Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    να εισαι καλα bettle για την αμεση απαντηση και συ Ευανθια.
    παντως το λινκ που εβαλε η ευανθια πιο πανω
    αλλιως τα γραφει.
    Τι ισχυει τωρα;
    Αλλα λεει το λινκ αλλα η mara και τωρα αλλα ...
    Νομιζω για οποιον ενδιαφερεται ισως μια ερωτηση ή στην σουηδ. πρεσβεια ή στα γραφεια μεταναστευσεως και στην σουηδ. εφορια να διελυε την ομιχλη.
    orpheus αποτι εχω καταλαβει απο αυτα που γραφουν εδω στο φορουμ δεν σε περιοριζει κανεις για το χρονικο διαστημα διαμονης.
    3 μηνες οπουδηποτε και να πας εντος ΕΕ θεωρεισαι τουριστας. Μετα το
    διαστημα των τριων μηνων δεν θεωρεισαι πλεον τουριστας και πρεπει να δηλωθεις ως μονιμος κατοικος
    Το θεμα τωρα ειναι...προς τι αυτα τα γραφεια μεταναστευσης....;
    Εδω στην Γερμανια το να δηλωθεις ειναι υποθεση 5 λεπτων. Δινεις μια διευθυνση απο φιλο ή συγγενη και δηλωνεσαι. Δεν σου ζηταν ουτε λεφτα να εχεις ουτε εργασια.
    Προφανως στη Σουηδια θα θελουν να περιορισουν τους μεταναστες στην χωρα τους.
    Γιατι αν καποιος ειχε 15000 ευρω στην τραπεζα ετσι..δεν ξερω κατα ποσο θα ηταν επειγον μια οικονομ. μεταναστευση...οι περισσοτεροι τα δανειζονται για να πραγματοποιησουν αυτο το ονειρο.
    Το αλλο μετα να βρεις εργασια και σπιτι ειναι θεμα τυχης και φυσικα προσωπικων εφοδιων.
    Παντως αν δεν εχεις καποιον δικο σου εκει, φανταζομαι πως θα ειναι πολυ δυσκολα.
    Αλλα δεν ξερω δεν ζω εκει. Απλα εκφραζω την αποψη μου για οσα διαβαζω εδω μεσα στο φορουμ.

    Comment


      #32
      Originally posted by synnefaki View Post
      .
      Προφανως στη Σουηδια θα θελουν να περιορισουν τους μεταναστες στην χωρα τους.
      .

      Αυτή την εντύπωση έχω αποκομίσει κι εγώ για να βάζουν όλους αυτούς τους περιορισμούς. Αυτό είναι και καλό, γιατί η χώρα δεν είναι ξέφραγο αμπέλι, αλλά ταυτόχρονα και κακό για όποιον σκέφτεται να μεταναστεύσει, έχει πολύ γραφειοκρατεία και περιορισμούς. Και βλέπω μία τάση να δυσκολεύει το πράγμα όσο πάει....

      Comment


        #33
        Παιδια νομιζω οτι δε χρειάζεται να βγαλεις τον αριθμο για να μεινεις πανω απο 3 μηνες . Ειναι ... παρανομο να το απαιτουν , πως να το πω. Μπορεις να μεινεις οσο θελεις. Ειναι νομοθετημενο στην ΕΕ. Εκτος αν λεμε ολοι το ιδιο πραγμα.

        Comment


          #34
          διαδικασιες

          Καλησπερα σε ολους !

          Λοιπον μην πανικοβαλεστε και μην μπερδευεστε.
          Τα ξαναγραφω.

          1) Εχεις δικαιωμα να μεινεις στην χωρα σαν τουριστας χωρις αριθμο και χωρις να δηλωθεις στο γραφειο μεταναστευσης για μεχρι 3 μηνες.

          2) Αυτο το χρονικο διαστημα εχει λοιπον καποιος το περιθωριο για να βρει δουλεια και σπιτι.

          3) Μολις βρεις σπιτι , το οποιο μπορει να ειναι και ενα δωματιο η να φιλοξενησε καπου σε καποιο γνωστο η συγγενη , αν εχεις τα λεφτα που ζητανε και την αναλογη αποδειξη μεταφρασμενη, τα πιστοποιητικο γαμου αν εισαι παντρεμενος ληξιαρχικη πραξη παιδιων και διαβατηρια , πηγαινεις στην εφορια για να βγαλεις τον προσωπικο αριθμο.
          Αν εχεις βρει δουλεια τοτε δεν χρειαζεται να τους δειξεις λεφτα αλλα το χαρτι προσληψης τουεργοδοτη. Δεν ειναι κανονικη προσληψη αλλα βεβαιωση του εργοδοτη οτι δουλευεις κανονικα στην εταιρια του ποσες ωρες δουλευεις , ποσος ειναι ο μισθος .

          Επομενως αυτα που χρειαζονται για να παρεις τον αριθμο ειναι
          Α) Μια διευθυνση που μενεις. Εδω να προσθεσω οτι βρισκεις σπιτι και μονο με το διαβατηριο. Εγω βρηκα ετσι δυο σπιτια δευτερο χερι. Το πρωτο απο σουηδεζα για 2,5 μηνες με συμβολαιο στα αγγλικα και με τα στοιχεια του διαβατηριου μας. Το δευτερο απο πακιστανο χωρις συμβολαιο για 9 μηνες. Η εφορια μας ζητησε και συμπληρωσαμε την διευθυνση του σπιτιου και το τηλεφωνο της ιδιοκτιτριας. Οταν νοικιασαμε το δευτερο σπιτι δεν ειχαμε παρει ακομα τους αριθμους και πηγα και δηλαωσα την καινουργια διευθυνση . Δεν μου ζητησαν ουτε συμβολαιο ουτε τιποτα. Μονο την διευθυνση σε ενα χαρτι.

          Β) Πρεπει να τους δειξεις οτι εχεις λεφτα να συντηρηθεις, σε μια αποδειξη τραπεζης μεταφρασμενη αγγλικα η σουηδικα, το ποσο ηταν 10.000 και το κανανε 15000 κορωνες καθε μηνα για ενα χρονο.
          Σε αυτη την περιπτωση ισως ο αριθμος που δινουν ειναι για ενα χρονο , οσο δηλαδη θα εχεις λεφτα για να συντηρηθεις.
          Γιαυτο ομως δεν ξερω σιγουρα γιατι εγω πηρα τον αριθμο οχι με αυτον τον τροπο. Αλλα και ετσι να ειναι , τι στο καλο ενα χρονο θα κατσεις να τρως τα ετοιμα και δεν θα βρεις μια δουλεια ? Ενας χρονος ειναι πολυς καιρος.

          Γ) Αντι να τους δειξεις λεφτα , μπορεις να τους δειξεις χαρτι απο εργοδοτη οτι εχεις βρει δουλεια, απο ποτε αρχισες να δουλευεις , ποσες ωρες , και ποσος ειναι ο μισθος.
          Αν τους πας τετοιο χαρτι δεν χρειαζεται να τους δειξεις λεφτα.

          Δ) Ερωπαικη καρτα ασφαλισης αν πας να παρεις τον αριθμο δειχνοντας τους αποδειξη χρηματων.

          Αν ομως εχεις βρει δουλεια , τους πας μονο το χαρτι του εργοδοτη , και δεν χρειαζεται να τους δειξεις ευρωπαικη καρτα ασφαλισης ,γιατι εχοντας βρει δουλεια μπαινεις στο συστημα υγειας τους.

          Ε) Διαβατηρια , πιστοποιητικα γαμου , ληξιαρχικες πραξεις παιδιων. Και μεταφρασμενα να ειναι αυτοι θα τα ξαναμεταφρασουν για να ειναι σιγουροι οτι ειναι αληθινα.

          Στο γραφειο μεταναστευσης Startsida - Startsida [NS4 version] πρεπει να δηλωθεις πριν κλεισεις 3 μηνες στην σουηδια οχι αργοτερα . Και εκει θυμαμαι ειχα παρει καποιο εντυπο το οποιο συμπληρωσε ο εργοδοτης μου , για το οτι δουλευω , ποσες ωρες , ποσος μισθος κλπ.
          Οταν πηγαμε εμεις ειχαμε παρει τους αριθμους πρωτα και μετα πηγαμε στο γραφειο μεταναστευσης.

          Να σας πω δε οτι εμεις τους αριθμους τους πηραμε στο τσακ λιγο πριν κλεισουμε 3 μηνες και πηγαμε στο γραφειο μεταναστευσης ακριβως μια μερα πριν κλεισουμε 3 μηνες.
          Οταν σας γραφω οτι προσπαθησα και προσπαθω πολυ εγω το ξερω τι τραβηξα και τι αγωνα εκανα .Βλεπετε ειχαμε βρει δουλεια σε ελληνες και δεν μας δινανε το χαρτι οτι δουλευουμε μας κοροιδευανε και περναγανε οι μερες. ..... Ολοκληρος αγωνας......Οταν πια βρηκαμε αλλη κανονικη δουλεια σε νορμαλ εργοδοτη , ενω πηγαμε τα χαρτια στην εφορια πεσαμε σε τουρκαλα . Αυτη που χειριζοταν τα χαρτια μας ηταν τουρκαλα. Παιδια πηραμε τους αριθμους μετα απο ενα μηνα . και δυο μηνες πριν περασαν με τις απατεωνιες και τις κοροιδιες των ελληνων. Την δε τουρκαλα την ειχα ταραξει στα τηλεφωνα καθε μερα...αντε τι θα γινει δουλευουμε και δεν εχουμε αριθμους....στο τελος πηρε τηλεφωνο τον εργοδοτη και του λεει πες της οτι τους εστειλα τους αριθμους μην με ξαναπαρει τηλεφωνο .

          ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ
          Περα απο αυτα που γραφονται σε αυτο το φορουμ και σε αλλα φορουμ πρεπει ολοι που ενδιαφερεστε να κανετε το μεγαλο βημα να ψαχνεται μονοι σας πληροφοριες γιατι αυτα συχνα αλλαζουν και εγω δεν ειμαι μεσα στην εφορια για να ξερω τι γινεται. Εμεις εδω σας δειχνουμε την πορτα πρεπει ομως μονοι σας να βρειτε το μονοπατι . Μην στηριζεστε σε αυτα που γραφουμε εδω για ολα ευκολα μπορει να αλλαξουν . Πρεπει να ερθετε οι ιδιοι σε επικοινωνια με τις δημοσιες υπηρεσιες και να ειστε σε συνεχη επικοινωνια μαζι τους.
          Και κατι αλλο παρα πολυ σημαντικο. Πρεπει να εχετε αρκετα λεφτα μαζι σας , οσα μπορειτε περισσοτερα γιατι , ακομα και να εχετε βρει δουλεια, μπορει κατι να παει στραβα , και να βρεθειτε ξεκρεμαστοι. Ειδικα αν υπαρχουν και παιδια ειναι παρα πολυ σοβαρο. Οπως επισης τιποτα δεν ειναι σιγουρο, μπορει να βρειτε δουλεια αλλα να μην βρειτε σπιτι , η και το αντιθετο. Πρεπει να ειστε αποφασισμενοι και προετοιμασμενοι και για την επιτυχια αλλα και την αποτυχια .

          Αυτα
          ολοκληρο σεντονι
          Πιστευω να βοηθησα
          αν ξεχασα κατι συμπληρωστε
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            #35
            Όσα είπαν synnefaki και ευανθια για τους 3 μήνες ισχύουν (και από όσο ξέρω ισχύουν για όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες). Εάν σκοπεύετε να μείνετε παραπάνω από 3 μήνες μην ρισκάρετε να μείνετε χωρίς να κάνετε δήλωση σε εφορία και Migrationsverket.

            Απ,ότι διαβάζω εδώ έχουν στενέψει τα πράγματα και είναι πολύ πιθανό να τα προσέχουν αυτά πολύ περισσότερο απ,ότι παλιότερα. Γι'αυτό και έχει δίκιο η ευανθία όταν λέει να τα ψάχνετε και μόνοι σας, γιατί τα πράγματα αλλάζουν (π.χ. μέχρι και πέρυσι το φθινόπωρο το ποσό ήταν 10.000 κορώνες, αλλά τώρα ανέβηκε).

            Οι υπηρεσίες τους απαντούν μέσω e-mail το αργότερο μέσα σε 3 ημέρες και αξίζει τον κόπο να τους ρωτήσετε προσωπικά, γιατί η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Θα σας παραπέμπψουν στις αντίστοιχες φόρμες και αιτήσεις.

            Comment


              #36
              Κατι ακομη

              Ξεχασα να γραψω οτι εκτος τα παραπανω , αφου τελικα παρετε τον προσωπικο αριθμο , πηγαινετε παλι στην εφορια σε αλλο κτιριο με το διαβατηριο το καινουργιο, και αφου εχετε πληρωσει 400 κορωνες παραβολο στην τραπεζα για να βγαλετε ταυτοτητα.
              Αυτη η ταυτοτητα ειναι απαραιτητη για να ανοιξετε λογαριασμο στην τραπεζα , κανει περιπου 10 με 15 ημερες για να βγει , και ισχυει για 5 χρονια , το παραβολο δεν ξερω αν εχει αυξηθει.
              Αυτη η ταυτοτητα ειναι απλως για τις συναλλαγες μας, δεν εχει ισχυ για να ταξιδεψεις πχ. οπως ειναι η δικη μας η ελληνικη.μεχρι να βγαλεις την ταυτοτητα χρησιμοποιεις το διαβατηριο.
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #37
                Originally posted by ευανθια View Post
                Ξεχασα να γραψω οτι εκτος τα παραπανω , αφου τελικα παρετε τον προσωπικο αριθμο , πηγαινετε παλι στην εφορια σε αλλο κτιριο με το διαβατηριο το καινουργιο, και αφου εχετε πληρωσει 400 κορωνες παραβολο στην τραπεζα για να βγαλετε ταυτοτητα.
                Αυτη η ταυτοτητα ειναι απαραιτητη για να ανοιξετε λογαριασμο στην τραπεζα , κανει περιπου 10 με 15 ημερες για να βγει , και ισχυει για 5 χρονια , το παραβολο δεν ξερω αν εχει αυξηθει.
                Αυτη η ταυτοτητα ειναι απλως για τις συναλλαγες μας, δεν εχει ισχυ για να ταξιδεψεις πχ. οπως ειναι η δικη μας η ελληνικη.μεχρι να βγαλεις την ταυτοτητα χρησιμοποιεις το διαβατηριο.
                Πολυ καλη δουλεια....


                Να προσθεσω και εγω ενα δυο πραγματακια....

                Με το IDENTITETSKORT(ετσι λεγεται η Σουηδικη ταυτοτητα, και αρα ο προσωπικος αριθμος),κανεις τα ΠΑΝΤΑ,και κυριολεκτω σε αυτο.

                Παρτε παραδειγμα ΕΔΩ , εδω ειναι ενα site που κανεις παραγγελια σε παπουτσια,και οταν εχεις τελειωσει με την επιλογη,σου ζηταει προσωπικο αριθμο,βγαζει αυτοματα ολα τα στοιχεια σου,και μετα προχωρας στην εξοφληση(Μπορειτε να το δοκιμασετε,εχει καλες προσφορες....).
                Αυτο ειναι ενα παραδειγμα απλο,του πως λειτουργει το συστημα εδω,ειναι ολα χτισμενα πανω στον προσωπικο σου αριθμο,και φυσικα στο διαδικτυο.

                Επισης,οταν χρειαζεται να γραφτεις σε οποιαδηποτε site ,καποιου Δημου,η καποιας Υπηρεσιας,το πρωτο που σου ζηταει ειναι ο προσωπικος αριθμος.
                Αυτα, ελπιζω να βοηθησα για την κατανοηση της χρησιμοτητας του.

                Comment


                  #38
                  Originally posted by synnefaki View Post
                  να εισαι καλα bettle για την αμεση απαντηση και συ Ευανθια.
                  παντως το λινκ που εβαλε η ευανθια πιο πανω
                  αλλιως τα γραφει.
                  Τι ισχυει τωρα;
                  Αλλα λεει το λινκ αλλα η mara και τωρα αλλα ...
                  Νομιζω για οποιον ενδιαφερεται ισως μια ερωτηση ή στην σουηδ. πρεσβεια ή στα γραφεια μεταναστευσεως και στην σουηδ. εφορια να διελυε την ομιχλη.
                  orpheus αποτι εχω καταλαβει απο αυτα που γραφουν εδω στο φορουμ δεν σε περιοριζει κανεις για το χρονικο διαστημα διαμονης.
                  3 μηνες οπουδηποτε και να πας εντος ΕΕ θεωρεισαι τουριστας. Μετα το
                  διαστημα των τριων μηνων δεν θεωρεισαι πλεον τουριστας και πρεπει να δηλωθεις ως μονιμος κατοικος
                  Το θεμα τωρα ειναι...προς τι αυτα τα γραφεια μεταναστευσης....;
                  Εδω στην Γερμανια το να δηλωθεις ειναι υποθεση 5 λεπτων. Δινεις μια διευθυνση απο φιλο ή συγγενη και δηλωνεσαι. Δεν σου ζηταν ουτε λεφτα να εχεις ουτε εργασια.
                  Προφανως στη Σουηδια θα θελουν να περιορισουν τους μεταναστες στην χωρα τους.
                  Γιατι αν καποιος ειχε 15000 ευρω στην τραπεζα ετσι..δεν ξερω κατα ποσο θα ηταν επειγον μια οικονομ. μεταναστευση...οι περισσοτεροι τα δανειζονται για να πραγματοποιησουν αυτο το ονειρο.
                  Το αλλο μετα να βρεις εργασια και σπιτι ειναι θεμα τυχης και φυσικα προσωπικων εφοδιων.
                  Παντως αν δεν εχεις καποιον δικο σου εκει, φανταζομαι πως θα ειναι πολυ δυσκολα.
                  Αλλα δεν ξερω δεν ζω εκει. Απλα εκφραζω την αποψη μου για οσα διαβαζω εδω μεσα στο φορουμ.
                  Καλησπερα συννεφακι !!!!
                  Αν πας για μεταναστευση σε οποια χωρα και να πας πιστευω οτι δεν θα ξεκινησεις με 2000 ευρω στην τσεπη ειδικα οταν εχει οικογενεια και παιδια. ειναι πολυ επικινδυνο αν επιχειρησεις κατι τετοιο εκτος αν εχεις συγγενεις να σε περιμενουν που μπορουν να σε φιλοξενησουν και αν εχεις ετοιμη δουλεια σιγουρη. αλλιως χωρις λεφτα ειναι σαν να πηγαινεις ξυπολητος στα αγκαθια. εμεις ξεκινησαμε μονοι μας χωρις γνωστους χωρις συγγενεις .....παλεψα μονη μου εχοντας απεναντι μου τον αντρα μου που ειχε φοβηθει και μου ελεγε να γυρισουμε πισω τους ελληνες που μας τα λεγανε ολα μαυρα κιαραχνα και το σουηδικο δημοσιο ..... τεραααστιος αγωνας . και τοτε δεν ειχα κανενα φορουμ να μου δινει πληροφοριες και κουραγιο.αλλα οταν τελικα τα καταφερα η ικανοποιηση μου επισης ηταν τεραααστια . απο την φυση μου ειμαι και στις δυσκολιες αισιοδοξη και δεν τα παραταω ευκολα δηλαδη δεν τα παραταω καθολου ..παντα προσπαθω να σκεφτομαι θετικα .
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by antogeor View Post
                    Πολυ καλη δουλεια....


                    Να προσθεσω και εγω ενα δυο πραγματακια....

                    Με το IDENTITETSKORT(ετσι λεγεται η Σουηδικη ταυτοτητα, και αρα ο προσωπικος αριθμος),κανεις τα ΠΑΝΤΑ,και κυριολεκτω σε αυτο.

                    Παρτε παραδειγμα ΕΔΩ , εδω ειναι ενα site που κανεις παραγγελια σε παπουτσια,και οταν εχεις τελειωσει με την επιλογη,σου ζηταει προσωπικο αριθμο,βγαζει αυτοματα ολα τα στοιχεια σου,και μετα προχωρας στην εξοφληση(Μπορειτε να το δοκιμασετε,εχει καλες προσφορες....).
                    Αυτο ειναι ενα παρδειγμα απλο,του πως λειτουργει το συστημα εδω,ειναι ολα χτισμενα πανω στον προσωπικο σου αριθμο,και φυσικα στο διαδικτυο.

                    Επισης,οταν χρειαζεται να γραφτεις σε οποιαδηποτε site ,καποιου Δημου,η καποιας Υπηρεσιας,το πρωτο που σου ζηταει ειναι ο προσωπικος αριθμος.
                    Αυτα, ελπιζω να βοηθησα για την κατανοηση της χρησιμοτητας του.
                    Καλησπερα antogeor
                    Ετσι ακριβως ! Παιρνοντας τον προσωπικο αριθμο ξεκινα η ζωη σου στην σουηδια. Μπαινεις στο σουηδικο συστημα με οτι αυτο συνεπαγεται . Ανακαλυψες κιεσυ τα ψωνια στο ιντερνετ ? ειναι πολυ βολικο συμφωνεις ? πηρα παλι σημερα 2 βιβλια για το σχολειο.
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by ευανθια View Post
                      Καλησπερα antogeor
                      Ετσι ακριβως ! Παιρνοντας τον προσωπικο αριθμο ξεκινα η ζωη σου στην σουηδια. Μπαινεις στο σουηδικο συστημα με οτι αυτο συνεπαγεται . Ανακαλυψες κιεσυ τα ψωνια στο ιντερνετ ? ειναι πολυ βολικο συμφωνεις ? πηρα παλι σημερα 2 βιβλια για το σχολειο.
                      Τα ψωνια μεσω Ιντερνετ,τα εχω ανακαλυψει εδω και πολυυυυ καιρο.....Απλα τα λεφτα δεν με ειχαν ανακαλυψει και αυτα τοοοσο καιρο πριν

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by antogeor View Post
                        Τα ψωνια μεσω Ιντερνετ,τα εχω ανακαλυψει εδω και πολυυυυ καιρο.....Απλα τα λεφτα δεν με ειχαν ανακαλυψει και αυτα τοοοσο καιρο πριν
                        δεν πειραζει ολα φτιαχνουν ετσι δεν ειναι ?
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by ευανθια View Post
                          δεν πειραζει ολα φτιαχνουν ετσι δεν ειναι ?
                          Εννοειται!!!!

                          οσοι πηραμε η και αυτοι που θα παρουν αυτη την αποφαση(Μεταναστευση)..........."Ειμαστε,πολυ σκληροι για να πεθανουμε" κατα τον τιτλο της ταινιας του 007

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by antogeor View Post
                            Εννοειται!!!!

                            οσοι πηραμε η και αυτοι που θα παρουν αυτη την αποφαση(Μεταναστευση)..........."Ειμαστε,πολυ σκληροι για να πεθανουμε" κατα τον τιτλο της ταινιας του 007
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              #44
                              Έχω μια απορία όσον αφορά το σύστημα. Ας υποθέσουμε ότι κάποιος πάει μόνος του στην Σουηδία, οκ τα καταφέρνει περίφημα και βρίσκει δουλειά και σπίτι, νικάει και την όλη γραφειοκρατία και τις αναποδιές και παίρνει και τον προσωπικό αριθμό. Μετά ο σύζυγος ή η σύζυγος μπορεί να πάρει τον προσωπικό αριθμό αμέσως (τα παιδιά φαντάζομαι θα το πάρουν αυτόματα αν ένας από τους δύο γονείς τον έχει) ή θα πρέπει να ξεκινήσει τη διαδικασία από την αρχή; Και ας πούμε ότι αργεί ο ένας από τους δύο συζύγους να βρει δουλειά μετά την επανένωση της οικογένειας, τι γίνεται επάνω στο τρίμηνο; Μπορεί να βγει από τη χώρα ας πούμε και να ξαναμπεί μετά από λίγες μέρες και μετράει το τρίμηνο από την αρχή; Την ίδια απορία έχω αν δεν τα καταφέρει κάποιος αρχικά όντας μόνος του μέσα στο τρίμηνο, μπορεί να φύγει και να ξαναπροσπαθήσει μετά από λίγες μέρες με ανανεωμένο χρόνο; Γιατί μου φαίνεται πολυέξοδο να ξεκινήσει ολόκληρη οικογένεια τετραμελής, καλύτερα να πάει ένας μόνος του για λιγότερα έξοδα.

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by lucia View Post
                                Έχω μια απορία όσον αφορά το σύστημα. Ας υποθέσουμε ότι κάποιος πάει μόνος του στην Σουηδία, οκ τα καταφέρνει περίφημα και βρίσκει δουλειά και σπίτι, νικάει και την όλη γραφειοκρατία και τις αναποδιές και παίρνει και τον προσωπικό αριθμό. Μετά ο σύζυγος ή η σύζυγος μπορεί να πάρει τον προσωπικό αριθμό αμέσως (τα παιδιά φαντάζομαι θα το πάρουν αυτόματα αν ένας από τους δύο γονείς τον έχει) ή θα πρέπει να ξεκινήσει τη διαδικασία από την αρχή;
                                Στις αιτήσεις που κάνει κάποιος συμπληρώνει και το πόσα άτομα έχει η οικογένειά που θα φέρει μαζί του. Από 'κει και πέρα εξαρτάται την κάθε περίπτωση και οι οργανισμοί θα σου απαντήσουν ειδικά για την περίπτωσή σου.

                                Originally posted by lucia View Post
                                Και ας πούμε ότι αργεί ο ένας από τους δύο συζύγους να βρει δουλειά μετά την επανένωση της οικογένειας, τι γίνεται επάνω στο τρίμηνο; Μπορεί να βγει από τη χώρα ας πούμε και να ξαναμπεί μετά από λίγες μέρες και μετράει το τρίμηνο από την αρχή; Την ίδια απορία έχω αν δεν τα καταφέρει κάποιος αρχικά όντας μόνος του μέσα στο τρίμηνο, μπορεί να φύγει και να ξαναπροσπαθήσει μετά από λίγες μέρες με ανανεωμένο χρόνο; Γιατί μου φαίνεται πολυέξοδο να ξεκινήσει ολόκληρη οικογένεια τετραμελής, καλύτερα να πάει ένας μόνος του για λιγότερα έξοδα.
                                Εάν βγει από τη χώρα, ακόμα και αν απλά περάσει δίπλα στη Φιλανδία, γίνεται reset στους 3 μήνες κι έτσι μπορεί όταν γυρίσει να μείνει άλλους 3. Αρκεί να βγει από τη χώρα μετά τους 3 μήνες.

                                Comment

                                Working...
                                X