Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ακόμα κι αν περάσεις τη ζωή σου σκοτώνοντας, ποτέ δε θα ξεφορτωθείς όλους τους εχθρούς σου. Μόνο αν δαμάσεις το θυμό σου, θα αφανίσεις τον πραγματικό εχθρό!

    ΠΟΣΟ, ΜΑ ΠΟΣΟ, ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ!!!
    Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

    Comment


      Kομπλεξικοί ανθρωποι.Μίζεροι.
      Αγνοήστε τους παιδιά.

      Comment


        Συγγνώμη που συνεχίζω αυτό το γαϊτανάκι των εκτός θέματος δημοσιεύσεων, αλλά προτείνω το εξής:
        Το να διαγράφεις ποστ κάποιου που εκφράζει αντίθετη άποψη ΔΕΝ είναι δημοκρατικό.
        Φυσικά, παρ' όλο που είμαι νεότατο μέλος, έχω καταλάβει ότι τα ποστ στα οποία αναφέρομαι είναι (μάλλον) κακοπροαίρετα και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
        Θα μπορούσατε να δημιουργήσετε ένα Θέμα με τίτλο "Γράψε ότι θέλεις για να γουστάρεις" και εκεί να μπορεί να δημοσιεύει ο καθένας ότι θέλει (σεβόμενος τους κανόνες του φόρουμ) ή να μεταφέρονται από τους διαχειριστές όλες αυτές οι ανούσιες δημοσιεύσεις.
        Με αυτό τον τρόπο,
        α) μπορεί να εκφράζεται ελεύθερα ο κάθε Takis, πάτατας, δενξερωκιεγώτιάλλο
        β) προσφέρετε χαρά και γέλιο στους αναγνώστες. Ξέρετε πόσο κοστίζει να πάει κάποιος να δει μια κωμωδία; Δωρεάν γέλιο θα έχουμε με αυτό το Θέμα
        γ) δε γεμίζει με ανώφελες δημοσιεύσεις το φόρουμ, άρα δε δυσκολεύεται κάποιος που θέλει να διαβάσει πληροφορίες

        Comment


          Παιδια μια βοηθεια παρακαλω..
          Εχουμε ετοιμασει σε ηλεκτρονικη μορφη το βιογραφικο και εκει θα φτιαξουμε τις συνοδευτικες επιστολες.Πρεπει να ειναι διπλες οι συνοδευτικες επιστολες;;δηλαδη και η Ελληνικη με τις σφραγιδα του Εργοδοτη και η μεταφρασμενη η απλη;;
          Ευχαριστω!

          Comment


            Originally posted by simone View Post
            οι συνοδευτικες επιστολες;
            Το μπερδεύεις με της συστατικές επιστολές!

            Comment


              Originally posted by milu View Post
              Το μπερδεύεις με της συστατικές επιστολές!
              πω πω Μιλου.Ουτε που το προσεξα..χαχαχα
              Ναι,φυσικα συστατικες επιστολες εννοουσα.
              Τελικα τι ισχυει;;
              Χρειαζεται και η Ελληνικη με τις σφραγιδα του Εργοδοτη και η μεταφρασμενη;;

              Comment


                Originally posted by simone View Post
                Χρειαζεται και η Ελληνικη με τις σφραγιδα του Εργοδοτη και η μεταφρασμενη;;
                Σχετικά ναι, αναλόγως βέβαια αν η εργασία την οποία επιδιώκει, απαιτεί αυτή την διαδικαστική πιστοποίηση (ζητητε συνήθως από μεγάλες εταιρείες που δραστηριοποιούνται σε διεθνές επίπεδο, όπως τράπεζες, εταιρίες IT, κατασκευαστές κλπ.). Αλλού πάλη φτάνει μόνο ένα πιστοποιημένο πτυχίο.
                Βάλε μια φωτοτυπία της μετάφρασης καθώς και μια φωτοτυπία του πρωτότυπου που πιστοποιήθηκε από ορκωτό διερμηνέα / μεταφραστή ή άπω της γερμανικής διπλωματικής και προξενικής αντιπροσώπευσης στην Ελλάδα. Η πιστοποίηση αυτή επιβεβαιώνει ότι η μετάφραση αντιστοιχεί στο περιεχόμενο του αρχικού εγγράφου.

                Comment


                  Καλημέρα στο φόρουμ και από μένα. Ένα μεγάλο μπράβο στους συντελεστές και ένα μεγάλο γιατί το site που είναι πύλη του φόρουμ έχει να ενημερωθεί από Δεκ 2011... Είμαι οικογενειάρχης, επιχειρηματίας από τους πληγέντες της κρίσης. Είχα ρίξει μια μαύρη πέτρα πίσω μου, 15 χρόνια πριν, φεύγοντας από τη Γερμανία αλλά...μάλλον ήταν βαμμένη και λόγω των βροχοπτώσεων ξεθώριασε... Αναγκάζομαι λοιπόν να αναζητήσω την τύχη μου και πάλι στη Βόρεια Ρηνανία - Βεστφαλία. "Συμπαρασύρω" και τον γιό μου ο οποίος μόλις έδωσε Πανελλαδικές μιας και το ευλογημένο Proficiency (που δεν γνώριζα γιατί το πλήρωνα) του δίνει τη δυνατότητα να εισαχθεί σε σχολή της αρεσκείας του (στο Kleve ή στο Jülich).

                  Είμαι 43 ετών, με 15ετή εμπειρία στο χώρο της διαφήμισης, του εντύπου, του επιχειρηματικού δώρου και της επιγραφοποιϊας. Τα 12 χρόνια με δική μου επιχείρηση. Θεωρώ οτι το επίπεδο των Γερμανικών μου, μου απαγορεύει την ενασχόληση σαν Mediengestalter οπότε βολεύομαι με την έρευνα για μια θέση εργασίας σαν Werbetechniker-Επιγραφοποιός...

                  Θα ήθελα να επισημάνω την απίστευτη οργάνωση του site της Arbeitsamt (Jobörse)
                  . Αλλά από κει και πέρα - και αφού έστειλα μέσα σε ένα μήνα 40 βιογραφικά, με πλήρως ενημερωτική Bewerbung, με online Portofolio, με συστάσεις κλπ - ...ΤΖΙΦΟΣ! Ειδικά εκεί που μεσολαβούν γραφεία ευρέσεως εργασίας "χάνεσαι από χέρι". Στις 40 αιτήσεις είχα 3 απαντήσεις. Οι 2 αρνητικές, στη 1 προχωρήσαμε σε τηλεφωνική επαφή...και από τότε είμαι "στον πάγο". Με 2,5% ευστοχία θεωρώ οτι είναι δύσκολα τα πράματα...

                  Αν λοιπόν, κάποιος -α έχει οποιαδήποτε υποψία οτι το προφίλ μου μπορεί να κολλήσει σε κάτι που άκουσε για δουλειά, ας μην το κρατήσει κρυφό

                  Comment


                    Originally posted by milu View Post
                    Σχετικά ναι, αναλόγως βέβαια αν η εργασία την οποία επιδιώκει, απαιτεί αυτή την διαδικαστική πιστοποίηση (ζήτησε συνήθως από μεγάλες εταιρείες που δραστηριοποιούνται σε διεθνές επίπεδο, όπως τράπεζες, εταιρίες IT, κατασκευαστές κλπ.). Αλλού πάλη φτάνει μόνο ένα πιστοποιημένο πτυχίο.
                    Βάλε μια φωτοτυπία της μετάφρασης καθώς και μια φωτοτυπία του πρωτότυπου που πιστοποιήθηκε από ορκωτό διερμηνέα / μεταφραστή ή άπω της γερμανικής διπλωματικής και προξενικής αντιπροσώπευσης στην Ελλάδα. Η πιστοποίηση αυτή επιβεβαιώνει ότι η μετάφραση αντιστοιχεί στο περιεχόμενο του αρχικού εγγράφου.
                    Ok Μιλου μου.Σε ευχαριστω πολυ!

                    Comment


                      Απο οτι εχω καταλαβει,ο ανθρωπος φτυνει εκει που οι αλλοι γλυφουν.Πηγε Γερμανια,βρηκε δουλεια,εκατσε 2 χρονια και μετα ειπε...''σορρυ,εμενα δεν μου αρεσει να ζω οπως ζειτε εσεις και γυριζω πισω!!!''.

                      Comment

                      Working...
                      X