Announcement

Collapse
No announcement yet.

Συνοπτικος Οδηγος Επιβιωσης Για Σουηδια

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Παιδιά καλημέρα σε όλους,
    Επιτέλους εντόπισα αυτά τα post (θυμόμουν ότι κάπου είχατε γράψει για συνάλλαγμα χρεώσεις και τράπεζες και ήταν το μόνο που δεν σημείωσα!).
    Σας ευχαριστώ όλους, για την ώρα με καλύψατε. Αν μάθετε κάτι νεότερο παρακαλώ συμπληρώστε το. Προσπαθώ να οργανωθώ στον τομέα συνάλλαγμα και τράπεζα (στην Ελλάδα) μέχρι να έρθω και θα μου είναι χρήσιμο να έχω όσες περισσότερες πληροφορίες για το θέμα.
    Σας εύχομαι Καλό Πάσχα!
    Δέσποινα

    Comment


      #17
      Καλημέρα

      Εγώ δεν ασχολήθηκα ποτέ με το να κάνω συνάλλαγμα από Ελλάδα όταν ταξιδεύω. Με το ευρώ μπορείς να κάνεις συναλλαγές στα αεροδρόμια που περνάς με τη μόνη διαφορά παίρνεις ρέστα σε ντόπιο νόμισμα. Όταν φτάσω στον προορισμό μου τότε αλλάζω τα ευρώ σε ντόπιο νόμισμα.
      Όταν πήγα Σουηδία άλλαξα σε κορώνες στο αεροδρόμιο. Βρήκα την SEB με καλύτερη τιμή και άλλαξα εκεί σε κορώνες , είχα υπολογίσει πόσα θα χρειαστώ και τα άλλαξα όλα μαζί.
      Πάντως και μέσα στην Στοκχόλμη είδα καταστήματα της forex οπότε μπορείς να αλλάξεις και εκεί αν χρειαστείς ή αν κάνεις ανάληψη σε εκεί τράπεζα με το σύστημα Δίας από τον λογαριασμό της δική σου τράπεζας τότε θα σου δώσει κορώνες. Επίσης αν δεν θέλεις να έχεις μετρητά μαζί σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις και προπληρωμένη κάρτα ή χρεωστική κάρτα από τον λογαριασμό σου απευθείας.

      Βασίλης

      Comment


        #18
        biill66,
        ευχαριστώ για την απάντηση. Κι εγώ έτσι σκέφτηκα, να μην κάνω συνάλλαγμα εδώ. Επειδή όμως δεν ήξερα τι θα συναντήσω στο Αεροδρόμιο (τώρα χάρη σε εσάς έχω μια εικόνα), ήθελα να έχω και μια κάρτα για εναλλακτική λύση, κυρίως για τη μεταφορά στο κέντρο, τηλέφωνο κλπ. Φίλοι που ταξίδεψαν πρόσφατα μου είπαν ότι το λεωφορείο από το αεροδρόμιο (arlanda) για την Στοκχόλμη έχει μηχάνημα που παίρνει visa για να βγάλεις εισιτήριο αλλά δεν παίρνει mastercard (που είναι η μόνη που έχω). Επίσης δεν εντόπισαν εκδοτήριο εισιτηρίων (παράξενο!)
        Θεώρησα καλό να έχω μία visa από τράπεζα που προαναφέρθηκε για να μπορώ να κάνω και ανάληψη από ΑΤΜ. (Η δική μου τράπεζα είναι ακριβή σε αυτά).
        Πήγα λοιπόν το πρωί σε άλλη τράπεζα και σε 27'! είχα visa χρεωστική και ενεργοποιημένη, που νομίζω θα με καλύψει στα πάντα. Κόστος ανά ανάληψη κάτι λιγότερο από 3 ευρώ(+διαφορά νομίσματος.)
        Αφού απέκτησα την κάρτα τόσο γρήγορα θα την χρησιμοποιήσω και για το αεροπορικό εισιτήριο αλλά και για όλα τα υπόλοιπα έξοδα για τη Σουηδία. Θα ενημερώσω μελλοντικά για το συνολικό κόστος της αναγνωριστικής επίσκεψης εκεί, έτσι πληροφοριακά.
        Ευχαριστώ και πάλι,

        Δέσποινα

        Comment


          #19
          Με λεωφορείο πήγα και εγώ από Αρλάντα στη Στοκχόλμη, εισιτήριο πήρα στης πληροφορίες (99 κορώνες) είναι διπλά αν θυμάμαι καλά στο κατάστημα της SEB. Εκεί ζήτησα και μου έδωσαν και έναν χάρτη της Στοκχόλμης (δωρεάν). Το ποιο χρήσιμο για μένα ήταν που είχε τυπωμένα πάνω του τα δρομολόγια του ηλεκτρικού.
          Προσοχή παντού υπάρχει ένα μηχάνημα για έκδοση εισιτηρίων προτεραιότητας (εκεί την πάτησα, ευτυχώς όχι σε σημείο να κοκκινίσω).
          Για την επιστροφή τα εκδοτήρια είναι ακριβώς απέναντι από εκεί που κάνει τέρμα στον κεντρικό σταθμό των τρένων (μέσα στο κτήριο του σταθμού).

          Comment


            #20
            Οπουδήποτε στην Ευρώπη μπορείτε να βγάλετε λεφτά από το λογαριασμό σας στα ΑΤΜ, στο τοπικό νόμισμα φυσικά, με μια απλή καρτούλα τύπου Maestro από την τράπεζά σας. Δε χρειάζεται να είναι VISA.

            Η Maestro δε λειτουργεί σε όλα τα καταστήματα αν θέλει κανείς να πληρώσει με αυτήν.
            "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

            Comment


              #21
              Ευχαριστώ πολύ όλους τους παραπάνω φίλους που έχουν κάνει πολύ βοηθητική δουλειά συγκεντρώνοντας όλα τα links κτλ

              Comment


                #22
                Επιβιωση στην Σουηδια!!! 2012-06-09

                Σκεφτηκα να συμπληρωσω καποια πραγματα μιας και βρηκα τον χρονο...

                Πριν ανεβειτε επανω ειναι ευνοητο οτι πρεπει να οργανωθειτε!!

                Αυτα που χρησιμευσαν σε εμενα , απο ολες τις προετοιμασιες που ειχα κανει..., ειναι τα παρακατω:

                1. ΝΕΟΥ ΤΥΠΟΥ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΑ (85 περιπου ευρω)
                με το ηλεκτρονικο αποτυπωμα ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ!!!
                Τα ζητανε για να ειναι σιγουροι.
                Απο οσο μου ειπανε οταν καταθετεις ηλεκτρονικα την αιτηση στο γραφειο μεταναστων το χρειαζεσαι να δηλωσεις και την ισχυ του.
                Το ζητανε ακομα και στον ΟΑΕΔ τους-Arbetsformedlingen.
                Επισης μπορει να σε ρωτησουν εαν ειναι το νεο διαβατηριο αυτο που εχεις, κατα την εκδοση σουηδικης ταυτοτητας , ετυχε σε γνωστο...
                Σκαναρετε το στην πιο "ελαφρια" εκδοση ασπρομαυρη που μπορειτε!
                Θα χρειαστει να το επισυναψετε ηλεκτρονικα και στο γραφειο μεταναστων για την αιτηση παραμονης μετα την ληξη των 3 μηνων....

                2. ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΑΜΟΥ & ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ
                Σκαναρισμενα και αυτα σε "ελαφρια" εκδοση ασπρομαυρη....
                Προσοχη!!!
                Εαν ανεβητε με τον συζυγο σας, ή ειστε παντρεμενος και εχετε ανεβει μονος, δωστε το απο μονοι σας στην εφορια-Skatteverket ακομα και εαν δεν σας το ζητησουν!!!
                Δωστε απο μονοι σας και το Πιστοποιητικο Οικογενειακης Καταστασης εαν εχετε και παιδια!!
                Μετα θα σας στελνουν γραμματα σπιτι... "δεν εχουμε αυτο , εκεινο , το αλλο... "
                Οποτε απο την αρχη δωστε τους να σκαναρουν οτι δικαιολογητικα φανταζεστε οτι χρειαζονται και πιεστε τους η δυνατον να τα βαλουν στο φακελο σας ...
                Εαν δεν σας ζητησει αυτα που πραγματικα απαιτουνται , ο φακελος σας θα ειναι ελλιπης και ο τελικος υπαλληλος (δεν ειναι ο ιδιος με τον πρωτο...) στον οποιο καταληγει ο φακελος σας και που θα διαχειριστει την υποθεση σας θα αρχισει εγγραφως να σας ζηταει διαφορα, και με το δικιο του..., και θα καθυστερησετε εσεις τελικα χωρις λογο!
                Και να θυμαστε ΠΑΝΤΑ το "ειναι σε τι υπαλληλο θα πεσεις"!!!
                Καλυφθειτε απο μονοι σας γιατι ο υπαλληλος μπορει και να μην σας καλυψει!!!

                3. ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
                Θελουν να ειναι σιγουροι για αρχη τουλαχιστον οτι ειστε καλυμενοι απο ασφαλεια υγειας.
                Επειδη κανει και 10-15 μερες να βγει κινηθειτε αναλογα.... μην το αφησετε τελευταια στιγμη...


                4. ΠΤΥΧΙΑ & ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΑΣ (και μεταφραση τους στα Σουηδικα!!!)
                Και το τονιζω στα Σουηδικα για να γνωριζετε και εσεις ακριβως πως λεγεται η ειδικοτητα σας εδω στην Σουηδια!! Θα τα χρειαστειτε μαζι με την μεταφραση τους για να τα καταθεσετε, δεν χρειαζεται personnummer, για αξιολογηση-ισοτιμια με τα σουηδικα ειτε για να συνεχισετε σπουδες ειτε για ευρεση εργασιας στο hogskoleverket: Startsida - H .
                Οι εργοδοτες βλεπουν στο βιογραφικο σας τον αριθμο που εχετε ως υποθεση στο hogskoleverket και μπορουν να επικοινωνησουν με αυτους για να βεβαιωθουν για τα πτυχια σας....
                Και εννοειται σκαναρισμενα....


                5. ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ & COVER LETTER
                Μεταφρασμενα και στα σουηδικα και στα αγγλικα!!
                Δεν ξερετε ποια εκδοση θα εκτιμηθει περισσοτερο και απο ποιον, οποτε πρατετε αναλογα!! Για αρχη στην περιπτωση που βρειτε μια προχειρη εργασια δεν θα χρειαστουν αλλα επειδη ποτε δεν ξερεις ποτε θα βρεις δουλεια πανω στο επαγγελμα σου καλο ειναι να στελνεις ταυτοχρονα με την προχειρη δουλεια επιβιωσης...

                ....για οσους ειναι ανεργοι...
                6. ΒΕΒΑΙΩΣΗ U1 ή U2 ΑΠΟ ΟΑΕΔ
                Στην περιπτωση που ειστε απλα ανεργοι ή παιρνετε και επιδομα απο τον ΟΑΕΔ στην Ελλαδα παιρνετε λιγο πριν φυγετε τα παραπανω εντυπα και ερχομενοι Σουηδια πατε στον εδω ΟΑΕΔ-Arbetsformedlingen και μαζι με την ευρωπαικη καρτα ασθενειας και το διαβατηριο σας εγγραφεστε. Στην συνεχεια αυτοι στελνουν στο ΙΚΑ τους-Forsakringkassa τα δικαιολογητικα σας και οι τελευταιοι με την σειρα τους "ζητανε" απο την εφορια-Skatteverket να σας δωσει προσωρινα νουμερα samordnigsnummer (Samordningsnummer | Skatteverket [NS4 version]) για να ψαχνετε στην χωρα τους επισημα για δουλεια...

                Απο οσο με ενημερωσαν προσφατα (2012/10/16) με το να εισαι απλα ανεργος και να παρεις το εντυπο U1 απο τον ΟΑΕΔ στην Ελλαδα, δεν σου δινουν προσωρινο αριθμο.
                Τον δινουν μονο εαν παιρνεις επιδομα ανεργιας και το μεταφερεις στην Σουηδια.. και εννοειται οτι εχεις το εντυπο U2 να τους καταθεσεις...


                ...για οποιον εχει την οικονομικη δυνατοτητα...
                7. ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑ (για την καταθεση σας)
                Μεταφρασμενη στα αγγλικα!! Για την περιπτωση που εχετε ακομα καποια χρηματα στην ακρη και σας ζητηθει να τα δειξετε στην εφορια-Skatteverket για να πεισθουν οτι μπορειτε να ζησετε μεχρι να βρειτε δουλεια ή να αρχισετε να πληρωνεστε.
                Οχι οτι ειναι και απαραιτητο αλλα σε καποιους ζητηθηκε...

                ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ.....
                ..... οτι οι μεταφρασεις εδω κοστιζουν και πανε με την λεξη!!
                Ο,τι μεταφρασεις χρειαζεστε λοιπον καντε τις απο Ελλαδα ή φροντιστε να αφησετε αντιγραφα κατω για να σας τα στειλουνε αργοτερα εαν δεν εχετε την δυνατοτητα να δωσετε αρκετα χρηματα απο την αρχη...
                Επειδη και οι εκτυπωσεις κοστιζουν, περιοριστε τις και εχετε ολα σας τα εγγραφα και σκαναρισμενα στην πιο light εκδοση που μπορειτε γιατι ολο και καπου θα χρειαστει να τα στειλετε.....

                Αν σκεφτω κατι αλλο θα συμπληρωσω.

                Συγνωμη για το υψος γραμματων, δεν το υπολογισα και πολυ καλα και μου βγηκανε θηρια και δεν μπορω να τα διορθωσω κιολας...

                Ελενη

                Comment


                  #23
                  Επιβιωση στην Σουηδια!!! (Συνεχεια...) 2012-07-13

                  Καποια ακομα πραγματα που διευκολυναν την ζωη μου να τα γνωριζω ή να τα εχω ειναι τα παρακατω :

                  1. Κινητο που να υποστηριζει internet.
                  Με 50 περιπου κορωνες μπορεις να εχεις ιντερνετ στο κινητο σου και να μπαινεις και να ελεγχεις διαφορα πραγματα... π.χ. με GPS που βρισκεσαι ή τι ωρα περναει το λεωφορειο ή το μετρο απο καποιο σημειο....

                  2. Να μαθετε να χειριζεστε το σουηδικο ψαχτηρι www.eniro.se/
                  Δεν κανω διαφημιση αλλα εξυπηρετει παρα πολυ μιας και εχει αριθμηση οδων και τις διαφορες εξοδους του T-bana (μετρο) τουλαχιστον για την πολη της Στοκχολμης, στασεις λεωφορειων και τις ονομασιες τους.
                  Καθε φορα που παιρνετε οδηγιες να πατε σε καποια διευθυνση καλο ειναι να γνωριζετε εκ των προτερων απο ποια εξοδο θα βγειτε γιατι απο την στιγμη που δεν γνωριζετε και πολλα το πιο πιθανο ειναι με μια λαθος εξοδο να χαθειτε...
                  Εαν πατε στην επιλογη kartor (χαρτες) θα δειτε τις επιλογες hybrid, utsikt, gatuvy. Με την βοηθεια τους βλεπετε και τριςδιαστατα που θα πατε και τι εχει εκει κοντα.

                  3. Να μαθετε επισης να χειριζεστε το σουηδικο ψαχτηρι hitta.se – fφretag, personer och platser – helt enkelt
                  Αυτο με βοηθησε να βρω τις περιπου 725 εταιρειες καθαρισμου εδω στην Στοκχολμη. Εχει ξαναυποθει αρκετες φορες και απο διαφορα ατομα εδω μεσα αλλα ειπα να μην το αφησω απεξω τωρα που το θυμηθηκα...
                  Βλεποντας μια μια τις εταιρειες σε παραπεμπει στα σαιτ τους, σου δινει τηλεφωνα, στις δειχνει στο χαρτη.... δεν αναφερεται μονο σε εταιρειες αλλα μπορεις να βρεις π.χ. και ατομα με το ονοματεπωνυμο τους ή την διευθυνση τους...

                  4. Να μαθετε να χειριζεστε το ΛΕΞΙΚΟ Lexin
                  ή καποιο αλλο αντιστοιχο. Το συγκεκριμενο εχει επιλογη και να γραφεις την ελληνικη λεξη και να σου δινει την αντιστοιχη σουηδικη.

                  5. Να μαθετε να χειριζεστε το σαιτ Startsida – AB Storstockholms Lokaltrafik
                  Διαθετει πληροφοριες για τις συγκοινωνιες που "απλωνονται" σε ολη την Στοκχολμη! Εδω μεσα θα δινετε π.χ. μια διευθυνση που θελετε να πατε, το σημειο απο το οποιο ξεκινατε και θα σας δινει διαδρομη, ολα τα μεταφορικα μεσα που χρειαζεστε να χρησιμοποιησετε, ποση ωρα θα κανετε και ειλικρινα θα σας λυσει τα χερια!!
                  Αφου σας βγαλει την διαδρομη εχει επιλογη κατω δεξια karta (χαρτης) στον οποιο σας δειχνει ακριβως πως θα πατε και ποσο θα χρειαστει να περπατησετε. Διευκολυνει παρα πολυ, αφου μπορεις για παραδειγμα να δωσεις την ωρα που θελεις να εισαι καπου και το σαιτ να σου δωσει ωρα που πρεπει να ξεκινησεις απο το σπιτι σου και συγκεκριμενη διαδρομη.
                  Θελει αρκετο ψαξιμο για να λειτουργει αποτελεσματικα σαν εργαλειο.
                  Παρατηρηση: στην περιπτωση που εχετε ενεργοποιησει την αυτοματη μεταφραση του σαιτ ΔΕΝ βγαζει την επιλογη χαρτης για να μπορειτε να βλεπετε και πως πατε, οποτε φροντιστε οταν θελετε να βλεπετε και τον χαρτη να απενεργοποιειτε την επιλογη αυτη.

                  6. Ο ελληνικος τραπεζικος σας λογαριασμος να εχει e-banking.
                  Με αυτον τον τροπο θα γνωριζετε ανα πασα στιγμη , μεχρι να αποκτησετε και εναν σουηδικο τραπεζικο λογαριασμο, τι σας παιρνει καθε φορα η τραπεζα οταν κανετε αναληψη απο ΑΤΜ της Σουηδιας.
                  Θελω να τονισω οτι ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΧΡΗΜΑΤΑ απο τον λογ/σμο σας αλλα το ακριβες αντιτιμο καθε φορα που κανετε μια συναλλαγη με την απλη ελληνικη debit καρτα σας εδω στην Σουηδια σε καποιο καταστημα.
                  Μην φοβαστε λοιπον να την χρησιμοποιησετε και γυρνατε με χαρτονομισματα και παιδευεστε! Καλο ειναι βεβαια να εχετε μαζι σας καποια χρηματα για συναλλαγες αλλα για πανω απο 100 περιπου κορωνες δινετε την καρτα σας στο μηχανημα, πληκτρολογειτε των κωδικο ασφαλειας σας και αφαιρειται το ποσο που κοστιζει αυτο που αγορασατε.
                  Αυτος που χρεωνεται για την συναλλαγη σας με την καρτα ειναι το εκαστοτε καταστημα με 5 κορωνες περιπου την καθε φορα, και το τονιζω οχι εσεις! Οποτε χρησιμοποιηστε την ελευθερα και επιβεβαιωθειτε και απο τον e-banking λογαριασμο σας για του λογου το αληθες!
                  Οταν βεβαια κανετε αναληψη χρηματων απο ΑΤΜ εννοειται οτι χρεωνεστε, μην τα μπερδευουμε αυτα...


                  Εαν θυμηθω και κατι αλλο, συμπληρωνω...

                  Ελενη

                  Comment


                    #24
                    Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με την έκδοση κάρτας αναλήψεων από τράπεζα. Έχω ανοίξει λογαριασμό σε σουηδική τραπεζα με το διαβατήριο μου. Μόλις πήρα τη σουηδική ταυτότητα και θα κάνω αίτηση για να πάρω κάρτα αναλήψεων (με το διαβατήριο μου εδιναν μόνο maestro που δεν είναι και πολύ χρηστική στη Σουηδία και ήθελαν σουηδική ταυτότητα για την έκδοση κάρτας visa / mastercard).
                    Γνωρίζει κανείς αν παίρνεις την κάρτα όταν κάνεις την αίτησή σου ή μετά από πόσες μέρες σου τη στέλνουν;
                    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

                    Comment


                      #25
                      Σε μενα την εστειλαν σπιτι σε 4 μερες.

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by Georgia2012 View Post
                        Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με την έκδοση κάρτας αναλήψεων από τράπεζα. Έχω ανοίξει λογαριασμό σε σουηδική τραπεζα με το διαβατήριο μου. Μόλις πήρα τη σουηδική ταυτότητα και θα κάνω αίτηση για να πάρω κάρτα αναλήψεων (με το διαβατήριο μου εδιναν μόνο maestro που δεν είναι και πολύ χρηστική στη Σουηδία και ήθελαν σουηδική ταυτότητα για την έκδοση κάρτας visa / mastercard).
                        Γνωρίζει κανείς αν παίρνεις την κάρτα όταν κάνεις την αίτησή σου ή μετά από πόσες μέρες σου τη στέλνουν;
                        Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
                        Καλημερα

                        σε εμας εστειλαν την καρτα σπιτι οντως σε 4 μερες και σε ξεχωριστο φακελο 1-2 μερες αργοτερα το pin.

                        Comment


                          #27
                          Καλημερα,

                          μας προτειναν στο sfi ("σχολειο για μεταναστες" για οσους δεν γνωριζουν...) δυο σαιτ αρκετα διαφωτιστικα για το πως λειτουργουν οι υπηρεσιες τους γενικοτερα και αναφερουν επισης και σε ποια αλλα σαιτ μπορεις να απευθυνεσαι αναλογα τι χρειαζεσαι...

                          Δεν θυμαμαι να εχουν αναφερθει ξανα οποτε τα παραθετω:
                          Το ενα ειναι γενικα για Σουηδια Startsida και το αλλο ειναι συγκεκριμενα για την Στοκχολμη Ny i Stockholm

                          Απο το πρωτο σαιτ ξεχωρισα στην τελευταια καρτελλα "quick facts" - το glossary http://www.informationsverige.se/Eng.../Ordlista.aspx τo οποιο βρηκα ενδιαφερoν και χρησιμο...

                          ριξτε τους μια ματια εαν εχετε χρονο...

                          Comment


                            #28
                            Καλημερα!σας ευχαριστουμε πολυ που συνεχιζετε να μας ενημερωνετε και να μας προσφερετε πολυτιμες πληροφοριες!!ειναι τεραστια βοηθεια!!!

                            Comment


                              #29
                              Είναι απίστευτη η βοήθεια που έχει προσφέρει αυτό το σάιτ, και όσοι γράφουν τις εμπειρίες τους, μια συμβουλή, πληροφορίες, οτι θεωρούν οτι είναι καλό να πουν. Και μάλιστα, χωρίς προσωπικό όφελος, απλά επειδή θέλουν να το κάνουν. Αποτελούν παράδειγμα ανθρωπιάς για μένα, και απόδειξη οτι υπάρχουν ακόμα Άνθρωποι ανάμεσά μας. Μέσα σ' αυτόν τον ατομικισμό που επικρατεί.... Να στε καλά βρε παιδιά, αυτό έχω να πω. Με όλη μου τη καρδιά!!!

                              Originally posted by #REM# View Post
                              Καλημερα!σας ευχαριστουμε πολυ που συνεχιζετε να μας ενημερωνετε και να μας προσφερετε πολυτιμες πληροφοριες!!ειναι τεραστια βοηθεια!!!
                              To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by Georgia9 View Post
                                Είναι απίστευτη η βοήθεια που έχει προσφέρει αυτό το σάιτ, και όσοι γράφουν τις εμπειρίες τους, μια συμβουλή, πληροφορίες, οτι θεωρούν οτι είναι καλό να πουν. Και μάλιστα, χωρίς προσωπικό όφελος, απλά επειδή θέλουν να το κάνουν. Αποτελούν παράδειγμα ανθρωπιάς για μένα, και απόδειξη οτι υπάρχουν ακόμα Άνθρωποι ανάμεσά μας. Μέσα σ' αυτόν τον ατομικισμό που επικρατεί.... Να στε καλά βρε παιδιά, αυτό έχω να πω. Με όλη μου τη καρδιά!!!
                                Ευχαριστω και εγω με τη σειρα μου για τα καλα λογια Ολα αυτα που εχω γραψει,αλλα και οσα εχουν γραψει και αλλοι συμφορουμητες,ειναι μεσα απο προσωπικη εμπειρια αλλα και ερευνα,και ισως καποιος να βρει κατι χρησιμο.

                                Comment

                                Working...
                                X