Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γιατί στην ελλάδα δεν φθάνει ο μισθός και έξω φτάνει και περισσεύει!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γιατί στην ελλάδα δεν φθάνει ο μισθός και έξω φτάνει και περισσεύει!!!

    Γιατι στα σούπερ markets μας φαίνονται φθηνότερα τα ψώνια στο εξωτερικό?Στην Ελλάδα έχει τα Lidl που είναι φθηνά,αλλα ο κόσμος τα σνομπάρει.Δεν βρίσκουν εκεί τις μάρκες που έχουν συνηθίσει,το γαλα το νουνού πχ,τα μακαρόνια τα μίσκο...λέμε τώρα,για να γίνω κατανοητός...το skip για το πλυντήριο,μάρκες που έχουμε συνηθίσει όλα αυτά τα χρονια και έτσι λοιπόν προτιμούν Μαρινόπουλο κλπ,που είναι πιο ακριβά.

    Όταν πας στο εξωτερικό,δεν θα βρείς αυτές τις μάρκες έτσι κι αλλιώς,οποτε πας στα Lidl,αγοραζεις γαλα από τα Lidl,τυρί κλπ,έτσι κι αλλιώς όλες οι μάρκες είναι άγνωστες και σου φαίνονται τα ψώνια πιο φθηνά.

    Έχω την εντύπωση,ότι αν οι Έλληνες μάθαιναν να ψωνίζουν τα πάντα από τα Lidl στην Ελλάδα,όπως πχ κάνουν οι Αλβανοί-Αφρικανοί και άλλοι μετανστες τα πάντα...γαλα,τυρί,απορρυπαντικά,γιαούρτια...όλα,τα ψώνια θα ήταν οικονομικότερα και στην Ελλάδα.

    Ο Μαρινόπουλος στην Ελλάδα είναι πιο ακριβος,όπως και στην Αυστρία έχει το Spar,κάτι σαν τον Mαρινόπουλο,όπου οι τιμές είναι περίπου ίδιες με Ελλάδα.

    Δεν είναι όμως μονο τα σούπερ market.Όταν ζεις στην Ελλάδα,δεν αγοράζεις πχ ότι κι ότι ρούχα.Ξέρω κόσμο στην Ελλάδα,όπου έχουν μισθό 600 ευρω και πάνε και ψωνίζουν φίρμες,γιατί δεν γίνεται στην Ελλάδα να πηγαίνεις στα στέκια να συναντάς τους φίλους σου και τις φίλες σου,φορώντας ότι κι ότι.

    Στο εξωτερικό όταν πας να ζήσεις,δεν ξέρεις κανέναν,δεν σε ξέρεις κανένας,εισαι εσύ και η γυναικα σου και τα παιδιά σου και άντε κάποιοι φίλοι που έχεις κάνει,όπου μπορεί να είναι στην ίδια μοίρα με σένα και δεν σε νοιάζει,ουτε ρούχα φιρμάτα να αγοράσεις,ούτε παπούτσια κλπ.

    Για καφέ και φαγητό,στην Ελλάδα τα καλά στέκια είναι πιο ακριβά.
    Να πας Κυριακή για καφέ η πρωινό στα Macdonald?
    Θεός φυλάξει!!!
    Η κάθε πολη στην Ελλάδα,έχει τα στέκια της,δεν πάμε όπου νάναϊ.

    Ακόμα και οι γυναίκες,ενώ στην Ελλάδα στην πόλη τους πάνε στο πιο ακριβό κομμωτήριο,στο εξωτερικό πάνε στο πιο φθηνό.Είναι ανάγκη να πληρώσεις 60 ευρω για να σου φτιάξουν το μαλλί.Αφού βρίσκεις και με 20.Ούτε την συμπεθέρα θα συναντήσεις στον δρόμο,ούτε την παιδική σου φίλη,όπου έχει καλοπαντρευτεί,ούτε κανέναν.Δεν σε ξέρει και δεν ξέρεις κανέναν.

    Ίσως λοιπόν,δε είναι ότι η ζωή στο εξωτερικό είναι πιο φθηνή,αλλα έξω μαθαίνουμε να ζούμε πιο οικονομικά.


    ΥΓ.Βριστε οσο θελετε,δεν εχω χρονο να απανταω.Με ρωτανε Ελληνες μεσω μαιλ για την κατασταση εξω και απλα λεω την γνωμη μου και για τις υπερβολες που ακουγονται.Οποιος θελει μπορει απλα να μην με διαβαζει.Περιμενω και γνωμες αλλων που ζουν στο εξωτερικο,γιατι εχουμε πηξει στα λινκ εδω μεσα.

    ΥΓ 2.Ζητω συγνωμη,εχω κανει ορθογραφικο λαθος στον τιτλο και εχω γραψει ''Ελλαδα'' με ''ε'',γιατι ειμαι βιαστικος,δεν μπορω να διορθωσω τον τιτλο απο τον επεξεργαστη κειμενου.

    #2
    Δεν βγαίνω ποτέ έξω.... για να κάνω λεφτά...

    Originally posted by fendy View Post
    Γιατι στα σούπερ markets μας φαίνονται φθηνότερα τα ψώνια στο εξωτερικό?Στην Ελλάδα έχει τα Lidl που είναι φθηνά,αλλα ο κόσμος τα σνομπάρει.Δεν βρίσκουν εκεί τις μάρκες που έχουν συνηθίσει,το γαλα το νουνού πχ,τα μακαρόνια τα μίσκο...λέμε τώρα,για να γίνω κατανοητός...το skip για το πλυντήριο,μάρκες που έχουμε συνηθίσει όλα αυτά τα χρονια και έτσι λοιπόν προτιμούν Μαρινόπουλο κλπ,που είναι πιο ακριβά.

    Όταν πας στο εξωτερικό,δεν θα βρείς αυτές τις μάρκες έτσι κι αλλιώς,οποτε πας στα Lidl,αγοραζεις γαλα από τα Lidl,τυρί κλπ,έτσι κι αλλιώς όλες οι μάρκες είναι άγνωστες και σου φαίνονται τα ψώνια πιο φθηνά.

    Έχω την εντύπωση,ότι αν οι Έλληνες μάθαιναν να ψωνίζουν τα πάντα από τα Lidl στην Ελλάδα,όπως πχ κάνουν οι Αλβανοί-Αφρικανοί και άλλοι μετανστες τα πάντα...γαλα,τυρί,απορρυπαντικά,γιαούρτια...όλα,τα ψώνια θα ήταν οικονομικότερα και στην Ελλάδα.

    Ο Μαρινόπουλος στην Ελλάδα είναι πιο ακριβος,όπως και στην Αυστρία έχει το Spar,κάτι σαν τον Mαρινόπουλο,όπου οι τιμές είναι περίπου ίδιες με Ελλάδα.

    Δεν είναι όμως μονο τα σούπερ market.Όταν ζεις στην Ελλάδα,δεν αγοράζεις πχ ότι κι ότι ρούχα.Ξέρω κόσμο στην Ελλάδα,όπου έχουν μισθό 600 ευρω και πάνε και ψωνίζουν φίρμες,γιατί δεν γίνεται στην Ελλάδα να πηγαίνεις στα στέκια να συναντάς τους φίλους σου και τις φίλες σου,φορώντας ότι κι ότι.

    Στο εξωτερικό όταν πας να ζήσεις,δεν ξέρεις κανέναν,δεν σε ξέρεις κανένας,εισαι εσύ και η γυναικα σου και τα παιδιά σου και άντε κάποιοι φίλοι που έχεις κάνει,όπου μπορεί να είναι στην ίδια μοίρα με σένα και δεν σε νοιάζει,ουτε ρούχα φιρμάτα να αγοράσεις,ούτε παπούτσια κλπ.

    Για καφέ και φαγητό,στην Ελλάδα τα καλά στέκια είναι πιο ακριβά.
    Να πας Κυριακή για καφέ η πρωινό στα Macdonald?
    Θεός φυλάξει!!!
    Η κάθε πολη στην Ελλάδα,έχει τα στέκια της,δεν πάμε όπου νάναϊ.

    Ακόμα και οι γυναίκες,ενώ στην Ελλάδα στην πόλη τους πάνε στο πιο ακριβό κομμωτήριο,στο εξωτερικό πάνε στο πιο φθηνό.Είναι ανάγκη να πληρώσεις 60 ευρω για να σου φτιάξουν το μαλλί.Αφού βρίσκεις και με 20.Ούτε την συμπεθέρα θα συναντήσεις στον δρόμο,ούτε την παιδική σου φίλη,όπου έχει καλοπαντρευτεί,ούτε κανέναν.Δεν σε ξέρει και δεν ξέρεις κανέναν.

    Ίσως λοιπόν,δε είναι ότι η ζωή στο εξωτερικό είναι πιο φθηνή,αλλα έξω μαθαίνουμε να ζούμε πιο οικονομικά.


    ΥΓ.Βριστε οσο θελετε,δεν εχω χρονο να απανταω.Με ρωτανε Ελληνες μεσω μαιλ για την κατασταση εξω και απλα λεω την γνωμη μου και για τις υπερβολες που ακουγονται.Οποιος θελει μπορει απλα να μην με διαβαζει.Περιμενω και γνωμες αλλων που ζουν στο εξωτερικο,γιατι εχουμε πηξει στα λινκ εδω μεσα.

    ΥΓ 2.Ζητω συγνωμη,εχω κανει ορθογραφικο λαθος στον τιτλο και εχω γραψει ''Ελλαδα'' με ''ε'',γιατι ειμαι βιαστικος,δεν μπορω να διορθωσω τον τιτλο απο τον επεξεργαστη κειμενου.
    ------------------------------------------------------------------------------
    Εμείς δεν βρίζουμε... Εσύ μας περνάς για ηλίθιους, αμαθείς κ αγράμματους,
    όλα αυτά που κάθεσαι κ γράφεις τα γνωρίζουν όλοι οι Ελληνες: [κ οι παπούδες κ οι γιαγιάδες 80 ετών]....

    Εδω γραφατε για το αν παιζουνε τα παιδια στα παρκα?Μου βαλατε την ιδεα και κοιταξα και εδω.Αδεια τα παρκα ακομα και το μεσημερι,παρολο που δεν εχει πολυ κρυο ειναι +8 σημερα εδω.Ειδικα μετα τις 18.00,δεν κυκλοφορει ανθρωπος,λες και ειναι απαγορευση κυκλοφοριας,εκτος απο Σαββατο απογευμα και καθημερινες που κλεινουν τα μαγαζια 19.00.Μετα ολοι σπιτι για φαι και νανι....
    __________________
    http://kainourgiazoi.blogspot.com/Μπλοκ για Αυστρια.


    Τα παραπάνω εσύ τα έγραψες.... οπότε:
    ΑΝ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΠΟΤΕ... ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ Κ ΔΕΝ ΧΑΛΑΣ ΛΕΦΤΑ ΕΝΩ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΟΣ....
    ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΙΣΕΥΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Η ΑΛΛΟΥ Κ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙΣ Κ ΚΑΠΟΙΟΣ......
    υ.γ. κάνε γρήγορα φίλους ή έλα να μείνεις στην ελλάδα μπας κ σου φύγει το κόμπλεξ.....
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #3
      ΤΙ ακριβως προσφερεις σε αυτο το φορουμ??
      Μας λες ποσο ηλιθιοι ειμαστε που δεν μας κοβει σε ποιο σουπερ μαρκετ να ψωνισουμε??Τσουβαλιαζεις τους παντες και γραφεις οτι βλακεια σου κατεβει.
      Ποιος ρε αγοραζει μονο φιρμες?Ποιος παει κομμωτηρια κ ξοδευει λεφτα?
      Πας καλα?
      Που στο καλο χρησιμευουν ολες αυτες οι αηδιες που γραφεις?
      Θα μπει καποιος που θελει να μεταναστευσει κ τι θα διαβασει απο εσενα?
      Πραγματικα εχω αρχισει να πιστευω οτι το κανεις επιτηδες για να δημιουργεις θεματα εδω στο φορουμ.
      Προσβαλεις τη νοημοσυνη μας και χιλιαδες οικογενεις που προσπαθουν με το ζορι να επιβιωσουν σε αυτη τη χωρα!
      Με ενοικια ή δανεια με παιδια φροντιστηρια και πολλα εξοδα!
      Και μετα μας λες οτι το προβλημα ειναι ο Σκλαβενιτης ή το Lidl?
      Καταλαβαινεις ρε ασχετε ανθρωπε ποσοι ανθρωποι εχουν προβλημα επιβιωσης???
      Εμενα η μανα μου ειναι ανεργη με προβλημα υγειας και δεν παει καν σουπερ μαρκετ!Και αυτο γιατι δεν εχει φραγκο!!
      Ουτε για πετρελαιο ειχε εγω της εδωσα να βαλει!!
      Και μας μιλας για τα παρκα κ τις τιμες στα σουπερ??
      Ποσο ετων εισαι??
      Αποκλειεται να τα γραφει αυτα ενας ενηλικας.
      Αν δεν εγραφες εδω μεσα ξανα θα μας εκανες μεγαλη χαρη!

      Comment


        #4
        Το ότι οι σημερινοί μισθοί στην Ελάδα είναι 500- 600 ευρώ, αν είσαι τυχερός δηλαδή να έχεις δουλειά δεν παίζει ε; Και μας ζητάς να κάνουμε και κομπόδεμα από αυτόν τον μισθό;
        Απορώ γιατί δεν έρχεσαι στην Ελλάδα να κάνεις κομπόδεμα πηγαίνοντας στα Lidl και στα Mc Donald

        Comment


          #5
          εγω θα πω απλα, πως ισως εσυ δεν εχεις εκει φιλους και συγγενεις και αλλου ειδους κοινωνικες υποχρεωσεις. Και το αργοτερο τωρα, με ολα οσα εγραψες εδω το λες ξεκαθαρα μονος σου.
          Εδω που ζω εγω εχουμε και συγγενεις και κουμπαρους και συμπεθερους και φιλους.

          Και με οσα γραφεις δεν προσβαλεις κανεναν αλλον παρα μονο τον ιδιο σου τον εαυτο. Γιατι μας δινεις να καταλαβουμε με καθε σου ποστ ολο και παραπανω πως πηγες για οικογεν. λογους εκει οπως ειχες αναφερει ο ιδιος σου και μενεις εκει αναγκαστικα.
          Ισως λοιπον ειναι καιρος να κατσεις να κανεις μια συζητηση με την διαλεχτη της καρδιας σου και να της πεις το ποσο δυστυχισμενος εισαι εκει και ποσο νοσταλγεις την πατριδα σου. Αφου μας ειχες γραψει πως και αυτη την αγαπαει την χωρα μας και εχει μαθει να την εκτιμα με οοολα τα καλα της.

          Δεν ειναι προσωπικη επιθεση αυτη, πριν προλαβεις, ειναι απλα μια συμβουλη απο μια μεγαλυτερη σου. Δεν ειναι ασχημο να λες εκανα ενα λαθος και γυριζω σελιδα. Αυτο θα εδειχνε ωριμοτητα.


          Εμεις δεν σε βριζουμε εσυ μας βριζεις σε αλλο τοπικ χαζους κτλ.

          Εμεις...ισα ισα πλησιαζει και η γιορτη σου και θα σου ευχηθουμε.

          Comment


            #6
            Παιδιά, πάρτε μια ανάσα, μετρήστε μέχρι το 10, και μην ξαναδιαβάσετε αυτό το topic ή άλλα topic του fendy ή της sal22. Δεν αξίζει να συγχίζεστε με άτομα και απόψεις που σας ενοχλούν. Αφήστε το για εμάς τους ανόητους, για να λέμε τα δικά μας. Εξάλλου, δεν βοηθάτε όσους θέλουν να μεταναστεύσουν με το να δημιουργείτε αναταράξεις στο Forum. Όποιος ενδιαφέρεται με το θέμα θα το διαβάσει, ακόμα και αν δεν κάνει register. Άν δεν ενδιαφέρεται δεν θα το διαβάσει. Relax.

            Να απαντήσω επάνω στο σκεπτικό του thread, λοιπον:

            1) Έξω διαβάζουμε προσεκτικά το κάθε διαφημιστικό φυλλάδιο super market που μας έρχεται σπίτι, ρωτούμε κι άλλους, συγκρίνουμε τιμές, κάποιος μας δίνει hint ότι στο τάδε μέρος έχει φτηνά Χ,Υ,Ζ, και επιλέγουμε το super market ανάλογα με το τι θέλουμε να αγοράσουμε. Στην Ελλάδα μπαίνουμε στο κοντινότερο και ψωνίζουμε ό,τι θέλουμε επειδή βαριόμαστε να το ψάξουμε.

            2) Στην Ελλάδα, τα ΜΜΕ σνομπάρουν τα φτηνά super market, όπως το Lidl, λέγοντας ότι βρέθηκαν χαλασμένα προϊόντα, ενώ δεν λένε τίποτα για τα ακριβά. Ισχύει-δεν-ισχύει τη ζημιά την κάνουν με την πρώτη ευκαιρία.

            3) Όπως είπε και ο fendy, στο εξωτερικό δεν υπάρχει κανείς "να μας χαακτηρίσει" για τις αγορές μας. Στην Ελλάδα μπορεί να πει κάποιος "το πήρα από το Lidl" και να τον θεωρήσουν "φτωχό", "καημένο" κτλ. Έξω δεν τίθεται τέτοιο θέμα ανάμεσα σε αγνώστους που έχουν τη νοοτροπία της οικονομίας.

            4) Στην Ελλάδα μπορεί κανείς να ψωνίσει ό,τι θέλει και να πάει όπου θέλει ολόκληρη τη χρονιά, ενώ στο εξωτερικό δεν είναι εφικτό λόγω του καιρού. Δεν είναι συνηθισμένες οι καφετέρειες στη Βόρεια Ευρώπη, πόσο μάλλον οι ανοιχτές όπου ο κόσμος μπορεί να καπνίζει. Η Ελλάδα είναι από τις Ευρωπαϊκές χώρες με τους περισσότερους καπνιστές και οι καπνιστές θέλουν τα δικά τους (όπως κι εγώ).

            5) Τα μαγαζιά στην Ελλάδα δεν κλείνουν στις 5, αλλά στις 8 ή και στις 9 ακόμα.

            Comment


              #7
              επειδη εισαι ολιγον τι ασχετος δεν σε παρεξηγω...
              απλα να σου πω πως εδω υπαρχουν μαγαζια που κλεινουν στις 22.00

              καφετεριες εχει και εδω με τραπεζακια με τα παντα τους. Εχει ακομη και κουβερτουλες στις ανετες πολυθρονες σε περιπτωση που ερχονται κατι μιγιαγγιχτα να μην κρυολογησουν

              ο λογος που βγαινουν τα ΜΜΕ και στην Ελλαδα και στο εξωτερικο και μιλανε για χαλασμενα προιοντα ειναι οτι υπαρχει ελεγχος τροφιμων. Αν δεν γνωριζεις ρωτας και δεν παιρνεις φορα και γραφεις αρλουμπες. Ευτυχως κατα ενα μεγαλο ποσοστο λειτουργουν αυτοι οι ελεγχοι και εδω στο εξωτερικο αλλα και στην Ελλαδα γιαυτο ανακαλουν τροφιμα ή διαφορα αλλα προιοντα πισω ετσι ωστε να προστατευουν τους καταναλωτες.

              Ειπαμε...δεν ξερουμε για σας,,,εμεις εδω ομως βρε φιλε εχουμε ζωη, γνωστους εχουμε τον κυκλο μας. Δεν ειμαστε αγνωστοι αναμεσα σε αγνωστους.

              Για φαντασου βρε φιλε...κυκλοφορουμε εξω 12 μηνες τον χρονο....δεν μας ενοχλει ο καιρος...δεν ειμαστε απο ζαχαρη....


              Τελικα...τι πινεται και δεν μας δινεται;

              Και οπως συνεχιζει το λαικο ασμα....
              πες μας τι πινεις εμας και δεν μας δινεις;
              τα χεις χαμενα...ανησυχω για σενα...

              γιατι απο λαικουρα αλλο τιποτα εδω μεσα

              μπουχτησαμε

              Υ.Γ τωρα για να καταλαβω δηλ. βαλατε θεμα η συμπεριφορα του Ελληνα που ενω ειναι χρεωκοπημενος δρα και ζει ως νεοπλουτος;
              Γιατι ο φεντυ δηλ. ο Σπυρος..αντε και χρονια του πολλα! παντα λεει τα καλα των Ελληνων..παντα εχει να πει μια καλη κουβεντα
              τους ξενους βριζει
              αχ βρε Αδωνη και Σια....

              ολα μουφες ειναι
              εχετε μαζευτει μια τσοχλανοπαρεα και σπατε πλακα
              ουτε απτο χωριο σας δεν εχετε βγει οχι μου γραφετε για Αθηνες και Αυστριες....
              ουτε μεχρι την μαντρα του κουμπαρου δεν εχετε παει
              γιατι αν ειχατε βγει
              θα μιλουσατε αλλιως
              μπηκες μεγαλε;
              ρουφα γιουρ αυγο πλιζζζζζζζζζ

              Υ.Γ 2
              γιατι εσεις ...μονο ετσι καταλαβαινετε....ετσι κιαλλιως δυσκολευεστε με τα ελληνικα..το διαπιστωσαμε και στην σαλ22 και στον Αγγελιδη και στον Φεντυ...καποιο χουσουρι το βρισκουμε στα ποστ σας....
              το χωριο σας δεν εντοπισαμε ακομη

              Comment


                #8
                Ο μετανάστης δεν θα ζήσει με τα galop...

                Originally posted by bettle View Post
                Παιδιά, πάρτε μια ανάσα, μετρήστε μέχρι το 10, και μην ξαναδιαβάσετε αυτό το topic ή άλλα topic του fendy ή της sal22. Δεν αξίζει να συγχίζεστε με άτομα και απόψεις που σας ενοχλούν. Αφήστε το για εμάς τους ανόητους, για να λέμε τα δικά μας. Εξάλλου, δεν βοηθάτε όσους θέλουν να μεταναστεύσουν με το να δημιουργείτε αναταράξεις στο Forum. Όποιος ενδιαφέρεται με το θέμα θα το διαβάσει, ακόμα και αν δεν κάνει register. Άν δεν ενδιαφέρεται δεν θα το διαβάσει. Relax.

                Να απαντήσω επάνω στο σκεπτικό του thread, λοιπον:

                1) Έξω διαβάζουμε προσεκτικά το κάθε διαφημιστικό φυλλάδιο super market που μας έρχεται σπίτι, ρωτούμε κι άλλους, συγκρίνουμε τιμές, κάποιος μας δίνει hint ότι στο τάδε μέρος έχει φτηνά Χ,Υ,Ζ, και επιλέγουμε το super market ανάλογα με το τι θέλουμε να αγοράσουμε. Στην Ελλάδα μπαίνουμε στο κοντινότερο και ψωνίζουμε ό,τι θέλουμε επειδή βαριόμαστε να το ψάξουμε.

                2) Στην Ελλάδα, τα ΜΜΕ σνομπάρουν τα φτηνά super market, όπως το Lidl, λέγοντας ότι βρέθηκαν χαλασμένα προϊόντα, ενώ δεν λένε τίποτα για τα ακριβά. Ισχύει-δεν-ισχύει τη ζημιά την κάνουν με την πρώτη ευκαιρία.

                3) Όπως είπε και ο fendy, στο εξωτερικό δεν υπάρχει κανείς "να μας χαακτηρίσει" για τις αγορές μας. Στην Ελλάδα μπορεί να πει κάποιος "το πήρα από το Lidl" και να τον θεωρήσουν "φτωχό", "καημένο" κτλ. Έξω δεν τίθεται τέτοιο θέμα ανάμεσα σε αγνώστους που έχουν τη νοοτροπία της οικονομίας.

                4) Στην Ελλάδα μπορεί κανείς να ψωνίσει ό,τι θέλει και να πάει όπου θέλει ολόκληρη τη χρονιά, ενώ στο εξωτερικό δεν είναι εφικτό λόγω του καιρού. Δεν είναι συνηθισμένες οι καφετέρειες στη Βόρεια Ευρώπη, πόσο μάλλον οι ανοιχτές όπου ο κόσμος μπορεί να καπνίζει. Η Ελλάδα είναι από τις Ευρωπαϊκές χώρες με τους περισσότερους καπνιστές και οι καπνιστές θέλουν τα δικά τους (όπως κι εγώ).

                5) Τα μαγαζιά στην Ελλάδα δεν κλείνουν στις 5, αλλά στις 8 ή και στις 9 ακόμα.
                ΕΣΥ ΠΑΡΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΣΕΣ ΜΠΑΣ Κ ΟΞΥΓΟΝΩΘΕΙ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΣΟΥ Κ ΔΟΥΛΕΨΕΙ... ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ Κ ΧΡΟΝΟΥ....

                ΑΥΤΑ ΟΛΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΝΕ ΚΑΝΕΝΑΝ...

                ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΑΡΧΙΣΤΕ ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ ΜΕΣΩ: EMAIL ΓΙΑ ΤΙΣ KAINOYΡΓΙΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ Κ ΤΑ GALOP....

                AN OI 300 HTAN "ΕΛΛΗΝΕΣ", ΑΓΑΠΟΥΣΑΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΓΑΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ,
                ΔΕΝ ΕΚΛΕΒΑΝ, ΔΕΝ ΕΛΕΓΑΝ ΨΕΜΑΤΑ, ΥΠΗΡΧΕ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ Κ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΡΟΣ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ,
                ΑΛΛΑ Κ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΑΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΛΑΘΟΣ Κ ΚΑΚΙΑ ΝΟΟΤΡΟΠΕΙΑ: [ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΜΟΥ ΜΟΝΟ].....

                ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ Η ΠΙΟ ΠΛΟΥΣΙΑ ΧΩΡΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ Κ ΘΑ ΖΟΥΣΑΜΕ ΑΠΟ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟ ΤΟΥΡΙΣΜΟ Κ ΕΞΑΓΩΓΕΣ....

                υ.γ. αρχίστε να μιλάτε μεταξύ σας κ με όσους έχουν τις ίδιες απόψεις για να κάνετε κ πιο αξιόπιστα GALOP...
                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                Comment


                  #9
                  Nα πω ότι όλα αυτά που γράφετε για τις (κακές) καταναλωτικές συνήθειες του Έλληνα έχουν περάσει ανεπιστρεπτι;
                  Κάποτε πήγαινες στο Lidl και έβλεπες μέσα μόνο κάποιους αλλοδαπούς, μεταξύ των οποίων και Γερμανούς να ψωνιζουν, άντε και 2-3 Έλληνες, τα πάρκινγκ του Lidl άδεια και προλάβαινες να πάρεις τα πάντα. Τώρα ακόμη και τις καθημερινές δεν βρίσκεις να παρκάρεις.

                  Τώρα, εδώ και κάποια χρόνια δηλαδή, περιμένουν άνθρωποι από τις 7 το πρωί να πάρουν σειρά να ορμήσουν πρώτοι κάποιες μέρες που βγάζει προσφορές σε ρούχα και παπούτσια κι αν πας 10 λεπτά μετά το άνοιγμα έχει πέσει ακρίδα και δεν βρίσκεις τίποτε. Αυτό γι' αυτούς που λένε ότι ο Έλληνας προτιμάει τη φίρμα.

                  Από τρόφιμα πολύς κόσμος πλέον ψωνίζει προιόντα ετικέτας, μέλι Γαλαξίας, γάλα Καρφούρ κλπ. Αν πας στο σουπερμάρκετ και κοιτάξεις τα καρότσια θα το δεις, εξάλλου φαίνεται και από τα ράφια, αυτά με τα φτηνά προιόντα αδειάζουν και ξαναγεμίζουν πολλές φορές τη μέρα ενώ τα άλλα με τα ακριβά είναι πάντα γεμάτα.

                  Και όλα αυτά γιατί ο κόσμος πεινάει βρε αδέλφια, το φτηνό αγοράζει, στην λαική κάποιος μικροπωλητής παραπονιόταν γιατί κάποιος ζητούσε να αγοράσει μια μπανάνα κι εγώ του απάντησα "και που είσαι ακόμη, σε λίγο θα ζητάνε να αγοράσουν μια φέτα μπανάνας"

                  Μπορεί κάποτε η Μιχαλού να πήγαινε στο ακριβό κομμωτήριο και να αγόραζε το ακριβό συνολάκι, κι ας έπαιρνε 600 ευρώ μισθό, αυτό γιατί τηλεφωνούσαν στη Μιχαλού 4-5 φορές την ημέρα και επέμεναν να πάρει δάνειο, ε υπέκυψε η Μιχαλού και πήρε και εορτοδάνειο και διακοποδάνειο και Πασχαλοδάνειο κλπ κλπ. Κάποτε, μερικά χρόνια πριν μου είχαν πάρει από την τράπεζα κι επέμεναν ντε και καλά να πάρω δάνειο που εγκρίθηκε λέει στο όνομά μου για το ποσό των 15 χιλιάδων ευρώ. Εγώ για να τους ειρωνευτώ και να τους ξεφορτωθώ (γιατί ήταν και επίμονοι) τους είπα ότι έχω 100 χιλιάρικα στην τράπεζα και άκουσα το εξής ανεπανάληπτο: "Δεν πειράζει, κρατείστε τις καταθέσεις σας για να τα έχετε τα λεφτά γιατί να τα χαλάσετε αν τα χρειαστείτε, πάρτε αυτά που σας δίνουμε για να έχετε!" Μου έπεσε το σαγόνι μιλάμε. Υπήρχε βλέπεις σχέδιο για να χρεωθούν οι Έλληνες, δεν εξηγείται αλλιώς τέτοια επιμονή, πολλοί ενέδωσαν και πήραν. Τώρα όμως έφτασε η ώρα της πληρωμής και με κουτσουρεμένους μισθούς ή με καθόλου μισθούς να δω ποιος θα πάει από τους μέσους πολίτες να αγοράσει τη φίρμα. Για καμιά λαική τους κόβω να πάνε. Και τα μαγαζιά με ρούχα και παπούτσια κλείνουν καθημερινά γιατί δεν αγοράζει ο κόσμος, μπαίνεις κι ο μαγαζάτορας είναι έξω από το μαγαζί πίνοντας καφέ αφού μπαίνει κόσμος ελάχιστες φορές τη μέρα ή ορμάνε επάνω σου για να σε εξυπηρετήσουν και 2-3 πωλήτριες.

                  Άρα, ο κόσμος ΚΑΙ ΡΩΤΑΕΙ, ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΨΩΝΙΖΕΙ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ, γιατί απλά δεν βγαίνει, με τα χαράτσια, τους φόρους, τους κουτσουρεμένους μισθούς και το 25% της επίσημης ανεργίας, γιατί η ανεπίσημη είναι πολύ παραπάνω. Ο ελεύθερος επαγγελματίας βλέπεις που κλείνει ή δεν βγάζει τίποτε, δεν θεωρείται άνεργος, άνεργος θεωρείται μόνο όποιος υπάλληλος απωληθεί, ο απλήρωτος υπάλληλος δεν θεωρείται άνεργος κλπ. Το θέμα είναι ανεξάντλητο!!!!!!!!!!!!

                  Comment


                    #10
                    Στην Ελλαδα στα Λιντλ,πανε μονο για χαρτια και για λιγα πραγματα.Δεν αγοραζουν τροφιμα.Συμβαινει λοιπον το εξης κουλο.Στην Ελλαδα ψωνιζουν απο Μαρινοπουλο και οταν πανε εξω,μπαινουν στα Λιντλ και ψωνιζουν τα παντα απο εκει,γαλα-λαδι-βουτηρο-αυγα....τα παντα,και μετα συγκρινουν Μαρινοπουλο με Λιντλ(!!!),γιατι τα Λιντλ εχουν ιδιες τιμες παντου και Ελλαδα και Γερμανια,κοιταξτε τα σαιτ.Και λενε ...''τι φθηνα που ειναι τα ψωνια εξω''
                    Αν θες να κανεις φθηνοτερα ψωνια,μπες στα Ελληνικα Λιντλ και παρε τα παντα απο εκει,οχι να πηγαινεις για τα τροφιμα στον Μαρινοπουλο.Τα τροφιμα του Λιντλ τα σνομπαρουν στην Ελλαδα,στην Γερμανια οχι.

                    Τωρα για τα μαγαζια,επειδη εχω επαφες με επιχειρηματικο κοσμο στην Ελλαδα,ξερω οτι τα ρουχα με φιρμες δουλευουν.Αυτα που κλεινουν ειναι τα μαγαζια που εχουν απλο ρουχο.
                    Εδω ο μεσος Αυστριακος δεν κυνηγαει τις φιρμες,εκτος απο την πιτσιρικαρια.Ακομα και Αυστριακοι με λεφτα σε στυλ Ζαρα ψωνιζουν.
                    Γενικα δεν ειναι της φιγουρας.Ξοδευουν ενα μεγαλο μερος του εισοδηματος τους για να πανε διακοπες εκτος Ευρωπης και να εμπλουτισουν τις εμπειριες τους.

                    Να ξερετε ''λουκετα'' σε μαγαζια εχει και η Αυστρια και μαλιστα σε καλα σημεια.Πολυ κοσμος πια ψωνιζει και μεσω ιντερνετ.Πολυ ευκολα ανοιγεις μαγαζι εδω,το θεμα ειναι να δουλεψεις ομως.

                    Και κατι αλλο,ειναι πολυ ευχαριστο να μπαινει κι αλλος κοσμος και να γραφει τις εμπειριες του,να εχει ο κοσμος μια σφαιρικη εικονα απο εξω,γιατι ειναι κουραστικο και βαρετο να γραφουν συνεχεια οι ιδιοι και οι ιδιοι και συγκεκριμενα 3-4 ατομα.

                    Δεν χρειαζεται οσοι καινουργιοι μπαινετε και γραφετε,να απαντατε σε προσβολες.Γραφτε αυτο που θελετε και ο κοσμος εχει μυαλο και κρινει και μην γραφετε πολλες λεπτομερειες για τα οικογενειακα σας,δεν χρεαζεται.

                    Οσοι δε,εισαστε Ελλαδα και θελετε να πατε σε ενα κρατος προνοιας,αξιοκρατιας,ποιοτητας ζωης....και τι αλλο (δεν τα παω καλα με τα κλισε).....περιμενουμε με ενδιαφερον τις αποψεις σας,οταν πλεον πατε εκει που θελετε να πατε.Τοτε εχει ενδιαφερον,οπως πχ ο Τσελιγκας (καλη συνεχεια)αλλα δυστυχως οι περισσοτεροι οταν πανε δεν ξαναγραφουν.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by fendy View Post

                      Και κατι αλλο,ειναι πολυ ευχαριστο να μπαινει κι αλλος κοσμος και να γραφει τις εμπειριες του,να εχει ο κοσμος μια σφαιρικη εικονα απο εξω,γιατι ειναι κουραστικο και βαρετο να γραφουν συνεχεια οι ιδιοι και οι ιδιοι και συγκεκριμενα 3-4 ατομα.
                      Βρε συ Μητσο τ φτιιαχνς? Λαιρσα λεω κιε τρελαινομαιν...

                      Σπύρο έχεις φάει μούντζες σε όλο το φόρουμ από τουλάχιστον 100 άτομα...
                      Πάρε ακόμη μια κ` άπω μένα μπας και είσαι μαζόχα... :D

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by milu View Post
                        Βρε συ Μητσο τ φτιιαχνς? Λαιρσα λεω κιε τρελαινομαιν...

                        Σπύρο έχεις φάει μούντζες σε όλο το φόρουμ από τουλάχιστον 100 άτομα...
                        Πάρε ακόμη μια κ` άπω μένα μπας και είσαι μαζόχα... :D
                        μεκανες και γελασα
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by milu View Post
                          έχεις φάει μούντζες σε όλο το φόρουμ από τουλάχιστον 100 άτομα...


                          Απο αυτο και μονο καταλαβαινει κανεις ποσο αληθινα ειναι τα στοιχεια που δινετε!!!

                          Comment


                            #14
                            ΔΕΝ ΠΑΤΕ ΑΛΛΟΥ???

                            fendy;......Στην Ελλαδα στα Λιντλ,πανε μονο για χαρτια και για λιγα πραγματα.
                            Ελλαδα ψωνιζουν απο Μαρινοπουλο και οταν πανε εξω,μπαινουν στα Λιντλ...
                            Αν θες να κανεις φθηνοτερα ψωνια μπες στα Ελληνικα Λιντλ.
                            http://kainourgiazoi.blogspot.com/Μπλοκ για Αυστρια.

                            Εσύ μας περνάς για ηλίθιους, αμαθείς κ αγράμματους,
                            όλα αυτά που κάθεσαι κ γράφεις τα γνωρίζουν όλοι οι Ελληνες: [κ οι παπούδες κ οι γιαγιάδες 80 ετών]....
                            ΕΙΣΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ Κ ΧΡΟΝΟΥ....
                            ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΝΕ ΚΑΝΕΝΑΝ...
                            ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΑΡΧΙΣΤΕ ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ ΜΕΣΩ: EMAIL ΓΙΑ ΤΙΣ KAINOYΡΓΙΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ Κ ΤΑ GALOP....

                            AN OI 300 HTAN "ΕΛΛΗΝΕΣ", ΑΓΑΠΟΥΣΑΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΓΑΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ,
                            ΔΕΝ ΕΚΛΕΒΑΝ, ΔΕΝ ΕΛΕΓΑΝ ΨΕΜΑΤΑ, ΥΠΗΡΧΕ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ Κ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΡΟΣ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ,
                            ΑΛΛΑ Κ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΑΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΛΑΘΟΣ Κ ΚΑΚΙΑ ΝΟΟΤΡΟΠΕΙΑ: [ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΜΟΥ ΜΟΝΟ].....

                            ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ Η ΠΙΟ ΠΛΟΥΣΙΑ ΧΩΡΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ Κ ΘΑ ΖΟΥΣΑΜΕ ΑΠΟ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟ ΤΟΥΡΙΣΜΟ Κ ΕΞΑΓΩΓΕΣ....

                            υ.γ. κάνε γρήγορα φίλους ή έλα να μείνεις στην ελλάδα μπας κ σου φύγει το κόμπλεξ.....
                            ή αρχίστε να μιλάτε μεταξύ σας κ με όσους έχουν τις ίδιες απόψεις για να κάνετε κ πιο αξιόπιστα GALOP... για τα: "LIDL"...
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by jimathens View Post

                              υ.γ. κάνε γρήγορα φίλους ή έλα να μείνεις στην ελλάδα μπας κ σου φύγει το κόμπλεξ.....
                              "...
                              πες τα χρυσοστομε!

                              Comment

                              Working...
                              X