Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Καλησπέρα σε όλους!!!
    Με πήραν σε ένα μάστερ του University of Skövde.
    Υπάρχει κάποια πληροφορία για την πόλη και την ευρύτερη περιοχή;
    Με μια πρώτη ματιά ανακάλυψα ότι το πανεπιστήμιο δεν έχει φοιτητικές εστίες!!!
    Οτιδήποτε γνωρίζετε για την περιοχή ή το πανεπιστήμιο παρακαλώ να το μοιραστείτε μαζί μου.

    Comment


      #77
      Originally posted by orpheus View Post
      Απο οσο ξερω η Σουηδια εχει το ανωτερο οριο συνταξιοδοτησης στην Ευρωπη αλλά δεν ειναι 75 (μην τρελαθουμε κιολας) Ειναι απο οτι ξερω 65.
      Το γενικό όριο είναι στα 65 ακόμα αλλά το προαιρετικό είναι στα 67. Πολλοί επειδή η σύνταξη είναι μικρή, αναγκάζονται να δουλεύουν μέχρι τα 67 για να πάρουν μιά ανθρώπινη σύνταξη. Οι σκέψεις που υπάρχουν κι απ΄ αλλά κόμματα είναι να ανέβει τόριο στα 76 με προαιρετικό στα 69, 72 ή 75....βλέπουμε τι θα γίνει....

      Comment


        #78
        Originally posted by gelly View Post
        Μου είπαν πως δεν υπάρχουν ινστιτούτα που ασχολούνται συνολικά με την αισθητική αλλα το καθένα για κάτι συγκεκριμένο π.χ μόνο μασάζ ή μόνο πρόσωπο η μόνο νύχια κτλ


        Από φίλη που είναι απόφοιτος του τμήματος ΤΕΙ. Το πτυχίο του ΤΕΙ δεν είναι άχρηστο γιατί σου αναγνωρίζουν σπουδές πανεπιστημιακού επιπέδου. Για να καταλάβεις το επίπεδο αισθητικής μου είπε η φίλη μου να σου σχολιάσω μόνο αυτο: τα ινστιτούτα αισθητικής αποκαλούνται ακόμα εδώ σαλόνια ομορφιάς...Τα περισσότερα δεν ασχολούνται με όλα. Αισθητικός μπορεί να νοικιάσει ακόμα καρέκλα σε κομμωτήριο και να κάνει καθαρισμούς ή μασσάζ!!
        Η αισθητική είναι σε επίπεδο μεταλυκειακής εκπαίδευσης 2 χρόνια και είναι αποσπασματικές οι γνώσεις. Για να κάνεις μασάζ πρέπει μετά τις σπουδές που είναι περίπου έξι μήνες με ένα χρόνο, πρέπει να κάνεις πιστοποίηση από το σύλλογο των μασσέρ με γραπτή και πρακτική εξέταση. Για να κάνεις ριζική πρέπει να έχεις 2 ή 3 χρόνια επαγγελματικής εμπειρίας και να σου δοθεί η άδεια ριζικής από το σύλλογο αισθητικών. Για να κάνεις κάποιες θεραπείες πρέπει να έχεις επαγγελματική εμπειρία και να σου αναγνωρίσει ο σύλλογος αισθητικών ότι μπορείς να τις εφαρμόζεις. Οι αισθητικοί έιναι μέλη της σιντέσκο ή κάπως έτσι μου το είπε η φίλη μου, ενώ κάτω δεν ίσχυε κάτι τέτοιο. Το ότι ένας απόφοιτος ΤΕΙ τα έχει όλα σε ένα δε μπορούν να το καταλάβουν γιατί η αισθητική σε ανώτερο επίπεδο εκπάιδευσης είναι μόνο στην Ελλάδα. Επίσης εδώ δεν ανήκει στα παραϊατρικά επαγγέλματα όπως πολύ σωστά ανήκει στην Ελλάδα. Αυτά από τη φίλη που είναι απόφοιτος ΤΕΙ κι εκείνη.

        Comment


          #79
          Originally posted by aspateo View Post
          Καλημέρα! Δεν παίρνεις σύνταξη στα 75! Απλά ο πρωθυπουργός τους είχε αναφέρει σε μια συνέντευξη ότι αν θέλουν οι σουηδοί να συνεχίζουν να απολαμβάνουν τα προνόμια που έχουν, αναγκαστικά, θα πρέπει να κάνουν κάτι, όπως η αύξηση ορίων συνταξιοδότης, επειδή τα αποθέματα τους στα ταμία μειώνονται. Μια δήλωση ήταν... Τώρα, τι θα κάνουν, ποιος ξέρει;
          Μπορείς να διαβάζεις το The Local - Sweden's news in English και να ενημερώνεσαι για τις ειδήσεις τους.
          Ενημερωτικά, δεν υπάρχουν αποθεματικά με την παλιά έννοια, μιάς και όλα τα χρήματα των συντάξεων είναι σε μετοχές ή ομόλογα. Αυτά που λέει ο σουηδός πρωθυπουργός είναι απλώς προπαγάνδα, για να αύξήσουν τα όρια συνταξιοδότησης. Κάτι δεν σας θυμίζουν αυτά; Ενημερωτικά επίσης ενώ παλία με το παλιό σύστημα, ATP, έπαιρνες περίπου το 75-80% του μισθού, παίρνεις με το καινούριο σύστημα (τύπου Γιαννίτση) γύρω στο 45% του μισθού.

          Comment


            #80
            Originally posted by Odysseas View Post
            Από φίλη που είναι απόφοιτος του τμήματος ΤΕΙ. Το πτυχίο του ΤΕΙ δεν είναι άχρηστο γιατί σου αναγνωρίζουν σπουδές πανεπιστημιακού επιπέδου. Για να καταλάβεις το επίπεδο αισθητικής μου είπε η φίλη μου να σου σχολιάσω μόνο αυτο: τα ινστιτούτα αισθητικής αποκαλούνται ακόμα εδώ σαλόνια ομορφιάς...Τα περισσότερα δεν ασχολούνται με όλα. Αισθητικός μπορεί να νοικιάσει ακόμα καρέκλα σε κομμωτήριο και να κάνει καθαρισμούς ή μασσάζ!!
            Η αισθητική είναι σε επίπεδο μεταλυκειακής εκπαίδευσης 2 χρόνια και είναι αποσπασματικές οι γνώσεις. Για να κάνεις μασάζ πρέπει μετά τις σπουδές που είναι περίπου έξι μήνες με ένα χρόνο, πρέπει να κάνεις πιστοποίηση από το σύλλογο των μασσέρ με γραπτή και πρακτική εξέταση. Για να κάνεις ριζική πρέπει να έχεις 2 ή 3 χρόνια επαγγελματικής εμπειρίας και να σου δοθεί η άδεια ριζικής από το σύλλογο αισθητικών. Για να κάνεις κάποιες θεραπείες πρέπει να έχεις επαγγελματική εμπειρία και να σου αναγνωρίσει ο σύλλογος αισθητικών ότι μπορείς να τις εφαρμόζεις. Οι αισθητικοί έιναι μέλη της σιντέσκο ή κάπως έτσι μου το είπε η φίλη μου, ενώ κάτω δεν ίσχυε κάτι τέτοιο. Το ότι ένας απόφοιτος ΤΕΙ τα έχει όλα σε ένα δε μπορούν να το καταλάβουν γιατί η αισθητική σε ανώτερο επίπεδο εκπάιδευσης είναι μόνο στην Ελλάδα. Επίσης εδώ δεν ανήκει στα παραϊατρικά επαγγέλματα όπως πολύ σωστά ανήκει στην Ελλάδα. Αυτά από τη φίλη που είναι απόφοιτος ΤΕΙ κι εκείνη.

            Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες και εσένα και τη φίλη σου!!Με βοήθησαν να καταλάβω αρκετά το εκεί σύστημα.Μόνο που έχω μια ακόμη απορία (μετά από όσα μου έγραψες) ,για να δουλέψω σαν αισθητικός,θα πρέπει να δώσω κάποιου είδους εξετάσεις,για να δουν το επίπεδο γνώσεων μου??Για παράδειγμα,θα πρέπει να δώσω εξετάσεις στο σύλλογο των μασέρ για να πάρω την πιστοποίηση ή θα πρέπει να κάνω απ΄την αρχή μαθήματα??Μήπως γνωρίζετε και τι μισθοί παίζουν??
            Άντε να πω σε Σουηδό πως στην Ελλάδα τελειώνοντας τη σχολή της αισθητικής έχουμε γνώσεις διαιτολογίας,φυσιολογίας,δερματολογίας,ψυχολογίας, γυμναστικής,ειδικών θεραπειών κτλ,κτλ.....

            Comment


              #81
              Originally posted by gelly View Post
              Καλησπερα σε ολουs και σε ολεs!!!
              Ειμαι καινούρια στο forum και ανήκω κι εγώ σε αυτούς που σκέφτονται τη μετανάστευση αν και δε μου είναι και πολύ εύκολο να αφήσω πίσω τους δικούς μου και τη ζωή μου εδώ αλλά έτσι όπως πάνε εδώ τα πράγματα.....
              Η χώρα που σκέφτομαι είναι η Σουηδία καθώς έχω μια φίλη Ελληνίδα που μεγάλωσε Σουηδία και μένει τα τελευταία χρόνια Ελλάδα και πάντα μου λέει πόσο καλύτερα είναι τα πράγματα εκεί από θέμα οργάνωσης και ζωής.Οι μόνες φορές που έχω καταφέρει να "κερδίσω" είναι όταν μιλάμε για κλίμα,ήλιο και θάλασσα........................................... ......................................
              Καλωσορισες στην παρεα μας gelly
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #82
                Originally posted by ευανθια View Post
                Καλωσορισες στην παρεα μας gelly
                Σε ευχαριστώ πολύ Ευανθία

                Comment


                  #83
                  Καλησπερα παιδια...New guy here!
                  Ειμαι σε φαση που κατα 99% φευγω Σουηδια για σπουδες και αν μπορεσω και να μεινω εκει...Εχω ερθει σε επαφη με ενα πανεπιστημιο αλλα ειλικρινα δεν πολυβγαζω ακρη...

                  Θα ηθελα να μαθω αν μπορουν να μου αναγνωρισουν τα μαθηματα του ΙΕΚ για να κανω bachelor!

                  Comment


                    #84
                    Βρηκα ενα σαιτ που παιζει να βοηθησει. Ειδικα οσους ειναι σε καποιο bachelor ή master για να ερθουν οι φοιτητες σε επαφη μεταξυ τους

                    swedenintouch.se

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by PanosMavropoulos View Post
                      Καλησπερα παιδια...New guy here!
                      Ειμαι σε φαση που κατα 99% φευγω Σουηδια για σπουδες και αν μπορεσω και να μεινω εκει...Εχω ερθει σε επαφη με ενα πανεπιστημιο αλλα ειλικρινα δεν πολυβγαζω ακρη...

                      Θα ηθελα να μαθω αν μπορουν να μου αναγνωρισουν τα μαθηματα του ΙΕΚ για να κανω bachelor!
                      Μάλλον πρέπει να απευθυνθείς εδώ:Startsida - H
                      κάνουν τις ισοτιμίες πτυχίων κ βαθμών. Μπορείς να πάρεις κ τηλ κ να τουε ρωτήσεις ακριβώς αυτό που θέλεις.

                      Comment


                        #86
                        ξερει κανεις πιο ειναι το καλυτερο sfi της πολης απο τα βορεια μεχρι το κεντρο της στοκχολμης?

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by saetron View Post
                          ξερει κανεις πιο ειναι το καλυτερο sfi της πολης απο τα βορεια μεχρι το κεντρο της στοκχολμης?


                          γκτβ! για δυο εχω ακούσει οτι ξεχωρίζουν... αυτό που πηγαίνω κ στο alvik, διάλεξε κ πάρε!

                          Comment


                            #88
                            Στην 8η θέση τα αυστραλιανά πανεπιστήμια | Neos Kosmos

                            Στην πρωτη θεση το εκπαιδευτικο συστημα των ΗΠΑ , στην δευτερη θεση το εκπαιδευτικο συστημα της Σουηδιας. Στην 8η θεση της Αυστραλιας . Στην 29η θεση το εκπαιδευτικο συστημα της Ελλαδας.
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              #89
                              Early years education: Sweden versus the UK Part 1 (of 3) - YouTube

                              Despite not starting formal education until seven, by age eleven, Swedish and Finnish children approach the top of Europe's literacy league tables. Finnish c...


                              If someone tried to implement the Swedish preschool model in the UK or USA, how would you respond - praise them as a pioneer or accuse them of being an anar...
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                #90
                                Preschools Stockholm

                                Geia xara,

                                h8ela na rwtshsw sth Stockholmh pws einai dunaton na ma8w gia thn epipedo enos pre-school, O gios mou 8a paei sto Pre-school Karla ston kentro ths Stockholmhs, kai h8ela na dw an exei upar3ei kapoio arnhtiko sxolio gia to sugkekrimeno pre-school. Epishs h8elna merikes plhrofories gia thn Ellhnikh koinothta sthn Stockholmh, sygnwmh an uparxei hdh kapoio link...

                                Eyxaristw,
                                Diomedes

                                Comment

                                Working...
                                X