Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στο Βέλγιο?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Εξαρτάται πως το εξετάζεις τι εννοείς λίγα και πολλά. Εγώ δεν είπα είναι λίγα ή πολλά, είπα τα 1000 εκεί είναι λιγότερα από 700 εδώ αναλογικά.
    1) Λες για ασφάλεια. Στο Βέλγιο όλοι οι μισθοί που ανακοινώνονται είναι σε μικτά. Λέμε πχ 2000 ευρώ μικτά. Από αυτά βγαίνει η κοινωνική ασφάλιση ( τα ένσημα που λέμε εμείς) που είναι 20% δηλαδή 400 ευρώ άρα πας στα 1600. Από τα 1600 αφαιρείται ο φόρος εισοδήματος που είναι 30% για άνω των 10.000. Αρα 24000 μικτά - 10.000 αφορολόγητο έχουμε 14.000 Χ 30% = 4200: 12 μήνες = 200 ευρώ.
    1600-200 = 1400. Αυτά είναι τα καθαρά και δεν περιλαμβάνουν περίθαλψη ιατρική, αυτή την πληρώνεις εσύ ανάλογα σε ποια mutualite θέλεις και τι καλύψεις θες να έχεις. Το λιγότερο είναι 200 στη δημοτική αν θες καλύτερη πας σε ιδιωτικές. Αρα με 2000 μικτά βγαίνει 1200 καθαρά αν θες να χεις ένσημα και περίθαλψη. Αλλά την περίθαλψη την πληρώνεις εσύ.Δεν είναι θέμα του εργοδότη σου.

    2)Είπαμε το κράτος πληρώνει επίδομα σε ανέργους το 70% του καθαρού μισθού σου για 1 χρόνο ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΛΕΙΣΕΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ. Δίνει επίσης επιδόματα σε αναπήρους, νέες μητέρες και ανύπαντρες μητέρες αν είσαι Βέλγος πολίτης δηλαδή έχεις κλείσει 2-3 χρόνια εργασία ή 10 διαμονή. Δεν υπάρχει κανενός είδους άλλο επίδομα.

    3)Απεργίες είπα δεν έχει πολλές, παίζουν 3ωρες περίπου 1 φορά το μήνα, και γενική έχει την 1η Μαίου, αντε να σου κάνουν άλλη μια για άλλους λόγους. Δεν είναι τραγικά.

    4)Δεν είπα 2 μισθοί δε βγάζουν τα έξοδα, είπα με 1 μισθό δε βγαίνουν τα έξοδα. Μαθηματικά: 1400 -500 νοίκι = 900 δηλαδή 15 ευρώ τη μέρα άνα άτομο. Με 15 τη μέρα αν 2 είναι οι συγκοινωνίες, μπορείς εσύ να φας, να ντυθείς και να κυκλοφορήσεις?

    Καταλαβαίνω ότι είναι το αγόρι σου εκεί, καταλαβαίνω ότι δε σ αρέσει να τ ακους αυτά, αλλά δυστυχώς αυτά είναι τα δεδομένα όχι για τους ξένους αλλά για όλους. Φυσικά υπάρχουν και καλές δουλειές και καλά αμοιβόμενοι εργαζόμενοι όπως εδώ. Αλλά δεν είναι ο κανόνας. Ο κόσμος και κει τα βγάζει δύσκολα πλέον. Αρχίσαν τα κοψίματα παντού. Ηδη πήραν και τα πρώτα μέτρα λίτότητας.

    Comment


      #17
      Originally posted by Ζωη27 View Post
      Όμως αν εσένα τα 1000 καθαρά σου φαίνοντε λίγα για αρχή δεν ξέρω και αν έχεις οικογένοια και αν πιστεύεις πως με 900 δεν ζούν 2 άτομα τότε αν έχεις συνατότητα για Αυστραλία /Καναδά μόνο έτσι.
      Πάντως, 1.700 για 2 άτομα στη Σουηδία δεν έφταναν, και χωρίς έξοδα σε υπερβολές... Υπάρχει παντού ακρίβεια.

      Comment


        #18
        ....

        Με έναν μισθό το ξέρω ότι δεν βγαίνουν εγώ μιλάω για δύο μισθούς.
        Τι να πώ δεν θέλω να παρεξηγηθώ ....θα πάω και θα δώ θα ζήσω εκεί κανά 2 χρόνια θα μάθω την γλώσσα και αν δεν είναι καλά τότε θα γυρίσουμε και έτσι ακόμα να είναι πάλι με συμφέρει.
        Εσύ όμως βρήκες δουλειά εκεί και την άφησες και τώρα που γύρισες θα μείνεις ή θα φύγεις για αλλού?

        Comment


          #19
          Η δουλειά που βρήκα ήταν προτζεκτ, ήξερα ότι θα διαρκέσει 10 μήνες. Δεν την άφησα. Δε με διώξανε. Απλά έληξε το προτζεκτ, πήγαμε ήπιαμε μπύρες τέλος. Λες να μην το πάλεψα να μείνω? Λες να μην έδωσα τον καλύτερο μου εαυτό να πιάσω και γω τα 1800 των συναδέλφων Βέλγων? Ετσι δουλεύει το Βέλγιο και γενικά πλέον παντού, Project management (εργασία κατ' αποκοπή δηλαδή).
          2 μήνες πριν το τέλος του και 2 μήνες μετά έψαχνα δουλειά. Σε 4 μήνες και μετά από χιλιάδες βιογραφικά ( είχα στείλει και σε Ολλανδια-Γερμανία σε κοντινές πόλεις προς τις Βρυξέλλες) έκανα 2 συνεντεύξεις. Η μια ήταν για εργοδηγός 1-2 φορές την εβδομάδα καθαρά 150 ευρώ δηλαδή 600. Η άλλη ήταν για 1000 καθαρά πάλι μέσω γραφείου σε μια εταιρία, με ΣΥΜΒΑΣΗ ΑΝΑ ΒΔΟΜΑΔΑ. Το καταλαβαίνεις. Δευτέρα προσλαμβάνεσαι - Παρασκευή λήγει, Δευτέρα επαναπροσλαμβάνεσαι. Μπορείς εσύ να ζήσεις έτσι?

          Αυτή τη στιγμή είμαι λίγο παραπάνω από χρόνο εδώ. Οταν γύρισα ήταν δύσκολα έκανα 3 μήνες να βρω έργο να δουλέψω. Τώρα είμαι σε μια εταιρία, παίρνω όσα έπαιρνα εκεί αλλά έχω και 2 μισθούς έξτρα ( 13ος 14ος για όσο υπάρχει) και΄με τα ίδια λεφτά ζω σε σπίτι σαν άνθρωπος και όχι στο τρωγλωδιστάν!!! Τι να πω, ζω καλύτερα, το λεω και σε άλλους δεν το πιστεύουν. Η κοπέλα μου έχασε τη δουλειά της τώρα δεν έχει εδώ και 4 μήνες. Σκεφτόμαστε για έξω αλλά ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Ο ΕΝΑΣ.

          Τέσπα αφού είσαι αποφασισμένη θα πας. Αν θες να πας σε εστιατόριο καλύτερα κλείσε δουλειά μέσω γραφείου. Στη Γερμανία υπάρχει ένα γραφείο που κανονίζει δουλειές σε εστιατόρια. Ψάξε στη χρυση ευκαιρία σίγουρα έχει και για Βέλγιο. Η πάρε τηλέφωνα στα ελληνικά εστιατόρια στις Βρυξέλλες και ρώτα αν θέλουν κόσμο και αν συνεργάζονται με κάποιο γραφείο. Καλύτερα με γραφείο επειδή:
          1ον) Θα είσαι σίγουρη ότι θα σε πληρώσουν
          2ον) Θα είσαι σίγουρη ότι θα σου πληρώνουν το ΙΚΑ
          3ον) Δε θα χάσεις χρόνο ψάχνοντας.

          Αν γράψεις ότι έχεις εμπειρία από κουζίνα θα σε πάρουν, δε ζητάνε ένσημα να δούνε κτλ. Το εστιατόρια παρέχουν και διαμονή, εσυ δε χρειάζεσαι ίσως να πάρεις τα λεφτά της διαμονής στο χέρι.

          Comment


            #20
            ---

            Γειά σου και πάλι!
            Χαίρομαι που μιλάμε και μου λες τις εμπειρίες σου και ας μην είναι όλα πολύ ευχάριστα ομολογώ πως ακόμα και σε αυτά που λες εγώ κάτι θα μπορώ να αποκομίσω.
            Για όσους έχουν προσόντα και σπουδές όπως εσύ τότε κάποια στιγμή θα βρούν καλή δουλειά ,είτε εδώ είτε αλλού όπως και όντος βρήκες.Όμως είναι και θέμα τύχης και πολλών παραγόντων.Για σένα δεν ξέρω τι έφτεξε και δεν βρήκες στο Βέλγιο όμως δεν ξέρω και άλλες λεπτομέριες π.χ ξέρεις γαλλικά?γράφτηκες σε κάποιο σχολείο?είχες μόνιμη κατοικία?είχες δηλωθεί στον δήμο ?είχες αρ.τραπέζης?ξέρεις φλαμάνικα?Ξέρεις άριστα αγγλικά?Τα ρωτάω αυτά γιατί παίζουν μεγάλο ρόλο και το καταλαβαίνω τώρα.
            Άμέσως μόλις ο συντροφός μου βρήκε σπίτι και δηλώθηκε στον δήμο όλα άλλαξαν.Πήγε εκεί και του είπαν εν ολίγης αν δεν βρείς δουλειά μέσα σε ένα 3μηνο τότε θα ξαναέρθεις εδώ και θα σου βρούμε εμείς κάτι..και αν δεν είσαι ασφαλισμένος τότε θα σε ασφαλίσουμε-και του έδωσαν διευθύνσεις για να πάει να γραφτεί σε μαθήματα γλώσσας απογεύματα.Επειδή τώρα δουλεύει δεν μπορώ να ξέρω αν αυτό είναι όντος έτσι ,όμως ούτε μπορώ να πιστέψω πως είναι ψέματα.
            Όσο για μένα επειδή ήθελα πάντα να συνεχίσω τις σπουδές και δεν μου είχε δωθεί η ευκαιρία ο στόχος μου είναι το πανεπιστ και η γλώσσα δηλαδή και να φύγω μετά από 2 χρόνια θα έχω αποκομίσει κάποιες γνώσεις και χαρτιά τα οποία και να γυρίσω θα με βοηθήσουν για την Ελλάδα αργότερα.
            Για τα ελληνικά εστιατόρια μου είπαν κατηγορηματικά όχι να μην ασχοληθώ.
            Εγώ θα κοιτάξω σε ξένα εργοστάσιο,καφετέρια,θα πάω να δηλωθώ και θα δώ και από εκεί αν μου βρούν...το πρώτο πράγμα είναι να γραφτώ σε μαθήματα γλώσσας και μετά από κανά χρόνο θα κοιτάξω για καμία κανονική εργασία σύμφωνα με τα προσόντα που θα έχω μέχρι τότε.
            Τι μπορώ να πώ ούτε εγώ ούτε κανέναν δεν μπορεί να πάει μπρόστά αν είναι να σκεφτόμαστε συνέχεια την κρίση-η κρίση είναι παντού-.Όταν ζορίσουν τα πράγματα και δεν έχουμε να φάμε τότε το συζητάμε πάλι όπως και εδώ...3 χρόνια μιλάγαν για κρίση κανείς δεν το πιστευε και τώρα που δεν πάει άλλο τώρα το πιστεύουν.Βλέποντας και κάνοντας...όπου έχει την δυνατότητα να πάει ο καθένας και όπου θεωρεί καλύτερα αποφασίζει.
            *Επίδομα παιδιού δηλαδή δεν υπάρχει?Ο φίλος μας που δουλεύει στην κατασκευαστική εταιρία δουλεύει όχι με σύμβαση αλλά κανονικά.Μήπως εξαρτάτε και τι επάγγελμα θέλεις να κάνεις?

            Comment


              #21
              Τη δουλεία την είχα κλείσει από εδώ. Είχαμε υπογράψει συμβόλαιο, δηλώθηκα στο δήμο από την 1η μέρα, είχα διεύθυνση κατοικίας, ασφάλεια, ένσημα τα πάντα βάση νόμου. Ξέρω και Αγγλικά και Γαλλικά και έιχα γραφτεί και εγώ σε μαθήματα Φλαμανδικών και έμαθα για περίπου 8 μήνες.Το πρόβλημα ήταν ότι οι περισσότερες δουλειες στον τομέα μου ζήταγαν και άπταιστα Φλαμανδικά πέρα από Γαλλικά και Αγγλικα. Απταιστα.
              Αυτά που λες μου φαίνονται πάρα πολύ παράλογα για το δήμο, είδικά αν μιλάς για τον δήμο Ville de Bruxelles. Το ότι σε βοηθάει ο δήμος να βρεις δουλειά? Οσο σε βοηθάει ο ΟΑΕΔ εδώ. Αφήνεις ένα βιογραφικό, παίρνεις έναν αριθμό και γεια σας. Το χω κάνει, ακόμα μου βρίσκουν δουλειά...Αν περιμένεις από το δήμο, κάηκες !!! 2ον) Αν δεν είσαι ασφαλισμένος θα σ' ασφαλίσει? Καλά πλάκα κάνεις, γίνονται αυτά τα πράγματα? 3ον) Για τα μαθήματα ναι υπάρχουν κάποια δημόσια ινστιτούτα να μάθεις γλώσσα οκ. 4ον) Επίδομα παιδιού υπάρχει αν είσαι νέα μητέρα χωρισμένη ή ανύπαντρη μητέρα. Σε μια οικογένεια με 2 γονείς δεν υπάρχει επίδομα, ούτε από το κράτος, ούτε από τον εργοδότη.
              Από κει και πέρα επειδή τα βλέπω εδώ μέσα και για άλλες χώρες. Σε ορισμένες σώρες υπάρχουν ορισμένα επαγγέλματα με ζήτηση. ΠΧ η Γερμανία ζητάει γιατρούς και μηχανικούς, η Σουηδία ζητάει γιατρούς και νοσηλευτές, τα Εμιράτα ζητάνε μηχανικούς κτλ. Δε σημαίνει ότι επειδή 1 πήγε και ήταν μέσα σε αυτά τα επαγγέλματα, όλοι αμοίβονται καλα και όλοι έχουν προνόμια.
              Το εργοστάσιο είναι καλή λύση οικονομικά η καφετέρια δε νομίζω. Οι καφετέριες στο Βέλγιο δε δουλέυουν όπως στην Ελλάδα, το πολύ να βρεις κάτι σαν παρτ ταιμ 15-20 ωρες τη βδομάδα, δε σώνεσαι. Εκτός αν μιλάς για κουζίνα, εκεί αλλάζει το πράγμα. Αν έχεις εμπειρία από κουζίνα σε ψησίματα σαλάτες κτλ. μπορείς να χτυπήσεις καλή δουλίτσα. Τέσπα, ότι και να κάνεις μη βασίζεσαι στο μόνο αγγλικά. Αφού πας Βρυξέλλες, όσο πιο καλά Γαλλικά μάθεις πριν πας, τόσο πιο εύκολα θα βρεις κάτι εκεί.

              Comment


                #22
                ...

                Από κουζίνα άλλο τπτ...τόσο καιρό εδώ είναι η μόνη εμπειρία που έχω:P
                Η δουλειά που είπα πως μπορεί να σου βρούνε είναι κάποια προσορινή
                αυτό που λέμε οτιδήποτε για να μη κάθομαι όχι για να κάνεις καριέρα.
                Δεν το έχω δοκιμάσει σου λέω τι έγινε.Για τα γραφεία εύρεσης όπως το gastro-hotel είχα μιλήσει μαζί τους και είπαν πως δίνεις πρώτα 50ε για να μπού στην διαδικασία να ψάξουν και αν σου βρούν τότε από τον πρώτο μισθό σου πέρνουν 500ε.αν δεν σου βρουν τότε απλά χάνεις τα 50 ε.
                Εδώ όσο ψάχνω κάποιον να πεί αν είναι αξιόπιστο το συγκεκριμένο γραφείο με έδρα την Γερμανία κανείς δεν έχει πεί την εμπειρία του.
                Εσύ τελικά θα μείνεις Ελλάδα ή το σκέφτεσαι για αλλού αν βρεις δουλειά απο πρίν?

                Comment


                  #23
                  Αν δεις κάποιο άλλο post με ενδιαφέρει η Πολωνία, αν η κοπέλα μου τελικά δεν καταφέρει να βρει κάτι εδώ. Εκεί από ότι βλέπω έχουν πολλές θέσεις στις οποίες αρχικά δεν χρειάζεται γλώσσα, αλλά σε δουλειες πιο πολύ γραφείου. Υπάρχουν και δουλειές που ζητάνε και ελληνικά, πχ πολυεθνικές όπως η Shell ή η PMI δεν απαιτούν γνώση Πολωνικών, αλλά Αγγλικά + άλλη μια γλώσσα πχ Γαλλικά, Αραβικά, Ελληνικά, Τουρκικά κτλ. Η συνέντευξη γίνεται σε 1ο στάδιο στην αντίστοιχη εταιρία εδώ, κάνεις καποια τεστ στον υπολογιστή και αν περάσεις όλα αυτά πας εκεί να μιλήσεις και να υπογράψεις. Δηλαδή κλέινεται από εδώ.

                  Κατ αρχάς η Πολωνία αν διαβάσεις είναι η μόνη χώρα που τα 4 τελευταία χρόνια έχει θετικό πρόσημο ανάπτυξης. Εχει πολλές ξένες επενδύσεις, πολλές πολυεθνικές έχουν μεταφέρει τα κεντρικά τους εκεί. Δεν έχει μετανάστευση, οι μετανάστες είναι σπάνιο φαινόμενο.
                  Σε παραπέμπω¨: Το «πολωνικό θαύμα» | Άρθρα | Ελευθεροτυπία
                  Ενας μέσος μισθός κυμαίνεται στα 800 ευρώ, τα νοίκια έιναι όπως στην Ελλάδα, οι τιμές τους στα βασικά είδη είναι πολύ φθηνές.
                  Με μια νορμάλ δουλειά μπορείς να ζεις πολύ ανθρώπινα έως και ελαφρώς κυριλέ.
                  Τα αρνητικά είναι ότι είναι μια πολύ παραδοσιακή έως καθυστερημένη κοινωνία προσκολλημένη λίγο στη θρησκεία. Ο κόσμος παντρέυεται από τα 24 κάνει παιδιά από τα 25, μια κοπέλα να μένει με τ αγόρι της είναι λίγο κάπως. Παρόλα αυτά οι πόλεις τους είναι καθαρές, περιποιημένες, ο κόσμος ήρεμος, φιλόξενος. Το καλό είναι ότι εγώ εδώ σε 3 μήνες βγαίνω ταμείο το οποίο μπορώ να μεταφέρω εκεί για 1 τρίμηνο. Με 460 ευρώ + από δουλειά εκεί + να μαζέψω από δω λίγα εκεί για 1 εξάμηνο είσαι΄ΑΡΧΟΝΤΑΣ. Μετά εξαρτάται. Μόνο το δώρο Χριστουγγένων και Πάσχα να βάλω στην άκρη περνάω εκεί 3 μήνες. Οχι σε δικό μας σπίτι, με νοίκι !!!
                  Απλά δε θα θελα να μείνω εκεί για πάντα, αλλά για 2-3 χρόνια είναι καλή λύση.

                  Πάμε σε σένα τώρα. Η εμπειρία σου σε κουζίνα μπορεί να σου φανεί σωτήρια στα πρώτα σου βήματα στο Βέλγιο. οσο και να σου φαίνεται περίεργο, στο βέλγιο ακόμα και για την πιο απλή δουλειά ζητάνε βιογραφικό και motivation letter. Ναι, ναι. Για πωλήτρια παππουτσιών, για πωλήτρια σε ΣΜ ακόμα και για ταμείο σε φούρνο. κάτω από το σπίτι μου υπήρχε φούρνος ο οποίος ζήταγε ταμία και έλεγε αφήστε βιογραφικό και motivation letter. Αυτό για άλλους λέγεται οργάνωση...για μένα λέγεται κάλος. Τέσπα, κανείς δεν ξέρει το ελληνικό σύστημα για να διαβάζει καρτέλες ενσήμων.
                  1ον) Γράφεις βιογραφικό αναφέροντας όλες τις θέσεις κουζίνας που έχεις δουλέψει, πχ μαγείρισσα, λάντζα, μπουφέ, τι έφτιαχνες πχ σαλάτες, κρύα κουζίνα, ζεστή κουζίνα.
                  2ον) Βάζεις όνομα μαγαζιού, τηλέφωνα, αν έχει website κτλ.
                  3ον) Βγαίνεις μια βόλτα κατά τις 2 το μεσημέρι στη grand place και μοιράζεις βιογραφικά. Το δίνεις μόνο στον υπεύθυνο ή στον υπέυθυνο βάρδιας.
                  4ον) Επαναλαμβάνω μάθε όσα Γαλλικά μπορείς ειδικά προσαρμοσμένα στην κουζίνα και την εστιατορική.
                  5ον) Οι Βρυξέλλες έχουν πολλά μαγαζιά κοντά στη δική μας κουζίνα Ιταλικά, Τουρκικά, Λιβανέζικα, μεσογειακά, οι γνώσεις σου μπορεί να φανούν χρήσιμες.
                  6ον) Τα γραφεία που βρίσκουν δουλειά για γαστρονομία συνήθως έχουν μια προμήθεια. Παρόλα αυτά 500 ευρώ λέγεται κλοπή. Επίσης κανείς δε ζητάει λεφτά προκαταβολικά. Δεν είναι αξιόπιστο.
                  1 γραφείο που είναι γνωστό είναι το COSMOS JOBS | - -
                  Η καλύτερη πηγή για εστιατόρια στο βέλγιο είναι το Restaurants in Belgium - Resto.be
                  εκεί μπορείς να βρεις πληροφορίες, μαιλ, τηλέφωνα, περιοχές κτλ.
                  Το μόνο ελληνικό που θα σε συμβούλευα να πας για δουλειά είναι το Strofilia. Δεν είναι τουριστικό, είναι ακριβό μαγαζί με καλή πελατεία και οι ιδιοκτήτες του είναι ΚΥΡΙΟΙ, τους έχω γνωρίσει. Επίσης έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από άτομα που δουλέυουν. ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΑΛΑΡΓΑ από αυτά που λένε ΠΙΤΑΔΙΚΑ κοντά στη Grand Place.
                  Αν σου φαίνονται τρελλά αυτά που σου λέω...πιστεψε τα, έτσι βρήκα δουλειά στο εστιατόριο εγώ και έχω γνωρίσει πολλούς έλληνες εστιάτορε από την καλή και την ανάποδη !!!

                  Comment


                    #24
                    Πολωνία δεν την έχω σκεφτεί ποτέ δεν ξέρω τίποτα..μόνο πολλούς Πολωνούς που μεταναστεύουν Ελλάδα ξέρω.Θα κοιτάξω να φτιάξω το motivetion letter και να ασχοληθώ με τα εστιατόρια που προτίνεις έχω πολύ άνχος θα δούμε.
                    Σου εύχομαι να πετύχει ότι και να κάνεις ...σε ευχαριστώ για την βοήθεια και όταν τελικά θα πάω θα στείλω νέα μου.

                    Comment


                      #25
                      Πότε πας μόνιμα?

                      Comment


                        #26
                        ...

                        se enan mhna panw katw....

                        Comment


                          #27
                          Πολύ σημαντικό επίσης συστάσεις. Από τα μαγαζία που δούλεψες, αν κανένα είναι ειδικά ψιλομεγάλο, δηλαδή να έχει σελίδα στο ιντερνετ ή να το γράφει κανας τουριστικός οδηγός καλό είναι να πάρεις συστάσεις. Φυσικά δε θα στη γράψει ο εργοδότης, τη γράφεις εσύ και στην υπογράφει αγγλικά.

                          πχ. This is to certify that Mrs Koula Koulidou has been working in our company as an (assistant chef, kitchen assistant) from .... until .... Her duties included preparing salads, cold dishes, appetizers and warm dishes as well. She is characterized by team work spirit, sense of responsibility and ability to act independently with minimum supervision. To her aptitudes I would add multitasking and tolerance to stress during rush hours, quick and efficient performance under pressure. Overall, she is a motivated worker. To conclude, I would thorougly recommend Koula for any professional engagement with the belief that she will correspond equally well in her future duties.
                          For any further info please do not hesitate to contact me.

                          Sincerely
                          Mitsos

                          Από κάτω απαραίτητα σφραγίδα, υπογραφή και κάρτα μαγαζιού.

                          Ξέρω σου φαίνεται απίστευτο, αλλά ακόμα και για βοηθό σερβιτόρου έχω δει τέτοια γράμματα να καλις από τα γέλια. Στανταρ όμως θα χρειαστείς κάτι τέτοιο, ανεβάζει το πρεστιζ σου. Σου λεώ γι αυτούς είναι δεδομένο.

                          καλη επιτυχία και γράψε μας τα νέα σου.

                          Comment


                            #28
                            χαχαχαχα.....παιδια δεν κανει πλακα ο pavdel.Ισχυει,το εχω κανει και εγω στην Αυστρια.Απο μαγαζι που δουλευα στην Ελλαδα,συστατικη επιστολη απο κυρα Πιπιτσα,στα αγγλικα και γραφτε και τον λογο γιατι σταματησες (δεν εχει δουλεια και τετοια).Με αυτη την επιστολη εχω βρει τελειως ασχετη δουλεια με αυτη που γραφει η επιστολη.Εχω ριξει και εγω τρελο γελιο,οπως και κατω που μου γραψαν την επιστολη
                            Και για να καταλαβουμε το μεγεθος της βλακειας,ειναι σαν να εχεις μια επιχειρηση στην Ελλαδα και να θελεις να προσλαβεις εναν Αφρικανο.Αν σου διξει μια επιστολη,οτι δουλευε στο χωριο του στο σουπερ μαρκετ του ''Αγκαμπουμπα'',το λαβαινεις αυτο υποψιν σου για να τον προσλαβεις.
                            Συμφωνω με 1000 με pavdel,για το πως ειναι σε χωρες της κεντρικης και βορειας Ευρωπης.

                            Comment


                              #29
                              Θα σου εξηγήσω γιατί γίνεται αυτό. Σήμερα με την κρίση, πολύς κόσμος από πολλές χωρες ιδίως Ισπανία, Πορτογαλία, Ελλάδα, Ιταλία, Αφρική, Πακιστάν σκάει σε φαινομενικά πιο εύρωστες χώρες να βρει την τύχη του που λέμε ή για καλοκαιρινές αρπαχτές. Ολοι αυτόι ακολουθούν την ίδια συνταγή. Φιλοξενούνται ή νοικιάζουν κανα χοστελάκι με την ελπίδα να βρουν μια γρήγορη δουλειά για να μαζέψουν κανα φράγκο το καλοκαίρι ή για να μπορέσουν να βρουν ένα κανονικό σπίτι και αργότερα μια καλύτερη δουλειά.
                              Σουπερ μαρκετ, τουριστικά μαγαζιά, εστιατόρια, μπαρ, καφετέριες κατακλυζονται καθημερινά από κόσμο ο οποίος ζητάει δουλειά δηλώνοντας ότι ξέρει και έχει εμπειρία στα πάντα ενώ στην κυριολεξία δεν έχει σε τίποτα. Είναι σημαντικό λοιπόν 3 πράγματα:
                              1ον) Σοβαρότητα. Είμαι μάγειρας και θέλω μάγειρας, είμαι σερβιτόρος και θέλω σερβιτόρος. Οχι ότι να ναι, όπου να ναι.
                              2ον) Σωστή εμφάνιση. Αν και οι Βέλγοι σαν λαός είναι απεριποίητοι και κακοντυμένοι στα εστιατόρια συνήθως έχουν ωραιες φάτσες.
                              3ον) Πολύ σημαντικό ατού είναι να έχεις που να μείνεις, να δείξεις ότι ενδιαφέρεσαι να μείνεις όχι να κάνεις αρπαχτή. Να σ εμπιστευτούν δηλαδή. Εκεί μετράει και η συστατική. Οσο και αν σου φαίνεται αστείο, σε κάνει να ξεχωρίζεις από τον συρφετό.

                              Comment


                                #30
                                ---

                                Μου κάνατε την καρδιά περιβόλη τώρα δεν παίζει να βρώ τέτοια επιστολή! μόνο αν την φτιάξω και την υπογράψω μόνη μου σφραγίδα όμως δεν θα έχει όπως σφραγίδα δεν έχει και η επιστολή που μου έφτιαξε ο καθηγητής από το ΤΕΙ.
                                Ε δεν πιστεύω να πάρουν και τηλέφωνο στον εργοδότη θα τρελαθώ τελείως!
                                Αν θα ξέρατε να μου πείτε ιδικά ο pavdel
                                - για το πτυχίο τι να κάνω, να φτιάξω ακριβές αντίγραφο από την γραμματεία του ΤΕΙ που θα το υπογράψει ο πρόεδρος και μετά στην ίδια περιοχή που εκδόθηκε το πτυχίο(Χαλκίδα) θα βάλω αποστίλ?και μετά θα το πάω για πιστοποιημένη μετάφραση ή εδώ ή όταν πάω έξω?
                                -Οσο αφορά την λιξιαρχική πράξη γέννησης είναι απαραίτητη να την πάρω από Ελλάδα και να βάλω αποστίλ?μήπως το πιστοποιητικό γέννησης ερεκεί?μήπως χρειάζεται και το ποιστοποιητικό οικογ.κατάστασης?
                                -Μήπως το βιβλιάριο υγείας που σου επιτρέπει να δουλεύεις σε εστιατόριο και καφετέριες θέλει και αυτό μετάφραση και αποστίλ ή θα βγάλω εκεί?
                                -Η κάρτα ανεργίας που έχω να την πάρω?
                                -Το πτυχίο αγγλικών lower να το αναγνωρίσω?
                                Πωω είναι τόσα πολλά δεν θα προλάβω...αν με βοηθούσε κάποιος για να μη τρέχω τζάμπα είναι λίγο μπέρδεμα..

                                Comment

                                Working...
                                X