Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πολύ καλό site

    Ωραίο και χρήσιμο site
    Living in Sweden: Visas & Permits,Jobs,Housing & Rentals,Property,Health,Money,Language,Telephone &

    Comment


      Originally posted by bill66 View Post
      Αν θυμάμαι καλά είχες γράψει ότι σου είχαν στείλει mail με τι χαρτιά χρειάζεσαι για να πάρεις το personnumer
      ηταν στα σουηδικα...αλλα δεν ανεφερε κατι περαν απο διαβατηριο λεφτα και πιστοποιητικο γεννησεως.

      Comment


        οταν λεω οτι ειναι κουκουρουκου εδω η κατασταση..

        πηγα στο migrationsverket σημερα τους δειχνω το χαρτι που μου ηρθε απο την εφορια που λεει δεν σου δινουμε τα νουμερα για αυτο και για αυτο τον λογο και τους λεω οτι τους ρωτησα και μου ειπανε να ερθω εδω......
        και ναι οπως φανταζεστε...μου απαντησε ααα δεν επρεπε να στο πουν αυτο...εμεις αυτο το χαρτι το δινουμε εφοσον πιασεις δουλεια.....
        πιασ τ αυγο και κουρευτο..
        τα παραταω.....θα κανω αλλη μια προσπαθεια απο την πρεσβια και αν δεν κατσει και αυτο..να πα ναααααααααα.....θα κατσω παρανομα...οσο μπορω και θα βρω δουλεια...ααα σιχτιρ πια..

        Comment


          [QUOTE=saetron;39776]οταν λεω οτι ειναι κουκουρουκου εδω η κατασταση.....



          Όχι μην περάσεις το τρίμηνο. Θυμάσαι με τα εγγλεζάκια τι έγραφαν πήγαν 2 και 3 φορές για να κάνουν κάτι.

          Σε ρώτησα για το mail γιατί και μένα έτσι μου απάντησαν και δεν κατάφερα να το μεταφράσω.

          Comment


            Eγω το χα στειλει στην καθηγητρια που με εκανε σουηδικα, ειναι μεταφραστρια επισης...και ετσι ειχα βρει την ακρη...

            κοιτα και αυριο εσκασε και αλλη συνεντευξη για δουλεια...οποτε δεν πιστευω να μεινω χωρις δουλεια παραπανω απο 3 μηνες..

            Comment


              Eγω το χα στειλει στην καθηγητρια που με εκανε σουηδικα, ειναι μεταφραστρια επισης...και ετσι ειχα βρει την ακρη...

              κοιτα και αυριο εσκασε και αλλη συνεντευξη για δουλεια...οποτε δεν πιστευω να μεινω χωρις δουλεια παραπανω απο 3 μηνες..

              Comment


                Παιδια μια ερωτηση για να παρεις προσωπικο αριθμο με χρηματα απο τραπεζα πρεπει να παρεις βεβαιωση καταθεσεων απο την τραπεζα μου στην ελλαδα και σε αγγλικα να μου το γραψουν?Μετα το πας στην εφορια της Σουηδιας για εξακριβωση ή τα κανεις καταθεση σε σουηδικη τραπεζα και πρεπει να βγαζεις απο μεσα καπιο ποσο καθε μηνα για ενα χρονο?

                Comment


                  Originally posted by sisilia View Post
                  Παιδια μια ερωτηση για να παρεις προσωπικο αριθμο με χρηματα απο τραπεζα πρεπει να παρεις βεβαιωση καταθεσεων απο την τραπεζα μου στην ελλαδα και σε αγγλικα να μου το γραψουν?Μετα το πας στην εφορια της Σουηδιας για εξακριβωση ή τα κανεις καταθεση σε σουηδικη τραπεζα και πρεπει να βγαζεις απο μεσα καπιο ποσο καθε μηνα για ενα χρονο?
                  Αρκεί το βιβλιάριο καταθέσεων σου σε Ελληνική τράπεζα. Όταν πας εκεί θα στο βγάλουν φωτοτυπία και θα στο επιστρέψουν. Για την ενημέρωση σου και των υπολοίπων, για να ανοίξεις λογαριασμό στη Σουηδία πρέπει να έχεις τα 4 νούμερα.

                  Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                  Comment


                    [QUOTE=georgeman;40764]Αρκεί το βιβλιάριο καταθέσεων σου σε Ελληνική τράπεζα. Όταν πας εκεί θα στο βγάλουν φωτοτυπία και θα στο επιστρέψουν. Για την ενημέρωση σου και των υπολοίπων, για να ανοίξεις λογαριασμό στη Σουηδία πρέπει να έχεις τα 4 νούμερα.



                    Ποια 4 νουμερα?

                    Comment


                      To personnummer αποτελείται απο 10 νούμερα. Τα 6 πρώτα είναι η ημερομηνία γέννησής σου. Τα υπόλοιπα 4 είναι αυτά που σου δίνει η εφορία, και που γίνεται όλος αυτός ο χαμός προσπαθειών για να αποκτηθούν.

                      Σπύρος

                      Comment


                        Originally posted by skonto View Post
                        To personnummer αποτελείται απο 10 νούμερα. Τα 6 πρώτα είναι η ημερομηνία γέννησής σου. Τα υπόλοιπα 4 είναι αυτά που σου δίνει η εφορία, και που γίνεται όλος αυτός ο χαμός προσπαθειών για να αποκτηθούν.

                        Σπύρος
                        ευχαριστω Σπυρο

                        Comment


                          Με λένε βαγγέλη και είμαι 34 ετών.Σκέφτομαι πολύ σοβαρά τη ιδέα της μετανάστευσης,όπως και πολλοί συμπατριώτες μου γιατί η κατάσταση στη χώρα μας χειροτερεύει δραματικά!!!
                          Εδώ και λίγους μήνες έχω ξεκινήσει και διαβάζω αρκετά site για τη μετανάστευση.Σας γράφω αναλυτικά κάποια στοιχεία μου, ώστε κάποιο άτομο να με διαφωτίσει στις ερωτήσεις που θα δει παρακάτω.
                          Έχω αποκτήσει:
                          -Δίπλωμα Πληροφορικής από δημόσιο ΙΕΚ με ειδικότητα "ειδικός εφαρμογών/Προγραμματιστής"
                          -Πιστοποίηση παρακολούθησης από το Ερευνητικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πειραιώς με αντικείμενο το "Σχεδιασμό Ιστοσελίδων"
                          -Δίπλωμα εξειδίκευσης από το Μετσόβιο Πολυτεχνείο με αντικείμενο "Σχεδιασμός δυναμικών ιστοσελίδων με PHP-MySQL και joomla CMS "
                          -Πιστοποίηση Adobe phptoshop, ecdl core.

                          Αγγλικά
                          -First certificate in english (university of Cambridge)
                          -General Certificate of Education Examination – Ordinary level (University of London)


                          Εργάζομαι εδώ και 9 χρόνια ως εκπαιδευτικός σε ιδιωτικό κέντρο πληροφορικής.
                          Έχω προϋπηρεσία 3 εξαμήνων σε Δημόσιο ΙΕΚ ως εκπαιδευτικός σε αντικείμενα Πληροφορικής.

                          Ερωτήσεις:
                          1.Με τα παραπάνω προσόντα μπορώ να εργαστώ ως "IT TRAINER" σε ιδιωτικά σχολεία ή κολέγια;
                          2.Για web design ή web development έχω κάποια προοπτική;(με php/mysql,html,css,joomla,photoshop,flash,dreamweaver) ;
                          3.χρειάζομαι κάποια άδεια παραμονής;
                          4.Υπάρχει ζήτηση για πληροφορικάριους;
                          5.Πρέπει να μεταφράσω όλα τα πτυχία, την προυπηρεσία κτλ από δικηγόρο;

                          Επειδή σκέφτομαι αυστραλία , καναδά ή σουηδία, πιστεύετε ότι αξίζει καλύτερα στη σουηδία;
                          Δεν έχω πρόβλημα να εργαστώ τον πρώτο καιρό και σε άλλο αντικείμενο για να κάνω τριβή στην γλώσσα.
                          Θέλω μια καθοδήγηση από που να ξεκινήσω....
                          Τι χαρτιά χρειάζεται να έχω μαζί μου....
                          σκέφτομαι να ανέβω το Σεπτέμβριο, είναι καλή εποχή για εύρεση εργασίας;
                          όσοι είστε ήδη κάτοικοι Σουηδίας θα ήθελα τη βοήθεια σας
                          Συγνώμη για το μεγάλο μου κείμενο...

                          Comment


                            Originally posted by vageliskolaitis View Post
                            Με λένε βαγγέλη και είμαι 34 ετών.Σκέφτομαι πολύ σοβαρά τη ιδέα της μετανάστευσης,όπως και πολλοί συμπατριώτες μου γιατί η κατάσταση στη χώρα μας χειροτερεύει δραματικά!!!
                            Εδώ και λίγους μήνες έχω ξεκινήσει και διαβάζω αρκετά site για τη μετανάστευση.Σας γράφω αναλυτικά κάποια στοιχεία μου, ώστε κάποιο άτομο να με διαφωτίσει στις ερωτήσεις που θα δει παρακάτω.
                            Έχω αποκτήσει:........................................ .................................................. .....

                            Καλησπέρα Βαγγέλη!

                            Δεν είμαι Σουηδία ακόμα οπότε δε μπορώ να σου πω πολλά, αλλα επειδή πέρασα κ εγω απο το δίλημμα Σουηδία ή Αυστραλία να σου πω τα εξής:

                            Για την Αυστραλία χρειάζεσαι οπωσδήποτε βιζα την οποία ή τη βγάζεις μόνος σου ως skilled immigrant κ δίνεις γύρω στα 5000 ευρω με αναμονή σχεδόν ενα χρόνο για να εγκριθεί (αν εγκριθεί) ή βρίσκεις κάποιον εργοδότη που διατίθεται να σου κάνει πρόσκληση οπότε διευκολύνονται πολύ τα πράγματα.
                            Αλλά για να σου βγάλει πρόσκληση πρέπει να έχεις μια ειδικότητα που χρειάζεται πολύ κ είναι σε έλλειψη στην Αυστραλία αλλιώς γιατί να μπει στη διαδικασία?
                            Τώρα αν έχεις υπηκοότητα ή άτομα εκεί που μπορούν να σε φιλοξενήσουν στην αρχή είναι πιο εύκολα τα πράγματα γιατί υπάρχουν γενικά δουλειές αλλα χρειάζεται χρόνος, οπότε αν μείνεις σε συγγενείς θα ελαχιστοποιηθούν τα έξοδα σου.

                            Για τη Σουηδία η μόνη μεγάλη δυσκολία είναι το personnummer, το οποίο το παίρνεις με χαρτι απο τον εργοδότη σου ή με αποδεικτικό απο την τράπεζα οτι διαθέτεις αρκετά χρήματα για να ζησεις εκει για ενα χρόνο. Κατα τα άλλα χρειάζεσαι διαβατήριο νεου τύπου σίγουρα, κάρτα ασφάλισης ή αν παίρνεις ταμείο απο τον ΟΑΕΔ το συνεχίζεις πάνω κ τα πτυχία σου μεταφρασμένα. Χρειάζονται κ κάποια άλλα, αλλα εξαρτάται απο διάφορους παράγοντες π.χ. πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης αν είσαι παντρεμένος, ληξ. πράξη παιδιών αν έχεις.
                            Γενικά η διαδικασία είναι πιο εύκολη απ'οτι για Αυστραλία. Άσε που μιλάμε για 2 τελείως διαφορετικά συστήματα...το σουηδικό έχει πολλά σοσιαλιστικά στοιχεία ενω το αυστραλέζικο είναι απόλυτα νεοφιλελεύθερο (εκτός κ αν εισαι υπήκοος οπότε δε σε πολυνοιάζει γιατι σου παρέχει βοήθεια το κράτος).
                            Αυτά γνωρίζω μόνο.

                            Καλό βράδυ!

                            Comment


                              Originally posted by vageliskolaitis View Post
                              Με λένε βαγγέλη και είμαι 34 ετών.Σκέφτομαι πολύ σοβαρά τη ιδέα της μετανάστευσης,όπως και πολλοί συμπατριώτες μου γιατί η κατάσταση στη χώρα μας χειροτερεύει δραματικά!!!
                              Εδώ και λίγους μήνες έχω ξεκινήσει και διαβάζω αρκετά site για τη μετανάστευση.Σας γράφω αναλυτικά κάποια στοιχεία μου, ώστε κάποιο άτομο να με διαφωτίσει στις ερωτήσεις που θα δει παρακάτω.
                              Έχω αποκτήσει:
                              -Δίπλωμα Πληροφορικής από δημόσιο ΙΕΚ με ειδικότητα "ειδικός εφαρμογών/Προγραμματιστής"
                              -Πιστοποίηση παρακολούθησης από το Ερευνητικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πειραιώς με αντικείμενο το "Σχεδιασμό Ιστοσελίδων"
                              -Δίπλωμα εξειδίκευσης από το Μετσόβιο Πολυτεχνείο με αντικείμενο "Σχεδιασμός δυναμικών ιστοσελίδων με PHP-MySQL και joomla CMS "
                              -Πιστοποίηση Adobe phptoshop, ecdl core.............................................. .................................
                              Φίλε Βαγγέλη
                              Αν θέλεις την άποψη μου η Σουηδία δεν είναι ένα μέρος που θα τα βρεις όλα στα πόδια σου. Στη Σουηδία πρέπει να δουλέψεις, να δουλέψεις και να δουλέψεις! Με αυτά τα τρία πράγματα θα κάνεις κάτι.
                              Τώρα όσο αφορά τις ερωτήσεις 1,2 και 4 καλό θα ήταν να μπεις στην ιστοσελίδα της arbetsförmedlingen στο Yrkes och Framtid και να δεις τι χρειάζεται για να εργαστεις στα επαγγέλματα που σε ενδιαφέρουν και πιο είναι το μέλλον των επαγγελμάτων αυτών.
                              Για τη ερώτηση 3 όχι δεν χρειάζεσαι τίποτα αν έχεις personummer και εργάζεσαι κάπου. (τώρα το πως θα γίνει αυτό είναι στο δικό σου χέρι, οι τρόποι έχουν αναλυθεί κατά το παρελθόν σε αυτό το forum).
                              Για την ερώτηση 5 τα χαρτιά που θα χρειαστεί να τα δείξεις σε δημόσιες υπηρεσίες δεν χρειάζεται να τα κάνεις τίποτα. Αυτοί θα τα πάρουν και θα τα μεταφράσουν (εδώ είναι υποχρεωμένοι, σαν την Ελλάδα!). Τα χαρτιά όμως που αφορούν προϋπηρεσία και θα χρειαστεί να τα δείξεις σε εργοδότες πχ συστατικές επιστολές καλό είναι να τα έχεις μεταφράσει στα σουηδικά για να τα διαβάσουν. Γιατί αλλιώς δεν είναι σίγουρο ότι θα ασχοληθούν. Φυσικά, δεν χρειάζεται επίσημη μετάφραση σε αυτά. Καλό θα ήταν μια και πάρεις την απόφαση να έρθεις να βάλεις όλους όσους σου δίνουν χαρτιά να στα δίνουν στα σουηδικά ή τουλάχιστον στα αγγλικά.


                              Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                              Comment


                                Originally posted by georgeman View Post
                                Φίλε Βαγγέλη
                                Αν θέλεις την άποψη μου η Σουηδία δεν είναι ένα μέρος που θα τα βρεις όλα στα πόδια σου. Στη Σουηδία πρέπει να δουλέψεις, να δουλέψεις και να δουλέψεις! Με αυτά τα τρία πράγματα θα κάνεις κάτι.
                                Τώρα όσο αφορά τις ερωτήσεις 1,2 και 4 καλό θα ήταν να μπεις στην ιστοσελίδα της arbetsförmedlingen στο Yrkes och Framtid και να δεις τι χρειάζεται για να εργαστεις στα επαγγέλματα που σε ενδιαφέρουν και πιο είναι το μέλλον των επαγγελμάτων αυτών.
                                Για τη ερώτηση 3 όχι δεν χρειάζεσαι τίποτα αν έχεις personummer και εργάζεσαι κάπου. (τώρα το πως θα γίνει αυτό είναι στο δικό σου χέρι, οι τρόποι έχουν αναλυθεί κατά το παρελθόν σε αυτό το forum)............................................ .................
                                ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ.ΑΠΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΕΣ

                                Originally posted by Olga Bbl View Post
                                Καλησπέρα Βαγγέλη!

                                Δεν είμαι Σουηδία ακόμα οπότε δε μπορώ να σου πω πολλά, αλλα επειδή πέρασα κ εγω απο το δίλημμα Σουηδία ή Αυστραλία να σου πω τα εξής:

                                Για την Αυστραλία χρειάζεσαι οπωσδήποτε βιζα την οποία ή τη βγάζεις μόνος σου ως skilled immigrant κ δίνεις γύρω στα 5000 ευρω με αναμονή σχεδόν ενα χρόνο για να εγκριθεί (αν εγκριθεί) ή βρίσκεις κάποιον εργοδότη που διατίθεται να σου κάνει πρόσκληση οπότε διευκολύνονται πολύ τα πράγματα.......................................... ..............................................
                                ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ..ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΕΞΟΔΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΒΑΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ...

                                ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ!

                                Comment

                                Working...
                                X