Announcement

Collapse
No announcement yet.

Θετικά της Σουηδίας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Χρόνια Πολλά Ευανθία και σε σένα και σε όλα τα παιδιά εδώ στο Forum.

    Χαίρομαι που κάθε μέρα η παρέα μεγαλώνει. Ελπίζω με το καλό κάποτε να μπορέσουμε να βρεθούμε όλοι επάνω και να ξαναθυμηθούμε αυτά που γράφαμε. Θυμάσαι... θα λέμε, τότε που απλώναμε το άγχος μας για μια καλύτερη ζωή σαν μπουγάδα στο σχοινί των ονείρων μας με μανταλάκια τις προσδοκίες μας. ???

    Άντε βρε. Σήμερα οι μισοί εδώ Ελλάδα και οι άλλοι μισοί Σουηδία. Του χρόνου όλοι μαζί Σουηδία. Το πρώτο κρασί σας το υπόσχομαι θα το ανοίξω εγώ και θα γίνουμε όλοι "ντίρλα" ( Βολιώτικη έκφραση )

    Σπύρος

    Comment


      #17
      Originally posted by skonto View Post
      Χρόνια Πολλά Ευανθία και σε σένα και σε όλα τα παιδιά εδώ στο Forum.

      Χαίρομαι που κάθε μέρα η παρέα μεγαλώνει. Ελπίζω με το καλό κάποτε να μπορέσουμε να βρεθούμε όλοι επάνω και να ξαναθυμηθούμε αυτά που γράφαμε. Θυμάσαι... θα λέμε, τότε που απλώναμε το άγχος μας για μια καλύτερη ζωή σαν μπουγάδα στο σχοινί των ονείρων μας με μανταλάκια τις προσδοκίες μας. ???

      Άντε βρε. Σήμερα οι μισοί εδώ Ελλάδα και οι άλλοι μισοί Σουηδία. Του χρόνου όλοι μαζί Σουηδία. Το πρώτο κρασί σας το υπόσχομαι θα το ανοίξω εγώ και θα γίνουμε όλοι "ντίρλα" ( Βολιώτικη έκφραση )

      Σπύρος
      Χρονια πολλα και απο τη "ζεστη" Στοκχολμη.......!!!!

      Πανω απο ολα,και πριν απ ολα,Υγεια,και μετα δυναμη και αισιοδοξια,για να παρουμε φορα και να δειξουμε σε ολους τι εστι ελληνικο θαρρος και ψυχη!!!

      Και οσο για κρασακι.................και κρασακι θα πιουμε,και τσιπουρακι βολιωτικο,και απο ολα,και θα σκεφτομαστε αυτα τις ατελειωτες ωρες "ψαξιματος"

      Να εισαστε καλα ολοι!!!!

      Αντωνης

      Comment


        #18
        χρονια πολλα και απο την χιονισμενη φλωρινα!!!
        -16 σημερα...πολυ χιονι και πολυ παγος..
        μηπως εσεις εκει πανω να ερχοσασταν καμια βολτα προς τα εδω???

        Comment


          #19
          Χρονια πολλά σε όλους όπου και αν βρίσκονται !

          Comment


            #20
            Το (!Σ#@%#@) Internet που έχω στην Ελλάδα

            Καλησπέρα.

            Επειδή τώρα τελευταία τα έχω πάρει στο κρανίο "κρανιοεγκεφαλικά" που λένε σχετικά με το Internet ή τέλος πάντων με αυτό το σκουλήκι, έτσι που σέρνεται, είπα να δώσω σε όλους τους συμπαθούντες με εμέ το παρακάτω.

            Παρακαλώ όσοι έχουν πρόβλημα με την καρδιά τους ή μελαγχολούν εύκολα να μην το δούν ( γιατί μετά θα τρέξει άφθονο κλάμα ).

            Sweden 100/100mbps - YouTube

            Σπύρος

            ΥΓ. Να προσθέσω ότι αυτό που θα δείτε είναι του 2009 !! 2 χρόνια πρίν.

            Comment


              #21
              Καλησπερα σε ολους παιδια!Ειμαι νεος στο Forum σας μιας και εγω θελω να φυγω απο την ελλαδα!Ας ξεκινησω λοιπον την ιστορια μου!Ειμαι 22 χρονων και δουλευω για 800 ευρο!Δυστηχως αυτα τα λεφτα δεν μου φτανουν γιατι εχω ενοικιο και συντηρω και τη μητερα μου και τα 2 μου αδερφια!Πριν 3 μηνες γνωρισα 1 παλικαρι ο οποιος ειναι απο την πολη μου!Αυτος κατηκει μονιμα εδω και 22 χρονια στη σουηδια!Ξεκινησε απο το μηδεν και τωρα εχει 2 δικες του εταιρειες καθαρισμου κτιριων!Μιλησα μαζι του λοιπον και μου λεει τα πραγματα πανω ειναι πολυ καλυτερα απο την ελλαδα και μου λεει κιολας μιας και που εισαι μικρος παρατατα ολα και ελα στη σουηδια!Δεν θα το μετανιωσεις!Ειμαι 90% ετοιμος να φυγω!Απλα δεν εχω καποιο πτυχιο,εχω απολυτηριο δημοτικου αλλα ξερω παρα πολυ καλα αγγλικα!Τι δικαιολογητικα χρειαζεται κιολας?Εκδοση π.χ πρασινης καρτας η Βιζας!Παντως το σκεφτομαι πολυ να φυγω!

              Comment


                #22
                Stelakis22

                Originally posted by Stelakis22 View Post
                Καλησπερα σε ολους παιδια!Ειμαι νεος στο Forum σας μιας και εγω θελω να φυγω απο την ελλαδα!Ας ξεκινησω λοιπον την ιστορια μου!Ειμαι 22 χρονων και δουλευω για 800 ευρο!Δυστηχως αυτα τα λεφτα δεν μου φτανουν γιατι εχω ενοικιο και συντηρω και τη μητερα μου και τα 2 μου αδερφια!Πριν 3 μηνες γνωρισα 1 παλικαρι ο οποιος ειναι απο την πολη μου!Αυτος κατηκει μονιμα εδω και 22 χρονια στη σουηδια!Ξεκινησε απο το μηδεν και τωρα εχει 2 δικες του εταιρειες καθαρισμου κτιριων!Μιλησα μαζι του λοιπον και μου λεει τα πραγματα πανω ειναι πολυ καλυτερα απο την ελλαδα και μου λεει κιολας μιας και που εισαι μικρος παρατατα ολα και ελα στη σουηδια!Δεν θα το μετανιωσεις!Ειμαι 90% ετοιμος να φυγω!Απλα δεν εχω καποιο πτυχιο,εχω απολυτηριο δημοτικου αλλα ξερω παρα πολυ καλα αγγλικα!Τι δικαιολογητικα χρειαζεται κιολας?Εκδοση π.χ πρασινης καρτας η Βιζας!Παντως το σκεφτομαι πολυ να φυγω!
                na figeis file stelio gt ellada einai xalia ta pragmata! k egw etsi imoun san esena egw 25xronon k exei ena mina p irtha sta ksaderfia m germania k arxizw k vrisko ton dromo m siga siga. vrika douleia san mixanikos autok. p eimai mathenw tin glwssa k ola pane roloi.
                egw lew na ta paratiseis ola k na figeis den exei mellon i ellada! apopsi m!
                afou s ekane protasi o filos s min kathese. twra kapoios tha vrethei apo edw na s pei ti xreizete gia souidia!
                euxomai ola kala na s pane filaraki m!

                Comment


                  #23
                  Originally posted by Stelakis22 View Post
                  Καλησπερα σε ολους παιδια!Ειμαι νεος στο Forum σας μιας και εγω θελω να φυγω απο την ελλαδα!Ας ξεκινησω λοιπον την ιστορια μου!Ειμαι 22 χρονων και δουλευω για 800 ευρο!Δυστηχως αυτα τα λεφτα δεν μου φτανουν γιατι εχω ενοικιο και συντηρω και τη μητερα μου και τα 2 μου αδερφια!Πριν 3 μηνες γνωρισα 1 παλικαρι ο οποιος ειναι απο την πολη μου!Αυτος κατηκει μονιμα εδω και 22 χρονια στη σουηδια!Ξεκινησε απο το μηδεν και τωρα εχει 2 δικες του εταιρειες καθαρισμου κτιριων!Μιλησα μαζι του λοιπον και μου λεει τα πραγματα πανω ειναι πολυ καλυτερα απο την ελλαδα και μου λεει κιολας μιας και που εισαι μικρος παρατατα ολα και ελα στη σουηδια!Δεν θα το μετανιωσεις!Ειμαι 90% ετοιμος να φυγω!Απλα δεν εχω καποιο πτυχιο,εχω απολυτηριο δημοτικου αλλα ξερω παρα πολυ καλα αγγλικα!Τι δικαιολογητικα χρειαζεται κιολας?Εκδοση π.χ πρασινης καρτας η Βιζας!Παντως το σκεφτομαι πολυ να φυγω!

                  Καλησπέρα!

                  Ως πολίτης χώρας της ευρωπαϊκής ένωσης δε χρειάζεσαι βίζα. Μπορείς να ταξιδέψεις με την ταυτότητα ή το διαβατήριο σου κ έχεις δικαίωμα να μείνεις μέχρι 3 μήνες χωρίς να χρειάζεσαι άδεια παραμονής (αλλα αυτό είναι τελείως τυπικό γιατί δεν είναι απαραίτητο να δηλώσεις την ημερομηνία άφιξης στη χώρα). Το φορουμ έχει πάρα πολλές πληροφορίες για τη Σουηδία κ θα σου πρότεινα να διαβάσεις όλες τις σελίδες για να είσαι ενημερωμένος για την κατάσταση.
                  Επίσης, ο γνωστός σου ήρθε στη Σουηδία κ έφτιαξε τις εταιρείες του σε άλλες εποχές...τώρα τα πράγματα είναι διαφορετικά...δε σου εγγυάται κανείς οτι θα βρεις άμεσα δουλειά ή οτι θα βγάζεις πιο πολλά απ'οτι στην Ελλάδα. Πολλοί εδω (όπως κ εγω) δουλεύουν ημιαπασχόληση κ αν είσαι μόνος σου τα καταφέρνεις κουτσά στραβά διαφορετικά είναι δύσκολα. Δε θέλω να σε αποθαρρύνω απλώς γράφω για τη δική μου οπτική.
                  αν ξεκινήσεις απο εδω και http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...AF%CE%B1-2233/
                  διαβάσεις όλες τις πληροφορίες θα πάρεις μια ιδέα για την κατάσταση. Επίσης, το πιο σημαντικό εδω είναι να γνωρίζεις σουηδικά!

                  καλή τύχη!

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by Stelakis22 View Post
                    Καλησπερα σε ολους παιδια!Ειμαι νεος στο Forum σας μιας και εγω θελω να φυγω απο την ελλαδα!Ας ξεκινησω λοιπον την ιστορια μου!Ειμαι 22 χρονων και δουλευω για 800 ευρο!Δυστηχως αυτα τα λεφτα δεν μου φτανουν γιατι εχω ενοικιο και συντηρω και τη μητερα μου και τα 2 μου αδερφια!Πριν 3 μηνες γνωρισα 1 παλικαρι ο οποιος ειναι απο την πολη μου!Αυτος κατηκει μονιμα εδω και 22 χρονια στη σουηδια!Ξεκινησε απο το μηδεν και τωρα εχει 2 δικες του εταιρειες καθαρισμου κτιριων!Μιλησα μαζι του λοιπον και μου λεει τα πραγματα πανω ειναι πολυ καλυτερα απο την ελλαδα και μου λεει κιολας μιας και που εισαι μικρος παρατατα ολα και ελα στη σουηδια!Δεν θα το μετανιωσεις!Ειμαι 90% ετοιμος να φυγω!Απλα δεν εχω καποιο πτυχιο,εχω απολυτηριο δημοτικου αλλα ξερω παρα πολυ καλα αγγλικα!Τι δικαιολογητικα χρειαζεται κιολας?Εκδοση π.χ πρασινης καρτας η Βιζας!Παντως το σκεφτομαι πολυ να φυγω!
                    Καλησπερα Stelakis22 απο την ομορφη Εδεσσα!

                    Επειδη εισαι νεος ανθρωπος ειναι για εσενα πιο ευκολο να εγκλιματιστεις σε ενα καινουργιο περιβαλλον-χωρα και αφου εχεις για υποστηριξη εναν ανθρωπο εκει αυτο ειναι απο μονο του μεγαλη βοηθεια.

                    Να θυμασαι βεβαια οτι με τα χρηματα που θα βγαζεις πιθανοτατα για τους πρωτους μηνες θα συντηρεις κατα κυριο λογο τον εαυτο σου, θα παρει λιγο καιρο να ορθοποδησεις...
                    Εαν θελεις πες μας σε ποια πολη πας να δεις και ποιος απο εδω μεσα μπορει να σε βοηθησει με καποιο τροπο.
                    Ολα αυτα που ρωτας εχουν ξαναγραφτει αρκετες φορες εδω μεσα και επειδη οπως φανταζεσαι δεν ειναι ευκολο καθε φορα που μπαινει καποιος νεος να ξαναγραφονται θα χρειαστει να διαβασεις αρκετες σελιδες αλλα πιστεψε με οτι θα λυθουν πολλες απο τις αποριες σου.
                    Σου ευχομαι πραγματικα καλη τυχη ,ανοιξε τα φτερα σου και προσπαθησε!!

                    Ελενη

                    Comment


                      #25
                      Όνειρα ??

                      Γιατί όχι ??? Ποιός μας τα απαγορεύει.

                      Κανείς !!! Και χωρίς αυτά δεν θα μπορούσαμε να πάμε μπροστά. Άπιαστα ?? Ίσως ναι ίσως όχι. Ο καιρός θα το δείξει. Σύντομα ?? Δε με νοιάζει. Όνειρα είναι. Αν δεν πραγματοποιηθούν τι είχα τι έχασα. Αν πραγματοποιηθούν θα είμαι διπλά ευτυχισμένος ( γιτί ήδη και χωρίς αυτά είμαι ευτυχισμένος ).

                      Το θέμα είναι πως κάνοντας όνειρα βλέπουμε και άλλα πράγματα που ίσως να αγνοούσαμε, προερχόμενοι απο ένα τόπο που τα τελευταία χρόνια όσο πάει και καταστρέφεται. Κάνουμε όνειρα γιατί βαρεθήκαμε να ζούμε σε μία μίζερη Ελλάδα που το μόνο που ζήταγε απο εμάς ήταν μόνο να δουλεύουμε και να μην απολαμβάνουμε. Δούλευε - δούλευε να βάζεις λεφτά σε ένα πηγάδι χωρίς πάτο, ή καλύτερα ο πάτος να είναι η τσέπη κάποιων λίγων που ακόμα και σήμερα κερδίζουν απο τον κόπο των πολλών.

                      Όμως φύγαμε και γλυτώσαμε.

                      Και τώρα κάνουμε όνειρα.

                      Για περιοχές εκτός Στοκχόλμης τα όνειρα μπορεί να είναι και πιο κοντά στη πραγματικότητα και ίσως πιο κοντινά στο χρόνο. Είπαμε όνειρα είναι. Έχουμε το δικαίωμα να τα εξιτάρουμε. Όχι πολύ. Λίγο.

                      Αλήθεια πόσο θα στοίχιζε κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα. Σε οποιοδήποτε σημείο της. Δε με απασχολεί αν ήταν στη Κηφισιά ή στην Πτολεμαίδα ( τυχαίες περιοχές λέω να μην παρεξηγηθώ ) ??

                      Αυτό είναι στο Karlstad, 320 χλμ δυτικά της Στοκχόλμης. Μίας πόλης 80.000 κατοίκων + 60.000 στα περίχωρα, περίπου 140.000. Κάπου όσο και ο Βόλος.

                      Αυτό έχει περίπου 331.000 ευρώ

                      Mejramv?gen 20 - Stodene - Karlstad - Booli.se

                      Όπου πέρα απο τα 239 τετραγωνικά , έχει και 1.207 τετραγωνικά οικόπεδο.

                      Ααααα !!!. Άν κάποιοι αναρωτηθούν μα καλά είναι του 1909 ??!! Να πώ πως αυτό είναι πότε πάρθηκε η άδεια, όχι πότε ανακαινήσθηκε το σπίτι. και αν σκεφτείτε πως κάθε ανακαίνηση σε ιδιόκτητη κατοικία αφαιρείται απο το δηλωθέν φορολογικό εισόδημα, τότε θα καταλάβετε γιατί τα σπίτια, ειδικά οι μονοκατοικίες είναι τόσο περιποιημένες.

                      Είπαμε όνειρα

                      Σπύρος

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by skonto View Post
                        Αυτό είναι στο Karlstad, 320 χλμ δυτικά της Στοκχόλμης. Μίας πόλης 80.000 κατοίκων + 60.000 στα περίχωρα, περίπου 140.000. Κάπου όσο και ο Βόλος.

                        Αυτό έχει περίπου 331.000 ευρώ
                        Σπύρος
                        Μπαρμπα Σπυρο το χτεσινο κρυολογημα,πρεπει να σου εκανε κακο και στην εγκεφαλικη λειτουργια
                        Ποσα πιατα αραγε πρεπει να πλυνεις για να μαζεψεις λ7 και να αγορασεις αυτο το σπιτι που χαλβαδιαζεις?Γιατι 331000 ευρω πρεπει να δουλεψουμε...τρεις ζωες για να τα βγαλουμε

                        Comment


                          #27
                          Γιατι τον ξενερωνεις ετσι τον ανθρωπο?
                          "Οποιος δεν ονειρευεται ειναι κιολας νεκρος" ο Ελυτης νομιζω το χει πει?
                          Λοιπον Σπυρακο εγω σου ευχομαι να το παρεις αυτο το υπεροχο σπιτι (το ειδα!!!) και να μας καλεσεις ΟΟΟΛΟΥΥΣΣ να ψησουμε πα¨ι¨δακια στην κηπαρα του!!!

                          Υ.Γ πως διαολο μπαινουν τα διαλυτικα? παραλιγο να γραψω "παιδακια"
                          Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                          Comment


                            #28
                            ...πριν 2 χρονια στην Ελλαδα δινανε 250.000 ευρω για να παρουνε ,διαμερισμα σε καινουργια πολυκατοικια , τουλαχιστον αυτο ειναι και μονοκατοικια και ΤΕΡΑΣΤΙΟ, τα αξιζει τα λεφτα του!!!
                            Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                            Comment


                              #29
                              Όπως πατάς το πλήκτρο δίπλα απο το Λ για να βάλεις τόνο, αν κρατήσεις κάτω το Shift θα σου βάλει αντι για τόνο διαλυτικά !

                              Στα Ελληνικά αν κρατήσεις πάλι κάτω το Shift και πατήσεις με τον ίδιο τρόπο το W θα σου βάλει και τόνο και διαλυτικά

                              Με Ctrl + Alt + E στα Ελληνικά θα σου βγάλει το σήμα του €.

                              Σπύρος

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by vstrommer71 View Post
                                Μπαρμπα Σπυρο το χτεσινο κρυολογημα,πρεπει να σου εκανε κακο και στην εγκεφαλικη λειτουργια
                                Ποσα πιατα αραγε πρεπει να πλυνεις για να μαζεψεις λ7 και να αγορασεις αυτο το σπιτι που χαλβαδιαζεις?Γιατι 331000 ευρω πρεπει να δουλεψουμε...τρεις ζωες για να τα βγαλουμε
                                1ον) Δεν πλένω πιάτα.
                                2ον) Ακόμα και να έπλενα, δεν θα ήταν αυτός ο αυτοσκοπός μου, να μέινω δηλαδή στο πλύσιμο
                                3ον) Δεν θα με χάλαγε και αυτό..

                                Norsbrov?gen 16 - Norsbron - Karlstad - Booli.se

                                4ον) Αν δουλεύουν 2 ( ζευγάρι ) η προκαταβολή των 9.000 ευρώ είναι υπόθεση ενός 6μήνου, το πολύ χρόνου . Σωστά ??

                                Σπύρος

                                Comment

                                Working...
                                X