Announcement

Collapse
No announcement yet.

Συνοπτικος Οδηγος Επιβιωσης Για Σουηδια

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Δικος μου στοχος

    ειναι να μεταδωσω μεσα απο αυτο το φορουμ πληροφοριες που θα βοηθουσαν εμενα εαν ανεβαινα τωρα επανω στην Σουηδια... ετσι κινουμαι .... θα ηθελα βεβαια ως λαος να το ειχαμε ως δεδομενο οτι θα βοηθαγαμε ο ενας τον αλλο σε αυτη την προσπαθεια..... αλλα ελπιζω οτι οι περισσοτεροι απο εμας θα κινηθουμε σε αυτον τον στοχο..

    Αυτο που με λυπει πρααγματικα ειναι οτι βλεπω αλλους λαους-φυλες να προσπαθουν να αλληλοβοηθηθουν πολυ περισσοτερο απο εμας !!! Τι στο καλο εχουμε λιγοτερο απο αυτους που δεν μπορουμε να φερθουμε ανθρωπινα ,υποστηρικτικα ρε γαμωτο???????????????
    Δηλαδη ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΛΑΟΙ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ!!!!!!!!!!!!

    ΓΙΑΤΙ????????

    Comment


      #32
      Εγώ προσωπικά δεν βλέπω να υπάρχει κάποιος παραλογισμός στο κείμενο σου.

      Comment


        #33
        Ούτε κιεγώ βλέπω κάτι που να θέλει σβήσιμο !. Εξάλλου και το ότι οι έλληνες δεν βοηθάνε και δεν είναι τόσο ανθρώπινοι μεταξύ τους όσο άλλοι λαοί , είναι και αυτό μια σημαντική πληροφορία για κάποιον νεομετανάστη.
        Για να ξέρουν οι καινούργιοι τι θα συναντήσουν ! Αφού σαν λαός έτσι είμαστε ας το συνειδητοποιήσουμε και άς το δεχτούμε !! Βέβαια ευτυχώς υπάρχουν και εξαιρέσεις !!!!!
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          #34
          Ελένη, όλες οι πληροφορίες χρήσιμες είναι. Τώρα αυτή τη νοοτροπία του "οτι πέρασα εγώ να το περάσεις κι εσύ, και χειρότερα.." που είχαν και έχουν πολλοί άνθρωποι και κυρίως μεγάλης ηλικίας, ε, δε ξέρω από που και πως την απέκτησαν. Πάντως υπάρχει σα νοοτροπία και (δυστυχώς) την αποκτούν και νεότεροι, αν δεν έχουν λίγο ανοιχτό μυαλό να ξεφύγουν από αυτά. Δε ξέρω για άλλες εθνικότητες, αλλά από τους αλβανούς που έχει τύχει να δω εδώ στην Ελλάδα, όντως είναι δεμένοι μεταξύ τους, βοηθιόνται και αλληλουποστηρίζονται. Ε, μπορεί να πέσει και κανένα μαχαίρωμα στη μέση, αλλά γενικά βοηθιούνται, δεν είναι παρτάκιδες όπως εμείς..
          To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

          Comment


            #35
            Καλημερα,

            συμφωνω οτι ολες οι πληροφοριες ειναι για καποιον απο εμας χρησιμες οχι παντα για ολους και αυτο εξαρταται απο την φαση στην οποια βρισκεται ο καθενας μας και τις αναγκες που εχει....

            Οσον αφορα στις νοοτροπιες του παρελθοντος που δυστυχως οι συμπατριωτες μας ηρθαν σε μια νεα χωρα και δεν τις αποχωριστηκαν : Κακο του κεφαλιου τους!

            Εαν δεν μπορεσαν να βελτιωθουν ως ανθρωποι τοσα χρονια σε μια χωρα που τους δειχνει καποιες αλλες νοοτροπιες και τροπους συμπεριφορας απο αυτες που ειχαν μεχρι τωρα γνωρισει δεν προκειται να γινει ποτε...

            Ελενη

            Comment


              #36
              Καλησπέρα :-)
              Προσπαθώ από χθες να το ανοίξω να το δω και δεν μπορώ...Γιατί?

              Comment


                #37
                Παιδιά αυτο το αρχείο που το διαβάσατε όλοι (συνοπτικος οδηγός) που πήγε?

                Comment


                  #38
                  Καλησπερα σας!Γιατι εξαφανιστηκε ο ΣΥΝΟΠΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ;;;;;Αν μπορει καποιος ας βοηθησει γιατι ηταν παρα πολυ χρησιμος

                  Comment


                    #39
                    Καλησπερα #REM#

                    Τι εννοεις εξαφανιστηκε ο οδηγος? Ηδη βρισκεσαι στο θεμα οδηγος , αρα δεν εξαφανιστηκε....
                    Εαν εννοεις οτι εχει καποιος καιρο να μπει να ενημερωσει, εγω προσωπικα δεν νομιζω οτι εχω κατι αλλο να προσθεσω....
                    Ελπιζω οτι μερικα απο αυτα που εγραψα βοηθησαν καποιους που ηδη βρισκονται επανω στην Σουηδια και με καποιον τροπο προσπαθουν να περασουν απο ολες τις διαδικασιες πιο προσφατα απο οτι τις καναμε εμεις....

                    Δεν εχω δει με λυπη μου να κατσει καποιος απο ολους αυτους που ανεβηκαν μετα απο εμενα να συμπληρωσει ή εστω να μας πει ποσο πολυ αλλαξαν οι διαδικασιες για τα νουμερα, ή τι ζητανε αυτη τι στιγμη απο χαρτια απο ελλαδα....

                    Και αναρωτιεμαι τελικα γιατι πρεπει οι "παλιοι" να δινουν μονο αναφορα και πληροφοριες ενω οι "νεοι" που ανεβαινουν απλα να τις παιρνουν και να εξαφανιζονται χωρις να ανταποδιδουν για τους επομενους αυτο που πηραν ωστε να υπαρχει και μια συνεχεια?

                    Ελενη

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                      Καλησπερα #REM#

                      Τι εννοεις εξαφανιστηκε ο οδηγος? Ηδη βρισκεσαι στο θεμα οδηγος , αρα δεν εξαφανιστηκε....
                      Εαν εννοεις οτι εχει καποιος καιρο να μπει να ενημερωσει, εγω προσωπικα δεν νομιζω οτι εχω κατι αλλο να προσθεσω....
                      Ελπιζω οτι μερικα απο αυτα που εγραψα βοηθησαν καποιους που ηδη βρισκονται επανω στην Σουηδια και με καποιον τροπο προσπαθουν να περασουν απο ολες τις διαδικασιες πιο προσφατα απο οτι τις καναμε εμεις....

                      Δεν εχω δει με λυπη μου να κατσει καποιος απο ολους αυτους που ανεβηκαν μετα απο εμενα να συμπληρωσει ή εστω να μας πει ποσο πολυ αλλαξαν οι διαδικασιες για τα νουμερα, ή τι ζητανε αυτη τι στιγμη απο χαρτια απο ελλαδα....

                      Και αναρωτιεμαι τελικα γιατι πρεπει οι "παλιοι" να δινουν μονο αναφορα και πληροφοριες ενω οι "νεοι" που ανεβαινουν απλα να τις παιρνουν και να εξαφανιζονται χωρις να ανταποδιδουν για τους επομενους αυτο που πηραν ωστε να υπαρχει και μια συνεχεια?

                      Ελενη
                      Ειχα την εντυπωση οτι στην αρχη υπηρχε ενα κειμενο κ αυτος ηταν ο συνοπτικος οδηγος!Συγνωμη,λαθος καταλαβα Ελενη!!!!Καλο βραδυ σε ολους

                      Comment


                        #41
                        Γειά σας κορίτσια !! Η Ελένη πάντως έχει δίκιο
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by ευανθια View Post
                          Γειά σας κορίτσια !! Η Ελένη πάντως έχει δίκιο
                          Καλημερα!Απολυτο δικιο!Ειναι γεγονος αυτο

                          Comment


                            #43
                            Καλα μην κανετε και ετσι..


                            Παρολα αυτα θα περιμενω να δω και απο τους νεους μεταναστες που ανεβηκαν τους τελευταιους τουλαχιστον 6 μηνες καποια ενημερωση σε ολους εμας για το τι αντιμετωπισαν και που...
                            .....εαν θελουμε να μιλαμε για ανταλλαγη πληροφοριων και οχι μονο για παροχη....

                            Comment


                              #44
                              Τελικα η #REM# εχει δικιο και εχει εξαφανιστει-διαγραφει? το πρωτο-πρωτο κειμενο του ΣΥΝΟΠΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΓΙΑ ΣΟΥΗΔΙΑ, ενα κειμενο που πραγματικα βοηθησε αρκετους απο εμας στο ξεκινημα μας....

                              Εγω δεν το χα προσεξει...

                              Κριμα...

                              Comment


                                #45
                                Ή το λαπτοπ μου δεν παει καλα ή γινονται θαυματα στο πατριωτακι!!

                                Εχει μιση ωρα που χαζευα ολοκληρο το θεμα "Συνοπτικος Οδηγος Επιβιωσης Για Σουηδια" και διαπιστωσα με τα ματια μου οτι το πρωτο μηνυμα που εγραψε ο antogeor που εγραφε για ενα σωρο θεματα, ειχε εξαφανιστει!!

                                Γι αυτο και εγραψα και το παραπανω μηνυμα.....

                                Τωρα , ανακαλυπτω οτι υπαρχει ολοκληρο και μαλιστα συμπληρωμενο!!!

                                Τι να πω...

                                Comment

                                Working...
                                X