Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by ευανθια View Post
    Εφοσον εχεις κλεισει εισιτηρια και συγκεκριμενη ημερομηνια , τους ενημερωνεις και ολα θα τα κανεις απο κοντα.........................:
    Καλησπερα και απο μενα
    Αυτα τα site στα οποια πληρωνεις καποια συνδρομη για να δεις σπιτια , ποσο ασφαλη θεωρεις οτι ειναι ? (για να στειλεις χρηματα σε αυτα και να κανεις συμβολαιο μεσω internet εννοω)

    Comment


      #17
      Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
      Καλησπερα και απο μενα
      Αυτα τα site στα οποια πληρωνεις καποια συνδρομη για να δεις σπιτια , ποσο ασφαλη θεωρεις οτι ειναι ? (για να στειλεις χρηματα σε αυτα και να κανεις συμβολαιο μεσω internet εννοω)
      Σε καμμια περιπτωση δεν θα στειλεις χρηματα ουτε θα κανεις συμβολαιο μεσω ιντερνετ . Θα βρεις καποια σπιτια θα επικοινωνησεις τηλεφωνικα η με μαιλ και θα κανονισεις να δωσεις συγκεκριμενη ημερομηνια που θα ερθεις να δεις απο κοντα. μονο αφου δεις το σπιτι και τον ιδιοκτητη αφου σου αρεσει το σπιτι , θα κανεις συμβολαιο και θα δωσεις λεφτα χερι με χερι με τα λεφτα. Μεγαλη προσοχη γιατι υπαρχουν απατεωνες . τα σαιτ αυτα ειναι ασφαλη , αλλα αυτοι που βαζουν μεσα σπιτια τους προς ενοικιαση δεν ξερεις τι ειναι ο καθενας. στο ξαναγραφω. δεν θα στειλεις προκαταβολη σε κανεναν απο ελλαδα. μονο αν εχεις καποιο γνωστο που μπορει να δει απο κοντα και να μιλησει αντι για εσενα και παλι ομως προσεχε.
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        #18
        Και μια ερώτηση. Ξέρουμε περίπου πόσο κυμαίνονται τα ενοίκια από δεύτερο χέρι. Κάπου έγραψε η Ευανθία ότι βρήκε σπίτι από πρώτο χέρι μέσω αίτησης στο δήμο, αν δεν κάνω λάθος σε σύντομο χρονικό διάστημα. Μπορείς να κάνεις αιτήσεις σε πολλούς δήμους παράλληλα στη Στοκχόλμη; Πιο συγκεκριμένα έχει πολλούς δήμους όπως η Αττική, πχ Γαλάτσι, Χαλάνδρι, Κηφισιά κλπ; Και ας υποθέσουμε ότι προκειμένου να πάρω σπίτι εύκολα και γρήγορα διαλλέγω ένα δήμο μακριά από το κέντρο, τέρμα Θεού, αρχή Αλλάχ που λέει ο λόγος,:D πόσο περίπου θα μου πάει ένα τριαράκι αν εγκριθώ; Και πόσο περίπου είναι ένα σπίτι (όχι στο κέντρο αλλά σε λογική απόσταση) κατά μέσο όρο;Είναι σημαντικό αυτό γιατί το ενοίκιο σου τρώει μεγάλο μέρος του μισθού σου. Συγνώμη για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων!

        Comment


          #19
          Originally posted by lucia View Post
          Και μια ερώτηση. Ξέρουμε περίπου πόσο κυμαίνονται τα ενοίκια από δεύτερο χέρι. Κάπου έγραψε η Ευανθία ότι βρήκε σπίτι από πρώτο χέρι μέσω αίτησης στο δήμο, ...................._:
          κοιτα εδω Externa k ειναι ενας καλος δημος της στοκχολμης , 25 χιλιομετρα απο το κεντρο. ετσι για να παρεις μια ιδεα . πατα επανω στην διευθυνση για να δεις και φωτογραφιες. για το κεντρο της στοκχολμης δεν το συζηταμε καθολου , πρεπει να περιμενεις εως και 30 χρονια για να βρεις σπιτι. αυτο ειναι ενα δειγμα για να παρεις μια ιδεα. υπαρχουν ομως και ακριβοτερα σπιτια αν ειναι πχ μεγαλυτερα η καινουργια.
          βεβαια υπενθυμιση ,χρειαζεται για να μπεις στην σειρα να εχεις προσωπικο αριθμο και δουλεια , εισοδημα. οταν ερθει η σειρα σου ελεγχουν αν μπορεις να ανταπεξελθεις οικονομικα.
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            #20
            Ευχαριστώ για την απάντηση. Τα κοίταξα, έβαλα και τον μεταφραστή μπρος, είδα ότι στοιχίζουν σε ορισμένες περιπτώσεις 40- 50 % λιγότερο απ' ότι αυτά από δεύτερο χέρι. Και είδα ότι για να συνεχίσεις για την αίτηση ζητάνε και προσωπικό αριθμό, εννοείται για να φτάσουμε σε αυτό το στάδια θα περάσουμε από 40 κύμματα, αλλά μου κάθεται κάπως να δίνω 1000 ευρώ για ένα δυαράκι, ενώ τα 500 μου φαίνεται λογικό για μεγάλη πόλη.

            Comment


              #21
              Originally posted by lucia View Post
              Ευχαριστώ για την απάντηση. Τα κοίταξα, έβαλα και τον μεταφραστή μπρος, είδα ότι στοιχίζουν σε ορισμένες περιπτώσεις 40- 50 % λιγότερο απ' ότι αυτά από δεύτερο χέρι. Και είδα ότι για να συνεχίσεις για την αίτηση ζητάνε και προσωπικό αριθμό, εννοείται για να φτάσουμε σε αυτό το στάδια θα περάσουμε από 40 κύμματα, αλλά μου κάθεται κάπως να δίνω 1000 ευρώ για ένα δυαράκι, ενώ τα 500 μου φαίνεται λογικό για μεγάλη πόλη.
              αν ψαξεις μπορεις να βρεις και δευτερο χερι σε σχετικα καλη τιμη. παντως σιγουρα το πρωτο χερι ειναι πιο φτηνα.
              επειδη το δευτερο χερι ειναι υπενοικιαση πρεπει να βγαλει κατι και αυτος που στο νοικιαζει . καταλαβαινεις τι εννοω ? θελει ομως ψαξιμο. μερικοι αρκετοι δηλαδη στο δευτερο χερι ζητανε και κατι εγγυησεις τρελες. δεν σημαινει ομως οτι θα τα δωσεις. θελει ψαξιμο πολυ και προσεκτικο. μου ελεγε μια πολωνεζα οτι νοικιαζει ενα δωματιο σε ενα διαμερισμα το οποιο το εχει πακιστανος , δευτερο χερι εννοειται , και πληρωνει για το ενα δωματιο 650 ευρω. τρομερο ε ? εκμεταλευονται την αναγκη του καθενος. εγω το πρωτο διαμερισμα που ειχα βρει δευτερο χερι δυαρι μου στοιχισε 500 ευρω τον μηνα απο σουηδεζα και ενα μηνα εγγυηση που μετα τα πηρα πισω. το δευτερο που βρηκα για 9 μηνες τρυαρι πληρωναμε 800 ευρω τον μηνα και δεν ειχα δωσει εγγυηση , απο πακιστανο.
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #22
                Θέλει πολύ ψάξιμο η δουλειά και να μην καταθέτεις τα όπλα.

                Comment


                  #23
                  Αν και δεν μπαίνω συχνά τελευταία (με έχει φάει το τρέξιμο) θα σας πω κάτι που διαπίστωσα και δεν το έχει πει κανένας. Παίρνοντας τα νούμερα άνοιξα λογαριασμό στην swedbank. Και την ίδια στιγμή γράφτηκα στην σειρά στο Stockholms stads bostadsfφrmedling AB - F. Κάνοντας την εγγραφή είδα μια κατηγορία σπιτιών που είναι χαρακτηρισμένα σαν "KORT". Τα σπίτια αυτά θα γίνουν ανακαίνιση σε εύλογο χρονικό διάστημα και τα νοικιάζουν σε χαμηλότερη τιμή και για 3-6 μήνες. Εγώ έκανα την αίτηση μου και θα σας απαντήσω μετά τις 2/1/2012 14:15 που θα πάω να το δω. Βλέπεται σε όλα είχα σαν νέος κάτι αριθμούς σειράς που ξεπερνούσαν το 300 και φτάναν μέχρι το 1200 και σε αυτά είχα 40.

                  Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by georgeman View Post
                    Αν και δεν μπαίνω συχνά τελευταία (με έχει φάει το τρέξιμο) θα σας πω κάτι που διαπίστωσα και δεν το έχει πει κανένας. Παίρνοντας τα νούμερα άνοιξα λογαριασμό στην swedbank. Και την ίδια στιγμή γράφτηκα στην σειρά στο Stockholms stads bostadsfφrmedling AB - F. Κάνοντας την εγγραφή είδα μια κατηγορία σπιτιών που είναι χαρακτηρισμένα σαν "KORT". Τα σπίτια αυτά θα γίνουν ανακαίνιση σε εύλογο χρονικό διάστημα και τα νοικιάζουν σε χαμηλότερη τιμή και για 3-6 μήνες. Εγώ έκανα την αίτηση μου και θα σας απαντήσω μετά τις 2/1/2012 14:15 που θα πάω να το δω. Βλέπεται σε όλα είχα σαν νέος κάτι αριθμούς σειράς που ξεπερνούσαν το 300 και φτάναν μέχρι το 1200 και σε αυτά είχα 40.

                    .......Να λοιπον κατι που δεν ειχα προσεξει,και για αυτο!!!! εχουμε πει οτι κανεις μας δεν τα ξερει ολα.....οποτε..παμε γερα,και ολοι μαζι βοηθα ο ενας τον αλλο!

                    Comment


                      #25
                      τελικα ειναι πολυ δυσκολο να βρεθει κατι..σημερα μιλησα με εναν τουρκο..οποιος δεν ηξερε γρι αγγλικα...πολυ φθηνο σπιτι 2500 κορονες σε πολυ καλη περιοχη...αλλα πολυ μικρος χωρος...χωρις παραθυρο...και δεν μπορουσα να βγαλω και συνεννοηση χωρις αγγλικα..
                      πφφφφφ....αυριο ισως παω να δω αλλο ενα...

                      Comment


                        #26
                        Καλημέρα Saetron. Ενώ ψάχνεις για δωμάτιο, προς το παρόν που μένεις τις πρώτες μέρες ?

                        Σπύρος

                        Comment


                          #27
                          καλημερα...σε εναν φιλο μου μενω στην σολνα..

                          Comment


                            #28
                            σκηνικο μολις τωρα..
                            παιρνω τηλ για ενα σπιτι..
                            το σηκωνει μια και μου δινει τον αντρα της για να μιλησω γιατι δν ηξερε αγγλικα..
                            και ο αντρας της με ρωταει απο που ειμαι..
                            και οταν του ειπα οτι ειμαι απο ελλαδα αρχισε να με κοροιδευει!!!!!!!
                            pengarna är slut ελεγε και ξαναλεγε...
                            μου λεγε you drink ouzo and eat kalamari and now you dont have money
                            το τι καντιλι του κατεβασα....ελληνικα εννοειται γιατι μου ειπε ενα καταλαβαινεις σε σπαστα ελληνικα και καταλαβα πως μαλλον εχει παρε δωσε με ελλαδα..
                            εεε ρε που φτασαμε να μας κοροιδευει ολος ο κοσμος...

                            Comment


                              #29
                              Saetron... τον κόβω τον τύπο για παλιό 'Ελληνα μετανάστη. Δεν μου κάνει για Σουηδός με τέτοια συμπεριφορά.

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by saetron View Post
                                σκηνικο μολις τωρα..
                                παιρνω τηλ για ενα σπιτι..
                                το σηκωνει μια και μου δινει τον αντρα της για να μιλησω γιατι δν ηξερε αγγλικα..
                                και ο αντρας της με ρωταει απο που ειμαι..
                                και οταν του ειπα οτι ειμαι απο ελλαδα αρχισε να με κοροιδευει!!!!!!!
                                pengarna är slut ελεγε και ξαναλεγε...
                                μου λεγε you drink ouzo and eat kalamari and now you dont have money
                                το τι καντιλι του κατεβασα....ελληνικα εννοειται γιατι μου ειπε ενα καταλαβαινεις σε σπαστα ελληνικα και καταλαβα πως μαλλον εχει παρε δωσε με ελλαδα..
                                εεε ρε που φτασαμε να μας κοροιδευει ολος ο κοσμος...
                                Καλησπερα και χρονια πολλα!!!

                                Κατ αρχη παρα πολλοι σουηδοι κατεβενουν ελλαδα και μαλιστα για μεγαλο χρονικο διαστημα.
                                Εγω μπηκα να παρω παπουτσια και βρηκα τη σουηδεζα ιδιοκτητρια να μου μιλαει σπαστα ελληνικα,γιατι ειχε εξοχικο στην αντιπαρο(!).
                                Κατα δευτερο,κλεινε ραντεβου και πηγαινε τουλαχιστον μιση ωρα απο την ωρα που κανονισες,γιατι εδω δεν εχει,οποιος παει πρωτος με τετοια ζητηση,το κλεινει,
                                κατα τριτο,θελει πολυ υπομονη,εγω μονο καλα σχολια εχω ακουσει μεχρι στιγμης για το οτι ειμαι απο ελλαδα.....

                                Το ποιο πιθανο ειναι να ειναι μην ειναι ακριβως γηγενης σουηδος......δεν εχω αντιμετωπισει μεχρι στιγμης κατι τετοιο,παρ ολο που εχω μιλησει με σχεδον ολη τη σουηδια για σπιτι......

                                Αυτα οτι θελεις εδω ειμαστε

                                Comment

                                Working...
                                X