είναι ανατριχιαστικο....
                          Δεν ξέρω που ζείς, αν είναι Ελλάδα ή εξωτερικό (και μια ποιά ιδιότητα συμβουλεύεις στο τόπικ της Γερμανίας, παρόλο που δεν θα πήγενες ποτέ σε αυτή), αλλά σίγουρα δεν έχεις πετύχει αλλοδαπό μετανάστη ή τουρίστα σε γκισέ του ΙΚΑ ή του ΟΣΕ ή ΟΑΕΔ στην Ελλάδα να δείς σε ποία γλώσσα απαντάνε, οι Έλληνες δημόσιοι υπάλληλοι (όταν απαντάνε δηλαδή!!!), που δεν είναι και ''υπερπατριώτες''!

                          Το καπιταλιστικό σύστημα της Γερμανίας: ναι! δεν μου αρέσει και εμένα, αλλά ο καπιταλισμός δεν έχει εθνικότητα έιναι παντου το ίδιο άγριος και ασχημος. Τουλάχιστον στην Γερμανία κάτι που το πληρώνεις, πρέπει να το αξίζει, ας πούμε δρόμοι, μεσα μεταφοράς κτλ.

                          ''Το Γερμανικό σύστημα έιναι γραφειοκρατικό και σου ζητάνε χαρτία!'' είπε ο Έλληνας και έδωσε τις φωτοτυπίες της ταυτότητας για επικύρωση αφού τελείωσε την αίτηση για την χορήγηση πιστοποιητικου δημοτολογιου και μητρώου αρρένων!!

                          Να σας πω την αλήθεια εγώ προτιμώ τους Γερμανούς δημοσιους υπαλλήλους (αυτούς που ''Δεν σκέφτονται οταν δουλεύουν ή εστω σκέφτονται μηχανικά'') από του Έλληνες που αναπτύσουν και προτοβουλίες (εξελιγμένα μοντέλα) ρουφώντας το καφεδάκι και σκαλίζοντας το facebook, σου μιλάνε στον ενικό και σου λένε να κάνεις την αίτηση και να πάς μετά από 3 μέρες να πάρεις το χαρτί!! Φοβάμαι ότι έχουν ξεπεράσει ''το όριο της βλακείας δηλαδη'' και πέρασαν στης μ@λ@κί@ς! ''Το εκπαιδευτικο σύστημα φταίει?''

                          'Ετσι για να διασκεδάσουμε λίγο τις εντυπώσεις! καλησπέρα πατριωτάκια
                          Υ.Γ. Συμφωνώ απόλυτα με τα δυο τελευταια σκέλη του φίλου jonas
                          Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

                          Comment


                            #28
                            μεταναστευση στην γερμανια

                            Γεια σας προσφατα αποφασισαμε με τον συζηγο μου οτι πρεπει να φύγουμε απο την ελλαδα και να πάμε να δουλέψουμε στην Γερμανια αλλα δεν θέλουμε να φυγουμε να παμε εκει κ να μην ξέρουμε τι θα κανουμε καποτε βγαινανε κάποια προγραμματα για μεταναστευση που σου εβρισκαν δουλεια κ σπιτι κ μετα εφευγες ξερει καποιος που μπορω να το βρω δεν μας νοιαζει τι δουλεια θα κάνουμε αρκει να βρουμε ομως πριν παμε... ευχαριστω!!!!!!!

                            Comment


                              #29
                              ειναι παραδεισος δηλαδη η αυστραλια?
                              στην γερμανια δεν θα ζησει ο γερμανος επειδη δεν θελει να πληρωνεται μ αυτα που του δινουν..γι αυτο παει σ αλλες χωρες..ελβετια πχ..να διεκδηκησει παραπανω..
                              εαν ο ελληνας παρει οσα εδιναν στον γερμανο που μεταναστευσε θα κανει κωλοτουμπες..
                              οσο για την μεταναστευση των γερμανων στα αζητητα την εχουν την αυστραλια..
                              ελβετια ναι σουηδια ναι συμφωνω..

                              Comment


                                #30
                                ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΙΩΣΗ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

                                ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΕΙΜΑΙ 39 ΧΡΟΝΩΝ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ.Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΗΤΑΝ ΠΟΙΟ ΠΑΛΙΑ 6 ΧΡΟΝΝΙΑ ΕΚΕΙ,ΕΓΩ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΩΡΑ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ.ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΖΩΗΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗΣ.

                                Comment

                                Working...
                                X