Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στην Σουηδία !

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα!
    Βοηθάει, όσο βοηθάει να κατηγορεί κάποιος μιά ολόκληρη εθνικότητα.

    Originally posted by vaso31 View Post
    Εγω παλι πιστευω πως ο Σκοντο απλα εγραψε αυτο που ακουσε.
    Αυτο που δεν καταλαβαινω ομως ειναι γιατι ξεψαχνιζεις μια μια τις λεξεις που χρησιμοποιησε προσπαθωντας να τον βγαλεις ρατσιστη?
    Βοηθαει καπου αυτο?

    Comment


      Δεν θα απολογηθούμε στο κατά πόσο βοηθάμε κι πως σε μερικά άτομα. Το φόρουμ είναι ανοιχτό απ΄ότι ξέρω και όταν γράφουμε κάτι θα πρέπει να ισχύει, όχι ότι ακούσαμε ή έχουμε στα απωθημένα μας.

      Originally posted by ευανθια View Post
      Ετσι κανουν μερικα ατομα εδω μεσα. Εξαφανιζονται , δεν δινουν καμμια πληροφορια στον κοσμο που απεγνωσμενα ψαχνουν οτι πληροφορια μπορει να βοηθησει στην μεταναστευση τους στην σουηδια , και ξαφνικα απο το πουθενα μπαινουν στο φορουμ κατα καιρους για να προσβαλλουν , η για να κατηγορησουν καποιον . Συνεχως τα ιδια και τα ιδια. Αυτοι που ειναι χρονια στην σουηδια , και μπαινουν κατα καιρους εδω γιατι δεν δινουν καποια χρησιμη πληροφορια στους ενδιαφερομενους ? Αυτη λοιπον ειναι η βοηθεια των παλαιοτερων ελληνων στην σουηδια !!! Τι μεγαλυτερη αποδειξη απο αυτο που συμβαινει σε ενα φορουμ. Σκεφτειτε τι συμβαινει λοιπον οταν τα ζεις απο κοντα

      Comment


        Καλημερα και απο μενα.
        Ξαναλεω πως ο Σκοντο εγραψε απλα αυτα που ακουσε.
        Ειναι βαρυ αυτο που γραφεις και ξερεις και εσυ ο ιδιος πως σε καμια περιπτωση δεν ισχυει.
        Τι νοημα θα ειχε να το κανει αλλωστε?
        Ο ανθρωπος αυτη τη στιγμη εχει τοσα προβληματα στην προσπαθεια του να αντιμετωπισει τη νεα πραγματικοτητα που θα ηταν κουτο να του προσαπτεις κατι τετοιο.Ουτε βοηθαει καπου οπως ειπα.
        Το κανεις για να τον βγαλεις κακο?Απλα δεν καταλαβαινω το γιατι.
        Εμεις που παρακολουθουμε αρκετο καιρο εδω αυτο τον ανθρωπο απλα εχουμε καταλαβει τον τροπο με τον οποιο το εγραψε.
        Δεν υπαρχει λογος να το συνεχιζεις λοιπον

        Comment


          Originally posted by Minos View Post
          Δεν θα απολογηθούμε στο κατά πόσο βοηθάμε κι πως σε μερικά άτομα. Το φόρουμ είναι ανοιχτό απ΄ότι ξέρω και όταν γράφουμε κάτι θα πρέπει να ισχύει, όχι ότι ακούσαμε ή έχουμε στα απωθημένα μας.
          Κοιτα λοιπον Εσυ να γραφεις ,οταν μια στο τοσο γραφεις .. πραγματα που ισχυουν, και μην βγαζεις τα απωθημενα σου εδω μεσα .

          Το αν βοηθατε .... και με τι τροπο βοηιθατε ..... φαινεται .......απο την συμπεριφορα σας .... και τον τραπο που εκφραζεστε .....

          Αληθεια μηπως εισαι Σομαλος ? Γιατι σε ελληνες συμπατριωτες σου συνεχως την λες , και δεν δινεις καμμια πληροφορια , ενω μολις δεις να γραψει καποιος για τους Σομαλους και αλλους αμεσως βρισκεις τον χρονο και την διαθεση να γραψεις για να χαρακτηρισεις καποιους ρατσιστες η για να προσβαλλεις.

          Μαλλον εσυ εισαι ρατσιστης με συμπατριωτες σου !!!!!
          Εκτος και αν δεν εισαι Ελληνας..
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            Originally posted by vaso31 View Post
            Καλημερα και απο μενα.
            Ξαναλεω πως ο Σκοντο εγραψε απλα αυτα που ακουσε.
            Ειναι βαρυ αυτο που γραφεις και ξερεις και εσυ ο ιδιος πως σε καμια περιπτωση δεν ισχυει.
            Τι νοημα θα ειχε να το κανει αλλωστε?......................................
            Θα συμφωνήσω απόλυτα! Ο Σπυράκος μόνο καλό κάνει και οι πληροφορίες που έδινε και δίνει, όντας πλέον στην Σουηδία, είναι πάντα χρήσιμες. Στο κάτω κάτω, ενήλικες είμαστε, αν κάτι δεν μας "χαϊδεύει" τα αυτιά και δεν μας αρέσει, το βάζουμε στην άκρη. Δεν μπορείς, όμως, αγαπητέ, να αρνηθείς την κατάσταση που υπάρχει με τους Σομαλούς και την αγανάκτηση των σουηδών με αυτούς. Ξέρεις, κι εμείς ενημερωνόμαστε από τις εκεί εφημερίδες, δεν ονειροφανταζόμαστε πράγματα και θάματα. Ειδικά μετά από ένα δημοσίευμα που ανέφερε ότι εκδόθηκαν άδειες παραμονής για 1900 ακόμα σομαλούς, τα σχόλια των αναγνωστών μόνο κολακευτικά δεν ήταν! Και γιατί να είναι, άλλωστε; Όταν εξαιτίας της τόοοοσο ευνοϊκής πολιτικής στους σομαλούς και άλλους "ατυχήσαντες" που δεν δουλεύουν και απολαμβάνουν όλο και περισσότερα προνόμια, καλούνται οι σουηδοί και γενικά οι εργαζόμενοι, όχι μόνο να πληρώσουν περισσότερους φόρους αλλά και να ακούνε τον πρωθυπουργό να τους λέει ότι ίσως θα πρέπει να δουλεύουν ως τα 75!!! Έλεος!!!
            ΥΓ. Το "αγαπητέ" αναφέρεται στον minos

            Comment


              Originally posted by ευανθια View Post
              Ετσι κανουν μερικα ατομα εδω μεσα. Εξαφανιζονται , δεν δινουν καμμια πληροφορια στον κοσμο που απεγνωσμενα ψαχνουν οτι πληροφορια μπορει να βοηθησει στην μεταναστευση τους στην σουηδια , και ξαφνικα απο το πουθενα μπαινουν στο φορουμ κατα καιρους για να προσβαλλουν , η για να κατηγορησουν καποιον . Συνεχως τα ιδια και τα ιδια. Αυτοι που ειναι χρονια στην σουηδια , και μπαινουν κατα καιρους εδω γιατι δεν δινουν καποια χρησιμη πληροφορια στους ενδιαφερομενους ? Αυτη λοιπον ειναι η βοηθεια των παλαιοτερων ελληνων στην σουηδια !!! Τι μεγαλυτερη αποδειξη απο αυτο που συμβαινει σε ενα φορουμ. Σκεφτειτε τι συμβαινει λοιπον οταν τα ζεις απο κοντα
              Συμφωνώ και εγώ με την Ευανθία και εσύ γιατί θίχθηκες για αυτά που έγραψε ο skodo δεν σε καταλαβαίνω βγήκες από το πουθενά και ζητάς από τον άνθρωπο το λόγο εμείς τον skodo τον επιστεύομασται περισσότερο γιατί έχουμε δη την ιστορία του και με τα λόγια του και τις συμβουλές του έχουμε κερδίση πολλά αντίθετα με εσάς τους παλαιούς μετανάστες που δεν δίνετε καμία πληροφορία λες και αν έρθουμε εκεί θα σας μαγαρίσουμε ή μήπως δεν μας βλέπετε έτσι ??????? Μας ζηλεύεται γιατί ερχόμαστε με προσόντα και δεν σας αρέσει γιατί εσείς πήγατε στην Σουηδία χωρίς προσόντα και δεν σας αρέσει να πιάνουμε θέσεις καλύτερες από αυτές που έχετε εσείς που είστε από χρόνια εκεί. Γιαυτό μας πολεμάτε αλλά δεν θα τα καταφέρετε εμείς θα νικήσουμε γιατί έχουμε γνώσεις και επίπεδο πολιτισμού πολύ ανώτερο από το δικό σας που είναι ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΚΟ .

              Γιάννης

              Comment


                Μάλλον χάιδεμα στα αυτιά θέλετε μερικοί, παρά το να ξέρετε τι συμβαίνει στη πραγματικότητα.
                Δεν θα σχολιάσω καθόλου αυτούς που αμφισβητούν την ελληνικότητα μου, μιας και μάλλον είναι ελληνάρες και φαίνεται από τα γραφόμενα τους. Επιμένω όμως ότι τέτοιες ρατσιστικές απόψεις θα γυρίσουν μπούμπεραγκ σ΄αυτούς που τις έχουν και τις εκφράζουν, όντως μετανάστες και οι ίδιοι!
                Στό ότι φοβούνται να μην μας πάρουν τις θέσεις, αυτή η στάση είναι για γέλια! Και η θέση ότι οι νεοφερμένοι έχουν καλύτερο επίπεδο πολιτισμού και ανώτερο....δείχνει, το επίπεδο πολιτισμού που έχουν μερικοί! Αν περάσει αυτή η αντίληψη, συμβάλλουν μερικοί στο να επικρατεί....το διαίρει και βασίλευε!

                Τέλος, δεν υπαρχει μόνο αυτό το φόρουμ που δίνει πληροφορίες και εμείς που βοηθάμε το κάνουμε έτσι κι αλλοιώς, δεν περιμένουμε να γράψουμε εδώ.

                Μἀλλον μερικοί δεν θέλετε να ακούτε κι άλλες απόψεις, αλλά μόνο αυτές που σας βολεύουν, όπως το ότι όλα είναι όμορφα εδώ και ο επιμένων νικά. Δεν είναι όμος μόνο έτσι! Δεν είναι το λάθος του μετανάστη που ίσως να μην μπορέσει να τα καταφέρει. Είναι το σύστημα το ίδιο που μας κάνει μετανάστες και μας κάνει να δουλεύουμε για ένα ξεροκόμματο και μας βάζει κι εμπόδια με διάφορους τρόπους.
                Π.χ Ο πρωθυπουργός της Σουηδίας χτες ανακοίνωσε ότι το όριο συνταξιοδότησης θα πάει στα 75 και είναι ώρα να προσαρμοστούμε. Αυτό θα χτυπήσει άγρια και τους Σουηδούς αλλά και τους μετανάστες. Μην νομίζουμε ότι αυτό που γίνεται στην Ελλάδα θα μείνει εκεί. Άρα δεν είναι ζήτημα μόνο να κοιτάξουμε την πάρτη μας, έστω κι αν βρούμε μια δουλειά και κάπου να μείνουμε.

                Κάλη επιτυχία σε όλους στην καινούρια τους πατρίδα.

                Comment


                  Σας παρακαλώ να σταματήσετε τις προσωπικές αντιπαραθέσεις,δεν βγάζουν ΠΟΥΘΕΝΑ !!
                  Δεν έχουμε να χωρίσουμε ΤΙΠΟΤΑ !
                  Τhank YOU!

                  Comment


                    Ας μην παρασυρομαστε........

                    ...Εξω απο το στοχο μας,που ειναι ατομικη και συναμα συλλογικη επιτευξη στοχων,και αλληλοσυμπληρωση κενων και αναγκων.

                    Θα τα καταφερουμε γιατι αυτο ποια ειναι μονοδρομμος,για εμας που δυστηχως δεν υπαρχει το ¨"πισω",ουτε εχουμε οτιδηποτε αλλο.
                    Εχουμε-πολλοι-αφησει πολυ αγαπημενα μας προσωπα πισω,γι αυτο και ο αγωνας μας πλεον αποκτα Επικο χαρακτηρα,για να αξιζει ο κοπος,ο πονος και η θυσιες που εχουμε κανει ολοι μας.

                    Η κατασταση στην Ελλαδα πλεον ειναι Εφιαλτικα τραγικη,ειναι μια αρχαια τραγωδια,στην οποια υπαρχουν οι θυτες τα θυματα και οι προδοτες.Δυστηχως ο απο μηχανης θεος μεχρι στιγμης δεν υπαρχει,και αυτο κανει τα πραγματα,απλα μαυρα.Και τα πραγματα ξεφευγουν περα απο καθε νοσηρη φαντασια ,γιατι θελουν την Ελλαδα την Ινδια της Ευρωπης,


                    Παμε λοιπον εμεις γερα,ο καθενας τωρα ποια, ξερει προς τα που, η πως, μπορει να κινηθει,και.....εδω ειμαστε!!!

                    Comment


                      Μπραβο σκοντο!
                      Ευχαριστα αυτα που διαβαζω.

                      Δε μου λες ομως βρηκες δουλεια απο Ελλαδα ή μολις πηγες εκει?
                      Γενικα πως βρηκες δουλεια και αν ηταν στο αντικειμενο σου.

                      Ψαχνω εδω και καιρο απο ελλαδα, εχω στειλει βιογραφικα και δε βλεπω αποτελεσμα.
                      Σε οτιδηποτε δουλεια εν τω μεταξυ.

                      Εχω αρχισει να απελπιζομαι. Ζητανε εμπειριες σε πραγματα που εδω ουτε καν τα γνωριζουμε ακομα και για καθαριστης.
                      Εχω αρχισει να πιστευω οτι ακουνε ελλαδα και τρεχουν ή δε θελουν να μπλεξουν με μεταναστες.
                      Δε θελω να φυγω για σουηδια χωρις να εχω βρει κατι απο εδω γιατι πολλα λεφτα δε παιζουν.

                      Comment


                        Originally posted by nyf1 View Post
                        Μπραβο σκοντο!
                        Ευχαριστα αυτα που διαβαζω.

                        Δε μου λες ομως βρηκες δουλεια απο Ελλαδα ή μολις πηγες εκει?
                        Γενικα πως βρηκες δουλεια και αν ηταν στο αντικειμενο σου............................................... ..............
                        Ειναι απιθανο,αν οχι αδυνατο,να σου απαντησουν θετικα για δουλεια οσο εισαι ελλαδα,εκτος και αν,καιγονται για μια ειδικοτητα,που την εχεις.

                        Γενικα,θα πρεπει να "στρωσεις" πολυ καλα την κατασταση,με επαφες,και με ψαξιμο πολυ.ετσι ωστε οταν θα ανεβεις,να μην ψαχνεσαι,αλλα να ριχτεις κατευθειαν στην ανευρεση δουλειας.

                        Γι αυτο μην απελπιζεσαι,αλλα να πεισμωνεις για να τα καταφερεις,τιποτα δεν ειναι ευκολο,τιποτα δεν μας χαριζεται,αλλα και τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο.Θελει οργανωση,πεισμα,και επιμονη,οι σχετικες οδηγιες για το πως,που,και γιατι,ειναι εδω μεσα , στα αναλογα θεματα.

                        Καλη δυναμη!

                        Comment


                          Originally posted by antogeor View Post
                          Ειναι απιθανο,αν οχι αδυνατο,να σου απαντησουν θετικα για δουλεια οσο εισαι ελλαδα,εκτος και αν,καιγονται για μια ειδικοτητα,που την εχεις.

                          Γενικα,θα πρεπει να "στρωσεις" πολυ καλα την κατασταση,με επαφες,και με ψαξιμο πολυ.ετσι ωστε οταν θα ανεβεις,να μην ψαχνεσαι,αλλα να ριχτεις κατευθειαν στην ανευρεση δουλειας......................

                          Καλη δυναμη!

                          Antogeor μηπως θα μπορουσες να μου εξηγησεις λιγο παραπανω αυτο το "στρωσιμο"? δηλαδη τι πρεπει να κανει καποιος?
                          να εχω βρει απο εδω δουλειες που ζητανε και να παω εκει κατευθειαν να χυπησω πορτα? ολα γινονται μεσω ιντερνετ απ'οτι εχω δει.

                          Ευχαριστω για τα καλα σου λογια και καλη συνεχεια ευχομαι. Μακαρι να πανε καλα τα πραγματα.

                          Comment


                            Originally posted by nyf1 View Post
                            Antogeor μηπως θα μπορουσες να μου εξηγησεις λιγο παραπανω αυτο το "στρωσιμο"? δηλαδη τι πρεπει να κανει καποιος?
                            να εχω βρει απο εδω δουλειες που ζητανε και να παω εκει κατευθειαν να χυπησω πορτα? ολα γινονται μεσω ιντερνετ απ'οτι εχω δει.

                            Ευχαριστω για τα καλα σου λογια και καλη συνεχεια ευχομαι. Μακαρι να πανε καλα τα πραγματα.
                            Αν και τα εχουμε ολα αναφερει,γενικα αλλα και ειδικα,θα σου πω οτι με το "στρωσιμο" εννοω να ξερεις που θα κοιταξεις για δουλεια,σε ποια site(τα αναφερουμε ολα στο αναλογο θεμα),με ποιες προυποθεσεις,τι δουλεια θα κανεις σαν αρχη μεχρι να μαθεις τη γλωσσα,που θα μεινεις(πολυ σημαντικο).ολα αυτα αυτονοητο ειναι οτι μπορεις να τα κανεις απο ελλαδα,ετσι ωστε να κερδισεις χρονο,και οταν με το καλο ανεβεις,απλα να στελνεις βιογραφικα,και να κλεινεις ραντεβου.

                            Απλα για να γνωριζεις,ολα στη Σουηδια,δουλευουν μεσω ιντερνετ.

                            Και αν μπορεις να εχεις μια πρωτη επαφη με τη γλωσσα,θα ειναι αρα πολυ καλο.

                            Αυτα,καλη δυναμη,και καλο τρεξιμο

                            Comment


                              Originally posted by vaso31 View Post
                              Καλημερα και απο μενα.
                              Ξαναλεω πως ο Σκοντο εγραψε απλα αυτα που ακουσε...................................

                              και να επαναλαβω αυτο που ειπες : "Εμεις που παρακολουθουμε αρκετο καιρο εδω αυτο τον ανθρωπο απλα εχουμε καταλαβει τον τροπο με τον οποιο το εγραψε."

                              Comment


                                Περί Internet

                                Καλησπέρα.
                                Λοιπόν έχουμε και λέμε σχετικά με το Ίντερνετ και τη χρήση του.

                                1ον) Δεν έχεις εισιτήριο. Μέσω Ίντερνετ και SMS στο κινητό σου αν είναι smartphone πληρώνεις σου έρχεται μηνυματάκι το δείχνεις στον οδηγό και περνάς.
                                2ον) Όλα τα μέσα μεταφοράς μέσω Ίντερνετ σου λένε πότε έρχεται το επόμενο
                                3ον) Μέσω Ίντερνετ μπορείς να ρωτήσεις για την διαδρομή που σε απασχολεί , και όχι μόνο που υπάρχουν τα μέσα μεταφοράς που θα πρέπει να πάρεις αλλά και κάθε πότε υπάρχει και η αντίστοιχη ανταπόκριση.
                                4ον) Αγόρασες από ένα κατάστημα κάτι με την πιστωτική και δεν σου κάνει. Κανένα πρόβλημα. Ακόμα και αν έχεις χαλάσει την εξωτερική συσκευασία, το επιστρέφεις πίσω και μέσω Ίντερνετ σου επιστρέφεται το ποσό στην κάρτα σου.
                                6ον) Θέλεις αεροπορικό εισιτήριο ?? μέσω Ίντερνετ φυσικά.
                                7ον) Ο εργοδότης σου πρόκειται να σε πληρώσει ? Θα σου καταθέσει τα χρήματα στον λογαριασμό σου μέσω Ίντερνετ.
                                8ον) Σπάνια ο κόσμος εδώ πληρώνει σε μετρητά. Τα πάντα αγοράζονται με πιστωτικές κάρτες μέσω Ίντερνετ, παντού, περίπτερα, καταστήματα όπου θέλετε.
                                9ον) Ίντερνετ και ταχύτητες ?? τα 100ΜΒp/s είναι γεγονός
                                10ο) Αναζήτηση εργασίας. ?? Όλες οι εταιρίες ζητάνε τα βιογραφικά και τ α λοιπά έγγραφα μέσω Ίντερνετ. Καμία μα καμία εταιρία όχι μόνο δεν μου πήρε τα στοιχεία μου σε χαρτί μα ούτε κάν και σε flash.
                                11ο) Όλες οι δημόσιες εταιρίες δουλεύουν με ίντερνετ. Τα δικά μου χαρτιά της οικογενειακής κατάστασης που έφερα από την Ελλάδα μου τα scan-άρισαν και τα έβαλαν μέσω ίντερνετ στο φάκελό μου.
                                12ο) Μέσω ίντερνετ και smartphones τα μηνύματα δεν έχουν τέλος. Ποιο πολλά iphones κυκλοφορούν παρά αυτοκίνητα. Έτυχε μέρα να μπώ στο μετρό και σε ένα βαγόνι , πόσο να πώ 100 ατόμων, πρέπει να είχαν iphone οι μισοί.

                                Και το πιο κουφό απ’ όλα. Υπάρχουν στους σταθμούς μηχανήματα που σου δίνουν αναψυκτικά και ψιλοπράγματα. Έ αν δεν έχεις χρήματα μέσω SMS και Ίντερνετ στέλνεις το μηνυματάκι για το συγκεκριμένο μηχάνημα ( με κωδικό που έχει επάνω του ) προσθέτεις και το κωδικό του αναψυκτικού , ανοίγει η πορτούλα και παίρνεις π.χ. τη πορτοκαλαδίτσα σου.

                                Σίγουρα υπάρχουν και άλλα , άμα τα θυμηθώ θα σας γράψω.

                                Σπύρος

                                Comment

                                Working...
                                X