Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αρνητικά της Σουηδίας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αρνητικά της Σουηδίας

    Κι επειδή στην ζωή υπάρχουν και οι δύο όψεις, και η θετική και η αρνητική πλευρά, θα ήθελα όσοι έχουν εμπειρίες...όχι και τόσο καλές από τη ζωή τους στη Σουηδία να τις μεταφέρουν εδώ. Θερμή παράκληση, να μην γράφονται πικρόχολα σχόλια ούτε να απογοητεύουμε τον κάθε επίδοξο μετανάστη που προσπαθεί να συγκεντρώσει το θάρρος και το κουράγιο του να κάνει αυτό το βήμα.

    #2
    1 στους 2 Σουηδούς κάνει υπερωρίες χωρίς να πληρώνεται για αυτές:

    Varannan jobbar gratis

    Comment


      #3
      Το μεγαλυτερο αρνητικο της σουηδιας !!!!

      ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ « ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ
      Μπειτε και διαβαστε ποιο ειναι το μεγαλο αρνητικο στην σουηδια για εναν νεοφερμενο ελληνα ...
      Τι ? Μα οι ιδιοι οι ελληνες !!!!!
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        #4
        Θα παρακαλούσα να παραμείνει τουλάχιστον αυτό το post σε σοβαρό επίπεδο και να μην ξεφύγουμε πάλι.

        Comment


          #5
          Τα αρνητικα της σουηδιας

          Σε αυτο το ποστ γραφουμε τα αρνητικα της σουηδιας !!!!!
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            #6
            Βεβαίως! Έγραψα αυτό που έγραψα για να μην μπουν κι άλλοι και αρχίσουν πάλι τα "εγώ, εσύ αυτός" κτλ. και βγούμε εκτός θέματος πάλι.

            Σεβαστή η άποψή σου και καταγράφηκε. Απλά λέω να μην ξαναρχίσει ο γνωστός "διάλογος" εδώ, γιατί ήδη έχουν γίνει αρκετοί χωρίς αποτέλεσμα. Δεν το λέω σε εσένα προσωπικά, σε όλους απευθύνομαι.

            Comment


              #7
              Originally posted by ευανθια View Post
              ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ « ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ
              Μπειτε και διαβαστε ποιο ειναι το μεγαλο αρνητικο στην σουηδια για εναν νεοφερμενο ελληνα ...
              Τι ? Μα οι ιδιοι οι ελληνες !!!!!
              Και αυτα που γραφονται μεσα στο σαιτ δεν ειναι φυσικα αποψη μου αλλα πραγματικα περιστατικα , και δεν τα εχω γραψει εγω αλλα καποιοι αλλοι που εχουν αυτο το σαιτ και ερχονται σε επαφη με νεοφερμενους ελληνες
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #8
                Πολλοί Έλληνες έχουμε δουλέψει δίπλα σε Έλληνες και πίστεψε με ήταν τύπος και υπογραμμός. Έχεις σκεφτεί ότι με αυτά που γράφεις οι νεοφερμένοι θα αποφεύγουν όλους τους Έλληνες επιχειρηματίες και αναμεσά τους κι αυτούς που είναι σοβαροί;;; Σκέψου λίγο τον αντίκτυπο των γραφομενών σου και μετά γράψε!!

                Comment


                  #9
                  δραστηριοι ελληνες της σουηδιας

                  ετσι δεν λεγεται το σαιτ ? Δεν ειναι δικο μου το σαιτ.
                  Καποιοι αλλοι τα γραφουν οχι εγω .
                  Σε αυτους λοιπον οι παρατηρησεις σου
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    #10
                    Στο συγκεκριμένο σάιτ μπορούν όσοι θέλουν να διαβάσουν τα γραφόμενα και να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα για το πως ακριβώς έχουν γραφτεί τα πράγματα...

                    Comment


                      #11
                      Οkay.

                      Απ´ό,τι κατάλαβα η ευανθία αναφέρεται στην εξής παράγραφο που υπάρχει στο site που έκανε link:


                      "Επικοινωνούν μαζί μας αρκετοί συμπατριώτες μας που πέφτουν θύματα επιτήδειων, κυρίως “συμπατριωτών” Ελλήνων, που το παίζουν επιφανείς επιχειρηματίες και κοροιδεύουν τον κόσμο. Χρησιμοποιούν και παράνομα αλλά και “νόμιμα” μέσα. Το ζήτημα είναι ότι το σύστημα και στην Ελλάδα όπως και στην Σουηδία λειτουργεί παρόμοια. Είτε με νόμους που ψηφίζουν τα κοινοβούλια είτε παράνομα, εκμεταλλεύονται τους εργάτες και τους πίνουν το αίμα."

                      Δεν αναφέρει εάν υποστηρίζει την άποψη ή όχι, αν και την έχει αναφέρει σε άλλα post.


                      Με την ευκαιρία, να προσθέσω και τη συνέχεια του άρθρου, από το ίδιο site, για όσους ενδιαφέρονται και δεν τα έχουν βρει:


                      "Η κατάσταση και στη Σουηδία γίνεται δυσκολότερη για αυτούς που θέλουν να μετακομίσουν/μεταναστεύσουν στη Σουηδία. Μέχρι τις αρχές του καλοκαιριού του 2010 έφτανε να κάνεις μια αίτηση για να πάρεις τον προσωπικό αριθμό για να αρχίσεις να μπαίνεις δηλαδή στο σύστημα. Απο τον Αύγουστο του 2010 ζητάνε και μιά ξεχωριστή αίτηση για να συμπληρώσεις αν έχεις δουλειά (ποιός είναι ο εργοδότης σου) ή άν είσαι άνεργος (εννοούν με ταμείο ανεργίας από Ελλάδα).

                      Από 1 Οκτώβρη 2010 ζητάνε να συμπληρώσεις ακόμα μια αίτηση αν έχεις δουλειά (με στοιχεία του εργοδότη στη Σουηδία) ή να έχεις χρήματα έτσι ώστε να μείνεις στη Σουηδία (σε αυτήν την κατηγορία ζητάνει και ιδιωτική ασφάλιση με ιατρική και νοσοκομειακή περίθαλψη). Το μίνιμουμ ποσό που ζητάνε να έχεις είναι γύρω στις 15 χιλιάδες κορώνες το μήνα για τουλάχιστον ένα χρόνο."

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by bettle View Post
                        Οkay.

                        Απ΄ό,τι κατάλαβα η ευανθία αναφέρεται στην εξής πρόταση που υπάρχει στο site που έκανε link:


                        "Επικοινωνούν μαζί μας αρκετοί συμπατριώτες μας που πέφτουν θύματα επιτήδειων, κυρίως “συμπατριωτών” Ελλήνων, που το παίζουν επιφανείς επιχειρηματίες και κοροιδεύουν τον κόσμο. Χρησιμοποιούν και παράνομα αλλά και “νόμιμα” μέσα. Το ζήτημα είναι ότι το σύστημα και στην Ελλάδα όπως και στην Σουηδία λειτουργεί παρόμοια. Είτε με νόμους που ψηφίζουν τα κοινοβούλια είτε παράνομα, εκμεταλλεύονται τους εργάτες και τους πίνουν το αίμα."

                        Δεν αναφέρει εάν υποστηρίζει την άποψη ή όχι, αν και την έχει αναφέρει σε άλλα post.


                        Με την ευκαιρία, να προσθέσω και τη συνέχεια του άρθρου, από το ίδιο site, για όσους ενδιαφέρονται και δεν τα έχουν βρει:


                        "Η κατάσταση και στη Σουηδία γίνεται δυσκολότερη για αυτούς που θέλουν να μετακομίσουν/μεταναστεύσουν στη Σουηδία. Μέχρι τις αρχές του καλοκαιριού του 2010 έφτανε να κάνεις μια αίτηση για να πάρεις τον προσωπικό αριθμό για να αρχίσεις να μπαίνεις δηλαδή στο σύστημα. Απο τον Αύγουστο του 2010 ζητάνε και μιά ξεχωριστή αίτηση για να συμπληρώσεις αν έχεις δουλειά (ποιός είναι ο εργοδότης σου) ή άν είσαι άνεργος (εννοούν με ταμείο ανεργίας από Ελλάδα).

                        Από 1 Οκτώβρη 2010 ζητάνε να συμπληρώσεις ακόμα μια αίτηση αν έχεις δουλειά (με στοιχεία του εργοδότη στη Σουηδία) ή να έχεις χρήματα έτσι ώστε να μείνεις στη Σουηδία (σε αυτήν την κατηγορία ζητάνει και ιδιωτική ασφάλιση με ιατρική και νοσοκομειακή περίθαλψη). Το μίνιμουμ ποσό που ζητάνε να έχεις είναι γύρω στις 15 χιλιάδες κορώνες το μήνα για τουλάχιστον ένα χρόνο."
                        Αγαπητη φιλη δεν χρειαζεται να ξαναγραφεις τι γραφει μεσα το σαιτ.
                        Μπορει καποιος να μπει και να διαβασει. Και επαναλαμβανω δεν ειναι αποψη μου αλλα τα γραφομενα ενος σαιτ φτιαγμενου απο ελληνες που ζουν πολλα χρονια στην σουηδια. ειναι γεγονος οτι υπαρχει εκμεταλλευση απο ελληνες συμπατριωτες μας , και ειναι ενα ασχημο γεγονος για το οποιο πρεπει να πληροφορηθουν οσοι ετοιμαζονται να ερθουν , ωστε να μπορεσουν να προστατευτουν απο τυχον τετοιες κακοτοπιες . οσο για τις παρακατω διαδικασιες εχουν γραφτει εδω στο φορουμ πολλες φορες , ξανα και ξανα. οσοι διαβαζουν ειναι ενημερωμενοι καλα νομιζω. ασε που επισημαινω σε ολους ξανα και ξανα να μπαινουν στο σαιτ της εφοριας η να παιρνουν και τηλεφωνο ακομα για να ειναι σιγουροι οτι δεν εχει αλλαξει κατι.
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          #13
                          Παιδιά ειλικρινά. Δεν έχω τίποτα με τους Έλληνες. Και εγώ Έλληνας είμαι. Μακάρι να βρώ Έλληνα εργοδότη και να δουλέψω τόσο καλά μαζί του, που να τον δώ να πηγαίνει όσο το δυνατόν καλύτερα. Ειλικρινά θα το χαρώ πολύ.

                          Εγώ δεν έχω τίποτα εναντίον των Ελλήνων εργοδοτών. Διαβάζω όμως ότι εκείνοι ίσως να έχουν εναντίον μας ( εμάς των μεταναστών ) επιφυλάξεις και να μη μας προτιμούν.

                          Ίσως να κρίνουν εξ ιδίων τα αλλότρια.

                          Εγώ στο ψάξιμό μου, δεν θα πώ, ότι δεν θα προτιμήσω Έλληνες.

                          Ξεκινάω και αφήνω πίσω μου τις ντόπιες νοοτροπίες.

                          Είπαμε. Αφού θα ζήσουμε και θα δουλέψουμε σε έναν άλλο τόπο, θα ενσωματωθούμε μαζί του. Πρέπει να γίνουμε και λίγο "χταπόδια". Όχι μόνο να μάθουμε να τεντωνόμαστε αλλά να μάθουμε να παίρνουμε και τα χρώματα του περιβάλλοντος.

                          Σπύρος

                          Comment


                            #14
                            Χθες βράδυ μιλούσα για πολλοστή φορά με τον φίλο μου και συμμαθητή μου (τελειώσαμε 6τάξιο Γυμνάσιο το 1970), Έλληνα στην καταγωγή, Σουηδό υπήκοο και μόνιμο κάτοικο Στοκχόλμης εδώ και 41 χρόνια.
                            Εννοείται ότι εκτιμάει και αγαπάει τη νέα του Πατρίδα, βλέπει "άπειρα" θετικά κλπ.
                            Μου είπε και δύο αρνητικά:
                            1. τα αστικά και περιαστικά, Μέσα Συγκοινωνίας της Στοκχόλμης, σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια έχουν υποβαθμιστεί ποιοτικά (παρατηρούνται βλάβες τροχαίου υλικού, λόγω πλημμελούς συντήρησης). Αυτό, το αποδίδει (ο φίλος μου) στο ότι η διαχείριση ανετέθη σε ιδιωτικές εταιρείες (αντί του Δήμου).
                            2. το μεγάλο άγχος των ηλικιωμένων είναι η "γεροντική άνοια" .
                            Γιατί???
                            Διότι όταν τα παιδιά τους (!!!) τους βάλουν στον "Οίκο Ευγηρίας" (όπως συμβαίνει στην μεγάλη πλειοψηφία!!!) , αν τους έρθει το Αλτσχάιμερ περνάνε πολύ άσχημα (υπό περιορισμό, κλειδωμένοι μερικές φορές ή ακόμα και δεμένοι) αφού και τα Γηροκομεία δόθηκαν για διαχείριση σε ιδιώτες .
                            Αυτό, έτσι, για να δώσω κι εγώ, μια επί πλέον πληροφορία. Φυσικά ο φίλος μου, σταθμίζοντας τα συν και τα μείον...επιλέγει Σουηδία!!!

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by GKCAPO View Post
                              Χθες βράδυ μιλούσα για πολλοστή φορά με τον φίλο μου και συμμαθητή μου (τελειώσαμε 6τάξιο Γυμνάσιο το 1970), Έλληνα στην καταγωγή, Σουηδό υπήκοο και μόνιμο κάτοικο Στοκχόλμης εδώ και 41 χρόνια.
                              Εννοείται ότι εκτιμάει και αγαπάει τη νέα του Πατρίδα, βλέπει "άπειρα" θετικά κλπ.
                              Μου είπε και δύο αρνητικά:
                              1. τα αστικά και περιαστικά, Μέσα Συγκοινωνίας της Στοκχόλμης, σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια έχουν υποβαθμιστεί ποιοτικά (παρατηρούνται βλάβες τροχαίου υλικού, λόγω πλημμελούς συντήρησης). Αυτό, το αποδίδει (ο φίλος μου) στο ότι η διαχείριση ανετέθη σε ιδιωτικές εταιρείες (αντί του Δήμου).
                              2. το μεγάλο άγχος των ηλικιωμένων είναι η "γεροντική άνοια" .
                              Γιατί???
                              Διότι όταν τα παιδιά τους (!!!) τους βάλουν στον "Οίκο Ευγηρίας" (όπως συμβαίνει στην μεγάλη πλειοψηφία!!!) , αν τους έρθει το Αλτσχάιμερ περνάνε πολύ άσχημα (υπό περιορισμό, κλειδωμένοι μερικές φορές ή ακόμα και δεμένοι) αφού και τα Γηροκομεία δόθηκαν για διαχείριση σε ιδιώτες .
                              Αυτό, έτσι, για να δώσω κι εγώ, μια επί πλέον πληροφορία. Φυσικά ο φίλος μου, σταθμίζοντας τα συν και τα μείον...επιλέγει Σουηδία!!!
                              1. Δεν ξερω πως ηταν οι αστικες και υπεραστικες συγκοινωνιες της Στοκχολμης πριν απο χρονια , ομως τωρα που ζω εδω και μετακινουμαι καθημερινα με αυτες διαπιστωνω οτι ειναι τοσο συνεπεις με ακριβεια λεπτου που ,μπορεις να προγραμματισεις το δρομολογιο σου και ξερεις ακριβως τι ωρα θα φτασεις στον προορισμο σου. και οι αποστασεις ειναι μεγαλες. Βεβαια υπαρχουν τρενα πιο παλια και πιο καινουργια αλλα λιγο το κοιταω αυτο. Δεν εχω παρατηρησει να καθυστερει καποιο δρομολογιο λογω βλαβης του τρενου.

                              2. Εδω θα ηθελα να πω οτι οσον αφορα τους ηλικιωμενους εδω στην σουηδια , ειναι ενα θεμα που με εχει εντυπωσιασει. Οι ηλικιωμενοι εδω ειναι πολυ μεγαλης ηλικιας , καλοντυμενοι , και δραστηριοι με την εννοια οτι σε τοσο μεγαλη ηλικια οι ελληνες ειναι συνηθως κακατακοιτοι σε καποιο σπιτι η σε καποιο γηροκομειο. Εδω κυκλοφορουν με τα ειδικα καροτσακια που τα χρησιμοποιουν για να στηριζονται οταν περπατουν , να καθονται οταν κουραζονται , αλλα και να τοποθετουν τα ψωνια τους. Πολλοι εχω παρατηρησει οτι μενουν μονοι τους , αλλα τους προσφερεται βοηθεια στο σπιτι. τους βλεπω να κυκλοφορουν παντου και τους χαιρομαι !!!!!!
                              Ευτυχως που δεν θα γερασω στην ελλαδα .........

                              Για να μην πω πως συμπεριφερονται και πως ζουν εδω οι αναπηροι και πως τους αντιμετωπιζουμε στην ελλαδα.

                              Και κατι αλλο ασχετο με τα δυο αυτα θεματα.
                              Καποιος ειχε αναφερει οτι στα λεωφορεια δεν βοηθανε οι σουηδοι τις μητερες με τα καροτσακια.
                              Να σας πω οτι τα λεωφορεια ολα ειναι ετσι διαμορφωμενα που μπαινουν απο την μεσαια πορτα ολα τα καροτσακια , αλλα και τα καροτσακια των ηλικιωμενων. επομενως δεν χρειαζονται συνηθως καποια βοηθεια , και οι μητερες με τα μωρα καθως και οι ηλικιωμενοι με τα καροτσακια δεν πληρωνουν εισιτηριο .

                              Πιστευω ο γνωστος σου βεβαια μπορει να κανει την συγκριση με τα παλαιοτερα χρονια που μαλλον θα ηταν καλυτερα .
                              Εγω μπορω να συγκρινω το σημερα που ζω στην στοκχολμη με την ελλαδα.
                              Φυσικα καμμια σχεση καμμια συγκριση .
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment

                              Working...
                              X