Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Σταματη εισαι παρα πολυ τυχερος!!!
    Ο Θανασης που εχει το φορουμ,ζει στην Στουγκαρδη.
    Θα σε κατατοπισει αναλυτικα σε ολα

    Comment


      #32
      milu Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ,ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.

      Comment


        #33
        καλησπέρα και πάλι μετά από κάποιες ημέρες.

        μήπως γνωρίζει κάποιος πληροφορίες σχετικά με έναν ασφαλιστικό φορέα στην Γερμανία που είναι για ανασφάλιστους που έρχονται από Ελλάδα Γερμανία? το όνομα αν δεν κάνω τραγικό λάθος είναι arge..ή κάπως έτσι..προσπάθησα να βρω πληροφορίες στο ίντερνετ αλλά τίποτα.

        Comment


          #34
          Originally posted by STAMATIS4 View Post
          ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΕΙΜΑΙ 39 ΧΡΟΝΩΝ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ.Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΗΤΑΝ ΠΟΙΟ ΠΑΛΙΑ 6 ΧΡΟΝΝΙΑ ΕΚΕΙ,ΕΓΩ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΩΡΑ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ.ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΖΩΗΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗΣ.
          Καλησπέρα Σταμάτη,
          τα γερμανικά θα έλεγα είναι σχεδόν προϋπόθεση.
          Μηχανικοί, Γιατροί, Νοσοκόμες έχουν τις περισσότερες ελπίδες.

          Αν μάθεις γερμανικά, πιστεύω πως η περιοχή Στουτγκάρδης / Μοναχου είναι οι καλύτερες επιλογές.

          Κεντρικά είναι πάντα ανεβασμένα, καλύτερα λίγο πιο έξω στα περίχωρα. Εξαρτάται βεβαια που βρίσκετε η θέση εργασίας και αν βολεύει με αστική συγκοινωνία.

          Ο milu, έχει γράψει μερικά links,
          θα βρείς και πολλές άλλες χρήσιμες πληροφορίες στο φόρουμ.

          Ένα video από Στουτγκάρδη

          Media Center | Deutsche Welle

          φιλικά
          θανάσης

          Comment


            #35
            θαναση ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις που μου εδωσες.Συνεχιστε να βοηθατε τουσ πατριωτες οπως το κανετα.μπραβο παιδια

            Comment


              #36
              Μην περιμενεις να σου πουν,οτι δεν καταλαβαινουν τιποτα.
              Και ξερεις γιατι?

              Οι ανθρωποι προσπαθουν να πιαστουν απο οποιοδηποτε στην προσπαθεια τους να βρουν δουλεια εξω.
              Σκεφτονται οτι μπορει οταν πανε εξω και κολλησουν καπου,να σου στειλουν καποιο μαιλ,μπας και παρουν καποια βοηθεια.
              Και εγω πριν εναμησι χρονο οταν ηταν να φυγω για εξω ετσι σκεφτομουν.

              Οταν εισαι στην Ελλαδα σου φαινονται ''βουνο'' ολα αυτα και γινονται πιο ''βουνο'' με την λινκμανια που εχεις και μετα τα copy paste απο την μεταφραση του google.

              Comment


                #37
                Μπράβο fendy,
                το ανέβηκες το βουνό συγχαρητήρια.
                Δυστυχώς συνεχίζεις να ειρωνεύεσαι
                και δεν βλέπω να χρησιμεύουν τα post σου.

                Τα πράγματα είναι πιο δύσκολα από ότι τα φαντάζονται
                οι πατριώτες μας, αυτό δεν μας επιτρέπει όμως να παίζουμε με τον πόνο τους.

                Comment


                  #38
                  milu ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. η βοήθεια σου είναι πολύτιμη.

                  Comment


                    #39
                    paidia kalhmera neos sto forum...telos mhna lew na anevw monaxo, eimai arxitektonas mhxanikos me 10 xronia empeiria se kataskeyes, teleiofoitos italias, kapoia plhroforia xrhsimh parakalw ....efxaristw ek twn proterwn..sorry gia greekglish plhktrologio agglorasiko...

                    Comment


                      #40
                      8 ωρο ή 4ωρο

                      Γεια σας , τι συμφερει σε μια οικογενεια με 3 παιδια να δουλευει 8 ή 4 ωρες ο καθενας , διοτι ξερω πως πληρωνουμε μετα φορους . Αν παιρνει ο καθενας απο 1200 ευρω τοτε τι φορους πληρωνουμε ? ,πως τουσ υπολογιζουμε ?και καθε ποτε πληρωνουμε ( καθε μηνα ή χρονο ). Στους φορους μπαινουν και το
                      Κιndergeld , οποιος γνωριζει ολοι την διαδικασια ή καποιο σαιτ σχετικο ασ απαντησει . Ευχαριστω.

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by lora View Post
                        Γεια σας , τι συμφερει σε μια οικογενεια με 3 παιδια να δουλευει 8 ή 4 ωρες ο καθενας , διοτι ξερω πως πληρωνουμε μετα φορους . Αν παιρνει ο καθενας απο 1200 ευρω τοτε τι φορους πληρωνουμε ? ,πως τουσ υπολογιζουμε ?και καθε ποτε πληρωνουμε ( καθε μηνα ή χρονο ). Στους φορους μπαινουν και το
                        Κιndergeld , οποιος γνωριζει ολοι την διαδικασια ή καποιο σαιτ σχετικο ασ απαντησει . Ευχαριστω.
                        Γεια σου Lora.
                        Kαι εμεις στο ψαξιμο ειμαστε.
                        Δεν νομιζω να σας συμφερει σε καμια περιπτωση να δουλευετε και οι 2 τετραωρα.
                        Ο ενας ναι.Και αυτο για αρχη τουλαχιστον..Γνωμη μου παντα.
                        Απ οτι διαβασα και ενημερωθηκα δεν φορολογουνται τα 400ε.
                        Και μετα ειναι με κλιμακες.Αν εισαι παντρεμενος,χωρισμενος κτλ κτλ-
                        Καπου υπαρχουν πληροφοριες εδω μεσα.Εψαξα να τις βρω αλλα δεν τα καταφερα.
                        Τωρα χωρις να ξερω δε νομιζω το κρατος να φορολογει τα επιδοματα.
                        Αυτα ειναι βοηθημα..
                        Δεν το γνωριζω ομως.

                        Για το Kindergeld πηρα πληροφοριες απο εδω Kindergeld - www.arbeitsagentur.de
                        το οποιο βρηκα απο το φορουμ.

                        Διαβασε και αυτο.http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231146451
                        Το βρηκα προσφατα.

                        Comment


                          #42
                          ρε μιλου βοηθα κ λιγο ολο στην επιπληξη εχεις ολο το κοσμο. μπορει να μου πει κανεις σε ποια πολη ειναι καλυτερα να ανεβω για να βρω δουλεια πιο ευκολα κ για τα σχολεια των παιδιων κ ποσο ειναι τα νοικια περιπου για 6μελη οικογενεια

                          Comment


                            #43
                            Αννα Σερρες

                            Καλημερα.
                            Ειμαι μητερα 38 ετων με μια κορη στα 14 και προκειται να ανεβω Στουτγκαρδη το Μαιο. Δεν εγνωριζω καθολου τη Γερμανικη αν και διαβαζω μονη μου να μαθω οτι μπορω. Ειμαι ανεργη εδω και λιγους μηνες. Αρχικα θα μεινω σε μια ξαδερφη μου αλλα θα πρεπει συντομα να βρω σπιτι και εργασια εκει ωστε να φερω και το παιδι μου. Σκοπευω να μετοικησω μονιμα στη Γερμανια. Εχω 20 χρονια εμπειρια στις πωλησεις κι ενα καλο βιογραφικο. Εχω τελειωσει Λυκειο.
                            Συγκεντρωνω οσα χαρτια μπορω, αλλα θα ηθελω αν ξερει κανεις να μου πει συγκεκριμενα βηματα απο τη στιιγμη που θα κατεβω απο το αεροπλανο. Πρεπει να παω πρωτα να δηλωθω στο δημο και μετα στον αντιστοιχο ΟΑΕΔ? Που πρεπει να απευθυνθω? Πως μπορω να εγγραφω σε σχολειο ωστε να μαθω τη γλωσσα γρηγορα?
                            Ισως αρχικα δεν ειμαι αρκετα σαφης αλλα δεν εχω ιδεα τι πρεπει να κανω πρωτα και τι μετα. Ειμαι στη διαθεση σας για οποιεσδηποτε διευκρινησεις.
                            Ευχαριστω εκ των προτερων.

                            Comment


                              #44
                              ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΣΥΛΛΟΓΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ

                              Καλησπέρα στην παρέα..

                              Φοβερό το forum παιδιά... συγχαρητήρια!!!

                              Είμαι παντρεμένος με δύο παιδιά.. πρώτη δημοτικού πάει τώρα ο μικρός μου και έκτη η μεγάλη μου... έχω ένα ηλεκτρονικό κατάστημα που θέλω να μεταφέρω γερμανία μπορώ? αλλά και να κάνω και μία έξτρα δουλειά εγώ αλλά και η γυναίκα μου... την γλώσα δεν την ξέρουμε... τι χαρτία θέλει ? όλα πρέπει φαντάζομαι τηα χρειαστούν μετάφραση ?..στουτγκάρδη ή μόναχο σκεφτόμαστε να μείνουμε αλλά όχι μέσα εκτός πιο οικογενειάκα νοίκια.. μέχρι 60 70 τετραγωνικά.. και γενικότερα κάθε τι πληροφορία που πρέπει να γνωρίζουμε...

                              Άνοιξα ξεχωριστό θέμα για να συλέξω καλύτερα τις πληροφορίες με όλη την καλή σας θέληση και πάλι ευχαριστώ!

                              Comment


                                #45
                                καλησπερα

                                Καλησπερα μια ερωτηση .Σκεφτομαι να ανεβω γερμανια για δουλεια οικογενειακος (πρωτα εγω βεβαια) η κορη μου η οποια τελειωνει φετος το λυκειο εδω πως γινετε με τα πανεπιστημια επανω με το θεμα της γλωσσας κτλ.Ευχαριστω

                                Comment

                                Working...
                                X