Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση στη Γερμανία 2

    Με λένε Στέφανο, είμαι 37 ετών φυσικοθεραπευτής για 15 χρόνια και έχω πάρει την απόφαση να επιστρέψω (έχω φύγει από τα 6 μου) στην Γερμανία.Σκέφτομαι για Βερολίνο (εκεί γεννήθηκα) ή για Μόναχο και ευρύτερη περιοχή Βαυαρίας.Μαθαίνω εντατικά γερμανικά γιατί δεν τα έχω εξασκήσει καθόλου.Έχω 1 γιο και σκοπεύω να ανέβω πρώτος και μετά να ανεβάσω την φαμίλια.
    Καμιά ιδεά για φυσικοθεραπεία στην Γερμανία;Βλέπω αρκετές αγγελίες στο EURES αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει.
    Επίσης αμφιταλαντεύομαι για την περιοχή.Από ότι ξέρω στο νότο τα πράγματα είναι καλύτερα μισθολογικά από ότι στον βορρά.
    Από ενοίκια θα βρω κάποιο καλό "πακέτο";

    Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν πολύ χρήσιμη.

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

    #2
    Την καλημερα μου Στεφανε,

    για αδεια ασκησεως επαγγελματος θα απευθυνθεις στο αρμοδιο Regierungspräsidium της πολης που επιθυμεις να πας να μεινεις και να εργαστεις.
    Αυτα θα τα βρεις εδω



    εκει που λεει, zuständige Stellen in Deutschland, πατησε πχ Arzthelfer και θα σου βγαλει διευθυνσεις και τηλεφωνα απτα Präsidien
    Σαυτους θα απευθυνθεις.

    Για το τι ακριβως χρειαζεσαι για αδεια ασκησεως επαγγελματο κτλ. μπορεις να δεις και στο φορουμ εδω καπου εχω γραψει για το τι δικαιολογητικα κτλ χρειαζεσαι ακριβως για την αιτηση

    Εδω μπορεις να συνεργαζεσαι με ορθοπαιδικους χειρουργους, συνηθως στεγαζονται και στο ιδιο κτιριο.

    Ακομη υπαρχουν τα λεγομενα Rehabilitationskrankenhäuser που συμβαλλουν στην επανενταξη των εργαζομενων στην αγορα εργασιας με το πακετο θεραπειων που προσφερουν. Βαλε στο γκουκλ την επανω λεξη και θα δεις τι εννοω.

    Comment


      #3
      Originally posted by perstef View Post
      Με λένε Στέφανο, είμαι 37 ετών φυσικοθεραπευτής για 15 χρόνια και έχω πάρει την απόφαση να επιστρέψω (έχω φύγει από τα 6 μου) στην Γερμανία.Σκέφτομαι για Βερολίνο (εκεί γεννήθηκα) ή για Μόναχο και ευρύτερη περιοχή Βαυαρίας.Μαθαίνω εντατικά γερμανικά γιατί δεν τα έχω εξασκήσει καθόλου.Έχω 1 γιο και σκοπεύω να ανέβω πρώτος και μετά να ανεβάσω την φαμίλια.
      Καμιά ιδεά για φυσικοθεραπεία στην Γερμανία;Βλέπω αρκετές αγγελίες στο EURES αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει.
      Επίσης αμφιταλαντεύομαι για την περιοχή.Από ότι ξέρω στο νότο τα πράγματα είναι καλύτερα μισθολογικά από ότι στον βορρά.
      Από ενοίκια θα βρω κάποιο καλό "πακέτο";

      Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν πολύ χρήσιμη.

      Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!
      ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΣΤΕΦΑΝΕ.
      ΕΙΜΕΘΑ ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΟΙ!!
      ΕΙΜΑΙ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΙΤΗΣ-ΚΡΗΤΙΚΟΣ.
      ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ
      ΝΑΙ!!ΕΛΑ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ!!ΔΙΑΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΒΙΡΤΖΜΠΟΥΡΓ 100ΧΛΜ ΔΥΤΙΚΩΣ ΤΗΣ ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗΣ!!
      ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΕ ΕΛΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ!!

      Comment


        #4
        Originally posted by Angelidis View Post
        ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΣΤΕΦΑΝΕ.
        ΕΙΜΕΘΑ ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΟΙ!!
        ΕΙΜΑΙ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΙΤΗΣ-ΚΡΗΤΙΚΟΣ.
        ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ
        ΝΑΙ!!ΕΛΑ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ!!ΔΙΑΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΒΙΡΤΖΜΠΟΥΡΓ 100ΧΛΜ ΔΥΤΙΚΩΣ ΤΗΣ ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗΣ!!
        ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΕ ΕΛΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ!!
        ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ ΕΓΡΑΨΕ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ!!
        ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ!!

        Comment


          #5
          Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σας!!!!!!Το προχωράω το θέμα!
          Γνωρίζετε κάποια γραφεία εύρεσης εργασίας στην Γερμανία για παραϊατρικα επαγγέλματα ή γενικότερα;
          Αρχικά σκέφτομαι να εργαστώ οπουδήποτε και μαθαίνοντας τη γλώσσα καλύτερα να ψάξω με μεγαλύτερες αξιώσεις στο επάγγελμά μου (φυσικοθεραπευτής).

          Θα ήθελα ακόμα να ρωτήσω το εξής:
          Το παιδί όταν ξεκινήσει σχολείο, καλό είναι να του βρω και "ελληνικό" σχολείο; Έχει νόημα ή μήπως το φορτώσω με πολλά πράγματα και το κουράσω;
          Αυτό με προβληματίζει και για το μέρος που θα ναζητήσω εργασία.Αν πρέπει να έχει ελληνικό σχολείο τότε περιορίζω τις επιλογές μου ίσως..

          ****Επίσης κάτι που με προβληματίζει και θα ήθελα τη γνώμη σας:
          Καλύτερα θα ήταν να φτάσω μέχρι το καλοκαίρι στην αποκτηση Zertifikat εδω και μετά να φυγω για Γερμανία ή μήπως να φύγω άμεσα, να βρω κάτι αρχικα για εργασια και να μάθω εκει τα γερμανικα και ετσι να βρω εργασια πάνω στην φυσικοθεραπεια;
          Θα ήθελα να μου μιλήσετε από την εμπειρία σας..
          Ευχαριστώ πολύ

          Comment


            #6
            Για σας και από εμένα… είμαι νέος στο φόρουμ και είμαι και εγώ ένας από αυτούς που σκάφτετε να φύγει από την Ελλάδα και να προσπαθήσει να φτιάξη την ζωή του στο εξωτερικό .. και συγκεκριμένα στην γερμάνια γιατί εδώ τα πράγματα κάθε μέρα και χειροτερεύουν με αποτέλεσμα το μέλλον το δικό μας και ιδίως τον παιδιών μας να είναι απρόβλεπτο.. σκαφτόμαστε με την γυναίκα μου για την Νυρεμβέργη αλλά δεν γνωρίζουμε εάν υπάρχουν δουλείες εκεί συμφωνά με τα επαγγέλματα που έχουμε σπουδάσει (γεωπονία τ.ε.) επίσης έχω ασχοληθεί με καφε-μπαρ, ταβέρνα (βοήθεια στην κουζίνα) και με την εκπαίδευση σε σκυλούς (υπακοή και φύλαξη).εαν γνωρίζει κάποιος να μου δόση οποιαδήποτε πληροφορία για οποιαδήποτε εργασία – διαμονή η οτιδήποτε άλλο θα μου ήταν χρήσιμο.. σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων .

            Υ.Γ. συγχαρητήρια για το υπέροχο site

            Comment


              #7
              Όσα κλαδιά στο δέντρο σου θα έχεις στολισμένα
              τόσα να είναι τα καλά που θα’ ρθουνε σε σένα.
              Και όσο θα λάμπει στην κορφή το φωτεινό τ’αστέρι
              τόσο πολύ να σ’αγαπά και το δικό σου ταίρι.

              Σας ευχόμαστε ολόψυχα καλά Χριστούγεννα!

              Comment


                #8
                Επίσης , Καλά Χριστούγεννα και καλές γιορτές σε όλους μας!!!!;)

                Comment


                  #9
                  Καλα Χριστουγεννα σε ολους,οσοι ειστε εκει,εχοντας βαλει θεμελια ή ξεκινωντας τωρα την καινουργια ζωη και οσοι το εχουμε στο προγραμμα,στο μυαλο μας για ενα καλυτερο μελλον!!! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ με αισιοδοξια.... αργα ή γρηγορα θα τα καταφερουμε !!!

                  Comment


                    #10
                    καλα χριστουγεννα σε ολους μας!!!

                    Comment


                      #11
                      Χρονια πολλα σε ολους και απο εμενα!!!
                      Καλα Χριστουγεννα!!!

                      Comment


                        #12
                        xronia polla xronia omorfa se oloys!!!!!

                        Comment


                          #13
                          xronia polla me ygeia kai tyxi ston ka8ena prosopika kai se olon ton planiti

                          Comment


                            #14
                            Χρόνια Πολλά και καλά Χριστούγεννα κι από εμένα παιδιά
                            making the wrong move at the right time

                            Comment


                              #15
                              xronia polla kai apo emena apo reutlingen

                              psaxnw ena dwmatiaki an kserei kapoios kati thanks

                              Comment

                              Working...
                              X