Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by sisilia View Post
    Ευανθια εσυ σε πιο δημο ζεις και πως μπορεσες απο πρωτο χερι να νοικιασεις?Μηπως θα ηταν καλυτερα να αγοραζαμε σπιτι?
    Δηλωσα ενδιαφερον για καποιο σπιτι κι ετυχε να ειμαι πρωτη στην σειρα. Θελει και λιγο τυχη. Για να αγορασεις σπιτι αν εχεις ολα τα λεφτα απο ελλαδα με αποδειξη απο τραπεζα φανταζομαι πως μπορεις να αγορασεις. Αλλα αν προκειται να παρεις δανειο απο τραπεζα τοτε πρεπει να δουλευεις και να εχεις εισοδημα , και να εχει περασει καποιο χρονικο διαστημα ενα δυο χρονια , δεν ειμαι και πολυ σιγουρη . Δεν το εχω ψαξει ακομη εντατικα γιατι προς το παρον δεν σκοπευω να αγορασω.
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      #47
      Καλημέρα.

      Οι πληροφορίες μου, μου λένε να προυπάρχει αποδεδειγμένα εργασιακή απασχόληση 18 μηνών μετά την έκδοση των προσωπικών αριθμών, για να μπορέσεις να αγοράσεις σπίτι.

      Έτσι είναι όπως τα λέει η Ευανθία.

      Σπύρος

      Comment


        #48
        Originally posted by ευανθια View Post
        Και λιγα ειναι τα 20 χρονια για το κεντρο της στοκχολμης. Μπορει να περιμενεις και 30 χρονια . Γιαυτο και πολλοι γραφουν στην σειρα τα παιδια τους απο σχεδον μωρα. Αυτο ομως ισχυει μονο για το κεντρο της στοκχολμης . Δεν ισχυει για τις γυρω περιοχες που απεχουν μολις λιγα χιλιομετρα απο το κεντρο και που φυσικα ειναι πανεμορφες περιοχες. Οπως πχ Sollentuna , Järfälla , Upplands Väsby , Solna , Kista , Sundbyberg , Spånga , Upplands Bro , ...και πολλοι ακομη δημοι που δεν χρειαζεται να περιμενεις τοσα χρονια για σπιτι πρωτο χερι.
        Για το κέντρο χρειάζονται γύρω στα 10-15 χρόνια. Είναι γεγονός ότι για άλλους δήμους εκτός Στοκχόλμης πάει γρηγορότερα. Η Kista και Spånga ανήκουν στο δήμο της Στοκχόλμης.

        Comment


          #49
          Σπιτι...

          [B]Οταν υπαρχει προσωπικος αριθμος,τα πραγματα ξεδιαλυνονται αρκετα:
          Γραφεσαι σε μια υπηρεσια του εκαστοτε δημου πχ Στοκχολμης,και εκει αναλογα με το τι εισοδημα δηλωνεις,μπορεις να εκδηλωσεις ενδιαφερον για διαφορα σπιτια,σε διαφορες τιμες.
          Φυσικα και το κανουν και αρκετοι αλλοι,γι αυτο και ειναι πολυ χρονοβορα διαδικασια.Παρακατω σας επισυναπτω κλασικες απαιτησεις ιδιοκτητη απο ενδιαφερομενους ενοικιαστες.....

          "Το ελάχιστο ετήσιο εισόδημα των νοικοκυριών: 210.000:-
          Απαιτεί αναμονη . Φέρτε προσωπικα στοιχεια και ταυτότητες.
          Ο ιδιοκτήτης δεν δέχεται στήριξη του εισοδήματος (παλαιότερα γνωστό ως κοινωνική βοήθεια).
          Το εισόδημα που πρέπει να υποστηρίζεται από πιστοποιητικό εργασίας που προσδιορίζει η συγκεκριμένη μορφή απασχόλησης και του εισοδήματος, και συμπληρώνεται με τις τρεις πιο πρόσφατες μισθοδοσίας. Άλλες στέγαση εισοδήματος, των συντάξεων, παροχής βοήθειας στους φοιτητές, sjuk-/aktivitetsersättning, τη στήριξη παιδιών ή ανεργίας πρέπει επίσης να πιστοποιηθούν. Να είστε έτοιμοι να φαξ αμέσως / e-mail πιστοποιητικά στη Στοκχόλμη Metropolitan Στέγαση AB.
          Κοιτάξτε ενοικίασης πολιτική του ιδιοκτήτη για την V
          Κοιτάξτε ενοικίασης κανόνες του ιδιοκτήτη για την [url=http://www.botkyrkabyggen.se"[/B]

          Comment


            #50
            για οσους δεν γνωριζουν ....λιγη βοηθεια ...

            Μου το εδειξαν προσφατα και το μοιραζομαι, για αυτους που δεν ετυχε να το γνωριζουν ηδη.
            Στην προσπαθεια σας να βρειτε σπιτι ισως χρειαστειτε την νεα εκδοση του προγραμματος
            Google Earth
            6.1.0.5001
            (αν εχετε την εκδοση 5 καντε μια αναβαθμιση πηγαινοντας απο το menu στο ΒΟΗΘΕΙΑ Ελεγχος για ενημερωσεις στο Διαδικτυο και σας κατευθυνει απο εκει...
            καποιοι ειδημονες μου ειπαν οτι η εκδοση 5 ειναι πιο σταθερη αλλα η εκδοση 6 εχει τελικα κατι που προσωπικα το θεωρω μεγαλο βοηθημα.

            Κατ αρχην φροντιστε να εχετε ενεργοποιησει κατω αριστερα στα layers τουλαχιστον τους δρομους ετσι ωστε στην περιπτωση που εχετε διευθυνση π.χ. καποιου σπιτιου μπορειτε να πατε εκει και να το δειτε τρισδιαστατο οπως ειναι εξωτερικα στην πραγματικοτητα ζουμαρωντας (διπλωπατωντας συνεχως με αριστερο κλικ σε ενα σημειο πανω στον δρομο) εξω απο το εκαστοτε σπιτι τοσο ωστε να γινει το περιβαλλον αριστερα -δεξια σας τρισδιαστατο και να καθαρισει τελειως η οθονη.

            Το δοκιμασα για Στοκχολμη, Γετεμποργκ και Μαλμε και δουλευει μια χαρα, για Θεσσαλονικη και Αθηνα δεν τα καταφερα να το δω τρισδιαστατα.

            Με τον τροπο αυτο αυτο μπαινετε στην λεγομενη προβολη street view (βγαζει ενα ανθρωπακι πανω δεξια) και πατωντας τα 4 βελακια , πανω δεξια και αυτα,(ή με αριστερο κλικ απο το ποντικι σας) μπορειτε να περιηγηθειτε, να περπατησετε ενα δρομο, να στριψετε αριστερα + δεξια ωστε να δειτε εξωτερικα τα κτιρια.

            Δοκιμαστε το, αξιζει τον κοπο.
            Αν εχετε την περιεργεια πως ειναι οι περιοχες που σας ενδιαφερουν τις βλεπετε σαν να ησασταν εκει.

            Ελενη

            Comment


              #51
              Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
              Μου το εδειξαν προσφατα και το μοιραζομαι, για αυτους που δεν ετυχε να το γνωριζουν ηδη.
              Στην προσπαθεια σας να βρειτε σπιτι ισως χρειαστειτε την νεα εκδοση του προγραμματος
              Google Earth
              6.1.0.5001
              (αν εχετε την εκδοση 5 καντε μια αναβαθμιση πηγαινοντας απο το menu στο ΒΟΗΘΕΙΑ Ελεγχος για ενημερωσεις στο Διαδικτυο και σας κατευθυνει απο εκει...
              καποιοι ειδημονες μου ειπαν οτι η εκδοση 5 ειναι πιο σταθερη αλλα η εκδοση 6 εχει τελικα κατι που προσωπικα το θεωρω μεγαλο βοηθημα........................................... .................................................. ...................
              Στην Ελλαδα απαγορευτηκε να βλεπουν τρισδιαστατα τους δρομους της Ελλαδας εξαιτιας του απορρητου.

              Comment


                #52
                Originally posted by sisilia View Post
                Στην Ελλαδα απαγορευτηκε να βλεπουν τρισδιαστατα τους δρομους της Ελλαδας εξαιτιας του απορρητου.
                Δεν το εχω ακουσει αυτο, τι εννοεις απορρητο?
                Η βλακεια μας μου φαινεται δεν εχει ορια...

                Comment


                  #53
                  Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                  Δεν το εχω ακουσει αυτο, τι εννοεις απορρητο?
                  Η βλακεια μας μου φαινεται δεν εχει ορια...
                  Πολλες χωρες αναμεσα και η Ελλαδα βεβαιως βεβαιως απαγαροευουν σε μια ιδιωτικη εταιρεια οπως ειναι η Google να χαρτογραφησει τις γειτονιες μιας πολης γιατι παραβιαζεται το απορρητο του χορου και μπορει ο οποισδηποτε να χαρτγογραφησει για οποιοδηποτε σκοπο καθε μερος ας πουμε του τετραγωνου γυρω απο το σπιτι σου.

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by sisilia View Post
                    Πολλες χωρες αναμεσα και η Ελλαδα βεβαιως βεβαιως απαγαροευουν σε μια ιδιωτικη εταιρεια οπως ειναι η Google να χαρτογραφησει τις γειτονιες μιας πολης γιατι παραβιαζεται το απορρητο του χορου και μπορει ο οποισδηποτε να χαρτγογραφησει για οποιοδηποτε σκοπο καθε μερος ας πουμε του τετραγωνου γυρω απο το σπιτι σου.
                    Αγαπητη μου τώρα τελευταία πρέπει να ισχύουν αυτα διοτι επι Σημίτη μπορούσε ο καθένας να πάει στην πολεοδομία και να πάρει αντίγραφο των σχεδίων του σπιτιού σου.. Αμα έριχνε και κανεναν οβολο δια τους απόρους στο αντίστοιχο ταμείο της πολεοδόμιας δε, μπορούσε να κάνει και ότι ήθελε.. χο χο χο..

                    Θα πιώ μια μπύρα σαυτο τώρα..

                    Comment


                      #55
                      Πληροφοριακα τα τρισδιαστατα κτιρια σχεδιαζονται απο χρηστες του ιντερνετ. Οι δρομοι σε μορφη φωτογραφιας γινεται με πανοραμικες 360° με τοπογραφικο στιγμα και κατοπιν τις τοποθετουν συμφωνα με τις συντεταγμενες. Στην Ελλαδα δεν ειχε γινει χαρτογραφηση γι αυτο και δεν φαινεται στο google. Το καλοκαιρι ομως ειδα οχημα της google σε δρομους του Ευοσμου οποτε αρχισε σιγα σιγα να φωτογραφιζεται και η Ελλαδα.
                      Παντως οντως ειναι πολυ χρησιμο το google earth. Αρκει να το ψαξεις λιγο. Εγω πχ εβλεπα διευθυνσεις σε αγγελιες και εβρισκα τους δρομους, την οικοδομη, εβλεπα τι υπηρχε κοντα απο μαγαζια συγκοινωνια κλπ
                      Καλα εκανες Ελενη και το ανεφερες. Οτι ξερει ο καθενας καλο ειναι να το μοιραζεται. Εστω και ενας να βοηθηθει κερδος ειναι.

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by orpheus View Post
                        Πληροφοριακα τα τρισδιαστατα κτιρια σχεδιαζονται απο χρηστες του ιντερνετ. Οι δρομοι σε μορφη φωτογραφιας γινεται με πανοραμικες 360° με τοπογραφικο στιγμα και κατοπιν τις τοποθετουν συμφωνα με τις συντεταγμενες. Στην Ελλαδα δεν ειχε γινει χαρτογραφηση γι αυτο και δεν φαινεται στο google. Το καλοκαιρι ομως ειδα οχημα της google σε δρομους του Ευοσμου οποτε αρχισε σιγα σιγα να φωτογραφιζεται και η Ελλαδα.
                        Παντως οντως ειναι πολυ χρησιμο το google earth. Αρκει να το ψαξεις λιγο. Εγω πχ εβλεπα διευθυνσεις σε αγγελιες και εβρισκα τους δρομους, την οικοδομη, εβλεπα τι υπηρχε κοντα απο μαγαζια συγκοινωνια κλπ
                        Καλα εκανες Ελενη και το ανεφερες. Οτι ξερει ο καθενας καλο ειναι να το μοιραζεται. Εστω και ενας να βοηθηθει κερδος ειναι.

                        ετσι λεω και εγω..
                        εντυπωσιαστηκα και απο τις γνωσεις σου!

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by sisilia View Post
                          Πολλες χωρες αναμεσα και η Ελλαδα βεβαιως βεβαιως απαγαροευουν σε μια ιδιωτικη εταιρεια οπως ειναι η Google να χαρτογραφησει τις γειτονιες μιας πολης γιατι παραβιαζεται το απορρητο του χορου και μπορει ο οποισδηποτε να χαρτγογραφησει για οποιοδηποτε σκοπο καθε μερος ας πουμε του τετραγωνου γυρω απο το σπιτι σου.
                          ...να μην ρωτησω ποοοσο μπροστα ειναι και οι αλλες χωρες? ε?
                          καλα κανουμε μωρε να κραταμε το απορρητο που και που , εκει που πρεπει βεβαια!!!

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by orpheus View Post
                            Πληροφοριακα τα τρισδιαστατα κτιρια σχεδιαζονται απο χρηστες του ιντερνετ. Οι δρομοι σε μορφη φωτογραφιας γινεται με πανοραμικες 360° με τοπογραφικο στιγμα και κατοπιν τις τοποθετουν συμφωνα με τις συντεταγμενες. Στην Ελλαδα δεν ειχε γινει χαρτογραφηση γι αυτο και δεν φαινεται στο google. Το καλοκαιρι ομως ειδα οχημα της google σε δρομους του Ευοσμου οποτε αρχισε σιγα σιγα να φωτογραφιζεται και η Ελλαδα.
                            Παντως οντως ειναι πολυ χρησιμο το google earth. Αρκει να το ψαξεις λιγο. Εγω πχ εβλεπα διευθυνσεις σε αγγελιες και εβρισκα τους δρομους, την οικοδομη, εβλεπα τι υπηρχε κοντα απο μαγαζια συγκοινωνια κλπ
                            Καλα εκανες Ελενη και το ανεφερες. Οτι ξερει ο καθενας καλο ειναι να το μοιραζεται. Εστω και ενας να βοηθηθει κερδος ειναι.

                            Τώρα που το λές πήρε κ εμένα το μάτι μου ένα, αλλα δε θυμάμαι που. Είναι καλό κ για όσους χάνονται εύκολα γιατι μπορείς να κάνεις τη διαδρομή πρώτα στον υπολογιστή!

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by sisilia View Post
                              Ευανθια εσυ σε πιο δημο ζεις και πως μπορεσες απο πρωτο χερι να νοικιασεις?Μηπως θα ηταν καλυτερα να αγοραζαμε σπιτι?

                              Γεια.

                              Επειδή το ψάξαμε πρόσφατα, για να αγοράσεις ένα σπίτι, δε χρειάζονται παρά μόνο τα χρήματα. Αν υπάρχουν, κανένα πρόβλημα.

                              Άλλωστε ένα σωρό Γερμανοί έχουν σπίτια στη Σουηδία, χωρίς να είναι μόνιμοι κάτοικοι.

                              Αυτό που συμβαίνει στη Σουηδία και δεν το έχουμε στην Ελλάδα, είναι ότι δεν μπορείς να είσαι ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος. Τα διαμερίσματα μιας πολυκατοικίας μπορεί να είναι ή hyresrätter, δηλ προς ενοικίαση και πρέπει να περιμένεις στην ουρά όπως έχει ήδη αναφερθεί, ή bostadsrätter.

                              Το οποίο είναι ένας σύλλογος, μία κοινοπραξία ας πούμε, η οποία είναι και ο ιδιοκτήτης των διαμερισμάτων. Αυτό που αφοράζεις εσύ είναι ένα μερίδιο στην κοινοπραξία, όχι το ίδιο το διαμέρισμα. Επίσης κάθε μήνα πρέπει να πληρώνεις ένα ποσό σαν κοινόχρηστα ας πούμε.

                              Οπότε έχεις μεν περισσότερα δικαιώματα και υποχρεώσεις πάνω στο διαμέρισμα από ότι αν το νοίκιαζες, αλλά δεν έιναι και τελείως δικό σου.

                              Αυτά για το bostadsrätt.
                              Υπάρχουν και τα radhus, ομοιόμορφα διόροφα σπιτάκια στη σειρά, που συνήθως ανήκουν σε μια κοινοπραξία.

                              Για τις μονοκατοικίες ισχύει ό,τι και στην Ελλάδα.
                              "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                              Comment


                                #60
                                Ωχ, γιατί τα βγάζει έτσι τα ούμλαουτ;

                                Λοιπόν. hyresratter με τελίτσες πάνω στο a είναι τα ενοικιαζόμενα και bostadsratter επίσης με τελίτσες, τα άλλα που έλεγα.
                                "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                                Comment

                                Working...
                                X