Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by maraki86 View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση!!!! Απλά έχω μπερδευτεί λίγο με τα χαρτιά που χρειάζεται το Swedish Migration Board. Αν μπορείς σε παρακαλώ μπορείς να με βοηθήσεις με αυτό το ζήτημα??

    Δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω ιδιαίτερα καθώς εγώ έχω ήδη σουηδική υπηκοότητα, οπότε θα ακολουθήσω και άλλη διαδικασία (τη διαδικασία -''γειά σας, ήρθα''! όπως μου την ανέφεραν και στην πρεσβεία). Θα φύγω μαζί με τη σχέση μου τέτοια εποχή περίπου του χρόνου, επομένως δεν έχουμε ξεκινήσει τη συλλογή των δικών του χαρτιών. Όμως όλα τα χαρτιά και γενικά οι προετοιμασίες αναφέρονται αναλυτικά στο forum από άλλα μέλη.

    Comment


      #62
      Διάβασα και γω για την εκπαίδευση!Να πω ότι σύμφωνα με κάποιους παραπάνω ξεκίνησα και γω το''ταπεινό SFI''.OK φαίνονται όλα λιγάκι βουνό στην αρχή!και εμένα και το Στράτο μας βάλανε σε προχωρημένο επίπεδο λόγω αγγλικών(3CT) Αλλά οοκ μιας και μπήκαμε στο χορό θα χορέψουμε!!Να πω επίσης ότι τα βασικά σουηδικά καλημερες καληνυχτες τι κάνεις και τα τοιαύτα τα μάθαμε από ίντερνετ! αυτό που επίσης μας είπαν και φαίνεται να αληθεύει είναι ότι τα αποτελέσματα θα φανούν μετά από 5-6 μήνες.....ως τότε λοιπόν τα κεφάλια μέσα και διάβασμα!

      και ένα λινκ που δεν ξέρω αν τον έχει δώσει κανείς άλλος πάντως είναι αρκετά καλό site δοκιμάστε το!

      ειναι το internetpolyglot .com
      ΕΥΤΥΧΙΑ EINAI ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ , ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΑΤΑΣ , ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠ' ΟΣΟ ΣΚΕΠΑΖΟΥΝ ΤΑ ΔΥΟ ΠΟΔΙΑ.

      Comment


        #63
        Originally posted by Giorgis33 View Post
        Διάβασα και γω για την εκπαίδευση!Να πω ότι σύμφωνα με κάποιους παραπάνω ξεκίνησα και γω το''ταπεινό SFI''.OK φαίνονται όλα λιγάκι βουνό στην αρχή!και εμένα και το Στράτο μας βάλανε σε προχωρημένο επίπεδο λόγω αγγλικών(3CT) Αλλά οοκ μιας και μπήκαμε στο χορό θα χορέψουμε!!Να πω επίσης ότι τα βασικά σουηδικά καλημερες καληνυχτες τι κάνεις και τα τοιαύτα τα μάθαμε από ίντερνετ! αυτό που επίσης μας είπαν και φαίνεται να αληθεύει είναι ότι τα αποτελέσματα θα φανούν μετά από 5-6 μήνες.....ως τότε λοιπόν τα κεφάλια μέσα και διάβασμα!

        και ένα λινκ που δεν ξέρω αν τον έχει δώσει κανείς άλλος πάντως είναι αρκετά καλό site δοκιμάστε το!

        ειναι το internetpolyglot .com
        Καλημερα και καλως ωρισες
        και επισημα μεσα στο θεμα Σουηδια Giorgis33 !

        μια διευκρινηση : αυτο το (3CT) που υπαρχει παραπανω στο μηνυμα του Giorgis33 ειναι το λινκ του Svenskundervisning för invandrare (sfi) για την πολη στης Στοκχολμης Svenskundervisning fφr invandrare (sfi) - stockholm.se το οποιο αν το κανεις copy paste βγαινει ως (3CT) και δεν ειναι ενεργοποιημενο για να μπορεις να μπεις κατευθειαν... ελπιζω τωρα να ειναι οκ

        Μια απορια που μου γενηθηκε διαβαζοντας τα παραπανω μηνυμα ειναι σε τι προγραμμα-επιπεδο σε βαζουν στην περιπτωση που εισαι προχωρημενος στα αγγλικα ( ή εαν γνωριζεις ήδη καποια σουηδικα πως σε αντιμετωπιζουν..)
        αν θελεις και μπορεις πες μας για την δικη σου περιπτωση.

        Καλο ξεκινημα!

        Ελενη

        Comment


          #64
          Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
          Καλημερα και καλως ωρισες
          και επισημα μεσα στο θεμα Σουηδια Giorgis33 !

          μια διευκρινηση : αυτο το (3CT) που υπαρχει παραπανω στο μηνυμα του Giorgis33 ειναι το λινκ του Svenskundervisning för invandrare (sfi) για την πολη στης Στοκχολμης Svenskundervisning fφr invandrare (sfi) - stockholm.se το οποιο αν το κανεις copy paste βγαινει ως (3CT) και δεν ειναι ενεργοποιημενο για να μπορεις να μπεις κατευθειαν... ελπιζω τωρα να ειναι οκ................................................ ...
          eleni
          apo tin diki mu empiria
          su pernun mia sinenteuksi
          su rotane diafora pragmata
          mesa s ayta ke tis gnoseis su sta aglika
          symfona me ayta pu tha dun ke tha akusun oti theleis
          se katatasun analoga
          apo oti katalava
          ke si o idios mporis na zitisis na ine ligo ipsilotero to epipedo

          ke mia erotisi apo mena se olus
          poies kiniseis kanume re pedia gia na exoyme epilogi ellinikis grafis?

          Comment


            #65
            Originally posted by jannis View Post
            eleni
            apo tin diki mu empiria
            su pernun mia sinenteuksi
            su rotane diafora pragmata
            mesa s ayta ke tis gnoseis su sta aglika
            symfona me ayta pu tha dun ke tha akusun oti theleis
            se katatasun analoga
            apo oti katalava
            ke si o idios mporis na zitisis na ine ligo ipsilotero to epipedo

            ke mia erotisi apo mena se olus
            poies kiniseis kanume re pedia gia na exoyme epilogi ellinikis grafis?
            ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!

            για αυτο που ρωτας δεν ειμαι σιγουρη αλλα θα πρεπει ο υπολογιστης που δουλευεις να εχει περασμενη ως γλωσσα γραφης τα ελληνικα...αυτο συνηθως γινεται απο τον πινακα ελεγχου πας στο "περιοχη και γλωσσα" ή add regional settings και επιλεγεις "πληκτρολογια και γλωσσες" και προσθετεις γλωσσα στο πληκτρολογιο σου.Εγω ετσι εβαλα και τα Σουηδικα οποτε κατω δεξια στην οθονη εχω πλεον 3 γλωσσες: Αγγλικα,Ελληνικα και Σουηδικα.
            Ελπιζω να ηταν αυτο που χρειαζεσαι...

            Comment


              #66
              Originally posted by Giorgis33 View Post
              Διάβασα και γω για την εκπαίδευση!Να πω ότι σύμφωνα με κάποιους παραπάνω ξεκίνησα και γω το''ταπεινό SFI''.OK φαίνονται όλα λιγάκι βουνό στην αρχή!και εμένα και το Στράτο μας βάλανε σε προχωρημένο επίπεδο λόγω αγγλικών(3CT) Αλλά οοκ μιας και μπήκαμε στο χορό θα χορέψουμε!!Να πω επίσης ότι τα βασικά σουηδικά καλημερες καληνυχτες τι κάνεις και τα τοιαύτα τα μάθαμε από ίντερνετ! αυτό που επίσης μας είπαν και φαίνεται να αληθεύει είναι ότι τα αποτελέσματα θα φανούν μετά από 5-6 μήνες.....ως τότε λοιπόν τα κεφάλια μέσα και διάβασμα!

              και ένα λινκ που δεν ξέρω αν τον έχει δώσει κανείς άλλος πάντως είναι αρκετά καλό site δοκιμάστε το!

              ειναι το internetpolyglot .com
              Καλως ηρθες,και υπομονη και ολα θα γινουν....

              Αν χρειαστεις καποια πληροφορια η οτιδηποτε ,εδω ειμαστε......

              Comment


                #67
                Originally posted by Giorgis33 View Post
                Διάβασα και γω για την εκπαίδευση!Να πω ότι σύμφωνα με κάποιους παραπάνω ξεκίνησα και γω το''ταπεινό SFI''.OK φαίνονται όλα λιγάκι βουνό στην αρχή!και εμένα και το Στράτο μας βάλανε σε προχωρημένο επίπεδο λόγω αγγλικών(3CT) Αλλά οοκ μιας και μπήκαμε στο χορό θα χορέψουμε!!Να πω επίσης ότι τα βασικά σουηδικά καλημερες καληνυχτες τι κάνεις και τα τοιαύτα τα μάθαμε από ίντερνετ! αυτό που επίσης μας είπαν και φαίνεται να αληθεύει είναι ότι τα αποτελέσματα θα φανούν μετά από 5-6 μήνες.....ως τότε λοιπόν τα κεφάλια μέσα και διάβασμα!

                και ένα λινκ που δεν ξέρω αν τον έχει δώσει κανείς άλλος πάντως είναι αρκετά καλό site δοκιμάστε το!

                ειναι το internetpolyglot .com
                Καλωσορισες Giorgi33 Καλο διαβασμα ! Lycka till !!!
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  #68
                  Originally posted by Dixrwmos
                  Hej
                  Ψάξε στο youtube αυτό "Change Computer Keyboard Language on Windows 7 (Tutorial)" ή κάτι παρόμοιο ανάλογα το λειτουργικό σου συστημα (windows, mac ή linux)....
                  tack så mycket

                  Comment


                    #69
                    Mεταπτυχιακός Φοιτητής Στοκχόλμη

                    Καλησπέρα κι από μένα,
                    σήμερα βγήκαν κάποια αποτελέσματα για τα μεταπτυχιακά προγράμματα στη Σουηδία. Η φίλη μου κι εγώ γίναμε δεκτοί στο Ινστιτούτο Καρολίνσκα στο τμήμα πληροφορικής ιατρικής. Τώρα ψάχνουμε σπίτι στη Στοκχόλμη και ίσως κάποια part time δουλειά. Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι τον ευχαριστώ εκ των προτέρων!

                    Κeep in touch!

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by westeros View Post
                      Καλησπέρα κι από μένα,
                      σήμερα βγήκαν κάποια αποτελέσματα για τα μεταπτυχιακά προγράμματα στη Σουηδία. Η φίλη μου κι εγώ γίναμε δεκτοί στο Ινστιτούτο Καρολίνσκα στο τμήμα πληροφορικής ιατρικής. Τώρα ψάχνουμε σπίτι στη Στοκχόλμη και ίσως κάποια part time δουλειά. Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι τον ευχαριστώ εκ των προτέρων!

                      Κeep in touch!

                      Συγχαρητήρια και καλώς να έρθετε.


                      ΥΓ. Ωραίο νικ
                      "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                      Comment


                        #71
                        Καλησπερα σε ολουs και σε ολεs!!!
                        Ειμαι καινούρια στο forum και ανήκω κι εγώ σε αυτούς που σκέφτονται τη μετανάστευση αν και δε μου είναι και πολύ εύκολο να αφήσω πίσω τους δικούς μου και τη ζωή μου εδώ αλλά έτσι όπως πάνε εδώ τα πράγματα.....
                        Η χώρα που σκέφτομαι είναι η Σουηδία καθώς έχω μια φίλη Ελληνίδα που μεγάλωσε Σουηδία και μένει τα τελευταία χρόνια Ελλάδα και πάντα μου λέει πόσο καλύτερα είναι τα πράγματα εκεί από θέμα οργάνωσης και ζωής.Οι μόνες φορές που έχω καταφέρει να "κερδίσω" είναι όταν μιλάμε για κλίμα,ήλιο και θάλασσα..
                        Για να μην πολυλογώ θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε μια απορία που έχω...
                        Η δουλειά μου είναι η αισθητική και σε κάποιο άλλο site μου είπαν πως στη Σουηδία αισθητική ουσιαστικά δεν υπάρχει,τουλάχιστον με τον τρόπο που υπάρχει εδώ με τα ινστιτούτα και πως το πτυχίο μου από το ΤΕΙ είναι ουσιαστικά άχρηστο.(Αν γνωρίζετε κάτι όσον αφορά την αισθητική και τον τρόπο λειτουργίας της θα ήταν πολυτιμες οι πληροφορίες).Αυτό με έκανε να σκεφτώ να σπουδάσω κάτι άλλο στη Σουηδία.Γνωρίζετε αν με το Ελληνικό απολυτήριο Λυκείου μπορώ να μπω σε κάποια σχολή?Οταν λέω σχολή,βέβαια,δεν εννοώ ιδιωτικη όπου θα πρέπει να πληρώνω.Κι αν γίνεται ποιά είναι η διαδικασία??Επίσης είναι εύκολο να δουλεύεις και να σπουδάζεις ταυτόχρονα??Full time δουλεια!!!
                        Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

                        Υ.Γ Είναι αλήθεια αυτό που διάβασα σε κάποιο άλλο σημείο του forum όσον αφορά τη σύνταξη??Παίρνεις σύνταξη στα 75??

                        Comment


                          #72
                          Απο οσο ξερω η Σουηδια εχει το ανωτερο οριο συνταξιοδοτησης στην Ευρωπη αλλά δεν ειναι 75 (μην τρελαθουμε κιολας) Ειναι απο οτι ξερω 65.

                          Comment


                            #73
                            Καλημέρα! Δεν παίρνεις σύνταξη στα 75! Απλά ο πρωθυπουργός τους είχε αναφέρει σε μια συνέντευξη ότι αν θέλουν οι σουηδοί να συνεχίζουν να απολαμβάνουν τα προνόμια που έχουν, αναγκαστικά, θα πρέπει να κάνουν κάτι, όπως η αύξηση ορίων συνταξιοδότης, επειδή τα αποθέματα τους στα ταμία μειώνονται. Μια δήλωση ήταν... Τώρα, τι θα κάνουν, ποιος ξέρει;
                            Μπορείς να διαβάζεις το The Local - Sweden's news in English και να ενημερώνεσαι για τις ειδήσεις τους.

                            Comment


                              #74
                              Φυσικά και υπάρχουν αισθητικοί στη Σουηδία. Κάτι αντίστοιχο με Μπόντυλάιν, ας πούμε, δεν έχω δει, αλλά υπάρχουν ''σαλόνια'' που μπορείς να κάνεις μασάζ, αποτρίχωση, φέισιαλ και τέτοια.
                              "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                              Comment


                                #75
                                Μου είπαν πως δεν υπάρχουν ινστιτούτα που ασχολούνται συνολικά με την αισθητική αλλα το καθένα για κάτι συγκεκριμένο π.χ μόνο μασάζ ή μόνο πρόσωπο η μόνο νύχια κτλ

                                Comment

                                Working...
                                X