Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by panagiotis3 View Post
    οχι σε επιπεδο proficiency αλλα ielts 5.5 πολυ πιο χαμηλα...!!και το εψαξα λιγο το θεμα και βρηκα οτι τα πανεπιστημια κανουν μαθημα μεσα εδω ειναι και η λιστα studyinsweden.se
    σορρυ εννοούσα αντίστοιχο επίπεδο prof στα σουηδικά αν δε θέλεις να κάνεις αγγλόφωνο! Ναι, για τα αγγλόφωνα δεν είναι απαιτητικοί στο θέμα της γλώσσας.

    Comment


      #47
      Σχολείο...

      Όταν ξεκίνησε ο μικρός μου γιός την φετινή τάξη ( Δ' δημοτικού ) αγοράσαμε εμείς οι γονείς φωτοτυπικό χαρτί και μαύρο μελάνι γιατί το σχολείο δεν είχε βιβλία και έπρεπε να πάρουν τα παιδιά την ύλη απο τον Printer. Πέρσι πάλι εμείς οι γονείς, λόγω της γρίπης αγοράσαμε μηχανισμούς που παίρνουν απολυμαντικό υγρό και τα τα τοποθετήσαμε στις τάξεις και τις τις τουαλέτες για τον ίδιο λόγο.

      Αν προσθέσουμε το πετρέλαιο για την θέρμανση, το βάψιμο των αιθουσών, τα εξτρά ( βιβλία, μολύβια, χάρακες, χάρτες κ.λ.π. ) ακόμα και το χαρτί υγείας για τις τουαλέτες, ερχόμαστε να λέμε οτι τα παιδιά μας δεν σπουδάζουν σε δημόσια σχολεία ούτε σε ιδιωτικά. Σπουδάζουν σε οικογενειακά, μιας και σχεδόν όλα τα έξοδα είναι δικά μας ( μόνο τους μισθούς των δασκάλων δεν πληρώνουμε,...ακόμα )

      Μαθαίνω ότι εδώ στη Σουηδία ( δεν έχω φέρει τον πιτσιρίκο μου ακόμα ) τα σχολεία έχουν τα πάντα. Ντουλαπάκια για τα προσωπικά είδη των παιδιών, αθλητικές εκδηλώσεις, ΔΕΝ υπάρχουν φροντιστήρια, ακόμα και φαγητό έχουν ( παίρνουν δίσκους και περνούν απο μπουφέ, σερβίρονται και τρώνε σε ειδικές αίθουσες ).

      Για την σταδιοδρομία τους τώρα. Τα παιδιά επιλέγουν μετά την ηλικία των 15 ( όπου τελειώνει και το υποχρεωτικό σχολείο ) αν θέλουν να συνεχίσουν ή όχι και σε τι αντικείμενο. Τι τους αρέσει δηλαδή. Και έχουν σπουδές για τα πάντα. Ακόμα και οδηγός σε μεγάλα οχήματα να δηλώσει το παιδί ότι θέλει να πάει, θα βρεί σχολή που στην αυλή θα έχει ένα εκσκαφέα, μια μπουλντόζα και ένα γερανό. Δεν αρκεί μόνο το δίπλωμα οδήγησης πρέπει να έχει και την κατάλληλη παιδεία. Απο συμπεριφορά έως εκτίμηση κινδύνων. Απο ξένη γλώσσα, να μπορεί να διαβάσει ένα τεχνικό εγχειρίδιο έως πλήρεις μηχανολογικές γνώσεις. Οργάνωση σε όλα.

      Τρώγοντας χθές σε έναν φίλο Έλληνα, πέρασαν απο το εστιατόριό του 2 παιδιά γύρω στα 16. Αν και δεν κατάλαβα τι είπαν, γιατί μίλαγαν στα Σουηδικά, έπιασα κάποιες λέξεις για δουλειά. Όταν έφυγαν το ρώτησα. Δουλειά ήθελαν ? Γέλασε και μου είπε. Ναί δουλειά, αλλά τι δουλειά ! . Τι ? τον ρώτησα. Απο το τοπικό σχολείο είναι , μου λέει, ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΝ γκαρσόνια. Και το σχολείο τους υποχρεώνει να περάσουν 2 εβδομάδες, δουλεύοντας δωρεάν σε εστιατόρια προκειμένου να δούν την δουλειά στη πράξη. Εγώ μου λέει δεν έχω τόσο μεγάλο εστιατόριο που θα μπορούσε να τους μάθει κάτι πραγματικά καλό, και τους έστειλα σε ένα άλλο ενός Τούρκου εδώ κοντά, που είναι πολύ μεγαλύτερο απο το δικό μου.

      Η έννοια του συνόλου και της κοινωνικής συμπεριφοράς είναι πολύ μεγάλη εδώ. Την βλέπεις παντού και αντιλαμβάνεσαι ότι η παιδεία έχει αρχίσει απο πολύ νωρίς

      Σπύρος

      Comment


        #48
        Σπύρο κι εμένα ο γιος μου Δ' δημοτικού πάει! Έχουμε συνομήλικα παιδιά. Δεν μιλάω για το μπάχαλο που επικρατεί στα σχολεία. Φέτος είχαν μια δασκάλα που το έπαιζε "φευγάτη" και "πρωτοποριακή" χωρίς να είναι, έκανε διάφορα χαζά στην τάξη και από μάθηση άστα να πάνε. Τώρα πριν από λίγες μέρες και στη μέση της χρονιάς έφυγε με απόσπαση σε άλλη υπηρεσία και ήρθε άλλη αναπληρώτρια. Μακάρι να μπορούσα με ένα μαγικό ραβδί να διακτινιστώ στη Σουηδία και να πήγαινε ο γιος μου εκεί σχολείο γιατί δεν τον κόβω και τόσο για ακαδημαικό τύπο (βέβαια είναι νωρίς να κρίνω και η αλλεργία στο σχολείο παρουσιάστηκε φέτος, κοίτα σύμπτωση) κι αν δεν σπουδάσει κάτι το μέλλον ζοφερό. Θα μου πεις κι αν σπουδάσει και μείνει Ελλάδα πάλι μια τρύπα στο νερό θα κάνει!

        Comment


          #49
          Γειά σου Lucia. Όχι μόνο πάνε στην ίδια τάξη είναι και "κοντοχωριανοί". Η οικογένειά μου ( ακόμα ) είναι στο Βόλο.

          Λογαριάζαμε μαζί με την γυναίκα μου να έρθουν όχι αυτό το καλοκαίρι, αλλά το άλλο του 2013, προκειμένου να περάσει με normal τρόπο απο την μία τάξη στην άλλη ο Θανάσης ( ο υιός ). 'Ομως :

          1ον) Τα παιδιά εδώ ξεκινούν το σχολείο στα 7 και όχι στα 6. Έτσι μια χρονιά πάει περίπατο. Αυτή τη χρονιά θα προσπαθήσουμε να την καλύψουμε με γλώσσα, έτσι ώστε να είναι πιο εύκολη η μετάβαση.

          2ον) Αποκτώντας εγώ τον Προσωπικό Αριθμό μπορεί πολύ εύκολα να αποκτήσει και η γυναίκα μου. Έτσι θα μπορέσει να βρει και πιο εύκολα δουλειά.

          3ον) Κάθε παιδί που πάει σχολείο δικαιούται 1.000 κορώνες το μήνα ( σήμερα περίπου 120 ευρώ ). Έτσι ενα μέρος των επιπλέον εξόδων π.χ. ενοίκιο μεγαλύτερου σπιτιού ελαφραίνει.

          4ον) Κάθε σχολική χρονιά εδώ στη Σουηδία εφόσον δεν μας βαραίνει με τα : φροντιστήρια ξένης γλώσσας ( 70 ευρώ ) , ποδόσφαιρο ( 45 ευρώ ) σχολείο ( 20 ευρώ απο ετήσια περίπου 200), τσάντες + γραφική ύλη ( 15 ευρώ ), φαγητό ( 5 ευρώ ), μετακίνηση ( 40 ευρώ )... όλα μαζί το μήνα περίπου 180 με 200 ευρώ, είναι κέρδος.

          5ον) Έξοδα για ζεστό νερό και θέρμανση περίπου έχουμε στην Ελλάδα 80 ευρώ το μήνα, πολύ συντηρητικά. Γρήγορο μπάνιο και το καλοριφέρ όχι και πολύ - πολύ. Βάλε και καμιά μπλουζίτσα παραπάνω μέσα στο σπίτι, φόρα και καμιά καλτσούλα μη κρυώσουν τα ποδαράκια.

          6ον) Τα φάρμακα που είχαμε συνηθήσει να αγοράζουμε αρχίζουμε να τα ξεχνάμε. Φασόν όλο και περισσότερο και μικρότερη η συμμετοχή του δημοσίου και άν τα βρείς.

          7ον) Το SuperMarket όλο και ακριβαίνει και οι μισθοί όλο και πέφτουν, αν ακόμα δουλεύεις, μιάς και τώρα είναι άνεργη και η γυναίκα μου. Παίρνει ταμείο μα και αυτό τον Σεπτέμβριο - πάπαλα !.

          8ον) Θα συνεχίσει να υπάρχει ευρώ ? Θα γυρίσουμε στη δραχμή ? Θα είναι καλύτερα ? Θα είναι χειρότερα ?.

          9ον) Για να ξαναγυρίσω στο θέμα εκπαίδευση. Εδώ τα παιδιά σπουδάζουν χωρίς άγχος αυτό που γουστάρουν και συγνώμη που το λέω ωμά. Δεν υπάρχει το Ελληνικό σύνδρομο του να γίνεις Γιατρός ή Δικηγόρος. Εδώ γίνεται αυτό που του αρέσει. Και γι αυτό αποδίδει και περισσότερο. Και κυρίως έχει βρεί δουλειά ( αν θέλει ) ουσιαστικά πριν ακόμα τελειώσει τις σπουδές του. Εδώ το παιδί ξέρει πως ότι και να τελειώσει θα είναι ένας εργαζόμενος που σε καμία περίπτωση δεν θα μείνει άνεργος ( λίγο να το κυνηγήσει καλύφθηκε ) και με μισθό που δεν θα πέφτει κάτω απο 1.400 καθαρά ευρώ ( 12.000 κορώνες ) το μήνα. Κανένας δε θα του την "πεί" ... άρε εσύ είσαι εργάτης στην οικοδομή και εγώ πιλότος σε αεροπλάνα. Όλοι, μα όλοι είναι ίσοι. Όλοι μα όλοι σέβονται ο ένας τον άλλο. Όλοι μα όλοι ακολουθούν τους νόμους, έχουν όραμα και ελπίδα. Και σχεδόν πάντα αυτά πραγματοποιούνται. Και παίρνει και 2.500 κορώνες αν σπουδάζει και στο πανεπιστήμιο

          Όλα μαζί τα έξοδα παραμονής στην Ελλάδα και επιδομάτων που χάνονται απο τη μή παραμονή της οικογένειας στη Σουηδία σημαίνουν περίπου 500 ευρώ. Ένας μισθός.

          Για όλα τα παραπάνω επανατοποθετώ την ημερομηνία μεταφοράς της οικογένειας στους 6 μήνες μετά την οριστική 1η σωστή δουλειά που θα βρώ. Τους έχω βάλει και διαβάζουν Σουηδικά. Είναι το πιο σημαντικό πράγμα εδώ. Σε σέβονται διπλά αν ξέρεις Σουηδικά. Σε θεωρούν κομάτι του συστήματός τους και κάτι τέτοιο σημαίνει πολλά.

          Όταν με το καλό αποκτήσω τον προσωπικό αριθμό θα ξεκινήσω Σουηδικά στο SFI και πιστεύω να συνεχίσω και σε SAS. Θέλω να πάρω ένα certified στο CCNA - Cisco εδώ στη Σουηδία CCNA Training Courses and Degree Programs at Schools in Sweden (60 Results: P1) - ASKEDU.net . Το να ζητήσω κάτι τέτοιο στην Ελλάδα ήταν όνειρο Θερινής Νυκτός. Και άντε το έπαιρνα που να το έβαζα ?? σε κανα τοίχο όπως και όλα τα άλλα.

          Η γυναίκα μου δούλεψε κοντά 5 χρόνια σε φαρμακείο σαν βοηθός ( Είπαμε τώρα είναι απολυμένη ). Όταν ζήτησε να πάει σε ιδιωτική σχολή ( με πληρωμή δική της εννοείται ) για να πάρει ένα πιστοποιητικό βοηθού φαρμακείου, της το αρνήθηκαν, λέγοντας ότι την πληρώνουν για να δουλεύει και όχι για να σπουδάζει. Προφανώς σκέφτηκαν ότι έτσι θα αποκτούσε περισσότερα δικαιώματα και ίσως και μεγαλύτερη αμοιβή. Τώρα όταν έρθει στη Σουηδία μετά απο την γλώσσα θα ακολουθήσει και αυτή το σεμινάριο βοηθού φαρμακείου που τόσο της αρέσει.

          Έμαθα πως εδώ υπάρχουν και κάποιες σχολές, που εκτός του ότι σου μαθαίνουν τη γλώσσα, σε προοθούν και σε δουλειές. Δηλαδή : Λένε, αυτός έχει έρθει εδώ για να μάθει τη γλώσσα για να βρεί δουλειά, αν εγώ παράλληλα με τη γλώσσα του μάθω και την ορολογία πάνω στο αντικείμενό του, δεν θα ήταν καλύτερος να δουλέψει για μένα ή για τους πελάτες μου.?? Έτσι προοθούνται σε πελάτες λέγοντας. Ξέρετε προτιμήστε την δική μας εταιρία που σας παρέχουμε μορφομένους και εκπαιδευμένους έτοιμους εργαζόμενους. Έξυπνο έτσι ? Όπως και στην Ελλάδα.

          Το σύστημα εκπάιδευσης εδώ στη Σουηδία είναι απίστευτο. Μαθαίνεις ότι θέλεις όποτε το θελήσεις. Όπως έλεγε και η Ευανθία, ακόμα και 80 χρονών αν είσαι και θελήσεις να σπουδάσεις κάτι , κανείς δε θα σου το αρνηθεί ή θα σε σνομπάρει. Όρεξη να έχεις.

          Σπύρος

          Comment


            #50
            Originally posted by skonto View Post
            Γειά σου Lucia. Όχι μόνο πάνε στην ίδια τάξη είναι και "κοντοχωριανοί". Η οικογένειά μου ( ακόμα ) είναι στο Βόλο.

            Λογαριάζαμε μαζί με την γυναίκα μου να έρθουν όχι αυτό το καλοκαίρι, αλλά το άλλο του 2013, προκειμένου να περάσει με normal τρόπο απο την μία τάξη στην άλλη ο Θανάσης ( ο υιός ). 'Ομως :

            1ον) Τα παιδιά εδώ ξεκινούν το σχολείο στα 7 και όχι στα 6. Έτσι μια χρονιά πάει περίπατο. Αυτή τη χρονιά θα προσπαθήσουμε να την καλύψουμε με γλώσσα, έτσι ώστε να είναι πιο εύκολη η μετάβαση.

            2ον) Αποκτώντας εγώ τον Προσωπικό Αριθμό μπορεί πολύ εύκολα να αποκτήσει και η γυναίκα μου. Έτσι θα μπορέσει να βρει και πιο εύκολα δουλειά.

            3ον) Κάθε παιδί που πάει σχολείο δικαιούται 1.000 κορώνες το μήνα ( σήμερα περίπου 120 ευρώ ). Έτσι ενα μέρος των επιπλέον εξόδων π.χ. ενοίκιο μεγαλύτερου σπιτιού ελαφραίνει.

            4ον) Κάθε σχολική χρονιά εδώ στη Σουηδία εφόσον δεν μας βαραίνει με τα : φροντιστήρια ξένης γλώσσας ( 70 ευρώ ) , ποδόσφαιρο ( 45 ευρώ ) σχολείο ( 20 ευρώ απο ετήσια περίπου 200), τσάντες + γραφική ύλη ( 15 ευρώ ), φαγητό ( 5 ευρώ ), μετακίνηση ( 40 ευρώ )... όλα μαζί το μήνα περίπου 180 με 200 ευρώ, είναι κέρδος.

            5ον) Έξοδα για ζεστό νερό και θέρμανση περίπου έχουμε στην Ελλάδα 80 ευρώ το μήνα, πολύ συντηρητικά. Γρήγορο μπάνιο και το καλοριφέρ όχι και πολύ - πολύ. Βάλε και καμιά μπλουζίτσα παραπάνω μέσα στο σπίτι, φόρα και καμιά καλτσούλα μη κρυώσουν τα ποδαράκια.

            6ον) Τα φάρμακα που είχαμε συνηθήσει να αγοράζουμε αρχίζουμε να τα ξεχνάμε. Φασόν όλο και περισσότερο και μικρότερη η συμμετοχή του δημοσίου και άν τα βρείς.

            7ον) Το SuperMarket όλο και ακριβαίνει και οι μισθοί όλο και πέφτουν, αν ακόμα δουλεύεις, μιάς και τώρα είναι άνεργη και η γυναίκα μου. Παίρνει ταμείο μα και αυτό τον Σεπτέμβριο - πάπαλα !.

            8ον) Θα συνεχίσει να υπάρχει ευρώ ? Θα γυρίσουμε στη δραχμή ? Θα είναι καλύτερα ? Θα είναι χειρότερα ?.

            9ον) Για να ξαναγυρίσω στο θέμα εκπαίδευση. Εδώ τα παιδιά σπουδάζουν χωρίς άγχος αυτό που γουστάρουν και συγνώμη που το λέω ωμά. Δεν υπάρχει το Ελληνικό σύνδρομο του να γίνεις Γιατρός ή Δικηγόρος. Εδώ γίνεται αυτό που του αρέσει. Και γι αυτό αποδίδει και περισσότερο. Και κυρίως έχει βρεί δουλειά ( αν θέλει ) ουσιαστικά πριν ακόμα τελειώσει τις σπουδές του. Εδώ το παιδί ξέρει πως ότι και να τελειώσει θα είναι ένας εργαζόμενος που σε καμία περίπτωση δεν θα μείνει άνεργος ( λίγο να το κυνηγήσει καλύφθηκε ) και με μισθό που δεν θα πέφτει κάτω απο 1.400 καθαρά ευρώ ( 12.000 κορώνες ) το μήνα. Κανένας δε θα του την "πεί" ... άρε εσύ είσαι εργάτης στην οικοδομή και εγώ πιλότος σε αεροπλάνα. Όλοι, μα όλοι είναι ίσοι. Όλοι μα όλοι σέβονται ο ένας τον άλλο. Όλοι μα όλοι ακολουθούν τους νόμους, έχουν όραμα και ελπίδα. Και σχεδόν πάντα αυτά πραγματοποιούνται. Και παίρνει και 2.500 κορώνες αν σπουδάζει και στο πανεπιστήμιο

            Όλα μαζί τα έξοδα παραμονής στην Ελλάδα και επιδομάτων που χάνονται απο τη μή παραμονή της οικογένειας στη Σουηδία σημαίνουν περίπου 500 ευρώ. Ένας μισθός.

            Για όλα τα παραπάνω επανατοποθετώ την ημερομηνία μεταφοράς της οικογένειας στους 6 μήνες μετά την οριστική 1η σωστή δουλειά που θα βρώ. Τους έχω βάλει και διαβάζουν Σουηδικά. Είναι το πιο σημαντικό πράγμα εδώ. Σε σέβονται διπλά αν ξέρεις Σουηδικά. Σε θεωρούν κομάτι του συστήματός τους και κάτι τέτοιο σημαίνει πολλά.

            Όταν με το καλό αποκτήσω τον προσωπικό αριθμό θα ξεκινήσω Σουηδικά στο SFI και πιστεύω να συνεχίσω και σε SAS. Θέλω να πάρω ένα certified στο CCNA - Cisco εδώ στη Σουηδία CCNA Training Courses and Degree Programs at Schools in Sweden (60 Results: P1) - ASKEDU.net . Το να ζητήσω κάτι τέτοιο στην Ελλάδα ήταν όνειρο Θερινής Νυκτός. Και άντε το έπαιρνα που να το έβαζα ?? σε κανα τοίχο όπως και όλα τα άλλα.

            Η γυναίκα μου δούλεψε κοντά 5 χρόνια σε φαρμακείο σαν βοηθός ( Είπαμε τώρα είναι απολυμένη ). Όταν ζήτησε να πάει σε ιδιωτική σχολή ( με πληρωμή δική της εννοείται ) για να πάρει ένα πιστοποιητικό βοηθού φαρμακείου, της το αρνήθηκαν, λέγοντας ότι την πληρώνουν για να δουλεύει και όχι για να σπουδάζει. Προφανώς σκέφτηκαν ότι έτσι θα αποκτούσε περισσότερα δικαιώματα και ίσως και μεγαλύτερη αμοιβή. Τώρα όταν έρθει στη Σουηδία μετά απο την γλώσσα θα ακολουθήσει και αυτή το σεμινάριο βοηθού φαρμακείου που τόσο της αρέσει.

            Έμαθα πως εδώ υπάρχουν και κάποιες σχολές, που εκτός του ότι σου μαθαίνουν τη γλώσσα, σε προοθούν και σε δουλειές. Δηλαδή : Λένε, αυτός έχει έρθει εδώ για να μάθει τη γλώσσα για να βρεί δουλειά, αν εγώ παράλληλα με τη γλώσσα του μάθω και την ορολογία πάνω στο αντικείμενό του, δεν θα ήταν καλύτερος να δουλέψει για μένα ή για τους πελάτες μου.?? Έτσι προοθούνται σε πελάτες λέγοντας. Ξέρετε προτιμήστε την δική μας εταιρία που σας παρέχουμε μορφομένους και εκπαιδευμένους έτοιμους εργαζόμενους. Έξυπνο έτσι ? Όπως και στην Ελλάδα.

            Το σύστημα εκπάιδευσης εδώ στη Σουηδία είναι απίστευτο. Μαθαίνεις ότι θέλεις όποτε το θελήσεις. Όπως έλεγε και η Ευανθία, ακόμα και 80 χρονών αν είσαι και θελήσεις να σπουδάσεις κάτι , κανείς δε θα σου το αρνηθεί ή θα σε σνομπάρει. Όρεξη να έχεις.

            Σπύρος

            Μα δε σου δημιουργείται η επιθυμία να ξανασπουδάσεις!?!

            Μου κάνει εντύπωση που, παρόλο που είναι μια χώρα με ανεπτυγμένο καπιταλισμό, υπάρχει τόσο έντονη η αίσθηση του κοινωνικού συνόλου και του κράτους πρόνοιας!

            Αντε με το καλό να έρθει κ η οικογένεια να ξεκινήσει ο γιος το σχολείο!!
            Το σουηδικό κ φιλανδικό σύστημα είναι απο τα καλύτερα παγκοσμίως.

            Καλό "σουηδικό" μήνα!

            Comment


              #51
              δεν ξέρω για καπιταλισμό, εγώ ξέρω ότι η Σουηδία είναι ένα έντονα σοσιαλιστικό κράτος με σοσιαλισμό στην πράξη όμως....................!! Καλή επιτυχία σε όλους παιδιά! Όλα κατ'ευχήν!!

              Comment


                #52
                Originally posted by skonto View Post
                Γειά σου Lucia. Όχι μόνο πάνε στην ίδια τάξη είναι και "κοντοχωριανοί". Η οικογένειά μου ( ακόμα ) είναι στο Βόλο.....................
                Σπυρο γραφεις οτι καθε παιδι που παει σχολειο δικαιουται 1000 κορωνες.
                Εννοεις το επιδομα παιδιου η αλλο ? Εγω παιρνω 1050 κορωνες επιδομα παιδιου το οποιο το παιρνεις απο οταν γεννηθει μεχρι να γινει 16 χρονων.
                Το επιδομα οταν το παιδι πηγαινει σχολειο ειναι αλλο ? Μηπως κανεις λαθος η εμενα μου ξεφυγε κατι ?
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  #53
                  Originally posted by skonto View Post
                  2ον) Αποκτώντας εγώ τον Προσωπικό Αριθμό μπορεί πολύ εύκολα να αποκτήσει και η γυναίκα μου.

                  Σπύρος
                  Μπορείς να μου το εξηγήσεις λιγάκι αυτό διότι με ενδιαφέρει? Σ'ευχαριστώ πολύ και καλή αρχή στη Σουηδία!

                  Comment


                    #54
                    Ευανθία καλησπέρα. Το ίδιο τελικά εννοούμε και οι δύο. Απλά εμένα μου το αναφέρανε με παράδειγμα παιδιού που πάει σχολείο, και πως αυτό μεγαλώνει ( το επίδομα ) έως που να φτάσει πανεπιστήμιο.

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by skonto View Post
                      Όταν ξεκίνησε ο μικρός μου γιός την φετινή τάξη ( Δ' δημοτικού ) αγοράσαμε εμείς οι γονείς φωτοτυπικό χαρτί και μαύρο μελάνι γιατί το σχολείο δεν είχε βιβλία και έπρεπε να πάρουν τα παιδιά την ύλη απο τον Printer......................
                      Καλό κουράγιο σου ευχομαι Σπύρο υπομονη και επιμονή!

                      Εγώ είμαι από Αφυσσο (Κυριαζής Γιώργοσ) σου λέει κάτι? Θέλουμε να ρθουμε πάνω αλλά συναντάμε πάρα πολλές δυσκολίες. πως μπορω να σου μιλησω πιο προσωπικα (μεσω μαιλ ίσως?).

                      Comment


                        #56
                        w ww.online-documentaries.com/documentary/how-do-they-do-it-in-sweden-documentary/ <--- Ένα ενδιαφέρον ντοκυμαντέρ για το εκπαιδευτικό σύστημα της Σουηδίας. Enjoy!

                        Comment


                          #57
                          Καλησπερα απο Αθηνα, ειμαι 27 κ τελειωνω το μαστερ μου, ψαχνω για διδακτορικο στη Σουηδια την οποια λατρεψα καθως κ τους ανθρωπους της, το καλοκαιρι σε ενα summer school που πηγα βορεια της Στοκχολμης. Διαθετω πιστοποιηση proficiency αλλα μετα απο πολλα εμαιλ σε καθηγητες σε σουηδικα πανμια δεν εχω βγαλει ακομα ακρη....

                          Comment


                            #58
                            Καλησπέρα και από εμένα και καλώς σας βρήκα!!!
                            Είμαι καινούργια στο forum και ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακές σπουδές στην Σουηδία. Διάβασα στο site του πανεπιστημίου οτι εφόσον είναι κάποιος πολίτης της Ευρωπαικής Ένωσης δεν χρειάζεται να πληρώσει ούτε δίδακτρα ούτε application fee. Επίσης στο site του πανεπιστημίου μέσω ενός link με εβγαλε στο σουηδικό γραφείο μετανάστευσης όπου ζητούσε να τους στείλω ορισμένα χαρτιά μεταξύ αυτών και το αποδεικτικό της εισαγωγής μου στην σχολή ή στο πρόγραμμα που επιθυμώ. Το πανεπιστήμιο που θέλω να στείλω τα χαρτιά μου είναι Jonkoping Βusiness School. Έχει κάποιος να μου πει κάποια πράγματα για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο? Κάθε συμβουλή ή βοήθεια σας θα είναι πολύ σημαντική για μενα!!

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by maraki86 View Post
                              Καλησπέρα και από εμένα και καλώς σας βρήκα!!!
                              Είμαι καινούργια στο forum και ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακές σπουδές στην Σουηδία. Διάβασα στο site του πανεπιστημίου οτι εφόσον είναι κάποιος πολίτης της Ευρωπαικής Ένωσης δεν χρειάζεται να πληρώσει ούτε δίδακτρα ούτε application fee. Επίσης στο site του πανεπιστημίου μέσω ενός link με εβγαλε στο σουηδικό γραφείο μετανάστευσης όπου ζητούσε να τους στείλω ορισμένα χαρτιά μεταξύ αυτών και το αποδεικτικό της εισαγωγής μου στην σχολή ή στο πρόγραμμα που επιθυμώ. Το πανεπιστήμιο που θέλω να στείλω τα χαρτιά μου είναι Jonkoping Βusiness School. Έχει κάποιος να μου πει κάποια πράγματα για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο? Κάθε συμβουλή ή βοήθεια σας θα είναι πολύ σημαντική για μενα!!

                              Καλησπέρα maraki86! Το πανεπιστήμιο που ανέφερες έχει πολύ καλή φήμη στη Σουηδία γιατί, αν δεν κάνω λάθος, είναι το μοναδικό που έχει να κάνει κυρίως με τα οικονομικά. Έχω δει το κτήριο μόνο εξωτερικά μιας και η μητέρα μου είναι από το J'o'nk'o'ping και βρίσκεται στο κέντρο της πόλης. Οι δικές μου οι σπουδές δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο σου, οπότε δε μπορώ να σε διαφωτίσω παραπάνω σχετικά με το πανεπιστήμιο. Μόνο για την πόλη αν θές. Τώρα όσων αφορά τα δίδακτρα, είναι δωρεάν, απλά νομίζω πως πληρώνεις τα βιβλία. Μόλις πάρεις τον προσωπικό σου αριθμό, μπορείς να πάρεις φοιτητικό δάνειο, όπως κάνουν και οι περισσότεροι φοιτητές στη Σουηδία.

                              Comment


                                #60
                                Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση!!!! Απλά έχω μπερδευτεί λίγο με τα χαρτιά που χρειάζεται το Swedish Migration Board. Αν μπορείς σε παρακαλώ μπορείς να με βοηθήσεις με αυτό το ζήτημα??

                                Comment

                                Working...
                                X