Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αρνητικά της Σουηδίας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by lucia View Post
    Σε ευχαριστώ aspateo για τις εμπειρίες που κατέθεσες με αληθινά περιγραφικό και γλαφυρό τρόπο. Και βέβαια δεν μπορεί να σας κατηγορήσει κάποιος ότι δεν προσπαθήσατε, αυτό θα ήταν πολύ άδικο. ....................................
    Δεν μου αρκεί να είναι κάποιος πολύ κωλόφαρδος, δεν μου αρκεί να είναι κάποιος ικανότατος και καπάτσος, δεν μου αρκεί να είναι καταφερτζής, να έχει πτυχία που να ζητάει η αγορά και να έχει άριστη γνώση της γλώσσας. Θα ήθελα να βλέπω ότι ο μέσος άνθρωπος που είναι διατεθειμένος να δουλέψει σκληρά να μπορεί να τα καταφέρει. Όπως οι Αλβανοί ας πούμε στην Ελλάδα που ερχότανε με τα πόδια από τα βουνά της Ηπείρου, χωρίς γλώσσα, χωρίς ειδικότητα, χωρίς τίποτε κι όμως έφαγαν ψωμί στην Ελλάδα και πρόκοψαν κι έκαναν περιουσίες.
    Καλημερα!

    Τελικα αυτο το forum εχει εντονες συγκινησεις, θετικες αλλα και αρνητικες!

    Πριν μερικες μερες χαρηκαμε ολοι νομιζω με την επιτυχια του Skonto-Σπυρου να παρει επιτελους μετα απο ταλαιπωρια τα πολυποθητα νουμερα!!!

    Τωρα βιωνουμε την απογοητευση της Aspateo και κυριως του συζυγου της που ανεβηκε, το παλεψε οσο μπορουσε με τις δικες του δυναμεις και απλα δεν του "ταιριαξε" καλα η Σουηδια ως χωρα μεταναστευσης . Δεκτον!

    Καλη επιτυχια λοιπον στην νεα λοιπον προσπαθεια μεταναστευσης της οικογενεια της Aspateo!!!!
    Φανταζομαι οτι θα την διαβαζουμε απο εδω και περα απο το Θεμα "Μεταναστευση στην Γερμανια".
    Ευχομαι αυτη η προσπαθεια να στεφθει με επιτυχια!

    Αυτο που ηθελα να σχολιασω, γι αυτο τον λογο το γραφω και εδω ειναι το : "Θα ήθελα να βλέπω ότι ο μέσος άνθρωπος που είναι διατεθειμένος να δουλέψει σκληρά να μπορεί να τα καταφέρει. Όπως οι Αλβανοί ας πούμε στην Ελλάδα που ερχότανε με τα πόδια από τα βουνά της Ηπείρου, χωρίς γλώσσα, χωρίς ειδικότητα, χωρίς τίποτε κι όμως έφαγαν ψωμί στην Ελλάδα και πρόκοψαν κι έκαναν περιουσίες." που προειπε η lucia

    Θεωρω οτι ο ΜΕΣΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΚΛΗΡΑ θα τα καταφερει πιθανοτατα οπου και να παει, ανεξαρτητα με το αν του αρεσει η περιοχη που θα δουλευει ή ακομα και η εργασια που θα κανει!!!
    Το ενστικτο επιβιωσης των Ελληνων θεωρω οτι ειναι με ολα αυτα που εχουν περασει ιδιαιτερα ανεπτυγμενο!!
    Δεν ειμαι παντως βεβαιη για το εαν ολοι οι μεταναστες στην χωρα μας, που προσπαθησαν σκληρα, καταφεραν να κανουν περιουσιες.....

    Ελενη

    Comment


      #32
      Originally posted by ευανθια View Post
      Θα ηθελα να παρακαλεσω καποιοι να γραφουν πιο κοσμια ....
      οι λεξεις τυπου μπουρδελο ...μαλακιες δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιουνται για να εκφρασει καποιος την γνωμη του ....
      Θα συμφωνήσω μαζί σου Ευανθία. Έξω μπορούμε να μιλάμε όπως θέλουμε μεταξύ μας αλλά σε ένα δημόσιο φόρουμ όπως αυτό καλο θα ήταν οι απρεπείς χαρακτηρισμοί να λείπουν. Όλοι μας δυσκολευόμαστε και έχουμε να αντιμετωπίσουμε και αντιμετωπίζουμε βουνά ολόκληρα αλλά πρέπει να κρατάμε και τα προσχήματα εδώ μέσα. Αυτό το φόρουμ είναι για βοήθεια, ανταλλαγή απόψεων και γνωριμιών ανάμεσα σε μέλη-ανθρώπους που έχουν 2 κοινά στοιχεία: την μετανάστευση και την απογοήτευση από την χώρα τους.
      Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

      Comment


        #33
        Δε βλέπω πουθενά να αναφέρεται ότι πληρώνεις 200 κορώνες την επίσκεψη στον οικογενειακό σου γιατρό, οι συνταξιούχοι 150 κρ και μόνο τα παιδιά είναι δωρεάν. Όταν ξεπεράσεις ένα ποσό, δεν το θυμάμαι τώρα, είναι δωρεάν η επίσκεψη.

        Τα φάρμακα τα πληρώνεις, αν ξεπεράσεις ένα ποσό το χρόνο τότε δίνονται δωρεάν.

        Για την επίσκεψη στα επείγοντα πληρώνεις, κάτι αντίστοιχο με το εισητήριο στα ελληνικά νοσοκομεία, ακόμα και για τα παιδιά.
        Ο οδοντίατρος δεν είναι δωρεάν. Σου δίνεται ένα βοήθημα 300 κρ το χρόνο για την επίσκεψη στον οδοντίατρο, όταν μόνο η πρώτη επίσκεψη με την εξεταση, την πανοραμική και τις συμβουλές για την επικείμενη θεραπεία κοστίζει 640 κρ.
        Είναι πάγια τακτική, όταν είναι κλειστά τα κέντρα υγείας να τηλεφωνείς στο νούμερο ανάγκης όπου εξειδικευμένες νοσηλεύτριες με πανεπιστημιακή μόρφωση σε συμβουλεύουν τί να κάνεις. Μπορείς όμως πάντα να πας στο νοσοσκομείο. Αν χρειάζεσαι ασθενοφόρο, τότε πάλι αυτοί αποφασίζουν αν κρίνουν αναγκαίο να το στείλουν.

        Η ιατρική επιστήμη πάντα χωράει το ανθρώπινο λάθος. Φίλη αφού πήγε 3 φορές στο γιατρό και παραπονιόταν για εξαντλητική κούραση και άκουγε τα τετριμμένα περί σουηδικού κλίματος και χειμώνα και συνδυασμού σπουδών με οικογένεια, της διέγνωσαν τελικά αβιταμίνωση D και σιδηροπενική αναιμία...
        Το μόνο καλό που υπάρχει όμως εδώ είναι ότι σε περίπτωση σοβαρού ιατρικού λάθους ο γιατρός αυτοκαταγγέλεται και ξεκινάει η διαδικασία εξέτασης για να την ενοχή ή όχι του γιατρού, η οποία μπορεί να οδηγήσει και σε αφαίρεση του ιατρικού διπλώματος.

        Πολύ καλό είναι το σύστημα γεννήσεων στη Σουηδία. Η γέννα αντιμετωπίζεται ως φυσιολογικό γεγονός και όχι ως ιατρικό συμβάν. Επίσης το σύστημα υποστήριξης θηλασμού είναι εξαιρετικό και η πλειονότητα των μητέρων θηλάζουν και δε δίνουν υποκατάστατα στα παιδιά τους. Αλλά πάλι μπορεί να συμβούν ιατρικά λάθη.

        Όπως και στην Ελλάδα υπάρχουν θετικά και αρνητικά. Πουθενά δεν υπάρχει παράδεισος.

        Comment


          #34
          Ursäkta mig

          Να ζητήσω εκ των υστέρων συγνώμη για την ανάρμοστη γλώσσα. Ο Δαίμων του τυπογραφείου, το copy paste και όλα τα σχετικά.

          Comment


            #35
            Originally posted by aspateo
            Όχι Ευανθία μου, δεν ζω στην Σουηδία, παρέθεσα λεπτομέρειες, εφημερίδες, πληροφορίες από ανθρώπους που ζουν στην Σουηδία και όχι στην Κωλοπετινίτσα. Όμως εσύ, αν και έχεις προσφέρει πολλά σε αυτό το forum, είσαι τόσο πορωμένη με την χώρα που είσαι ικανή να πεις ότι τα κόπρανα των σουηδών μυρίζουν γιασεμί ΚΑΙ να το υποστηρίξεις κιόλας. Μπράβο για την εξυπηρέτηση από τους σουηδούς οδοντίατρους.
            aspateo το οτι αποτυχανε οι προσπαθειες σας για να μεταναστευσετε στην σουηδια δεν ειναι λογος για να γινεσαι τοσο πικροχολη !!!!
            Ο τροπος που εκφραζεσαι δεν ειναι καθολου ευπρεπης και ευγενικος !!!

            ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ !!! Ειδες πουθενα γραμμενο απο εμενα η απο αλλους οτι θα ερθεις στην σουηδια και αμεσως θα σου ανοιξουν οι πορτες θα σου πουν παρε και δουλεια παρε και σπιτι ...μηπως θελεις να σου δωσουμε και λεφτα ????

            Αν δεν ειναι καποιος διατεθιμενος να ματωσει πολυ ομως .. καλυτερα να μεινει ελλαδα !!

            Αν καταφερει καποιος να μεινει στην σουηδια ειναι μια χωρα οπου μπορεις να ζησεις αξιοπρεπως , σαν αθρωπος !!! Δεν υπαρχει η τελεια χωρα ...πουθενα δεν ειναι παραδεισος !!!

            Αλλα και πουθενα δεν ειναι σαν την ΚΟΛΑΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ !!

            Εγω καταλαβαινω πως αισθανεσαι γιατι μπορει να συμβει στον καθενα απο εμας να μην τα καταφερει !!

            Σου ευχομαι να τα καταφερετε στην επομενη προσπαθεια σας στην γερμανια !!!!
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              #36
              Originally posted by aspateo View Post
              Υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά αυτός είναι ο κανόνας. Όταν ρώταγε ο άντρας μου διάφορους "εσύ βρε φίλε, πως και ήρθες εδώ"; "α, έχω την γυναίκα μου", "έχω τον ξάδερφό μου", "έχω τον θείο μου", κ.ο.κ. Όλοι κάποιον είχαν. Και γι' αυτό δεν δίνουν εύκολα δουλειές σε ελληνικά εστιατόρια, κρατάνε τις θέσεις για τους συγγενείς τους από Ελλάδα. Ένας εστιάτορας είπε στον άντρα μου ότι "ο αδερφός του στην Καλαμάτα, πεινάει! Δεν πρέπει να έχω κάτι να του δώσω αν έρθει;" Πόσοι να χωρέσουν σε αυτά τα ρημάδια τα εστιατόρια πια;;;
              Υπαρχουν και ελληνες που ηρθαν σουηδια η πηγαν σε αλλες χωρες χωρις να εχουν συγγενεις η φιλους για να βοηθησουν !!!

              Εγω και η οικογενεια μου ηρθαμε μονοι μας χωρις βοηθεια ουτε καν απο το πατριωτακι !!! Αλλα ηρθαμε ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΟΛΑ !!
              Και φυσικα υπαρχουν και αλλοι ελληνες που μεταναστευσαν χωρις να εχουν συγγενεις η φιλους για βοηθεια στην σουηδια η και σε αλλες χωρες !!
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #37
                Originally posted by lucia View Post

                Δεν μου αρκεί να είναι κάποιος πολύ κωλόφαρδος, δεν μου αρκεί να είναι κάποιος ικανότατος και καπάτσος, δεν μου αρκεί να είναι καταφερτζής, να έχει πτυχία που να ζητάει η αγορά και να έχει άριστη γνώση της γλώσσας. Θα ήθελα να βλέπω ότι ο μέσος άνθρωπος που είναι διατεθειμένος να δουλέψει σκληρά να μπορεί να τα καταφέρει. Όπως οι Αλβανοί ας πούμε στην Ελλάδα που ερχότανε με τα πόδια από τα βουνά της Ηπείρου, χωρίς γλώσσα, χωρίς ειδικότητα, χωρίς τίποτε κι όμως έφαγαν ψωμί στην Ελλάδα και πρόκοψαν κι έκαναν περιουσίες.
                Οι Αλβανοι Lucia μου εμαθαν ελληνικα καλυτερα και απο εμας τους ελληνες και δουλεψαν πολυ σκληρα οι ανθρωποι αυτοι γιαυτο και πετυχαν οσα πετυχαν !!! Δεν ηταν αραχτοι σε καφετεριες και σε ουζαδικα !!!
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  #38
                  Originally posted by ευανθια View Post
                  Οι Αλβανοι Lucia μου εμαθαν ελληνικα καλυτερα και απο εμας τους ελληνες και δουλεψαν πολυ σκληρα οι ανθρωποι αυτοι γιαυτο και πετυχαν οσα πετυχαν !!! Δεν ηταν αραχτοι σε καφετεριες και σε ουζαδικα !!!

                  Πόσο θυμώνω όμως όταν ακούω όλα αυτά τα τετριμμένα για τους Έλληνες....Πόσο...Πόσο κάποιοι δεν έχουν καταλάβει τί έχει συμβεί στη χώρα μας και τί θα συμβεί και στην υπόλοιπη Ευρώπη.

                  Επίσης αντί μιλάμε με στερεοτυπίες τέτοιου τύπου για τους λαούς, καλύτερα θα ήταν να αντιπαραθέτουμε ΣΤΟΙΧΕΙΑ και όχι τί καταφέραμε και τί όχι ο καθένας προσωπικά. Το ότι κάποιος δεν έχει υποστεί ρατσισμό δε σημαίνει ότι δε συμβαίνει και ακόμα κι αν δεν του έχει συμβεί προσωπικά καλό θα ήταν να ακούει τί γίνεται γύρω του και να μην κοιτάζει το μικρόκοσμό του μόνο, αλλά να αγωνίζεται και για τους άλλους. Σε κοινωνία ζούμε, πρέπει να κοιτάμε και το διπλανό μας. Όταν καίγεται το σπίτι του γείτονα σύντομα η φωτιά θα έρθει και στο δικό μας, αν δε βοηθήσουμε...Και δε βοηθάμε κανέναν με το να γράφουμε συνεχώς για μας προσωπικά και όχι με στοιχεία για το τί συμβαίνει σε μια χώρα.

                  Στους νέους μετανάστες σε όποια χώρα κι αν πάνε θα τους συμβούλευα να μην ξεχωρίζουν εαυτούς από τους μετανάστες εκτός Ευρώπης. Τα προβλήματα και ο αγώνας για επιβίωση είναι κοινός. Στα σχολεία γλώσσας θα ακούσουν ιστορίες από αυτούς τους ανθρώπους που θα τους κάνουν να καταλάβουν ότι έχουμε τα ίδια προβλήματα, ασχέτως προέλευσης. Και όλοι είναι πεισματάρηδες και με θέληση να τα κατφέρουν στη νεα τους χώρα καθώς και περήφανοι για τη χώρα τους και την κουλτούρα τους.

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by Odysseas
                    Άρα κι εσύ...Αν δεν κάνω λάθος Ελληνίδα είσαι κι ας έχεις κοτσάρει τη σουηδική σημαία δίπλα στο προφίλ σου...

                    Κι αφού είναι έτσι οι Έλληνες (κι εσύ μαζί...) τότε γιατί μπαίνεις εδώ μέσα να τους βοηθήσεις;
                    Τωρα τα εβαλες με την σουηδικη σημαια ??
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by Odysseas View Post
                      Πόσο θυμώνω όμως όταν ακούω όλα αυτά τα τετριμμένα για τους Έλληνες....Πόσο...Πόσο κάποιοι δεν έχουν καταλάβει τί έχει συμβεί στη χώρα μας και τί θα συμβεί και στην υπόλοιπη Ευρώπη.

                      Επίσης αντί μιλάμε με στερεοτυπίες τέτοιου τύπου για τους λαούς, καλύτερα θα ήταν να αντιπαραθέτουμε ΣΤΟΙΧΕΙΑ και όχι τί καταφέραμε και τί όχι ο καθένας προσωπικά. Το ότι κάποιος δεν έχει υποστεί ρατσισμό δε σημαίνει ότι δε συμβαίνει και ακόμα κι αν δεν του έχει συμβεί προσωπικά καλό θα ήταν να ακούει τί γίνεται γύρω του και να μην κοιτάζει το μικρόκοσμό του μόνο, αλλά να αγωνίζεται και για τους άλλους. Σε κοινωνία ζούμε, πρέπει να κοιτάμε και το διπλανό μας. Όταν καίγεται το σπίτι του γείτονα σύντομα η φωτιά θα έρθει και στο δικό μας, αν δε βοηθήσουμε...Και δε βοηθάμε κανέναν με το να γράφουμε συνεχώς για μας προσωπικά και όχι με στοιχεία για το τί συμβαίνει σε μια χώρα.

                      Στους νέους μετανάστες σε όποια χώρα κι αν πάνε θα τους συμβούλευα να μην ξεχωρίζουν εαυτούς από τους μετανάστες εκτός Ευρώπης. Τα προβλήματα και ο αγώνας για επιβίωση είναι κοινός. Στα σχολεία γλώσσας θα ακούσουν ιστορίες από αυτούς τους ανθρώπους που θα τους κάνουν να καταλάβουν ότι έχουμε τα ίδια προβλήματα, ασχέτως προέλευσης. Και όλοι είναι πεισματάρηδες και με θέληση να τα κατφέρουν στη νεα τους χώρα καθώς και περήφανοι για τη χώρα τους και την κουλτούρα τους.
                      Όλοι οι λαοί έχουν τους "καλούς" και τους "κακούς", τους "τεμπέληδες" και τους "εργατικούς". Κανένας δεν είναι τέλειος. Βαρέθηκα όμως να διαβάζω για τους έλληνες των ούζων και της σιέστας. Αυτοί οι λίγοι, δεν αντικατοπτρίζουν ένα ολόκληρο έθνος. Κατάντησε, όμως, να θεωρείται κανόνας. Δεν φτάνει που κάνουμε ολόκληρο αγώνα να αναζητήσουμε ευκαιρίες σε άλλες χώρες, πρέπει να αποδεικνύουμε συνεχώς κι ότι δεν είμαστε "ελέφαντες". Αρκετά πια. Ιδίως όταν αυτό το υποστηρίζουν συμπατριώτες μας, είναι ακόμα πιο ενοχλητικό.
                      Επίσης, λίγοι είναι αυτοί που αποφάσισαν να αφήσουν πίσω οικογένειες και αγαπημένους, άρρωστους γονείς και φίλους και να πάρουν τον δρόμο της μετανάστευσης από περιέργεια ή προς αναζήτηση μιας περιπέτειας. Οι περισσότεροι προσπαθούν να επιβιώσουν και να έχουν ένα καλύτερο μέλλον. Όλοι αυτοί/εμείς βράζουμε στο ίδιο καζάνι και δεν διαφέρουμε από τους μετανάστες άλλων χωρών. Όσο για το τι έρχεται στην Ευρώπη, έχουμε αναρωτηθεί πολλές φορές αν αξίζει τον κόπο να μπούμε στην διαδικασία να φύγουμε από την χώρα μας αφού τα ίδια θα συμβούν κι έξω αν δεν αλλάξει η πολιτική της Ευρώπης. Και πάλι, αν δεν δοκιμάσουμε, θα φτάσει κάποια στιγμή στο μέλλον και θα αναρωτηθούμε "μήπως έπρεπε να είχαμε πράξει διαφορετικά;". Τουλάχιστον τώρα θα ξέρουμε. Θα πούμε "ναι, πετύχαμε" ή "όχι, δεν πετύχαμε".

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                        Καλημερα!

                        Τελικα αυτο το forum εχει εντονες συγκινησεις, θετικες αλλα και αρνητικες!

                        Πριν μερικες μερες χαρηκαμε ολοι νομιζω με την επιτυχια του Skonto-Σπυρου να παρει επιτελους μετα απο ταλαιπωρια τα πολυποθητα νουμερα!!!........................................ .........................................
                        Το θεμα ειναι,οτι πολλοι πανε εξω και τους βοηθανε φιλοι και συγγενεις να βρουνε δουλεια,και εδω μεσα γραφουνε οτι ''πετυχα με πεισμα,με θεληση,και προχωρατε μην φοβαστε τιποτα και γιουργια....και....και....'' και ξεσηκωνουν τον κοσμο και τον κανουν να πιστευει οτι ειναι ευκολη υποθεση να πανε σε μια χωρα να βρουνε δουλεια.

                        Ο Skonto πχ,μολις πηγε επανω σε τρεις μερες εγραψε οτι βρηκε δουλεια και οτι ξεκιναει για να βγαλει τα νουμερα!!!
                        Και μετα αρχιζει και γραφει τις επομενες μερες....''παμε παιδια....και με θεληση θα πετυχεις....και τετοια!!!''

                        Ε αμα εχεις το μπαρμπα σου εκει και σου εχει ηδη βρει δουλεια πριν πας επανω,γραφτο χριστιανε μου να καταλαβαινει ο κοσμος πως μπορει να βρει ο καθενας δουλεια,μην ξεσηκωνεις τον καθενα οτι ειναι ευκολη υποθεση να πας εξω να δουλεψεις!!!

                        Αλλα οπως εγραψα και χθες,ο καθενας αναλογα το μυαλο που εχει καταλαβαινει και φιλτραρει αναλογα οσα γραφονται εδω μεσα.

                        Comment


                          #42
                          Ξεσηκωμα κοσμου....

                          Originally posted by greek View Post
                          Το θεμα ειναι,οτι πολλοι πανε εξω και τους βοηθανε φιλοι και συγγενεις να βρουνε δουλεια,και εδω μεσα γραφουνε οτι ''πετυχα με πεισμα,με θεληση,και προχωρατε μην φοβαστε τιποτα και γιουργια....και....και....'' και ξεσηκωνουν τον κοσμο και τον κανουν να πιστευει οτι ειναι ευκολη υποθεση να πανε σε μια χωρα να βρουνε δουλεια.

                          Ο Skonto πχ,μολις πηγε επανω σε τρεις μερες εγραψε οτι βρηκε δουλεια και οτι ξεκιναει για να βγαλει τα νουμερα!!!
                          Και μετα αρχιζει και γραφει τις επομενες μερες....''παμε παιδια....και με θεληση θα πετυχεις....και τετοια!!!''

                          Ε αμα εχεις το μπαρμπα σου εκει και σου εχει ηδη βρει δουλεια πριν πας επανω,γραφτο χριστιανε μου να καταλαβαινει ο κοσμος πως μπορει να βρει ο καθενας δουλεια,μην ξεσηκωνεις τον καθενα οτι ειναι ευκολη υποθεση να πας εξω να δουλεψεις!!!

                          Αλλα οπως εγραψα και χθες,ο καθενας αναλογα το μυαλο που εχει καταλαβαινει και φιλτραρει αναλογα οσα γραφονται εδω μεσα.
                          Θα ηθελα να ξεκαθαρισω λιγο κατι : αυτο το... μας λενε οι νεοφερμενοι κατι επανω και μας ξεσηκωνουν..... μου ακουγεται λιγο τραβατε με και ας κλαιω....
                          Τα ομορφα πραγματα "χαιδευουν'" τα αυτια μας...
                          Αν μας πουνε νεοφερμενοι και παλιοι ανεβειτε θα τα βρειτε ολα τελεια δεν θα τους αμφισβητησουμε καθολου, δεν εχουμε δηλαδη διολου κριση?
                          Αν παρασυρομαστε τοσο ευκολα τοτε ισως να εχουμε περισσοτερες πιθανοτητες να γινουμε στοχος και ερμαια επιτηδειων επανω..

                          Η Ευανθια εχει βρει πολλα καλά και ελαχιστα εως καθολου ασχημα πραγματα στην Σουηδια! Δεκτον!!! Ας χαρουμε γι αυτην!
                          Δεν βλεπω τον λογο ομως, αφου εχουμε καταλαβει ΟΛΟΙ ή ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ οτι αυτη ειναι η Ευανθια, για τον οποιο την κρινουμε συνεχως για αυτο.Υπαρχει περιπτωση να αλλαξει και να αναθεωρησει τις αποψεις της? Οχι. Οποτε....

                          Οσον αφορα στον Σπυρο τωρα που τον γνωρισα και πριν φυγει για Στοκχολμη στο αεροδρομιο, χωρις ειλικρινα να εχω καμια προθεση να τον υποστηριξω, νομιζω οτι δεν ειχε επανω συγγενεις αλλα ειχε χτυπησει αρκετες πορτες στην Ελλαδα πριν φυγει... κατι τετοιο εκανα και εγω... ειπα σε γνωστους και φιλους οτι φευγουμε και καποιοι μου ειπαν απο μονοι τους οτι θα μας βοηθησουν!!! Αν τελικα σταθουμε τυχεροι ευπροσδεκτο!!!

                          Μετα ομως απο αυτα που διαβαζω εδω μεσα αυτες τις μερες δεν ειμαι σιγουρη αν πρεπει να μοιραστω τελικα με ΟΛΑ τα πατριωτακια καποια μικρη και σχετικα συντομη ισως επιτυχια μου..... εαν σταθω σε καποιο τομεα επανω τυχερη...

                          Ελενη

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by Νεομετανάστρια View Post

                            Η Ευανθια εχει βρει πολλα καλά και ελαχιστα εως καθολου ασχημα πραγματα στην Σουηδια! Δεκτον!!! Ας χαρουμε γι αυτην!
                            Δεν βλεπω τον λογο ομως, αφου εχουμε καταλαβει ΟΛΟΙ ή ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ οτι αυτη ειναι η Ευανθια, για τον οποιο την κρινουμε συνεχως για αυτο.Υπαρχει περιπτωση να αλλαξει και να αναθεωρησει τις αποψεις της? Οχι. Οποτε....


                            Ελενη
                            Ελενιτσα μου δεν γραφω αποψεις μου εδω μεσα τοσο καιρο ....γραφω πραγματα μεσα απο τις εμπειριες μου ...
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              #44
                              Ειναι τελειως διαφορετικα για οποιον εχει φιλο-συγγενη σε μια χωρα,να πηγαινει και να του εχουν βρει σπιτι-δουλεια και τελειως διαφορετικα για καποιον που δεν εχει.

                              Επισης αλλιως ειναι,σε μια ξενη χωρα,να πηγαινεις με τον φιλο και συγγενη σου,που μιλαει καλα την τοπικη γλωσσα,να ρωτας για σπιτι η δουλεια και να σε πηγαινει αμεσως γιατι ξερει την πολη και τους δρομους και αλλιως αν πηγαινεις και δεν ξερεις κανεναν,δεν μιλας καλα την γλωσσα και δεν ξερεις την πολη.

                              Ας ειναι λοιπον πιο ειλικρινης οσοι πανε εξω και να αφησουν τα ''προχωρα και μην φοβασαι,με πεισμα με θεληση...και...και....''

                              Ας πουνε....''εχω τον θειο μου εδω'' ''εχω εναν παλιο γνωστο'' και ας δινουν συμβουλες τι χρειαζεται να κανεις.Αλλα να ξερουν οτι γι αυτους που δεν εχουν κανεναν,ειναι πολυ πιο δυσκολα τα πραγματα,απο το να εχεις τον θειο σου,να βλεπει στην εφημεριδα που νοικιαζεται σπιτι,να παιρνει τηλεφωνο να κλεινει ραντεβου,να σε παιρνει με το αυτοκινητο του,που εσυ δεν ξερεις καλα την πολη....κλπ...κλπ...

                              Και δεν ξερω γιατι δεν το λενε?Το ''μπαρμπας στην κορωνη'' ισχυει και για την μεταναστευση.Μην παραμυθιαζουνε τον κοσμο!!!

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by ευανθια View Post
                                Ελενιτσα μου δεν γραφω αποψεις μου εδω μεσα τοσο καιρο ....γραφω πραγματα μεσα απο τις εμπειριες μου ...
                                βρε Ευη μου αν αλλαζα στο κειμενο μου το αποψεις και εβαζα το εμπειριες σου θα ηταν καλυτερα? Υπαρχει περιπτωση να σου αλλαξει κανενας την εμπειρια που εχεις? ΟΧΙ
                                Κανω λαθος?
                                Αυτο καταλαβαινω...και αυτο ειπα...και ο λογος που το ειπα ειναι γιατι δεν μου αρεσει αυτη η αντιπαραθεση γιατι κουβεντα στην κουβεντα ...... χοντραινει το πραγμα και δεν εξυπηρετει κανενα σκοπο εκτος ισως απο την εκτονωση σας!! Αλλωστε τις θεσεις μου τις ξερεις...

                                Comment

                                Working...
                                X