Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στην Σουηδία !

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by lucia View Post
    Κοπέλα μου θα σε παρακαλούσα θερμά να μην γράφεις greeklish (λατινικούς χαρακτήρες) για να σε καταλαβαίνουμε. Στην Ελλάδα είμαστε και Έλληνες και μιλάμε Ελληνικά. Με όλη μου την αγάπη στο λέω.
    Συγνωμη αλλα απο την βιασυνη μου καμια φορα ξεχναω να αλαζω την γλωσσα

    Comment


      #32
      Originally posted by ευανθια View Post
      καλημερα
      οι συγγενεις μας και οι φιλοι μας ειναι σε συνεχη επαφη μαζι μας με το αεροπλανο ειναι 3 ωρες πτηση και εμεις οποτε θελουμε μπορουμε να παμε ελλαδα αλλα και οι δικοι μας μπορουν να ερθουν. ο γιος μου οταν ξεκινησαμε ηταν ενθουσιασμενος για το καινουργιο . εδω σχεδον αμεσως εκανε καινουργιους φιλους , μιας και ξερει αγγλικα αμεσως μπορεσε να επικοινωνησει με τα αλλα παιδακια. οσο για το οτι παει στον βροντο οτι με κοπο φτιαξαμε στην ελλαδα ισχυει για ολους οταν το σκεφτομαι λυπαμαι και θυμωνω. ποσοι ανθρωποι που ζουσαν αξιοπρεπως τωρα δεν εχουν να φανε......ποσοι ανθρωποι αυτοκτονουν ....αστα διαλυθηκε η ελλαδα . προσεχε να κανεις προσεκτικα βηματα και να μαζεψετε οσα περισσοτερα χρηματα μπορειτε για να αντιμετωπισετε τις δυσκολιες της αρχης.
      Το καλο ειναι οτι θα παει και θα πιασει αμεσως δουλεια αλλιως δεν υπαρχουν χρηματα για να παμε και να ψαχνουμε αν θα βρουμε δουλεια και να περναει ο χρονος

      Comment


        #33
        Στοκχολμη ! Πιο πρασινη δεν γινεται

        εδω Στοκχόλμη. Πιο πράσινη... δε γίνεται!! ειναι ενα σαιτ που δινει πληροφοριες για το πως ειναι η στοκχολμη και μερικες απο τις δραστηριοτητες χειμωνα καλοκαιρι. αυτο για μερικους που λενε οτι στην σουηδια δεν εχει παρκα και τα παιδια δεν βγαινουν εξω τον χειμωνα. Ολοι λοιπον τον χειμωνα μεγαλοι και μικροι κυκλοφορουν στο χιονι , παιζουν χιονοπολεμο η με τα ελκυθρα , ( πηρα και στον γιο μου ελκυθρο ) οι μαμαδες η οι μπαμπαδες κανουν βολτα τα μωρα τους στα καροτσακια μεσα στο χιονι , κανουν ποδηλασια σκι και πολλα αλλα. Βλεπεις παιδακια πολυ μικρα του νηπιαγωγειου με ειδικα ρουχα για το χιονι μαζι με τις δασκαλες να κανουν περιπατους μεσα στο χιονι. Και επισης υπαρχουν τα εμπορικα κεντρα που διαθετει καθε δημος και υπαρχουν μεσα τα παντα μαγαζια να ψωνισεις , καφετεριες εστιατορια σινεμα σουπερ μαρκετ και τα οποια κλεινουν τις καθημερινες 9 το βραδυ και τα σαββατοκυριακα μερικα κλεινουν 5 η 6 το απογευμα. Τα μαγαζια εδω ειναι ανοιχτα και τα σαββατοκυριακα . Μονο που απαραιτητο ειναι να φορας ειδικα ζεστα ρουχα και παπουτσια καθως και σκουφακι κασκωλ και γαντια.
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          #34
          εγω ελπιζω να μπορεσω να συνεχισω καποιες απο τις κυριες μου ασχολιες...οπως το τρεξιμο εξω στην φυση και το mountain bike...

          το ψαροντουφεκο το ξεχναμε γιατι σουηδια ειναι απαγορευμενο μονο στην νορβηγια...

          Comment


            #35
            Καλημέρα saetron. Είσαι τυχερός που ξέρεις ποδήλατο. Μακάρι να ήξερα και εγώ, και μάλλον στα 50 μου θα πρέπει να είναι απαγορευτικό να μάθω τώρα

            Σπύρος

            Comment


              #36
              θα σε μαθω εγω ρε που κολλας....ποδηλατο ειναι δεν ειναι επιστημη....

              μολις με στειλανε μειλ για ενα δωματιο στο alvsjo....τι λεει σαν περιοχη?
              εχει και πιστα 4χ εκει...μια χαρααααααααα

              4X Race at Southridge Winter Series: 1-23-10: Fontana, CA. - YouTube

              Comment


                #37
                Originally posted by skonto View Post
                Καλημέρα saetron. Είσαι τυχερός που ξέρεις ποδήλατο. Μακάρι να ήξερα και εγώ, και μάλλον στα 50 μου θα πρέπει να είναι απαγορευτικό να μάθω τώρα

                Σπύρος
                Καλημερα κ απο μενα!
                Ποτε μα ποτε δεν ειναι αργα για να κανεις κατι που θελεις.Δεν υπαρχουν κανονες σ'αυτα τα πραγματα ουτε λαθος κ σωστο.
                Διαβαζα ενα αποφθεγμα ενος αγγλου συγγραφεα που ελεγε 'ποτε δεν ειναι αργα για να γινεις αυτο που θα μπορουσες να ειχες γινει'

                Comment


                  #38
                  Originally posted by skonto View Post
                  Καλημέρα saetron. Είσαι τυχερός που ξέρεις ποδήλατο. Μακάρι να ήξερα και εγώ, και μάλλον στα 50 μου θα πρέπει να είναι απαγορευτικό να μάθω τώρα

                  Σπύρος
                  Καλησπερα Σπυρο
                  Καλησπερα σε ολους !

                  Θελω να σε ενημερωσω οτι στην σουηδια δεν υπαρχει κολλημα με τις ηλικιες σε οτιδηποτε και να κανει καποιος. Θελεις να εκαπαιδευτεις σε καποιο επαγγελμα , θελεις να δουλεψες, θελεις να γυμναστεις ....μπορεις να κανεις τα παντα ..αρκει να το θελεις. Επισης να πω οτι οι σουηδοι ειναι πολυ της γυμναστικης και της αθλησης. Απο πεζοπορια , τρεξιμο , ποδηλασια ιππασια κολυμβηση γυμναστικη σε γυμναστηρια ,σκι , κλπ....και γυμναζονται ολες οι ηλικιες.... ολες τις εποχες .βλεπω βρε παιδια ποδηλατες με φοβερα σωματα , την καταλληλη στολη και αμα τους δεις απο κοντα μπορει να ειναι και 70 χρονων. Θα ερθεις λοιπον σπυρο και θα μαθεις πολλα απο ποδηλασια μεχρι οτι θελεις ..ορεξη να εχεις...
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by vaso31 View Post
                    Διαβαζα ενα αποφθεγμα ενος αγγλου συγγραφεα που ελεγε 'ποτε δεν ειναι αργα για να γινεις αυτο που θα μπορουσες να ειχες γινει'
                    George Eliot

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by bettle View Post
                      George Eliot
                      Δεν το θυμομουν

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by sisilia View Post
                        ....... apo tin alli sto vronto oti exoume kanei mexri twra px spiti pou to eixa eksoplisei teleia ((
                        Δυστυχώς...
                        Οι τυχερότεροι από μας, τους απλούς ανθρώπους, θα περισώσουν το μισό από το βιος τους...μέσα στη παγκόσμια καταιγίδα που έρχεται (ακόμα δεν έφτασε). Άλλοι, μόνο ένα μικρό μέρος και άλλοι, μόνο τη ζωή τους. Σκέψου αυτούς που δεν θ' αντέξουν....
                        Αν μελετήσεις λίγο την ιστορία του Ελληνισμού της Διασποράς τα πρώτα 60 χρόνια του 20ου αιώνα, θα καταλάβεις...
                        Έλληνες, άρχοντες - οικονομικοί μεγιστάνες, αλλά και απλοί νοικοκυραίοι, είδαν ξαφνικά όλα να σβήνουν μέσα σε λίγους μήνες, βδομάδες, μέρες...
                        Και δυστυχώς οι περισσότεροι δεν το πίστευαν κι ας το βλεπαν...
                        Δεν ήθελαν να το πιστέψουν.
                        Λίγοι προνόησαν...
                        Αν βρεις το βιβλίο της Μαριάννας Κορομηλά: "Ευτυχισμένος που έκανε το ταξίδι του Οδυσσέα", πάρτο. Τρέχει σαν νερό και είναι αληθινή ιστορία...
                        Όσο για την οικοσκευή σου, στον "πολιτισμένο" κόσμο που ζούμε (πανάθεμα τον), ίσως να συμφέρει να την μετακομίσεις.
                        Κουράγιο και αισιοδοξία.

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by GKCAPO View Post
                          Δυστυχώς...
                          Οι τυχερότεροι από μας, τους απλούς ανθρώπους, θα περισώσουν το μισό από το βιος τους...μέσα στη παγκόσμια καταιγίδα που έρχεται (ακόμα δεν έφτασε). Άλλοι, μόνο ένα μικρό μέρος και άλλοι, μόνο τη ζωή τους. Σκέψου αυτούς που δεν θ' αντέξουν....
                          Αν μελετήσεις λίγο την ιστορία του Ελληνισμού της Διασποράς τα πρώτα 60 χρόνια του 20ου αιώνα, θα καταλάβεις...
                          Έλληνες, άρχοντες - οικονομικοί μεγιστάνες, αλλά και απλοί νοικοκυραίοι, είδαν ξαφνικά όλα να σβήνουν μέσα σε λίγους μήνες, βδομάδες, μέρες...
                          Και δυστυχώς οι περισσότεροι δεν το πίστευαν κι ας το βλεπαν...
                          Δεν ήθελαν να το πιστέψουν.
                          Λίγοι προνόησαν...
                          Αν βρεις το βιβλίο της Μαριάννας Κορομηλά: "Ευτυχισμένος που έκανε το ταξίδι του Οδυσσέα", πάρτο. Τρέχει σαν νερό και είναι αληθινή ιστορία...
                          Όσο για την οικοσκευή σου, στον "πολιτισμένο" κόσμο που ζούμε (πανάθεμα τον), ίσως να συμφέρει να την μετακομίσεις.
                          Κουράγιο και αισιοδοξία.
                          Ευχαριστω για την προταση του βιβλιου ,θα το διαβασω

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by skonto View Post
                            Καλημέρα saetron. Είσαι τυχερός που ξέρεις ποδήλατο. Μακάρι να ήξερα και εγώ, και μάλλον στα 50 μου θα πρέπει να είναι απαγορευτικό να μάθω τώρα

                            Σπύρος
                            Παρολο που ακουγεται απολυτο:
                            "ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ!!"
                            Να μην σου πω οτι θα το απολαυσεις και με ολη σου την οικογενεια περισσοτερο!!

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by katerfit View Post
                              Πολύ ενδιαφερον μπλογκ... η ιστορια με την θεση παρκαρισματος,απιστευτη για τα Ελληνικα δεδομενα κα τροπο σκεψης !
                              Πράγματι χτες πήγα στο Lidl (και όχι ότι είναι η πρώτη φορά) και ενώ το πάρκιγκ ήταν άδειο ένας μπάρμπας με μια μεσρεντεζάρα είχε πιάσει 2 θεσεις και αναπήρων και οικογένειας για μωρά με καρότσι. είπα να πω τίποτα αλλά θα τα άκουγα και από πάνω. από την άλλη ώμος αν δε λες και τίποτα θα συνεχίσουν να υπάρχουν αυτοί οι τύποι.
                              Κουράγιο πατριώτες και όλοι θα φύγουμε μια μέρα από αυτή τη...............ΧΩΡΑ

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by Γιώργος Πυλαία View Post
                                .......... είπα να πω τίποτα αλλά θα τα άκουγα και από πάνω. από την άλλη ώμος αν δε λες και τίποτα θα συνεχίσουν να υπάρχουν αυτοί οι τύποι.
                                Φίλε είμαστε τόσο λίγοι εμείς οι "ευαίσθητοι" που καταντάμε "ιδιόρρυθμοι", "σπαστικοί", "προβληματικοί", "ούφο" και στην καλύτερη..."γραφικοί" !!!!
                                Χάλασα πολλές φορές την διάθεση μου διαπληκτιζόμενος με διάφορα ανθρωποειδή και κινδύνευσα μάλιστα...για παρόμοια ζητήματα...
                                Κρίνω ότι δεν αξίζει...
                                Από την άλλη μερικές (ελάχιστες) φορές, ορθά μια μικρή μειονότητα υπερασπίζεται μια σωστή άποψη κι ας πληρώνει ακριβό τίμημα!!!
                                Αρκεί να φαίνεται ξεκάθαρα μια ανοδική δυναμική επικράτησης της...."σωστής άποψης".
                                Λέει δηλ. κάποιος: δεν με νοιάζει που θα ταλαιπωρηθώ, θα υβριστώ, θα φάω και καμιά "ψιλή", αφού βλέπω πως έχω απήχηση στις μάζες, χαλάλι ο κόπος.
                                Αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει, έστω αυτή η θετική τάση που να πεις: θα θυσιαστώ εγώ για τα παιδιά μου!!!

                                Comment

                                Working...
                                X