Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γιατί στην ελλάδα δεν φθάνει ο μισθός και έξω φτάνει και περισσεύει!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Ετσι ειναι.Και γιαυτο δεν πρεπει να χρησιμοποιειται καθε τετοια πληροφορια με σκοπο να αποτρεψει καποιον που θελει να φυγει.
    Το οτι πηγε καποιος στη γειτονια του κ δεν βρηκε τη συγκεκριμενη ωρα κοσμο στο παρκο δεν σημαινει κατι και ειναι χαζο να επιμενει σε μια αποψη που στην ουσια δεν εχει νοημα.
    Υπαρχουν καποια μελη που καθημερινα ξοδευουν ωρες και βοηθανε.Υπαρχουν καποιοι που μπαινουν με αλλους σκοπους ορμωμενοι απο την ασχημη ψυχολογια τους.Γιαυτο γινεται το σκηνικο
    Πιστεψε με δεν ειμαι καμια τρελη που πιαστηκε απο μια λεξη για να ξεκινησει καβγα.Απλα δεν μου αρεσει η αδικια
    Οπως επισης και ο παραλογισμος.Γιαυτο κ αντεδρασα
    Οπως και να εχει ας το ληξουμε εδω,δεν νομιζω εμεις οι δυο τουλαχιστον να εχουμε θεμα

    Comment


      #47
      Το συγκεκριμενο ατομο ανεφερε οτι πηγε γνωστος της ελληνας σε τραπεζα στην σουηδια με προσωπικο αριθμο και οχι μονο δεν του ανοιξαν λογαριασμο , αλλα τον ειπαν και τρομοκρατη .... πως μπορω να μην απαντησω οταν αυτο ειναι περα ως περα ψεμα . Σε ολες τις τραπεζες της σουηδιας σε ολα τα μαγαζια τους δρομους τα σχολεια παντου υπαρχουν μεταναστες απο αραβικες χωρες μουσουλμανους γυναικες με μπουργκες καλυμενες απο την κορυφη ως τα νυχια , και τους βοηθανε ζουν αναμεσα τους τους εχουν αγκαλιασει στην κοινωνια τους. Και ξαφνικα βρεθηκε ενας ελληνας μεταναστης να τον πουνε τρομοκρατη . Αν ειναι δυνατον .....πως μπορω να μην απαντησω και ποιος αραγε ειναι αυτος που παραπληροφορει ....Παρτε το χαμπαρι οπως θα φερθεις στην χωρα που σε φιλοξενει , την ιδια συμπεριφορα θα εισπραξεις. Αν δεν σεβεσαι δεν θα σε σεβαστουν , τοσο απλα.....αν ομως δουν οτι προσπαθεις να προσαρμοστεις , οτι σεβεσαι τους κανονες τους και τον χωρο τους οτι τους δεχεσαι σαν λαο τοτε και αυτοι θα σε αγκαλιασουν .
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        #48
        Originally posted by bettle View Post
        Από ολόκληρο εκείνο το post κάθησες και κόλλησες σε μία λέξη που έγραψα μεταφορικώς, η οποία έχει να κάνει με παράγραφο που είναι ολόκληρη γραμμένη μεταφορικά (κάτι που φωνάζει και δεν χρειάζεται καν εξήγηση), για να περάσει το μήνυμα ότι οι Σουηδοί βλέπουν τους μετανάστες πιο φιλικά όταν μιλούν τη γλώσσα τους από ότι όταν δεν τη μιλούν.

        Συγγνώμη κι όλας, αλλά εκφράζεσαι ρατσιστικά για τους μουσουλμάνους και τους Αφρικάνους με τη φράση σου. Νόμιζα ότι όλοι ήταν ίσοι στη Σουηδία ανεξαρτήτως θρησκείας και χρώματος.
        το ρατσιστικο που το βλεπεις ? οι μουσουλμανοι και οι ανθρωποι απο αραβικες χωρες ειναι ασπροι ? οι γυναικες δεν φορανε μπουργκες ? Φυσικα και ειναι ολοι ισοι στην σουηδια ανεξαρτητου θρησκειας και χρωματος . Εσυ τα διαχωριζεις . εσυ λες οτι σε αντιμετωπιζαν σαν αφρικανη . δηλαδη πως φερονται στους αφρικανους ? κοπελια φασκεις και αντιφασκεις. Εγω παντως τα ξανααναφερω αυτα οχι για να ερθω για αλλη μια φορα σε αντιπαραθεση μαζι σου αλλα για να μην φοβαται ο κοσμος που προκειται να ερθει στην σουηδια.
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          #49
          "Το συγκεκριμενο ατομο ανεφερε οτι πηγε γνωστος της ελληνας σε τραπεζα στην σουηδια με προσωπικο αριθμο και οχι μονο δεν του ανοιξαν λογαριασμο , αλλα τον ειπαν και τρομοκρατη"

          Αυτό έγινε ευανθία... ΔΕΝ συμβαίνει σε όλους αυτό, αλλά αυτό έτυχε στον συγγενή μου. Τί θες να πω; Ότι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα έχει πρόβλημα με τον λογαριασμό του ως φοιτητής; Όχι, δεν θα το πω, γιατί δεν ισχύει. Όλο και κάποιος θα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

          "πως μπορω να μην απαντησω οταν αυτο ειναι περα ως περα ψεμα"

          Πώς μπορείς να αποδείξεις ότι είναι ψέμα; Με γενικότητες; Να σου δώσω τα στοιχεία του πανεπιστημίου να τους ρωτήσεις και μόνη σου για το εάν συνέβη ή όχι, αφού πήγε άτομο από τη γραμματεία μαζί του.

          "Και ξαφνικα βρεθηκε ενας ελληνας μεταναστης να τον πουνε τρομοκρατη . Αν ειναι δυνατον ....."

          Ναι, κι εγώ το ίδιο είπα!

          "το ρατσιστικο που το βλεπεις ?"

          Στη φράση που χρησιμοποίησες: "Εδω ολη η σουηδια εχει πηξει στην μπουργκα και στην μαυριλα". Οι λέξεις είναι αντικειμενικά ρατσιστικές. Και το αναφέρω για να σου αποδείξω ότι ο καθένας αντιλαμβάνεται την κάθε φράση και έκφραση όπως θέλει, το οποίο ισχύει και για τη λέξη "Αφρικανός" που χρησιμοποίησα στο post που αναφέρεσαι.

          Comment


            #50
            Originally posted by vaso31 View Post
            Οπως και να εχει ας το ληξουμε εδω,δεν νομιζω εμεις οι δυο τουλαχιστον να εχουμε θεμα

            Comment


              #51
              Originally posted by bettle View Post
              "Το συγκεκριμενο ατομο ανεφερε οτι πηγε γνωστος της ελληνας σε τραπεζα στην σουηδια με προσωπικο αριθμο και οχι μονο δεν του ανοιξαν λογαριασμο , αλλα τον ειπαν και τρομοκρατη"

              Αυτό έγινε ευανθία... ΔΕΝ συμβαίνει σε όλους αυτό, αλλό αυτό έτυχε στον συγγενή μου. Τί θες να πω; Ότι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα έχει πρόβλημα με τον λογαριασμό του ως φοιτητής; Όχι, δεν θα το πω, γιατί δεν ισχύει. Όλο και κάποιος θα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

              "πως μπορω να μην απαντησω οταν αυτο ειναι περα ως περα ψεμα"

              Πώς μπορείς να αποδείξεις ότι είναι ψέμα; Με γενικότητες; Να σου δώσω τα στοιχεία του πανεπιστημίου να τους ρωτήσεις και μόνη σου για το εάν συνέβη ή όχι, αφού πήγε άτομο από τη γραμματεία μαζί του.

              "Και ξαφνικα βρεθηκε ενας ελληνας μεταναστης να τον πουνε τρομοκρατη . Αν ειναι δυνατον ....."

              Ναι, κι εγώ το ίδιο είπα!

              "το ρατσιστικο που το βλεπεις ?"

              Στη φράση που χρησιμοποίησες: "Εδω ολη η σουηδια εχει πηξει στην μπουργκα και στην μαυριλα". Οι λέξεις είναι αντικειμενικά ρατσιστικές. Και το αναφέρω για να σου αποδείξω ότι ο καθένας αντιλαμβάνεται την κάθε φράση και έκφραση όπως θέλει, το οποίο ισχύει και για τη λέξη "Αφρικανός" που χρησιμοποίησα στο post που αναφέρεσαι.
              Ναι ενταξει ειπανε σε τραπεζα ελληνα οτι ειναι τρομοκρατης . αν λοιπον ηθελες να ενημερωσεις σωστα τον κοσμο θα επρεπε να γραψεις αφου λες οτι εχεις ζησει στην σουηδια οτι για να ανοιξεις λογαριασμο σε τραπεζα χρειαζσαι προσωπικο αριθμο αλλα και ταυτοτητα την οποια βγαζεις στην εφορια . ρατσιστικο ειναι αυτο που εγραψες οτι σου φερονταν σαν να εισαι αφρικανη δηλαδη δεν σου φερονταν καλα , κατι το οποιο φυσικα δεν αληθευει .
              Τελος παντων εισαι λαθος πολυ λαθος αλλα δεν το συνεχιζω αλλο βαρεθηκα να γραφω τα ιδια και τα ιδια . Ο καθενας μπορει να πιστευει τα δικα του εχει τις εμπειριες του τη ζωη του. Εγω παντως στην σουηδια μεχρι στιγμης εχω μονο καλες εμπειριες. Στην αρχη λιγο πηγαν καποιοι ελληνες με το δικο σου και καποιων αλλων στυλακι να με απογοητευσουν και να με εμποδισουν . Γρηγορα την πηρα χαμπαρι ευτυχως και μολις απομακρυνθηκα βρηκα τον δρομο μου. Αυτοι οι ελληνες ειχαν τον τροπο σου και τις ιδιες αποψεις με εσενα . Τυχαιο ? δεν νομιζω....
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #52
                Originally posted by bettle View Post
                "Το συγκεκριμενο ατομο ανεφερε οτι πηγε γνωστος της ελληνας σε τραπεζα στην σουηδια με προσωπικο αριθμο και οχι μονο δεν του ανοιξαν λογαριασμο , αλλα τον ειπαν και τρομοκρατη"

                Αυτό έγινε ευανθία... ΔΕΝ συμβαίνει σε όλους αυτό, αλλό αυτό έτυχε στον συγγενή μου. Τί θες να πω; Ότι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα έχει πρόβλημα με τον λογαριασμό του ως φοιτητής; Όχι, δεν θα το πω, γιατί δεν ισχύει. Όλο και κάποιος θα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

                "πως μπορω να μην απαντησω οταν αυτο ειναι περα ως περα ψεμα"

                Πώς μπορείς να αποδείξεις ότι είναι ψέμα; Με γενικότητες; Να σου δώσω τα στοιχεία του πανεπιστημίου να τους ρωτήσεις και μόνη σου για το εάν συνέβη ή όχι, αφού πήγε άτομο από τη γραμματεία μαζί του.

                "Και ξαφνικα βρεθηκε ενας ελληνας μεταναστης να τον πουνε τρομοκρατη . Αν ειναι δυνατον ....."

                Ναι, κι εγώ το ίδιο είπα!

                "το ρατσιστικο που το βλεπεις ?"

                Στη φράση που χρησιμοποίησες: "Εδω ολη η σουηδια εχει πηξει στην μπουργκα και στην μαυριλα". Οι λέξεις είναι αντικειμενικά ρατσιστικές. Και το αναφέρω για να σου αποδείξω ότι ο καθένας αντιλαμβάνεται την κάθε φράση και έκφραση όπως θέλει, το οποίο ισχύει και για τη λέξη "Αφρικανός" που χρησιμοποίησα στο post που αναφέρεσαι.
                Ναι ενταξει ειπανε σε τραπεζα ελληνα οτι ειναι τρομοκρατης . αν λοιπον ηθελες να ενημερωσεις σωστα τον κοσμο θα επρεπε να γραψεις αφου λες οτι εχεις ζησει στην σουηδια οτι για να ανοιξεις λογαριασμο σε τραπεζα χρειαζεσαι προσωπικο αριθμο αλλα και ταυτοτητα την οποια βγαζεις στην εφορια . ρατσιστικο ειναι αυτο που εγραψες οτι σου φερονταν σαν να εισαι αφρικανη δηλαδη δεν σου φερονταν καλα , κατι το οποιο φυσικα δεν αληθευει .
                Τελος παντων εισαι λαθος πολυ λαθος αλλα δεν το συνεχιζω αλλο βαρεθηκα να γραφω τα ιδια και τα ιδια . Ο καθενας μπορει να πιστευει τα δικα του εχει τις εμπειριες του τη ζωη του. Εγω παντως στην σουηδια μεχρι στιγμης εχω μονο καλες εμπειριες. Στην αρχη λιγο πηγαν καποιοι ελληνες με το δικο σου και καποιων αλλων στυλακι να με απογοητευσουν και να με εμποδισουν . Γρηγορα την πηρα χαμπαρι ευτυχως και μολις απομακρυνθηκα βρηκα τον δρομο μου. Αυτοι οι ελληνες ειχαν τον τροπο σου και τις ιδιες αποψεις με εσενα . Τυχαιο ? δεν νομιζω....
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  #53
                  Εχοντας δεχτει παρα πολλες επιθεσεις απο τα συνηθισμενα 3-4 μελη (ευανθεια-συννεφακι-βασο-μιλου) οτι ειμαι κομπλεξικος,οτι δεν εχω φιλους,οτι ειμαι στενομυαλος,φοραω παρωπιδες και τετοια,προσβολες,ειρωνιες,κακιες για μενα και για την προσωπικη μου ζωη,για την οποια δεν εχουν ιδεα,γιατι απλα δεν με ξερουν,μετα απο ολα αυτα λοιπον,τα ''λαλιστατα'' μοντ,οπου ζουν σε πολεις του εξωτερικου και δεν γραφουν ποτε τιποτα για το πως ειναι η ζωη εκει,με προειδοποιουν με μαιλ οτι προσβαλω αλλα μελη και να εχω πιο ηπιους χαρακτηρισμους (δηλαδη να γραφουν ολα αυτα για μενα και εγω να μην απαντω) και συγκεκριμενα για τα ποστ
                  45-50 χρονος συνταξιουχος,ρωταγε αν μπορει να βρει δουλεια στην Γερμανια και παραλληλα να παιρνει την συνταξη απο το Ελληνικο δημοσιο...τρεχω εξω αυτη την στιγμη να του βρω δουλεια....
                  και
                  bettle γραμμενες φρασεις στα γερμανικα,ειχα στο κινητο μου και τις κοιταζα ξανα και ξανα πριν μπω στα γραφεια ευρεσεως εργασιας,να μην καταλαβουν οτι δεν μιλαω καλα γερμανικα,η τουλαχιστον οτι συνεννοουμαι.Οπου τα εβρισκα δυσκολα,πισω στο σπιτι στο google να μεταφραζω και να ξαναπηγαινω σε αλλο γραφειο πιο προετοιμασμενος.Ετσι στην πλακα θα βρεις δουλεια?
                  οπου χρησιμοποιω Ακατάλληλη γλώσσα!!!.

                  Προφανως,κατα την κριση του μοντ,η γλωσσα των 4 αλλων (ολο το φορουμ κατα την Βασο),ειναι καταλληλη,οπως και οι χαρακτηρισμοι απεναντι μου.
                  Το κλεινω εδω στο τοπικ που εγω ανοιξα.Ο κοσμος καταλαβαινει,δεν θα τους κανω την χαρη αυτη την φορα να σβησω τα ποστ μου,αν θελουν να τα σβησουν αυτοι.

                  Να προσθεσω οτι,οταν πρωτομπηκα περσι μεσοκαλοκαιρο σαν Spiros, οπου ετoιμαζομουν να φυγω απο Ελλαδα και εψαχνα πληροφοριες,δεν εγραφα πολλα πραγματα,ουτε αρνητικα για την Ελλαδα,παρολο που ειχα την ιδια ψυχολογια με πολλους σημερα που ειναι κατω (να παω να φυγω και να μην ξαναπατησω) και ειχα τεραστια ανυπομονησια να φυγω,αφενος μεν γιατι εβρισκα οτι δεν εχει νοημα να κανω κατι τετοιο,εφετερου γιατι ξοδευα πολλες ωρες στο ιντερνετ για την προετοιμασια μου και συχρονως δουλευα.

                  Ειχα στο μυαλο μου,οτι νοημα εχει να γραφω εδω μεσα,οταν παω εξω.Οταν πηγα επανω και βρηκα δουλεια,αρχικα ηταν με γραφειο ευρεσεως εργασιας και μισθο 800 ευρω.Τα ειχα βρει δυσκολα με τα εξοδα,παλι δεν μιλαγα πολυ εδω μεσα,γιατι δεν ηξερα αν θα εχω απο το γραφειο δουλεια για πολυ καιρο και αν θα μπορω να ζησω εξω με αυτα τα εσοδα,μια και η γυναικα μου δεν μιλουσε λεξη γερμανικα και ηταν αδυνατο να βρει δουλεια εστω για 2-3 ωρες την ημερα.

                  Αρχισα να γραφω περισσοτερο εδω μεσα,οταν βρηκα καλυτερη δουλεια,εκτος γραφειου με καλυτερο μισθο και ημουν σιγουρος οτι πλεον θα ζω εκει.Το γραφω αυτο,γιατι δυστυχως οι περισσοτεροι εδω μεσα κανουν το αντιθετο.Γραφουν παρα πολλα οταν ειναι Ελλαδα και μετα οταν πανε εξω τιποτα.

                  Αυτα...και τα συμπερασματα δικα σας.Αν απαντησουν οι 4,δυστυχως δεν μπορω να ανταπαντησω,γιατι χρησιμοποιω πιο ακαταλληλη γλωσσα απο την δικια τους.

                  Comment


                    #54
                    Γιατι παραθετεις οτι σε συμφερει;Παρεθεσε κ την απαντηση που ειχες γραψει οτι ειμαστε χαζοι εμεις εδω μεσα.Ετσι δεν εγραψες;Αυτο γιατι δεν το ποσταρεις;;Οτι σε συμφερει φυσικα.Και μετα αναρωτιεσαι γιατι σου κανουν προειδοποιησεις οι μοντ;Αν εισαι μαγκας να παραδεχτεις οτι μας αποκαλεσες ολους χαζους.Οχι πρωτα τα γραφεις και μετα κλαιγεσαι για να τη βγαλεις στον αφρο.Μαλιστα μια Μοντ ειχε απαντησει στην προσβολη σου αλλα εκανες οτι δεν το ειδες

                    Comment


                      #55
                      ναι σωστα...αρχικα ηταν προειδοποιηση και για το
                      sal ξερεις πιο ειναι το θεμα?Ολοι οσοι ζουμε εξω,προσπαθουμε να δουμε απο διαφορα φορουμς κλπ,τι παιζετε εξω,σε αλλες χωρες,πως ειναι τα πραγματα κλπ.

                      Υπαρχει λοιπον το ''πατριωτακι'' και μπαινουμε να ριξουμε μια ματια.Μονιμως εδω μεσα η ιδια ιστορια....η χαζη και οι 2-3 αλλοι.Το ιδιο παραμυθι συνεχεια.....
                      Μα λεω,δεν μπαινει κανας Χριστιανος εδω μεσα,να γραψει κατι αλλο?
                      Μπαινουν και τους περνουν στο κυνηγι!!!

                      Τωρα τι να κανεις?Να μην ασχοληθεις,η να παρεις το μερος τους,μπας και αλλαξει κατι?
                      Οι περισσοτεροι βαριουντε να ασχοληθουν.Και ειναι φυσικο,εχουν δουλειες και αλλα πραγματα πιο σοβαρα να ασχοληθουν.Εγω παλι μιλαω στην δουλεια συνεχεια με ατομα,για το πως ειναι σε αλλες χωρες,απο εμπειριες δικιες τους.

                      Απλα ψαχνω και για τις γνωμες Ελληνων.Αλλα εδω μεσα,εχουν κανει καταληψη η χαζη και οι 2-3 αλλοι!!!
                      Τι να κανεις τωρα?Να ασχοληθεις μπας και παρουν θαρρος και γραφουν και αλλοι,η να διαβαζεις απλα και να γελας με αυτα που γραφουν?
                      Εγραψα Η ''χαζη'' με (η) και οχι (οι)και προφανως το ''χαζος'' προσβαλει,το ''κομπλεξικος'' οχι,οπως και προφανως η γλωσσα της Βασως ειναι καταλληλη προς αλλα μελη και η δικια μου ακαταλληλη.Δεν κλαιγομαι,ενημερωνω τα μελη.

                      Comment

                      Working...
                      X