Announcement

Collapse
No announcement yet.

Συνοπτικος Οδηγος Επιβιωσης Για Σουηδια

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    God morgon !
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      #62
      αν δικαουμαι θα εχω ενα τελευταιο λογο και εγω.
      Δεν ειχα,ουτε και εχω, διαθεση σε καμμια περιπτωση για αντιδικιες.Αρκετα εχει ο καθενας μας να αντιμετωπισει,αλλος περισσοτερα,αλλος λιγοτερα.Πρεπει ομμως ,μιας και ετυχε σε μενα ο κληρος να διατυπωσω εδω τις πρωτες αγωνιες και σκεψεις για την μεταναστευση μου,να προσπαθησω να διατηρησω οπως μπορω τον σκοπο που ανοιξε αυτο το θεμα....την οσο πιο αντικειμενικη πληροφορηση οσων θελουν να κανουν αυτο το,πολυ ριψοκινδυνο,βημα.Ποτε δεν εγραψα κατι αλλο εκτος απο προσωπικες εμπειριες,απο στραβοπατηματα,εμποδια,αναποδιες,αλλα και χαρες επιτυχιας.Το να γραφουμε μονοτονα μονοπλευρα,ειναι αυτο αλλωστε που μας κανει να αηδιαζουμε για την πληροφορηση και πολλα πραγματα στην Ελλαδα,ειναι κατι το οποιο μαθηματικα οδηγει σε λαθος αποφασεις σε οσους εχουν επιλεξει να ερθουν εδω.Θα ηθελα να κανουμε μια προσπαθεια ολοι μαζι,αν γινεται,να γραφουμε μονο τις προσωπικες μας εμπειριες απο τη ζωη μας εδω,οσο γινεται πιο αντικειμενικα,γιατι ουτε ολα στραβα ειναι εδω αλλα δεν ειναι και ουτε ολα καλα.Δεν ειμαστε παιδια αλλωστε για να πιστευουμε σε παραμυθια με την αλικη στη χωρα των θαυματων.

      Αυτα,συγχωρεστε με για το απολογιτικο υφος,αλλα εδω μεσα εχω πει αρκετα για οσα εγω εχω βιωσει.

      Αντωνης

      Comment


        #63
        Dire Straits - Money For Nothing (Montserrat Tribute - 1997) - YouTube

        Comment


          #64
          Satisfaction ! :-)

          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            #65

            Comment


              #66
              Καλησπέρα,
              υπάρχει περίπτωση μετακόμισης στη Σουηδία ή στη Δανία με δουλειά για περίπου τρία χρόνια. Ήθελα να ρωτήσω εάν μπορεί να ζήσει κάποιος στη Σουηδία (Στοκχόλμη ή Lund) με 17.000 σουηδικές κορώνες και στη Δανία (Κοπεγχάγη) με 16.000 δανέζικες κορώνες. Ένα άτομο, και τα ποσά είναι καθαρά, στο χέρι, τον μήνα.

              Καταλαβαίνω απολύτως ότι όλα αυτά είναι σχετικά και εξαρτώνται από τη ζωή που θέλει να κάνει κανείς κλπ. Όποιος ξέρει κάτι, ας απαντήσει λαμβάνοντας υπόψη ένα μέσο επίπεδο ζωής για ένα άτομο 43 ετών, χωρίς υπερβολές.
              Συγνώμη που ρωτάω εδώ και για Δανία αλλά δεν βρήκα ξεχωριστό νήμα και υπέθεσα ότι αν κάποιος ξέρει για Σουηδία, ίσως να μπορεί να κατατοπίσει και για Δανία ή να με παραπέμψει κάπου.
              Ευχαριστώ!

              Comment


                #67
                με 17.000 κορωνες στο χερι, μια χαρα ζεις στη Σουηδια, οπουδηποτε.
                Η Κοπεγχαγη δεν ειναι τοσο φτηνη, αλλα φανταζομαι πως με 16.000 και λογικες επιλογες θα τα καταφερεις κι εκει.

                Comment


                  #68
                  Akos, σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση και κυρίως αισιόδοξη απάντηση ;-)

                  Comment


                    #69
                    να'σαι καλα καλο ξεκινημα οπου κι αν πας...ή μαλλον, καλη συνεχεια!

                    Comment


                      #70
                      α και να θυμασαι.....ψαξε το πολυ το που θα μεινεις. Δλδ το μεγαλυτερο σου προβλημα (αφου εχεις δουλεια), ειναι πραγματικα το που θα μεινεις. Κοιτα μη σε πανε σε καμια τρωγλη και σου παιρνουν 11.000 κορωνες. Δικτυωσου και ψαχτο οσο ειναι καιρος. Για να σου μενει και κανα φραγκο στην ακρη. Στη Σουηδια το θεμα της κατοικιας θα σκοτωσει το παιδι μεσα σου.

                      Ελπιζω να μη φοβασαι να μεινεις και με συγκατοικο για αρχη

                      Comment

                      Working...
                      X