Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αρνητικά της Σουηδίας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by ευανθια View Post
    Πιστευω ο γνωστος σου βεβαια μπορει να κανει την συγκριση με τα παλαιοτερα χρονια που μαλλον θα ηταν καλυτερα .
    Εγω μπορω να συγκρινω το σημερα που ζω στην στοκχολμη με την ελλαδα.
    Φυσικα καμμια σχεση καμμια συγκριση .
    Συμφωνώ απόλυτα!!!
    Ο φίλος μου (και ο καθένας που έχει ζήσει ακόμη καλύτερες εποχές) συγκρίνει τις "ηρωικές" Παραδεισένιες δεκαετίες 70 & 80, του "Σοσιαλισμού", του Πάλμε, της Αλληλεγγύης στους Αντιστασιακούς στη Δικτατορία κλπ.
    (τις "πληροφορίες", τις κατέθεσα έτσι για να εμπλουτίσω τον διάλογο...Η επιλογή μου είναι δεδομένη)
    Εσύ, από την άλλη συγκρίνεις ...τα "ασύγκριτα".
    Και έχεις κερδίσει ...από τα αποδυτήρια!!!
    Να είσαι καλά. Καλά Χριστούγεννα

    Comment


      #17
      ενταξει το εχουμε παρει το μυνημα
      εσεις στον παραδεισο και εμεις στην κολαση

      Comment


        #18

        Comment


          #19
          Originally posted by GKCAPO View Post
          2. το μεγάλο άγχος των ηλικιωμένων είναι η "γεροντική άνοια" .
          Γιατί???
          Διότι όταν τα παιδιά τους (!!!) τους βάλουν στον "Οίκο Ευγηρίας" (όπως συμβαίνει στην μεγάλη πλειοψηφία!!!) , αν τους έρθει το Αλτσχάιμερ περνάνε πολύ άσχημα (υπό περιορισμό, κλειδωμένοι μερικές φορές ή ακόμα και δεμένοι) αφού και τα Γηροκομεία δόθηκαν για διαχείριση σε ιδιώτες .

          πριν λιγες μερες ελεγε γ αυτο το θεμα στο svt.se και μαλιστα μιλουσε ελληνας...που ειχε τον πατερα σου οικο ευγηριας...οτι πλεον οι ιδιωτες που τους διαχειριζονται δεν αξιοποιουν τα χρηματα αναλογα...και απλα αφηνουν τους ηλικιωμενους με τα προβληματα τους στην μοιρα τους....μαλιστα το θεμα το ειχε θηξει ενας ελληνας 2ης γενιας....και εχει γινει μεγαλος ντορος με αυτο το θεμα εκει πανω...

          Comment


            #20
            Originally posted by saetron View Post
            πριν λιγες μερες ελεγε γ αυτο το θεμα στο svt.se και μαλιστα μιλουσε ελληνας...που ειχε τον πατερα σου οικο ευγηριας...οτι πλεον οι ιδιωτες που τους διαχειριζονται δεν αξιοποιουν τα χρηματα αναλογα...και απλα αφηνουν τους ηλικιωμενους με τα προβληματα τους στην μοιρα τους....μαλιστα το θεμα το ειχε θηξει ενας ελληνας 2ης γενιας....και εχει γινει μεγαλος ντορος με αυτο το θεμα εκει πανω...
            Nαι οντως . η εταιρια η οποια κατηγορειται ειναι carema care
            και οντως εχει γινει μεγαλος ντορος . Καθημερινα σχεδον το λενε και στις ειδησεις του tv4

            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              #21
              Originally posted by mikael View Post
              ενταξει το εχουμε παρει το μυνημα
              εσεις στον παραδεισο και εμεις στην κολαση
              Mikael σου ευχομαι να τα καταφερεις και να πας στην γερμανια να ζησεις οπως επιθυμεις ! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !
              Δυστυχως κανανε την ελλαδα μας κολαση !!!!
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #22
                Originally posted by mikael View Post
                ενταξει το εχουμε παρει το μυνημα
                εσεις στον παραδεισο και εμεις στην κολαση
                Δυστυχώς, φίλε mikael, δεν είδαμε ακόμα τη αληθινή Κόλαση. Η Νέα Εποχή πλησιάζει...Ας πάρουμε, όλοι μας, όσο καλύτερα αμυντικά μέτρα μπορούμε......

                Comment


                  #23
                  Originally posted by GKCAPO View Post
                  Συμφωνώ απόλυτα!!!
                  Ο φίλος μου (και ο καθένας που έχει ζήσει ακόμη καλύτερες εποχές) συγκρίνει τις "ηρωικές" Παραδεισένιες δεκαετίες 70 & 80, του "Σοσιαλισμού", του Πάλμε, της Αλληλεγγύης στους Αντιστασιακούς στη Δικτατορία κλπ.
                  (τις "πληροφορίες", τις κατέθεσα έτσι για να εμπλουτίσω τον διάλογο...Η επιλογή μου είναι δεδομένη)
                  Εσύ, από την άλλη συγκρίνεις ...τα "ασύγκριτα".
                  Και έχεις κερδίσει ...από τα αποδυτήρια!!!
                  Να είσαι καλά. Καλά Χριστούγεννα
                  Πολυ θα ηθελα να ζω στην σουηδια την εποχη του Παλμε !!!!!!
                  Τετοιος πολιτικος δεν εχει υπαρξει αλλος !!!!! Τυχεροι οσοι ζησανε την περιοδο της πρωθυπουργιας του στην σουηδια !!!!
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by ευανθια View Post
                    Πολυ θα ηθελα να ζω στην σουηδια την εποχη του Παλμε !!!!!!
                    Τετοιος πολιτικος δεν εχει υπαρξει αλλος !!!!! Τυχεροι οσοι ζησανε την περιοδο της πρωθυπουργιας του στην σουηδια !!!!

                    Comment


                      #25
                      Μερικά αρνητικά της Σουηδίας

                      Καλησπέρα.
                      ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥΗΔΟΥΣ Ή ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΕΚΕΙ ΚΑΙ Ο Χ Ι ΑΠΟ ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ!
                      Καταρχήν, να σας πω ότι στον άντρα μου ΔΕΝ άρεσε η Σουηδία. Όχι σαν χώρα, είναι πολύ όμορφη. Αυτό όμως για κάποιους ανθρώπους δεν είναι αρκετό. Ίσως θεώρησε ότι δεν θα μας ταίριαζε, δεν θα μπορούσαμε να ενσωματωθούμε, δεν ξέρω ακόμα. Θα μου πει όλες τις λεπτομέρειες όταν πια θα είναι Γερμανία και θα τις γράψω. Αυτό που μου έλεγε συνέχεια στο τηλέφωνο ήταν ότι ¨δεν θέλω να πεθάνω εδώ, δεν θέλω να καταντήσω έτσι"...Εννοούσε τους άλλους, παλιούς μετανάστες που συνάντησε στην ελληνική κοινότητα και γενικά τους μεγαλύτερους, κι όλη την ώρα μιζέριαζαν, γκρίνιαζαν, έπιναν… Απίστευτη εικόνα... Φοβήθηκε, απογοητεύτηκε. Ήταν δυστυχισμένοι και το έβλεπε παντού!

                      Ένα από τα κακά είναι η δυσκολία στην ανεύρεση σπιτιού, όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές και στο patriotaki. Υπάρχουν οικογένειες ελλήνων με παιδιά μικρά που γυρίζουν σαν τους τσιγγάνους από σπίτι σε σπίτι ή που περιμένουν πάνω από χρόνο για να βρουν κάτι. Όπως μας είχε πει ο φίλος μας που ζει στην Σουηδία 15 χρόνια, για τους σουηδούς οποιοδήποτε όνομα εκτός από τα δικά τους, τους ακούγεται αραβικό! Προτιμούνται αυτοί με σουηδικό όνομα! Και με εισόδημα 3 φορές πάνω αυτό το ενοικίου.

                      Ρατσισμός υπάρχει, μην τρελαινόμαστε και λέμε μαλακίες! Απλά δεν εκδηλώνεται τόσο. Βέβαια, κι εμείς ως έλληνες, είμαστε ΑΡΧΙρατσιστές, τώρα όμως μιλάμε για την σουηδία.
                      Reinfeldt slams proposal to lower youth wages - The Local
                      Μην ξεγελαστείτε με την άρνηση του πρωθυπουργού για μειώσεις μισθών, διαβάστε λίγο παρακάτω, τι λέει για την προέλευση των ανέργων. Γενικά, αν μπορείτε να διαβάζετε αυτήν την εφημερίδα, έχει πολλά νέα και κατατοπίζεσαι.

                      Ένα άλλο κακό, και ίσως αντίθετο στις ανθρώπινες αξίες και στην ελεύθερη διακίνηση, είναι ότι δεν υπάρχεις χωρίς το personnummer! Αυτό το άτιμο σε καθορίζει σαν ύπαρξη! Χωρίς αυτό ούτε λογαριασμό δεν μπορείς να ανοίξεις σε τράπεζα… Είναι σαν να μην έχεις δικαιώματα!
                      Απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙΣ!

                      Το πιο μπουρδέλο πράγμα όμως στην Σουηδία (που ξέρουμε μέχρι τώρα), είναι ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ!!! Απίστευτο; Κι επειδή θα πρέπει να γράφω πολύ ώρα, θα κάνω copy-paste τις πληροφορίες που αντάλλαζα με έναν φίλο από το προσωπικό μου mail...

                      "Το μεγάλο του πρόβλημα είναι η ιατρική περίθαλψη. Του είπαν ότι πεθαίνουν άνθρωποι από μαλακίες του συστήματος.
                      Το είχα διαβάσει και στο patriotaki ότι υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση αλλά δεν περίμενα ότι εδώ θα ήταν καλύτερα, χα χα χα! Είναι κάπως όταν έχεις παιδί, ξέρεις, θορυβηθήκαμε..."

                      "...Ρώτησα και την καθηγήτριά μου στα σουηδικά και μου είπε ότι έτσι είναι τα πράγματα! 'Επεσα από τα σύννεφα! Δεν πα να πεθαίνεις, κρατάνε την σειρά προτεραιότητας, λέει!!! Μόνο τα έκτακτα εξυπηρετούνται κι αυτά ΜΟΝΟ αν κρίνει η νοσηλεύτρια ότι ΟΝΤΩΣ είναι έκτακτο. Λέει ότι αυτά γίνονται επειδή δεν υπάρχουν αρκετοί γιατροί, γι' αυτό ζητάνε πολλούς από άλλες χώρες!"

                      "...Οι φίλοι μας έχουν ένα κοριτσάκι 3 ετών και σε λίγο γεννάει η Τanja το 2ο. Η Angelika πάει παιδικό σταθμό. Τους αναγκάζουν να σταματήσει το παιδί το σχολείο! Σου λέει ότι "εγώ σου παρέχω παιδικό σταθμό επειδή εργάζεσαι και για κανέναν άλλο λόγο"... Κατάλαβες; Δεν τους νοιάζει π.χ. η κοινωνικοποίηση του παιδιού, η συναισθηματική του ανάπτυξη μέσα από τις παρέες και το παιχνίδι με άλλα παιδιά! 'Ετσι, αναγκαστικά, είναι αναγκασμένοι να κρατήσουν το παιδί σπίτι ίσως και 2 χρόνια! Η Angelika όμως, έχει κάνει φίλες, παρέες, έχει έναν ρυθμό στην ζωή της. Ξαφνικά πρέπει να αλλάξει και να χάσει τις φίλες της αλλά και να αντιμετωπίσει το ερχομό ενός ακόμα παιδιού! Δηλαδή, μπάχαλο! Όπως μου είπε και η δασκάλα μου (είναι πολύ ατομάκι), αυτό είναι ένα από τα κάποια κακά των Σουηδών, οι παρωπίδες και η εμμονή σε κάποια πράγματα χωρίς συναισθηματισμούς"

                      "...Τώρα, όσον αφορά το θέμα της ιατρικής περίθαλψης που λέγαμε χτες, το έψαξα λίγο και βρήκα ένα blog πολύ ενδιαφέρον. Θα σου πω ότι γέλασα με πικρία όταν διάβασα το σημείο που αναφέρεται στις ασπιρίνες, αν το διαβάσεις θα καταλάβεις. Όταν χτες ρώτησα τον άντρα μου, τι κάνουν οι νοσηλεύτριες όταν έρχεται ένας ασθενής τον οποίο δεν θεωρούν ότι είναι σοβαρό περιστατικό, μου είπε "ασπιρίνη"! Δηλαδή; του λέω... Του λένε "πάρε ασπιρίνη, δεν έχεις τίποτα"!!!*
                      Σε έναν γνωστό των φίλων μας, είχε στραβώσει το στόμα του επί 3 μέρες. Πήγαινε στο νοσοκομείο επί 3 μέρες και του λέγανε "πάρε ασπιρίνη"! Τελικά έπαθε εγκεφαλικό!!! Ακόμα κι εγώ θα το καταλάβαινα! Σου στέλνω το σχετικό blog, και εννοείται ότι θα το ψάξω πάααααααααααρα πολύ το θέμα!!!
                      http://thecoldvoiceofreason.blogspot...t-to-wait.html
                      Ο τύπος που γράφει είναι σουηδός.¨

                      "Παρεπιπτόντως, σου στέλνω και 2 links, για να μην χαλιόμαστε και τόσο με τα δικά μας χάλια στα νοσοκομεία. Μια χαρά τα πάνε κι αυτοί. Σήμερα πέθανε μια κοπελιά 22 χρονών γιατί η "από τηλεφώνου διάγνωση" έδειξε στομαχικά προβλήματα! Αν είναι δυνατόν! Άκου εκεί διάγνωση από το τηλέφωνο, Θεός φυλάξει!!!
                      Doctor - The Local
                      Διάβασε αυτό, το είχα διαβάσει πριν μερικές μέρες, πριν παιχτεί η συζήτηση περί σουηδικών νοσοκομείων, πριν καν φύγει ο Θανάσης, και είχα φρικάρει!!!!


                      Όπως είπα και πριν αυτός είναι ο βασικότερος λόγος που ξενερώσαμε. Βλέπετε, έχουμε και παιδί. Υπάρχουν ιδιωτικά νοσοκομεία που δημιουργήθηκαν μετά το 2004. Ποιος έχει λεφτά να πληρώνει, όμως; Υπάρχουν και ιδιωτικές ασφάλειες… Ο άντρας μου ξέρει γιατρό Έλληνα που δουλεύει εκεί και ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ!!!! Τι στο διάολο διάγνωση κάνει; Πως την λέει στο ασθενή; Λέει ότι υπάρχουν μεταφραστές, χα χα χα, να καίγεται ο κώλος σου και να περιμένεις την μετάφραση να μάθεις τι έχεις!!! Οι περισσότεροι Σουηδοί γιατροί φεύγουν για Νορβηγία ή Αμερική λόγω περισσότερων χρημάτων. Δεν ξεχνάμε ότι κι εμείς εδώ είμαστε ένα απέραντο μπουρδέλο αλλά, τουλάχιστον, δεν έχουμε πολλούς άσχετους γιατρούς, έχουμε άπληστους γιατρούς. Τα πιο πολλά περιστατικά έχουν να κάνουν με το φακελάκι.

                      Όσον αφορά το θέμα δουλειάς… Ο άντρας μου είναι σιδεράς, κατασκευαστής. Πήγε σε μια χώρα που κάνουν κρα για ανθρώπους με την ειδικότητά του. Δεν είναι και δικηγόρος να αγορεύει, λίγα πράγματα θα μπορούσε να τα πει, όπως τα εργαλεία, το μέτρημα κ.λπ. Κι όμως, χωρίς την γλώσσα δεν κάνεις τίποτα. Φυσικά ΠΑΝΤΑ υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, εδώ μιλάμε για τον κανόνα. Όσοι βρήκαν δουλειά, είτε είναι παντρεμένοι/νες, γκόμενοι/νες με σουηδό/δέζα ή έχουν συγγενείς, θείες, ξαδέρφια κ.λπ. Ξέρω περίπτωση ανθρώπου που, ενώ είχε 3 δουλειές από πέρυσι τον Ιούνιο και ενώ ανέβασε την γυναίκα του και τα 2 παιδιά τους, τώρα δουλεύει part time σε ΜΙΑ δουλειά και την έχει ακούσει! Δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα. Εννοώ ότι τα πράγματα από πέρσι έχουν αλλάξει πάρα πολύ και είναι πολύ δυσκολότερα. Άρα, γλώσσα, γλώσσα, γλώσσα και αρκετή κωλοφαρδία. Η τύχη δεν παίζει μόνο 5% ρόλο! Θέλει ΓΛΩΣΣΑ και ΤΥΧΗ! Όλα τα άλλα έρχονται δεύτερα… Α, και ΛΕΦΤΑ για συντήρηση, όπως λέγεται συχνά. Αλλά, ποιος έχει στην Ελλάδα 5000 ευρώ για συντήρηση; Μόνο αν πουλήσει "σκοτώσει" περιουσιακά στοιχεία!

                      Να επαναλάβω ότι αυτοί οι παράγοντες ΣΥΝ το ότι δεν βρήκε δουλειά, ήταν ανασταλτικοί ΓΙΑ ΕΜΑΣ! Καθαρά προσωπικά!
                      Δεν χάνουμε την αισιοδοξία μας, πικραθήκαμε λίγο, ειδικά μετά από τόση προσπάθεια (εγώ θα έδινα εξετάσεις τον Ιούνιο για το Α2 στα σουηδικά, πάει τώρα), αλλά πιστεύουμε ότι κάθε εμπόδιο είναι για καλό. Η Σουηδία δεν ήταν αυτοσκοπός για μας, αυτοσκοπός ήταν και ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ να βρει δουλειά ο άντρας μου, όπου κι αν είναι αυτή. Στη Γερμανία κάτι βρήκε, είναι και οι διαδικασίες ένταξης πιο εύκολες, πιστεύω θα πάμε καλά.

                      Δεν θα απαντήσω σε προσωπικές επιθέσεις ούτε σε υπαινιγμούς ότι δεν προσπαθήσαμε αρκετά κ.λπ. Αυτό η ψυχή μας το ξέρει.

                      Comment


                        #26
                        Νασαι καλα για τις πληροφοριες που δινεις.Ο καθενας με το μυαλο που εχει καταλαβαινει.
                        Όσοι βρήκαν δουλειά, είτε είναι παντρεμένοι/νες, γκόμενοι/νες με σουηδό/δέζα ή έχουν συγγενείς, θείες, ξαδέρφια κ.λπ.
                        Ακριβως αυτο,εχω καταλαβει εδω και καιρο,οτι ισχυει για την Σουηδια και ας γραφουν οτι θελουν.

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by greek View Post
                          Νασαι καλα για τις πληροφοριες που δινεις.Ο καθενας με το μυαλο που εχει καταλαβαινει.

                          Ακριβως αυτο,εχω καταλαβει εδω και καιρο,οτι ισχυει για την Σουηδια και ας γραφουν οτι θελουν.
                          Υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά αυτός είναι ο κανόνας. Όταν ρώταγε ο άντρας μου διάφορους "εσύ βρε φίλε, πως και ήρθες εδώ"; "α, έχω την γυναίκα μου", "έχω τον ξάδερφό μου", "έχω τον θείο μου", κ.ο.κ. Όλοι κάποιον είχαν. Και γι' αυτό δεν δίνουν εύκολα δουλειές σε ελληνικά εστιατόρια, κρατάνε τις θέσεις για τους συγγενείς τους από Ελλάδα. Ένας εστιάτορας είπε στον άντρα μου ότι "ο αδερφός του στην Καλαμάτα, πεινάει! Δεν πρέπει να έχω κάτι να του δώσω αν έρθει;" Πόσοι να χωρέσουν σε αυτά τα ρημάδια τα εστιατόρια πια;;;

                          Comment


                            #28
                            Σε ευχαριστώ aspateo για τις εμπειρίες που κατέθεσες με αληθινά περιγραφικό και γλαφυρό τρόπο. Και βέβαια δεν μπορεί να σας κατηγορήσει κάποιος ότι δεν προσπαθήσατε, αυτό θα ήταν πολύ άδικο. Πιστεύω ότι όλο και περισσότερα άτομα θα ανοίγονται και θα μας αφηγούνται τις εμπειρίες τους, είναι να μην γίνει η αρχή που λένε, ώστε να αποκτήσουμε μια όλο και πιο σφαιρική άποψη. Σε όλο τον κόσμο υπάρχουν καλά και κακά, αρχίζω να καταλαβαίνω τα καλά που είχε η Ελλάδα πριν αρχίσει η παρακμή. Έβλεπα ένα ντοκυμαντέρ για το σύστημα υγείας και της (μη) παροχές που δίνει η Αμερική (από τις πιο πλούσιες και με μεγάλες ευκαιρίες χώρα) και δόξαζα το Θεό που ζω στην Ελλάδα. Αν δεν έχεις λεφτά εκεί πεθαίνεις σαν το σκυλί στο αμπέλι. Παλιότερα ήθελα να πάω και να ζήσω Αμερική για να καταλάβεις. Καλή τύχη στη συνέχεια σας εύχομαι.

                            Δεν μου αρκεί να είναι κάποιος πολύ κωλόφαρδος, δεν μου αρκεί να είναι κάποιος ικανότατος και καπάτσος, δεν μου αρκεί να είναι καταφερτζής, να έχει πτυχία που να ζητάει η αγορά και να έχει άριστη γνώση της γλώσσας. Θα ήθελα να βλέπω ότι ο μέσος άνθρωπος που είναι διατεθειμένος να δουλέψει σκληρά να μπορεί να τα καταφέρει. Όπως οι Αλβανοί ας πούμε στην Ελλάδα που ερχότανε με τα πόδια από τα βουνά της Ηπείρου, χωρίς γλώσσα, χωρίς ειδικότητα, χωρίς τίποτε κι όμως έφαγαν ψωμί στην Ελλάδα και πρόκοψαν κι έκαναν περιουσίες.

                            Comment


                              #29
                              Βρε παιδια συγνωμη εσεις που γραψατε για το συστημα υγειας ζειτε στην σουηδια ???
                              Ρωταω γιατι εγω ζω στην σουηδια οπως ηδη το ξερετε και εχω χρειαστει να παω σε γιατρους , οδοντιατρους κλπ και ειχα την καλυτερη εξυπηρετηση !!!
                              Ε οχι και μπαχαλο το συστημα υγειας της σουηδιας.... τι αλλο θα γραφτει πια εδω μεσα ....
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                #30
                                Θα ηθελα να παρακαλεσω καποιοι να γραφουν πιο κοσμια ....
                                οι λεξεις τυπου μπουρδελο ...μαλακιες δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιουνται για να εκφρασει καποιος την γνωμη του ....
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X