Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στην Σουηδία !

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Η ζωή στην Σουηδία !

    Παιδια λεω εδω να γραφουμε τις εμπεριες μας , καλες η ασχημες απο την ζωη στην Σουηδια ! Ετσι θα αφησουμε ελευθερο το χωρο για τις διαδικασιες της μεταναστευσης στην σουηδια.
    Εδω θα μπορουμε να διαφωνουμε η να συμφωνουμε , για το αν ειναι καλη η οχι η ζωη στην σουηδια χωρις να γεμιζουμε τις σελιδες με τις διαδικασιες της μεταναστευσης με διαπληκτισμους ... ετσι οι καινουργιοι που μπαινουν στο φορουμ να μπορουν ευκολα να βρουν οτι θελουν να μαθουν , χωρις να αναγκαζονται να ψαχνουν μεσα απο ενα σωρο μπερδεμενες σελιδες.
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    #2
    Πατηστε να διαβασετε αυτο Χαλάρωσε τους ρυθμούς σου για να παρετε μια ιδεα απο το σκεφτονται και πως λειτουργουν οι σουηδοι. Ειναι ενα ελαχιστο δειγμα
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      #3
      Πολύ ενδιαφερον μπλογκ... η ιστορια με την θεση παρκαρισματος,απιστευτη για τα Ελληνικα δεδομενα κα τροπο σκεψης !

      Comment


        #4
        Τα παιδια στην σουηδια

        Τα παιδια στην Σουηδια http://www.sweden.se/upload/Sweden_s...resolution.pdf
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          #5
          Ευχαριστώ πολύ Ευανθία για την ανάρτηση του άρθρου "Χαλάρωσε τους ρυθμούς σου... για να ευχαριστηθείς τη ζωή" - είναι από το site μου, www.zenhabits.gr.
          Ευχαριστώ πολύ κι εσένα katerfit για τα καλά σου λόγια.
          (Θα χαρώ πολύ να σας δω εκεί, να διαβάζετε και όποια άλλα άρθρα σας φαίνονται ενδιαφέροντα - δείτε τις κατηγορίες μας).

          Καταπληκτικό το υλικό για τα παιδιά στη Σουηδία.
          Ζηλεύω τον τρόπο εκπαίδευσης.. Είναι ένας από τους λόγους που με έχουν κάνει να σκεφτώ τη μετανάστευση.
          Εμείς φύγαμε από την Αθήνα με τον άντρα μου και την ενάμιση χρόνου κόρη μας και ζούμε στη Ζάκυνθο - επιλέξαμε (προς το παρόν!) την εσωτερική μετανάστευση, και να 'μαστε εδώ, να κυνηγάμε τη ζωή που ονειρευόμαστε.

          Ο άντρας μου είχε πολλά χρόνια σχέση με μια Σουηδέζα, έχει ζήσει και λίγο εκεί, και έχει πολλά να θυμηθεί, όπως τη μεγάλη γιορτή του Midsummer.
          zenhabits. gr - Ένα blog γεμάτο πρακτικές συμβουλές για να βελτιώσεις τη ζωή σου

          Comment


            #6
            Originally posted by Βούλα Σούφη View Post
            Ευχαριστώ πολύ Ευανθία για την ανάρτηση του άρθρου "Χαλάρωσε τους ρυθμούς σου... για να ευχαριστηθείς τη ζωή"........................
            Να εισαι καλα Βουλα κιεσυ και ο αντρας σου και το κοριτσακι σας !
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              #7
              Ο μπαμπας στην σουηδια

              Ο μπαμπας στην Σουηδια Ο μπαμπάς στη Σουηδία | Eimaimama.gr
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #8
                Σουηδικη πολιτικη για την αναπηρια . αξιοπρεπεια δημοκρατια

                Google Μετάφραση
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  #9
                  Originally posted by ευανθια View Post
                  Όπως ακριβώς και στην Ελλάδα!

                  Comment


                    #10
                    Geia sa kai apo mena.Tha ithela na mathw pos einai oi times sta super market an yparxoun typou carrefur kai genika ta kathimerina eksoda.Euanthia eixes pei oti tha mas eleges ena peristatiko me ton gio sou sto sxoleio pou sou ekane entyposi.Kai ena teleutaio an pareis prosopiko arithmo kai fygeis meta apo 6 mines stin Ellada mporeis na ksanaertheis meta apo ena xrono kai na isxyei o prosopikos artithmos h prepei apo tin arxi ksana na bgaloume?

                    Comment


                      #11
                      Ο προσωπικός αριθμός δεν χάνεται. Εφόσον τον αποκτήσεις παραμένει στα σουηδικά δεδομένα και δεν χρειάζεται να τον ξαναβγάλεις.

                      Το Lidl είναι από τα φτηνά σούπερ μάρκετ. Οι τιμές είναι πολλές φορές διαφορετικές ανάλογα το μαγαζί και το είδος. Π.χ. μπορεί κάτι να κοστίζει λιγότερο στο ένα, περισσότερο στο άλλο, αλλά 1 μήνα αργότερα να συμβαίνει το ανάποδο. Υπάρχουν σούπερ μάρκετ για καθημερινά έξοδα, όπως και ψιλικατζίδικα. Επίσης, πολλά βενζινάδικα λειτουργούν και ως μινι μάρκετ (αν και αυτά είναι από τα πιο ακριβά, αλλά ανοιχτά 24 ώρες).

                      Μια απλή λίστα με σούπερ μάρκετ είναι αυτή: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...ains_in_Sweden

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by sisilia View Post
                        Geia sa kai apo mena.Tha ithela na mathw pos einai oi times sta super market an yparxoun typou carrefur kai genika ta kathimerina eksoda.Euanthia eixes pei oti tha mas eleges ena peristatiko me ton gio sou sto sxoleio pou sou ekane entyposi.Kai ena teleutaio an pareis prosopiko arithmo kai fygeis meta apo 6 mines stin Ellada mporeis na ksanaertheis meta apo ena xrono kai na isxyei o prosopikos artithmos h prepei apo tin arxi ksana na bgaloume?
                        Καλημερα
                        τα κυριοτερα σουπερ μαρκετ που υπαρχουν στην στοκχολμη ειναι το Coop , Ica , Hemköp , Coop extra . Willys, ολα αυτα ειναι μεγαλα και μερικα ειναι και Maxi δηλ. τεραστια. Οι τιμες ειναι σε αλλα ειδη πιο φτηνες απο την ελλαδα σε αλλα ειδη πιο ακριβες. Γενικα οι τιμες ειναι καλες πχ το φρεσκο γαλα της Arla κοστιζει 70 λεπτα. το εμφιαλωμενο νερο ομως ειναι ακριβο δηλ. το 1 λιτρο 3 ευρω αλλα δεν χρειαζεται μιας και το νερο της σουηδιας ειναι πολυ καλο και καθαρο. Κατι σημαντικο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι πρεπει πριν ψωνισεις να κοιτας τις τιμες για πολλες φορες διαφερουν πολυ απο μαγαζι σε μαγαζι. Ειχα παρει παπουτσια απο την περιοχη που μενω 199 κορωνες και μια κοπελα ειχε παρει τα ιδια απο το κεντρο της στοκχολμης 350 κορωνες. αυτο ισχυει για ολα τα πραγματα. θελει προσοχη οταν ψωνιζεις. οσο για τον προσωπικο αριθμο νομιζω οτι οταν λειπεις για παραπανω απο εξι μηνες ισως να μην ισχυει , αλλα επειδη δεν ειμαι σιγουρη μπορω να το ψαξω για σιγουρια . Οσο αυτο που εγινε με τον γιο μου στο σχολειο θα το γραψω καποια στιγμη . ειναι εναι ακομα γεγονος που με εξεπληξε πολυ ευχαριστα μεσα σε ολα ταλλα.
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by ευανθια View Post
                          Καλημερα
                          τα κυριοτερα σουπερ μαρκετ που υπαρχουν στην στοκχολμη ειναι το Coop , Ica , Hemköp , Coop extra . Willys, ολα αυτα ειναι μεγαλα και μερικα ειναι και Maxi δηλ. τεραστια. Οι τιμες ειναι σε αλλα ειδη πιο φτηνες απο την ελλαδα σε αλλα ειδη πιο ακριβες. Γενικα οι τιμες ειναι καλες πχ το φρεσκο γαλα της Arla κοστιζει 70 λεπτα. το εμφιαλωμενο νερο ομως ειναι ακριβο δηλ. το 1 λιτρο 3 ευρω αλλα δεν χρειαζεται μιας και το νερο της σουηδιας ειναι πολυ καλο και καθαρο. Κατι σημαντικο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι πρεπει πριν ψωνισεις να κοιτας τις τιμες για πολλες φορες διαφερουν πολυ απο μαγαζι σε μαγαζι. Ειχα παρει παπουτσια απο την περιοχη που μενω 199 κορωνες και μια κοπελα ειχε παρει τα ιδια απο το κεντρο της στοκχολμης 350 κορωνες. αυτο ισχυει για ολα τα πραγματα. θελει προσοχη οταν ψωνιζεις. οσο για τον προσωπικο αριθμο νομιζω οτι οταν λειπεις για παραπανω απο εξι μηνες ισως να μην ισχυει , αλλα επειδη δεν ειμαι σιγουρη μπορω να το ψαξω για σιγουρια . Οσο αυτο που εγινε με τον γιο μου στο σχολειο θα το γραψω καποια στιγμη . ειναι εναι ακομα γεγονος που με εξεπληξε πολυ ευχαριστα μεσα σε ολα ταλλα.
                          Στα σουπερ ξεχασα και το Ldl το οποιο εχει παρα πολυ καλες τιμες και καλα προιοντα . προσφατα αγορασα τυροπιτακια σπανακοπιτακια και τυροπιτα στριφτη μαρκα επιδαυρος τα οποια ειναι πεντανοστιμα. η τυροπιτα εχει 3,5 ευρω 35 κορωνες ειναι μεγαλη και πολυ νοστιμη. στην ελλαδα αυτα τα πληρωνα 4 και 6 ευρω απο τον βασιλοπουλο και τον σκλαβενιτη
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            #14
                            αγορες στην σουηδια

                            επισης ενας πολυ διαδεδομενος τροπος να ψωνισεις τα παντα απο τροφιμα μεχρι οτι θελεις ειναι και το ιντερνετ. Γλυτωνεις χρονο και χρημα . πολυ συχνα ψωνιζω ετσι και στοιχιζει λιγοτερο . εχω ψωνισει τα λεξικα μου και τα βιβλια μου που στο βιβλιοπωλειο ειχαν διπλασια τιμη , τα καλλυντικα μου, παπουτσια , ρουχα και προσφατα πηρα το καινουργιο κινητο μου . το μονο που δεν θελω να ψωνισω απο το ιντερνετ ειναι τα τροφιμα. αλλοι ομως το συνηθιζουν.
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              #15
                              Να προσθέσω ότι λείπω από τη Σουηδία ένα χρόνο και το personnumer μου ισχύει κανονικά, όπως και ο τραπεζικός μου λογαριασμός, τον οποίο μπορώ να ελέγχω από την Ελλάδα μέσω internet χωρίς κανένα πρόβλημα και με πλήρη υποστήριξη από την τράπεζα.

                              Comment

                              Working...
                              X